HSF WLCG Virtual Workshop

from Thursday, November 19, 2020 (4:00 PM) to Tuesday, November 24, 2020 (8:00 PM)


        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Nov 19, 2020
Nov 20, 2020
Nov 21, 2020
Nov 22, 2020
Nov 23, 2020
Nov 24, 2020
AM
PM
4:00 PM
Computing (until 7:45 PM) ()
4:00 PM Introduction - Simone Campana (CERN)   ()
4:15 PM ALICE - Latchezar Betev (CERN)   ()
4:35 PM ATLAS - Alessandro Di Girolamo (CERN) Alessandro Di Girolamo (CERN)   ()
4:55 PM CMS - Danilo Piparo (CERN) James Letts (Univ. of California San Diego (US))   ()
5:15 PM --- Coffee and cake ---
5:30 PM LHCb - Christophe Haen (CERN)   ()
5:50 PM Belle II - Silvio Pardi (Universita e sezione INFN di Napoli (IT))   ()
6:10 PM DUNE - Steven Timm (Fermi National Accelerator Lab. (US))   ()
6:30 PM --- Coffee and cake ---
6:45 PM JUNO and other experiments at IHEP - Lu Wang (Computing Center,Institute of High Energy Physics, CAS)   ()
7:05 PM Discussion   ()
4:00 PM
Software - Michel Jouvin (Université Paris-Saclay (FR)) Graeme A Stewart (CERN) (until 4:10 PM) ()
4:00 PM Workshop Introduction - Michel Jouvin (Université Paris-Saclay (FR))   ()
4:10 PM
Software - Michel Jouvin (Université Paris-Saclay (FR)) Graeme A Stewart (CERN) (until 4:40 PM) ()
4:10 PM Future Trends in Nuclear Physics SW and Computing - Dr Markus Diefenthaler (Jefferson Lab)   ()
4:30 PM --- Discussion ---
4:40 PM
Software - Michel Jouvin (Université Paris-Saclay (FR)) Graeme A Stewart (CERN) (until 5:10 PM) ()
4:40 PM PyHEP - Eduardo Rodrigues (University of Liverpool (GB))   ()
5:00 PM --- Discussion ---
5:10 PM --- Group Photo (please switch on your camera!) ---
5:12 PM --- Coffee and Cake ---
5:30 PM
Software - David Lange (Princeton University (US)) Teng Jian Khoo (Humboldt University of Berlin (DE)) (until 6:00 PM) ()
5:30 PM CERN R&D on Spack and the Turnkey Stack - Valentin Volkl (University of Innsbruck (AT))   ()
5:50 PM --- Discussion ---
6:00 PM
Software - Teng Jian Khoo (Humboldt University of Berlin (DE)) David Lange (Princeton University (US)) (until 6:50 PM) ()
6:00 PM Training: Activities - Samuel Ross Meehan (CERN)   ()
6:15 PM --- Discussion ---
6:25 PM Training: Community Building - Kilian Lieret Kilian Lieret (Ludwig Maximilian University Munich)   ()
6:40 PM --- Discussion ---
3:00 PM
Computing (until 7:00 PM) ()
3:00 PM Storage and data management experience at CNAF - Vladimir Sapunenko (INFN-CNAF (IT)) Lucia Morganti Dr Vladimir Sapunenko (INFN-CNAF)   ()
3:15 PM RAL : Experience with using Erasure Coding and cost projections vs Replicated Storage - Alastair Dewhurst (Science and Technology Facilities Council STFC (GB))   ()
3:30 PM KIT: Storage Setup and Evolution at the GridKa Tier-1 Site - Jan Erik Sundermann (Albert-Ludwigs-Universitaet Freiburg (DE)) Jan Erik Sundermann (Karlsruhe Institute of Technology (KIT))   ()
3:45 PM PIC: Storage studies for CMS - Carlos Perez Dengra (PIC-CIEMAT)   ()
4:00 PM UK T2 storage evolution - Samuel Cadellin Skipsey   ()
4:15 PM --- Coffee and cake ---
4:30 PM FR T2 : Concerns about DPM operations during Run3 - David Bouvet (IN2P3/CNRS (FR))   ()
4:45 PM Production pilot of Swiss ATLAS federated storage with DPM and ARC caches - Gianfranco Sciacca Francesco Giovanni Sciacca (Universitaet Bern (CH))   ()
5:00 PM ALPAMED: Measuring data access performances within federated DPM storage - Stephane Jezequel (LAPP-Annecy CNRS/USMB (FR))   ()
