AIDA-2020 First annual meeting

from Monday, June 13, 2016 (8:30 AM) to Friday, June 17, 2016 (6:00 PM)
<a href="http://www.desy.de/content/desymaps/gelaendeplan-eng-hh.pdf"> DESY/Campus MAP</a>

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Jun 13, 2016
Jun 14, 2016
Jun 15, 2016
Jun 16, 2016
Jun 17, 2016
AM
9:00 AM
Si Workshop - Marcello Mannelli (CERN) Abraham Seiden (University of California,Santa Cruz (US)) Roman Poeschl (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR)) (until 10:00 AM) (Seminar room 4a-b (Bldg.01b))
9:00 AM Front end electronics   (Seminar room 4a-b (Bldg.01b))
9:30 AM Digital readout and clock distribution   (Seminar room 4a-b (Bldg.01b))
10:00 AM --- Extended coffee break with small exhibition ---
10:45 AM
Si Workshop - Roman Poeschl (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR)) Abraham Seiden (University of California,Santa Cruz (US)) Marcello Mannelli (CERN) (until 12:00 PM) (Seminar room 4a-b (Bldg.01b))
10:45 AM Cooling and environmental aspects   (Seminar room 4a-b (Bldg.01b))
11:15 AM Mechanical structures   (Seminar room 4a-b (Bldg.01b))
11:45 AM Compact forward calorimetry at future linear colliders - Marek Idzik (AGH University of Science and Technology (PL))   (Seminar room 4a-b (Bldg.01b))
9:00 AM TA - Marko Mikuz (Jozef Stefan Institute (SI)) Natalia Potylitsina-Kube (DESY) Stjepko Fazinic Fernando Arteche (Instituto Tecnológico de Aragón) Alexander Dierlamm (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE)) Henric Wilkens (CERN) (until 10:45 AM) (Seminar room 3 (Bldg.01b))
9:00 AM Task 10.1: CERN PS and SPS test beams - Henric Wilkens (CERN)   (Seminar room 3 (Bldg.01b))
9:10 AM Task 10.2: DESY-II Test Beam Facility - Norbert Meyners (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Seminar room 3 (Bldg.01b))
9:30 AM Task 11.4: UCLouvain CRC, Belgium - Eduardo Cortina Gil (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE))   (Seminar room 3 (Bldg.01b))
9:50 AM Task 11.1: CERN IRRAD & GIF++, Switzerland - Michael Moll (CERN)   (Seminar room 3 (Bldg.01b))
10:10 AM Task 11.2: JSI TRIGA reactor, Slovenia - Marko Mikuz (Jozef Stefan Institute (SI))   (Seminar room 3 (Bldg.01b))
10:30 AM Slot for open discussions ?   (Seminar room 3 (Bldg.01b))
9:00 AM
WP13 - Imad Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)) Silvia Dalla Torre (Universita e INFN, Trieste (IT)) (until 10:45 AM) (Seminar room 4b (Bldg.01b))
9:00 AM Low resistance RPCs - Luis Lopes (Lip)   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
9:30 AM Large size and fine time resolution RPCs and RPC industrialization - Imad Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR))   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
10:00 AM R&D towards novel MPGD architectures - Silvia Dalla Torre (Universita e INFN, Trieste (IT))   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
9:00 AM
WP6 - Gianluigi Casse (University of Liverpool (GB)) Ivan Peric (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE)) (until 10:55 AM) (Seminar room 4a (Bldg.01b))
9:00 AM Introduction - Ivan Peric (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
9:15 AM CPPM activities in AIDA-2020 WP6 - Marlon B. Barbero (CPPM - CNRS/IN2P3 / Aix-Marseille Université (FR))   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
9:35 AM Development of interconnect technology - Nanni Darbo (Universita e INFN Genova (IT))   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
9:55 AM IFAE activities in AIDA-2020 WP6 - Joern Lange (IFAE Barcelona)   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
10:15 AM Uni Bonn activities in AIDA-2020 WP6 - Norbert Wermes (Universitaet Bonn (DE))   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
10:35 AM KIT activities in AIDA-2020 WP6 - Ivan Peric (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
10:45 AM --- Coffee break ---
11:00 AM TA - Fernando Arteche (Instituto Tecnológico de Aragón) Natalia Potylitsina-Kube (DESY) Stjepko Fazinic Henric Wilkens (CERN) Alexander Dierlamm (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE)) Marko Mikuz (Jozef Stefan Institute (SI)) (until 1:00 PM) (Seminar room 3 (Bldg.01b))
11:00 AM Task 11.3: KIT KAZ, Germany - Alexander Dierlamm (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (Seminar room 3 (Bldg.01b))
