5th EGEE User Forum

from Monday, 12 April 2010 (09:00) to Friday, 16 April 2010 (11:00)
Uppsala University

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
12 Apr 2010
13 Apr 2010
14 Apr 2010
15 Apr 2010
16 Apr 2010
AM
09:00
EGI-InSPIRE (until 12:00) (VIII)
09:00 EGI Collaboration Board - Steven Newhouse   (VIII)
Slides
09:00
NDGF meeting (until 12:00) (Room IX)
09:30
NA2 Face to Face (Closed) (until 12:00) (IV)
paper
09:00
Technical Plenary (until 10:30) (Auditorium)
09:00 The computational challenges in Life Sciences - Prof. Modesto Orozco (Director Joint Research Program on Computational Biology. Institute of Reserach in Biomedicine and Barcelona Supercomputing Center.)   (Auditorium)
09:45 Addressing Complexity in Emerging Cyber-Ecosystems - Exploring the Role of Autonomics in E-Science - Prof. Manish Parashar (Rutgers University)   (Auditorium)
Slides
10:30 --- Coffee break ---
11:00
Bioinformatics (until 12:30) (Room X)
11:00 Estimating the Performance of BLAST runs on the EGEE Grid - Dr Ignacio Blanquer-Espert (UPV)   (Room X)
11:15 Grid assisted structure calculation of large protein systems in solid-state NMR context - Dr Christophe Blanchet (CNRS IBCP)   (Room X)
Slides
11:30 Job submission tool: bioinformatic application porting on the gLite grid Infrastructure. - Giacinto Donvito (INFN-Bari)   (Room X)
Slides
11:45 A Protein Tertiary Structure Prediction Service in the ProGenGrid System - Dr Maria Mirto (CMCC, University of Salento, Lecce)   (Room X)
12:00 The Nordic BioGrid project – Bioinformatics for the grid - Prof. Bengt Persson (IFM Bioinformatics, Linköping University, S-581 83 Linköping, Sweden; Dept of Cell and Molecular Biology, Karolinska Institutet, S-171 77 Stockholm, Sweden; National Supercomputer Centre (NSC), S-581 83 Linköping, Sweden) Joel Hedlund (IFM Bioinformatics, Linköping University, S-581 83 Linköping, Sweden)   (Room X)
11:00
Computational Chemistry (until 12:30) (Room IV)
11:00 Porting of Computational Chemistry legacy applications on the EGEE Grid platform: computational aspects and visualization tools - Dr Alessandro Costantini (COMPCHEM-University of Perugia)   (Room IV)
Slides
11:20 Ab initio grid chemical software ports – transferring knowledge from EGEE to Polish NGI - Dr Mariusz Sterzel (ACC Cyfronet AGH)   (Room IV)
11:40 A priori modeling of chemical reactions on a grid-based virtual laboratory: towards standard representations of data for molecular chemistry - Dr Sergio Rampino (Università degli Studi di Perugia)   (Room IV)
Slides
12:00 Molecular and material science innovative applications on the grid - Dr Stefano Cozzini (CNR-INFM Democritos and ICTP)   (Room IV)
11:00
EGI Session (until 12:30) (Auditorium)
11:00 The EGI-InSPIRE Project: Community Interactions - Steven Newhouse   (Auditorium)
Slides
11:20 EGI-InSPIRE: Operations - Dr Tiziana Ferrari (INFN CNAF)   (Auditorium)
Slides
11:40 EGI-InSPIRE:Technology - Dr Michael Grønager (NDGF) Michael Grønager (NDGF / NORDUnet A/S)   (Auditorium)
Slides
12:00 EGI InSPIRE HUC SA3 - Services for Heavy User Communities of DCIs - Dr Jamie Shiers (CERN)   (Auditorium)
Slides
12:20 NGIs and VOs Readiness Survey - Gabriel Zaquine (Unknown)   (Auditorium)
Slides
11:00
Novel Architectures and Technologies (until 12:30) (Room IX)
11:00 Grids and Clouds Interoperation: Development of e-Science Applications Data Manager on Grid Application Platform - Mr WeiLong Ueng (Academia Sinica Grid Computing)   (Room IX)
Slides
11:20 Managing Healthcare and Medical Information Utilizing Cloud Computing - Charalampos Doukas (University of the Aegean)   (Room IX)
Slides
11:40 Pros and Cons of cloud adoption in the Scientific Data Infrastructures - the D4S-II case - Mr Andrea Manieri (Engineering Ingegneria Informatica S.p.A.)   (Room IX)
Slides
