ACAT 2021

from Monday, November 29, 2021 (8:30 AM) to Friday, December 3, 2021 (7:30 PM)
Virtual and IBS Science Culture Center, Daejeon, South Korea (Auditorium)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Nov 29, 2021
Nov 30, 2021
Dec 1, 2021
Dec 2, 2021
Dec 3, 2021
AM
9:00 AM
Plenary - Pushpalatha Bhat (Fermi National Accelerator Lab. (US)) Sung Woo YOUN (Institute for Basic Science) Jennifer Ngadiuba (FNAL) (until 10:30 AM) (Auditorium)
9:00 AM Quantum Computing: where is it going and what is it good for? - Joseph Lykken   (Auditorium)
9:30 AM Quantum Computing for Data Science - Barry Sanders   (Auditorium)
10:00 AM Generators and the (Accelerated) Future - Joshua Isaacson   (Auditorium)
10:30 AM --- Coffee Break ---
11:00 AM
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Gordon Watts (University of Washington (US)) Matthew Feickert (Univ. Illinois at Urbana Champaign (US)) (until 1:00 PM) (S221-A)
11:00 AM Evaluating awkward arrays, uproot, and coffea as a query platform for High Energy Physics data - Nick Smith (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (S221-A)
11:20 AM Lessons learned in Python-C++ integration - Jim Pivarski (Princeton University)   (S221-A)
11:40 AM ROOT Files Improved with Extreme Compression - Philippe Canal (Fermi National Accelerator Lab. (US)) Yueyang Ying (Massachusetts Inst. of Technology (US)) Jerome LAURET (Brookhaven National Laboratory) Gene Van Buren (Brookhaven National Laboratory) Ivan Amos Cali (Massachusetts Inst. of Technology (US)) Dr Juan Gonzalez (Accelogic) Mr Rafael Nunez   (S221-A)
12:00 PM Accelerating the Inference Time of Machine Learning-based Track Finding Pipeline - Alina Lazar (Youngstown State University)   (S221-A)
12:20 PM Reconstruction for Liquid Argon TPC Neutrino Detectors Using Parallel Architectures - Sophie Berkman (Fermi National Accelerator Laboratory)   (S221-A)
11:00 AM
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Kyungho Kim (KISTI) Jennifer Ngadiuba (FNAL) Aishik Ghosh (University of California Irvine (US)) (until 1:00 PM) (S303)
11:00 AM Precise simulation of drift chamber in the CEPC experiment - Dr Wenxing Fang   (S303)
11:20 AM Predicting Calibrations using AI for the Central Drift Chamber in GlueX at Jefferson Lab - Torri Jeske (Thomas Jefferson National Accelerator Facility)   (S303)
11:40 AM Event reconstruction in JUNO - Wuming Luo (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy of Science)   (S303)
12:00 PM Application of the Quantum Kernel Algorithm on the Particle Identification at the BESIII Experiment - Dr Teng LI (Shandong University, CN)   (S303)
12:20 PM Machine learning for particle flow reconstruction at CMS - Joosep Pata (National Institute of Chemical Physics and Biophysics (EE))   (S303)
12:40 PM Source-Agnostic Gravitational-Wave Detection with Recurrent Autoencoders - Eric Anton Moreno (California Institute of Technology (US))   (S303)
11:00 AM
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods - latifa Elouadrhiri (Jefferson Lab) Myeonghun Park (University of Seoul, Department of Physics (KR)) (until 1:00 PM) (S305)
11:00 AM Mixed QCD-EW two-loop amplitudes for neutral current Drell-Yan production - Dr Narayan Rana (INFN Milan)   (S305)
11:20 AM The Higgs plus three-gluon amplitude at one loop with pySecDec - Chaitanya Paranjape (IIT Dhanbad)   (S305)
12:00 PM New method of fast calculating lepton magnetic moments in quantum electrodynamics - Sergey Volkov   (S305)
12:20 PM Development of the automatic procedures for spinor matrix element calculation with massive particles. - Mr Yahor Dydyshka (Joint Institute for Nuclear Research, Dubna)   (S305)
