EGEE'08 Istanbul

from Monday, September 22, 2008 (8:00 AM) to Friday, September 26, 2008 (6:30 PM)
Harbiye Askeri Museum

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Sep 22, 2008
Sep 23, 2008
Sep 24, 2008
Sep 25, 2008
Sep 26, 2008
AM
9:00 AM
Opening Plenary (until 10:30 AM) (Ataturk Hall)
9:10 AM Welcome - Prof. Omer Cebeci Onur Temizsoylu   (Ataturk Hall)
Slides
9:30 AM Welcome Address from European Commission - Mario Campolargo (European Commission)   (Ataturk Hall)
Slides
9:50 AM The EGEE Project - Dr Bob Jones (CERN)   (Ataturk Hall)
Slides
10:20 AM Logistics Information   (Ataturk Hall)
Slides
10:30 AM --- Coffee Break ---
11:00 AM
Opening Plenary (until 12:30 PM) (Ataturk Hall)
11:00 AM Intel Delivering Leadership HPC Technology – today and tomorrow - Stephan Gillich (Director HPC EMEA, EMEA Enterprise Marketing, Intel GmbH)   (Ataturk Hall)
Slides
11:20 AM DELL - simplify IT   (Ataturk Hall)
Slides
11:40 AM The EGI Model - Towards a Sustainable Grid Infrastructure in Europe - Prof. Dieter Kranzlmueller   (Ataturk Hall)
Slides
9:00 AM
Technical Plenary (until 10:30 AM) (Ataturk Hall)
9:00 AM Success stories and future challenges from the EGEE user community - Mr Evangelos Floros (GRNET)   (Ataturk Hall)
Slides
9:45 AM Grids in Asia Pacific: Challenges and Opportunities - Dr Simon Lin (ASGC)   (Ataturk Hall)
Slides
10:30 AM --- Coffee Break ---
11:00 AM
Astronomy/Astrophysics Community Meeting (until 12:30 PM) (Barbaros Hall A)
11:00 AM Current Grid-related activities at IFCA - Marcos Lopez Caniego (IFCA-CSIC)   (Barbaros Hall A)
Slides
11:15 AM Integration of Astro-WISE and EGEE: status and met issues - Fokke Dijkstra (Unknown)   (Barbaros Hall A)
Slides
11:30 AM Open Discussion: Status of the Astrophysical Cluster in EGEE   (Barbaros Hall A)
document
Slides
11:00 AM
Biomedicine Community Meeting (until 12:30 PM) (Kocatepe Hall)
11:00 AM Introduction - cluster specific issues   (Kocatepe Hall)
Slides
11:15 AM Grids from the perspective of the french life sciences and medical research community   (Kocatepe Hall)
11:25 AM Biomed Grid Summer School - Dr Luciano Milanesi (National Research Council - Institute of Biomedical Technologies)   (Kocatepe Hall)
Slides
11:45 AM From EGEE to EGI - Dr Diana Cresti (INFN)   (Kocatepe Hall)
Slides
11:00 AM
Business Track - Modelling and Simulation (until 12:30 PM) (Inönu Hall)
11:00 AM Solution to execute Geocluster on a grid environment - Gael Youinou (CGGVeritas)   (Inönu Hall)
Slides
11:20 AM PBS Gridworks - efficient application scheduling on distributed platforms - Jochen Krebs (Altair)   (Inönu Hall)
Slides
11:40 AM Securing Grid-based Supply Chains - Marco Di Girolamo (HP)   (Inönu Hall)
Slides
12:00 PM BEmuse: a tool for drug design on the Grid - Stefano Cozzini (Democritos)   (Inönu Hall)
Slides
11:00 AM
EGEE Operations: CIC on Duty (closed) (until 12:30 PM) (Ataturk Hall)
11:00 AM
HEP community session: Interactivity collaboration between scientific clusters (until 12:30 PM) (Malazgirt Hall)
11:00 AM Brief Intro to the session - Dr Patricia Mendez Lorenzo (CERN)   (Malazgirt Hall)
11:05 AM The Ganga/Diane tools: towards the gridification of new communities - Dr Patricia Mendez Lorenzo (CERN)   (Malazgirt Hall)
Slides
11:25 AM The AMGA metadata catalogue: EGEE applications - Dr Birger Koblitz (CERN)   (Malazgirt Hall)
Slides
11:45 AM The HEP Monitoring tools - Julia Andreeva (CERN)   (Malazgirt Hall)
Slides
12:05 PM Panel session with the rest of the invited clusters - Cluster representatives   (Malazgirt Hall)
Slides
11:00 AM
Joint Middleware and Operational Security Session (MWSG/OSCT) (until 12:30 PM) (Fevzi Cakmak Hall)
11:00 AM Introduction: Grid and security   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
11:30 AM Middleware security overview and pattern matching   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
11:45 AM Security recommendations: lcg-CE   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
12:00 PM Security recommendations: CREAM CE   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
12:15 PM Security recommendations: WMS   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
11:00 AM
SA1 Activity coordination - 1 (closed) (until 12:30 PM) (Barbaros hall B)
11:00 AM Introduction and schedule - Maite Barroso Lopez (CERN)   (Barbaros hall B)
Slides
11:15 AM User support - Torsten Antoni (GGUS, KIT-SCC)   (Barbaros hall B)
Slides
11:30 AM Resource Allocation Group - Tomasz Szepieniec Tomasz Szepieniec (Unknown)   (Barbaros hall B)
Slides
11:45 AM Grid Security - Mr Romain Wartel (CERN)   (Barbaros hall B)
Slides
12:00 PM Middleware deployment and support - Nicholas Thackray (CERN)   (Barbaros hall B)
Slides
9:00 AM
Technical Plenary (until 10:30 AM) (Ataturk Hall)
9:00 AM The gLite middleware distribution - Oliver Keeble (CERN)   (Ataturk Hall)
Slides
9:45 AM Web Scale Computing: The Power of Infrastructure as a Service - Peter Vosshall (Amazon)   (Ataturk Hall)
Slides
10:30 AM --- Coffee Break ---
11:00 AM
ENOC and Advanced Network services (until 12:30 PM) (Fevzi Cakmak Hall)
11:00 AM EGEE-III Network activity overall   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
11:30 AM Common network trouble tickets translation and delivery system: Implementation and deployment details   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
12:00 PM Advanced network services in EGEE-III   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
11:00 AM
Grid operational Security: incident response, monitoring and dissemination (OSCT) (until 12:30 PM) (Barbaros hall B)
11:00 AM Security Service Challenges: testing our incident response capabilities   (Barbaros hall B)
Slides
11:30 AM Grid security monitoring   (Barbaros hall B)
Slides
11:00 AM
HEP/LCG Community Meeting: World Wide Grid for HEP applications of LHC: The CCRC’08 (until 12:30 PM) (Malazgirt Hall)
slides
11:00 AM Lessons learned from the formal CCRC'08 exercise and from production activities - Alessandro Di Girolamo (CERN) Dr Andrea Sciaba' (CERN) Dr roberto santinelli (CERN/IT/GD) Pablo Saiz (CERN) Experiment Representatives   (Malazgirt Hall)
