AIDA-2020 Kick-off meeting

from Wednesday, June 3, 2015 (8:30 AM) to Friday, June 5, 2015 (6:00 PM)
CERN (222/R-001)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Jun 3, 2015
Jun 4, 2015
Jun 5, 2015
AM
9:00 AM
Registration + breakfast (until 10:00 AM) (222/R-001)
10:00 AM
Plenary session - Laurent Serin (LAL-CNRS/IN2P3 Orsay(Fr)) (until 12:00 PM) (222/R-001)
10:00 AM CERN welcome - Rolf Heuer (CERN)   (222/R-001)
10:15 AM AIDA-2020 overview - Laurent Serin (LAL-CNRS/IN2P3 Orsay(Fr))   (222/R-001)
Slides
11:00 AM Communication in AIDA-2020 - Agnes Szeberenyi (CERN)   (222/R-001)
Slides
11:30 AM Detector schools announcement - Hans Falk Hoffmann (European Scientific Institute (FR)) Johann Collot (university Grenoble Alpes (FR)) Paolo Valente (Universita e INFN, Roma I (IT))   (222/R-001)
11:45 AM Governing board agenda - Laurent Serin (LAL-CNRS/IN2P3 Orsay(Fr))   (222/R-001)
Slides
9:00 AM
WP13 -Prof. Laktineh Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)) Imad Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)) Silvia Dalla Torre (Universita e INFN, Trieste (IT)) Mrs Silvia Dalla Torre (until 12:30 PM) (42/3-002)
9:00 AM Task 13.2.1 - Paulo Fonte   (42/3-002)
Slides
9:10 AM Task 13.2.2 - Imad Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)) Laktineh Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)) Laktineh Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR))   (42/3-002)
Slides
9:20 AM Task 13.2.3 - Giulio Aielli (Universita e INFN Roma Tor Vergata (IT))   (42/3-002)
Slides
9:30 AM Task 13.2.4 - Giovanni Bencivenni (Istituto Nazionale Fisica Nucleare Frascati (IT))   (42/3-002)
Slides
9:40 AM Task 13.2.5 - Dr Silvia Dalla Torre (Universita e INFN, Trieste (IT))   (42/3-002)
Slides
9:50 AM Task 13.3.1 - Eraldo Oliveri (CERN)   (42/3-002)
Slides
10:00 AM Task 13.3.2 - Eraldo Oliveri (CERN)   (42/3-002)
Slides
10:10 AM Task 13.3.3 - Leif Joensson   (42/3-002)
Slides
10:20 AM Task 13.4.1 - Hubert Kroha (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D)   (42/3-002)
Slides
10:30 AM --- Coffee break ---
11:00 AM Task 13.4.2 - Paul Colas (CEA - Centre d'Etudes de Saclay (FR)) Paul Colas (CEA/IRFU,Centre d'etude de Saclay Gif-sur-Yvette (FR)) Paul Colas (CEA/Irfu)   (42/3-002)
11:10 AM Task 13.4.3 - Luigi Benussi (Istituto Nazionale Fisica Nucleare Frascati (IT))   (42/3-002)
Slides
11:20 AM Task 13.4.4 - Dezso Varga (Hungarian Academy of Sciences (HU))   (42/3-002)
Slides
11:30 AM Task 13.4.5 - Antonio Ranieri (Universita e INFN, Bari (IT))   (42/3-002)
Slides
11:40 AM Task 13.4.6 - Giuseppe Iaselli (Universita e INFN, Bari (IT))   (42/3-002)
Slides
11:50 AM Task 13.4.7 - Paul Colas (CEA - Centre d'Etudes de Saclay (FR)) Paul Colas (CEA/IRFU,Centre d'etude de Saclay Gif-sur-Yvette (FR)) Paul Colas (CEA/Irfu)   (42/3-002)
12:00 PM WP13 managerial aspects - Silvia Dalla Torre (Universita e INFN, Trieste (IT)) Imad Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)) Laktineh Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)) Laktineh Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR))   (42/3-002)
Slides
9:00 AM
WP14 Infrastructure for advanced calorimeters - Roman Poeschl (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR)) Frank Simon (Max-Planck-Institut fuer Physik) (until 12:30 PM) (6/2-004)
9:00 AM Introduction to WP14 - Frank Simon (Max-Planck-Institut fuer Physik)   (6/2-004)
Slides
