2019 Joint HSF/OSG/WLCG Workshop HOW2019

from Monday, 18 March 2019 (08:00) to Friday, 22 March 2019 (13:00)
THOMAS JEFFERSON NATIONAL ACCELERATOR FACILITY (Auditorium)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
18 Mar 2019
19 Mar 2019
20 Mar 2019
21 Mar 2019
22 Mar 2019
AM
08:00 --- Registration and welcome coffee ---
09:00
Welcome (until 10:00) (Auditorium)
09:00 Welcome and Logistics - Amber Boehnlein (Jefferson Lab)   (Auditorium)
09:10 Overview of Jefferson Lab - Dr Stuart Henderson   (Auditorium)
09:35 Computing Activities for the 12 GeV Science Program - Dr Raffaella De Vita   (Auditorium)
10:00
Input from communities/experiments (until 10:40) (Auditorium)
10:00 ALICE - Maarten Litmaath (CERN)   (Auditorium)
10:20 ATLAS - Davide Costanzo (University of Sheffield (GB))   (Auditorium)
10:40 --- Coffee & Doughnuts ---
11:10
Input from communities/experiments (until 12:30) (Auditorium)
11:10 CMS - Tommaso Boccali (Universita & INFN Pisa (IT))   (Auditorium)
11:30 LHCb - Concezio Bozzi (CERN and INFN Ferrara)   (Auditorium)
11:50 DUNE - Heidi Marie Schellman (Oregon State University (US)) Andrew McNab (University of Manchester)   (Auditorium)
12:10 Belle II - Yuji Kato   (Auditorium)
08:30 --- Wake-up coffee ---
09:00
Facilities and Technologies - Helge Meinhard (CERN) Shawn Mc Kee (University of Michigan (US)) (until 10:30) (Auditorium)
09:00 Intro to Session - Shawn Mc Kee (University of Michigan (US)) Helge Meinhard (CERN)   (Auditorium)
09:05 Technology Watch on Computing - Andrea Sciabà (CERN)   (Auditorium)
09:30 Technology Watch on Storage - Shigeki Misawa (BNL)   (Auditorium)
09:55 Technology Watch on Networking - Edoardo Martelli (CERN) Rolf Seuster (University of Victoria (CA))   (Auditorium)
10:20 Discussion of impacts on HEP, coming technologies and future work   (Auditorium)
09:00
OSG - Brian Paul Bockelman (University of Nebraska Lincoln (US)) (until 10:30) (F113)
09:00 The state of OSG - Frank Würthwein (UCSD)   (F113)
09:40 OSG Software: The year in review - Brian Hua Lin (University of Wisconsin - Madison)   (F113)
10:00 OSG’s impact to researchers and campuses - Lauren Michael (University of Wisconsin–Madison)   (F113)
10:30 --- Coffee & Doughnuts ---
11:00
Facilities and Technologies - Maria Girone (CERN) Benedikt Hegner (CERN) (until 12:30) (Auditorium)
11:00 Review on current workflows and production on HPC centres (20' + 10') - Dirk Hufnagel (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Auditorium)
11:30 Status and Plans for experiment software frameworks on heterogenous resources (20' + 10') - Graeme Stewart (CERN)   (Auditorium)
12:00 HPC for analysis workflows and analysis facilities (20' + 10') - Lukas Alexander Heinrich (CERN)   (Auditorium)
11:00
OSG - Lauren Michael (University of Wisconsin–Madison) (until 12:30) (F113)
11:00 Uncovering repeatable genetic mechanisms of biological invasions - David Stern (University of Wisconsin–Madison)   (F113)
11:30 Estimating dynamic structural models in Economics using OSG - Alessandro Peri (University of Colorado Boulder)   (F113)
12:00 Reliable measures of regional brain activity – towards neuroelectric diagnostics - Dr Don Krieger (University of Pittsburgh)   (F113)
08:30 --- Wake-up coffee ---
09:00
HSF parallel - Witold Pokorski (CERN) Heather Gray (LBNL) Gloria Corti (CERN) (until 10:40) (F113)