11:35 AM Immediate needs and short-term goals: the LHC startup, first data taking and (re-)processing of 2008 data; - Experiment / site Representatives Maria Girone (CERN)   (Malazgirt Hall)
Incident in LHC sector 34
LHC startup schedule 2009
12:15 PM Preparation for 2009, including the CCRC'09 planning workshop. - Dr Jamie Shiers (CERN) Maria Girone (CERN) Data Management Dr roberto santinelli (CERN/IT/GD) Julia Andreeva (CERN)   (Malazgirt Hall)
11:00 AM
Nagios for Site Monitoring Tutorial (until 12:30 PM) (Barbaros Hall A)
11:00 AM A Multi-level Monitoring Framework - James Casey (CERN)   (Barbaros Hall A)
Slides
11:30 AM Introduction to Nagios - Ronald Starink (Unknown)   (Barbaros Hall A)
Slides
12:00 PM Grid Site Monitoring with Nagios - Emir Imamagic (Unknown)   (Barbaros Hall A)
Slides
11:00 AM
Scientific Data Infrastructure Ecosystem (until 12:30 PM) (Kocatepe Hall)
11:00 AM Welcome and Introduction - Dr Donatella Castelli (CNR-ISTI)   (Kocatepe Hall)
Slides
11:15 AM The Integrated Fisheries Capture Information System - Dr Marc Taconet (FAO)   (Kocatepe Hall)
Slides
11:35 AM The International Polar Year Project - Dr Hans Pfeiffenberger (Alfred Wegener Institut)   (Kocatepe Hall)
Slides
11:55 AM Scientific e-Infrastructures: the D4Science perspective - Dr Pasquale Pagano (CNR-ISTI) Dr George Kakaletris (National Kapodistrian University of Athens)   (Kocatepe Hall)
Slides
11:00 AM
Training support services (until 12:30 PM) (Inönu Hall)
11:00 AM GILDA t-Infrastructure - Emidlo Giorgio (Unknown)   (Inönu Hall)
Slides
11:30 AM EGEE Digital Library - Boon Low (NeSC, University of Edinburgh)   (Inönu Hall)
Slides
12:00 PM Training for Grid Portal Developers - Miklos Kozlonvszky   (Inönu Hall)
11:00 AM
gLite release process (until 12:30 PM) (Ataturk Hall)
11:00 AM The updated gLite release process - Mr Andreas Unterkircher (CERN)   (Ataturk Hall)
Slides
11:20 AM PPS and middleware rollout - Antonio Retico (CERN)   (Ataturk Hall)
Slides
11:50 AM service versioning and deployment tracking - Dr Markus Schulz (CERN)   (Ataturk Hall)
Slides
9:00 AM
Technical Plenary (until 10:50 AM) (Ataturk Hall)
9:00 AM EGEE Grid Operations – a reliable grid production infrastructure and a mature operations model - Mrs Maite Barroso Lopez (CERN)   (Ataturk Hall)
Slides
9:45 AM The role of grid computing in support of patient specific medical decision making - Prof. Peter Coveney (CCS)   (Ataturk Hall)
Slides
10:30 AM Closing session   (Ataturk Hall)
Slides
10:30 AM --- Coffee Break ---
11:00 AM
Application Support and Requirements for Grids (until 12:30 PM) (Kocatepe Hall)
11:00 AM
Bridging e-Science Collaboration in Asia (closed) (until 12:30 PM) (Inönu Hall)
11:00 AM
EGEE Operations (1) (until 12:30 PM) (Ataturk Hall)
11:00 AM WLCG: early running experiences from the LHC - Dr Jamie Shiers (CERN)   (Ataturk Hall)
Slides
11:45 AM Interoperations - Mine Altunay (Fermilab) Roberto Barbera (UNIV. CATANIA AND INFN)   (Ataturk Hall)
EELA-2
NDGF-EGEE Interoperations
OSG-EGEE_Interoperations
11:00 AM
Grid Observatory Community Meeting (until 12:30 PM) (Barbaros Hall A)
11:00 AM The Grid Observatory portal - Cecile Germain-Renaud (Unknown)   (Barbaros Hall A)
11:15 AM Modeling latency on EGEE using execution context parameters: a user point of view - Dr Diane Lingrand (UNS / CNRS (I3S))   (Barbaros Hall A)
Slides
11:30 AM Grid Differentiated Services: a reinforcement learning approach - Mr julien perez (Laboratoire de Recherche en Informatique)   (Barbaros Hall A)
Slides
11:45 AM The Grid Workload Archive - Dr Dick Epema (Delft University of Technology)   (Barbaros Hall A)
Slides
12:10 PM Discussion   (Barbaros Hall A)
11:00 AM
Medical Imaging & Drug Discovery Community Meeting (until 12:30 PM) (Malazgirt Hall)
11:00 AM Medical Imaging: From Basic Gridification to Advanced End-User Services - Sorina Camarasu (Unknown)   (Malazgirt Hall)
Slides
11:15 AM UPV contribution to medical imaging on the EGEE grid - Dr Ignacio Blanquer (UPV)   (Malazgirt Hall)
Slides
11:30 AM HOPE platform for medical image analysis on EGEE - Mr Jean Salzemann (IN2P3/CNRS)   (Malazgirt Hall)
Slides
11:45 AM Neurosciences services interfaced to the EGEE grid - Dr Johan Montagnat (CNRS)   (Malazgirt Hall)
Slides
12:00 PM WISDOM environment for drug discovery - Ana Da Costa (CNRS)   (Malazgirt Hall)
Slides
12:15 PM KISTI contribution to WISDOM - Dr Soonwook Hwang (KISTI)   (Malazgirt Hall)
Slides
11:00 AM
Pilot Jobs and Workload Management (until 12:30 PM) (Fevzi Cakmak Hall)
11:00 AM ERT, Glue, and Scheduling: Now and Later - Jeff Templon (NIKHEF)   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
11:15 AM WLCG Pilot Job Frameworks Review - Maarten Litmaath (CERN)   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
11:30 AM DIANE: a lightweight job execution control framework - Maarten Litmaath (CERN)   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
11:40 AM Application Porting with the GridWay Metascheduler - Dr Eduardo Huedo (Universidad Complutense de Madrid)   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
11:50 AM The matchmaking mechanism in gLite WMS - Salvatore Monforte   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
12:00 PM Discussion   (Fevzi Cakmak Hall)
11:00 AM
User Support Advisory Group (USAG) (until 12:30 PM) (Barbaros hall B)
9:00 AM
Asia Federation Meeting (until 10:30 AM) (Fevzi Cakmak Hall)
9:00 AM
Benelux Federation Meeting (until 10:30 AM) (Barbaros hall B)
9:00 AM
CE Federation and ROC Meeting (until 10:30 AM) (Kocatepe Hall)
9:00 AM
DECH Federation Meeting (until 10:30 AM) (Malazgirt Hall)
9:00 AM
NE Federation Meeting (until 10:30 AM) (Barbaros Hall A)
9:00 AM
SEE SA1 Meeting (until 10:30 AM) (Inönu Hall)
CY Branch
-EGEE SEE ROC Introductory Talk
GR Branch
IL Branch
more information
RO Branch
RS Branch
TR Branch
z-OAT additional info
z-Results from SEE SSC3
9:00 AM
