High School Teacher Programme 2016

from Sunday, July 3, 2016 (5:00 PM) to Saturday, July 23, 2016 (8:00 AM)
CERN

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Jul 3, 2016
Jul 4, 2016
Jul 5, 2016
Jul 6, 2016
Jul 7, 2016
Jul 8, 2016
Jul 10, 2016
Jul 11, 2016
Jul 12, 2016
Jul 13, 2016
Jul 14, 2016
Jul 15, 2016
Jul 17, 2016
Jul 18, 2016
Jul 19, 2016
Jul 20, 2016
Jul 21, 2016
Jul 22, 2016
AM
7:30 AM
Registration - Group 1 (until 10:00 AM) (Building 55)
10:00 AM
Morning programme (until 12:00 PM) (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
10:00 AM Introduction to the High School Teacher Programme 2016 - Jeff Wiener (CERN)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
11:00 AM Introduction to CERN - Jeff Wiener (CERN)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
9:00 AM
Morning programme (until 11:00 AM) (503/1-001 - Council Chamber)
9:00 AM Medical applications of particle physics - Manjit Dosanjh (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
10:30 AM --- Coffee break ---
11:00 AM
Work groups - concept and offers (until 12:35 PM) (503/1-001 - Council Chamber)
11:00 AM Introduction to work groups - Jeff Wiener (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
11:15 AM Intro WG1 // S'Cool LAB 1 - Julia Woithe (CERN) Alexandra Feistmantl (University of Vienna (AT))   (503/1-001 - Council Chamber)
11:25 AM Intro WG2 // S'Cool LAB 2 - Alex Brown (Universite de Geneve (CH))   (503/1-001 - Council Chamber)
11:35 AM Intro WG3 // S'Cool LAB 3 - Mihaly Vadai Oliver Michael Keller (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
11:45 AM Intro WG4 // Gender Inclusive Teaching - Kristin Kaltenhauser (CERN) Genevieve Guinot (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
11:55 AM Intro WG5 // Open Data - Sunje Dallmeier-Tiessen (CERN) Kati Lassila-Perini (Helsinki Institute of Physics (FI))   (503/1-001 - Council Chamber)
12:05 PM Intro WG6 // Microcosm - Antonella Del Rosso (CERN) Emma Sanders (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
12:15 PM Intro WG7 // BL4S - Markus Joos (CERN) Sarah Aretz (CERN & Universität Potsdam)   (503/1-001 - Council Chamber)
12:25 PM Intro WG8 // Medical applications - Giovanni Porcellana (CERN) Manuela Cirilli (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
9:00 AM
Morning programme (until 12:00 PM) (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
9:00 AM Particle Physics Lecture 2/3 - Rolf Landua (CERN)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
10:30 AM --- Coffee break ---
11:00 AM Particle Physics Lecture 3/3 - Rolf Landua (CERN)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
8:30 AM
Visit CERN facilities (until 10:00 AM) ()
8:30 AM Cryogenic test facility (SM18)   ()
10:30 AM
Morning programme (until 12:00 PM) (503/1-001 - Council Chamber)
10:30 AM Ion Source Physics and Technology - Detlef Kuchler (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
11:30 AM Introducing the LHC in the classroom - Jeff Wiener (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
9:00 AM
Morning programme (until 12:30 PM) (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
9:00 AM Introduction to particle detectors - Mar Capeans Garrido (CERN)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
10:30 AM --- Coffee break ---
11:00 AM Introduction to CMS - Piotr Traczyk (Uni Torino & INFN (IT))   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
9:30 AM
Visit CERN facilities (until 11:30 AM) ()
9:30 AM Data Centre - Group 1 (WG1, WG2, WG3, WG4)   ()