09:00 Physics requirements for simulation - Victor Daniel Elvira (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (F113)
09:25 Neutrino experiments simulation overview - Michael Kirby (Fermi National Accelerator Laboratory)   (F113)
09:50 Modernisation of simulation code - Witold Pokorski (CERN)   (F113)
10:15 Fast simulation - Vincent Pascuzzi (University of Toronto (CA))   (F113)
09:00
OSG - Matyas Selmeci (OSG) (until 10:30) (Auditorium)
09:00 Site-facing services for OSG resource providers - Jeffrey Michael Dost (Univ. of California San Diego (US))   (Auditorium)
09:20 OSG networking: Status, collaborations, and plans - Shawn McKee (University of Michigan)   (Auditorium)
09:40 Transforming research in collaboration with funding agencies - Dr Sanjay Padhi (Amazon Web Services)   (Auditorium)
10:05 Supporting large-scale e-science in the Netherlands - Roel Aaij (Nikhef National institute for subatomic physics (NL))   (Auditorium)
09:00
WLCG parallel - Jose Flix Molina (Centro de Investigaciones Energéti cas Medioambientales y Tecno) Markus Schulz (CERN) Dr Andrea Sciabà (CERN) (until 10:30) (ARC)
09:00 Status and highlights of the working group - Jose Flix Molina (Centro de Investigaciones Energéti cas Medioambientales y Tecno)   (ARC)
09:15 Resource estimation: concepts and frameworks - David Lange (Princeton University (US))   (ARC)
09:40 Site cost estimates and TCO - Renaud Vernet (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   (ARC)
10:10 Status of reference workloads, packaging and benchmarking - Dr Andrea Sciabà (CERN)   (ARC)
09:00
WLCG parallel (until 10:30) (F224/225)
10:30 --- Coffee & Doughnuts ---
11:00
HSF parallel - Paul James Laycock (Brookhaven National Laboratory (US)) Andrea Rizzi (INFN Sezione di Pisa, Universita' e Scuola Normale Superiore, P) Danilo Piparo (CERN) (until 12:30) (F113)
11:00 Analysis needs and how they are served today - Paul James Laycock (Brookhaven National Laboratory (US))   (F113)
11:20 Evolution of HEP computing implications for analysis - Johannes Elmsheuser (Brookhaven National Laboratory (US))   (F113)
11:40 What is missing today - Andrea Rizzi (INFN Sezione di Pisa, Universita' e Scuola Normale Superiore, P)   (F113)
12:00 Discussion - Dr All   (F113)
11:00
OSG - Brian Lin (University of Wisconsin-Madison) (until 12:30) (Auditorium)
11:00 Services in support of multi-institution science - Dr Paschalis Paschos (University of Chicago)   (Auditorium)
11:30 Computing for experimental nuclear physics at Jefferson Lab - Graham Heyes (Jefferson Lab)   (Auditorium)
12:00 GlueX experience with simulations on the OSG - Richard Jones (University of Connecticut)   (Auditorium)
11:00
WLCG parallel - Jose Flix Molina (Centro de Investigaciones Energéti cas Medioambientales y Tecno) Markus Schulz (CERN) Andrea Sciabà (CERN) (until 12:30) (ARC)
11:00 PrMon, Trident, passive and active performance evaluation - Alaettin Serhan Mete (University of California Irvine (US))   (ARC)
11:20 Storage modeling and data popularity - Dr Andrea Sciabà (CERN) Markus Schulz (CERN)   (ARC)
11:40 Update on potential gains - Markus Schulz (CERN)   (ARC)
12:00 Roadmap update - Dr Andrea Sciabà (CERN)   (ARC)
08:30 --- Wake-up coffee ---
09:00
HSF parallel - Danilo Piparo (CERN) Andrea Rizzi (INFN Sezione di Pisa, Universita' e Scuola Normale Superiore, P) Paul James Laycock (Brookhaven National Laboratory (US)) (until 10:30) (ARC)
09:00 Present and Future Technologies for Data Analysis - Danilo Piparo (CERN)   (ARC)
09:20 Experience with python-based declarative analysis - Nick Smith (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (ARC)
09:40 Declarative Analysis in C++ and Python with ROOT - Stefan Wunsch (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (ARC)
10:00 Discussion - Dr All   (ARC)
09:00
HSF parallel - Heather Gray (LBNL) Witold Pokorski (CERN) Gloria Corti (CERN) (until 10:30) (F113)
09:00 Geometry tools - Ben Couturier (CERN)   (F113)
09:25 Vectorisation of simulation code - Andrei Gheata (CERN)   (F113)
09:50 Pile up handling - Tadej Novak (Jozef Stefan Institute (SI))   (F113)
10:05 New simulation code integration - Kevin Pedro (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (F113)
10:20 Discussion   (F113)
09:00
OSG - david swanson (CMS) (until 10:30) (L102)
09:00 Initial matters - david swanson (CMS)   (L102)
09:05 State of OSG - Frank Wuerthwein (Univ. of California San Diego (US))   (L102)
09:30 Council Membership application (JLAB) - Amber Boehnlein (Jefferson Lab)   (L102)
09:50 Vote on JLab membership - david swanson (CMS)   (L102)
10:00 Council Membership application (includes IRIS-HEP) - Peter Elmer (Princeton University (US))   (L102)
10:20 Vote on Peter Elmer (IRIS-HEP) membership - david swanson (CMS)   (L102)
09:00
OSG - Christina Koch (University of Wisconsin–Madison) (until 10:30) (F224/225)
09:00
OSG - Brian Lin (University of Wisconsin-Madison) (until 10:30) (Technical Engineering Division Building)
09:00 OSG Site Admin Training Pt. 1 - Brian Hua Lin (University of Wisconsin - Madison)   (Technical Engineering Division Building)
09:00
OSG (until 10:30) (Auditorium)
10:30 --- Coffee & Doughnuts ---
11:00
HSF parallel - Sudhir Malik (University of Puerto Rico (PR)) (until 12:30) (ARC)
11:00 Starter-Kit training program - Albert Puig Navarro (Universität Zürich (CH))   (ARC)
11:20 HSF Training survey - David Lange (Princeton University (US))   (ARC)
11:40 First-HEP training program - Sudhir Malik (University of Puerto Rico (PR))   (ARC)
12:00 Software and Computing Training at Jefferson Lab - Ole Hansen (Jefferson Lab)   (ARC)
12:20 Discussion items   (ARC)
11:00
OSG - david swanson (CMS) (until 12:30) (L102)
11:00 Operations transition - Jeffrey Michael Dost (Univ. of California San Diego (US))   (L102)
11:20 FoCaS - Frank Wuerthwein (Univ. of California San Diego (US))   (L102)
11:50 Discussion - david swanson (CMS)   (L102)
12:10 AOB, adjourn - david swanson (CMS)   (L102)
11:00
OSG - Christina Koch (University of Wisconsin–Madison) (until 12:30) (F224/225)
11:00
OSG - Brian Lin (University of Wisconsin-Madison) (until 12:30) (Technical Engineering Division Building)
11:00 OSG Site Admin Training Pt. 2 - Brian Hua Lin (University of Wisconsin - Madison)   (Technical Engineering Division Building)
11:00
OSG (until 12:30) (Auditorium)
08:30 --- Wake-up coffee ---
09:00
Forward look and close out (until 11:00) (Auditorium)
09:00 DE Funding Initiative - Thomas Kuhr   (Auditorium)
09:15 UK IRIS Project - Peter Clarke (The University of Edinburgh (GB))   (Auditorium)
09:30 US IRIS-HEP Project - Peter Elmer (Princeton University (US))   (Auditorium)
09:45 Discussion   (Auditorium)
10:00 The Future of Scientific Computing - Amber Boehnlein (Jefferson Lab)   (Auditorium)
