Please note that conversion to PDF is currently not available. More details here
Symposium Artificial Intelligence for Science, Industry and Society

from Sunday, 20 October 2019 (18:00) to Friday, 25 October 2019 (18:00)


        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
20 Oct 2019
21 Oct 2019
22 Oct 2019
23 Oct 2019
24 Oct 2019
25 Oct 2019
AM
08:00
Organization (until 09:00) ()
09:00
Organization (until 09:30) ()
09:00 Welcome and introduction   ()
09:30
Plenary - Steven Schramm (Universite de Geneve (CH)) (until 11:00) ()
09:30 AI Innovation in the Pharmaceutical Sector - Accelerating Research - Dan Faggella (CEO/founder of Emerj Artificial Intelligence Research)   ()
10:15 Machine Learning in High Energy Physics - Michael Aaron Kagan (SLAC National Accelerator Laboratory (US))   ()
11:00 --- Coffee break ---
11:30
Plenary - Steven Schramm (Universite de Geneve (CH)) (until 13:00) ()
11:30 Amazon Web Services AI - Deep learning at scale - Nathalie Rauschmayr (Amazon Web Services AI)   ()
12:00 Machine learning for neutrino identification - Mr Saul Alonso Monsalve (CERN)   ()
12:30 Scaling Deep Learning to Exascale – ACM Gordon Bell Prize 2018 - Pedro Mario Cruz e Silva (NVidia)   ()
09:00
Plenary - RAFAEL MAYO (CIEMAT) (until 10:30) ()
09:00 Trustworthy AI - The AI4EU approach - Ulises Cortes (Barcelona Supercomputing Center)   ()
09:45 Regulating Emerging Technologies: Opportunities and Challenges for Latin America - Mirjana Stankovic (Vice President, Emerging Tech and Intellectual Property, Tambourine Innovation Ventures)   ()
10:30 --- Coffee break ---
11:00
Plenary - Alan Paic (OECD) (until 13:00) ()
11:00 Simulation and generative models in high energy physics - Tobias Golling (Universite de Geneve (CH))   ()
11:30 Towards inverse design in chemistry: from prediction to deep generative models - Benjamin Sanchez-Lengeling (Google Brain)   ()
12:00 Exploring Space in Cyberspace: How Computing and Big Data are Transforming Astronomy - George Djorgovski (California Institute of Technology)   ()
12:30 IBM Quantum Computing - Panagiotis Barkoutsos (IBM Zurich)   ()
09:00
OECD - Alan Paic (OECD) (until 09:15) ()
09:00 Introductory remarks, Mexico - Judith Arrieta ( Minister of the Foreign Service at the Chief of Staff's Office of the Secretary of Foreign Affairs of Mexico)   ()
09:10 Introductory remarks, OECD - Alan Paic (OECD)   ()
09:15
OECD - Alan Paic (OECD) (until 10:45) ()
09:15 Panel discussion   ()
10:45 --- Coffee break ---
11:15
OECD - Alan Paic (OECD) (until 13:00) ()
11:15 Panel discussion   ()
09:00
Plenary -Dr Gergely Gabor Barnafoldi (Wigner RCP Hungarian Academy of Sciences (HU)) (until 10:30) ()
09:00 Leveraging AI Communities as Innovation Engines in Life Sciences - Pablo Meyer (IBM, Thomas J. Watson Research Center)   ()
09:45 Upcoming Big Data and AI Challenges in Astronomy - Željko Ivezić (University of Washington)   ()
10:30 --- Coffee break ---
11:00
Plenary - Gergely Gabor Barnafoldi (Wigner RCP Hungarian Academy of Sciences (HU)) (until 13:00) ()
11:00 Advances in classification/regression in high energy physics - Jan Kieseler (CERN)   ()
11:30 HPC and AI - Isidoro Gitler (CINVESTAV)   ()
12:00 Variational Autoencoders for Medical Imaging - Juan Cerrolaza (Accenture Iberia - Artificial Intelligence Group)   ()
12:30 Huawei - Introduction to LATAM Intelligent Computing Business and CERN Case Study - Su Quing (Huawei) Christian Eduardo Hernandez Garcia (Huawei)   ()
09:00
Plenary - Federico Carminati (CERN) (until 10:30) ()
09:00 Robotics, AI, and machine vision - Jesús Savage (UNAM)   ()
09:45 Atos Quantum Computing: Future Proofing What Lies Beyond Super-Computing - Scott Hamilton (Atos)   ()
10:30 --- Coffee break ---
11:00
Plenary - Federico Carminati (CERN) (until 11:30) ()
11:00 Machine learning in accelerator physics: applications at the CERN Large Hadron Collider - Frederik Van Der Veken (University of Malta (MT))   ()
11:30
Organization - Lukas Nellen (Universidad Nacional Autonoma (MX)) (until 12:55) ()
11:30 OECD summary - Alan Paic (OECD)   ()
12:00 Symposium summary - Federico Carminati (CERN)   ()
12:45 Closing remarks - Lukas Nellen (Universidad Nacional Autonoma (MX)) Guy Paic (Universidad Nacional Autonoma (MX))   ()
PM
18:00
Social events (until 21:00) ()
13:00 --- Lunch Break ---
14:30
Submitted contributions - Steven Schramm (Universite de Geneve (CH)) (until 17:30) ()
14:30 Galaxy Morphology classification using CNN - Dr Jose Antonio Vazquez-Mata (Instituto de Astronomia, UNAM)   ()