10:15 AM Data Centre - Group 2 (WG5, WG6, WG7, WG8)   ()
11:30 AM
Morning programme (until 1:00 PM) (222/R-001)
11:30 AM Computing at CERN - Niko Neufeld (CERN)   (222/R-001)
9:00 AM
Morning programme (until 12:30 PM) (13/2-005)
9:00 AM Data analysis in particle physics - Roland Jansky (University of Innsbruck (AT))   (13/2-005)
10:00 AM --- Coffee break ---
10:30 AM The discovery of the Higgs particle - Luis Roberto Flores Castillo (The Chinese University of Hong Kong (HK))   (13/2-005)
10:00 AM
Morning programme (until 12:30 PM) (503/1-001 - Council Chamber)
10:00 AM IPPOG and International Masterclasses - Kate Shaw (INFN Gruppo Collegato di Udine and ICTP Trieste)   (503/1-001 - Council Chamber)
10:30 AM ATLAS & CMS for teachers - Steven Goldfarb (University of Melbourne (AU))   (503/1-001 - Council Chamber)
11:00 AM --- Coffee break ---
11:30 AM Muon Hunter - Mihaly Vadai   (503/1-001 - Council Chamber)
8:45 AM
Visit CERN facilities (until 10:45 AM) ()
8:45 AM ISOLDE - Group 1 (WG5, WG6, WG7, WG8)   ()
9:30 AM ISOLDE - Group 2 (WG1, WG2, WG3, WG4)   ()
10:45 AM
Morning programme (until 12:00 PM) (40/S2-A01 - Salle Anderson)
10:45 AM Students' conceptions of particle physics - part 2 - Julia Woithe (CERN)   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
9:00 AM
Morning programme (until 11:00 AM) (503/1-001 - Council Chamber)
9:00 AM Antimatter research - Michael Doser (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
9:00 AM
Meet with everyone (until 9:30 AM) (143/R-003 - S'Cool LAB)
9:30 AM
Perimeter Institute Workshop (until 12:00 PM) (143/R-003 - S'Cool LAB)
9:30 AM Part 1 - Greg Dick (Perimeter Institute) Dave Fish (Perimeter Institute)   (143/R-003 - S'Cool LAB)
9:00 AM
Morning programme (until 12:30 PM) ()
9:00 AM Teaching Enquiry with Mysteries Incorporated (TEMI) - John Walker Dave Jones   (503/1-001 - Council Chamber)
10:30 AM --- Coffee break ---
11:00 AM BL4S - Markus Joos (CERN)   (160/1-009)
11:30 AM Education, Communication & Outreach at CERN - Dr Sascha Schmeling (CERN)   (160/1-009)
9:00 AM
Morning programme (until 12:30 PM) (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
9:00 AM AWAKE - Marlene Turner (CERN / Graz University of Technology (AT))   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
10:00 AM --- coffee break ---
10:30 AM Neutrino physics - theory and experiments - Ines Gil Botella (Centro de Investigaciones Energ. Medioambientales y Tecn. - (ES)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
10:00 AM
Morning programme (until 12:00 PM) (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
10:00 AM Future strategies and technologies in particle acceleration - Michael Benedikt (CERN)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
9:00 AM
Work groups - Final Reports (until 12:30 PM) (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
9:00 AM Overview - Jeff Wiener (CERN)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
9:10 AM WG3 Presentation - Muon Hunters - Oliver Michael Keller (CERN)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
9:50 AM WG1 Presentation - Acceleration Lab - Alexandra Feistmantl (University of Vienna (AT))   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
10:30 AM WG2 Presentation - eLearning Lab - Alex Brown (Universite de Geneve (CH))   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
11:10 AM WG4 Presentation - Gender Inclusive Teaching - Kristin Kaltenhauser (CERN)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