UKI Federation Meeting (1) (until 10:30 AM) (Ataturk Hall)
Finance and Partner Information
9:00 AM Welcome - Dr John Gordon (STFC-RAL) Dr Claire Devereux (STFC)   (Ataturk Hall)
9:05 AM Developments in Grid-Ireland - John Walsh   (Ataturk Hall)
Slides
9:25 AM UK Involvement in NA2: Dissemination, Outreach and Communication - Dr Gillian Sinclair (National Grid Service) Neasan O'Neill   (Ataturk Hall)
Slides
9:45 AM UK-Ireland-France regional participation in NA4 - Dr Abdeslem Djaoui (STFC)   (Ataturk Hall)
Slides
10:00 AM The EGI: an update - David Fergusson   (Ataturk Hall)
Slides
10:15 AM NGS in phase III - Dr Andrew Richards (CCLRC)   (Ataturk Hall)
Slides
10:30 AM --- Coffee Break ---
11:00 AM
CE Federation and ROC Meeting (until 12:30 PM) (Kocatepe Hall)
11:00 AM
JRU France Meeting (until 12:30 PM) (Malazgirt Hall)
11:00 AM
NA2 Meeting (until 12:30 PM) (Barbaros hall B)
11:00 AM
NE ROC Meeting (until 12:30 PM) (Barbaros Hall A)
11:00 AM
SEE SA1 Meeting (until 12:30 PM) (Inönu Hall)
11:00 AM
UKI Federation Meeting (2) (until 12:30 PM) (Ataturk Hall)
11:00 AM Reporting, timesheets and other admin - Dr John Gordon (STFC-RAL)   (Ataturk Hall)
Slides
11:20 AM Import updates followed by Q & A session - Dr Claire Devereux (STFC) Dr John Gordon (RAL-LCG2)   (Ataturk Hall)
PM
12:30 PM --- LUNCH ---
2:00 PM
3rd Building Bridges in Healthgrids Workshop (until 3:30 PM) (Kocatepe Hall)
agenda
2:00 PM Introduction - Vincent Jacques Breton (Laboratoire de Physique Corpusculaire (LPC))   (Kocatepe Hall)
2:10 PM Share roadmap presentation - Mr Yannick Legre (MAAT-G)   (Kocatepe Hall)
Slides
2:30 PM ACGT project - Prof. George Stamatakos (NTUA)   (Kocatepe Hall)
Slides
2:50 PM Health-e-Child project - Dr Joerg Freund   (Kocatepe Hall)
Slides
3:10 PM neuGRID project - Mr DAVID MANSET (MAAT GKnowledge)   (Kocatepe Hall)
Slides
2:00 PM
Building Security and Trust between the Grids, their services, the Sites, the VOs and their Users (until 3:30 PM) (Fevzi Cakmak Hall)
2:00 PM Introduction and Security Policies - Dr David Kelsey (RAL)   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
2:40 PM Grid Security Vulnerability Handling and Risk Management - Linda Ann Cornwall (RAL)   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
3:20 PM General discussion   (Fevzi Cakmak Hall)
2:00 PM
Business Track - Grid and Business Plenary (until 3:30 PM) (Inönu Hall)
2:00 PM EGEE and gLite: an opportunity for business - Erwin Laure (CERN)   (Inönu Hall)
Slides
2:20 PM The Forrester View on Grids, Cloud Computing and Ultra Modular Computing in a Commercial Environment - Charles Brett (Forrester Inc.)   (Inönu Hall)
Slides
2:40 PM gLite-based Grid computing for large scale image indexing and retrieval - David Sinclair (Imense Ltd.)   (Inönu Hall)
Slides
2:00 PM
EGEE Operations: CIC on Duty (closed) (until 3:30 PM) (Barbaros hall B)
2:00 PM
European Grid Initiative Transition Workshop (until 3:30 PM) (Ataturk Hall)
2:00 PM Introduction and scope of the workshop - Per Erik Oster (CSC)   (Ataturk Hall)
2:15 PM EGI Blueprint or Do not be afraid of EGI - Ludek Matyska (Unknown)   (Ataturk Hall)
Slides
2:45 PM Transition from existing infrastructure projects to EGI - Dr Bob Jones (CERN) Ognjen Prnjat (Unknown)   (Ataturk Hall)
3:10 PM DEISA2; User Communities, HPC ecosystem and EGI - Dr Hermann LEDERER   (Ataturk Hall)
Slides
3:30 PM --- Coffee Break ---
4:00 PM
3rd Building Bridges in Healthgrids Workshop (until 5:30 PM) (Kocatepe Hall)
4:00 PM Summary of the HealthGrid08 conference in Chicago - Vincent Jacques Breton (Laboratoire de Physique Corpusculaire (LPC))   (Kocatepe Hall)
4:15 PM Biomed Grid School - Dr Luciano Milanesi (National Research Council - Institute of Biomedical Technologies)   (Kocatepe Hall)
4:20 PM The SPIDeR project - Mr DAVID MANSET (MAAT GKnowledge)   (Kocatepe Hall)
Slides
4:40 PM BBH roundtable - Mr Yannick Legre (MAAT-G) Doman Kim (Chonnam National University) Dr Joerg Freund (Siemens) Dr Luciano Milanesi (National Research Council - Institute of Biomedical Technologies) Dr Ignacio Blanquer (UPV)   (Kocatepe Hall)
4:00 PM
Business Track - Outsourcing Applications (Grids and Clouds) (until 5:30 PM) (Inönu Hall)
4:00 PM Cloud vs. Grid: a land of opportunity - Marc-Elian Bégin (Six²)   (Inönu Hall)
Slides
4:20 PM Cloud Computing - Pay-per-use for On-Demand Scalability: Why now? - Avner Algom (IGT)   (Inönu Hall)
Slides
4:40 PM Constellation Technologies – the “SuperCloud” on the Net - Nick Trigg (Constellation Technologies)   (Inönu Hall)
Slides
5:00 PM EGEE Business Training Programme - Stephen Adams (Linalis)   (Inönu Hall)
Slides
4:00 PM
EGEE Operations: CIC on Duty (closed) (until 5:30 PM) (Barbaros hall B)
4:00 PM
European Grid Initiative Transition Workshop (until 5:30 PM) (Ataturk Hall)
4:00 PM Transition to the EGI   (Ataturk Hall)
5:15 PM Summary   (Ataturk Hall)
4:00 PM
GOCDB Advisory Group (GAG) (Closed) (until 5:35 PM) (Barbaros Hall A)
4:00 PM 1. Welcome, apologies, minutes from previous meetings - Dr Claire Devereux (STFC)   (Barbaros Hall A)
Minutes
4:05 PM 2. Recent developments and implementations - Gilles Mathieu (RAL-STFC, Didcot, UK)   (Barbaros Hall A)
4:25 PM 3. Requests received since the last meeting - Gilles Mathieu (RAL-STFC, Didcot, UK)   (Barbaros Hall A)
4:45 PM 4. Release schedule   (Barbaros Hall A)
4:55 PM 5. Architecture evolution and plans - Gilles Mathieu (RAL-STFC, Didcot, UK)   (Barbaros Hall A)
Slides
5:20 PM 6. AOB   (Barbaros Hall A)
5:30 PM
Business Track - Virtualisation & Data Management (until 7:00 PM) (Inönu Hall)
5:30 PM Avanade Virtualised Grids - Luca Regini (Avanade)   (Inönu Hall)
Slides
5:50 PM RESERVOIR - A Service-Oriented Virtualized Platform - Shimon Agassi (IBM - Haifa)   (Inönu Hall)
Slides
6:10 PM The Grid services of Consorzio COMETA for industry - Roberto Barbera (Consorzio COMETA)   (Inönu Hall)
Slides
6:30 PM Outsourcing Applications using Virtualisation - Kalle Happonen (HIP-TEK)   (Inönu Hall)
Slides
5:30 PM
Computational Chemistry Community Meeting (until 7:00 PM) (Malazgirt Hall)
