AIDA-2020 Third Annual Meeting

from Tuesday, 24 April 2018 (13:30) to Friday, 27 April 2018 (16:00)
Centro San Domenico

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
24 Apr 2018
25 Apr 2018
26 Apr 2018
27 Apr 2018
AM
09:00
TA - Eduardo Cortina Gil (Universite catholique de Louvain) Fernando Arteche (Instituto Tecnológico de Aragón) Marko Mikuz (Jozef Stefan Institute (SI)) Fernando Jose Arteche Gonzalez (Aragon Institute of Technology (ES)) Fernando Gonzalez Arteche (Universidad de Oviedo) Eduardo Cortina Gil (Université catholique de Louvain) Natalia Potylitsina-Kube (DESY) Stjepko Fazinic Michael Moll (CERN) Philip Patrick Allport (University of Birmingham (UK)) Eduardo Cortina Gil (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE)) Henric Wilkens (CERN) Alexander Dierlamm (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE)) (until 12:40) (Aula 7)
09:00 WP10: CERN TB - Marcel Stanitzki (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Sabrina El Yacoubi   (Aula 7)
09:20 WP10: DESY TB - Marcel Stanitzki (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Aula 7)
09:40 WP11.1: CERN GIF++ & IRRAD - Michael Moll (CERN) Blerina Gkotse (Université Européenne de Bretagne UEB (FR))   (Aula 7)
10:10 WP11.2: JSI - Vladimir Cindro (Jozef Stefan Institute (SI))   (Aula 7)
10:30 --- Coffee break ---
11:00 WP11.3: KIT - Alexander Dierlamm (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (Aula 7)
11:20 WP11.4: UCL - Eduardo Cortina Gil (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE)) Eduardo Cortina Gil (Université catholique de Louvain)   (Aula 7)
11:40 WP11.5: University of Birmingham - Laura Gonella (University of Birmingham (UK)) Tony Price (University of Birmingham (GB)) Tony Price (University of Birmingham (GB))   (Aula 7)
12:00 WP12.1: ITAINNOVA - Fernando Arteche (Instituto Tecnológico de Aragón)   (Aula 7)
12:20 WP12.2: RBI - Stjepko Fazinic   (Aula 7)
09:00
WP13 - Imad Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)) Silvia Dalla Torre (Universita e INFN, Trieste (IT)) (until 12:30) (Salone Bolognini)
09:00 Task 13.1: Management - Silvia Dalla Torre (Universita e INFN, Trieste (IT))   (Salone Bolognini)
09:05 Task 13.2.1: New resistive materials for high-rate RPCs - Paulo Fonte   (Salone Bolognini)
09:25 Task 13.2.2: Development of fast-timing large RPCs - Imad Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)) Laktineh Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)) Laktineh Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR))   (Salone Bolognini)
09:45 Task 13.2.3: High-rate and fine space resolution RPCs operated with eco-gases - Lorenzo Massa (INFN e Universita Roma Tor Vergata (IT))   (Salone Bolognini)
10:05 Task 13.2.5: High gain MPGDs based on advanced THGEMs and hybrid MPGDs - Silvia Dalla Torre (Universita e INFN, Trieste (IT))   (Salone Bolognini)
10:25 Task 13.3.3: PCB development using HDI-technology and 3D-mounting of chips for MPGD readout - Leif Jonsson   (Salone Bolognini)
10:45 --- Coffee break ---
11:15 Task 13.4.2: Establishing procedures and tools for large series resistive MICROMEGAS anodes & Task 13.4.7: Standard production protocols of optimised MPGD components to facilitate technology dissemination - Paul Colas (CEA - Centre d'Etudes de Saclay (FR)) Paul Colas (CEA/IRFU,Centre d'etude de Saclay Gif-sur-Yvette (FR)) Paul Colas (CEA/Irfu)   (Salone Bolognini)
11:45 Short communication about tasks 13.4.1 and 13.4.6 - Imad Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)) Laktineh Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)) Laktineh Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR))   (Salone Bolognini)
12:00 Short communication about tasks 13.2.4, 13.3.1, 13.3.2, 13.4.3, 13.4.4, 13.4.5 - Silvia Dalla Torre (Universita e INFN, Trieste (IT))   (Salone Bolognini)
09:00
WP6 - Paul Dervan (University of Liverpool (GB)) Steven Worm (University of Birmingham) Sebastian Grinstein (IFAE - Barcelona (ES)) (until 12:30) (Aula 6)