11:00 --- A coffee for the road ---
PM
12:30 --- Lunch ---
14:00
Input from communities/experiments (until 16:00) (Auditorium)
14:00 Dark Matter - Dr Chistopher Tunnell (Rice University)   (Auditorium)
14:20 Electron-Ion Collider Software Consortium - Markus Diefenthaler (Jefferson Lab)   (Auditorium)
14:40 LSST - Dr Yusra AlSayyad (Princeton University)   (Auditorium)
15:00 LIGO/VIRGO - Frank Wuerthwein (Univ. of California San Diego (US))   (Auditorium)
15:20 Photon / Neutron Sources - Dr Garrett Granroth (Oak Ridge National Laboratory)   (Auditorium)
15:40 IceCube - Benedikt Riedel (University of Wisconsin-Madison)   (Auditorium)
16:00 --- Coffee & Doughnuts ---
16:30
Evolution of the WLCG collaboration - Ian Bird (CERN) Simone Campana (CERN) (until 17:30) (Auditorium)
18:00
Social (until 20:00) (Auditorium)
12:30 --- Lunch ---
14:00
Facilities and Technologies - Gavin McCance (CERN) Burt Holzman (Unknown) Andrej Filipcic (Jozef Stefan Institute (SI)) (until 15:30) (Auditorium)
14:00 Building access layers to cloud and HPC resources (20' + 10') - Gavin McCance (CERN) Burt Holzman (Unknown)   (Auditorium)
14:30 DOE and NSF Present and upcoming HPC facilities (20' + 10') - Doug Benjamin (Argonne National Laboratory (US))   (Auditorium)
15:00 EuroHPC Present and upcoming HPC facilities (20' + 10') - Andrej Filipcic (Jozef Stefan Institute (SI))   (Auditorium)
14:00
HSF parallel - Graeme Stewart (CERN) David Lange (Princeton University (US)) Michel Jouvin (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) (until 15:40) (ARC)
14:00 Overview of Accelerator Technology - Dr Charles Leggett (Lawrence Berkeley National Lab (US))   (ARC)
14:25 Accelerator Integration in CMSSW - Christopher Jones (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (ARC)
14:50 ALICE GPU Algorithms - David Rohr (CERN)   (ARC)
15:15 LHCb HLT1 GPU Project - Roel Aaij (Nikhef National institute for subatomic physics (NL))   (ARC)
14:00
OSG - Derek John Weitzel (University of Nebraska Lincoln (US)) (until 15:30) (F113)
14:00 If you give a GlueX researcher a computer… - Thomas Britton (Jefferson Lab)   (F113)
14:30 Status and plans for the FIFE project and Fermilab IF experiments - Andrew Norman (Fermilab) Dr Kenneth Richard Herner (Fermi National Accelerator Laboratory (US))   (F113)
15:00 Plugging the OSG into Syracuse University’s research computing strategy - Eric Sedore (Syracuse University)   (F113)
15:30 --- Coffee & Doughnuts ---
16:00
Facilities and Technologies - Romain Wartel (CERN) Maarten Litmaath (CERN) (until 17:30) (Auditorium)
16:00 WLCG AAI update - Maarten Litmaath (CERN) Romain Wartel (CERN)   (Auditorium)
16:20 Improving interoperability and security operations with Sirtfi   (Auditorium)
16:40 Sharing practices for Security Operation Centres - David Crooks (Science and Technology Facilities Council STFC (GB))   (Auditorium)
17:10 Addressing the OSG - EGI security cooperation issues - Romain Wartel (CERN)   (Auditorium)
16:00
HSF parallel - Graeme Stewart (CERN) David Lange (Princeton University (US)) Michel Jouvin (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) (until 17:30) (ARC)
16:00 CMS Patatrack Project - Matti Kortelainen (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (ARC)