12:00 Offering GridWay users more power by means of the Amazon public cloud - Dr Alejandro Lorca (Universidad Complutense de Madrid) Dr Jose Luis Vazquez-Poletti (Universidad Complutense de Madrid)   (Room IX)
Slides
09:00
Technical Plenary (until 10:30) (Auditorium)
09:00 Advanced computing for fusion simulation and modelling - Dr Pär Strand (Chalmers University of Technology)   (Auditorium)
Slides
09:45 LHC: an Example of a Global Scientific Community - Sergio Bertolucci (CERN)   (Auditorium)
Slides
10:30 --- Coffee break ---
11:00
Computer Science (until 12:30) (Room IX)
11:00 Towards an interoperable representation of the Grid Observatory information: an experiment with Common Base Event - Dr Philippe Gauron (LRI)   (Room IX)
Slides
11:20 Modeling Grid Job Time Properties - Mr Lovro Ilijasic (University of Turin)   (Room IX)
Slides
11:40 An investigation of the effect of clustering-based initialization on Learning Classifier Systems' effectiveness: leveraging the Grid infrastructure - Ms Fani Tzima (Aristotle University of Thessaloniki) Mr Fotis Psomopoulos (Aristotle University of Thessaloniki)   (Room IX)
Slides
12:00 Grid-enabled parameter initialization for high performance machine learning tasks - Mr Fotis Psomopoulos (Aristotle University of Thessaloniki) Mr Kyriakos Chatzidimitriou (Aristotle University of Thessaloniki)   (Room IX)
11:00
EGEE Collaboration Board (Closed) (until 12:30) (IV)
Agenda
11:00
Fusion (until 12:30) (Room XIII)
11:00 Overview of the grid fusion applications and the possible workflows among them - Dr Francisco Castejón (CIEMAT)   (Room XIII)
11:20 Montera: a framework for efficient executions of Monte Carlo codes on the Grid - Mr Manuel Rodriguez-Pascual (CIEMAT)   (Room XIII)
11:40 Fusion metadata navigation and data delivery services - Dr Igor Semenov (RRC "Kurchatov institute")   (Room XIII)
12:00 Numerical reconstruction of fusion-origin carbon structures using refactored GIF portal - Mr Vladimir Voznesensky (Kurchatov Institute)   (Room XIII)
11:00
High Energy Physics (until 12:30) (Room X)
Introduction To The Session
11:00 LHCb operations: organizations, procedures, tools and critical services. - Dr roberto santinelli (CERN/IT/GD)   (Room X)
Slides
11:20 Distributed Computing and Data Analysis in the CMS Experiment: the Spanish and Portuguese case - Dr Jose Flix Molina (Cent. Invest. Energ. Medioamb. Tec. (CIEMAT))   (Room X)
Slides
11:40 The Grid as an Extended Application Service Provider in an Synchrotron Radiation Facility - George Kourousias (Sincrotrone Trieste S.C.p.A.) Milan Prica (Sincrotrone Trieste S.C.p.A.) Roberto Pugliese (Sincrotrone Trieste S.C.p.A.)   (Room X)
Slides
12:00 ATLAS Distributed Computing in Spain and Portugal: from data challenges to real data - Dr Xavier Espinal (PIC/IFAE)   (Room X)
Slides
11:00
Regional Activities, International Projects and Collaborations (until 12:30) (Auditorium)
Slides
11:00 Disseminating the Grid: An essential guide - Mr Neasan O'Neill (QMUL) Ms Catherine Gater (EGEE) Mr Sy Holsinger (Trust-IT)   (Auditorium)
Slides
11:20 Instruments and sensors supported by e-Infrastructure - Mr Norbert Meyer (Poznan Supercomputing and Networking Center)   (Auditorium)
11:40 Building Scientific Workflows for the Fisheries and Aquaculture Management Community based on Virtual Research Environments - Mr Pedro Andrade (CERN)   (Auditorium)
Slides
12:00 Improvements of the grid infrastructure and services within SEE-GRID - Dr Misev Anastas (Faculty of Natural Science and Mathematics)   (Auditorium)
Slides
09:00
DCI programming (until 10:30) (Room IV)
09:00 Ganga/DIANE and SAGA for solving complex scientific problems - Dr Shantenu JHA (LSU) Massimo Lamanna (CERN)   (Room IV)
Slides
09:20 Providing uniform and standardised access to European Grid middleware with SAGA - Shantenu Jha (Louisiana State University)   (Room IV)