09:00 Introduction to WP6 (HV/HR CMOS) - Sebastian Grinstein (IFAE - Barcelona (ES)) Paul Dervan (University of Liverpool (GB))   (Aula 6)
09:10 HV-CMOS activities at IRFU - Francisco Jose Iguaz Gutierrez (Université Paris-Saclay (FR)) Francisco Jose Iguaz Gutierrez (IRFU/CEA-Saclay)   (Aula 6)
09:30 Activities at Oxford - Luigi Vigani (University of Oxford (GB)) Luigi Vigani (University of Oxford)   (Aula 6)
09:50 Characterization of the monolithic matrices of the H35demo ASIC - Emanuele Cavallaro (IFAE - Barcelona (ES))   (Aula 6)
10:10 Results on CMOS Monopix architectures in large (LF) and small (TJ) FF technology - Norbert Wermes (University of Bonn (DE))   (Aula 6)
10:30 --- Coffee break ---
11:00 TCAD simulations and measurements of OVERMOS - HR CMOS sensor - Enrico Giulio Villani (Science and Technology Facilities Council STFC (GB)) Enrico Giulio Villani (STFC - Science & Technology Facilities Council (GB)) Giullio villani (Rutherford Appleton Laboratory)   (Aula 6)
11:20 DECAL - digital electromagnetic calorimeter - Steven Worm (University of Birmingham)   (Aula 6)
11:40 Activities at KIT - Felix Michael Ehrler (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (Aula 6)
12:00 Hybridization Activities at Genova - Nanni Darbo (INFN e Universita Genova (IT))   (Aula 6)
12:15 Hybridization Activities at IFAE - Sebastian Grinstein (IFAE - Barcelona (ES))   (Aula 6)
09:00
WP2 - Aurelie Pezous (CERN) Romain Muller (CERN) Thomas Bergauer (Austrian Academy of Sciences (AT)) (until 12:30) (Aula 7)
09:00 KT presentation, Proof of Concept fund - Aurelie Pezous (CERN)   (Aula 7)
09:30 Newsletter, TA Videos & Outreach - Romain Muller (CERN)   (Aula 7)
10:00 --- Coffee Break ---
10:30 Pre-industrialisation of large area silicon detectors - Thomas Bergauer (Austrian Academy of Sciences (AT))   (Aula 7)
11:00 RaDoM - Marco Silari (CERN)   (Aula 7)
11:30 Silicon‐based Microdosimetry System for Advanced Radiation Therapies - Celeste Fleta (University of Glasgow) Giulio Pellegrini (Centro Nacional de Microelectrónica (IMB-CNM-CSIC) (ES)) Giulio Pellegrini (Universidad de Valencia (ES)) Dr Celeste Fleta (Instituto de Microelectrónica de Barcelona, Centro Nacional de Microelectrónica (ES))   (Aula 7)
12:00 Advanced Through Silicon Vias for Pixel Detectors - Norbert Wermes (University of Bonn (DE)) Fabian Huegging (Universitaet Bonn (DE))   (Aula 7)
09:00
WP3 - Witold Pokorski (CERN) Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) (until 12:30) (Aula 6)
09:00 Introduction - Witold Pokorski (CERN) Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Aula 6)
09:05 DD4Hep - Markus Frank (CERN)   (Aula 6)
09:25 DDG4 - Markus Frank (CERN)   (Aula 6)
09:45 VecGeom - Mihaela Gheata (ISS - Institute of Space Science (RO))   (Aula 6)
10:05 --- Coffee Break ---
10:35 Alignment and conditions data - Christopher Mark Burr (University of Manchester (GB))   (Aula 6)
10:55 Event Data Model - Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Benedikt Hegner (CERN)   (Aula 6)
11:15 Framework extensions - Hadrien Benjamin Grasland (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR))   (Aula 6)
11:35 Advanced tracking tools - Hadrien Benjamin Grasland (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR))   (Aula 6)
11:55 Advanced particle flow algorithms - Vincent Boudry (LLR - Ecole Polytechnique/CNRS-IN2P3)   (Aula 6)
12:15 Session wrap-up - Witold Pokorski (CERN) Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Aula 6)
09:00
WP4 Micro-electronics and interconnections - Valerio Re (INFN) Valerio Re (Universita e INFN, Pavia (IT)) Christophe De La Taille (OMEGA (FR)) (until 12:30) (Salone Bolognini)
09:00 Introduction - Christophe De La Taille (OMEGA (FR)) Valerio Re (Universita e INFN, Pavia (IT))   (Salone Bolognini)
09:05 TSV developments at UBonn - Fabian Huegging (Universitaet Bonn (DE)) Fabian Huegging (University of Bonn)   (Salone Bolognini)
09:20 TSV developments in Glasgow - Richard Bates (University of Glasgow (GB)) Richard Bates (Department of Physics and Astronomy-University of Glasgow)   (Salone Bolognini)