5:15 PM US CMS T2: Storage experience - Frank Wuerthwein (Univ. of California San Diego (US)) Frank Wuerthwein (UCSD)   ()
5:30 PM US ATLAS T2 : Storage experience - Mark Sosebee (University of Texas at Arlington (US))   ()
5:45 PM Storage Evolution at NET2 with NESE - Saul Youssef (Boston University (US))   ()
6:00 PM --- Cofee and cake ---
6:15 PM FNAL : Storage experience - David Alexander Mason (Fermi National Accelerator Lab. (US)) Bo Jayatilaka (Fermi National Accelerator Lab. (US))   ()
6:30 PM BNL : Storage experience - Hironori Ito (Brookhaven National Laboratory (US))   ()
6:45 PM TRIUMF : Status and experience with disk,tape - Simon Liu (TRIUMF (CA))   ()
4:00 PM
Software - Efe Yazgan (National Taiwan University (TW)) Josh McFayden (University of Sussex) Andrea Valassi (CERN) (until 6:20 PM) ()
4:00 PM Introduction - Josh McFayden (University of Sussex)   ()
4:10 PM MC@NLO-Delta - Stefano Frixione (CERN)   ()
4:28 PM --- Discussion ---
4:40 PM Neural Resampler - Ben Nachman (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   ()
4:58 PM --- Discussion ---
5:10 PM --- Coffee and Cake ---
5:20 PM Progress on porting MadGraph5_aMC@NLO to GPUs - Stefan Roiser (CERN)   ()
5:38 PM --- Discussion ---
5:50 PM PDF/Vegas-Flow - Juan M. Cruz Martínez (University of Milan)   ()
6:08 PM --- Discussion ---
4:00 PM --- It's the weekend, take a break! ---
4:00 PM --- It's the weekend, take a break! ---
3:00 PM
Computing (until 4:00 PM) ()
3:00 PM KISTI : Tapeless archive experience - Sang Un Ahn (Korea Institute of Science & Technology Information (KR))   ()
3:15 PM BNL : Experience with tape storage - Shigeki Misawa (Brookhaven National Laboratory (US)) Shigeki Misawa (Brookhaven National Laboratory)   ()
3:30 PM Discussion   ()
3:45 PM --- Coffe and cake ---
4:00 PM
Computing (until 7:20 PM) ()
4:00 PM dCache roadmap - Mr Tigran Mkrtchyan (DESY)   ()
4:20 PM CTA roadmap - Michael Davis (CERN)   ()
4:40 PM StoRM roadmap - Andrea Ceccanti (Universita e INFN, Bologna (IT))   ()
5:00 PM DPM roadmap - Petr Vokac (Czech Technical University in Prague (CZ)) Petr Vokac (Czech Technical University) Fabrizio Furano (CERN)   ()
5:20 PM --- Coffee and cake ---
5:40 PM EOS roadmap - Andreas Joachim Peters (CERN)   ()
6:00 PM XRootD roadmap - Andrew Hanushevsky (Unknown) Andrew Hanushevsky (STANFORD LINEAR ACCELERATOR CENTER) Andrew Bohdan Hanushevsky (SLAC National Accelerator Laboratory (US))   ()
6:20 PM ECHO roadmap - Tom Byrne (STFC)   ()
6:40 PM Discussion   ()
4:00 PM
Software - Philippe Canal (Fermi National Accelerator Lab. (US)) Jonathan Madsen Witold Pokorski (CERN) Gloria Corti (CERN) (until 5:30 PM) ()
4:00 PM Geant4 - Marc Verderi (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   ()
4:20 PM Discussion   ()
4:30 PM Requirements from HEP experiments - Marilena Bandieramonte (University of Pittsburgh (US))   ()
4:50 PM Discussion   ()
5:00 PM Machine Learning for Detector Simulation - Kevin Pedro (Fermi National Accelerator Lab. (US))   ()
5:20 PM Discussion   ()
5:30 PM --- Coffee and Cake ---
5:50 PM
Software - Jonathan Madsen Philippe Canal (Fermi National Accelerator Lab. (US)) Gloria Corti (CERN) Witold Pokorski (CERN) (until 7:00 PM) ()
5:50 PM AdePT - Andrei Gheata (CERN)   ()
6:05 PM Discussion   ()
6:10 PM Celeritas - Dr Seth Johnson (Oak Ridge National Laboratory)   ()
6:25 PM Discussion   ()
6:30 PM Using Geant4 and Opticks to simulate liquid Aron TPC's - Hans-Joachim Wenzel (Fermi National Accelerator Lab. (US))   ()
6:45 PM Discussion   ()
6:50 PM General Discussion   ()
4:00 PM
Computing (until 4:45 PM) ()
4:00 PM GSI Analysis Facility - Thorsten Kollegger (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE)) Mohammad Al-Turany (CERN)   ()
4:15 PM U.S. CMS managed Analysis Facilities - Oksana Shadura (University of Nebraska Lincoln (US))   ()
4:30 PM Discussion   ()
4:00 PM
Software - David Lange (Princeton University (US)) Michel Jouvin (Université Paris-Saclay (FR)) Graeme A Stewart (CERN) Teng Jian Khoo (Humboldt University of Berlin (DE)) (until 7:00 PM) ()
4:00 PM Introduction - Michel Jouvin (Université Paris-Saclay (FR)) David Lange (Princeton University (US)) Graeme A Stewart (CERN) Teng Jian Khoo (Humboldt University of Berlin (DE))   ()
4:05 PM Phoenix Event Display - Edward Moyse (University of Massachusetts (US))   ()
4:15 PM Discussion   ()
4:22 PM High-throughput data analysis with modern ROOT interfaces - Dr Enrico Guiraud (EP-SFT, CERN) Mr Vincenzo Eduardo Padulano (Valencia Polytechnic University (ES)) Mr Stefan Wunsch (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   ()
4:32 PM Discussion   ()
4:39 PM bamboo: easy and efficient analysis with python and RDataFrame - Pieter David (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE))   ()
4:49 PM Discussion   ()
4:56 PM Analysis Description Language for LHC-type analyses - Harry Prosper (Florida State University (US)) Sezen Sekmen (Kyungpook National University (KR)) Gokhan Unel (University of California Irvine (US))   ()
5:01 PM Discussion   ()
5:06 PM podio - latest developments and new features of a flexible EDM toolkit - Thomas Madlener (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY))   ()
5:11 PM Discussion   ()
5:16 PM --- Coffee and Cake ---
5:35 PM Use of auto-differentiation within the ACTS tookit - Mr Huth Benjamin (University of Regensburg)   ()
5:45 PM Discussion   ()
5:52 PM Reconstruction for Liquid Argon TPC Neutrino Detectors Using Parallel Architectures - Sophie Berkman (Fermi National Accelerator Laboratory)   ()
5:57 PM Discussion   ()
6:02 PM GPU-accelerated machine learning inference for offline reconstruction and analysis workflows in neutrino experiments - Tingjun Yang (Fermi National Accelerator Lab. (US))   ()
6:12 PM Discussion   ()
6:19 PM GPU-based tracking with Acts - Xiaocong Ai (DESY)   ()
6:29 PM Discussion   ()
6:36 PM Investigating Portable Heterogeneous Solutions with Fast Calorimeter Simulation - Dr Charles Leggett (Lawrence Berkeley National Lab (US)) Vincent Pascuzzi (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   ()
6:46 PM Discussion   ()
6:53 PM Closing Remarks - Michel Jouvin (Université Paris-Saclay (FR)) Teng Jian Khoo (Humboldt University of Berlin (DE)) David Lange (Princeton University (US)) Graeme A Stewart (CERN)   ()
4:45 PM
Computing (until 5:30 PM) ()
4:45 PM NERSC experience - Wahid Bhimji Wahid Bhimji (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   ()
5:00 PM CMS Experience with CINECA - Dr Tommaso Boccali (INFN Sezione di Pisa) Tommaso Boccali (INFN Sezione di Pisa, Universita' e Scuola Normale Superiore, P) Daniele Spiga (Universita e INFN, Perugia (IT))   ()
5:15 PM Discussion   ()
5:30 PM --- Cofee and cake ---
5:50 PM
Computing (until 6:50 PM) ()
5:50 PM Discussion of the WS summary draft and future activities   ()