AIDA-2020 Third Annual Meeting

Europe/Paris
Centro San Domenico

Centro San Domenico

Centro San Domenico Piazza S. Domenico, 13, 40124 Bologna BO, Italy
Description

The AIDA-2020 3rd Annual Meeting will be held in Bologna at Centro San Domenico, on April 24-27, 2018. The Annual Meeting assembles all participating institutes and associates to discuss the scientific and technical achievements since the previous Annual Meeting in April 2017, as well as the plans for the last year of the project.

The AIDA-2020 (Advanced European Infrastructures for Detectors at Accelerators) project is co-funded by the European Commission within the Horizon 2020 Research Infrastructures programme and will run for 4 years from 1 May 2015.

An Academia Meets Industry event on Non-destructive Testing will be held on the day before the 3rd Annual Meeting on April 23-24, 2018. Further information about the event can be found here

Please note that you need to be registered to the Academia meets Industry event separately.

For questions or further information related to AIDA-2020 meetings,  please contact the Local Organizing Committee.

 

 

Registration
Registration form
Participants
  • Abdenour LOUNIS
  • Adrian Irles
  • Alessandro Mapelli
  • Alessia Bruni
  • Alessio Volpe
  • Anna Macchiolo
  • Ariella Cattai
  • Aurelie Pezous
  • Bartosz Sebastian Dziedzic
  • Blerina Gkotse
  • Celeste Fleta
  • Chiara Meroni
  • Chris Burr
  • Christophe De La Taille
  • Clara Cuesta
  • Daniela Bortoletto
  • Daniele Fasanella
  • Dario Autiero
  • David Cussans
  • David Smith
  • Davide Boscherini
  • Denis Grondin
  • Didier Lacour
  • Dirk Zerwas
  • E.Giulio Villani
  • Elisa Fontanesi
  • Emanuele Cavallaro
  • Fabian Huegging
  • Federico Ravotti
  • Felix Ehrler
  • Felix Sefkow
  • Fernando Arteche
  • Francesco Moscatelli
  • Francisco Jose Iguaz Gutierrez
  • Franco Bedeschi
  • Frank Simon
  • Frank-Dieter Gaede
  • Gabriele Cosmo
  • Georg Viehhauser
  • Gerald Eigen
  • Gian Luigi Alberghi
  • Giovanni Calderini
  • giulio Pellegrini
  • Graeme Stewart
  • Gábor Nyitrai
  • Hadrien Benjamin Grasland
  • Herve Mathez
  • Imad Laktineh
  • Isabelle Wingerter
  • Isidre Mateu
  • Ivan Vila Alvarez
  • James Strait
  • Jan Dreyling-Eschweiler
  • Jaroslav Cvach
  • Juozas Vaitkus
  • Katja Krueger
  • Konrad Elsener
  • Laci Andricek
  • Laura Manenti
  • Leif Joensson
  • Leszek Zawiejski
  • Lisa Borgonovi
  • Livia Lapadatescu
  • Lorenzo Massa
  • Lucia Masetti
  • Ludovic Raux
  • Luigi Vigani
  • Marcel Demarteau
  • Marcel Stanitzki
  • Marcel Vos
  • Marco Dallavalle
  • Marco Meschini
  • Marco Silari
  • Marek Idzik
  • Marko Mikuz
  • Markus Frank
  • Martin Richard Jaekel
  • Mary-Cruz Fouz Iglesias
  • Matthew Wing
  • Mauro Menichelli
  • Mengqing Wu
  • Mihaela Gheata
  • Mitja Predikaka
  • moaaz Hassan Hamed
  • Mokrane Dahoumane
  • Murphy Sebastien
  • Nanni Darbo
  • Norbert Wermes
  • Paolo Baesso
  • Paolo Giacomelli
  • Paolo Petagna
  • Paolo Valente
  • Paul Coe
  • Paul Colas
  • Paul Dervan
  • Paulo Fonte
  • Peter Hobson
  • Peter Maettig
  • Phi Chau
  • Plamen Iaydjiev
  • Remi Ete
  • Riccardo Callegari
  • Richard Brenner
  • Richard Lanza
  • Roberto Mendicino
  • Romain Muller
  • Roman Pöschl
  • Sabrina El Yacoubi
  • Sebastian Grinstein
  • Silvia Dalla Torre
  • Simone Monzani
  • Sofia Vallecorsa
  • Sohail Amjad
  • Steven Worm
  • Stjepko Fazinic
  • Svetlomir Stavrev
  • Thomas Bergauer
  • Tom Coates
  • Tomasz Wojton
  • Uwe Kraemer
  • Valerio Re
  • Vincent Boudry
  • Vladimir Cindro
  • Witold Pokorski
Videoconference Rooms
AIDA-2020_Salone_Bolognini
Name
AIDA-2020_Salone_Bolognini
Description
Video for AIDA-2020 Salone Bolognini
Extension
106772722
Owner
Livia Lapadatescu
Auto-join URL
Useful links
Phone numbers
AIDA-2020_Aula_7
Name
AIDA-2020_Aula_7
Description
Video for AIDA-2020 Aula 7
Extension
106772721
Owner
Livia Lapadatescu
Auto-join URL
Useful links
Phone numbers
AIDA-2020_Aula_6
Name
AIDA-2020_Aula_6
Description
Video for AIDA-2020 Aula 6
Extension
10677272
Owner
Livia Lapadatescu
Auto-join URL
Useful links
Phone numbers
    • 13:30 14:30
      Registration desk
    • 14:30 18:20
      WP5: Data acquisition system for beam tests Salone Bolognini ()