5:30 PM Running ECCE on EGEE clusters   (Malazgirt Hall)
Slides
5:50 PM Extension of Charon GUI on top of gLite middleware   (Malazgirt Hall)
Slides
6:10 PM Executing complex computational workflows on EGEE Grid   (Malazgirt Hall)
Slides
6:30 PM Grid Web portal for chemists -- status of development   (Malazgirt Hall)
Slides
5:30 PM
EGI Policy Board (closed) (until 7:00 PM) (Barbaros Hall A)
5:30 PM
HPC and Parallel Computing (until 7:00 PM) (Fevzi Cakmak Hall)
5:30 PM Tool support for parallel applications - Kiril Dichev (Hih Performance Computing Centre Stuttgart)   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
5:50 PM Integrating HPC and grid: the STFC experience - Matthew Viljoen (STFC)   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
6:10 PM Parallel workload enablement for EGEE infrastructure using QosCosGrid-OpenMPI - Mr Bernhard Schott (Platform Computing)   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
6:30 PM EGEE and HPC: Pride and Prejudice? - Dr Peter Kunszt (CSCS)   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
5:30 PM
Operations automation planning (closed) (until 7:00 PM) (Barbaros hall B)
Minutes
slides
5:30 PM
The future of training in Europe (until 7:00 PM) (Kocatepe Hall)
5:30 PM Training in EGEE-III and beyond - Robin McConnell (UEDIN)   (Kocatepe Hall)
Slides
6:00 PM International Winter School on Grid Computing - a Model for e-Learning - David Fergusson (UEDIN)   (Kocatepe Hall)
Slides
6:30 PM GILDA - Future Plans for Training Infrastructure - Emidio Giorgio (INFN)   (Kocatepe Hall)
Slides
7:00 PM --- Welcome Cocktail ---
12:30 PM --- LUNCH ---
2:00 PM
Bioinformatics Community Meeting (until 3:35 PM) (Kocatepe Hall)
slides
2:00 PM Predictive biological networks - an EGEE GRID application - Dr Ralf Herwig (Max Planck Institute for Molecular Genetics)   (Kocatepe Hall)
Slides
2:30 PM Grid based genetic population analysis challenges for Genetic Linkage Analysis of SNPs - Dr Luciano Milanesi (National Research Council - Institute of Biomedical Technologies)   (Kocatepe Hall)
Slides
2:45 PM Experiences on metagenomic analysis using the EGEE grid - Dr Ignacio Blanquer (UPV)   (Kocatepe Hall)
Slides
3:00 PM Using the grid to solve a bioinformatics Challenge: Locating nucleosome positions - Dr Christophe Blanchet (CNRS IBCP)   (Kocatepe Hall)
Slides
3:15 PM Integration of EMBRACE-compliant Services on the Grid - Mr Matthieu Reichstadt (CNRS/IN2P3)   (Kocatepe Hall)
Slides
2:00 PM
Business Track - Business Models and Grid Economics - SME Perspectives (until 3:30 PM) (Inönu Hall)
2:00 PM GridEcon - Economic and business modelling for Grid computing - Chris Bannink (Logica Management Consulting)   (Inönu Hall)
Slides
2:20 PM Business Experiments in Grid: SME Success - Damien Hubaux (Cetic)   (Inönu Hall)
Slides
2:40 PM PI2S2 and S-Sicilia towards the industrial world: services and applications - Antonio Puliafito (University of Messina)   (Inönu Hall)
Slides
3:00 PM Green-HPC by Grid Technology - Energy optimization of existing datacenters by intelligent use of Grid technology - Mr Bernhard Schott (Platform Computing)   (Inönu Hall)
Slides
2:00 PM
Concertation on Policies and Sustainability (until 3:30 PM) (Ataturk Hall)
2:00 PM Sustainability models - Roberto Barbera (UNIV. CATANIA AND INFN)   (Ataturk Hall)
Slides
2:20 PM e-Infrastructures Policies - Mr Stephen Benians (Metaware)   (Ataturk Hall)
Slides
2:40 PM SEE-GRID eInfrastructure for regional eScience - Dr Ognjen Prnjat (GRNET)   (Ataturk Hall)
Slides
2:50 PM 6CHOICE Sustainability   (Ataturk Hall)
Slides
3:00 PM DEISA Sustainability model - Mr Wolfgang Gentzsch   (Ataturk Hall)
Slides
3:10 PM From EGEE to EGI - Dr Diana Cresti (INFN)   (Ataturk Hall)
Slides
3:20 PM Healthgrids, from Revolution to Evolution - Mr DAVID MANSET (MAAT GKnowledge)   (Ataturk Hall)
Slides
2:00 PM
HEP/LCG Community Meeting: World Wide Grid for HEP applications of LHC: The analysis strategies (until 3:45 PM) (Malazgirt Hall)
2:00 PM Brief Intro to the session - Dr Patricia Mendez Lorenzo (CERN)   (Malazgirt Hall)
2:05 PM User analysis in the ALICE experiment - Dr Stefano Bagnasco (I.N.F.N. TORINO)   (Malazgirt Hall)
2:30 PM User analysis in the ATLAS experiment - Johannes Elmsheuser (Ludwig-Maximilians-Universität München)   (Malazgirt Hall)
Slides
2:55 PM User analysis in the CMS experiment - Fabio Farina (INFN Mliano-Bicocca)   (Malazgirt Hall)
2:00 PM
IPV6 and Network Activity (until 3:30 PM) (Barbaros Hall A)
2:00 PM IPv6 deployment and gLite IPv6 compliance   (Barbaros Hall A)
2:45 PM IPv6 future plan discussion   (Barbaros Hall A)
Slides
2:00 PM
Joint Middleware and Operational Security Session (MWSG/OSCT) (until 3:30 PM) (Fevzi Cakmak Hall)
2:00 PM Security recommendations: LB   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
2:15 PM Security recommendations: SE   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
2:30 PM Handling security incidents: procedures and recommendations   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
2:00 PM
SA1 activity coordination - 2 (closed) (until 3:30 PM) (Barbaros hall B)
2:00 PM Pre-production service - Antonio Retico (CERN)   (Barbaros hall B)
Slides
2:15 PM Grid Operator on Duty - Helene Cordier (CNRS/IN2P3)   (Barbaros hall B)
Slides
2:30 PM Monitoring tools to support Grid operations - James Casey (CERN)   (Barbaros hall B)
2:45 PM ROC round table - Luciano Gaido (INFN, Sezione di Torino) Luciano Gaido (Istituto Nazionale di Fisica Nucleare (INFN)) Dr Luciano Gaido (INFN - TORINO)   (Barbaros hall B)
IT-ROC
NE-ROC
3:30 PM --- Coffee Break ---
4:00 PM
Business Track - Conclusion, Wrap-up and Recommendations (until 5:00 PM) (Inönu Hall)
4:00 PM
Demos and Posters (until 8:00 PM) ()
4:00 PM An instrument element for gLite - Roberto Pugliese   ()
4:00 PM Grid-enabled virtual screening service based on grid application platform - Mr Mason Hsiung (Academia Sinica Grid Computing Center)   ()