11:50 AM WG8 Presentation - Medical Applications - Giovanni Porcellana (CERN)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
PM
5:00 PM
Welcome to CERN! (until 7:00 PM) (61/1-201 - Pas perdus - Not a meeting room -)
5:00 PM Welcome Reception - Jeff Wiener (CERN) Dr Sascha Schmeling (CERN) Maureen Prola-Tessaur (CERN)   (61/1-201 - Pas perdus - Not a meeting room -)
5:45 PM Discover CERN Treasure Hunt   (61/1-201 - Pas perdus - Not a meeting room -)
7:00 PM --- Dinner in Restaurant 1 ---
8:15 PM
Introducing Remarks (until 9:00 PM) (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
8:15 PM Basics@CERN - Jeff Wiener (CERN)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
12:00 PM --- Lunch break - Higgs Pizza! ---
2:00 PM
Afternoon programme (until 4:00 PM) (500/1-001 - Main Auditorium)
2:00 PM Introduction to Particle Physics - Luis Alvarez-Gaume (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
4:00 PM
Registration - Group 2 (until 5:30 PM) (Building 55)
4:15 PM
Visit CERN facilities (until 5:30 PM) ()
4:15 PM Synchrocyclotron (SC) - Group 1   ()
4:45 PM Synchrocyclotron (SC) - Group 2   ()
5:30 PM
Prevening programme (until 6:30 PM) (500/1-001 - Main Auditorium)
5:45 PM Students' conceptions of particle physics - part 1 - Julia Woithe (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
12:35 PM --- Lunch break ---
1:45 PM
Afternoon programme (until 5:30 PM) (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
2:00 PM Work groups - decisive phase - Jeff Wiener (CERN)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
2:30 PM Particle Physics Lecture 1/3 - Rolf Landua (CERN)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
4:00 PM --- Coffee break ---
4:30 PM Q&A Session 1 - Rolf Landua (CERN)   (6/2-024 - BE Auditorium Meyrin)
6:00 PM
Social Event (until 11:00 PM) ()
6:00 PM Bowling & Pizza   (Bowling Meyrin)
12:00 PM --- Lunch break ---
1:00 PM
S'Cool LAB workshops (until 4:00 PM) (143/R-003 - S'Cool LAB)
1:00 PM Cloud Chamber Workshop - Group 1 (WG5, WG6, WG7, WG8)   (143/R-003 - S'Cool LAB)
2:30 PM Cloud Chamber Workshop - Group 2 (WG1, WG2, WG3, WG4)   (143/R-003 - S'Cool LAB)
4:00 PM
Work groups - session 1 (until 5:30 PM) (Restaurant 1)
4:00 PM WG1 meeting   (Restaurant 1)
4:00 PM WG2 meeting   (Restaurant 1)
4:00 PM WG3 meeting   (Restaurant 1)
4:00 PM WG4 meeting   (Restaurant 1)
4:00 PM WG5 meeting   (Restaurant 1)
4:00 PM WG6 meeting   (Restaurant 1)
4:00 PM WG7 meeting   (Restaurant 1)
4:00 PM WG8 meeting   (Restaurant 1)
9:00 PM
Live Demo of Conservation Laws (Momentum, Energy, Fun..) (until 11:00 PM) (143/R-003 - S'Cool LAB)
9:00 PM Wales vs. Portugal   (143/R-003 - S'Cool LAB)
9:45 PM --- Halftime break ---
10:00 PM Wales vs. Portugal   (143/R-003 - S'Cool LAB)
12:00 PM --- Lunch break ---
1:00 PM
Afternoon programme (until 4:00 PM) (503/1-001 - Council Chamber)
1:00 PM Introduction to particle accelerators - Bernhard Holzer (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
3:00 PM --- Coffee break ---
4:00 PM
Work groups - session 2 (until 5:30 PM) (various)
9:00 PM
Live Demo of Conversation Laws 2 (until 11:00 PM) (143/R-003 - S'Cool LAB)
9:00 PM Germany vs. France   (143/R-003 - S'Cool LAB)
9:45 PM --- Halftime break ---
10:00 PM Germany vs. France   (143/R-003 - S'Cool LAB)
12:30 PM --- Lunch break ---
2:30 PM
Visit CERN facilities (until 5:30 PM) ()
2:30 PM CMS Service Cavern   ()
5:30 PM
Prevening programme (until 6:30 PM) (503/1-001 - Council Chamber)
5:30 PM Review of Week 1 - Jeff Wiener (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
12:00 PM
Social Events (until 9:00 PM) ()