Slides
09:40 PROOF on Demand - Mr Anar Manafov (GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung GmbH, Germany)   (Room IV)
Slides
10:00 ETICS a success story from research to production - isabel matranga (Engineering Ingegneria Informatica SpA and ETICS2 team member)   (Room IV)
Slides
09:00
Data Management (until 10:30) (Room X)
09:00 StoRM, a flexible Storage Resource Manager solution - Riccardo Zappi (INFN-CNAF)   (Room X)
Slides
09:20 Deployment and Management of Grid Services for a data intensive complex infrastructure - Alvaro Fernandez Casani (Instituto de Fisica Corpuscular (IFIC) UV-CSIC)   (Room X)
Slides
09:40 Enabling Large Data Transfers Between Web Services - Mr Spiros Koulouzis (Informatics Institute, University of Amsterdam, the Netherlands)   (Room X)
Slides
10:00 Improved Task Scheduling for Distributed Data Analysis Systems - Mr Jakub MOSCICKI (CERN)   (Room X)
09:00
Parallel Processing (until 10:30) (Auditorium)
09:00 MPI support and improvements in gLite/EGEE - a report from the MPI Task Force - John Walsh (Trinity College Dublin/Grid-Ireland)   (Auditorium)
09:30 Towards a robust and user-friendly MPI functionality on the EGEE Grid - Mr Jeroen Engelberts (SARA Reken- en Netwerkdiensten)   (Auditorium)
Slides
10:00 Tapas4Grid: a grid tool for performing parametric studies based on complex workflows - Antonio Gómez-Iglesias (CIEMAT)   (Auditorium)
09:00
Workflow Management (until 10:30) (Room IX)
09:00 A novel approach to Workflow Management in Grid Environments - Mr Sascha Skorupa (FH Aachen University of Applied Sciences) Mr Frank Berretz (FH Aachen University of Applied Sciences)   (Room IX)
Slides
09:20 OpenMOLE: a grid enabled workflow platform - Dr Romain Reuillon (ISCPIF)   (Room IV)
Slides
09:40 Services for advanced workflow programming on gLite with WS-PGRADE portal - Gergely Sipos (MTA SZTAKI)   (Room IX)
Slides
10:00 Workflows Description, Enactment and Monitoring through SAGA - Dr Ashiq Anjum (UWE Bristol, UK)   (Room IX)
Slides
10:30 --- Coffee break ---
11:00
Closing Plenary (until 13:00) (Auditorium)
11:00 Cloud Computing at Microsoft and Venus-C - Dr Fabrizio Gagliardi (Microsoft Research)   (Auditorium)
Slides
11:20 Best demo and poster awards - Mr Evangelos Floros (GRNET)   (Auditorium)
11:40 Outlook and farewell - Steven Newhouse   (Auditorium)
Slides
08:30
Lifewatch construction plan review (Closed) (until 11:00) (Room I)
PM
13:00
Opening Plenary (until 15:00) (Auditorium)
13:15 Welcome from EGEE Project Director - Bob Jones (CERN)   (Auditorium)
Slides
13:30 Welcome from Local Organisation - Mr Erwin Laure (PDC-Centre of High Performance Computing, KTH)   (Auditorium)
Slides
13:45 Presentation of Uppsala University and history of the building - Mr Mikael Norrby (Uppsala University)   (Auditorium)
14:00 e-Infrastructures as enablers of the "fifth freedom" - Mr Enric Mitjana (European Commission)   (Auditorium)
Slides
14:15 The Swedish e-Science Research Centre - Prof. Juni Palmgren (Stockholm University and Karolinska Institutet)   (Auditorium)
Slides
15:00 --- Coffee break ---
15:30
EEF meeting (Closed) (until 17:00) (VIII)
Eef Website
15:30 Introduction - Bob Jones (CERN)   (VIII)
15:40 Review of EEF draft report   (VIII)
Paper
16:10 Next steps   (VIII)
16:20 Preparations for the ESFRI session tomorrow (Tuesday)   (VIII)
16:40 AOB   (VIII)
15:30
Infrastructure Tools and Services (until 17:00) (Room IX)
Slides
15:30 A solution to distribute software packages at Grid sites using Squid - Dr Elisa Lanciotti (PIC (Spain))   (Room IX)
Slides
15:45 Application Domain Accounting for EGI - Dr Javier Lopez (CESGA)   (Room IX)
Slides
16:03 Site Status Board: WLCG monitoring from the experiment perspective - Jacobo Tarragón Cros (CERN)   (Room IX)
Slides
