1st ARIES Annual Meeting

from Tuesday, May 22, 2018 (12:00 AM) to Friday, May 25, 2018 (6:30 PM)
Other Institutes

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
May 22, 2018
May 23, 2018
May 24, 2018
May 25, 2018
AM
9:00 AM
Parallel WP Meetings (until 12:00 PM) ()
9:00 AM
. (until 12:50 PM) ()
9:00 AM Visit to RTU or Baltic Scientific Instruments Company   ()
9:00 AM
Governing Board (until 11:00 AM) ()
9:00 AM Governing Board   ()
9:00 AM
Parallel WP Meetings (until 12:30 PM) ()
11:00 AM Transnational Access meeting   ()
8:30 AM
Plenary Meeting - Session 2 - Robert Ruprecht (KIT) (until 10:35 AM) ()
8:30 AM Materials for extreme thermal management, report from WP17 - Alessandro Bertarelli (CERN)   ()
8:50 AM Material testing with extreme beams, report from TNA WP10 - Yacine Kadi (CERN)   ()
9:05 AM Radiation induced changes in tungsten under pulsed heavy ion exposure at UNILAC-GSI - Jemila Habainy (ESSE Lund)   ()
9:25 AM Dynamic testing and characterisation of advanced materials in the MultiMat experiment at HiRadMat - Michele Pasquali (CERN)   ()
9:45 AM Testing of advanced RF structures, report from TNA WP12 - Roger Ruber (Uppsala University (SE))   ()
10:00 AM Testing of magnets and components at cryogenic temperatures, report from TNA WP9 - Marta Bajko (CERN)   ()
10:15 AM The ARIES HTS cable programme - Carmine Senatore (University of Geneva)   ()
10:35 AM --- Coffee Break ---
11:00 AM
Plenary Meeting - Session 2 - Peter Mcintosh (until 12:55 PM) ()
11:00 AM EuroNNAC activities, report from WP5 - Ulrich Dorda (DESY)   ()
11:20 AM Plasma beam testing, report from the TNA WP13 - Brigitte Cros (LPGP CNRS)   ()
11:35 AM Very high gradient acceleration techniques, report from WP18 - Arnd Ernst Specka   ()
12:05 PM Comprehensive simulations of distortions and their mitigations related to measurements with ionisation profile monitors - Dominik Vilsmeier (GSI)   ()
12:25 PM Testing with beams, report from the TNA WP11 - Jerome Schwindling (Université Paris-Saclay (FR))   ()
12:40 PM Status at IPHI facility - Claude Marchand (Université Paris-Saclay (FR))   ()
8:30 AM
Plenary Meeting - Session 2 - Maria Enrica Biagini (until 10:40 AM) ()
8:30 AM The gamma factory - Mieczyslaw Krasny (LPNHE, Uviversity Paris)   ()
9:00 AM The muon collider - Manuela Boscolo (INFN e Laboratori Nazionali di Frascati (IT))   ()
9:30 AM ALEGRO, the Advanced linear collider study group - Patric Muggli (Max Planck Institute for Physics)   ()
10:00 AM Generation of positrons using laser-plasma electron beams - Dr Aaron Alejo (CERN)   ()
10:20 AM Advances in space charge modelling and mitigations - Giuliano Franchetti   ()
10:00 AM IAB Meeting   ()
10:40 AM --- Coffee Break ---
11:00 AM
Plenary Meeting - Session 2 - Maurizio Vretenar (CERN) (until 12:00 PM) ()
11:00 AM BELA – Project for Multidisciplinary Research Based on the ECR Ion Source and Linear Accelerator - Timur Kulevoy (ITEP)   ()
11:30 AM The SEEIIST Initiative - Nicholas Sammut (University of Malta (MT))   ()
PM
12:00 PM --- Lunch Break ---
2:00 PM
Parallel WP Meetings (until 6:00 PM) ()
12:30 PM --- Lunch break ---
2:00 PM
Plenary Meeting - Session 2 - Tord Johan Carl Ekelof (Uppsala University (SE)) (until 3:30 PM) ()
2:00 PM Welcome from the Deputy Vice-rector for Research RTU - Talis Juhna (RTU Vice rector) Toms Torims (Riga Technical University)   ()
