7th Beam Telescopes and Test Beams Workshop

from Monday, 14 January 2019 (10:00) to Friday, 18 January 2019 (13:30)
CERN (503/1-001)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
14 Jan 2019
15 Jan 2019
16 Jan 2019
17 Jan 2019
18 Jan 2019
AM
10:00 AIDA WP15 Satellite Meeting - Federico Ravotti (CERN)   (1/1-025)
09:00
Software Tools - Jan Dreyling-Eschweiler (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY)) (until 10:40) (503/1-001 - Council Chamber)
09:00 Platform-independent integration of DAQ software in EUDET family telescopes using docker containers - Dr Jordi Duarte Campderros (Universidad de Cantabria (ES))   (503/1-001 - Council Chamber)
09:20 A modular software framework for test-beam data analysis. The TbGaudi package - Bartlomiej Rachwal (AGH University of Science and Technology (PL))   (503/1-001 - Council Chamber)
09:40 H4DAQ: a modern and versatile data-acquisition package for calorimeter prototype test-beams - Dr Giacomo Cucciati (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
10:00 Updates on Allpix Squared - Simon Spannagel (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
10:20 Corryvreckan reconstruction software - Morag Jean Williams (University of Glasgow (GB))   (503/1-001 - Council Chamber)
10:40 --- Coffee/Tea ---
11:10
Facilities & Infrastructure - Alexander Gerbershagen (CERN) (until 12:10) (503/1-001 - Council Chamber)
11:10 Test beam facility at CYRCé for high particle rate studies with a CMS upgrade module: design and simulation - Patrick Asenov (Nat. Cent. for Sci. Res. Demokritos (GR))   (503/1-001 - Council Chamber)
11:30 LEMMA (Low Emittance Mu+ Mu- Accelerator) 2018 CERN test beam results - Alessandra Cappati (Universita e INFN Torino (IT))   (503/1-001 - Council Chamber)
11:50 Status of the EUDET-type beam telescope infrastructure - Jan Dreyling-Eschweiler (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY))   (503/1-001 - Council Chamber)
09:00
Facilities & Infrastructure - Henric Wilkens (CERN) (until 10:40) (503/1-001 - Council Chamber)
09:00 The DESY II Testbeam Facility - Norbert Meyners (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (503/1-001 - Council Chamber)
09:20 Photon tagged beam line at the DESY II test beam - Katherine Dunne (University of California,Santa Cruz (US))   (503/1-001 - Council Chamber)
09:40 The Frascati beam-test facility doubling - Paolo Valente (Sapienza Universita e INFN, Roma I (IT))   (503/1-001 - Council Chamber)
10:00 The Fermilab Test Beam Facility - Lorenzo Uplegger (Fermi National Accelerator Lab. (US)) Lorenzo Uplegger (Fermilab)   (503/1-001 - Council Chamber)
10:20 Secondary infrastructure for test beams - Dr Andre Rummler (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
10:40 --- Coffee/Tea ---
11:10
Beam Telescopes - Simon Spannagel (CERN) (until 12:50) (503/1-001 - Council Chamber)
11:10 The LYCORIS Telescope at the DESY II Test Beam Facility - Mengqing Wu (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (503/1-001 - Council Chamber)
11:30 CHROMIE - The CMS High Rate Telescope - Nikkie Deelen (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
11:50 The INSULAb telescope: a modular and versatile tracking system for beam tests - Mattia Soldani (Università degli Studi dell'Insubria & INFN Milano Bicocca)   (503/1-001 - Council Chamber)
12:10 Timing performance of the Timepix3 telescope - Kevin Heijhoff (Nikhef National institute for subatomic physics (NL))   (503/1-001 - Council Chamber)
12:30 The MuPix8 Telescope - Lennart Huth (Ruprecht Karls Universitaet Heidelberg (DE))   (503/1-001 - Council Chamber)
09:00
Analysis - Timing Detectors - Thomas Eichhorn (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) (until 09:40) (503/1-001 - Council Chamber)
09:00 Beam Tests of Deep Diffused Avalanche Photodiodes for Charged Particle Timing - Matteo Centis Vignali (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
09:20 Test beam measurements of irradiated CVD diamond - Tiina Sirea Naaranoja (Helsinki Institute of Physics (FI))   (503/1-001 - Council Chamber)
09:40
Analysis - Silicon Pixel & Strips - Thomas Eichhorn (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) (until 10:40) (503/1-001 - Council Chamber)
09:40 Enhanced Lateral Drift Sensors: resolution studies - Anastasiia Velyka (DESY)   (503/1-001 - Council Chamber)
10:00 Testbeam Characterization of the ATLASpix _Simple Pixel Sensor Prototype in View of the Requirements for the CLIC Tracking Detector - Jens Kroeger (Ruprecht Karls Universitaet Heidelberg (DE))   (503/1-001 - Council Chamber)
10:20 High rate electron beam tests with MuPix8 sensors at MAMI - Carsten Grzesik (Universität Mainz)   (503/1-001 - Council Chamber)
10:40 --- Coffee/Tea ---
11:10
Beam Telescopes - Lennart Huth (Ruprecht Karls Universitaet Heidelberg (DE)) (until 11:30) (503/1-001 - Council Chamber)
