AIDA-2020 Fourth Annual Meeting

Europe/London
St Anne's college 56 Woodstock Rd, Oxford OX2 6HS, Royaume-Uni
Description

The AIDA-2020 4th Annual Meeting will be held in Oxford at St. Anne college, on April 2-5, 2019. The Annual Meeting assembles all participating institutes and associates to discuss the scientific and technical achievements since the previous Annual Meeting in April 2018, as well as the plans for the last year of the project.

The AIDA-2020 (Advanced European Infrastructures for Detectors at Accelerators) project is co-funded by the European Commission within the Horizon 2020 Research Infrastructures programme and will run for 5 years from 1 May 2015.

Topical workshop event on Future of Tracking will be held on the day before the 4th Annual Meeting on April 1-2, 2019. Further information about the event can be found here. 

Please note that you need to be registered to the Topical workshop event separately. Link here 

For questions or further information related to AIDA-2020 meetings,  please contact the Local Organizing Committee.

Registration
AIDA-2020 4th Annual meeting registration
Participants
  • Abdenour LOUNIS
  • Abhishek Sharma
  • Adrian Irles
  • Alessandro Lapertosa
  • Alessio Volpe
  • Andre Sailer
  • Andreas Korn
  • Anna Macchiolo
  • Aurelie Pezous
  • Biljana Mitreska
  • Blerina Gkotse
  • Celeste Fleta
  • Chiara Meroni
  • Christophe De La Taille
  • Craig Anthony Sawyer
  • DAHOUMANE Mokrane
  • Daniela Antonio
  • Daniela Bortoletto
  • David Cussans
  • David Smith
  • Davide Caiulo
  • Didier Lacour
  • Dirk Zerwas
  • Dominik Dannheim
  • Fabian Huegging
  • Federico Ravotti
  • Felix Sefkow
  • Fergus Wilson
  • Fernando Arteche
  • filippo bosi
  • Frank Simon
  • Frank-Dieter Gaede
  • Gabriele Cosmo
  • Georg Viehhasuer
  • Gerald Eigen
  • Gianluigi Casse
  • Giovanni Calderini
  • Giulio Pellegrini
  • Graeme A Stewart
  • Hadrien Benjamin Grasland
  • Heiko Christian Augustin
  • Hubert Kroha
  • Imad Laktineh
  • Isabelle Wingerter
  • Isidre Mateu
  • Ivan Vila Alvarez
  • Ivo Polak
  • Jan Dreyling-Eschweiler
  • Jim Strait
  • jimmy jeglot
  • Joel Goldstein
  • Juozas Vaitkus
  • Katja Kruger
  • Laura Gonella
  • Leif Jönsson
  • Livia Lapadatescu
  • Luigi Gaioni
  • Luigi Vigani
  • Magne Lauritzen
  • Marcel Demarteau
  • Marcel Vos
  • Marco Meschini
  • Marek Idzik
  • Marko Mikuz
  • Markus Frank
  • Mary-Cruz Fouz Iglesias
  • Mauro Menichelli
  • Mengqing Wu
  • Michel Jouvin
  • Norbert Wermes
  • Paolo Baesso
  • Paolo Giacomelli
  • Paolo Petagna
  • Paul Colas
  • Paul Dervan
  • Peter Hobson
  • Peter Maettig
  • Plamen Iaydjiev
  • Raimon Casanova Mohr
  • Remi Ete
  • Riccardo Callegari
  • Richard Brenner
  • Roman Poeschl
  • Sabrina El Yacoubi
  • Silvia Dalla Torre
  • Steven Worm
  • Stjepko Fazinic
  • Svetlomir Stavrev
  • Thomas Fritzsch
  • Thomas Theodor Rudzki
  • Tom Coates
  • Tomasz Hemperek
  • Valerio Re
  • Vincent Boudry
  • Witold Pokorski
    • 1:30 PM 2:30 PM
      Registration desk Seminar 8 (St Anne's College)

