AIDA 2nd ANNUAL MEETING

Europe/Rome
LNF

LNF

Description



The second Annual Meeting of the AIDA project will be held at INFN - LNF in Frascati (Italy) and assembles all participating institutes and associates to discuss the scientific and technical achievements since last annual meeting in March 2012 as well as the plans for the third year of the project.

The AIDA project is organizing a special one and a half day event to strengthen the relation between academy and industry on Monday, April 8 (all day) and Tuesday, April 9 (morning). The agenda of this meeting can be found here.

On the day before the annual meeting there will be a special tutorial on gas detectors. This tutorial is open to everyone independent of their participation at the AIDA meeting. Please register separately for this event at the following page.

Limited support for participation is available on a first come first serve basis. Please contact us to get more information.

For questions or further information on the AIDA Annual Meeting please contact the Local Organizing Committee.

BUS SERVICE
Group Photo
Participants
  • Abdenour Lounis
  • Agnes Szeberenyi
  • Ahmed Bassalat
  • Alan Bross
  • Alessandro Rossi
  • Alvaro Dosil
  • Andreu Montiel Dalmau
  • Angel Dieguez
  • Angela Bernardo
  • Anna Macchiolo
  • Auguste Besson
  • Aura Rosca
  • Bruno Buonomo
  • Catherine Brandt
  • Chiara Meroni
  • Christoph Hombach
  • Christophe de La Taille
  • David Cussans
  • Davide Boscherini
  • diego liberati
  • Eduardo Cortina Gil
  • Eleuterio Spiriti
  • Enrico Pasqualucci
  • Erik Van Der Kraaij
  • Etam Noah
  • Eva Vilella-Figueras
  • Evangelos Gazis
  • Felix Müller
  • Felix Sefkow
  • Ferenc Sikler
  • Francesco Crescioli
  • Frank Gaede
  • Gabriele Cosmo
  • Geoff Hall
  • Gianluigi Casse
  • Giovanni Mazzitelli
  • Gisele Martin-Chassard
  • Giulietto Felici
  • Guy Berger
  • Hans-Günther Moser
  • Igor Rubinskiy
  • Ivan Vila
  • Ivo Polak
  • Jean-Francois Genat
  • Jean-Marie Le Goff
  • John Harvey
  • Juozas Vaitkus
  • Katja Krueger
  • Laurent Serin
  • Leonello Servoli
  • Leszek Zawiejski
  • Lodovico Ratti
  • Luca Gennaro Foggetta
  • Lucia Lilli
  • Manuel Lozano Fantoba
  • Marcel Vos
  • Marek Gayer
  • Marek Idzik
  • Maria Rita Ferrazza
  • Marie-Laure Bourgeois-Schutz
  • Marko Mikuz
  • Markus Frank
  • Mauro Menichelli
  • Mauro Citterio
  • Michael Campbell
  • Michael Moll
  • Nathalie Seguin-Moreau
  • Nigel Hessey
  • Paolo Valente
  • Paul Colas
  • Paul Soler Jermyn
  • Pere Mato
  • Peter Jenni
  • Piotr Bielowka
  • Plamen Stoianov Iaydjiev
  • Ralf Diener
  • remi Cornat
  • RINALDO SANTONICO
  • Roberto Messi
  • Roman Poeschl
  • Ronald Lipton
  • Roumen Tsenov
  • Sotirios Fragkiskos
  • Stefano Bianco
  • Svetlomir Stavrev
  • Theresa Obermann
  • Thomas Bergauer
  • Ties Behnke
  • Vaclav Vrba
  • Vagelis Gkougkousis
  • Valerio Re
  • Veronique Boisvert
  • Vincent Boudry
  • Vladimir Cindro
  • Wenxin WANG
  • Wojciech Dulinski
  • Wojciech Wierba
  • Wolfgang Treberspurg
    • 09:00 09:30
      Registration 30m T75 (LNF Bldg 36)