16:20 Visual GRID Activity Monitoring in the Dashboard Framework - Ms Julia Andreeva (CERN)   (Room IX)
Slides
16:38 Workflow repository, user specific monitor, and vulnerability analyzer in SEE-GRID - Mr Robert Lovas (MTA SZTAKI)   (Room IX)
Slides
15:30
Scientific Gateways and Portals (until 17:00) (Auditorium)
15:30 An advanced web portal for accessing Grid resources with Virtual Collaboration features. - Mr Milan Prica (Sincrotrone Trieste S.C.p.A.) Dr Roberto Pugliese (Sincrotrone Trieste S.C.p.A.) Mr George Kourousias (Sincrotrone Trieste S.C.p.A.)   (Auditorium)
Slides
15:50 P-GRADE grid portal family - Peter Kacsuk (SZTAKI)   (Auditorium)
Slides
16:10 SOMA2 – Open Source Gateway to Molecular Modelling Workflows - Dr Tapani Kinnunen (CSC - IT Center for Science Ltd.)   (Auditorium)
Slides
16:30 A Scientific Gateway for Distributed Mining of Biomedical Image Data utilizing Web Services - Mr Charalampos Doukas (University of the Aegean)   (Auditorium)
Slides
15:30
Security (until 17:00) (Room IV)
Slides
15:30 An Active Security Infrastructure for Grids - Dr Stuart Kenny (TCD)   (Room IV)
Slides
15:50 Encrypted Data Storage - John White White (Helsinki Institute of Physics HIP)   (Room IV)
Slides
16:10 Sanctorum: a solution for safe management of digital certificates and passwords in a farm - Dr Stefano Dal Pra (INFN)   (Room IV)
Slides
16:30 Improving Grid User's Privacy with gLite Pseudonymity Service - Mr Henri Mikkonen (Helsinki Institute of Physics HIP)   (Room IV)
Slides
15:30
User Support and Services (until 17:00) (Room X)
15:30 User Support for Distributed Computing Infrastructures in Europe - Dr Torsten Antoni (Karlsruhe Institute of Technology)   (Room X)
Slides
15:45 Supporting diverse local virtual organisations - Dr Douglas Mcnab (University of Glasgow)   (Room X)
Slides
16:00 Lessons learnt from the EGEE Application Porting Support activity - Gergely Sipos (MTA SZTAKI)   (Room X)
Slides
16:15 Latest achievements of the MTA SZTAKI Grid Application Support Centre - Gergely Sipos (MTA SZTAKI)   (Room X)
Slides
16:30 Training in EGEE - creation of a sustainable user service - Robin McConnell (NeSC)   (Room X)
Slides
17:00
Demo Session 1, Welcome Drink (until 19:00) (Aula)
17:00 e-NMR: Computational NMR Infrastructure in life science and system biology - Marco Verlato (Istituto Nazionale di Fisica Nucleare Padua (INFN), Italy) Victor Jaravine (Goethe-University, Germany)   (Aula)
17:10 DrugScreener-G: Towards Grid-enabled Large-Scale Virtual Screening Coming into Handy - Dr Soonwook Hwang (KISTI)   (Aula)
17:20 NeuroLOG: a federated environment for neurosciences supporting multi-centric studies - Mr Alban Gaignard (CNRS/I3S)   (Aula)
17:30 Grid Web Portal with software plug-ins to chemical software - Mr Daniel Harezlak (ACC Cyfronet AGH) Dr Mariusz Sterzel (ACC Cyfronet AGH)   (Aula)
17:40 Impact of the synthetic seismogram archive for the CMT determination - David Weissenbach (CNRS / IPGP)   (Aula)
17:50 Porting Scientific Application to the EDGeS Service Grid/Desktop Grid Platform - Mr Robert Lovas (SZTAKI)   (Aula)
18:00 Earthquake Disaster Mitigation on EUAsiaGrid - Mr Eric Yen (Academia Sinica Grid Computing)   (Aula)
18:10 Cancer Sentinel project: a grid network for distributed medical data management on Cancer. - Ms Lydia MAIGNE (LPC CNRS/IN2P3)   (Aula)
18:20 neuGRID - A Grid-Brained Infrastructure to Understand and Defeat Brain Diseases - 3rd Neuroscientific Data Challenge - Mr David MANSET (maatG)   (Aula)
18:30 Grid-enabled virtual screening service against the epidemiological disease - Mr HsinYen Chen (Academia Sinica Grid Computing)   (Aula)
17:00
Poster session (until 19:00) (Aula)
17:00 Eliminating and preventing Grid Security Vulnerabilities to reduce security risk - Dr Linda Ann Cornwall (Particle Physics-Rutherford Appleton Laboratory-STFC - Science &)   (Aula)
