Indico has been upgraded to v2.3. Please see our blog for a list of improvements.
23rd Geant4 Collaboration Meeting

from Monday, 27 August 2018 (08:00) to Friday, 31 August 2018 (18:00)


        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
27 Aug 2018
28 Aug 2018
29 Aug 2018
30 Aug 2018
31 Aug 2018
AM
08:00
Registration (until 09:00) ()
09:00
Plenary 1 - Opening address / open requirements - Luis Gerardo Sarmiento Pico Xiaoxiao Cai (ESS/DTU) (until 10:30) ()
09:00 Welcome by Mr. Holger Radner, vice Mayor of Lund - Mr Holger Radner (Vice Mayor, Lund)   ()
09:10 Opening remarks - Marc Verderi (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) Makoto Asai (SLAC National Accelerator Laboratory (US))   ()
09:15 Open requirements - LHC and other HEP energy frontier experiments - Mihaly Novak (CERN)   ()
09:30 Open requirements - HEP intensity and cosmic frontier experiments - Krzysztof Genser (Fermi National Accelerator Laboratory (US))   ()
09:45 Open requirements - Nuclear physics and engineering, material science - Dennis Herbert Wright   ()
10:00 Open requirements - Space science and engineering - Giovanni Santin (ESA)   ()
10:15 Open requirements - Medical and bio science - Pedro Arce (CIEMAT)   ()
10:30 --- break ---
11:00
Plenary 2 - Collaboration tools, documentation, web - Benjamin Morgan (University of Warwick (GB)) Alexander Howard (Imperial College (GB)) (until 12:30) ()
11:00 Updates on Geant4 Documentation - Alexander Howard (Imperial College (GB))   ()
11:15 Updates on Geant4 Website/Drupal - Gunter Folger (CERN)   ()
11:30 Updates on Geant4 Development Tools: CMake, Data - Benjamin Morgan (University of Warwick (GB))   ()
11:45 Geant4 Git Migration: Timetable and Discussion - Gunter Folger (CERN) Gabriele Cosmo (CERN) Benjamin Morgan (University of Warwick (GB))   ()
09:00
Plenary 3 - Electromagnetic Physics Updates - Vladimir Ivantchenko (CERN) Sebastien Incerti (CNRS/IN2P3) (until 10:30) ()
09:00 Update of Standard EM Models - Mihaly Novak (CERN)   ()
09:30 Status of Standard EM libraries - Vladimir Ivantchenko (CERN)   ()
10:00 Status of Low-energy EM Physics - Sebastien Incerti (CNRS/IN2P3)   ()
10:30 --- break ---
11:00
Plenary 4 - Physics updates 2 - Gunter Folger (CERN) Dennis Herbert Wright (until 12:30) ()
11:00 High Energy Hadronic Models: Status and Plans - Gunter Folger   ()
11:20 Low Energy Hadronic Models: Status and Plans - Laurent Desorgher   ()
11:40 Hadronic Validation: Status and Plans - Dennis Wright   ()
12:00 Hadronic Model Discussion   ()
09:00
Parallel 5A - Low energy hadronic physics - Dennis Herbert Wright Gunter Folger (CERN) (until 10:30) ()
09:00 Hadron Therapy Validation - Susanna Guatelli   ()
09:15 High Precision Hadron Models: Status and Plans - Pedro Arce   ()
09:30 Radioactive Decay Model: Status and Plans - Laurent Desorgher   ()
09:45 Precompound and Deexcitation Models - Vladimir Ivantchenko   ()
10:00 Discussion   ()
09:00
Parallel 5B - Biasing - Marc Verderi (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) Alexander Howard (Imperial College (GB)) (until 10:30) ()
09:00 Introduction - Marc Verderi (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) Alexander Howard (Imperial College (GB))   ()
09:10 Variance reduction using multi-stage simulations - Pete Truscott   ()
09:30 Update on Channeling - Enrico Bagli (Universita e INFN, Ferrara (IT))   ()
09:45 Update on Generic Biasing - Marc Verderi (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   ()
10:00 Having a Differential Cross-Section Class - Marc Verderi (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   ()
10:10 Discussion on open issues   ()
10:30 --- break ---
11:00
Plenary 5 - Generic process, physics validation and validation tools - Gunter Folger (CERN) Hans-Joachim Wenzel (Fermi National Accelerator Lab. (US)) (until 12:00) ()