      T75

      LNF Bldg 36

    • 09:30 11:00
      User Selection Panel (WP5, WP6, WP7...) Aula Seminari (LNF Bldg 36)

      Aula Seminari

      LNF Bldg 36

      Convener: Marko Mikuz (Jozef Stefan Institute (SI))
      • 09:30
        WP5 status report 10m
        Speaker: Ingrid Gregor (Fachbereich C / Physik)
        Slides
      • 09:40
        WP6 status report 10m
        Speaker: Horst Breuker (CERN)
      • 09:50
        WP7.1 status report 10m
        Speaker: Vladimir Cindro (Jozef Stefan Institute (SI))
        Slides
      • 10:00
        WP7.2 status report 10m
        Speakers: Eduardo Cortina Gil (Université catholique de Louvain) , Eduardo Cortina Gil (Universite catholique de Louvain)
        Slides
      • 10:10
        WP7.3 status report 10m
        Speaker: Alexander Dierlamm (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))
        Slides
      • 10:20
        USP discussion 40m
    • 09:30 11:10
      WP8 Aula Conversi (LNF, Bldg 57)

      Aula Conversi

      LNF, Bldg 57

      Conveners: Giovanni Mazzitelli (INFN) , Michael Moll (CERN)
      • 09:30
        8.1. Coordination and Communication 10m Aula Conversi (LNF Bldg 57)

        Aula Conversi

        LNF Bldg 57

        Speakers: Giovanni Mazzitelli (INFN) , Michael Moll (CERN)
        Slides
      • 09:40
        8.2.1 Test beams infrastructure at CERN 30m Aula Conversi (LNF Bldg 57)

        Aula Conversi

        LNF Bldg 57

        Speaker: Marlene Turner (Graz University of Technology (AT))
        Slides
      • 10:10
        8.2.2 Test beams infrastructure at Frascati 10m Aula Conversi

        Aula Conversi

        LNF, Bldg 57

        Speaker: Giovanni Mazzitelli (INFN)
        Slides
      • 10:20
        8.2.2 GEM traker 15m Aula Conversi (LNF Bldg 57)

        Aula Conversi

        LNF Bldg 57

        Speaker: Gerardo Claps (I)
        Slides
      • 10:35
        8.2.2 LYSO Calorimeter 15m Aula Conversi (LNF Bldg 57)

        Aula Conversi

        LNF Bldg 57

        Speaker: Alessandro Rossi (INFN Perugia)
        Slides
      • 10:50
        8.2.2 Lyso Beam Radiation Monitor 10m Aula Conversi

        Aula Conversi

        LNF, Bldg 57

        Speaker: Dr Erik Van Der Kraaij (University of Bergen (NO))
        Slides
    • 09:30 09:45
      WP9 introduction 15m
      Speakers: Dr Marcel Vos (Universidad de Valencia (ES)) , Vincent Boudry (Ecole Polytechnique (FR))
      Slides
    • 09:45 11:00
      WP9: WP9.3 Pixel detectors Touschek Auditorium (LNF Bldg 36)

      Touschek Auditorium

      LNF Bldg 36

      Convener: Dr Marcel Vos (Universidad de Valencia (ES))
      • 09:45
        WP9 telescope overview 30m
        Speaker: Dr Igor Rubinskiy (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))
        Slides
      • 10:15
        Thermo-mechanical infrastructure 15m
        Speaker: Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES))
        Slides
      • 10:30
        NIKHEF CO2 plant 15m
        Speaker: Dr Nigel Hessey (NIKHEF (NL))
        Slides
      • 10:45
        Election of a new WP9.3 task leader 15m
    • 11:00 11:30
      Coffee Break 30m Touschek Foyer

      Touschek Foyer

      LNF

    • 11:30 13:30
      WP4 Aula Seminari (LNF Bldg 36)