17:03 jGridstart: request, obtain, and install grid user certificates in a friendly way - Willem van Engen (Nikhef)   (Aula)
Poster
17:06 Checking Grid Certificate Profile Compliance - Dr Stuart Kenny (TCD)   (Aula)
17:09 Modelling aerosol pollution over Athens, Greece using grid technology - Dr Eleni Athanasopoulou (NKUA, GREECE)   (Aula)
17:12 gLite Porting to the Play Station 3 using ETICS for electronic High Throughput Screening (eHiTS) - Mr John Walsh (Trinity College Dublin)   (Aula)
17:18 The HELIO project. - Dr Gabriele Pierantoni (Trinity College Dublin)   (Aula)
17:21 Migration of the MAGIC data transfers to a Grid infrastructure - Roger Firpo Curcoll (Port d'Informació Científica)   (Aula)
17:24 Running Bag-of-Tasks Applications in EGEE with MaWo - Dr Oleg Sukhoroslov (Centre for Grid Technologies and Distributed Computing, ISA RAS)   (Aula)
17:27 The APEL CPU Usage Accounting Infrastructure for NGI Grids - Mr John Casson (e-Science Centre, Science and Technology Facilities Council, United Kingdom) Mrs Cristina Del Cano Novales (e-Science Centre, Science and Technology Facilities Council, United Kingdom) Mr Gilles Mathieu (e-Science Centre, Science and Technology Facilities Council, United Kingdom) Dr Ming Jiang (e-Science Centre, Science and Technology Facilities Council, United Kingdom) Dr John Gordon (e-Science Centre, Science and Technology Facilities Council, United Kingdom) Mr William Rogers (e-Science Centre, Science and Technology Facilities Council, United Kingdom)   (Aula)
17:30 Integration of Nagios plug-in into a data model to improve the Grid stability from the user point of view - Dr Silvio Pardi (INFN - Naples Unit)   (Aula)
17:33 Data awareness in gqsub - Dr Stuart Purdie (University of Glasgow)   (Aula)
17:36 Experiences with a lightweight GRID infrastructure using AFS - Gillian Sinclair (University of Manchester)   (Aula)
17:39 Supporting 60 e-Science applications from Europe and Latin-America: Best practices and analysis extracted from the EELA-2 project - Leandro Ciuffo (Italian National Institute of Nuclear Physics (INFN)) Riccardo Bruno (Italian National Institute of Nuclear Physics (INFN)) Roberto Barbera (Italian National Institute of Nuclear Physics (INFN) and University of Catania)   (Aula)
17:42 Job management in gLite - Dr Marco Cecchi (INFN)   (Aula)
17:45 Harnessing Heterogeneous Computing Resources for Solving Hard Computational Problems - Dr Mikhail Posypkin (ISA RAS)   (Aula)
17:48 Gustav : a lightweight approach to CPU accounting - Dr Emidio Giorgio (Unknown)   (Aula)
17:51 An integrated monitoring system for Grid Data Centers - Prof. Guido Russo (Universita' Federico II & INFN, Napoli)   (Aula)
17:54 MEG - MyProxy Enabled GSISSHD - Mr Kevin Haines (STFC)   (Aula)
17:57 Using the EELA-2 grid Infrastructure to Perform HeModynamics Computer Simulations: The HeMoLab Experience - Paulo G. P. Ziemer (LNCC - National Lab for Scientific Computing)   (Aula)
18:00 grid-CICADA – Efficient Explorer of Conformational Space of Biomolecular Systems - Mr Jakub Stepan (National Centre for Biochemical Research, Masaryk University, Kotlarska 2, CZ-61137 Brno, Czech Republic)   (Aula)
18:03 Stellar energy flux modeling under SYNTSPEC application - Prof. Gražina Tautvaišienė (ITPA VU) Mr Šarūnas Mikolaitis (ITPA VU)   (Aula)
18:06 Performance evaluation of the Estimated Response Time strategy: tools, methods and an experiment - Mr Alain Cady (LAL)   (Aula)
18:09 Visualizing the dynamics of e-science social networks - Prof. Cecile Germain-Renaud (LRI)   (Aula)
18:12 Trading Computing Resources across gLite and XtreemOS Platforms - Dr Pushpinder Chouhan (STFC)   (Aula)
18:15 Monitoring CREAM Jobs in RTM via L&B - Mr Aleš Křenek (CESNET)   (Aula)
18:18 A new middleware component for job monitoring in interactive mode: The SCoPE Experience - Dr Silvio Pardi (INFN - Naples Unit)   (Aula)