2:20 PM Welcome from ARIES Coordinator and activity report - Maurizio Vretenar (CERN)   ()
2:40 PM Communication, training and outreach: report from WP2 - Philip Nicholas Burrows (University of Oxford (GB))   ()
3:00 PM Progress towards the e-learning course on accelerator science - Nicolas Delerue (LAL, CNRS & Université Paris-Sud)   ()
3:20 PM Dissemination and communication: video, social media, booklets - Romain Muller (CERN)   ()
3:30 PM --- Coffee Break ---
3:50 PM
Plenary Meeting - Session 2 - Chmielewski Andrzej (ICHTJ) (until 6:20 PM) ()
3:50 PM Accelerator Performance and Concepts, report from WP6 - Frank Zimmermann (CERN)   ()
4:10 PM Ultra-low emittance rings, report from WP7 - Prof. Riccardo Bartolini (Diamond Light Source and John Adams Institute (Oxford University))   ()
4:30 PM Optics characterisation at ANKA including the high wiggler field - Panagiotis Zisopoulos (CERN)   ()
4:50 PM Advanced diagnostics, report from WP8 - Peter Forck (GSI)   ()
5:05 PM Intense RF modulated e-beams, report from WP16 - David Ondreka   ()
5:20 PM Design of the Electron gun for the GSI space charge compensation lens - Kathrin Schulte-Urlichs (GSI)   ()
5:40 PM Design of the test stand for the CERN and GSI electron lenses - Sergey Sadovich (CERN)   ()
6:30 PM --- Welcome Drink - Meeting at the University Entrance ---
12:55 PM --- Lunch Break ---
2:00 PM
Plenary Meeting - Session 2 - Toms Torims (Riga Technical University) (until 3:30 PM) ()
2:00 PM Cultural Programme - Toms Torims (Riga Technical University)   ()
2:05 PM Innovation at ARIES, report from WP14 - Marcello Losasso (CERN)   ()
2:30 PM Development of metallic and ceramic composites for accelerators - Federico Carra (CERN)   ()
2:50 PM The Sushi test at SM18 - Daniel Barna (Hungarian Academy of Sciences (HU))   ()
3:10 PM Industrial and societal applications, report from WP3 - Rob Edgecock (Science and Technology Facilities Council STFC (GB))   ()
3:30 PM --- Coffee Break ---
4:00 PM
Plenary Meeting - Session 2 - Angeles Faus-Golfe (Laboartoire de l'Accelerateur Lineaire) (until 6:00 PM) ()
4:00 PM Studies of marine diesel engine exhaust gas treatment - Ewa Zwolinska   ()
4:20 PM Molybdenum 99 production using an electron beam - Candice Nagel (IBA)   ()
4:40 PM Efficient energy management at accelerators, report from WP4 - Mike Seidel (PSI)   ()
5:00 PM Energy-efficient design of the SINQ spallation neutron source moderator - Yoann Charles (PSI)   ()
5:20 PM Thin film coatings for superconducting cavities, report from WP15 - Dr Oleg Malyshev (STFC Daresbury Laboratory)   ()
5:40 PM Surface preparation of samples prior to thin film deposition - Cristian Pira (LNL-INFN)   ()
6:30 PM --- Dinner - Meeting at the University Entrance ---
12:00 PM
Conclusions - Maurizio Vretenar (CERN) (until 12:45 PM) ()
12:00 PM Report from The Industrial Advisory Board (IAB)   ()
12:15 PM Report from the Scientific Advisory Committee (SAC) - Prof. Akira Yamamoto (High Energy Accelerator Research Organization (JP))   ()
12:35 PM Presentation of the next Annual Meeting - Edina Otvos   ()
12:40 PM Conclusions from the Coordinator - Maurizio Vretenar (CERN)   ()
1:00 PM
Steering Committee (until 2:30 PM) ()
2:30 PM
. (until 5:30 PM) ()