11:00 Biasing in Geant4 - an Update - Marc Verderi (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   ()
11:20 Validation Strategies and Tools - Gunter Folger (CERN)   ()
11:40 Discussion   ()
09:00
Plenary 6 - Kernel, GUI/Vis, examples updates - Takashi Sasaki (High Energy Accelerator Research Organization (JP)) Laurent Garnier (until 10:30) ()
09:00 Status of multithreading / Kernel updates - Dr Jonathan Madsen (Lawrence Berkeley National Laboratory)   ()
09:20 GUI / Vis updates / Intercom updates - Makoto Asai (SLAC National Accelerator Laboratory (US)) John Allison   ()
09:40 Examples updates - Ivana Hrivnacova (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   ()
09:55 Analysis updates - Guy Barrand (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   ()
10:15 Geometry updates - Gabriele Cosmo (CERN)   ()
10:30 --- break ---
11:00
Plenary 7 - Code evolution strategies - Makoto Asai (SLAC National Accelerator Laboratory (US)) Gabriele Cosmo (CERN) (until 12:30) ()
11:00 Migration to C++11/14/17 - Benjamin Morgan (University of Warwick (GB))   ()
11:30 Integrating R&D outcomes - Makoto Asai (SLAC National Accelerator Laboratory (US))   ()
12:00 Git openness - Pere Mato Vila (CERN) Gabriele Cosmo (CERN)   ()
09:00
Parallel 8A - Technical aspects of hadronic physics and remaining topics - Dennis Herbert Wright Gunter Folger (CERN) (until 10:30) ()
09:00 ProtonHP: Status and Problems - Pablo Cirrone   ()
09:10 Discussion of ParticleHP Maintenance - Michel Maire   ()
09:30 (Extension of 7A) - Vectorisation of RND engines - Soon Yung Jun (Fermi National Accelerator Lab. (US)) John Apostolakis (CERN)   ()
09:45 (Extension of 7A) - Optical Photon Mediator for Vectorization, GPU and FastSim - Soon Yung Jun (Fermi National Accelerator Lab. (US))   ()
09:55 (Extension of 7A) - Discussion   ()
09:00
Parallel 8B - Updates on Vis - Laurent Garnier John Allison (until 10:30) ()
09:00 Global update on vis - John Allison   ()
09:10 Inventor driver status - Fred Jones (TRIUMF (CA))   ()
09:20 Exploring G4 on Android and iOS. - Guy Barrand (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   ()
09:30 Qt driver status - Laurent Garnier   ()
09:40 Other driver status   ()
09:50 Open discution   ()
10:30 --- break ---
11:00
Plenary 8 - Summary of parallel sessions -Dr Jonathan Madsen (Lawerence Berkeley National Laboratory) Xiaoxiao Cai (ESS/DTU) (until 12:30) ()
11:00 Report on Parallel Session 1A and 2A - Sebastien Incerti (CNRS/IN2P3) Mihaly Novak (CERN) Luciano Pandola (INFN-LNS) Vladimir Ivantchenko (CERN)   ()
11:15 Report on Parallel Session 1B - Gunter Folger (CERN) Soon Yung Jun (Fermi National Accelerator Lab. (US))   ()
11:23 Report on Parallel Session 2B - Laurent Garnier Alexander Howard (Imperial College (GB))   ()
11:31 Report on Parallel Session 3B - Makoto Asai (SLAC National Accelerator Laboratory (US)) Gabriele Cosmo (CERN)   ()
11:39 Report on Parallel Session 4B - John Apostolakis (CERN) Gabriele Cosmo (CERN)   ()
11:47 Report on Parallel Session 5B - Marc Verderi (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) Alexander Howard (Imperial College (GB))   ()
11:55 Report on Parallel Session 6A - Gunter Folger (CERN) Hans-Joachim Wenzel (Fermi National Accelerator Lab. (US))   ()
12:03 Report on Parallel Session 6B - Susanna Guatelli Ivana Hrivnacova (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   ()
12:11 Report on Parallel Session 7B - Gunter Folger (CERN) Benjamin Morgan (University of Warwick (GB))   ()
PM
12:30 --- lunch break ---
14:00
Parallel 1A - New EM physics models - Mihaly Novak (CERN) Prof. Vladimir Ivantchenko (CERN) (until 15:30) ()
14:00 New 5D gamma conversion model - Igor Semeniouk (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) Denis Robert Leon Bernard (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   ()
14:20 New model of 3 gamma annihilation - Andrei Alkin (M.V. Lomonosov Moscow State University (RU))   ()
14:40 Models for simulation of Gold nanoparticles - Dosatsu Sakata (University of Tsukuba (JP))   ()
15:00 New PIXE cross sections and validation of Auger electrons - Susanna Guatelli   ()
14:00
Parallel 1B - Computing performance - Gunter Folger (CERN) Soon Yung Jun (Fermi National Accelerator Lab. (US)) (until 15:30) ()
14:00 Profiling for low energy physics - Kihyeon Cho   ()
14:15 Medcial Domain - Susanna Guatelli   ()
14:30 ALICE - Ivana Hrivnacova (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   ()
14:45 ATLAS - John Apostolakis (CERN)   ()
15:00 CMS - Victor Daniel Elvira (Fermi National Accelerator Lab. (US))   ()
15:15 Intensity Frontier - Soon Yung Jun (Fermi National Accelerator Lab. (US)) Krzysztof Genser (Fermi National Accelerator Laboratory (US))   ()
15:30 --- break ---
16:00
Parallel 2A - New EM validation results - Luciano Pandola (INFN-LNS) Sebastien Incerti (CNRS/IN2P3) (until 17:40) ()
16:00 Geant4 low-energy models for electron transport in liquid water - I. Kyriakou   ()
16:20 New low energy elastic model for gammas - M. Omer   ()
16:40 CPA100 models for Geant4-DNA - M. C. Bordage   ()
17:00 Validation of the Geant4 EM physics for modelling high energy synchrotron beamlines - S. Guatelli   ()
16:00
Parallel 2B - Documentation working session - Laurent Garnier Alexander Howard (Imperial College (GB)) (until 17:30) ()
16:00 Documentation update - Alexander Howard (Imperial College (GB))   ()
16:20 Documentation Discussion 1 - Alexander Howard (Imperial College (GB))   ()
16:30 Documentation Discussion 2 - Alexander Howard (Imperial College (GB))   ()
16:45 Videos - Laurent Garnier   ()
12:30 --- lunch break ---
14:00
Parallel 3A - Status of development and validation of hadronic physics models, part I - Dennis Herbert Wright Julia Yarba (until 15:30) ()
14:00 Very High Energy Models - Khaled Abdellatif   ()
14:15 FTF and QGS Models: Status and Plans - Gunter Folger   ()
14:30 INCL++ Status and Plans - Jean-Christophe David   ()
14:45 Bertini Cascade Staus and Plans - Dennis Wright   ()
15:00 Discussion   ()
14:00
Parallel 3B - Near-term kernel developments - Gabriele Cosmo (CERN) Makoto Asai (SLAC National Accelerator Laboratory (US)) (until 15:30) ()
14:00 Sub-event parallelism - Makoto Asai (SLAC National Accelerator Laboratory (US))   ()
14:12 Unified tracking mechanism for exotic particles (ions, muonic atoms, radicals, hyper-nuclear, phonon, e/h) - Hisaya Kurashige (Kobe University (JP)) Makoto Asai (SLAC National Accelerator Laboratory (US))   ()
14:24 Revisit / retreat production thresholds and physics process framework - Marc Verderi (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   ()
14:36 Refactoring transportation - Gabriele Cosmo (CERN) Makoto Asai (SLAC National Accelerator Laboratory (US))   ()
14:48 Use of HPC - Jonathan Madsen (Lawerence Berkeley National Laboratory)   ()
15:00 Extending crystal structure capabilities - Enrico Bagli (Universita e INFN, Ferrara (IT))   ()
15:12 TiMemory performance monitoring - Jonathan Madsen (Lawerence Berkeley National Laboratory)   ()
15:24 Open discussion   ()
15:30 --- break ---
16:00
Parallel 4A - Status of development and validation of hadronic physics models, part II - Dennis Herbert Wright Krzysztof Genser (Fermi National Accelerator Laboratory (US)) (until 17:30) ()
16:00 Results from CMS Test Beam and Run 2 - S. Banerjee, V. Ivantchenko - Vladimir Ivantchenko (CERN) Sunanda Banerjee (Fermi National Accelerator Lab. (US))   ()
16:15 INCL++ Parameter Study - Jean-Christophe David - Jean-Christophe David   ()
16:30 FTF Configuration Interface - Julia Yarba - Julia Yarba (Fermi National Accelerator Lab. (US)) Julia Yarba   ()
16:45 FTF + Bertini Parameter Study - Robert Hatcher - Robert William Hatcher (Fermilab)   ()
17:15 Discussion   ()
16:00
Parallel 4B - Geometry working session - Gabriele Cosmo (CERN) John Apostolakis (CERN) (until 17:30) ()