12:40 PM Numerical Regularization for 4-loop Self-Energy Feynman Diagrams - Dr Elise de Doncker (Western Michigan University)   (S305)
PM
3:00 PM
Welcome (until 3:20 PM) (Auditorium)
3:00 PM Introduction - David Britton (University of Glasgow (GB))   (Auditorium)
3:05 PM Welcome and Logistics - Soonwook Hwang (KiSTi Korea Institute of Science & Technology Information (KR)) Doris Yangsoo Kim (Soongsil University)   (Auditorium)
3:15 PM Welcome Address by the IBS President - Prof. Do Young Noh (IBS)   (Auditorium)
3:20 PM
Plenary - Soonwook Hwang Gudrun Heinrich (KIT) Patricia Mendez Lorenzo (CERN) (until 4:50 PM) (Auditorium)
3:20 PM How WHO helps to fight the COVID pandemic with data - Julia Fitzner   (Auditorium)
3:50 PM Machine Learning for LHC Theory - Anja Butter   (Auditorium)
4:20 PM Verifying Mathematical Proofs with Computers - Kevin Buzzard (Imperial College London)   (Auditorium)
4:50 PM --- Coffee Break ---
5:20 PM
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Patricia Mendez Lorenzo (CERN) Chang-Seong Moon (Kyungpook National University (KR)) (until 7:20 PM) (S221-A)
5:20 PM Anomaly Detection of I/O behaviors in HEP computing cluster based on unsupervised machine learning - Lu Wang (Computing Center,Institute of High Energy Physics, CAS)   (S221-A)
5:40 PM End to end learning with an Optical Processing Unit - David Rousseau (IJCLab-Orsay)   (S221-A)
6:00 PM Clustering in the Heterogeneous Reconstruction Chain of the CMS HGCAL Detector - Bruno Alves (LIP Laboratorio de Instrumentacao e Fisica Experimental de Part)   (S221-A)
6:20 PM Predicting Alice Grid throughput using recurrent neural networks - Dr Sofia Vallecorsa (CERN)   (S221-A)
6:40 PM Managing Heterogeneous Device Memory using C++17 Memory Resources - Stephen Nicholas Swatman (University of Amsterdam (NL))   (S221-A)
7:00 PM Evaluating Query Languages and Systems for High-Energy Physics Data - Ingo Müller (ETH Zurich)   (S221-A)
5:20 PM
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Monique Werlen Erica Brondolin (CERN) Monique Werlen (EPFL - Ecole Polytechnique Federale Lausanne (CH)) Junghwan Goh (Kyung Hee University (KR)) (until 7:20 PM) (Auditorium)
5:20 PM Looking for new physics in the LHC hardware trigger with Deep Autoencoders - Katya Govorkova (CERN)   (Auditorium)
5:40 PM An Imperfect Machine to search for New Physics: a way to include systematic uncertainties - Gaia Grosso (Universita e INFN, Padova (IT))   (Auditorium)
6:00 PM Supernova Light Curves Approximation based on Neural Network Models - Mariia Demianenko (HSE University, Moscow Institute of Physics and Technology (National Research University))   (Auditorium)
6:20 PM A First Application of Collaborative Learning In Particle Physics - Mr Stefano Vergani (University of Cambridge)   (Auditorium)
6:40 PM Self-Organizing-Maps in high energy particle physics - Kai Habermann (University of Bonn)   (Auditorium)
7:00 PM Quantum Machine Learning in the Latent Space of HEP Events - Kinga Anna Wozniak (University of Vienna (AT))   (Auditorium)
5:20 PM
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods - Daniel Maitre Stefano Carrazza (CERN) (until 7:40 PM) (S305)
5:20 PM Algorithms and Sampling for Amplitude Level Evolution - Simon Platzer (University of Vienna (AT))   (S305)
5:40 PM A factorisation-aware Matrix element emulator - Henry Truong   (S305)
6:00 PM tapir: A multi-loop tool for Feynman diagram reduction and manipulation - Marvin Gerlach (Karlsruhe Insitute of Technology)   (S305)