09:35 TSV developments at Uppsala - Richard Brenner (Uppsala University (SE))   (Salone Bolognini)
09:50 discussion and plans for TSV fabrication in 65 nm CMOS wafers from the RD53 run   (Salone Bolognini)
10:00 --- Coffee Break ---
10:30 Test results on the RD53A chip and future plans - Luigi Gaioni (Università di Pavia) Francesco De Canio (Universita e INFN (IT)) Francesco De Canio (Universita and INFN (IT)) Luigi Gaioni (Universita e INFN, Pavia (IT))   (Salone Bolognini)
11:00 Update on 65nm developments in Bonn - Hans Krueger (University of Bonn)   (Salone Bolognini)
11:15 The CHIPIX65 demonstrator chip - Lino Demaria (Universita e INFN Torino (IT)) Ennio Monteil (Universita e INFN Torino (IT))   (Salone Bolognini)
11:30 TSMC 130 nm developments at OMEGA and Desy/Heidelberg - Nathalie Seguin-Moreau (OMEGA - Ecole Polytechnique - CNRS/IN2P3) Ludovic Raux (OMEGA Ecole Polytechnique -CNT)   (Salone Bolognini)
11:45 developments at AGH Krakow - Marek Idzik (AGH University of Science and Technology (PL))   (Salone Bolognini)
12:00 A high precision TDC for CMS MG-RPC in TSMC 130 nm - Mokrane DAHOUMANE (Institut de Physique Nucléaire de Lyon (IPNL)/CNRS-IN2P3)   (Salone Bolognini)
12:15 Discussion   (Salone Bolognini)
09:00
Plenary session - Felix Sefkow (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) (until 12:30) (Salone Bolognini)
09:00 WP6: Novel high voltage and resistive CMOS sensors - Steven Worm (University of Birmingham)   (Salone Bolognini)
09:30 WP7: Advanced hybrid pixel detectors - Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES)) Anna Macchiolo (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D)   (Salone Bolognini)
10:00 --- Coffee Break ---
10:30 WP3: Advanced software - Witold Pokorski (CERN) Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Salone Bolognini)
11:00 WP4: Micro-electronics and interconnections - Valerio Re (Universita e INFN, Pavia (IT)) Christophe De La Taille (OMEGA (FR)) Valerio Re (INFN)   (Salone Bolognini)
11:30 WP9: New support structures and micro-channel cooling - Paolo Petagna (CERN) Georg Viehhauser (University of Oxford (GB)) Georg Viehhauser (University of Oxford (GB))   (Salone Bolognini)
12:00 Scientific Advisory Board   (Salone Bolognini)
PM
13:30
Registration desk (until 14:30) ()
14:30
WP5 - David Cussans (University of Bristol (GB)) Matthew Wing (UCL) External-David External-Cussans Matthew Wing (University of London (GB)) (until 18:20) (Salone Bolognini)
14:30 Introduction, goals of meeting - Matthew Wing (University of London (GB))   (Salone Bolognini)
14:50 Update on the TLU - Paolo Baesso (University of Bristol)   (Salone Bolognini)
15:10 EUDAQ1/2 and telescope integration - Jan Dreyling-Eschweiler (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY))   (Salone Bolognini)
15:40 EUDAQ2 additional features - Dr Muhammad Sohail Amjad (Department of Physics & Astronomy, UCL, London.)   (Salone Bolognini)
16:00 --- Coffee Break ---
16:30 DQM4HEP status - Remi Ete (DESY)   (Salone Bolognini)
16:50 AHCAL beam tests with EUDAQ2 - Katja Krueger (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Salone Bolognini)
17:10 Silicon tracker integration - Mengqing Wu (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Salone Bolognini)
17:30 Discussion   (Salone Bolognini)
14:30
WP8 Large scale cryogenic liquid detectors - Sebastien Murphy (Eidgenoessische Technische Hochschule Zuerich (ETHZ) (CH)) Dario Autiero (Inst. Nat. Phys. Nucl et Particules (FR)) (until 18:00) (Aula 6)
14:30 Overview WP8 scientific goals - Dario Autiero (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR))   (Aula 6)
15:00 Purification and monitoring - Laura Manenti (Università degli Studi e INFN Milano (IT))   (Aula 6)
15:30 Charge Readout and dual phase - Dario Autiero (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR))   (Aula 6)
16:00 --- Coffee Break ---
16:30 Light readout - Clara Cuesta (CIEMAT)   (Aula 6)