4:02 PM g-Eclipse - Accessing grid infrastructures - Dr Mathias Stümpert (Forschungszentrum Karlsruhe) Dr Ariel Garcia (Forschungszentrum Karlsruhe)   ()
4:03 PM Integration of heterogeneous computational resources in EGEE infrastructure: a live demo - Dr Andrea Santoro (ENEA)   ()
4:04 PM Using the BalticGrid-II infrastructure: SemtiKamols - a linguistic analyser of Latvian language - Mr Bartosz Palak (Poznan Supercomputing and Networking Center) Mr Karlis Podins (University of Latvia)   ()
4:05 PM EDGeS: Desktop grid extension of the EGEE infrastructure - Prof. Peter Kacsuk (MTA SZTAKI)   ()
4:06 PM Ganga and Diane: powerful job management and resource - Dr Patricia Mendez Lorenzo (CERN IT/GS) Dr Jakub Moscicki (CERN IT/GS) Dr Andrew Maier (CERN IT/GS) Dr Massimo Lamanna (CERN IT/GS) Mr Anton Lechner (CERN IT/GS) Dr Hurng-Chun LEE (Academia Sinica) Adrian Muraru (Polytechnic Institute of Bucharest)   ()
4:07 PM G-RISICO: a wild fire risk assessment application running on an advanced grid infrastructure - Dr Marco Verlato (INFN) Dr Paolo Mazzetti (CNR-IMAA) Dr Valerio Angelini (CNR-IMAA) Dr Paolo Fiorucci (CIMA)   ()
4:08 PM Cross-health entreprises medical data management on the EGEE Grid - Romain Texier (EGEE / I3S)   ()
4:09 PM Intra-VO and individual user level accounting in EGEE - Mr Sergio Díaz Montes (CESGA)   ()
4:10 PM A bioinformatics platform: the evolution of the WISDOM environment - Mr Jean Salzemann (CNRS/IN2P3) Mr Matthieu Reichstadt (CNRS/IN2P3) Mr Vincent Bloch (CNRS/IN2P3)   ()
4:11 PM EGEE application porting support group - Mr Gergely Sipos (MTA SZTAKI)   ()
Demo_slides
4:00 PM
Demos and Posters (until 8:00 PM) ()
4:00 PM OpenNEbula: The open source virtual machine manager for cluster and grid computing - Dr Ignacio Martin Llorente (Universidad Complutense)   ()
4:02 PM Optimization of tokamak’s magnetic system using grid - Mr Nikolay Marusov (RRC "Kurchatov Institute")   ()
4:03 PM Distributed databases services in the EGEE Grid and beyond - Maria Girone (CERN)   ()
4:05 PM ATLAS computing readines challenges - Dr Simone Campana (CERN/IT/GS)   ()
4:06 PM CMCC grid metadata handling system - Dr Sandro Fiore (SPACI Consortium & University of Salento) Mr Salvatore Vadacca (Euro-Mediterranean Centre for Climate Change) Mr Alessandro Negro (University of Salento)   ()
4:07 PM EGEE Roll - A framework to fully-automated site deployment & management - António Pina (Universidade do Minho)   ()
4:08 PM Porting ThIS on the EGEE Grid - Ms Sorina CAMARASU (CNRS - CREATIS LRMN)   ()
4:09 PM Grid Messaging Systems in the WLCG monitoring context - Mr Daniel Filipe Rocha Da Cunha Rodrigues (CERN) Mr James Casey (CERN)   ()
4:10 PM Simulation based analysis of scheduling models in EGEE environment - Mr Ciprian Mihai Dobre (University Politehnica of Bucharest) Mr Florin Pop (University Politehnica of Bucharest)   ()
4:11 PM Running a complex workflow on EGEE infrastructure: Wien2k in action - Dr Maximilian Berger (University of Innsbruck)   ()
4:12 PM NeuroLOG: neuroscience application workflows execution on the EGEE Grid - Mr Javier Rojas Balderrama (UNS / CNRS (I3S))   ()
4:13 PM Automatic detection of error sources of failed grid jobs with data mining algorithms - Ms Gerhild Maier (Universitaet Linz)   ()
4:14 PM The new PPS - Mr Antonio Retico (CERN)   ()
4:15 PM XtreemOS: a grid operating system providing native virtual organization support - Yvon Jégou (INRIA) Sylvain Jeuland (INRIA)   ()
4:16 PM The MonALISA monitoring framework - Mr Costin Grigoras (CERN Geneva, Switzerland) Mr Ramiro Voicu (California Institute of Technology, USA) Mr Alexandru Costan (University Politehnica of Bucharest, Romania)   ()
4:17 PM TRENCADIS: content-driven distributed repositories of medical images and reports - Dr Ignacio Blanquer (UPV - ITACA)   ()
4:18 PM The National Grid initiative of the Spanish network for e-Science - Prof. Vicente Hernández (UPV - ITACA)   ()
4:19 PM A Case for Virtualization for Atlas: Deploying Virtual Machines with Panda Pilot Jobs - Mr Omer Khalid (CERN)   ()
4:20 PM DrugScreener-G: An Integrated Environment for Grid-based Large-Scale Virtual Screening and Drug Chemical and Bio-macromolecule Modeling - Dr Jincheol Kim (Korea Institute of Science and Technology Information) Mr Sehoon Lee (Korea Institute of Science and Technology Information) Dr Soonwook Hwang (Korea Institute of Science and Technology Information)   ()
4:21 PM Grid services to store, mine and visualize environmental data - Dr Mikhail Zhizhin (Geophysical Center Russian Acad. Sci.)   ()
4:22 PM Experiment Dashboard for Site Comissionning Activities on the EGEE and OSG Infrastructures - Pablo Saiz (CERN)   ()
4:23 PM EGEE worker nodes running in virtual machines on windows desktops - Török János (BME, IK)   ()
4:24 PM G-PPI: Discovery of Protein-To-Protein Interactions On the Grid - Eray Ozkural (Bilkent University)   ()
4:25 PM Grid interoperation with ARC middleware for CMS experiment - Kalle Happonen (Helsinki Institute of Physics HIP)   ()
4:26 PM FAFNER2: adaptation of a code for estimating NBI heating of fusion plasmas on the Grid - Mr MANUEL A RODRIGUEZ (CIEMAT) Dr JOSE GUASP (CIEMAT) Dr FRANCISCO CASTEJON (CIEMAT) Dr RAFAEL MAYO (CIEMAT)   ()
4:27 PM AUGER - on exploration of the cosmic rays mysteries - Ms Jaroslava Schovancova (CESNET, Prague and Institute of Physics, Acad. of Sciences of the Czech Rep. (ASCR))   ()
4:28 PM The Service Level Status for HEP experiments - Alessandro Di Girolamo (CERN)   ()
4:29 PM WMSMonitor: a tool to monitor the gLite WMS/LB service status and job workflow - Mr Daniele Cesini (INFN-CNAF)   ()
4:30 PM Meeting the Design Challenges of nanoCMOS Electronics through Secure, Large-scale Simulation and Data Management - Prof. Richard Sinnott (National e-Science Centre, University of Glasgow)   ()
4:31 PM Porting of a Quantum Mechanics Reactive Scattering Program on the Grid infrastructure - Dr Alessandro Costantini (University of Perugia)   ()
4:32 PM The Service Availability Monitor for the LHC experiment - Alessandro Di Girolamo (CERN)   ()
