CERN openlab Technical Workshop

Europe/Zurich
503/1-001 - Council Chamber (CERN)

503/1-001 - Council Chamber

CERN

162
Show room on map
Maria Girone (CERN)
Description

During this event — which will take place over two days — we will review the CERN openlab projects carried out in the second year of our sixth three-year phase, with technical discussion of recent progress made. 

The latest technical posters from the CERN openlab projects will also be presented at the event.

More information will follow in due time.

Registration
Registration
Participants
  • Abhijay Gupta
  • Aimilios Tsouvelekakis
  • Alberto Di Meglio
  • Alberto Pace
  • Alessandro Raimondo
  • Ana Suja
  • Andreas Hehn
  • Anna Ferrari
  • Anthony Hennessey
  • Antonio Nappi
  • Antonio Vivace
  • Aristofanis Chionis
  • Bogdan Sataric
  • Brice Copy
  • Cenk Tüysüz
  • Claudio Bellini
  • Cris Pedregal-Martin
  • Daniele Bonacorsi
  • Daniele Gregori
  • Danilo Piparo
  • David Ebert
  • Dejan Golubovic
  • Dirk Duellmann
  • Edoardo Maria Farina
  • Edoardo Martelli
  • Edoardo Nemni
  • Eric Aquaronne
  • Eric Grancher
  • Eva Dafonte Perez
  • Fabio Fracas
  • Florence Cipolla
  • Fons Rademakers
  • Garret Swart
  • Georgios Kaklamanos
  • Gioacchino Vino
  • Ian Fisk
  • ILIAS GOULAS
  • Jakub Granieczny
  • Jason Adlard
  • Jingbo Wang
  • Jose Cabrero Holgueras
  • Julien Collet
  • Jurry de la Mar
  • Karolos Potamianos
  • Katarzyna Maria Dziedziniewicz-Wojcik
  • Koji Terashi
  • Konstantinos Samaras-Tsakiris
  • Kristina Gunne
  • Luca Atzori
  • Luca Canali
  • Luca Giommi
  • Luca Mascetti
  • Luis Rodriguez Fernandez
  • Lukas Gedvilas
  • Manuel Gonzalez Berges
  • Marc Bengulescu
  • Maria Girone
  • Mark Hur
  • Marko Vitez
  • Markus Elsing
  • Markus Schulz
  • Massimo Lamanna
  • Matias Alejandro Bonaventura
  • Michal Marek Piszczek
  • Miguel Fontes Medeiros
  • Monica Bratu
  • Nitin Agarwal
  • Nuri Twebti
  • Olga Vladimirovna Datskova
  • Patrick Duverger
  • Peter Szegedi
  • Pierdamiano Venti
  • Piero Altoe
  • Prasanth Kothuri
  • Rafal Kulaga
  • Ranjana Nath-M
  • Rawzh Muhammad
  • Ricardo Brito Da Rocha
  • Riccardo Castellotti
  • Riccardo De Maria
  • Riccardo Di Maria
  • Rokas Maciulaitis
  • Saul Alonso Monsalve
  • Sevgi Guzzella
  • Simone Rossi Tisbeni
  • Thomas Owen James
  • Thomas Teske
  • Tim Bell
  • Tom Gibbs
  • Tommaso Diotalevi
  • Ugo Varetto
  • vincent leocorbo
  • Vladimir Loncar
  • Víctor Andrade
  • Wayne Salter
  • Zion Igwe
  • Wednesday, 22 January
    • 09:30 10:00
      Coffee 30m

      Coffee will be available in front of the Council Chamber before the start of the meeting.

