CAS@ESI: Basics of Accelerator Physics and Technology, 7-11 October 2019, Archamps, France

from Monday, October 7, 2019 (8:30 AM) to Friday, October 11, 2019 (6:00 PM)
European Scientific Institute

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Oct 7, 2019
Oct 8, 2019
Oct 9, 2019
Oct 10, 2019
Oct 11, 2019
AM
8:30 AM --- Coffee ---
9:00 AM Accelerators for Beginners and the CERN Complex - Dr Rende STEERENBERG (CERN)   ()
10:00 AM --- Pause ---
10:15 AM Basic Mathematics and Units - Dr Rende STEERENBERG (CERN)   ()
11:15 AM --- Coffee ---
11:45 AM Electromagnetic Theory - Andrea Latina (CERN)   ()
8:30 AM --- Coffee ---
9:00 AM Transverse Beam Dynamics I - Dr Bernhard HOLZER (CERN)   ()
10:00 AM --- Pause ---
10:15 AM Longitudinal Beam Dynamics I - Dr TECKER Frank (CERN)   ()
11:15 AM --- Coffee ---
11:45 AM Standard Model and Beyond - Dr Paris SPHICAS (CERN)   ()
8:30 AM --- Coffee ---
9:00 AM Longitudinal Beam Dynamics II - Dr Frank TECKER (CERN)   ()
10:00 AM --- Pause ---
10:15 AM Collective Effects - Giovanni Iadarola (CERN) Hannes Bartosik (CERN)   ()
11:15 AM --- Coffee ---
11:45 AM Transverse Beam Dynamics III - Dr Bernhard HOLZER (CERN)   ()
8:30 AM --- Coffee ---
9:00 AM Injection, Extraction and Beam Transfer - Francesco Maria Velotti (CERN)   ()
10:00 AM --- Pause ---
10:15 AM AWAKE - Edda Gschwendtner (CERN)   ()
11:15 AM --- Coffee ---
11:45 AM Kickers, Septa and Protection Elements - Francesco Maria Velotti (CERN)   ()
8:30 AM --- Coffee ---
9:00 AM Vacuum Systems - Vincent Baglin (CERN)   ()
10:00 AM --- Pause ---
10:15 AM Linear Imperfections - Jorg Wenninger (CERN)   ()
11:15 AM --- Coffee ---
11:45 AM Luminosity and Beam-Beam at the LHC - Tatiana Pieloni (EPF Lausanne)   ()
PM
12:45 PM --- Lunch ---
2:00 PM Relativity - Andrea Latina (CERN)   ()
3:00 PM Particle Sources - Dr Richard SCRIVENS (CERN)   ()
4:00 PM --- Coffee ---
4:30 PM Normal conducting & permanent Magnets - Thomas Zickler (CERN)   ()
12:45 PM --- Lunch ---
2:00 PM Transverse Beam Dynamics II - Dr Bernhard HOLZER (CERN)   ()
3:00 PM Discussion Session   ()
4:00 PM --- Coffee ---
4:30 PM RF Systems - Dr Frank TECKER (CERN)   ()
12:45 PM --- Lunch ---
2:00 PM Beam Instrumentation - Hermann Schmickler (CERN)   ()
3:00 PM Discussion Session   ()
4:00 PM --- Coffee ---
4:30 PM Linacs - Alessandra Lombardi (CERN)   ()
12:45 PM --- Lunch ---
2:00 PM Discussion   ()
3:00 PM Cryogenics - Torsten Koettig (CERN)   ()
4:00 PM --- Coffee ---
4:30 PM Superconducting Magnets - Daniel Schoerling (CERN)   ()
12:45 PM --- Lunch ---
2:00 PM CLIC - Dr Hermann SCHMICKLER (CERN)   ()
3:00 PM LHC Upgrades and Future Circular Colliders - Dr Michael BENEDIKT (CERN)   ()
4:00 PM --- Coffee ---
4:30 PM Discussion   ()