      Salone Bolognini

      Conveners: David Cussans (University of Bristol (GB)), External-David External-Cussans, Matthew Wing (UCL), Matthew Wing (University of London (GB))
      • 14:30
        Introduction, goals of meeting 20m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Matthew Wing (University of London (GB))
      • 14:50
        Update on the TLU 20m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Paolo Baesso (University of Bristol)
      • 15:10
        EUDAQ1/2 and telescope integration 30m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Jan Dreyling-Eschweiler (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY))
      • 15:40
        EUDAQ2 additional features 20m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Dr Muhammad Sohail Amjad (Department of Physics & Astronomy, UCL, London.)
      • 16:00
        Coffee Break 30m Sala della Traslazione

        Sala della Traslazione

      • 16:30
        DQM4HEP status 20m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Remi Ete (DESY)
      • 16:50
        AHCAL beam tests with EUDAQ2 20m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Katja Krueger (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))
      • 17:10
        Silicon tracker integration 20m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Mengqing Wu (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))
      • 17:30
        Discussion 30m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

    • 14:30 18:00
      WP8 Large scale cryogenic liquid detectors Aula 6 ()

      Aula 6

      Conveners: Dario Autiero (Inst. Nat. Phys. Nucl et Particules (FR)), Sebastien Murphy (Eidgenoessische Technische Hochschule Zuerich (ETHZ) (CH))
    • 14:30 18:00
      WP9: New support structures and micro-channel cooling Aula 7 ()

      Aula 7

      Conveners: Georg Viehhauser (University of Oxford (GB)), Paolo Petagna (CERN)
    • 09:00 12:40
      TA: WP10, WP11, WP12 Aula 7 ()

      Aula 7

      Conveners: Alexander Dierlamm (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE)), Eduardo Cortina Gil (Universite catholique de Louvain), Eduardo Cortina Gil (Université catholique de Louvain), Eduardo Cortina Gil (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE)), Fernando Arteche (Instituto Tecnológico de Aragón), Fernando Gonzalez Arteche (Universidad de Oviedo), Fernando Jose Arteche Gonzalez (Aragon Institute of Technology (ES)), Henric Wilkens (CERN), Marko Mikuz (Jozef Stefan Institute (SI)), Michael Moll (CERN), Natalia Potylitsina-Kube (DESY), Philip Patrick Allport (University of Birmingham (UK)), Stjepko Fazinic
    • 09:00 12:30
      WP13: Innovative gas detectors Salone Bolognini ()