16:00 Updates on solids modelling in VecGeom - Gabriele Cosmo (CERN)   ()
16:20 Latest developments in navigation with VecGeom - Sandro Christian Wenzel (CERN)   ()
16:40 Investigations in the ATLAS geometry - Evgueni Tcherniaev (Russian Academy of Sciences (RU))   ()
17:00 Updated field thresholds for looping particles - John Apostolakis (CERN)   ()
17:20 Review of open issues and discussion   ()
12:00
Excursion (until 19:00) ()
12:30 --- lunch break ---
14:00
Parallel 6A - Open topics in physics lists and validation tools - Gunter Folger (CERN) Hans-Joachim Wenzel (Fermi National Accelerator Lab. (US)) (until 15:30) ()
14:00 Physics List Factory - an Update - Robert William Hatcher (Fermilab)   ()
14:20 Geant4 val - Dmitri Konstantinov (Institute for High Energy Physics of NRC Kurchatov Institute (R)   ()
14:40 DoSSiER - Hans-Joachim Wenzel (Fermi National Accelerator Lab. (US))   ()
15:00 (Extension of 7A) - Introduction - Witold Pokorski (CERN) Marc Verderi (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   ()
15:05 (Extension of 7A) - Machine Learning in simulation & discussion - Marilena Bandieramonte (CERN)   ()
14:00
Parallel 6B - Basic, Extended and Advanced Examples - Susanna Guatelli Ivana Hrivnacova (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) (until 15:30) ()
14:00 Current status of the Geant4 Advanced Examples - Susanna Guatelli   ()
14:15 Hadrontherapy: status, recent updates, and new developments - G. Petringa   ()
14:30 B&E Examples WG: Work plan items - Ivana Hrivnacova (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   ()
14:45 VIS, UI clean-up - John Allison   ()
14:55 New OpNovice2 example - Daren Sawkey   ()
15:00 New extended/physicslists category - Ivana Hrivnacova (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   ()
15:05 New extensibleFactory example - Robert William Hatcher (Fermilab)   ()
15:10 DICOM2 + Proposal for new demonstration of using statistic tools - Jonathan Madsen (Lawerence Berkeley National Laboratory)   ()
15:30 --- break ---
16:00
Parallel 7A - Medium- and longer-term R&Ds - Witold Pokorski (CERN) Marc Verderi (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) (until 17:30) ()
16:00 Geant4 tasking model - Jonathan Madsen (Lawerence Berkeley National Laboratory)   ()
16:20 Geant4 + GPUs - Jonathan Madsen (Lawerence Berkeley National Laboratory)   ()
16:30 GeantV status and performance - Andrei Gheata (CERN)   ()
16:45 Applying vectorisation to Geant4 - Andrei Gheata (CERN)   ()
17:00 Vectorisation of EM physics - Marilena Bandieramonte (CERN)   ()
17:15 Vectorisation of Bertini cascade - Guilherme Lima (FermiLab (US))   ()
16:00
Parallel 7B - Git Workflows for Development and Testing Geant4 - Gunter Folger (CERN) Benjamin Morgan (University of Warwick (GB)) (until 17:30) ()
19:00
Banquet (until 22:00) ()
12:30 --- lunch break ---
14:00
Plenary 9 - Summary of parallel sessions / closing session - Luciano Pandola (INFN-LNS) Paul Gueye (Hampton University) (until 15:30) ()
14:00 Report on Parallel Session 3A, 4A, 5A and 8A - Julia Yarba Dennis Herbert Wright Krzysztof Genser (Fermi National Accelerator Laboratory (US)) Gunter Folger (CERN)   ()
14:20 Report on Parallel Session 7A - Witold Pokorski (CERN) Marc Verderi (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   ()
14:35 Report on Parallel Session 8B - Laurent Garnier John Allison   ()
14:43 Release schedule - Gabriele Cosmo (CERN)   ()
14:58 Next collaboration meeting - Paul Gueye (Hampton University)   ()
15:03 Closing remarks - Marc Verderi (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) Makoto Asai (SLAC National Accelerator Laboratory (US))   ()
15:30
Adjourn (until 15:45) ()
15:30
Steering Board meeting - Makoto Asai (SLAC National Accelerator Laboratory (US)) Marc Verderi (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) (until 17:00) ()