14:50 Perspectives of Deep learning techniques in Lattice 1+1d Scalar Field Theory - Dr Kai Zhou (FIAS, Goethe-University Frankfurt am Main)   ()
15:10 Studying the parton content of the proton with deep learning models - Dr Juan Manuel Cruz Martínez (University of Milan)   ()
15:30 Machine Learning in Velo LHCb monitoring and calibration in Run I and II. - Maciej Witold Majewski (AGH University of Science and Technology (PL))   ()
15:50 Online Estimation of Particle Track Parameters based on Neural Networks for the Belle II Trigger System - Steffen Baehr (Karlsruhe Institute of Technology)   ()
16:10 Similarity Hashing and Learning for Tracks Reconstruction - Tobias Golling (Universite de Geneve (CH))   ()
16:30 Generative Adversarial Networks for fast simulation: generalisation and distributed training in HPC - Federico Carminati (CERN)   ()
16:50 Portraying Double Higgs at the Large Hadron Collider - K.C. Kong (University of Kansas)   ()
17:30 --- Coffee break ---
18:00
Plenary - Guy Paic (Universidad Nacional Autonoma (MX)) (until 19:30) ()
18:00 AI Research at Atos - Cédric Bourrasset (Atos)   ()
13:00 --- Lunch Break ---
14:30
Plenary - Boris Escalante-Ramírez (UNAM) (until 16:30) ()
14:30 Deep Learning for Cosmic-Ray Observatories - Jonas Glombitza (RWTH Aachen University)   ()
15:00 HPC / AI convergence and computing architecture impacts - Cédric Bourrasset (Atos)   ()
15:30 Deep learning for cosmology - Celia Escamilla-Rivera (ICN-UNAM)   ()
16:00 The Mode of Computing - Luis Pineda (Instituto de Investigaciones en Matemáticas Aplicadas y en Sistemas, UNAM)   ()
16:30 --- Coffee break ---
17:00
Submitted contributions - Boris Escalante-Ramírez (UNAM) (until 19:00) ()
17:00 From GigScience to Combined Intelligence of Machine and Crowd - Dr Andrey Ustyuzhanin (Yandex School of Data Analysis (RU))   ()
17:20 A machine learning approach for the feature extraction of pulmonary nodules - Ms Cecilia Loeza (Instituto Tecnológico Superior de Misantla) CECILIA IRENE LOEZA MEJIA (Instituto Tecnológico Superior de Misantla)   ()
17:40 Skin Lesion Detection in Dermatological Images using Deep Learning - José Carlos Moreno-Tagle (UNAM)   ()
18:00 The QUA³CK Machine Learning Development Process and the Laboratory for Applied Machine Learning Approaches (LAMA) - Mr Simon Stock (Karlsruhe Institute of Technology)   ()
18:20 Randomness Characterization through Bayesian Model Selection - Rafael Diaz Hernandez Rojas (Sapienza University of Rome)   ()
18:40 Regularization methods vs large training sets - Dr Juan Jaime Vega Castro (Instituto Nacional de Investigaciones Nucleares) Juan Jaime Vega Castro   ()
13:00 --- Lunch Break ---
14:30
Social events (until 19:30) ()
13:00 --- Lunch Break ---
14:30
Submitted contributions - Federico Carminati (CERN) (until 16:30) ()
14:30 Network science to analyse insecurity perturbations that undermine Mexican tourism industry - Tanya Arenas (UNAM) Dr Tanya Arenas (Centro de Ciencias de la Complejidad )   ()
14:50 AI Applications In Oil Extraction, Review and Case of Study: Convolutional Neural Networks Applied to Seismic Image Analysis - Ms Margarita Mayoral-Villa (ININ)   ()
15:10 Artificial Intelligence and Machine Learnig for Human Mobility in Megacities - Prof. Jose L. Mateos (Instituto de Fisica, UNAM)   ()
15:30 Machine Ethics Frameworks and Practical Implications for AI & DS - Prof. Jesus Ramos (Sociedad.Mexicana de Ciencia de Datos)   ()
15:50 Arhuaco: Deep Learning and Isolation Based Intrusion Detection in High Energy Physics - Andres Gomez Ramirez (Johann-Wolfgang-Goethe Univ. (DE))   ()
16:30 --- Coffee break ---
17:00
Submitted contributions - Steven Schramm (Universite de Geneve (CH)) (until 19:00) ()
17:00 Large-Scale Scientific endeavours: the production and dissemination of advance computer science's knowledge - Arturo Sanchez Pineda (Abdus Salam Int. Cent. Theor. Phys. (IT))   ()
17:20 Machine Learning-Based System for the Availability and Reliability Assessment and Management of Critical Infrastructures - Luigi Serio (CERN)   ()
17:40 An assessment of an ConvNet Applied to Classify Animals in the Wild - José Luis Gordillo Mr José Luis Gordillo (Center for Complexity Sciences, UNAM)   ()
19:30
Social events (until 22:00) ()
19:30 Conference dinner   ()
15:00
Organization - Lukas Nellen (Universidad Nacional Autonoma (MX)) (until 18:00) ()
15:00 Neural Network optimisation - Andrey Ustyuzhanin (Yandex School of Data Analysis (RU))   ()