HEPiX Fall 2016 Workshop

from Monday, 17 October 2016 (08:00) to Friday, 21 October 2016 (14:30)
LBNL (Building 50 Auditorium)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
17 Oct 2016
18 Oct 2016
19 Oct 2016
20 Oct 2016
21 Oct 2016
AM
08:30
Registration (until 09:00) (Building 50 Auditorium)
09:00
Miscellaneous (until 09:55) (Building 50 Auditorium)
09:00 Logistics & Safety Announcement - Helge Meinhard (CERN) Tony Wong (Brookhaven National Laboratory)   (Building 50 Auditorium)
09:10 Welcome To NERSC/LBNL   (Building 50 Auditorium)
09:25 Plans to Support Data-Intensive Computing on the NERSC 8 System   (Building 50 Auditorium)
09:55
Site Report (until 10:40) (Building 50 Auditorium)
09:55 JLab Scientific and High Performance Computing - Sandy Philpott   (Building 50 Auditorium)
10:10 BNL Site Report - William Strecker-Kellogg (Brookhaven National Lab)   (Building 50 Auditorium)
10:25 TRIUMF Site Report - Denice Deatrich   (Building 50 Auditorium)
10:40 --- Coffee Break ---
11:10
Site Report (until 12:40) (Building 50 Auditorium)
11:10 AGLT2 Site Update - Shawn Mc Kee (University of Michigan (US))   (Building 50 Auditorium)
11:25 University of Nebraska CMS T2 Site Report - Garhan Attebury (University of Nebraska-Lincoln (US))   (Building 50 Auditorium)
11:40 University of Wisconsin-Madison CMS T2 site report - Ajit Mohapatra (University of Wisconsin-Madison (US))   (Building 50 Auditorium)
11:55 Status of IHEP Site - Yaodong Cheng (IHEP)   (Building 50 Auditorium)
12:10 KEK Site Report - Tomoaki Nakamura (KEK)   (Building 50 Auditorium)
12:25 Fermilab Site Report - Rennie Scott (Fermilab)   (Building 50 Auditorium)
08:30
Registration (until 09:00) (Building 50 Auditorium)
09:00
Site Report (until 10:15) (Building 50 Auditorium)
09:00 ASGC Site Report - Felix.hung-te Lee (Academia Sinica (TW)) Eric Yen (Academia Sinica Grid Computing)   (Building 50 Auditorium)
09:15 CERN Site Report - Jerome Belleman (CERN)   (Building 50 Auditorium)
09:30 RAL Site Report - Martin Bly (STFC-RAL)   (Building 50 Auditorium)
09:45 Nikhef Site Report - Paul Kuipers (Nikhef)   (Building 50 Auditorium)
10:00 INFN-T1 Status report - Andrea Chierici (INFN-CNAF)   (Building 50 Auditorium)
10:15 --- Coffee Break ---
10:45
Site Report (until 12:30) (Building 50 Auditorium)
10:45 NDGF Site Report - Erik Mattias Wadenstein (University of Umeå (SE))   (Building 50 Auditorium)
11:00 KIT Site Report - Andreas Petzold (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (Building 50 Auditorium)
11:15 GSI Site Report - Dr Thomas Roth (GSI Darmstadt)   (Building 50 Auditorium)
11:30 ITER siter eport - lana abadie (ITER)   (Building 50 Auditorium)
11:45 T2_FI_HIP Site Report - Johan Henrik Guldmyr (Helsinki Institute of Physics (FI))   (Building 50 Auditorium)
12:00 Irfu site report - Sophie Ferry   (Building 50 Auditorium)
12:15 Wigner Datacenter - Site report - Mr Domokos Szabo (Wigner Datcenter)   (Building 50 Auditorium)
08:30
Registration (until 09:00) (Building 50 Auditorium)
09:00
Computing and Batch Services (until 10:15) (Building 50 Auditorium)
09:00 HEPiX Benchmarking Working Group - Status Report HEPiX Fall 2016 - Manfred Alef (Karlsruhe Institute of Technology (KIT))   (Building 50 Auditorium)
09:25 Big Data: Genomics vs. Physics - Tony Wildish (Lawrence Berkeley National Laboratory)   (Building 50 Auditorium)
09:50 JLab's SciPhi-XVI Knights Landing Cluster - Sandy Philpott   (Building 50 Auditorium)
10:15 --- Coffee Break ---
10:45
Computing and Batch Services (until 12:25) (Building 50 Auditorium)
10:45 A Race for the Data Center: POWER8 and AArch64 - Marco Guerri (CERN)   (Building 50 Auditorium)
11:10 Dynamical Provisioning of Cloud Computing Resources for Batch Processing - Dr Martin Kandes (Univ. of California San Diego (US))   (Building 50 Auditorium)