11:10 A telescope based on MALTA CMOS sensors - Ignacio Asensi Tortajada (Univ. of Valencia and CSIC (ES))   (503/1-001 - Council Chamber)
11:30
Data Acquisition Tools - Lennart Huth (Ruprecht Karls Universitaet Heidelberg (DE)) (until 12:30) (503/1-001 - Council Chamber)
11:30 Overview of the modular DAQ hardware designed for beam tests of the HGCAL prototype - Rajdeep Mohan Chatterjee (University of Minnesota (US))   (503/1-001 - Council Chamber)
11:50 A versatile data acquisition system based on programmable hardware - Tomas Vanat (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
12:10 The AIDA-2020 TLU - A trigger/timing unit for beam tests - David Cussans (University of Bristol (GB))   (503/1-001 - Council Chamber)
09:00
Analysis - Silicon Pixel & Strips - Matteo Centis Vignali (CERN) (until 10:40) (503/1-001 - Council Chamber)
09:00 Pixel modules tests at ESTB for the ATLAS high-lumi upgrade - Ben Nachman (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   (503/1-001 - Council Chamber)
09:20 Test beam results of prototype modules for the ATLAS ITk Strip detector - Frederik Ruehr (Albert Ludwigs Universitaet Freiburg (DE))   (503/1-001 - Council Chamber)
09:40 Test beam results of irradiated silicon sensors with modified pixel layout - Valerie Vanessa Hohm (Technische Universitaet Dortmund (DE))   (503/1-001 - Council Chamber)
10:00 Beam Test Measurements on Planar Pixel Sensors for the CMS Phase 2 Upgrade - Caroline Niemeyer (Hamburg University (DE)) Finn Feindt (Hamburg University (DE))   (503/1-001 - Council Chamber)
10:20 Testing the ALPIDE sensor for applications in a proton CT - Monika Varga-Kofarago (Hungarian Academy of Sciences (HU))   (503/1-001 - Council Chamber)
10:40 --- Coffee/Tea ---
11:10
Analysis - Gas Detectors & Tomography - Andre Rummler (CERN) (until 12:30) (503/1-001 - Council Chamber)
11:10 Test beam results of irradiated and non- irradiated silicon strip sensors with embedded pitch adapters - Christian Scharf (Humboldt University of Berlin (DE))   (503/1-001 - Council Chamber)
11:30 ATLAS NSW Micromegas Test-Beam System - Mr Christos Bakalis (National Technical Univ. of Athens (GR))   (503/1-001 - Council Chamber)
11:50 Use of a novel off beam axis technique in the test of a High Pressure gas Time Projection Chamber in the CERN T10 beamline - Toby Sean Nonnenmacher (Imperial College (GB)) Toby Nonnenmacher (Imperial College London)   (503/1-001 - Council Chamber)
12:10 Material Budget Imaging in two and three dimensions - Hendrik Jansen (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Paul Schütze (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (503/1-001 - Council Chamber)
PM
12:30 --- Registration ---
13:30
Welcome (until 14:00) (503/1-001 - Council Chamber)
13:30 Welcome address by CERN - Eckhard Elsen (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
13:40 Welcome from the organizers - Simon Spannagel (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
13:45 Welcome & Practical Information by the Local Organizers - Henric Wilkens (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
13:55 Overview of Hands-On Sessions - Jan Dreyling-Eschweiler (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY))   (503/1-001 - Council Chamber)
14:00
Overview Lectures - Hendrik Jansen (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) (until 16:15) (503/1-001 - Council Chamber)
14:00 Beam generation for test beams - Alexander Gerbershagen (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
14:45 Calorimetry for Upgrades and Future Colliders - Frank Simon (Max-Planck-Institut fuer Physik)   (503/1-001 - Council Chamber)
15:30 Future of Silicon Trackers at CERN’s HL-LHC and beyond - Heinz Pernegger (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
16:15 --- Coffee/Tea ---
16:50
Facilities & Infrastructure - Norbert Meyners (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) (until 18:30) (503/1-001 - Council Chamber)
16:50 The CERN East Area - Eva Montbarbon (CERN) Johannes Bernhard (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
17:10 The CERN Proton Irradiation Facility (IRRAD) during and after the CERN Long Shutdown 2 - Blerina Gkotse (Mines ParisTech (FR))   (503/1-001 - Council Chamber)
17:30 The CERN Gamma Irradiation Facility (GIF++) operation during the CERN Long Shutdown 2 and planned upgrades to the facility - Martin Richard Jaekel (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
17:50 Two New Low Energy Beam Lines at the CERN North Area: from Design to Commissioning - Marcel Rosenthal (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
18:10 North Area Consolidation Study - Fabrice Gautheron (Univ. Illinois at Urbana Champaign (US))   (503/1-001 - Council Chamber)
18:30 --- Welcome Reception ---
12:10 --- Workshop Photo ---
12:20 --- Lunch ---
13:30