      Aula Seminari

      LNF Bldg 36

      Convener: Jean-Marie Le Goff (CERN)
      • 11:30
        Report on 2012 events 30m
        Speakers: Prof. Evangelos Gasis, George Mikenberg (Weizmann Institute of Science (IL)) , Jean-Marie Le Goff (CERN)
      • 12:00
        Events & Topics in 2013 30m
      • 12:30
        Collaboration Spotting 1h
        Speaker: Jean-Marie Le Goff (CERN)
    • 11:30 13:30
      WP8 Aula Conversi (LNF Bldg 57)

      Aula Conversi

      LNF Bldg 57

      Conveners: Giovanni Mazzitelli (INFN) , Michael Moll (CERN)
      • 11:30
        8.3.1 Improvement of existing irradiation facilities and evaluation of upgrade scenarios 45m
        Speaker: Michael Moll (CERN)
        Slides
      • 12:15
        8.3.2 Common infrastructure: Irradiation Tables 30m Aula Conversi

        Aula Conversi

        LNF Bldg 57

        Speaker: Gianluigi Casse (University of Liverpool (GB))
        Slides
      • 12:45
        8.3.2 Common infrastructure: Fluence Monitoring 45m
        Speakers: Prof. Juozas Vaitkus (Vilnius University (LT)) , Prof. Juozas Vaitkus (Vilnius University)
        Slides
    • 11:30 13:30
      WP9: WP9.2 gaseous trackers Touschek Auditorium (LNF Bldg 36)

      Touschek Auditorium

      LNF Bldg 36

      Conveners: Klaus Desch (University of Bonn) , Paul Colas (CEA/IRFU,Centre d'etude de Saclay Gif-sur-Yvette (FR))
      • 11:30
        Introduction 10m
        Speaker: Paul Colas (CEA/IRFU,Centre d'etude de Saclay Gif-sur-Yvette (FR))
        Slides
      • 11:40
        PCMag autonomization and improvements to the DESY test facility 20m
        Speaker: Ralf Diener (DESY)
        Slides
      • 12:00
        Endplate integration 20m
        Speaker: Wenxin Wang (Commissariat a l'Energie Atomique et aux Energies Alternatives)
        Slides
      • 12:20
        The CERN MPGD workshop upgrade 20m
        Speakers: Paul Colas (CEA/IRFU,Centre d'etude de Saclay Gif-sur-Yvette (FR)) , Rui De Oliveira (CERN)
        Slides
      • 12:40
        Pixel Readout at Nikhef 20m
        Speaker: Dr Nigel Hessey (NIKHEF (NL))
        Slides
      • 13:00
        SRS, S-ALTRO and DESY GridGEM developments 20m
        Speaker: Felix Mueller (DESY)
        Slides
      • 13:20
        Discussion - What remains to completion? 10m
    • 13:30 14:30
      Lunch 1h ENEA Canteen

      ENEA Canteen

    • 14:30 17:00
      WP3 Aula Seminari (LNF Bldg 36)

      Aula Seminari

      LNF Bldg 36

      Conveners: Hans-Günther Moser (Max-Planck-Institut für Physik) , Valerio Re (INFN)
      • 14:30
        Introduction 15m
        Speakers: Hans-Günther Moser (Max-Planck-Institut für Physik) , Valerio Re (INFN)
        Slides
      • 14:45
        3D integration activities at CERN 15m
        Speaker: Michael Campbell (CERN)
        Slides
      • 15:00
        3D integration activities at Bonn/CPPM 15m
        Speaker: Laura Gonella (Universitaet Bonn (DE))
        Slides
      • 15:15
        3D integration activities at INFN 15m
        Speaker: Lodovico Ratti (University of Pavia)
        Slides
      • 15:30
        Status of MAPS developments at Strasbourg and plans for fine pitch CMOS wafers 3D interconnections 25m
        Speaker: Wojciech Dulinski (Institut Pluridisciplinaire Hubert Curien (FR))
        Slides
      • 15:55
        3D integration activities at LAL/LAPP/LPNHE/MPP 10m
        Speaker: Abdenour Lounis (Universite de Paris-Sud 11 (FR))
        Slides
      • 16:05
        3D integration activities at University of Barcelona 15m
        Speaker: Eva Vilella (University of Barcelona)
        Slides
      • 16:20
        3D integration activities at MPP/GLA/LAL/LIV/LPNHE 15m
        Speaker: Anna Macchiolo (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D)
        Slides
      • 16:35
        Results at CPPM-Bonn with 3D Tezzaron-Chartered technology 15m
        Speaker: Theresa Obermann (Universitaet Bonn (DE))
        Slides
    • 14:30 17:00
      WP8 Aula Conversi - Building 57