16:25 MadGraph on GPU - Junichi Kanzaki (High Energy Accelerator Research Organization (JP)) Junichi Kanzaki (High Energy Accelerator Research Organization (KEK))   (ARC)
16:50 Geant4 and effective use of Accelerators - Philippe Canal (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (ARC)
17:15 Discussion   (ARC)
16:00
OSG - Christina Koch (University of Wisconsin–Madison) (until 17:30) (F113)
16:00 Building a distributed and shared computing facility for campus community – Rutgers’ initiatives and collaborations with OSG - Dr Bala Desinghu (Rutgers University)   (F113)
16:30 Dinos and data: Research computing at the American Museum of Natural History - Michael Benedetto (American Museum of Natural History)   (F113)
17:00 Support for campus-based digital resource creation through the Science Gateways Community Institute - Robert Quick (Indiana University)   (F113)
12:30 --- lunch ---
14:00
HSF parallel - Caterina Doglioni (Lund University (SE)) David Lange (Princeton University (US)) Agnieszka Dziurda (Polish Academy of Sciences (PL)) (until 15:30) (ARC)
14:00 A comprehensive real-time analysis model at the LHCb experiment - Alex Pearce (CERN)   (ARC)
14:20 Real-time analysis model in ALICE - David Rohr (CERN)   (ARC)
14:40 Real-time analysis model in ATLAS - William Kalderon (Lund University (SE))   (ARC)
15:00 Real-time analysis model in CMS - David Sperka (Boston University (US))   (ARC)
15:20 Open discussion   (ARC)
14:00
OSG - Tim Theisen (University of Wisconsin–Madison) (until 15:30) (Auditorium)
14:00 Supporting experimental science at the National Center for Supercomputing Applications - Margaret Johnson (University of Illinois at Urbana-Champaign)   (Auditorium)
14:30 Me, my friends, and everyone else — campuses and OSG - Dr david swanson (CMS)   (Auditorium)
15:00 Gravitational-wave astronomy on the OSG - Prof. Duncan Brown (Syracuse University)   (Auditorium)
14:00
WLCG parallel - Simone Campana (CERN) Maria Girone (CERN) (until 15:30) (F113)
14:00 TPC - Brian Paul Bockelman (University of Nebraska Lincoln (US)) Alessandra Forti (University of Manchester (GB))   (F113)
14:30 QoS - Oliver Keeble (CERN) Paul Millar   (F113)
15:00 ACCESS - Stephane Jezequel (LAPP-Annecy CNRS/USMB (FR)) Ilija Vukotic (University of Chicago (US)) Frank Wurthwein (UCSD) Xavier Espinal (CERN) Markus Schulz (CERN)   (F113)
15:30 --- Coffee & Doughnuts ---
16:00
HSF parallel - Agnieszka Dziurda (Polish Academy of Sciences (PL)) David Lange (Princeton University (US)) Caterina Doglioni (Lund University (SE)) (until 17:30) (ARC)
16:00 Machine Learning for the Primary Vertex reconstruction - Henry Fredrick Schreiner (University of Cincinnati (US))   (ARC)
16:20 Using FPGAs to accelerate machine learning inference - Kevin Pedro (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (ARC)
16:40 Event reconstruction goals and challenges at JLab - Dr Veronique Ziegler (Jefferson Lab)   (ARC)
17:00 GPUs for IceCube (reconstruction/simulation/deployment) - Benedikt Riedel (University of Wisconsin-Madison)   (ARC)
17:20 Open discussion   (ARC)
16:00
OSG - Frank Wurthwein (UCSD) (until 17:30) (Auditorium)
16:00 Upcoming developments in support of researchers and campuses - Lauren Michael (University of Wisconsin–Madison)   (Auditorium)
16:30 Coming next in OSG Technology - Brian Paul Bockelman (University of Nebraska Lincoln (US))   (Auditorium)