11:20 AM Task 11.5: UoB MC40 Cyclotron, United Kingdom - Philip Patrick Allport (University of Birmingham (UK))   (Seminar room 3 (Bldg.01b))
11:40 AM WP12 (12.1 + 12.2): RBI-AF, Croatia & ITAINNOVA – EMClab, Spain - Fernando Arteche (Instituto Tecnológico de Aragón)   (Seminar room 3 (Bldg.01b))
12:05 PM Summary   (Seminar room 3 (Bldg.01b))
11:00 AM
WP13 - Silvia Dalla Torre (Universita e INFN, Trieste (IT)) Imad Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)) (until 1:00 PM) (Seminar room 4b (Bldg.01b))
11:00 AM Tools for MPGD developments 1 - Dezso Varga (Hungarian Academy of Sciences (HU))   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
11:30 AM Tools for MPGD developments 2 - Luigi Benussi (Istituto Nazionale Fisica Nucleare Frascati (IT))   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
12:00 PM MPGD industrialization - Paul Colas (CEA/IRFU,Centre d'etude de Saclay Gif-sur-Yvette (FR))   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
12:30 PM Discussion: the organization of the WP 13 activity and the next steps   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
11:00 AM
WP6 - Gianluigi Casse (University of Liverpool (GB)) Ivan Peric (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE)) (until 1:00 PM) (Seminar room 4a (Bldg.01b))
11:00 AM 3D imaging of an HVCMOS using Two Photon Absorption-TCT - Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES))   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
9:00 AM WP2 - Marcello Losasso (CERN) Jennifer Toes (Ministere des affaires etrangeres et europeennes (FR)) Thomas Bergauer (Austrian Academy of Sciences (AT)) (until 10:35 AM) (Seminar room 4a (Bldg.01b))
9:00 AM WP2 Parallel: Newsletter, TA Videos & Outreach - Jennifer Toes (CERN)   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
9:40 AM WP2 Parallel: Pre-industrialisation of large area silicon detectors - Thomas Bergauer (Austrian Academy of Sciences (AT))   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
10:05 AM WP2 Parallel: KT presentation, Proof of Concept fund - David Mazur (CERN)   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
9:00 AM
WP3 - Witold Pokorski (CERN) Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) (until 10:40 AM) (Seminar Room 4b (build. 1b))
9:00 AM DD4Hep & DDG4 - Markus Frank (CERN)   (Seminar Room 4b (build. 1b))
9:25 AM USolids/VecGeom - Mihaela Gheata (ISS - Institute of Space Science (RO))   (Seminar Room 4b (build. 1b))
9:50 AM Alignement and conditions data - Christopher Mark Burr (University of Manchester (GB))   (Seminar Room 4b (build. 1b))
10:15 AM EDM toolkit - Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Benedikt Hegner (CERN)   (Seminar Room 4b (build. 1b))
9:30 AM
WP9 - Giovanni Calderini (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) (until 10:30 AM) (Seminar room 3 (Bldg.01b))
9:30 AM Discussion - ALL present in DESY   (Seminar room 3 (Bldg.01b))
10:30 AM --- Coffee break ---
11:00 AM WP2 - Jennifer Toes (Ministere des affaires etrangeres et europeennes (FR)) Thomas Bergauer (Austrian Academy of Sciences (AT)) Marcello Losasso (CERN) (until 1:00 PM) ()
11:00 AM
WP3 - Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Witold Pokorski (CERN) (until 1:00 PM) ()
11:00 AM WP14 common discussion - Roman Poeschl (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR))   ()
11:25 AM Framework Extensions - Michel Jouvin (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR)) Hadrien Benjamin Grasland (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR))   ()
11:50 AM Advanced tracking tools - Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   ()
12:15 PM Advanced particle flow algorithms - Mark Andrew Thomson (University of Cambridge (GB))   ()
11:00 AM
WP9 - Giovanni Calderini (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) (until 1:00 PM) ()
11:00 AM VIDYO: Activities in FBK - Maurizio Boscardin (FBK Trento)   ()
11:15 AM VIDYO: Activities in Valencia/Bonn/HLL - Marcel Vos (IFIC Valencia (ES)) Miguel-Angel Villarejo Bermudez (Instituto de Fisica Corpuscular (ES))   ()
11:35 AM VIDYO: Preparation of talk at Plenary - Giovanni Calderini (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   ()
11:55 AM VIDYO: Material from LPNHE - Marco Bomben (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   ()
12:15 PM VIDYO: AOB - ALL   ()
9:00 AM