6:20 PM Computational algebraic geometry, p-adic numbers and fast linear algebra for scattering amplitude ansätze - Dr Giuseppe De Laurentis (Freiburg University)   (S305)
6:40 PM REvolver: Automated running and matching of couplings and masses in QCD - Dr Vicent Mateu Barreda (University of Salamanca)   (S305)
7:00 PM Expansion by regions & Monte Carlo integration with pySecDec - Vitalii Maheria   (S305)
7:20 PM Monte Carlo challenges for Non Perturbative QED - Dr Anthony Hartin (UCL)   (S305)
3:00 PM
Plenary - John J. Oh (NIMS (South Korea)) Maria Girone (CERN) Andrey Pikelner (BLTP JINR) (until 4:30 PM) (Auditorium)
3:00 PM Modern multiloop calculations: Search for new algorithms and fast computer algebra systems - Roman N. Lee   (Auditorium)
3:30 PM Autonomous Driving, the missing piece - Alberto Broggi   (Auditorium)
4:00 PM High-performance Analysis, Today and Tomorrow - Josh Bendavid (CERN)   (Auditorium)
4:30 PM --- Coffee break ---
5:00 PM
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Gordon Watts (University of Washington (US)) Marilena Bandieramonte (University of Pittsburgh (US)) (until 7:20 PM) (S221-A)
5:00 PM Commissioning LHCb's GPU High Level Trigger - Christina Agapopoulou (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   (S221-A)
5:20 PM CMS High Level Trigger performance comparison on CPUs and GPUs - Andrea Bocci (CERN) CMS Collaboration   (S221-A)
5:40 PM GPU Acceleration of the ATLAS Calorimeter Clustering Algorithm - Nuno Dos Santos Fernandes (LIP Laboratorio de Instrumentacao e Fisica Experimental de Particulas (PT))   (S221-A)
6:00 PM Z-vertex Track Trigger operation in 2021 for Belle II - a hardware perspective - Kai Lukas Unger (Karlsruhe Institute of Technology (KIT))   (S221-A)
6:20 PM Offloading electromagnetic shower transport to GPUs: the AdePT project - Andrei Gheata (CERN)   (S221-A)
6:40 PM GPU Acceleration of Automatic Differentiation in C++ with Clad - Ioana Ifrim (Princeton University (US))   (S221-A)
7:00 PM Demonstration of FPGA Acceleration of Monte Carlo Simulation - Marco Barbone (Imperial College London)   (S221-A)
5:00 PM
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Noemi Calace (CERN) Junghwan Goh (Kyung Hee University (KR)) Erica Brondolin (CERN) (until 7:00 PM) (Auditorium)
5:00 PM Meta-learning for multiple detector geometry modelling - Dalila Salamani (CERN)   (Auditorium)
5:20 PM Towards Reliable Neural Generative Modeling of Detectors - Sergei Mokhnenko (National Research University Higher School of Economics (RU))   (Auditorium)
5:40 PM Generating muonic forces carriers with classical and quantum neural networks (contribution ID 626) - Oriel Orphee Moira Kiss (Universite de Geneve (CH))   (Auditorium)
6:00 PM AtlFast3: The next generation of fast simulation in ATLAS - Joshua Falco Beirer (CERN, Georg-August-Universitaet Goettingen (DE))   (Auditorium)
6:20 PM A novel ML approach for the reconstruction of particle showers with a tracking detector - Paul de Bryas (EPFL - Ecole Polytechnique Federale Lausanne (CH))   (Auditorium)
6:40 PM Track reconstruction with quantum computers at LUXE - Yee Chinn Yap (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Auditorium)
5:00 PM
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods - Maria Ubiali Stephen Philip Jones (until 7:40 PM) (S305)
5:00 PM MadJax - differentiable Matrix Elements with JAX - Michael Aaron Kagan (SLAC National Accelerator Laboratory (US)) Lukas Alexander Heinrich (CERN)   (S305)
5:20 PM An open-source machine learning framework for global analyses of parton distributions - Z.D. Kassabov-Zaharieva   (S305)