      Seminar 8

      St Anne's College

    • 2:30 PM 6:00 PM
      WP5: Data acquisition system for beam tests Seminar Room 8 (St Anne's College)

      Seminar Room 8

      St Anne's College

      Conveners: David Cussans (University of Bristol (GB)) , External-David External-Cussans , Matthew Wing (UCL) , Matthew Wing (University of London (GB))
    • 2:30 PM 6:00 PM
      WP8 Large scale cryogenic liquid detectors Seminar Room 10 (Tsuzuki Gakuen Room)

      Seminar Room 10

      Tsuzuki Gakuen Room

      Conveners: Dario Autiero (Inst. Nat. Phys. Nucl et Particules (FR)) , Sebastien Murphy (Eidgenoessische Technische Hochschule Zuerich (ETHZ) (CH))
      • 2:30 PM
        Introduction 15m Seminar Room 10

        Seminar Room 10

        Tsuzuki Gakuen Room

        Speakers: Dario Autiero (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)) , Sebastien Murphy (Eidgenoessische Tech. Hochschule Zuerich (CH))
      • 2:45 PM
        Task 8.3 Charge Readout and DP technology 25m Seminar Room 10

        Seminar Room 10

        Tsuzuki Gakuen Room

        Speaker: Davide Caiulo (IPNL)
      • 3:10 PM
        Task 8.5 VHV 20m Seminar Room 10

        Seminar Room 10

        Tsuzuki Gakuen Room

        Speaker: Sebastien Murphy (Eidgenoessische Tech. Hochschule Zuerich (CH))
      • 3:30 PM
        Coffee Break 30m Dining hall

        Dining hall

      • 4:00 PM
        Task 8.2 Purification and monitoring 20m Seminar Room 10

        Seminar Room 10

        Tsuzuki Gakuen Room

        Speaker: Laura Manenti (Università degli Studi e INFN Milano (IT))
      • 4:20 PM
        Task 8.4 Light Readout 20m Seminar Room 10

        Seminar Room 10

        Tsuzuki Gakuen Room

        Speaker: Clara Cuesta (CIEMAT)
      • 4:40 PM
        Task 8.6 Magnetization 20m Seminar Room 10

        Seminar Room 10

        Tsuzuki Gakuen Room

        Speaker: Etam Noah Messomo (Geneva university)
      • 5:00 PM
        Discussion 20m Seminar Room 10

        Seminar Room 10

        Tsuzuki Gakuen Room

        Speakers: Dario Autiero (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)) , Sebastien Murphy (Eidgenoessische Tech. Hochschule Zuerich (CH))
    • 2:30 PM 6:00 PM
      WP9: New support structures and micro-channel cooling Seminar Room 11 (Richard Girling Room)

      Seminar Room 11

      Richard Girling Room

      Conveners: Georg Viehhauser (University of Oxford (GB)) , Paolo Petagna (CERN)
    • 6:00 PM 7:30 PM
      Welcome reception 1h 30m Foyer A Ruth Deech Building (Outside Room 8)

      Foyer A Ruth Deech Building

      Outside Room 8

    • 9:00 AM 12:30 PM
      TA: WP10, WP11, WP12 Seminar Room 8 (St Anne's College)

      Seminar Room 8

      St Anne's College

      Conveners: Alexander Dierlamm (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE)) , Eduardo Cortina Gil (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE)) , Eduardo Cortina Gil (Université catholique de Louvain) , Eduardo Cortina Gil (Universite catholique de Louvain) , Fernando Arteche (Instituto Tecnológico de Aragón) , Fernando Gonzalez Arteche (Universidad de Oviedo) , Fernando Jose Arteche Gonzalez (Aragon Institute of Technology (ES)) , Henric Wilkens (CERN) , Marko Mikuz (Jozef Stefan Institute (SI)) , Michael Moll (CERN) , Natalia Potylitsina-Kube (DESY) , Philip Patrick Allport (University of Birmingham (UK)) , Stjepko Fazinic
    • 9:00 AM 12:30 PM
      WP13: Innovative gas detectors Seminar Room 10 (St Anne's College)