      Aula Conversi - Building 57

      LNF

      Conveners: Giovanni Mazzitelli (INFN) , Michael Moll (CERN)
      • 14:30
        8.4: Qualification of components and common database 40m
        Speakers: Simon Canfer (Rutherford Appleton Laboratory) , Simon Canfer (STFC - Science & Technology Facilities Council (GB))
        Slides
      • 15:10
        8.4: Qualification of components (Electronics) 30m
        Speaker: Mauro Citterio (Università degli Studi e INFN Milano (IT))
        Slides
      • 15:40
        8.4. Qualification of components 20m
        Speaker: Mauro Menichelli (Universita e INFN (IT))
        Slides
    • 14:30 17:00
      WP9: WP9.5 Calorimeters Touschek Auditorium (LNF Bldg 36)

      Touschek Auditorium

      LNF Bldg 36

      Conveners: Felix Sefkow (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) , Roman Poeschl (Universite de Paris-Sud 11 (FR))
      • 14:30
        Introduction 10m
        Speaker: Felix Sefkow (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))
        Slides
      • 14:40
        ECAL 15m
        Speaker: Roman Poeschl (Universite de Paris-Sud 11 (FR))
        Slides
      • 14:55
        Front end electronics 15m
        Speaker: Mrs Nathalie Seguin-Moreau (Universite de Paris-Sud 11 (FR))
        Slides
      • 15:10
        AHCAL 15m
        Speaker: Katja Krueger (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))
        Slides
      • 15:25
        Adaptive power supply 20m
        Speaker: Dr Erik Van Der Kraaij (University of Bergen (NO))
        Slides
      • 15:45
        DHCAL 15m
        Speaker: Vincent Boudry (Ecole Polytechnique (FR))
        Slides
      • 16:00
        Test beam infrastructure 15m
        Speaker: Dr Erik Van Der Kraaij (University of Bergen (NO))
        Slides
      • 16:15
        FCAL electronics and DAQ 15m
        Speaker: Marek Idzik (AGH University of Science and Technology (PL))
        Slides
      • 16:30
        FCAL mechanics and alignment 15m
        Speaker: Leszek Zawiejski (Institute of Nuclear Physics PAN)
        Slides
    • 17:00 17:30
      Coffee Break 30m Touschek Foyer

      Touschek Foyer

      LNF

    • 17:30 19:00
      WP3 Aula Seminari (LNF Bldg 36)

      Aula Seminari

      LNF Bldg 36

      Conveners: Hans-Günther Moser (Max-Planck-Institut für Physik) , Valerio Re (INFN)
    • 17:30 19:00
      WP8 Aula Conversi (LNF Bldg 57)

      Aula Conversi

      LNF Bldg 57

      Conveners: Giovanni Mazzitelli (INFN) , Michael Moll (CERN)
    • 17:30 19:00
      WP9: WP9.4 Silicon tracking Touschek Auditorium (LNF Bldg 36)