18:21 ASC: an Adaptive Scheduling Controller - Dr Giovanni Battista Barone (University of Naples Federico II)   (Aula)
18:24 Programming gLite without an UI - a JavaGAT adaptor for gLite - Mr Thomas Zangerl (KTH)   (Aula)
18:27 GILDA training infrastructure: present successes and future triumphs - Valeria Ardizzone (Istituto Nazionale di Fisica Nucleare sez. catania)   (Aula)
18:30 A Grid-Enabled Problem Solving Environment for QTL Analysis in R - Mr Salman Zubair Toor (Department of Information Technology, Uppsala University, Box 337, SE-751 05, Uppsala, Sweden)   (Aula)
18:33 Earth Science and Astrophysics Applications in Armenia: Present and Perspectives - Dr Hrachya Astsatryan (IIAP NAS RA)   (Aula)
18:36 Data Mining and Integration of Environmental Applications - Ladislav Hluchy (Institute of Informatics, Slovakia)   (Aula)
18:39 Development plans of the EGEE Operations Portal and dashboard towards and EGI/NGI infrastructure - Helene Cordier (CNRS/IN2P3)   (Aula)
18:42 Grid-CSIC project: porting astrophysic applications to Grid - Mr JOSE RAMON RODON ORTIZ (IAA. Instituto de Astrofísica de Andalucía)   (Aula)
18:45 Grid preprocessing application for Environment monitoring in Moldova - Dr Veaceslav Sidorenco (RENAM)   (Aula)
18:48 Configuration and optimization for a gLite grid computing farm. - Giacinto Donvito (INFN-Bari)   (Aula)
Poster
18:51 Maintaining Corpus Download Facilities with Changing Technology - Mr Dieter van Uytvanck (Max Planck Institute for Psycholinguistics)   (Aula)
18:54 Earth Science applications of the ES Virtual Research Community - Monique Petitdidier (IPSL/Latmos)   (Aula)
18:57 Workflow support for multinode tests of Grid components - Robert Lovas (MTA SZTAKI)   (Aula)
12:30 --- Lunch ---
14:00
Bioinformatics (until 15:30) (Room X)
14:00 A Grid Implementation For Genetic Linkage Analysis - Dr Luciano Milanesi (National Research Council - Institute of Biomedical Technologies)   (Room X)
14:20 Distributed System Based Strategies for Search, Design and Evaluation of COMBO-FISH probe sets - Dr Eberhard Schmitt (University of Heidelberg, 69120 Heidelberg, Im Neuenheimer Feld 227)   (Room X)
14:40 Setup and usage of an e-BioScience infrastructure for high throughput DNA sequence analysis - Mrs Barbera DC van Schaik (Academic Medical Center)   (Room X)
Slides
15:00 Grid-based International Network for Flu Observation - Ms Ana Lucia DA COSTA (HealthGrid)   (Room X)
Slides
14:00
Computational Chemistry (until 15:30) (Room IV)
14:00 pKa Calculations of Key Ionizable Protein Residues in Acetylcholinesterase - Mr Jiri Wiesner (Masaryk University)   (Room IV)
Slides
14:20 Protein Molecular Dynamics and Free Energy Calculations on the EGEE Production Grid - Stavros Farantos (Foundation for Research and Technology-Hellas/ Institute of Electronic Structure and Laser)   (Room IV)
14:40 A multiconfiguration time-dependent Hartree algorithm for non-Born-Oppenheimer calculations - Dr Dimitrios Skouteris (University of Perugia)   (Room IV)
15:00 MCTDH Quantum Dynamics in EGEE: Advances Made and Improvements needed - Dr Fermin Huarte (University of Barcelona)   (Room IV)
14:00
EGI Session (until 15:30) (Auditorium)
14:00
Earth Science (until 15:30) (Room IX)
14:00 ES cluster towards ES VRC - Mr Horst Schwichtenberg (SCAI Fraunhofer Institute)   (Room IX)
Slides
14:20 Gridifying the Soil and Water Assessment Tool (SWAT) for the sustainable development of the Black Sea region - Mr Lukasz Kokoszkiewicz (CERN)   (Room IX)
14:40 Geospatial and Grid infrastructures interoperability in enviroGRIDS - Prof. Dorian Gorgan (Technical University of Cluj-Napoca) Mrs Denisa RODILA (Technical University of Cluj-Napoca)   (Room IX)
Slides
15:00 Bridging the gap between applications geospatial data and the Grid - Joel Puga (Universidade do Minho)   (Room IX)