4:33 PM Searching for Similar Patients in Health-e-Child - An Innovative Translational Biomedicine Grid Platform for Clinical Decision Support and Knowledge Discovery in Paediatrics Diseases - Mr Alexey Tsymbal (SIEMENS) Mr Michael Lynch (SIEMENS)   ()
4:34 PM Bazaar – A Platform for VO-RC Resources Allocation and SLA Tracking - Ms Anna Pagacz (ACK CYFRONET AGH)   ()
4:35 PM HLRmon: a tool to report accounting information within EGEE - Mr Enrico Fattibene (INFN - CNAF) Mr Stefano Dal Pra (INFN - PADOVA) Mr Giuseppe Misurelli (INFN - CNAF)   ()
4:36 PM The LIBI Project: a Virtual Laboratory for Bioinformatics - Dr Maria Mirto (SPACI Consortium & University of Salento, Lecce)   ()
4:37 PM Fair Execution Time Estimation (FETE), a new matchmaking algorithm for gLite - Prof. Manos Varvarigos (Research Academic Computer Technology Institute)   ()
4:38 PM Towards StoRM: a Flexible Solution for Storage Resource Manager in Grid - Mr Luca Magnoni (INFN-CNAF) Mr Riccardo Zappi (INFN-CNAF)   ()
4:39 PM AliEn v.2 - Pablo Saiz (CERN)   ()
4:40 PM Earth Science Requirements related to actual applications - Mr Wim Som de Cerff (KNMI)   ()
4:41 PM Report on the implementation of a web portal enabling grid credential obtainment and VO enrollment - Mr Christos Triantiafyllidis (Aristotle University of Thessaloniki)   ()
4:42 PM Earth Science Applications ported on EGEE - Dr Monique Petitdidier (CNRS/IPSL)   ()
4:43 PM Monitoring Grid Jobs with L&B Notifications in GridView and Experiment Dashboard - Julia Andreeva (CERN) Ales Krenek (CESNET) James Casey (CERN)   ()
4:44 PM Benchmarking the EGEE grid with lmbench; why it would be useful as a continuous service - Mr Fotis Georgatos (GRNET) Mr John Kouvakis (NTUA) Mr John Kouretis (NTUA)   ()
4:45 PM Framework Services for Real-time SOIs - Mr Theodoros Polyhniatis (NTUA) Mr Andreas Menychtas (NTUA) Mr Spyridon Gogouvitis (NTUA) Mr Georgios Kousiouris (NTUA) Ms Kleopatra Konstanteli (NTUA) Dr Dimosthenis Kyriazis (NTUA)   ()
4:46 PM The AMGA Metadata Catalogue: New developments   ()
4:47 PM The commissioning of CMS computing centres in the WLCG Grid - Dr Jose Flix Molina (Cent. Invest. Energ. Medioamb. Tec. (CIEMAT) , Madrid, Spain)   ()
4:49 PM A-Ware, an easy way to access grid resources - Dr Nicola Venuti (NICE srl)   ()
4:51 PM Putting together Sciences and Humanities on the Grid for integrating the History of Humans and Ancient Societies with the Earth History: the ArchaeoGRID Project - Prof. Pier Giovanni Pelfer (Univ. + INFN)   ()
4:53 PM Data access and storage: some new directions - Dr Fabrizio Furano (Conseil Europeen Recherche Nucl. (CERN))   ()
4:55 PM Managing distributed Grid sites with Quattor - Stephen Childs (Trinity College Dublin)   ()
4:57 PM LHCb experience during CCRC’08 - Dr roberto santinelli (CERN)   ()
4:59 PM GRID-infrastructure in cell modeling - Prof. Victor Lakhno (IMPB RAS)   ()
5:01 PM The LHCb Bookkeeping: a new Metadata Catalog for LHCb files - Dr Elisa Lanciotti (European Organization for Nuclear Research (CERN))   ()
4:00 PM
SA1 Activity coordination - 3 (closed) (until 5:30 PM) (Barbaros hall B)
4:00 PM Migration to the next grid operations era - Dr Tiziana Ferrari (INFN CNAF)   (Barbaros hall B)
blueprint v2.3
EGI_DS D3.1
Slides
12:30 PM --- LUNCH ---
2:00 PM
Administrative Federation Committee Meeting (closed) (until 3:30 PM) (Inönu Hall)
2:00 PM
Grid Operational Security:incident response, monitoring and dissemination (OSCT) (until 3:30 PM) (Barbaros hall B)
slides
2:00 PM Training and dissemination   (Barbaros hall B)
Slides
2:30 PM Coordinating grid security operations in the EGI   (Barbaros hall B)
2:00 PM
HEP/LCG Community Meeting: World Wide Grid for HEP applications of LHC: The monitoring procedures (until 3:30 PM) (Malazgirt Hall)
2:00 PM Introduction to the HEP monitoring session - Julia Andreeva (CERN)   (Malazgirt Hall)
Slides
2:05 PM "Site monitoring from the perspective of the LHC VOs" - Pablo Saiz (CERN)   (Malazgirt Hall)
Slides
2:20 PM "Monitoring of the core Grid Services" - Alessandro Di Girolamo   (Malazgirt Hall)
Slides
2:35 PM "Experiment Dashboard for monitoring of the ATLAS computing activities" - Ricardo Rocha   (Malazgirt Hall)
Slides
2:50 PM "Grid Messaging System as a core component of the monitoring infrastructure for WLCG" - Rocha Da Cunha Rodrigues   (Malazgirt Hall)
Slides
3:05 PM "LB notification for Job Monitoring on the LCG infrastructure" - Ales Krenek   (Malazgirt Hall)
Slides
3:20 PM " Automatic Error Source Detection of the Grid Job Failures using Data Mining Techniques" - Gerhild maier   (Malazgirt Hall)
Slides
2:00 PM
Nagios for Site Monitoring Tutorial (until 3:30 PM) (Barbaros Hall A)
2:00 PM Grid Site Monitoring Demo - Steve Traylen (CERN)   (Barbaros Hall A)
Slides
tutorialTwiki
2:00 PM
Scientific Data Infrastructure Ecosystem (until 3:30 PM) (Kocatepe Hall)
2:00 PM Scientific e-Infrastructures: the GENESI-DR perspective - Dr Stefano Beco (DATAMAT)   (Kocatepe Hall)
Slides
2:15 PM Scientific e-Infrastructures: the DEGREE perspective - Dr Wim Som de Cerff (KNMI)   (Kocatepe Hall)
Slides
2:30 PM Scientific e-Infrastructures: the DORII perspective - Norbert Meyer (Unknown)   (Kocatepe Hall)
Slides
2:45 PM PANEL: Can a knowledge ecosystem be realized? Advantages and issues   (Kocatepe Hall)
Slides
3:25 PM Conclusions - Dr Donatella Castelli (CNR-ISTI)   (Kocatepe Hall)
2:00 PM
Technical Network Liaison Committee (until 3:30 PM) (Fevzi Cakmak Hall)
2:00 PM EGEE-III Network Troubleshooting Tools   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
2:30 PM GEANT and the grid   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
3:00 PM Technical Network Liaison Committee (1)   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
2:00 PM
gLite roadmap (until 3:30 PM) (Ataturk Hall)
2:00 PM Glue 2 - Felix Nikolaus Ehm   (Ataturk Hall)
2:30 PM Medical Data Management - John White White (Helsinki Institute of Physics HIP)   (Ataturk Hall)
Slides