11:35 What's new in HTCondor? What is upcoming? - Todd Tannenbaum   (Building 50 Auditorium)
12:00 Profiling data intensive workflows on Genepool and PDSF clusters at NERSC. - Dr Bhupender Thakur (NERSC, Lawrence Berkeley National Lab)   (Building 50 Auditorium)
09:00
Miscellaneous (until 09:05) (Building 50 Auditorium)
09:05
Storage and Filesystems (until 10:20) (Building 50 Auditorium)
09:05 Update from Database Services - Katarzyna Maria Dziedziniewicz-Wojcik (CERN)   (Building 50 Auditorium)
09:30 AFS phaseout at CERN - Jan Iven (CERN)   (Building 50 Auditorium)
09:55 The future of AFS family file systems in research computing - Mr Jeffrey Altman   (Building 50 Auditorium)
10:20 --- Coffee Break & California earthquake drill ---
10:45
IT Facilities and Business Continuity (until 12:25) (Building 50 Auditorium)
10:45 Deploying Open Compute hardware at CERN - Marco Guerri (CERN)   (Building 50 Auditorium)
11:10 CERN Computing Facilities Evolution - Wayne Salter (CERN)   (Building 50 Auditorium)
11:35 The role of dedicated computing centers in the age of cloud computing - Tony Wong (Brookhaven National Laboratory)   (Building 50 Auditorium)
12:00 GreenITCube - Status & Monitoring - Mr Jan Trautmann (GSI Darmstadt)   (Building 50 Auditorium)
09:00
Grid, Cloud and Virtualisation (until 10:15) (Building 50 Auditorium)
09:00 On-demand provisioning of HEP compute resources on cloud sites and shared HPC centers - Andreas Petzold (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (Building 50 Auditorium)
09:25 Update on HNSciCloud project - Helge Meinhard (CERN)   (Building 50 Auditorium)
09:50 The advances in IHEP Cloud facility - Tao Cui (IHEP(Institute of High Energy Physics, CAS,China))   (Building 50 Auditorium)
10:15 --- Coffee Break ---
10:45
Grid, Cloud and Virtualisation (until 12:00) (Building 50 Auditorium)
10:45 Running HEP Workloads on the NERSC HPC Systems - Tony Quan (LBL)   (Building 50 Auditorium)
11:10 Further Adventures in Container Orchestration at RAL - Ian Collier (STFC - Rutherford Appleton Lab. (GB))   (Building 50 Auditorium)
11:35 CSNS Computing Environment Based on OpenStack - Yakang li (ihep)   (Building 50 Auditorium)
PM
12:40 --- Lunch Break ---
14:00
Site Report (until 14:30) (Building 50 Auditorium)
14:00 Tokyo Tier-2 Site Report - Tomoe Kishimoto (University of Tokyo (JP))   (Building 50 Auditorium)
14:15 Australia-ATLAS Site report - Lucien Philip Boland (University of Melbourne (AU))   (Building 50 Auditorium)
14:30
End-User IT Services & Operating Systems (until 15:20) (Building 50 Auditorium)
14:30 Scientific Linux Status Update - Rennie Scott (Fermilab)   (Building 50 Auditorium)
14:55 An e-mail quarantine with open source software - Mr Dirk Jahnke-Zumbusch (DESY)   (Building 50 Auditorium)
15:20 --- Coffee Break ---
15:50
Security & Networking (until 17:30) (Building 50 Auditorium)
15:50 Platform Providing Network Awareness to ATLAS and Beyond - Ilija Vukotic (University of Chicago (US))   (Building 50 Auditorium)
16:15 Upgrade of network connection between KEK and SINET - Soh Suzuki   (Building 50 Auditorium)
16:40 SDN-enabled Intrusion Detection System - Adam Lukasz Krajewski (CERN)   (Building 50 Auditorium)
17:05 SDN Implementation in IHEP - Mrs SHAN ZENG (IHEP)   (Building 50 Auditorium)
17:30
Site Report (until 18:00) (Building 50 Auditorium)
17:30 SLAC Site Report - Yemi Adesanya   (Building 50 Auditorium)
17:45 Caltech Site Report - Wayne Hendricks (California Institute of Technology (US))   (Building 50 Auditorium)
18:00
Welcome Reception (until 21:00) (Lawrence Hall of Science)
12:30 --- Lunch Break ---
14:00
Security & Networking (until 15:40) (Building 50 Auditorium)
14:00 Plans to support IPv6-only CPU on WLCG - an update from the HEPiX IPv6 Working Group - Dave Kelsey (STFC - Rutherford Appleton Lab. (GB))   (Building 50 Auditorium)
14:25 Security Update - Hannah Short (CERN)   (Building 50 Auditorium)
14:50 Pre-Studies for Wi-Fi service enhancement at CERN - Adam Wojciech Sosnowski (AGH University of Science and Technology (PL))   (Building 50 Auditorium)
15:15 Wi-Fi service enhancement at CERN - Vincent Ducret (CERN)   (Building 50 Auditorium)
15:40 --- Coffee Break ---
16:10
Security & Networking (until 17:00) (Building 50 Auditorium)
16:10 Cloud Services – Network realities - Tony Cass (CERN)   (Building 50 Auditorium)
16:35 Can we trust eduGAIN? - Hannah Short (CERN)   (Building 50 Auditorium)
17:00
Storage and Filesystems (until 17:25) (Building 50 Auditorium)
17:00 Deep dive into Spectrum Scale (fomerly known as GPFS) - Sven Oehme   (Building 50 Auditorium)
17:30
Board Meeting (until 19:00) (Building 59, room 4102)
12:25 --- Lunch Break ---
13:00
BOF session (until 14:00) (Building 50 Auditorium)
14:00
Storage and Filesystems (until 15:40) (Building 50 Auditorium)
14:00 CEPHFS: a new generation storage platform for Australian high energy physics - Goncalo Borges (University of Sydney (AU))   (Building 50 Auditorium)
14:25 Experience of Development and Deployment of a Large-Scale Ceph-Based Data Storage System at RAL - Bruno Canning (RAL)   (Building 50 Auditorium)
14:50 Ceph Based Storage Systems at the RACF - Alexandr Zaytsev (Brookhaven National Laboratory (US))   (Building 50 Auditorium)
15:15 Resilient dCache and other news - Erik Mattias Wadenstein (University of Umeå (SE))   (Building 50 Auditorium)
15:40 --- Coffee Break ---
16:10
Storage and Filesystems (until 17:50) (Building 50 Auditorium)
16:10 Effective Data Retrieval from Massive Amounts of Tape-Resident Data - David Yu (Brookhaven National Laboratory (US))   (Building 50 Auditorium)
16:35 EOS, DPM and FTS developments and plans - Andrea Manzi (CERN)   (Building 50 Auditorium)
17:00 ZFS on Linux - Marcus Ebert (University of Edinburgh (GB))   (Building 50 Auditorium)
17:25 OSiRIS: One Year Update - Shawn Mc Kee (University of Michigan (US))   (Building 50 Auditorium)
18:00
Conference Dinner (until 21:00) (UC Berkeley Faculty Club)
12:25 --- Lunch Break ---
14:00
Basic IT Services (until 15:15) (Building 50 Auditorium)
14:00 Monitoring HTCondor with Clustered Graphite and Grafana - William Strecker-Kellogg (Brookhaven National Lab)   (Building 50 Auditorium)
14:25 Introduction of load balancers at a Tier-1 site - Ian Collier (STFC - Rutherford Appleton Lab. (GB))   (Building 50 Auditorium)
14:50 Renewal of Puppet for Australia-ATLAS - Mr Sean Crosby (University of Melbourne (AU))   (Building 50 Auditorium)
15:15 --- Coffee Break ---
15:45
Basic IT Services (until 16:35) (Building 50 Auditorium)
15:45 User/group based access control for ElasticSearch + Kibana - Wataru Takase (High Energy Accelerator Research Organization (JP))   (Building 50 Auditorium)
16:10 Adopting Red Hat Satellite 6 for Lifecycle Management - Rennie Scott (Fermilab)   (Building 50 Auditorium)
16:35
Grid, Cloud and Virtualisation (until 17:25) (Building 50 Auditorium)
16:35 Chameleon: A Computer Science Testbed as Application of Cloud Computing - Kate Keahey (Argonne National Laboratory)   (Building 50 Auditorium)
17:00 Extending the farm to external sites: the INFN Tier-1 experience - Andrea Chierici (INFN-CNAF)   (Building 50 Auditorium)
17:25
Security & Networking (until 17:50) (Building 50 Auditorium)
17:25 Effective and non-intrusive security within NERSC’s Open Science HPC environment - Abe Singer (Lawrence Berkeley Lab)   (Building 50 Auditorium)
12:00
Closing and HEPIX Business - Tony Wong (Brookhaven National Laboratory) (until 12:30) (Building 50 Auditorium)