      Touschek Auditorium

      LNF Bldg 36

      Convener: Thomas Bergauer (Austrian Academy of Sciences (AT))
      • 17:30
        Sensor Development with ON Semi 20m
        Speaker: Dr Vaclav Vrba (Acad. of Sciences of the Czech Rep. (CZ))
        Slides
      • 17:50
        FE chip developments 20m
        Speaker: Andreu Montiel (Univ. Barcelona)
        Slides
      • 18:10
        Advanced Mechanics and polysilicon sensors 20m
        Speaker: Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES))
        Slides
      • 18:30
        Sensor Recuperation and Module Assembly 20m
        Speaker: Wolfgang Treberer-Treberspurg (Austrian Academy of Sciences (AT))
        Slides
    • 09:30 11:00
      WP2 Aula Seminari (LNF Bldg 36)

      Aula Seminari

      LNF Bldg 36

      Conveners: Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) , Dr Pere Mato Vila (CERN)
      • 09:30
        Introduction 10m
        Speaker: Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))
        Slides
      • 09:40
        Development status of USolids Library 20m
        Speaker: Marek Gayer (CERN)
        Slides
      • 10:00
        Status of DD4Hep 20m
        Speaker: Markus Frank (CERN)
        Slides
      • 10:20
        New Developments for Mokka 20m
        Speaker: Vincent Boudry (Ecole Polytechnique (FR))
        Slides
      • 10:40
        Status of Pile Up Task 20m
        Speaker: Lucia Silvestris (Universita e INFN (IT))
        Slides
    • 09:30 11:00
      WP8 Aula Conversi (LNF Bldg 57)

      Aula Conversi

      LNF Bldg 57

      Conveners: Giovanni Mazzitelli (INFN) , Michael Moll (CERN)
      • 09:30
        8.5.1 Commission and operate beam tracking telescope 20m Aula Conversi

        Aula Conversi

        LNF Bldg 57

        Speaker: Igor Rubinskiy (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY)-Unknown-Unknown)
        Slides
      • 09:50
        8.5.2 TASD and MIND 30m Aula Conversi - building 57 (LNF)

        Aula Conversi - building 57

        LNF

        Speaker: Etam Noah Messomo (Geneva university)
        Slides
      • 10:20
        8.5.3 Status of GIF++ user infrastructure 30m Aula Conversi

        Aula Conversi

        LNF Bldg 57

        Speaker: Davide Boscherini (Universita e INFN (IT))
        Slides
      • 10:50
        8.5.3 Monitoring of radiation and environmental parameters at GIF++ 10m Aula Conversi

        Aula Conversi

        LNF Bldg 57

        Speaker: Plamen Stoianov Iaydjiev (Bulgarian Academy of Sciences (BG))
        Slides
    • 09:30 11:10
      WP9: WP9.6/8.6.2 Common DAQ Touschek Auditorium (LNF Bldg 36)

      Touschek Auditorium

      LNF Bldg 36

      Convener: David Cussans (University of Bristol (GB))
      • 09:30
        Introduction to Common DAQ 10m
        Speaker: David Cussans (University of Bristol (GB))
        Slides
      • 09:40
        A Trigger/Timing Logic Unit for AIDA 20m
        Speaker: Alvaro Dosil Suarez (Universidade de Santiago de Compostela (ES))
        Slides
      • 10:00
        EUDAQ for AIDA 20m
        Speakers: Hanno Perrey (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) , Dr Igor Rubinskiy (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) , Simon Spannagel (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))
        Slides
      • 10:20
        Common DAQ issues for TPC 10m
        Speaker: Jan-Ulf Mjoernmark (Lund University (SE))
        Slides
      • 10:30
        CALICE DAQ2 as used for Si-W ECAL 10m
        Speakers: Remi Jean Noel Cornat (Ecole Polytechnique (FR)) , Remi Jean Noel Cornat (Laboratoire de Physique Corpusculaire (LPC)) , Remi Jean Noel Cornat (Ecole Polytechnique (FR))
        Slides
      • 10:40
        Clock and Control within CALICE and implications for common DAQ 10m
        Speakers: Andree Welker (Johannes-Gutenberg-Universitaet Mainz (DE)) , Andree Welker (U) , Rainer Wanke (Johannes-Gutenberg-Universitaet Mainz (DE)) , Uli Schaefer (Johannes-Gutenberg-Universitaet Mainz (DE))
        Slides
    • 11:00 11:30
      Coffee Break 30m Touschek Foyer