      Salone Bolognini

      Communications

      Conveners: Imad Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)), Silvia Dalla Torre (Universita e INFN, Trieste (IT))
    • 09:00 12:30
      WP6: Novel high voltage and resistive CMOS sensors Aula 6 ()

      Aula 6

      Conveners: Paul Dervan (University of Liverpool (GB)), Sebastian Grinstein (IFAE - Barcelona (ES)), Steven Worm (University of Birmingham)
      • 09:00
        Introduction to WP6 (HV/HR CMOS) 10m Aula 6

        Aula 6

        Speakers: Paul Dervan (University of Liverpool (GB)), Sebastian Grinstein (IFAE - Barcelona (ES))
      • 09:10
        HV-CMOS activities at IRFU 20m Aula 6

        Aula 6

        Speakers: Francisco Jose Iguaz Gutierrez (Université Paris-Saclay (FR)), Francisco Jose Iguaz Gutierrez (IRFU/CEA-Saclay)
      • 09:30
        Activities at Oxford 20m Aula 6

        Aula 6

        Speakers: Luigi Vigani (University of Oxford (GB)), Luigi Vigani (University of Oxford)
      • 09:50
        Characterization of the monolithic matrices of the H35demo ASIC 20m Aula 6

        Aula 6

        Speaker: Emanuele Cavallaro (IFAE - Barcelona (ES))
      • 10:10
        Results on CMOS Monopix architectures in large (LF) and small (TJ) FF technology 20m Aula 6

        Aula 6

        Speaker: Norbert Wermes (University of Bonn (DE))
      • 10:30
        Coffee break 30m Sala della Traslazione

        Sala della Traslazione

      • 11:00
        TCAD simulations and measurements of OVERMOS - HR CMOS sensor 20m Aula 6

        Aula 6

        Speakers: Enrico Giulio Villani (Science and Technology Facilities Council STFC (GB)), Enrico Giulio Villani (STFC - Science & Technology Facilities Council (GB)), Giullio villani (Rutherford Appleton Laboratory)
      • 11:20
        DECAL - digital electromagnetic calorimeter 20m Aula 6

        Aula 6

        Speaker: Steven Worm (University of Birmingham)
      • 11:40
        Activities at KIT 20m Aula 6

        Aula 6

        Speaker: Felix Michael Ehrler (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))
      • 12:00
        Hybridization Activities at Genova 15m Aula 6

        Aula 6

        Speaker: Nanni Darbo (INFN e Universita Genova (IT))
      • 12:15
        Hybridization Activities at IFAE 15m Aula 6

        Aula 6

        Speaker: Sebastian Grinstein (IFAE - Barcelona (ES))
    • 12:30 14:30
      Lunch 2h
    • 14:30 18:00
      WP14: Infrastructure for advanced calorimeters Salone Bolognini ()

      Salone Bolognini

      Conveners: Frank Simon (Max-Planck-Institut fuer Physik), Roman Poeschl (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR))
      • 14:30
        Welcome & Introduction 10m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Roman Poeschl (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR))
      • 14:40
        Task 14.2.1. Overview 15m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Etiennette Auffray Hillemanns (CERN)
      • 14:55
        Task 14.2.2 Overview 5m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Lucia Masetti (Johannes-Gutenberg-Universitaet Mainz (DE))
      • 15:00
        CALICE AHCAL prototype characterisation with cosmic rays 15m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Phi Chau (Johannes Gutenberg Universitaet Mainz (DE))
      • 15:15
        SiPM stabilization 15m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Gerald Eigen (University of Bergen (NO))
      • 15:30
        Task 14.3.2 Overview 15m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Marek Idzik (AGH University of Science and Technology (PL))
      • 15:45
        Prototype of the FPGA-based module to process data from the FLAME readout in forward calorimeter detector 15m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Bartosz Sebastian Dziedzic (Polish Academy of Sciences (PL))
      • 16:00
        Coffee break 30m Sala della Traslazione

        Sala della Traslazione

      • 16:30
        Task 14.3.1 Overview 15m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Vincent Boudry (LLR - Ecole Polytechnique/CNRS-IN2P3)
      • 16:45
        Task 14.4. Overview 10m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speakers: Dirk Zerwas (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR)), Katja Krueger (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))
      • 16:55
        Silicium-Tungsten Ecal Development - Control and Readout Electronics 15m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Dirk Zerwas (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR))
      • 17:10
        Task 14.5.1 Overview 15m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Maria Fouz Iglesias (Centro de Investigaciones Energéti cas Medioambientales y Tecno)
      • 17:25
        Task 14.5.2 Overview 15m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Denis Pierre Grondin (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))
      • 17:40
        WP14 Discussion / Further Contributions 15m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

    • 14:30 18:00
      WP15 Aula 6 ()

      Aula 6

      Conveners: Federico Ravotti (CERN), Marcel Stanitzki (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))
      • 14:30
        WP15.1 - Welcome & Introduction 5m Aula 6

        Aula 6

        Speakers: Federico Ravotti (CERN), Marcel Stanitzki (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))
      • 14:35
        WP15.2 - Improvements of test beam infrastructure for high precision tracking 15m Aula 6

        Aula 6

        Speaker: Jan Dreyling-Eschweiler (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY))
      • 14:50
        WP15.3 - Improvements of the DESY test beam infrastructure 12m Aula 6

        Aula 6

        Speaker: Mengqing Wu (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))
      • 15:02
        WP15.3 - Stip Telescope Hardware 13m Aula 6

        Aula 6

        Speaker: Uwe Kraemer (DESY)
      • 15:15
        WP15.4 - Improvements of the test beam infrastructure at INFN-LNF 20m Aula 6

        Aula 6

        Speaker: Paolo Valente (Universita e INFN, Roma I (IT))
      • 15:35
        WP15.5 - Transport system for large objects at Ljubljana JSI TRIGA reactor 15m Aula 6

        Aula 6

        Speakers: Marko Mikuz (Jozef Stefan Institute (SI)), Vladimir Cindro (Jozef Stefan Institute (SI))
      • 15:50
        WP15.5 - Si and GaN for large fluence irradiation monitoring 15m Aula 6

        Aula 6

        Speaker: Juozas Vaitkus (Vilnius University)
      • 16:05
        Coffee Break 25m Sala della Traslazione

        Sala della Traslazione

      • 16:30
        WP15.5 - IRRAD Facility Infrastructure Upgrade & Irradiation Facilities Database 25m Aula 6

        Aula 6

        Speaker: Blerina Gkotse (Université Européenne de Bretagne UEB (FR))
      • 16:55
        WP15.5 - Cold Irradiations at Birmingham Proton Facility 15m Aula 6

        Aula 6

        Speakers: Paul Neil Kemp-Russell (University of Sheffield (GB)), Richard French (The University of Sheffield)
      • 17:10
        WP15.5 - GIF++: Facility and Gas System Upgrade 20m Aula 6

        Aula 6

        Speakers: Martin Richard Jaekel (CERN), Roberto Guida (CERN)
      • 17:30
        WP15.5 - Istantaneous dose-rate monitor for GIF++ Facility 10m Aula 6

        Aula 6

        Speaker: Plamen Stoianov Iaydjiev (Bulgarian Academy of Sciences (BG))
      • 17:40
        WP15.5 - Cosmic-rays tracker improvements & augmented reality event-display for GIF++ 20m Aula 6

        Aula 6

        Speakers: Gian Luigi Alberghi (Universita e INFN, Bologna (IT)), Davide Boscherini (Universita e INFN, Bologna (IT)), Giulio Aielli (Universita e INFN Roma Tor Vergata (IT))
    • 14:30 18:25
      WP7: Advanced hybrid pixel detectors Aula 7 ()

      Aula 7

      Conveners: Anna Macchiolo (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D), Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES))
      • 14:30
        Welcome and Introduction 10m Aula 7

        Aula 7

        Speakers: Anna Macchiolo (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D), Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES))
      • 14:40
        Characterization and simulation of small-pitch 3D diodes irradiated to HL-LHC fluences 20m Aula 7

        Aula 7

        Speakers: Roberto Mendicino (Universita della Calabria (IT)), Roberto Mendicino (UNITN)
      • 15:00
        Update on TCAD surface radiation damage modelling in silicon detectors 20m Aula 7

        Aula 7

        Speaker: Francesco Moscatelli (Universita e INFN, Perugia (IT))
      • 15:20
        Update on activities at MPP 20m Aula 7

        Aula 7

        Speaker: Anna Macchiolo (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D)
      • 15:40
        Update on activities at Santander: Characterization of small-cell 3D pixels and LGADs 20m Aula 7

        Aula 7

        Speaker: Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES))
      • 16:00
        Coffee break 30m Sala della Traslazione

        Sala della Traslazione

      • 16:30
        Update on LPNHE activities 20m Aula 7

        Aula 7

        Speakers: Giovanni Calderini (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)), Giovanni Calderini (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))
      • 16:50
        Update on Florence activities 20m Aula 7

        Aula 7

        Speaker: Marco Meschini (Universita e INFN, Firenze (IT))
      • 17:10
        Update on activities related to assembly and measurements of modules in Milan 20m Aula 7

        Aula 7

        Speaker: Simone Monzani (Università degli Studi e INFN Milano (IT))
      • 17:30
        Common discussion 30m Aula 7

        Aula 7

    • 09:00 12:30
      WP2: Innovation and Outreach Aula 7 ()

      Aula 7

      Conveners: Aurelie Pezous (CERN), Romain Muller (CERN), Thomas Bergauer (Austrian Academy of Sciences (AT))
    • 09:00 12:30
      WP3: Advanced Software Aula 6 ()

      Aula 6

      Conveners: Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)), Witold Pokorski (CERN)
      • 09:00
        Introduction 5m Aula 6

        Aula 6

        Speakers: Witold Pokorski (CERN), Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))
      • 09:05
        DD4Hep 20m Aula 6

        Aula 6

        Speaker: Markus Frank (CERN)
      • 09:25
        DDG4 20m Aula 6

        Aula 6

        Speaker: Markus Frank (CERN)
      • 09:45
        VecGeom 20m Aula 6

        Aula 6

        Speaker: Mihaela Gheata (ISS - Institute of Space Science (RO))
      • 10:05
        Coffee Break 30m Sala della Traslazione

        Sala della Traslazione

      • 10:35
        Alignment and conditions data 20m Aula 6

        Aula 6

        Speaker: Christopher Mark Burr (University of Manchester (GB))
      • 10:55
        Event Data Model 20m Aula 6

        Aula 6

        Speakers: Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)), Benedikt Hegner (CERN)
      • 11:15
        Framework extensions 20m Aula 6

        Aula 6

        Speaker: Hadrien Benjamin Grasland (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR))
      • 11:35
        Advanced tracking tools 20m Aula 6

        Aula 6

        Speaker: Hadrien Benjamin Grasland (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR))
      • 11:55
        Advanced particle flow algorithms 20m Aula 6

        Aula 6

        Speaker: Vincent Boudry (LLR - Ecole Polytechnique/CNRS-IN2P3)
      • 12:15
        Session wrap-up 15m Aula 6

        Aula 6

        Speakers: Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)), Witold Pokorski (CERN)
    • 09:00 12:30
      WP4 Micro-electronics and interconnections: Micro-electronics and interconnections Salone Bolognini ()