17:00 The future of OSG - Miron Livny (University of Wisconsin-Madison)   (Auditorium)
16:00
WLCG parallel - Simone Campana (CERN) Maria Girone (CERN) (until 17:30) (F113)
16:00 Data Provisioning for non Grid Resources (HPCs, Clouds) - Frank Wurthwein (UCSD) Stephane Jezequel (LAPP-Annecy CNRS/USMB (FR))   (F113)
16:15 Rucio in the DOMA ecosystem - Martin Barisits (CERN) Mario Lassnig (CERN)   (F113)
16:35 Data Management Interfaces in Dirac - Federico Stagni (CERN)   (F113)
16:55 Google Data Ocean - Fernando Harald Barreiro Megino (University of Texas at Arlington)   (F113)
17:15 Discussion   (F113)
18:00
Social (until 21:00) ()
12:30 --- Lunch ---
14:00
HSF parallel -Dr Chistopher Tunnell (Rice University) Eduardo Rodrigues (University of Cincinnati (US)) (until 15:30) (ARC)
14:00 Coffea - Nick Smith (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (ARC)
14:20 Anaconda - numba, packaging - Jonathan Helmus (Anaconda)   (ARC)
14:40 Conda: a complete reproducible ROOT environment in under 5 minutes - Henry Fredrick Schreiner (University of Cincinnati (US))   (ARC)
14:50 The zfit package - Jonas Eschle (Universitaet Zuerich (CH))   (ARC)
15:00 lichen and h5hep: mimicking ROOT functionality with python-only libraries - Matthew Bellis (Cornell University/Siena College (US))   (ARC)
15:10 Open discussion   (ARC)
14:00
OSG (until 15:30) (Auditorium)
14:00
WLCG parallel - Federica Legger (Universita e INFN Torino (IT)) Alessandra Forti (University of Manchester (GB)) Julia Andreeva (CERN) Christoph Wissing (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Alessandro Di Girolamo (CERN) (until 15:30) (F113)
14:00 WLCG IS Evolution - Julia Andreeva (CERN)   (F113)
14:20 Operational intelligence - Federica Legger (Universita e INFN Torino (IT)) Alessandro Di Girolamo (CERN) Mario Lassnig (CERN) Ilija Vukotic (University of Chicago (US)) Prof. Daniele Bonacorsi (University of Bologna) Martin Barisits (CERN)   (F113)
15:30 --- Coffee & Doughnuts ---
16:00
HSF parallel - Giulio Eulisse (CERN) Dr Martin Ritter (LMU / Cluster Universe) Alaettin Serhan Mete (University of California Irvine (US)) (until 17:30) (ARC)
16:00 Performance Monitors/Profilers - Scott Snyder (Brookhaven National Laboratory (US))   (ARC)
16:15 Static Analyzers - Christopher Jones (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (ARC)
16:30 Packaging - Graeme A Stewart (CERN)   (ARC)
16:45 Open Discussion - Giulio Eulisse (CERN) Alaettin Serhan Mete (University of California Irvine (US)) Martin Ritter (LMU / Cluster Universe)   (ARC)
16:00
OSG (until 17:30) (Auditorium)
16:00
WLCG parallel - Christoph Wissing (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Alessandra Forti (University of Manchester (GB)) Julia Andreeva (CERN) (until 17:30) (Auditorium)
16:00 Discussion on long term future of the storage services at T2s - Simone Campana (CERN)   (Auditorium)
16:15 Lightweight sites - introduction - Maarten Litmaath (CERN)   (Auditorium)
16:20 Vacuum models (DODAS,Vac,Vcycle) - Daniele Spiga (Universita e INFN, Perugia (IT)) Andrew McNab (University of Manchester)   (Auditorium)
16:30 SLATE + PRP - Rob Gardner Robert William Gardner Jr (University of Chicago (US))   (Auditorium)
16:40 SIMPLE - Maarten Litmaath (CERN) Eraldo Silva Junior (CBPF - Brazilian Center for Physics Research (BR)) Mayank Sharma (CERN)   (Auditorium)
16:50 Discussion   (Auditorium)