Plenary session - Felix Sefkow (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) (until 10:30 AM) (Auditorium (entrance building 6))
9:00 AM WP6: CMOS - Ivan Peric (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (Auditorium (entrance building 6))
9:30 AM WP7: Pixel - Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES))   (Auditorium (entrance building 6))
10:00 AM WP9: Support and cooling - Giovanni Calderini (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) Giovanni Calderini (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   (Auditorium (entrance building 6))
10:30 AM --- Coffee break ---
11:00 AM
Plenary session - Felix Sefkow (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) (until 1:00 PM) (Auditorium (entrance building 6))
11:00 AM WP4: Micro-electronics - Christophe De La Taille (OMEGA (FR))   (Auditorium (entrance building 6))
11:30 AM WP5: Common DAQ - David Cussans (University of Bristol (GB))   (Auditorium (entrance building 6))
11:50 AM WP3: Software - Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Auditorium (entrance building 6))
12:20 PM Scientific Advisory Board - Marcel Demarteau (Fermilab)   (Auditorium (entrance building 6))
12:30 PM Farewell   (Auditorium (entrance building 6))
PM
2:00 PM
Si Workshop - Roman Poeschl (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR)) Abraham Seiden (University of California,Santa Cruz (US)) Marcello Mannelli (CERN) (until 4:00 PM) (Seminar room 4a-b (Bldg.01b))
2:00 PM Welcome and charge to workshop   (Seminar room 4a-b (Bldg.01b))
2:15 PM Summary of the state of the art   (Seminar room 4a-b (Bldg.01b))
2:45 PM Ultrahigh granular calorimeters with HV CMOS and MAPS   (Seminar room 4a-b (Bldg.01b))
3:15 PM Results of beam-tests of HGCAL diodes/sensors for fast-timing measurements - Arabella Martelli (CERN)   (Seminar room 4a-b (Bldg.01b))
3:45 PM Discussion and spill over   (Seminar room 4a-b (Bldg.01b))
4:00 PM --- Coffee break ---
4:30 PM
Si Workshop - Roman Poeschl (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR)) Marcello Mannelli (CERN) Abraham Seiden (University of California,Santa Cruz (US)) (until 6:40 PM) (Seminar room 4a-b (Bldg.01b))
5:00 PM Signal formation and timing in LGAD sensors   (Seminar room 4a-b (Bldg.01b))
5:30 PM Signal formation and timing in conventional P-I-N Diodes   (Seminar room 4a-b (Bldg.01b))
5:50 PM Radiation hardness issues for silicon sensors   (Seminar room 4a-b (Bldg.01b))
6:10 PM Issues of Si Wafer production and overview of tentative Si producers - Thomas Bergauer (Austrian Academy of Sciences (AT))   (Seminar room 4a-b (Bldg.01b))
8:00 PM --- Workshop reception ---
12:00 PM
Si Workshop (until 12:20 PM) ()
12:00 PM Summary and next steps   ()
12:20 PM --- Lunch ---
2:00 PM WP15 - Marcel Stanitzki (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Federico Ravotti (CERN) (until 4:00 PM) (Seminar room 1 (Bldg.01))
2:00 PM Welcome & Introduction - Marcel Stanitzki (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Federico Ravotti (CERN)   (Seminar room 1 (Bldg.01))
2:10 PM WP15.2 Improvements of test beam infrastructure for high precision tracking - Paul Schütze (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Seminar room 1 (Bldg.01))
2:40 PM WP15.3 Improvements of the DESY test beam infrastructure - Dimitra Tsionou (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Seminar room 1 (Bldg.01))
3:10 PM WP15.4 Improvements of the test beam infrastructure at INFN-LNF - Claudio Di Giulio (INFN) Paolo Valente (Universita e INFN, Roma I (IT))   (Seminar room 1 (Bldg.01))
2:00 PM
WP4 - Valerio Re (Universita e INFN, Pavia (IT)) Christophe De La Taille (OMEGA (FR)) Valerio Re (INFN) Seyed Ruhollah Shojaii (Università degli Studi e INFN Milano (IT)) (until 4:00 PM) (Seminar room 4b (Bldg.01b))
2:00 PM Introduction   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
2:10 PM INFN Perugia - Sara Marconi (INFN and University of Perugia (IT)) sara marconi   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
2:20 PM 65 nm pixel readout chip developments in INFN CHIPIX65 - Lino Demaria (Universita e INFN Torino (IT))   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
2:40 PM 65 nm analog front-end design and studies of radiation-induced noise degradation at INFN Pavia - Valerio Re (Universita e INFN, Pavia (IT))   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