      Touschek Foyer

      LNF

    • 11:30 13:30
      WP2 Aula Seminari (LNF Bldg 36)

      Aula Seminari

      LNF Bldg 36

      Conveners: Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) , Dr Pere Mato Vila (CERN)
      • 11:30
        New Developments for Particle Flow 20m
        Speakers: John Marshall (University of Cambridge) , Prof. Mark Andrew Thomson (University of Cambridge (GB))
        Slides
      • 11:50
        Status of Tracking task 20m
        Speaker: Christoph Rosemann (DESY)
        Slides
      • 12:10
        Status of (LHCb) Alignment 20m
        Speaker: Christoph Hombach (University of Manchester (GB))
        Slides
      • 12:30
        Clustering, energy loss, and vertexing tools for Si detectors 20m
        Speaker: Ferenc Sikler (Wigner RCP, Budapest (HU))
        Slides
      • 12:50
        tkLayout - A Tracker Layout Modeling Tool" 20m
        Speaker: Dr Jelena Ilic (STFC - Science & Technology Facilities Council (GB))
        Slides
      • 13:10
        PFA activities at LLR 20m
        Speakers: Manqi Ruan (Ecole Polytechnique (FR)) , Vincent Boudry (Ecole Polytechnique (FR))
        Slides
    • 11:30 13:30
      WP8 Aula Conversi (LNF Bldg 57)

      Aula Conversi

      LNF Bldg 57

      Conveners: Giovanni Mazzitelli (INFN) , Michael Moll (CERN)
      • 11:30
        8.6.1: Common Test Beam Experiments at DESY 30m Aula Conversi

        Aula Conversi

        LNF Bldg 57

        Speaker: Aura Rosca (External)
        Slides
      • 12:00
        8.6.1 – Support for common test beam for linear collider 30m Aula Conversi

        Aula Conversi

        LNF Bldg 57

        Speaker: Dr Erik Van Der Kraaij (University of Bergen (NO))
        Slides
      • 12:30
        Conclusion & Discussion 1h Aula Conversi - bulding 57 (LNF)

        Aula Conversi - bulding 57

        LNF

    • 11:30 12:00
      WP9: DAQ session (cont'd)
      Conveners: David Cussans (University of Bristol (GB)) , Felix Sefkow (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) , Klaus Desch (University of Bonn) , Dr Marcel Vos (Universidad de Valencia (ES)) , Roman Poeschl (Universite de Paris-Sud 11 (FR)) , Thomas Bergauer (Austrian Academy of Sciences (AT)) , Vincent Boudry (Ecole Polytechnique (FR))
      • 11:30
        ODR RobinNP algorithm 10m
        Speaker: Dr Veronique Boisvert (University of London (GB))
        Slides
      • 11:40
        Ideas for integrating ILC SiTra into a common DAQ 10m
        Speaker: Thomas Bergauer (Austrian Academy of Sciences (AT))
        Slides
      • 11:50
        Ideas for EUDAQ-CALICE matching 10m
        Speaker: Vincent Boudry (Ecole Polytechnique (FR))
        Slides
    • 12:00 14:05
      WP9: Common topics / review Touschek Auditorium (LNF Bldg 36)