      Seminar Room 10

      St Anne's College

      Communications

      Conveners: Imad Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)) , Silvia Dalla Torre (Universita e INFN, Trieste (IT))
    • 9:00 AM 12:30 PM
      WP6: Novel high voltage and resistive CMOS sensors Seminar Room 11 (St Anne's College)

      Seminar Room 11

      St Anne's College

      Conveners: Paul Dervan (University of Liverpool (GB)) , Sebastian Grinstein (IFAE - Barcelona (ES)) , Steven Worm (University of Birmingham)
      • 9:00 AM
        WP6 (Novel high voltage and resistive CMOS sensors): Introduction 20m Seminar Room 11

        Seminar Room 11

        St Anne's College

        Speakers: Paul Dervan (University of Liverpool (GB)) , Sebastian Grinstein (IFAE - Barcelona (ES)) , Steven Worm (University of Birmingham)
      • 9:20 AM
        Update of Hybridization Activities at Genova 20m Seminar Room 11

        Seminar Room 11

        St Anne's College

        Speaker: Alessio Volpe (INFN e Universita Genova (IT))
      • 9:40 AM
        Results a a new LFoundry device (LF2) 20m Seminar Room 11

        Seminar Room 11

        St Anne's College

        Speaker: Raimon Casanova Mohr (Universitat Autònoma de Barcelona (ES))
      • 10:00 AM
        Results of the Malta CMOS pixel detector prototype for the ATLAS Pixel ITK 20m Seminar Room 11

        Seminar Room 11

        St Anne's College

        Speaker: Abhishek Sharma (University of Oxford (GB))
      • 10:30 AM
        Coffee break 30m Dining hall

        Dining hall

    • 12:30 PM 2:30 PM
      Lunch 2h
    • 2:30 PM 6:00 PM
      WP14: Infrastructure for advanced calorimeters Seminar Room 8 (St Anne's College)

      Seminar Room 8

      St Anne's College

      Conveners: Frank Simon (Max-Planck-Institut fuer Physik) , Roman Poeschl (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR))
      • 2:30 PM
        Introduction 10m Seminar Room 8

        Seminar Room 8

        St Anne's College

        Speakers: Frank Simon (Max-Planck-Institut fuer Physik) , Roman Poeschl (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR))
      • 2:40 PM
        Task 14.2.1 - Status with emphasis on work at Brunel 15m Seminar Room 8

        Seminar Room 8

        St Anne's College

        Speaker: Peter Hobson (Brunel University (GB))
      • 2:55 PM
        Task 14.2.2 - Status and way forward 15m Seminar Room 8

        Seminar Room 8

        St Anne's College

        Speakers: Frank Simon (Max-Planck-Institut fuer Physik) , Lucia Masetti (Johannes-Gutenberg-Universitaet Mainz (DE))
      • 3:10 PM
        Task 14.3.1 - Status and way forward 15m Seminar Room 8

        Seminar Room 8

        St Anne's College

        Speaker: Vincent Boudry (LLR - Ecole Polytechnique/CNRS-IN2P3)
      • 3:30 PM
        Coffee break 30m Dining hall

        Dining hall

      • 4:00 PM
        Status of Task 14.3.2 15m Seminar Room 8

        Seminar Room 8

        St Anne's College

        Speaker: Marek Idzik (AGH University of Science and Technology (PL))
      • 4:15 PM
        Task 14.4 - Status and way forward 15m Seminar Room 8

        Seminar Room 8

        St Anne's College

        Speakers: Dirk Zerwas (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR)) , Katja Kruger (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) , Katja Kruger (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))
      • 4:30 PM
        Compact Digital Electronics for SiW Ecal and other applications 15m Seminar Room 8