Hands-On Tutorials (until 16:00) (3/R-002 - Teacher Training Room)
13:30 Hands-On: Making the most of your 10 minutes of fame - David Barney (CERN)   (3/R-002 - Teacher Training Room)
13:30
Hands-On Tutorials (until 16:00) (160/1-009)
13:30 Hands-On: The Corryvreckan reconstruction software - Morag Jean Williams (University of Glasgow (GB))   (160/1-009)
13:30
Hands-On Tutorials (until 16:00) (143/R-003 - S'Cool LAB)
13:30 Hands-On: Starting with EUTelescope - no or passive DUT - Edoardo Rossi (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Jan-Hendrik Arling (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Jan Dreyling-Eschweiler (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY)) Michaela Queitsch-Maitland (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (143/R-003 - S'Cool LAB)
16:00 --- Coffee/Tea ---
16:30
Hands-On Tutorials (until 19:00) (160/1-009)
16:30 Hands-On: The Allpix Squared Simulation Framework - Simon Spannagel (CERN)   (160/1-009)
16:30
Hands-On Tutorials (until 19:00) (143/R-003 - S'Cool LAB)
16:30 Hands-On: EUTelescope reconstruction with an active DUT - Michaela Queitsch-Maitland (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Edoardo Rossi (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Jan Dreyling-Eschweiler (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY)) Jan-Hendrik Arling (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (143/R-003 - S'Cool LAB)
12:50 --- Lunch ---
14:00
Analysis - Timing Detectors - Katja Kruger (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) (until 15:00) (503/1-001 - Council Chamber)
14:00 The spatial dependence of MCP-PMTs timing performance and its usability as a t0-reference detector - Lukas Sohl (Université Paris-Saclay (FR))   (503/1-001 - Council Chamber)
14:20 The CMS ECAL Upgrade for Precision Crystal Calorimetry and Timing at the HL-LHC - Simone Pigazzini (ETH Zurich (CH))   (503/1-001 - Council Chamber)
14:40 A High-Granularity Timing Detector for the Phase-II upgrade of the ATLAS Calorimeter system: beam test results - Lucia Castillo Garcia (The Barcelona Institute of Science and Technology (BIST) (ES))   (503/1-001 - Council Chamber)
15:15
On-site tour (until 17:00) ()
17:00
UN tour (until 19:00) ()
19:30 --- Workshop Dinner ---
12:30 --- Lunch ---
14:00
Hands-On Tutorials (until 16:30) (143/R-003 - S'Cool LAB)
14:00 Hands-on: EUDAQ2 and AIDA TLU tutorial - Mengqing Wu (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) David Cussans (University of Bristol (GB)) Yi Liu (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Jan Dreyling-Eschweiler (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY))   (143/R-003 - S'Cool LAB)
14:00
Hands-On Tutorials (until 16:30) (160/1-009)
14:00 Hands-On: The Allpix Squared Simulation Framework - Simon Spannagel (CERN)   (160/1-009)
14:00
Hands-On Tutorials (until 16:30) (3/R-002 - Teacher Training Room)
14:00 Hands-On: Making the most of your 10 minutes of fame - David Barney (CERN)   (3/R-002 - Teacher Training Room)
16:30 --- Coffee/Tea ---
17:00
Analysis - Fibers & Calorimetry - Maria Robles Manzano (Johannes Gutenberg Universitaet Mainz (DE)) (until 19:00) (503/1-001 - Council Chamber)
17:00 Beam-tests of CMS High Granularity Calorimeter Prototypes at CERN and DESY 2018 - Thorben Quast (Rheinisch Westfaelische Tech. Hoch. (DE))   (503/1-001 - Council Chamber)
17:20 Test Beam Studies for the upgrade of the ATLAS Tile Calorimeter read-out electronics for the HL-LHC - Fernando Carrio Argos (Univ. of Valencia and CSIC (ES)) ATLAS TileCal Speakers Committee   (503/1-001 - Council Chamber)
17:40 Studies of the response of the ATLAS Tile Calorimeter to beams of particles at the CERN test beams facility - ATLAS TileCal Speakers Commmitte Tamar Zakareishvili (Tbilisi State University (GE))   (503/1-001 - Council Chamber)
18:00 Prototype tests for a highly granular SiPM-on-tile hadron calorimeter - Katja Kruger (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (503/1-001 - Council Chamber)
18:20 Results from the LHCb SciFI Tracker 2018 Slice Test at the CERN SPS - Lukas Witola (PI Heidelberg)   (503/1-001 - Council Chamber)
18:40 HGTD testbeam at the SLAC beamline - Dr Simone Michele Mazza (University of California,Santa Cruz (US))   (503/1-001 - Council Chamber)
19:00
BTTB Forum - Jan Dreyling-Eschweiler (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY)) Hendrik Jansen (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) (until 20:00) (503/1-001 - Council Chamber)
12:30
Closing session - Maria Robles Manzano (Johannes Gutenberg Universitaet Mainz (DE)) (until 12:50) (503/1-001 - Council Chamber)
Your browser is out of date!

If you are using Internet Explorer, please use Firefox, Chrome or Edge instead.

Otherwise, please update your browser to the latest version to use Indico without problems.

×