      Touschek Auditorium

      LNF Bldg 36

      Conveners: Dr Marcel Vos (Universidad de Valencia (ES)) , Vincent Boudry (Ecole Polytechnique (FR))
      • 12:00
        WP9.2 Summary 20m
        Speakers: Paul Colas (CEA/IRFU,Centre d'etude de Saclay Gif-sur-Yvette (FR)) , Paul Colas (CEA - Centre d'Etudes de Saclay (FR))
        Slides
      • 12:20
        WP9.3 Summary 20m
        Speaker: Dr Igor Rubinskiy (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))
        Slides
      • 12:40
        WP9.4 Summary 20m
        Speaker: Thomas Bergauer (Austrian Academy of Sciences (AT))
        Slides
      • 13:00
        WP9.5 Summary 20m
        Speaker: Felix Sefkow (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))
        Slides
      • 13:20
        WP9.6/8.6.2 Summary 20m
        Speaker: David Cussans (University of Bristol (GB))
        Slides
      • 13:40
        WP4 – Topic Technology Topic for the next industry event 5m
        Technology Topic for the next industry matching event that will take place before the 3rd AIDA plenary meeting in 2014.
        Speaker: Jean-Marie Le Goff (CERN)
        Slides
    • 13:30 14:30
      Lunch Break 1h ENEA Canteen

      ENEA Canteen

    • 15:00 16:30
      LNF Visit
    • 15:00 16:30
      Scientific Advisory Board Aula B-1 (LNF Bldg 36)

      Aula B-1

      LNF Bldg 36

      Convener: Geoff Hall (Imperial College Sci., Tech. & Med. (GB))
    • 16:30 17:00
      Coffee Break 30m Auditorium Touschek Foyer (LNF Bldg 36)

      Auditorium Touschek Foyer

      LNF Bldg 36

    • 17:00 19:00
      Plenary Auditorium Touschek (LNF Bldg 36)

      Auditorium Touschek

      LNF Bldg 36

      • 17:00
        Welcome address 5m
        Speaker: Chiara Meroni (Università degli Studi e INFN Milano (IT))
      • 17:05
        AIDA - Status Overview 25m
        Slides
      • 17:30
        WP4 Summary 30m
        Slides
      • 18:00
        WP3 Summary 30m
        Slides
      • 18:30
        TA Summary 30m
        Slides
    • 20:00 22:30
      Social Dinner 2h 30m Cacciani Restaurant (Via A. Diaz,13 Frascati)

      Cacciani Restaurant (Via A. Diaz,13 Frascati)

    • 09:30 11:10
      Plenary Auditorium Touschek (LNF Bldg 36)

      Auditorium Touschek

      LNF Bldg 36

      • 09:30
        WP2 Summary 30m
        Speakers: Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) , Dr Pere Mato Vila (CERN)
        Slides
      • 10:00
        WP8 Summary 35m
        Speakers: Giovanni Mazzitelli (INFN) , Michael Moll (CERN)
        Slides
      • 10:35
        WP9 Summary 35m
        Speakers: Dr Marcel Vos (Universidad de Valencia (ES)) , Vincent Boudry (Ecole Polytechnique (FR))
        Slides
    • 11:10 11:30
      Coffee Break 20m Auditorium Touschek Foyer (LNF Bldg 36)

      Auditorium Touschek Foyer

      LNF Bldg 36

    • 11:30 12:55
      Plenary Auditorium Touschek (LNF Bldg 36)

      Auditorium Touschek

      LNF Bldg 36

      • 11:30
        European Strategy 35m
        Speaker: Tatsuya Nakada (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (CH))
        Slides
      • 12:05
        AIDA in H2020 30m
        Slides
      • 12:35
        Advisory Committee conclusions 10m
        Speaker: Geoff Hall (Imperial College Sci., Tech. & Med. (GB))
        Slides
      • 12:45
        Governing Board matters 10m
        Speaker: Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES))
        Slides
    • 13:00 14:00
      Lunch Break 1h ENEA Canteen

      ENEA Canteen

    • 13:15 15:15
      Governing Board Auditorium Touschek (LNF Bldg 36)

      Auditorium Touschek

      LNF Bldg 36

      Convener: Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES))