PREFIT20: PRecision Effective FIeld Theory School

from Sunday, March 1, 2020 (4:00 PM) to Friday, March 13, 2020 (6:00 PM)
DESY (Seminarroom 4)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Mar 1, 2020
Mar 2, 2020
Mar 3, 2020
Mar 4, 2020
Mar 5, 2020
Mar 6, 2020
Mar 7, 2020
Mar 9, 2020
Mar 10, 2020
Mar 11, 2020
Mar 12, 2020
Mar 13, 2020
AM
8:00 AM Registration   (Seminarroom 4)
8:30 AM Welcome - Sven-Olaf Moch Pietro Govoni (Universita & INFN, Milano-Bicocca (IT)) German Rodrigo (IFIC UV-CSIC) Jürgen Reuter (DESY Hamburg, Germany) Senka Duric (Kansas State University (US)) Andreas Meyer (DESY (DE))   (Seminarroom 4)
8:45 AM Effective field theory - Antonio Pich (IFIC, U. Valencia -.)   (Seminarroom 4)
10:15 AM --- Coffee Break ---
10:45 AM QCD and precision calculations - Gudrun Heinrich (Max Planck Institute for Physics)   (Seminarroom 4)
8:45 AM Effective field theory - Antonio Pich (IFIC, U. Valencia -.)   (Seminarroom 4)
10:15 AM --- Coffee Break ---
10:45 AM QCD and precision calculations - Gudrun Heinrich (Max Planck Institute for Physics)   (Seminarroom 4)
8:45 AM QCD and precision calculations - Gudrun Heinrich (Max Planck Institute for Physics)   (Seminarroom 4)
10:15 AM --- Coffee Break ---
10:45 AM QCD and precision calculations - Gudrun Heinrich (Max Planck Institute for Physics)   (Seminarroom 4)
8:45 AM SMEFT at NLO: Higgs, EWK and Top - Fabio Maltoni (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE))   (Seminarroom 4)
10:15 AM --- Coffee Break ---
10:45 AM SMEFT: hands-on - Ilaria Brivio (University of Heidelberg)   (Seminarroom 4)
8:45 AM Jet reconstruction (theory) - Gavin Salam (CERN)   (Seminarroom 4)
10:15 AM --- Coffee Break ---
10:45 AM SMEFT at NLO: Higgs, EWK and Top - Fabio Maltoni (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE))   (Seminarroom 4)
9:45 AM --- Coffee Break ---
10:15 AM Jet reconstruction (theory) - Gavin Salam (CERN)   (Seminarroom 4)
8:45 AM Fitting: hands-on - Nicholas Wardle (Imperial College (GB)) Andrea Carlo Marini (Massachusetts Inst. of Technology (US))   (Seminarroom 4)
10:15 AM --- Coffee Break ---
10:45 AM Fitting: hands-on - Nicholas Wardle (Imperial College (GB)) Andrea Carlo Marini (Massachusetts Inst. of Technology (US))   (Seminarroom 4)
9:30 AM Fitting: Q&A session (optional)   (Seminarroom 4)
10:45 AM Fitting: hands-on - Nicholas Wardle (Imperial College (GB)) Andrea Carlo Marini (Massachusetts Inst. of Technology (US))   (Seminarroom 4)
8:45 AM Data interpretation - Veronica Sanz Gonzalez (University of Sussex (GB))   (Seminarroom 4)
10:15 AM --- Coffee Break ---
10:45 AM Data interpretation - Veronica Sanz Gonzalez (University of Sussex (GB))   (Seminarroom 4)
8:45 AM Overview and prospects - Prof. Veronica Sanz Gonzalez Veronica Sanz Gonzalez (University of Sussex (GB))   (Seminarroom 4)
10:15 AM --- Coffee Break ---
10:45 AM Jet reconstruction (experimental) - Steven Schramm (Universite de Geneve (CH))   (Seminarroom 4)
8:45 AM Group projects   (Seminarroom 4)
PM
5:00 PM
Registration (until 7:00 PM) (Seminarroom 4)
12:15 PM --- Lunch Break ---
1:15 PM EFT UFO: hands-on - Ilaria Brivio (University of Heidelberg) Admir Greljo (CERN)   (Seminarroom 4)
2:45 PM --- Coffee Break ---
3:15 PM EFT UFO: hands-on - Ilaria Brivio (University of Heidelberg) Admir Greljo (CERN)   (Seminarroom 4)
5:00 PM Group projects   (Seminarroom 4)
12:15 PM --- Lunch Break ---
1:15 PM MadGraph and Parton Shower: hands-on - Ilaria Brivio (University of Heidelberg) Admir Greljo (CERN)   (Seminarroom 4)
2:45 PM --- Coffee Break ---
3:15 PM MadGraph and Parton Shower: hands-on - Admir Greljo (CERN) Ilaria Brivio (University of Heidelberg)   (Seminarroom 4)
12:15 PM --- Lunch Break ---
3:00 PM
DESY Tour (until 5:30 PM) (Auditorium)
12:15 PM --- Lunch Break ---
2:00 PM Machine learning - Kyle Stuart Cranmer (New York University (US))   (Seminarroom 4)
3:30 PM --- Coffee Break ---
4:00 PM Machine learning - Kyle Stuart Cranmer (New York University (US))   (Seminarroom 4)
7:00 PM
Career Event (until 9:00 PM) (Auditorium)
7:00 PM Bijan Chokoufe, Hamburg, Enfore   (Auditorium)
7:30 PM Christian Weiss, Düsseldorf, NEC   (Auditorium)
12:15 PM --- Lunch Break ---
2:00 PM SMEFT: hands-on - Ilaria Brivio (University of Heidelberg)   (Seminarroom 4)
3:30 PM --- Coffee Break ---
4:00 PM Machine learning: hands-on - Kyle Stuart Cranmer (New York University (US))   (Seminarroom 4)
5:30 PM Group projects   (Seminarroom 4)
12:15 PM --- Lunch Break ---
2:00 PM Delphes - Michele Selvaggi (CERN)   (Seminarroom 4)
3:30 PM --- Coffee Break ---
4:00 PM Delphes: hands-on - Michele Selvaggi (CERN)   (Seminarroom 4)
5:30 PM Group projects   (Seminarroom 4)
7:00 PM Social dinner   (Canteen Extension)
12:15 PM --- Lunch Break ---
2:00 PM Jet reconstruction (experimental) - Steven Schramm (Universite de Geneve (CH))   (Seminarroom 4)
3:30 PM --- Coffee Break ---
4:00 PM Jet reconstruction: hands-on - Steven Schramm (Universite de Geneve (CH))   (Seminarroom 4)
7:00 PM
Career Event (until 9:00 PM) (Auditorium)
7:00 PM David-Johannes Fischer, Hamburg, Kühne&Nagel   (Auditorium)
7:30 PM Jasone Garcia Garay, Hamburg, Airbus   (Auditorium)
12:15 PM --- Lunch Break ---
1:30 PM
Excursions (until 5:30 PM) ()
12:45 PM Closing Remarks   (Seminarroom 4)
1:15 PM --- Lunch Break ---
2:00 PM Group projects   (Seminarroom 4)
12:15 PM --- Lunch Break ---
1:15 PM Group projects   (Seminarroom 4)