15:30 --- Coffee break ---
16:00
ESFRI session (until 17:30) (Auditorium)
16:00 Introduction - Bob Jones (CERN)   (Auditorium)
16:10 SIOS - Georg Heinrich Hansen   (Auditorium)
Slides
16:30 CESSDA - John Shepherdson (UK Data Archive)   (Auditorium)
Slides
16:50 Analysis of ESFRI projects e-infrastructure requirements by European e-Infrastructure Forum - Bob Jones (CERN)   (Auditorium)
Slides
17:10 Discussion and next steps   (Auditorium)
16:00
Earth Science (until 17:30) (Room IX)
16:00 Experiences on porting and running a Climate - Air Quality Modeling System on the Grid - Mr Paschalis Korosoglou (Grid Operations and HPC Centre, Aristotle University of Thessaloniki) Dr Eleni Katragkou (Laboratory of Atmospheric Physics, School of Physics, Aristotle University of Thessaloniki)   (Room IX)
Slides
16:20 Grid implementation and application of the WRF-ARW prognostic model - Mr Davor Davidovic (Ruđer Bošković Institute, Zagreb, Croatia)   (Room IX)
16:40 Climate data storage in e-INIS - Dr Geoff Quigley (Trinity College Dublin)   (Room IX)
Slides
17:00 Computational Requirement of Meteorological and Crisis Applications - Juraj Bartok (Microstep-MIS)   (Room IX)
16:00
Medical Imaging (until 17:30) (Room X)
16:00 Gwendia workflows for cardiac image analysis - Mr Johan Montagnat (University of Nice Sophia-Antipolis - I3S)   (Room X)
Slides
16:20 Experience feedback on some scientific gateway components for medical imaging applications - Mr Tristan Glatard (CNRS - CREATIS)   (Room X)
Slides
16:40 Grid-enabled Medical Image Analysis: From Jobs to Workflow-based Service - Dr Silvia Olabarriaga (Academic Medical Center of the University of Amsterdam)   (Room X)
Slides
17:00 Medical image indexing and retrieval in a distributed computing environment - Mr Ihar Safonau (United Institute of Informatics Problems of the National Academy of Sciences of Belarus, Minsk, Belarus)   (Room X)
Slides
16:00
Novel Architectures and Technologies (until 17:30) (Room IV)
16:00 Parameter sweep job submission to Eucalyptus clouds - Peter Kacsuk (SZTAKI)   (Room IV)
Slides
16:20 A Business-Driven Cloudburst Scheduler for Bag-of-Task Applications - Prof. Francisco Brasileiro (UFCG)   (Room IV)
Slides
16:40 Enabling the use of e-Infrastructures with Microsoft HPC and the Matlab distributed compute server - Mr zeeshan ali shah (PDC-Centre of High Performance Computing, KTH) Mr Erwin Laure (PDC-Centre of High Performance Computing, KTH)   (Room IV)
Slides
17:00 EDGeS infrastructure for the EGEE user community - Peter Kacsuk (SZTAKI)   (Room IV)
Slides
19:00 --- Gala dinner ---
12:30 --- Lunch ---
14:00
Astronomy and Astrophysics (until 15:30) (Room IV)
14:00 LOFAR Archive Information System - Fokke Dijkstra (Donald Smits Center for Information Technology, University of Groningen, The Netherlands)   (Room IV)
Slides
14:15 Dark energy in the Grid: the PAU survey project - Dr Nadia Tonello (PIC)   (Room IV)
Slides
14:30 CTACG - Cherenkov Telescope Array Computing Grid - Mrs Cecile Barbier (LAPP)   (Room IV)
Slides
14:45 The Grid for Astronomy and Astrophysics in Italy and Europe - Dr Giuliano Taffoni (INAF - IASFBO)   (Room IV)
Slides
15:10 Final discussion   (Room IV)
Slides
14:00
Computer Science (until 15:30) (Room IX)
14:00 Distributed parametric optimization using the Geneva library - Dr Ruediger Berlich (Steinbuch Centre for Computing, Karlsruhe Institute of Technology)   (Room IX)
Slides
14:20 Distributed evolutionary optimization framework on the Grid and HEP use case - Mr Adam Padee (Warsaw University of Technology)   (Room IX)
Slides
14:40 Phenomenology of Minority Games in Efficient Regime - Mr Karol Wawrzyniak (Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw)   (Room IX)
Slides
15:00 Evolution of density of interacting agents for the two species irreversible reaction A+B->2A in complex networks - Mr Paschalis Korosoglou (Grid Operations and HPC Centre, Aristotle University of Thessaloniki) Prof. Panos Argyrakis (Physics Department, Aristotle University of Thessaloniki)   (Room IX)
Slides
14:00
EGEE PMB (Closed) (until 15:30) ()
Agenda
14:00
High Energy Physics (until 15:30) (Room X)
Introduction To The Session
14:00 Response of the ATLAS Spanish Tier2 for the collisions collected in the first run at LHC - Dr Santiago Gonzalez De La Hoz (Instituto de Física Corpuscular (IFIC)-Universitat de València-CSIC)   (Room X)
Slides
14:20 CMS Remote Analysis Builder (CRAB) with the ARC grid middleware - Mr Erik Edelmann (CSC - Finnish IT Centre for Science)   (Room X)
Slides
14:40 LHC ATLAS users analysing data on the Grid - Dr Massimo Lamanna (CERN)   (Room X)
Slides
15:00 Client/Server Grid applications to manage complex workflows - Filippo Spiga (Dipartimento di Fisica "G. Occhialini"-Universita degli Studi Milano-Bicocca)   (Room X)
Slides
14:00
Regional Activities, International Projects and Collaborations (until 15:30) (Auditorium)
Slides
14:00 Developing e-Infrastructure services for e-Science applications: the EELA-2 experience - Prof. Francisco Brasileiro (Universidade Federal de Campina Grande, Brazil) Prof. Roberto Barbera (INFN Catania) Dr Diego Scardaci (INFN Catania)   (Auditorium)
Slides
14:20 NDGF approach to serve the non-LHC communities needs: Nordic Material Science VO - Dr Ivan Degtyarenko (CSC - IT Center for Science Ltd.)   (Auditorium)
Slides
14:40 The South African National Grid Initiative : From prototype to production - Dr bruce becker (Meraka Institute)   (Auditorium)
Slides
15:00 EUAsiaGrid – e-Infrastructure Platform for Asian-Pacific Region - Dr Jan Kmunicek (CESNET, z. s. p. o., Zikova 4, 160 00 Praha 6, Czech Republic)   (Auditorium)
Slides
15:30 --- Coffee break ---
16:00
Demo Session 2 (until 18:00) (Aula)
16:00 Complex Scientific Workflows exploiting Grid and HPC - Mr Antonio Gómez-Iglesias (CIEMAT) Dr Francisco Castejón (CIEMAT)   (Aula)
16:10 User-friendly access to computational services with FARO portal for EGEE and ENEA-GRID - Dr Andrea Santoro (ENEA) Mr Alessio Rocchi (ENEA)   (Aula)
16:20 On demand Grid services for training in Earth Observation - Mr Silviu Panica (West University of Timisoara) Prof. Dana Petcu (West University of Timisoara)   (Aula)
16:30 Interoperabilty among gLite and ARC middleware in training grid infrastructures: GRIDSEED testcase - Dr Sergio Maffioletti (Grid computing Competence Center (GC3), university of Zurich.)   (Aula)
16:50 XtreemOS Grid Operating System - Mr Yvon Jegou (INRIA) Mr Peter Linnell (INRIA)   (Aula)
17:00 Using gLibrary with mobile devices: a proof of concept with Apple iPhone - Dr Antonio Calanducci (INFN, Sezione di Catania-Universita & INFN, Catania-Unknown) Dr Costantino Pistagna (Università degli Studi di Catania)   (Aula)
17:10 Using Spare Space in Worker Nodes and Desktop Disks to Build a gLite Storage Element - Prof. Francisco Brasileiro (UFCG)   (Aula)
17:20 Applications using Remote Instrumentation in Grid environment - DORII project - Milan Prica (Sincrotrone Trieste S.C.p.A.) Mr Marcin Plociennik (PSNC)   (Aula)
17:30 Molecular Dynamics and Docking Simulations Using Parameter Sweep Workflows - Mr Tamas Kiss (University of Westminster)   (Aula)
17:40 LHCb Data Production System based on the DIRAC project - Dr Stuart Paterson (CERN) Dr Andrei TSAREGORODTSEV (CNRS-IN2P3-CPPM, MARSEILLE)   (Aula)
Video
16:00
EGI Council (Closed) (until 19:00) (IV)
16:00
Poster session (until 18:00) (Aula)
13:00 --- Lunch ---
13:30
STAC meeting (closed) (until 15:00) (VIII)
14:00
Introduction to gLite middleware (training) (until 17:30) (2510D)
14:00
Lifewatch construction plan review (Closed) (until 18:00) (Room I)