        Seminar Room 8

        St Anne's College

        Speakers: Jimmy Jeglot (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) , Jimmy Jeglot (LAL CNRS IN2P3)
      • 4:45 PM
        Task 14.5.1 - Status and way forward 15m Seminar Room 8

        Seminar Room 8

        St Anne's College

        Speaker: Maria Fouz Iglesias (Centro de Investigaciones Energéti cas Medioambientales y Tecno)
      • 5:00 PM
        Task 14.5.2 - Status and way forward 15m Seminar Room 8

        Seminar Room 8

        St Anne's College

        Speakers: Denis Pierre Grondin (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) , Katja Kruger (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) , Katja Kruger (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))
      • 5:15 PM
        Discussion - 5th year AIDA2020 and successor 45m Seminar Room 8

        Seminar Room 8

        St Anne's College

    • 2:30 PM 6:20 PM
      WP4 Micro-electronics and interconnections Seminar Room 11 (St Anne's College)

      Seminar Room 11

      St Anne's College

      • 2:30 PM
        Introduction 10m Seminar Room 11

        Seminar Room 11

        St Anne's College

        Speakers: Christophe De La Taille (OMEGA (FR)) , Valerio Re (Universita and INFN (IT))
      • 2:40 PM
        HGCROC1 test results and HGCROC2 design 20m Seminar Room 11

        Seminar Room 11

        St Anne's College

        Speaker: Christophe De La Taille (OMEGA (FR))
      • 3:00 PM
        A high-resolution Vernier Ring Oscillator TDC in TSMC 130 nm CMOS for CMS MG-RPC 15m Seminar Room 11

        Seminar Room 11

        St Anne's College

        Speakers: Mokrane DAHOUMANE (Institut de Physique Nucléaire de Lyon (IPNL)/CNRS-IN2P3) , Mokrane Dahoumane (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))
      • 3:15 PM
        Development of blocks for FLAME and HGCROC2 chips in TSMC 130nm and for lpGBT chip in TSMC 65nm 15m Seminar Room 11

        Seminar Room 11

        St Anne's College

        Speaker: Marek Idzik (AGH University of Science and Technology (PL))
      • 3:30 PM
        Coffee Break 30m Dining hall

        Dining hall

      • 4:00 PM
        Recent results of the RD53A front-end chip 20m Seminar Room 11

        Seminar Room 11

        St Anne's College

        Speaker: Mr Magne Eik Lauritzen (University of Bergen (NO))
      • 4:20 PM
        From RD53A to RD53B: development of the next generation readout chips for the ATLAS and CMS experiments at the HL-LHC 20m Seminar Room 11

        Seminar Room 11

        St Anne's College

        Speakers: Luigi Gaioni (INFN - National Institute for Nuclear Physics) , Luigi Gaioni (Universita and INFN (IT))
      • 4:40 PM
        Tests on FE-I4 modules with TSV, plans for TSV processing in RD53A wafers 20m Seminar Room 11

        Seminar Room 11

        St Anne's College

        Speakers: Fabian Huegging (Universitaet Bonn (DE)) , Fabian Huegging (University of Bonn)
      • 5:00 PM
        TSV LETI summary 20m Seminar Room 11

        Seminar Room 11

        St Anne's College

        Speaker: Abdenour Lounis (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))
      • 5:20 PM
        Discussion 1h Seminar Room 11

        Seminar Room 11

        St Anne's College

        Speaker: Valerio Re (Universita and INFN (IT))
    • 2:30 PM 6:01 PM
      WP7: Advanced hybrid pixel detectors Seminar Room 10 (St Anne's College)

      Seminar Room 10

      St Anne's College

      Conveners: Anna Macchiolo (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D) , Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES))
      • 2:30 PM
        Introduction 10m Seminar Room 10