2:50 PM CPPM activities in AIDA2020 WP4 - Marlon B. Barbero (CPPM - CNRS/IN2P3 / Aix-Marseille Université (FR))   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
3:00 PM Bonn - Norbert Wermes (Universitaet Bonn (DE)) Hans Krueger (University of Bonn)   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
3:10 PM INFN Milano - Valentino Liberali (Università degli Studi di Milano) Seyedruhollah Shojaii (Università degli Studi e INFN Milano (IT))   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
3:20 PM discussion on task 1   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
3:30 PM OMEGA - Nathalie Seguin-Moreau (OMEGA - Ecole Polytechnique - CNRS/IN2P3)   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
3:40 PM IPN Lyon - Mokrane DAHOUMANE (Institut de Physique Nucléaire de Lyon (IPNL)/CNRS-IN2P3)   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
3:50 PM AGH - Marek Idzik (AGH University of Science and Technology (PL))   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
2:00 PM
WP5 - David Cussans (University of Bristol (GB)) Matthew Wing (University of London (GB)) (until 4:00 PM) (Seminar room 4a (Bldg.01b))
2:00 PM Introduction - Matthew Wing (University of London (GB))   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
2:10 PM Status of monitoring - Tom Coates (University of Sussex)   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
2:35 PM Online event model - Dr Adrian Irles (DESY)   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
3:00 PM EUDAQ and EUDAQ2 status - Yi Liu (Chinese Academy of Sciences (CN))   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
3:30 PM SiECAL and SDHCAL DAQ - Christophe Combaret (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR))   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
4:00 PM --- Coffee break ---
4:20 PM WP15 - Federico Ravotti (CERN) Marcel Stanitzki (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) (until 6:00 PM) (Seminar room 1 (Bldg.01))
4:20 PM WP15.5 - IRRAD and GIF++ Facilities Infrastructure Upgrade - Federico Ravotti (CERN)   (Seminar room 1 (Bldg.01))
4:40 PM WP15.5 - Cold irradiations at Birmingham Proton Facility - Richard French (The University of Sheffield) Kerry Ann Parker (University of Sheffield (GB))   (Seminar room 1 (Bldg.01))
4:55 PM WP15.5 - Multi-crystalline Si for large fluence irradiation monitoring - Juozas Vaitkus (Vilnius University)   (Seminar room 1 (Bldg.01))
5:10 PM WP15.5 - Transport system for large objects at Ljubljana JSI TRIGA reactor - Marko Mikuz (Jozef Stefan Institute (SI)) Vladimir Cindro (Jozef Stefan Institute (SI))   (Seminar room 1 (Bldg.01))
5:25 PM WP15.5 - Cosmic-rays tracker improvements & augmented reality event-display for GIF++ Facility - Davide Boscherini (Universita e INFN, Bologna (IT)) Alessandro Polini (Universita e INFN, Bologna (IT))   (Seminar room 1 (Bldg.01))
5:45 PM WP15.5 - Istantaneous dose-rate monitor for GIF++ Facility - Plamen Stoianov Iaydjiev (Bulgarian Academy of Sciences (BG))   (Seminar room 1 (Bldg.01))
4:20 PM
WP4 - Valerio Re (Universita e INFN, Pavia (IT)) Christophe De La Taille (OMEGA (FR)) Valerio Re (INFN) Seyedruhollah Shojaii (Università degli Studi e INFN Milano (IT)) (until 6:05 PM) (Seminar room 4b (Bldg.01b))
4:20 PM DESY & U Heidelberg - Dr Wei Shen (Heidelberg University, Kirchhoff Institute for Physics) Konrad BRIGGL (Heidelberg University)   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
4:30 PM discussion on task 2   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
4:50 PM Indium bump-bonding developments at INFN for next generation pixel detectors - Nanni Darbo (Universita e INFN Genova (IT)) Andrea Gaudiello (Universita e INFN Genova (IT))   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
5:10 PM HLL MPP - Laci Andricek (MPG Semiconductor Lab) Anna Macchiolo (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D)   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
5:20 PM Glasgow : TSVs at CEA LETI with FEI4 - Richard Bates (University of Glasgow (GB))   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
5:30 PM Bonn: TSV interconnects in FE-I4 with IZM-Berlin - Norbert Wermes (Universitaet Bonn (DE))   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
5:50 PM conclusion   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
4:20 PM
WP5 - David Cussans (University of Bristol (GB)) Matthew Wing (University of London (GB)) (until 6:00 PM) (Seminar room 4a (Bldg.01b))
4:20 PM BIF hardware, capabilities, exportability to other testbeams and results - Jiri Kvasnicka (Acad. of Sciences of the Czech Rep. (CZ))   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
4:50 PM Common testbeam AHCAL+BIF experience with EUDAQ1 and EUDAQ2 - Dr Adrian Irles (DESY)   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
5:20 PM TLU and interface document - David Cussans (University of Bristol (GB))   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
5:50 PM Discussion   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
7:30 PM --- Welcome reception ---
1:00 PM --- Lunch ---
2:00 PM
WP14 - Frank Simon (Max-Planck-Institut fuer Physik) Roman Poeschl (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR)) (until 4:00 PM) (Seminar room 4b (Bldg.01b))
2:00 PM Introduction & News - Frank Simon (Max-Planck-Institut fuer Physik)   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
2:20 PM Task Overview: 14.5 - Denis Pierre Grondin (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
2:40 PM Discussion: Mechanics for Calorimeters   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
2:50 PM Task Overview: 14.3.1 - Vincent Boudry (LLR - Ecole Polytechnique/CNRS-IN2P3)   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
3:05 PM Infrastructure for Si-based HL-LHC Calorimeters - Marcello Mannelli (CERN)   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
3:20 PM Task Overview: 14.3.2 - Marek Idzik (AGH University of Science and Technology (PL))   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
3:35 PM Discussion: Si-based Calorimeters   (Seminar room 4b (Bldg.01b))
2:00 PM
WP7 - Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES)) Anna Macchiolo (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D) (until 4:00 PM) (Seminar room 4a (Bldg.01b))
2:00 PM Introduction and news - Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES)) Anna Macchiolo (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D)   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
2:20 PM Update on 3D pixel simulations - Gian Franco Dalla Betta (Universita degli Studi di Trento (IT))   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
2:40 PM Update on TCAD surface damage simulations - Francesco Moscatelli (Universita e INFN, Perugia (IT))   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
3:00 PM Update on the activities at FBK - Maurizio Boscardin (FBK Trento)   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
3:20 PM Update on 3D pixels activities at CSIC-CNM and CSIC-IFCA - Giulio Pellegrini (Centro Nacional de Microelectrónica (IMB-CNM-CSIC) (ES)) Salvador Hidalgo Villena (Instituto de Microelectronica de Barcelona (ES))   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
3:40 PM An update on radiation hardness TCAD analysis of LGAD detectors - Francisco Rogelio Palomo Pinto (Universidad de Sevilla (ES)) Francisco Rogelio Palomo Pinto (Universidad de Cantabria (ES))   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
2:00 PM
WP8 Large scale cryogenic liquid detectors - Sebastien Murphy (Eidgenoessische Tech. Hochschule Zuerich (CH)) Dario Autiero (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)) (until 4:00 PM) (Seminar room 3 (Bldg.01b))
2:00 PM Overview WP8 scientific goals - Sebastien Murphy (Eidgenoessische Tech. Hochschule Zuerich (CH))   (Seminar room 3 (Bldg.01b))
2:30 PM Purification and Monitoring - Laura Manenti (Università degli Studi e INFN Milano (IT))   (Seminar room 3 (Bldg.01b))
3:00 PM Charge readout and double phase - Vyacheslav Galymov (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR))   (Seminar room 3 (Bldg.01b))
3:30 PM Light readout - Sergio Jimenez (Centro de Investigaciones Energ. Medioambientales y Tecn. - (ES)   (Seminar room 3 (Bldg.01b))
4:00 PM --- Coffee break ---
4:20 PM
WP14 - Roman Poeschl (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR)) Frank Simon (Max-Planck-Institut fuer Physik) (until 6:00 PM) (Seminar Room 4b (Bldg. 1b))
4:20 PM Task Overview 14.2.1 - Etiennette Auffray Hillemanns (CERN)   (Seminar Room 4b (Bldg. 1b))
4:35 PM Fast response to short-pulse optical excitation in intrinsic and Ce-doped garnet scintillators - Gintautas Tamulaitis (Vilnius University (LT))   (Seminar Room 4b (Bldg. 1b))
4:50 PM Task Overview 14.2.2 - Lucia Masetti (Johannes-Gutenberg-Universitaet Mainz (DE))   (Seminar Room 4b (Bldg. 1b))
5:05 PM SiPM Gain Stabilisation with Adaptive Power Supply - Gerald Eigen (University of Bergen (NO))   (Seminar Room 4b (Bldg. 1b))
5:20 PM Discussion: Calorimeters with optical readout   (Seminar Room 4b (Bldg. 1b))
5:30 PM Task Overview: 14.4 - Dirk Zerwas (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR))   (Seminar Room 4b (Bldg. 1b))
5:50 PM The AHCAL DIF - Jiri Kvasnicka (Acad. of Sciences of the Czech Rep. (CZ))   (Seminar Room 4b (Bldg. 1b))
4:20 PM
WP7 - Anna Macchiolo (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D) Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES)) (until 6:20 PM) (Seminar room 4a (Bldg.01b))
4:20 PM Update on 3D sensor tests - Cinzia Da Via (University of Manchester (GB))   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
4:40 PM Recent progress on AIDA-2020 related activities in Florence - Marco Meschini (Universita e INFN, Firenze (IT))   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
5:00 PM Update on planar pixel sensor developments at MPP - Anna Macchiolo (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D)   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
5:20 PM Active edge planar pixel sensors for CLIC - Andreas Matthias Nurnberg (Inst. fuer Experimentelle Kernphys.-Universitaet Karlsruhe-Karl) Andreas Matthias Nurnberg (CERN)   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
5:40 PM Progress in the design of LGAD detectors - Nicolo Cartiglia (Universita e INFN Torino (IT))   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
6:00 PM Progress report on LGAD detectors at CSIC-CNM and CSIC-IFCA - Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES))   (Seminar room 4a (Bldg.01b))
4:20 PM
WP8 Large scale cryogenic liquid detectors - Sebastien Murphy (Eidgenoessische Tech. Hochschule Zuerich (CH)) Dario Autiero (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)) (until 6:00 PM) (Seminar room 3 (Bldg.01b))
4:20 PM Very high voltage - Laura Molina Bueno (Universidad de Granada)   (Seminar room 3 (Bldg.01b))
4:50 PM Magnetisation - Etam Noah Messomo (Geneva university)   (Seminar room 3 (Bldg.01b))
1:00 PM --- Lunch ---
2:00 PM
Welcome - Joachim Mnich (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Felix Sefkow (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) (until 2:20 PM) (Auditorium (entrance building 6))
2:00 PM Welcome to DESY - Joachim Mnich (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Auditorium (entrance building 6))
2:20 PM
Plenary session - Felix Sefkow (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) (until 3:50 PM) (Auditorium (entrance building 6))
2:20 PM Status of AIDA-2020 - Felix Sefkow (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Auditorium (entrance building 6))
2:50 PM WP10, WP11, WP12: Transnational Access - Fernando Arteche (Instituto Tecnológico de Aragón) Marko Mikuz (Jozef Stefan Institute (SI))   (Auditorium (entrance building 6))
3:20 PM WP2: Communication - Jennifer Toes (CERN)   (Auditorium (entrance building 6))
3:30 PM WP2 TA videos - Roberto Giacomelli Stefano Zani   (Auditorium (entrance building 6))
3:40 PM --- Reserve ---
3:50 PM --- Coffee break ---
4:20 PM
Plenary session - Felix Sefkow (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) (until 6:30 PM) (Auditorium (entrance building 6))
4:20 PM WP15: Facility upgrades - Marcel Stanitzki (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Auditorium (entrance building 6))
4:50 PM WP2: Industrialisation and Proof of Concept Fund - David Mazur (CERN)   (Auditorium (entrance building 6))
5:10 PM WP13: Gaseous tracking - Silvia Dalla Torre (Universita e INFN, Trieste (IT))   (Auditorium (entrance building 6))
5:40 PM WP14: Calorimeters - Frank Simon (Max-Planck-Institut fuer Physik)   (Auditorium (entrance building 6))
6:10 PM WP8: Cryogenic - Sebastien Murphy (Eidgenoessische Tech. Hochschule Zuerich (CH))   (Auditorium (entrance building 6))
7:30 PM
Dinner (until 10:30 PM) ()
1:00 PM --- Lunch ---
1:30 PM
Governing Board -Prof. Daniela Bortoletto (University of Oxford (GB)) (until 3:55 PM) (Seminar room 1 (Bldg.01))