      Salone Bolognini

      Conveners: Christophe De La Taille (OMEGA (FR)), Valerio Re (INFN), Valerio Re (Universita e INFN, Pavia (IT))
      • 09:00
        Introduction 5m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speakers: Christophe De La Taille (OMEGA (FR)), Valerio Re (Universita e INFN, Pavia (IT))
      • 09:05
        TSV developments at UBonn 15m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speakers: Fabian Huegging (Universitaet Bonn (DE)), Fabian Huegging (University of Bonn)
      • 09:20
        TSV developments in Glasgow 15m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speakers: Richard Bates (University of Glasgow (GB)), Richard Bates (Department of Physics and Astronomy-University of Glasgow)
      • 09:35
        TSV developments at Uppsala 15m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Richard Brenner (Uppsala University (SE))
      • 09:50
        discussion and plans for TSV fabrication in 65 nm CMOS wafers from the RD53 run 10m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

      • 10:00
        Coffee Break 30m Sala della Traslazione

        Sala della Traslazione

      • 10:30
        Test results on the RD53A chip and future plans 30m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speakers: Francesco De Canio (Universita e INFN (IT)), Francesco De Canio (Universita and INFN (IT)), Luigi Gaioni (Università di Pavia), Luigi Gaioni (Universita e INFN, Pavia (IT))
      • 11:00
        Update on 65nm developments in Bonn 15m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Hans Krueger (University of Bonn)
      • 11:15
        The CHIPIX65 demonstrator chip 15m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speakers: Ennio Monteil (Universita e INFN Torino (IT)), Lino Demaria (Universita e INFN Torino (IT))
      • 11:30
        TSMC 130 nm developments at OMEGA and Desy/Heidelberg 15m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speakers: Ludovic Raux (OMEGA Ecole Polytechnique -CNT), Nathalie Seguin-Moreau (OMEGA - Ecole Polytechnique - CNRS/IN2P3)
      • 11:45
        developments at AGH Krakow 15m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Marek Idzik (AGH University of Science and Technology (PL))
      • 12:00
        A high precision TDC for CMS MG-RPC in TSMC 130 nm 15m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Mokrane DAHOUMANE (Institut de Physique Nucléaire de Lyon (IPNL)/CNRS-IN2P3)
      • 12:15
        Discussion 15m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

    • 12:30 14:00
      Lunch 1h 30m
    • 14:00 18:45
      Plenary session Salone Bolognini ()

      Salone Bolognini

      Convener: Felix Sefkow (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))
    • 20:30 23:00
      Dinner: Social Dinner Ristorante Al Pappagallo, Piazza della Mercanzia, 3 40125 Bologna ()

      Ristorante Al Pappagallo, Piazza della Mercanzia, 3 40125 Bologna

      Piazza della Mercanzia, 3 40125 Bologna
    • 09:00 12:30
      Plenary session Salone Bolognini ()

      Salone Bolognini

      Convener: Felix Sefkow (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))
      • 09:00
        WP6: Novel high voltage and resistive CMOS sensors 30m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speaker: Steven Worm (University of Birmingham)
      • 09:30
        WP7: Advanced hybrid pixel detectors 30m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speakers: Anna Macchiolo (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D), Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES))
      • 10:00
        Coffee Break 30m Sala della Traslazione

        Sala della Traslazione

      • 10:30
        WP3: Advanced software 30m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speakers: Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)), Witold Pokorski (CERN)
      • 11:00
        WP4: Micro-electronics and interconnections 30m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speakers: Christophe De La Taille (OMEGA (FR)), Valerio Re (Universita e INFN, Pavia (IT)), Valerio Re (INFN)
      • 11:30
        WP9: New support structures and micro-channel cooling 30m Salone Bolognini

        Salone Bolognini

        Speakers: Georg Viehhauser (University of Oxford (GB)), Georg Viehhauser (University of Oxford (GB)), Paolo Petagna (CERN)
      • 12:00
        Scientific Advisory Board 30m Salone Bolognini

        Salone Bolognini