9:25 AM Task 14.2: Test infrastructure for innovative calorimeters with optical readout - Etiennette Auffray Hillemanns (CERN)   (6/2-004)
Slides
10:00 AM Task 14.3: Test infrastructure for innovative calorimeters with semiconductor readout - Vincent Boudry (LLR - Ecole Polytechnique/CNRS-IN2P3)   (6/2-004)
Slides
10:35 AM --- Coffee Break ---
10:55 AM Task 14.4: Readout systems for innovative calorimeters - Katja Kruger (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (6/2-004)
Slides
11:30 AM Task 14.5: Mechanical and thermal tools for innovative calorimeters - Maria Fouz Iglesias (Centro de Investigaciones Energ. Medioambientales y Tecn. - (ES)   (6/2-004)
Slides
12:05 PM Open Discussion   (6/2-004)
9:00 AM
WP6 - Gianluigi Casse (University of Liverpool (GB)) Ivan Peric (Ruprecht-Karls-Universitaet Heidelberg (DE)) Mr Gianluigi Casse (until 12:30 PM) (40/S2-A01 - Salle Anderson)
9:15 AM Introduction - Gianluigi Casse (University of Liverpool (GB)) Ivan Peric (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
Slides
9:30 AM Introduction of the Institutes - Nanni Darbo (Universita e INFN Genova (IT)) Craig Buttar (University of Glasgow (GB)) Daniela Bortoletto (University of Oxford (GB)) Fabienne Orsini (CEA/IRFU,Centre d'etude de Saclay Gif-sur-Yvette (FR)) Norbert Wermes (Universitaet Bonn (DE))   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
10:30 AM --- Coffee break ---
11:10 AM Presentation of Institutes   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
11:50 AM Summary and plans   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
9:00 AM
WP9 - Paolo Petagna (CERN) Georg Viehhauser (University of Oxford (GB)) (until 12:30 PM) (17/1-007)
9:00 AM WP9 in AIDA-2020: official programme, commitments, milestones, deliverables - Paolo Petagna (CERN) Georg Viehhauser (University of Oxford (GB))   (17/1-007)
Slides
9:30 AM Awarded financial contribution and rules   (17/1-007)
Slides
10:00 AM General plan and target for Task 9.2 - Paolo Petagna (CERN)   (17/1-007)
Slides
10:15 AM General plan and target for Task 9.3 - Georg Viehhauser (University of Oxford (GB))   (17/1-007)
possible equipment list
Slides
10:30 AM --- coffee break ---
10:45 AM CNRS-LPNHE in WP9: interests, capabilities, expectations, useful external collaborations - Giovanni Calderini (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) Marco Bomben (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   (17/1-007)
Slides
11:00 AM CERN in WP9: interests, capabilities, expectations, useful external collaborations - Alessandro Mapelli (CERN) Paolo Petagna (CERN)   (17/1-007)
Slides
11:15 AM CSIS-IFIC in WP9: interests, capabilities, expectations, useful external collaborations - Marcel Vos (IFIC Valencia (ES))   (17/1-007)
Slides
11:30 AM UK in WP9: interests, capabilities, expectations, useful external collaborations - Joost Vossebeld (University of Liverpool (GB)) Joel Goldstein (University of Bristol (GB))   (17/1-007)
Slides
11:45 AM Other ACTIVE (non-beneficiaries) users/partners? Role? Interests? Requests? - All   (17/1-007)
12:00 PM WP Management issues: dedicated WP kick-off meeting; first discussion on periodic WP/Task meeting, responsibilities, progress reporting and monitoring - ALL   (17/1-007)
8:30 AM
Plenary meeting (until 10:30 AM) (222/R-001)
8:30 AM WP2 summary - Marcello Losasso (CERN)   (222/R-001)
Slides
8:45 AM WP3 summary - Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Witold Pokorski (CERN)   (222/R-001)