    • 10:00 10:30
      Welcome and Workshop Goals
    • 10:30 12:40
      Computing Architectures for ML, Data Acquisition and Processing: Part 1
      • 10:30
        CMS Real-Time Streaming Matching Inference Engine Prototype 15m
        Speaker: Thomas Owen James (CERN)
      • 10:45
        Prototyping of a DL-based Particle Identification System for the Dune Neutrino Detector 15m
        Speaker: Manuel Jesus Rodriguez Alonso (CERN)
      • 11:00
        Partner talk: Micron DLA 25m
        Speaker: Marko Vitez (Sr. Machine Learning Software Engineer, Micron)
      • 11:25
        Data Analytics for Industrial Control systems 15m
        Speaker: Filip Siroky (CERN)
      • 11:40
        WinCC Open Architecture Next Generation Archiver (NGA) 15m
        Speaker: Anthony Hennessey (CERN)
      • 11:55
        Fast deep neural network inference on FPGAs 15m
        Speaker: Sioni Paris Summers (CERN)
      • 12:10
        Fast Simulation with GANs 15m
        Speaker: Sofia Vallecorsa (CERN)
      • 12:25
        Neuromorphic Computing 15m
        Speaker: Dr Jean-Roch Vlimant (California Institute of Technology (US))
    • 12:45 13:45
      Lunch break and Poster Session 1h
    • 13:45 15:35
      Computing Architectures for ML, Data Acquisition and Data Processing: Part 2
      • 13:50
        Optimizing Deep Learning use cases in CMS 15m
        Speaker: Maurizio Pierini (CERN)
      • 14:05
        The LHCb Allen project 15m
        Speaker: Vladimir Gligorov (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))
      • 14:20
        The CMS Heterogeneus Computing Revolution 15m
        Speakers: Dr Andrea Bocci (CERN), Felice Pantaleo (CERN)
      • 14:35
        Exploiting Modular HPC in the context of DEEP-EST and ATTRACT projects 15m
        Speaker: Viktor Khristenko (CERN)
      • 14:50
        Benchmarking workflows on computing architectures 15m
        Speaker: Domenico Giordano (CERN)
      • 15:05
        Deep Learning in ROOT using GPU 15m
        Speaker: Lorenzo Moneta (CERN)
      • 15:20
        Caching and Processing Wide, Dense, Columnar HEP Data in Apache Spark with Laurelin and Coffea 15m
        Speaker: Lindsey Gray (Fermi National Accelerator Lab. (US))
    • 15:35 15:55
      Coffee break 20m
    • 15:55 17:30
      Quantum Computing
      • 15:55
        Quantum GAN 15m
        Speaker: Su Yeon Chang
      • 16:10
        Alice Grid Storage Optimization 15m
        Speaker: Federico Carminati (CERN)
      • 16:25
        Quantum SVM 15m
        Speaker: Shaojun Sun (University of Wisconsin Madison (US))
      • 16:40
        Event Classification with Quantum Machine Learning 15m
        Speaker: Koji Terashi (University of Tokyo (JP))
      • 16:55
        Quantum Graph for tracking 15m
        Speaker: Cenk Tuysuz (Middle East Technical University (TR))
      • 17:10
        Solving NP-hard combinatorial problems via quantum computing 20m
        Speaker: Prof. Jingbo Wang
    • 17:30 18:30
      Cocktail reception and Poster Session 1h
  • Thursday, 23 January
    • 09:00 10:30
      Computing Architectures for ML, Data Acquisition and Processing: Part 3
      • 09:00
        Partner talk: Intel OneAPI 25m
        Speaker: Francisco Perez (Intel)
      • 09:25
        GPU Usage Status & Plans in ATLAS 15m
        Speaker: Attila Krasznahorkay (CERN)
      • 09:40
        First experience of CMS reconstruction with OneAPI 10m
        Speaker: Andrea Bocci
      • 09:50
        DAQDB: a key-value store for data acquisition 15m
        Speaker: Giovanna Lehmann Miotto (CERN)
      • 10:05
        Deep Learning for de-noising DUNE data on Power 10m
        Speaker: Sofia Vallecorsa (CERN)
      • 10:15
        LHCb Machine Learning Challenges 15m
        Speaker: Andrey Ustyuzhanin (Yandex School of Data Analysis (RU))
    • 10:30 10:50
      Coffee break 20m
    • 10:50 13:00
      Data Center Technologies
      • 10:50
        Partner talk: Oracle 25m
        Speaker: Cristobal Pedregal-Martin
      • 11:15
        Oracle and GÉANT: a connection to academy 15m
        Speaker: Antonio Nappi (CERN)
      • 11:30
        Data analytics in the Cloud 15m
        Speaker: Riccardo Castellotti (CERN)
      • 11:45
        Open Days ticket reservation system development and maintenance 15m
        Speaker: Viktor Kozlovszky (CERN)
      • 12:00
        HEP workloads using Kubernetes on the Google Cloud 15m
        Speaker: Ricardo Brito Da Rocha (CERN)
      • 12:15
        EOS Comtrade project 15m
        Speaker: Luca Mascetti (CERN)
      • 12:30
        DNA storage pilot 10m
        Speaker: Alberto Di Meglio (CERN)
    • 13:00 14:00
      Lunch break and Poster Session 1h
    • 14:00 15:40
      Working with other Sciences
      • 14:00
        Knowledge Transfer and Medical Applications at CERN 15m
        Speaker: Manuela Cirilli (CERN)
      • 14:15
        The Biodynamo project 20m
        Speakers: Ahmad Siar Hesam (CERN), Lukas Breitwieser (CERN, ETH Zurich)
      • 14:35
        The LivingLab project 20m
        Speakers: Alberto Di Meglio (CERN), David Manset
      • 14:55
        The SmartLinac project 15m
        Speaker: Yann Pierre Donon
      • 15:10
        DL analysis on wearable devices 15m
        Speaker: Anna Ferrari (Milano Bicocca)
      • 15:25
        Use of deep learning in UNOSAT 15m
        Speaker: Edoardo Nemni (unitar (CH))
    • 15:40 16:20
      Poster Winners and wrap up