3:00 PM CREAM - Mr Massimo Sgaravatto (INFN PADOVA)   (Ataturk Hall)
Slides
3:30 PM --- Coffee Break ---
4:00 PM
Bridging e-Science Collaboration in Asia (until 5:30 PM) (Barbaros Hall A)
4:00 PM Project Introduction - Marco Paganoni (Dipartimento di Fisica)   (Barbaros Hall A)
4:30 PM Requirement Capture & Application - Ludek Matyska (Unknown) Alex Voss   (Barbaros Hall A)
5:00 PM Social Science Applicatioin - Alex Voss   (Barbaros Hall A)
5:15 PM Mitigation Application - Dr Simon Lin (Academia Sinica Grid Computing Centre)   (Barbaros Hall A)
4:00 PM
Building and testing gLite (until 5:30 PM) (Ataturk Hall)
4:00 PM gLite testing status and future - Gianni Pucciani (CERN)   (Ataturk Hall)
Slides
4:30 PM ETICS-2 - Dr Alberto Di Meglio (CERN)   (Ataturk Hall)
Slides
4:50 PM gLite build programme and multiplatform status - Eamonn Kenny   (Ataturk Hall)
5:10 PM chroot development environments for multiplatform support - Ricardo Mendes (ADI Agencia de Inovacao)   (Ataturk Hall)
Slides
4:00 PM
Collaboration Board Meeting (closed) (until 5:30 PM) (Inönu Hall)
4:00 PM
Pre-Production Service all sites (until 5:30 PM) (Barbaros hall B)
Minutes
4:00 PM Introduction   (Barbaros hall B)
Slides
4:15 PM Recent developments: is PPS now used? - Angela Poschlad Antonio Retico (CERN)   (Barbaros hall B)
Slides
4:35 PM Activity Management: What for? - Antonio Retico (CERN)   (Barbaros hall B)
Slides
4:50 PM Questions, Clarifications, Discussion   (Barbaros hall B)
5:00 PM The deployment test: How it is and how it should be - Javier Lopez Cacheiro (Unknown)   (Barbaros hall B)
Slides
5:20 PM Questions, Clarification, Summary   (Barbaros hall B)
4:00 PM
Resource Allocation Process (until 5:30 PM) (Malazgirt Hall)
4:00 PM Introduction - Mr Tomasz Szepieniec (ACK CYFRONET AGH)   (Malazgirt Hall)
Slides
4:10 PM Current Status of Resources Allocation in EGEE-III - Mr Frederic Schaer (CEA)   (Malazgirt Hall)
Slides
4:25 PM Applications/VO Requirements to Resource Allocation Process - Charles Loomis (IN2P3-LAL)   (Malazgirt Hall)
4:40 PM Site Requirements to Resource Allocation Process - Ms Isabel Campos Plasencia (IFCA, Instituto de Fisica de Cantabria, CSIC)   (Malazgirt Hall)
Slides
4:55 PM CE ROC Framework for Resource Allocation - Mr Tomasz Szepieniec (ACK CYFRONET AGH)   (Malazgirt Hall)
Slides
5:10 PM Discussion on a Future Process of Resource Allocation   (Malazgirt Hall)
4:00 PM
Technical Network Liaison Committee (until 5:30 PM) (Fevzi Cakmak Hall)
4:00 PM Network Technical Liaison Committee (2)   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
4:00 PM
User Interaction and Workflows (until 5:30 PM) (Kocatepe Hall)
4:00 PM Data flow management with MOTEUR on the EGEE grid - Dr Johan Montagnat (CNRS)   (Kocatepe Hall)
Slides
4:20 PM Dynamic Management of Virtual Appliances with the OpenNebula Engine - Ignacio Martin Llorente (Universidad Complutense) Tino Vazquez   (Kocatepe Hall)
Slides
4:40 PM Uniform access to the Grid - Migrating Desktop Platform - Marcin Plociennik (Poznan Supercomputing and Networking Center)   (Kocatepe Hall)
Slides
5:00 PM Discussion: What could we expect today to make the Grid usable by most Scientists ? And in the Future ? - Dr Christophe Blanchet (CNRS IBCP)   (Kocatepe Hall)
Slides
6:30 PM
Transport to Gala Dinner (until 7:30 PM) ()
7:30 PM --- Gala Dinner ---
12:30 PM --- LUNCH ---
2:00 PM
EGEE Operations (2) (until 3:30 PM) (Ataturk Hall)
2:00 PM Process to obsollete mw services - Nicholas Thackray (CERN) Oliver Keeble (CERN)   (Ataturk Hall)
2:05 PM Operations Automation Strategy - James Casey (CERN)   (Ataturk Hall)
Slides
2:50 PM Lighting Talks: Operations tool market - James Casey (CERN)   (Ataturk Hall)
2:00 PM
Earth Science Community Meeting (until 3:30 PM) (Malazgirt Hall)
2:00 PM Introduction - Dr Monique Petitdidier (CNRS/IPSL)   (Malazgirt Hall)
Slides
2:10 PM Meteorological application - Dr Vassiliki Kotroni (Meteo/NOA)   (Malazgirt Hall)
Slides
2:25 PM Grid metadata management for Climate Change - Dr Sandro Fiore (SPACI Consortium & University of Salento)   (Malazgirt Hall)
Slides
2:40 PM Seismology applications - Mr David Weissenbach (IPGP) Dr Jean Pierre VILOTTE (IPGP, France)   (Malazgirt Hall)
Slides
2:50 PM SEEGRID- SCI Seismology virtual organization - Prof. Can Ozturan (Bogazici University)   (Malazgirt Hall)
Slides
3:00 PM ES Cluster-workplan presentation and discussion   (Malazgirt Hall)
Slides
3:20 PM EnviroGrid - Dr Anthony LEHMANN (Université de Genève)   (Malazgirt Hall)
Slides
3:25 PM Footprint - Mr David Weissenbach (IPGP)   (Malazgirt Hall)
Slides
2:00 PM
Envisaged Fusion activities inside EGEE-III (until 3:30 PM) (Barbaros Hall A)
slides
2:00 PM Introduction and guidelines for the session - Dr FRANCISCO CASTEJON (CIEMAT)   (Barbaros Hall A)
Slides
2:05 PM Application porting - Dr FRANCISCO CASTEJON (CIEMAT)   (Barbaros Hall A)
Slides
2:30 PM Data Management - Mr Nikolay Marusov (RRC "Kurchatov Institute")   (Barbaros Hall A)
Slides
3:00 PM Workflows - Pierrick Micout (Unknown)   (Barbaros Hall A)
Slides
2:00 PM
New Paradigms: Clouds, Virtualization and Co. (until 3:30 PM) (Kocatepe Hall)
2:00 PM An Introduction of Virtualization and Cloud technologies to Support Grid Computing - Ignacio Llorente   (Kocatepe Hall)
More information
Slides
2:15 PM Deploying Virtualisation on Production Grids - Stephen Childs (Trinity College Dublin)   (Kocatepe Hall)
Slides
2:30 PM Worker Nodes On-Demand: Running Batch Jobs in Customized Virtual Environments - Alessandro Italiano   (Kocatepe Hall)
Slides
2:45 PM StoRM on Amazon S3 - Mr Luca Magnoni (INFN-CNAF)   (Kocatepe Hall)
Slides
3:00 PM The EDGeS Project: Enabling Desktop Grids for e-Science - Prof. Peter Kacsuk (Computer and Automation Research Institute)   (Kocatepe Hall)
Slides
3:15 PM Discussion   (Kocatepe Hall)
3:25 PM ETICS and EC2 - Valerio Venturi (INFN)   (Kocatepe Hall)
Paper
2:00 PM
PMB Meeting (closed) (until 3:30 PM) (Barbaros hall B)
2:00 PM
Working with journalists: how to promote your success stories to the media (until 3:30 PM) (Fevzi Cakmak Hall)