17:00 Very high voltage - Sebastien Murphy (Eidgenoessische Tech. Hochschule Zuerich (CH))   (Aula 6)
17:30 Magnetistation - Etam Noah Messomo (Geneva university)   (Aula 6)
14:30
WP9 - Georg Viehhauser (University of Oxford (GB)) Paolo Petagna (CERN) (until 18:00) (Aula 7)
14:30 Status of the microfabrication activities at CERN - Riccardo Callegari (INFN e Universita Genova (IT))   (Aula 7)
15:10 Status of the activities in Valencia - Marcel Vos (IFIC Valencia (ES)) Miguel-Angel Villarejo Bermudez (Univ. of Valencia and CSIC (ES))   (Aula 7)
15:40 Report on MS77 (connectors) - Miguel-Angel Villarejo Bermudez (Univ. of Valencia and CSIC (ES)) Alessandro Mapelli (CERN) Marcel Vos (IFIC Valencia (ES)) Riccardo Callegari (INFN e Universita Genova (IT))   (Aula 7)
16:00 --- Coffee Break ---
16:30 Activity on the CO2 test facility for mini- and micro-channel at CERN - Desiree Hellenschmidt (Universität Bonn (DE))   (Aula 7)
17:05 Status of the new T9.3 Oxford Airflow System - Paul Coe (University of Oxford)   (Aula 7)
17:40 Preparation of the Plenary talk and next WP meeting - ALL   (Aula 7)
12:30 --- Lunch ---
14:30
WP14 - Roman Poeschl (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR)) Frank Simon (Max-Planck-Institut fuer Physik) (until 18:00) (Salone Bolognini)
14:30 Welcome & Introduction - Roman Poeschl (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR))   (Salone Bolognini)
14:40 Task 14.2.1. Overview - Etiennette Auffray Hillemanns (CERN)   (Salone Bolognini)
14:55 Task 14.2.2 Overview - Lucia Masetti (Johannes-Gutenberg-Universitaet Mainz (DE))   (Salone Bolognini)
15:00 CALICE AHCAL prototype characterisation with cosmic rays - Phi Chau (Johannes Gutenberg Universitaet Mainz (DE))   (Salone Bolognini)
15:15 SiPM stabilization - Gerald Eigen (University of Bergen (NO))   (Salone Bolognini)
15:30 Task 14.3.2 Overview - Marek Idzik (AGH University of Science and Technology (PL))   (Salone Bolognini)
15:45 Prototype of the FPGA-based module to process data from the FLAME readout in forward calorimeter detector - Bartosz Sebastian Dziedzic (Polish Academy of Sciences (PL))   (Salone Bolognini)
16:00 --- Coffee break ---
16:30 Task 14.3.1 Overview - Vincent Boudry (LLR - Ecole Polytechnique/CNRS-IN2P3)   (Salone Bolognini)
16:45 Task 14.4. Overview - Dirk Zerwas (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR)) Katja Krueger (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Salone Bolognini)
16:55 Silicium-Tungsten Ecal Development - Control and Readout Electronics - Dirk Zerwas (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR))   (Salone Bolognini)
17:10 Task 14.5.1 Overview - Maria Fouz Iglesias (Centro de Investigaciones Energéti cas Medioambientales y Tecno)   (Salone Bolognini)
17:25 Task 14.5.2 Overview - Denis Pierre Grondin (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   (Salone Bolognini)
17:40 WP14 Discussion / Further Contributions   (Salone Bolognini)
14:30
WP15 - Marcel Stanitzki (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Federico Ravotti (CERN) (until 18:00) (Aula 6)
14:30 WP15.1 - Welcome & Introduction - Marcel Stanitzki (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Federico Ravotti (CERN)   (Aula 6)
14:35 WP15.2 - Improvements of test beam infrastructure for high precision tracking - Jan Dreyling-Eschweiler (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY))   (Aula 6)
14:50 WP15.3 - Improvements of the DESY test beam infrastructure - Mengqing Wu (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Aula 6)
15:02 WP15.3 - Stip Telescope Hardware - Uwe Kraemer (DESY)   (Aula 6)
15:15 WP15.4 - Improvements of the test beam infrastructure at INFN-LNF - Paolo Valente (Universita e INFN, Roma I (IT))   (Aula 6)
15:35 WP15.5 - Transport system for large objects at Ljubljana JSI TRIGA reactor - Marko Mikuz (Jozef Stefan Institute (SI)) Vladimir Cindro (Jozef Stefan Institute (SI))   (Aula 6)