12:00 PM Discover Geneva Treasure Hunt   ()
7:00 PM Official HST2016 Programme Dinner   ()
1:00 PM --- Lunch break ---
2:30 PM
Work groups - session 3 (until 5:30 PM) (various)
12:30 PM --- Lunch break ---
2:45 PM
Afternoon programme (until 4:15 PM) (774/R-013)
3:00 PM Cosmology - Sarah Aretz (CERN & Universität Potsdam)   (774/R-013)
4:15 PM
Visit CERN facilities (until 6:15 PM) ()
4:15 PM AMS POCC & CCC   ()
12:30 PM --- Lunch break ---
2:00 PM
Work groups - session 4 (until 5:30 PM) (various)
12:00 PM --- Lunch break ---
1:30 PM
Afternoon programme (until 3:30 PM) (500/1-001 - Main Auditorium)
1:30 PM Engineering at CERN - Susana Izquierdo Bermudez (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
4:45 PM
Visit CERN facilities (until 6:15 PM) ()
4:45 PM Large Magnet Hall 180 - Group 1 (WG1-4 Darwin, this is your group!!)   ()
5:15 PM Large Magnet Hall 180 - Group 2 (WG 5-8)   ()
12:00 PM --- Lunch break ---
2:00 PM
Q&A Session (until 3:30 PM) (500/1-001 - Main Auditorium)
2:00 PM Ask, ask, ask.. - Rolf Landua (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
3:30 PM
Visit CERN facilities (until 6:30 PM) ()
4:00 PM AD & LEIR   ()
6:30 PM
Prevening programme (until 7:30 PM) (503/1-001 - Council Chamber)
6:30 PM Review of Week 2 - Jeff Wiener (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
7:00 PM
Social Event (until 8:30 PM) (Restaurant 1)
7:00 PM Meet&Greet with Greg&Dave   (Restaurant 1)
12:00 PM --- Lunch break ---
1:30 PM
Perimeter Institute Workshop (until 4:00 PM) (143/R-003 - S'Cool LAB)
1:30 PM Part 2 - Dave Fish (Perimeter Institute) Greg Dick (Perimeter Institute)   (143/R-003 - S'Cool LAB)
7:00 PM
Social Event (until 11:00 PM) (9405/R-000 - BBQ AREA ZONE CLUBS)
7:00 PM International Evening   (9405/R-000 - BBQ AREA ZONE CLUBS)
12:30 PM --- Lunch break ---
2:00 PM
Work groups - session 5 (until 5:30 PM) (various)
6:00 PM
Photo Shooting - Part 1 (until 7:00 PM) (Building 568)
6:00 PM WG1 & WG2   (Building 568)
7:00 PM
Photo Session - Part 2 (until 8:00 PM) (Building 568)
7:00 PM WG3 & WG4 (Darwin, this is your session!!)   (Building 568)
12:30 PM --- Lunch break ---
2:00 PM
Work groups - session 6 (until 4:45 PM) (various)
4:45 PM --- HST2016 GROUP PICTURE!!!! ---
5:00 PM
Q&A Session (until 6:00 PM) (13/2-005)
5:00 PM Final questions, final answers - Michael Hauschild (CERN)   (13/2-005)
6:00 PM
Photo Shooting - Part 3 (until 7:15 PM) (Building 568)
6:15 PM WG5 & WG6 & WG7 & WG8   (Building 568)
12:00 PM --- Lunch break ---
1:30 PM
Work groups - session 7 (until 4:00 PM) (various)
4:00 PM
Work groups - Final Reports (until 6:30 PM) (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
4:00 PM Introduction & Overview - Jeff Wiener (CERN)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
4:10 PM WG6 Presentation - Supporting CERN Visits - Antonella Del Rosso (CERN)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
4:50 PM WG5 Presentation - Open Data - Kati Lassila-Perini (Helsinki Institute of Physics (FI))   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
5:30 PM WG7 Presentation - Beamline 4 Schools - Markus Joos (CERN)   (60/6-015 - Room Georges Charpak (Room F))
12:30 PM --- Lunch break ---
2:00 PM
HST2016 Closing Session (until 4:00 PM) (503/1-001 - Council Chamber)
2:00 PM Q&A with DG Fabiola Gianotti   (503/1-001 - Council Chamber)
2:30 PM Final speeches, certificates, and build your own goodie bag   (503/1-001 - Council Chamber)
7:00 PM
Social Event (until 11:00 PM) (Restaurant 1)
7:00 PM Farewell BBQ   (Restaurant 1)