        Seminar Room 10

        St Anne's College

        Speakers: Anna Macchiolo (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D) , Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES))
      • 2:40 PM
        Update on CSIC caracterization activities of AIDA-2020 LGAD and 3D sensors 20m Seminar Room 10

        Seminar Room 10

        St Anne's College

        Speaker: Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES))
      • 3:00 PM
        Thermal cycling tests on Indium bumped daisy chain modules 20m Seminar Room 10

        Seminar Room 10

        St Anne's College

        Speaker: Simone Monzani (Università degli Studi e INFN Milano (IT))
      • 3:30 PM
        Coffee break 30m Dining hall

        Dining hall

      • 4:00 PM
        Update on the characterization of FBK planar sensors 20m Seminar Room 10

        Seminar Room 10

        St Anne's College

        Speaker: Giovanni Calderini (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))
      • 4:20 PM
        Update on TCAD surface and bulk radiation damage model 20m Seminar Room 10

        Seminar Room 10

        St Anne's College

        Speaker: Arianna Morozzi (INFN, Perugia (IT))
      • 4:40 PM
        Update on the characterization of FBK 3D sensors 20m Seminar Room 10

        Seminar Room 10

        St Anne's College

        Speaker: Marco Meschini (Universita e INFN, Firenze (IT))
      • 5:00 PM
        3D-detector on hydrogenated amorphous silicon substrate 20m Seminar Room 10

        Seminar Room 10

        St Anne's College

        Speaker: Mauro Menichelli (Universita e INFN, Perugia (IT))
      • 5:20 PM
        Future AIDA proposal: High-resolution tracking and timing hybrid sensors. 20m Seminar Room 10

        Seminar Room 10

        St Anne's College

        Speaker: Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES))
    • 9:00 AM 12:30 PM
      Plenary session Mary Ogilvie Lecture Theatre (St Anne's College)

      Mary Ogilvie Lecture Theatre

      St Anne's College

      Convener: Felix Sefkow (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))
      • 9:00 AM
        WP6 Novel high voltage and resistive CMOS sensors 30m Mary Ogilvie Lecture Theatre

        Mary Ogilvie Lecture Theatre

        St Anne's College

        Speakers: Paul Dervan (University of Liverpool (GB)) , Sebastian Grinstein (IFAE - Barcelona (ES))
      • 9:30 AM
        WP7 Advanced hybrid pixel detectors 30m Mary Ogilvie Lecture Theatre

        Mary Ogilvie Lecture Theatre

        St Anne's College

        Speakers: Anna Macchiolo (Universitaet Zuerich (CH)) , Dr Ivan Vila Alvarez (Instituto de Física de Cantabria (CSIC-UC))
      • 10:00 AM
        WP3 Advanced software 30m Mary Ogilvie Lecture Theatre

        Mary Ogilvie Lecture Theatre

        St Anne's College

        Speakers: Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) , Witold Pokorski (CERN)
      • 10:30 AM
        Coffee Break 30m Dining hall

        Dining hall

      • 11:00 AM
        WP9 New support structures and micro-channel cooling 30m Mary Ogilvie Lecture Theatre

        Mary Ogilvie Lecture Theatre

        St Anne's College

        Speaker: Marcel Vos (IFIC Valencia (ES))
      • 11:30 AM
        Scientific Advisory Board 30m Mary Ogilvie Lecture Theatre

        Mary Ogilvie Lecture Theatre

        St Anne's College

        Speakers: Marcel Demarteau (Argonne National Laboratory) , Marcel Demarteau (Fermilab)
      • 12:00 PM
        Discussion about AIDA+++ 30m Mary Ogilvie Lecture Theatre

        Mary Ogilvie Lecture Theatre

        St Anne's College

        Speaker: Felix Sefkow (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))
    • 12:30 PM 3:00 PM
      Governing Board: Joint AIDA-2020 Governing Board & Steering Committee meeting Mary Ogilvie Lecture Theatre (St Anne's College)

      Mary Ogilvie Lecture Theatre

      St Anne's College