5:40 PM Qibo: towards a quantum computing open source OS - Stefano Carrazza (CERN)   (S305)
6:00 PM The static self-energy (and plaquette) at large orders in perturbation theory - Antonio Pineda   (S305)
6:20 PM Machine Learning Efforts in SHERPA - Timo Janßen (Georg-August-Universität Göttingen)   (S305)
6:40 PM Testing the boundaries: Normalizing Flows for higher dimensional data sets. - Humberto Reyes-González (University of Genoa)   (S305)
3:00 PM
Plenary - Sunny Seo Jerome LAURET (Brookhaven National Laboratory) Doris Yangsoo Kim (Soongsil University) (until 4:10 PM) (Auditorium)
3:00 PM Biomimetic neural network inspired by human hearing - Kang-Hun Ahn   (Auditorium)
3:30 PM Racing for what? Acceleration and Competition in the Academic Sciences - Ruth Mueller   (Auditorium)
4:10 PM --- Coffee Break ---
4:30 PM
Plenary - Jerome LAURET (Brookhaven National Laboratory) Sunny Seo Doris Yangsoo Kim (Soongsil University) (until 5:00 PM) (Auditorium)
4:30 PM Understanding Machine Learning via Exactly Solvable Statistical Physics Models - Lenka Zdeborova   (Auditorium)
5:00 PM
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Marilena Bandieramonte (University of Pittsburgh (US)) Gordon Watts (University of Washington (US)) (until 7:20 PM) (S221-A)
5:00 PM Offline Software Framework for the Super Tau Charm Facility - Wenhao Huang (Shandong University)   (S221-A)
5:20 PM Parallel processing in data analysis of the JUNO experiment - Yixiang Yang (Institute of High Energy Physics)   (S221-A)
5:40 PM The new GeoModel suite, a lightweight detector description and visualization toolkit for HEP - Riccardo Maria Bianchi (University of Pittsburgh (US))   (S221-A)
6:00 PM detray - A compile-time polymorphic tracking geometry description - Joana Niermann (Georg August Universitaet Goettingen (DE))   (S221-A)
6:20 PM Design of a request/response buffering application for I/O intensive workloads - Florian Till Groetschla (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (S221-A)
6:40 PM The ATLAS Data Carousel Project Status and Plans. - Alexei Klimentov (Brookhaven National Laboratory (US))   (S221-A)
7:00 PM Exploring data merging methods for a distributed processing system - Piotr Konopka (CERN)   (S221-A)
5:00 PM
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Kyungho Kim (KISTI) Liliana Teodorescu Liliana Teodorescu Adrian Alan Pol (CERN) (until 7:00 PM) (Auditorium)
5:00 PM The Iterative Clustering framework for the CMS HGCAL Reconstruction - Felice Pantaleo (CERN) CMS Collaboration   (Auditorium)
5:20 PM Hyperparameter Optimization of Data-Driven AI models on HPC Systems - Eric Wulff (CERN)   (Auditorium)
5:40 PM A vendor-agnostic, single code-based GPU tracking for the Inner Tracking System of the ALICE experiment - Matteo Concas (INFN Torino (IT))   (Auditorium)
6:00 PM Accelerating RooFit with GPUs - Jonas Rembser (CERN)   (Auditorium)
6:20 PM Using ROOT to analyse High-Frequency Finance Data - Philippe Debie (Wageningen University, Wageningen Economic Research)   (Auditorium)
6:40 PM Declarative interfaces for HEP data analysis: FuncADL and ADL/CutLang - Sezen Sekmen (Kyungpook National University (KR)) Mason Proffitt (University of Washington (US)) Harry Prosper (Florida State University (US)) Gordon Watts (University of Washington (US)) Gokhan Unel (University of California Irvine (US)) Changgi Huh (Kyungpook National University (KR)) Burak Sen (Middle East Technical University)   (Auditorium)
5:00 PM