15:50 WP15.5 - Si and GaN for large fluence irradiation monitoring - Juozas Vaitkus (Vilnius University)   (Aula 6)
16:05 --- Coffee Break ---
16:30 WP15.5 - IRRAD Facility Infrastructure Upgrade & Irradiation Facilities Database - Blerina Gkotse (Université Européenne de Bretagne UEB (FR))   (Aula 6)
16:55 WP15.5 - Cold Irradiations at Birmingham Proton Facility - Richard French (The University of Sheffield) Paul Neil Kemp-Russell (University of Sheffield (GB))   (Aula 6)
17:10 WP15.5 - GIF++: Facility and Gas System Upgrade - Martin Richard Jaekel (CERN) Roberto Guida (CERN)   (Aula 6)
17:30 WP15.5 - Istantaneous dose-rate monitor for GIF++ Facility - Plamen Stoianov Iaydjiev (Bulgarian Academy of Sciences (BG))   (Aula 6)
17:40 WP15.5 - Cosmic-rays tracker improvements & augmented reality event-display for GIF++ - Davide Boscherini (Universita e INFN, Bologna (IT)) Gian Luigi Alberghi (Universita e INFN, Bologna (IT)) Giulio Aielli (Universita e INFN Roma Tor Vergata (IT))   (Aula 6)
14:30
WP7 - Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES)) Anna Macchiolo (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D) (until 18:25) (Aula 7)
14:30 Welcome and Introduction - Anna Macchiolo (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D) Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES))   (Aula 7)
14:40 Characterization and simulation of small-pitch 3D diodes irradiated to HL-LHC fluences - Roberto Mendicino (Universita della Calabria (IT)) Roberto Mendicino (UNITN)   (Aula 7)
15:00 Update on TCAD surface radiation damage modelling in silicon detectors - Francesco Moscatelli (Universita e INFN, Perugia (IT))   (Aula 7)
15:20 Update on activities at MPP - Anna Macchiolo (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D)   (Aula 7)
15:40 Update on activities at Santander: Characterization of small-cell 3D pixels and LGADs - Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES))   (Aula 7)
16:00 --- Coffee break ---
16:30 Update on LPNHE activities - Giovanni Calderini (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) Giovanni Calderini (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   (Aula 7)
16:50 Update on Florence activities - Marco Meschini (Universita e INFN, Firenze (IT))   (Aula 7)
17:10 Update on activities related to assembly and measurements of modules in Milan - Simone Monzani (Università degli Studi e INFN Milano (IT))   (Aula 7)
17:30 Common discussion   (Aula 7)
12:30 --- Lunch ---
14:00
Plenary session - Felix Sefkow (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) (until 18:45) (Salone Bolognini)
14:00 Status of AIDA-2020 - Felix Sefkow (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Salone Bolognini)
14:30 WP2: Communication - Romain Muller (CERN)   (Salone Bolognini)
14:40 WP2: Innovation - Aurelie Pezous (CERN)   (Salone Bolognini)
15:00 WP5: Data acquisition system for beam tests - External-David External-Cussans Matthew Wing (UCL) Matthew Wing (University of London (GB)) David Cussans (University of Bristol (GB))   (Salone Bolognini)
15:30 WP10, WP11, WP12: Transnational Access - Stjepko Fazinic   (Salone Bolognini)
16:00 --- Group picture ---
16:15 --- Coffee Break ---
16:45 WP15: Upgrade of beam and irradiation test infrastructure - Federico Ravotti (CERN) Marcel Stanitzki (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Salone Bolognini)
17:15 WP13: Innovative gas detectors - Imad Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)) Silvia Dalla Torre (Universita e INFN, Trieste (IT))   (Salone Bolognini)
17:45 WP14: Infrastructure for advanced calorimeters - Frank Simon (Max-Planck-Institut fuer Physik) Roman Poeschl (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR))   (Salone Bolognini)
18:15 WP8: Large scale cryogenic liquid detectors - Sebastien Murphy (Eidgenoessische Tech. Hochschule Zuerich (CH)) Dario Autiero (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR))   (Salone Bolognini)
20:30
Dinner (until 23:00) (Ristorante Al Pappagallo, Piazza della Mercanzia, 3 40125 Bologna)