2:00 PM Working with journalists: how to promote your success stories to the media - Ms Natasha Loder (The Economist)   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
2:45 PM Short talk - Daniel Drollette (Unknown-Unknown-Unknown)   (Fevzi Cakmak Hall)
2:55 PM Getting what you want - Cristy Jane Burne (Unknown)   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
3:05 PM Panel session on Grids and Science stories in the media - Neasan O'Neill Dan Drollette (International Science Grid This Week (ISGTW)) Ms Natasha Loder (The Economist) Cristy Jane Burne (Unknown)   (Fevzi Cakmak Hall)
3:30 PM --- Coffee Break ---
4:00 PM
Application Porting and User Support (until 5:30 PM) (Inönu Hall)
4:00 PM Regional Support for the EGEE User Communities - Mr Evangelos Floros (GRNET)   (Inönu Hall)
Slides
4:20 PM The EGEE user support infrastructure - Torsten Antoni (GGUS, KIT-SCC)   (Inönu Hall)
Slides
4:40 PM Direct User Support in EGEE - Christos Markou (Institute of Nuclear Physics)   (Inönu Hall)
5:00 PM Application porting support in EGEE - Gergely Sipos (Mr.)   (Inönu Hall)
Slides
4:00 PM
Beating the drum: your trials, tribulations and tips for successful grid dissemination (until 5:30 PM) (Kocatepe Hall)
slides
4:00 PM Outreach and Dissemination for the UK National Grid Service - Dr Gillian Sinclair (National Grid Service)   (Kocatepe Hall)
Slides
4:20 PM Challenges of EGEE Dissemination in Asia - Vicky Huang (Academia Sinica Grid Computing (ASGC))   (Kocatepe Hall)
4:40 PM EGEE and Business: Outreach Opportunities and Challenges - Sy Holsinger (TRUST-IT)   (Kocatepe Hall)
Slides
5:00 PM Panel session on grid dissemination - Vicky Huang (Academia Sinica Grid Computing (ASGC)) Dr Gillian Sinclair (National Grid Service) Dan Drollette (International Science Grid This Week (ISGTW)) Sy Holsinger (TRUST-IT)   (Kocatepe Hall)
4:00 PM
EGEE Operations (3) (until 6:15 PM) (Ataturk Hall)
4:00 PM Production sites best practices - Shade John (CERN) Dr Peter Kunszt (CSCS) Javier Lopez Cacheiro (Unknown) Dr Giacinto Donvito (INFN-Bari)   (Ataturk Hall)
Slides
4:30 PM VO sw distribution - Dr Andrea Sciaba' (CERN) Dr Patricia Mendez Lorenzo (CERN IT/GD) Dr roberto santinelli (CERN/IT/GD) Simone Campana (CERN/IT/GS) Alessandro Di Girolamo (CERN)   (Ataturk Hall)
4:00 PM
Integrating the ETICS Services in the European Grid Infrastructure (until 5:30 PM) (Malazgirt Hall)
4:00 PM The ETICS System: Overview and Roadmap - Dr Alberto Di Meglio (CERN)   (Malazgirt Hall)
Slides
4:40 PM The ETICS Job Management Architecture - Valerio Venturi (INFN)   (Malazgirt Hall)
Slides
5:20 PM ETICS and Amazon EC2 - Valerio Venturi (INFN)   (Malazgirt Hall)
Slides
4:00 PM
MiddleWare Security Group (MWSG) (until 5:30 PM) (Barbaros Hall A)
4:00 PM Overview of ongoing security work in JRA1 - John White (Helsinki Institute of Physics HIP)   (Barbaros Hall A)
Slides
4:20 PM Introduction to pilot jobs and gLExec / SCAS framework - Dr David Groep (NIKHEF)   (Barbaros Hall A)
Slides
4:40 PM The gLite Authorization Service - Chad Loren Lajoie (Unknown)   (Barbaros Hall A)
Slides
5:00 PM Security in OSG - Mine Altunay (Fermilab)   (Barbaros Hall A)
Slides
5:20 PM Q & A   (Barbaros Hall A)
4:00 PM
PMB Meeting (closed) (until 5:30 PM) (Barbaros hall B)
4:00 PM
VO Management (until 5:30 PM) (Fevzi Cakmak Hall)
4:00 PM Session and VO Support Group presentation   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
4:20 PM EGEE, VOs and Security - Daniel Kouril (Unknown) Dr David Kelsey (RAL)   (Fevzi Cakmak Hall)
4:40 PM VO questionnaire results   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
5:00 PM VO Management needs discussion   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
5:30 PM
Application Porting and User Support (until 7:00 PM) (Inönu Hall)
5:30 PM Application Porting using DRMAA and Globus GridWay on the EGEE Infrastructure - Mr Jose Luis Vazquez-Poletti (Universidad Complutense de Madrid (Spain))   (Inönu Hall)
More Information
Slides
5:50 PM Application porting activities at INFN - Dr Giuseppe La Rocca (GILDA)   (Inönu Hall)
notype
Slides
web link
6:10 PM Supporting Astrophysics Community: Planck and XMM - Alvaro Lopez Garcia (Unknown)   (Inönu Hall)
Slides
6:30 PM Porting applications for a combined EGEE/Desktop Grid platform in the framework of the EDGeS infrastructure - Mr Tamas Kiss (University of Westminster)   (Inönu Hall)
Slides
6:50 PM Closing summary - Gergely Sipos (Mr.)   (Inönu Hall)
5:30 PM
Data Management and Database Access (until 7:00 PM) (Fevzi Cakmak Hall)
5:30 PM SE Security - Mr Remi Mollon (CERN)   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
6:00 PM Data Management Activities at CERN - Mr Akos Frohner (CERN)   (Fevzi Cakmak Hall)
Slides
5:30 PM
EGEE Operations (4) (until 7:00 PM) (Ataturk Hall)
5:30 PM
Integrating the ETICS Services in the European Grid Infrastructures (until 7:00 PM) (Malazgirt Hall)
5:30 PM EGEE and ETICS: Building and Testing gLite - Oliver Keeble (CERN)   (Malazgirt Hall)
5:50 PM D4Science and ETICS: building and testing gCore and gCube - Mr Pedro Andrade (CERN)   (Malazgirt Hall)
Slides
6:10 PM Q/A Session   (Malazgirt Hall)
5:30 PM
Middleware Security Group (MWSG) (until 7:00 PM) (Barbaros Hall A)
5:30 PM Security command line tools - Christoph Witzig (Eidgenossische Technische Hochschule Zurich/ETH (ETH))   (Barbaros Hall A)
Slides
5:40 PM Technical aspects of the gLite Authorization Service - Chad Loren Lajoie (Unknown)   (Barbaros Hall A)
Slides
6:05 PM Technical status SCAS - Oscar Koeroo (Unknown)   (Barbaros Hall A)
Slides
6:20 PM VOMS FQAN Granting Rules   (Barbaros Hall A)
Slides
6:30 PM Lightning Talks   (Barbaros Hall A)
Slides
5:30 PM
PMB Meeting (closed) (until 7:00 PM) (Barbaros hall B)
12:30 PM --- LUNCH ---
2:00 PM
CE Federation and ROC Meeting (until 3:30 PM) (Kocatepe Hall)
2:00 PM
NA2 Meeting (until 3:30 PM) (Barbaros hall B)
3:30 PM --- Coffee Break ---
3:30 PM
NA2 Meeting (until 5:30 PM) (Barbaros hall B)