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods - Andrey Pikelner (BLTP JINR) Myeonghun Park (University of Seoul, Department of Physics (KR)) Gudrun Heinrich (KIT) (until 7:00 PM) (S305)
5:00 PM Optimising simulations for diphoton production at hadron colliders using amplitude neural networks - Ryan Moodie (IPPP, Durham University)   (S305)
5:20 PM Two-loop QCD amplitudes for Higgs production with a bottom quark pair - Jakub Marcin Krys (University of Turin)   (S305)
5:40 PM Elimination of Negative Event Weights in Monte Carlo Samples - Dr Andreas Maier (DESY)   (S305)
6:00 PM Higher order QCD corrections and effective operators in Higgs boson pair production - Jannis Lang (Karlsruhe Institute of Technology (KIT))   (S305)
6:20 PM Artificial Proto-Modelling: Building Precursors of a Next Standard Model from Simplified Model Results - Wolfgang Waltenberger (Austrian Academy of Sciences (AT))   (S305)
6:40 PM FeynCalc goes multiloop - Vladyslav Shtabovenko (KIT)   (S305)
7:00 PM
Posters: Apple (until 8:00 PM) (Apple)
7:00 PM
Posters: Broccoli (until 8:00 PM) (Broccoli)
7:00 PM
Posters: Crystal (until 8:00 PM) (Crystal)
7:00 PM
Posters: Orange (until 8:00 PM) (Orange)
7:00 PM
Posters: Raspberry (until 8:00 PM) (Raspberry)
7:00 PM
Posters: Walnut (until 8:00 PM) (Walnut)
7:00 PM
Posters: Windmill (until 8:00 PM) (Windmill)
1:00 PM
Posters: Apple (until 2:00 PM) (Apple)
1:00 PM
Posters: Broccoli (until 2:00 PM) (Broccoli)
1:00 PM
Posters: Crystal (until 2:00 PM) (Crystal)
1:00 PM
Posters: Orange (until 2:00 PM) (Orange)
1:00 PM
Posters: Raspberry (until 2:00 PM) (Raspberry)
1:00 PM
Posters: Walnut (until 2:00 PM) (Walnut)
1:00 PM
Posters: Windmill (until 2:00 PM) (Windmill)
3:20 PM
Plenary - Andrey Arbuzov (Joint Institute for Nuclear Research (RU)) Doris Yangsoo Kim (Soongsil University) Monique Werlen (EPFL - Ecole Polytechnique Federale Lausanne (CH)) Monique Werlen (until 3:50 PM) (Auditorium)
3:20 PM Outlook on software framework in nuclear physics - Adrien MATTA (IN2P3/CNRS, LPC Caen)   (Auditorium)
3:50 PM
Lightning talks session - Doris Yangsoo Kim (Soongsil University) Andrey Arbuzov (Joint Institute for Nuclear Research (RU)) Monique Werlen (EPFL - Ecole Polytechnique Federale Lausanne (CH)) Monique Werlen (until 4:20 PM) (Auditorium)
3:50 PM Signal to background discrimination for the production of double Higgs boson events via vector boson fusion mechanism in the decay channel with four charged leptons and two b-jets in the final state at the LHC experiment - Ms Brunella D'Anzi (Universita e INFN, Bari (IT))   (Auditorium)
4:00 PM NA61/SHINE online noise filtering using machine learning methods - Anna Kawecka (Warsaw University of Technology (PL))   (Auditorium)
4:10 PM Reconstruction and Particle Identification with CYGNO Experiment - Atul Prajapati (Gran Sasso Science Institute)   (Auditorium)
4:20 PM --- Coffee Break ---
4:50 PM
Plenary - Doris Yangsoo Kim (Soongsil University) Daniel Maitre Marilena Bandieramonte (University of Pittsburgh (US)) (until 5:20 PM) (Auditorium)
4:50 PM Unsupervised Machine Learning for New Physics Searches - Michael Spannowsky (University of Durham (GB))   (Auditorium)
5:20 PM
Summaries session - Daniel Maitre Marilena Bandieramonte (University of Pittsburgh (US)) (until 6:20 PM) (Auditorium)
5:20 PM Summary - Axel Naumann (CERN)   (Auditorium)
5:45 PM Comments from the Local Organizers - Soonwook Hwang (Korea Institute of Science & Technology Information (KR)) Doris Yangsoo Kim (Soongsil University)   (Auditorium)
5:50 PM Concluding Remarks - David Britton (University of Glasgow (GB))   (Auditorium)
6:20 PM
Local Meetings (until 7:20 PM) ()