Slides
9:00 AM WP4 summary - Christophe De La Taille (OMEGA (FR)) Valerio Re (INFN)   (222/R-001)
Slides
9:15 AM WP5 summary - Matthew Wing (University of London (GB)) David Cussans (University of Bristol (GB))   (222/R-001)
Slides
9:30 AM WP6 summary - Ivan Peric (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE)) Gianluigi Casse (University of Liverpool (GB))   (222/R-001)
Slides
9:45 AM WP7 summary - Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES)) Anna Macchiolo (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D)   (222/R-001)
Slides
10:00 AM WP8 summary - Dario Autiero (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR))   (222/R-001)
Slides
10:30 AM --- Coffee break ---
11:00 AM
Plenary meeting (until 1:00 PM) (222/R-001)
11:00 AM WP9 summary   (222/R-001)
Slides
11:15 AM TA summary - Henric Wilkens (CERN)   (222/R-001)
Slides
11:30 AM WP13 summary - Imad Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)) Silvia Dalla Torre (Universita e INFN, Trieste (IT))   (222/R-001)
Slides
11:45 AM WP14 summary - Dr Roman Poeschl (LAL-Orsay) Frank Simon (Max-Planck-Institut fuer Physik)   (222/R-001)
Slides
12:00 PM WP15 summary - Federico Ravotti (CERN) Marcel Stanitzki (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (222/R-001)
Slides
12:15 PM AOBs   (222/R-001)
PM
12:00 PM --- Lunch ---
2:00 PM
WP2 -Mr Marcello Lossasso (until 6:00 PM) (60-4-015)
2:00 PM Communication Plan - Agnes Szeberenyi (CERN)   (60-4-015)
2:20 PM Network of TT (to be appointed / discussion as well in SC and/or GB) - Marcello Losasso (CERN)   (60-4-015)
Slides
2:40 PM Identification of key technology (definition and indicators) - Marcello Losasso (CERN)   (60-4-015)
3:00 PM PoC – selection & award criteria (to propose for adoption to GB) – selection committee composition - Marcello Losasso (CERN)   (60-4-015)
3:20 PM Industrial Events - Marcello Losasso (CERN)   (60-4-015)
3:40 PM Plan for the T2.5 (companies to involve, how and what, schedule) - Thomas Bergauer (Austrian Academy of Sciences (AT))   (60-4-015)
Slides
4:00 PM T2.2 - Agnes Szeberenyi (CERN)   (60-4-015)
2:00 PM
WP3 - Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Witold Pokorski (CERN) (until 6:00 PM) (13/2-005)
2:00 PM Introduction - Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Witold Pokorski (CERN)   (13/2-005)
Slides
2:15 PM DD4hep and DDG4 - Markus Frank (CERN)   (13/2-005)
Slides
2:35 PM EDM Toolkit - Benedikt Hegner (CERN)   (13/2-005)
Slides
2:55 PM USolids - Gabriele Cosmo (CERN)   (13/2-005)
Slides
3:15 PM Pandora - Steven Green (University of Cambridge (GB))   (13/2-005)
Slides
3:35 PM --- Coffee Break ---
4:05 PM Alignment Tools - Silvia Borghi (University of Manchester (GB))   (13/2-005)
Slides
4:25 PM aidaTT - DESY activities in WP3 - Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (13/2-005)
Slides
4:45 PM parallel scheduling of algorithms - Michel Jouvin (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR)) Antoine Perus (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR))   (13/2-005)
Slides
5:05 PM Hep Software Foundation - Pere Mato Vila (CERN)   (13/2-005)
Slides
5:25 PM discussion   (13/2-005)
2:00 PM
WP5 -Mr Matthew Wing Dr External-David External-Cussans (University of Bristol) David Cussans (University of Bristol (GB)) Matthew Wing (University of London (GB)) (until 6:00 PM) (40/S2-B01 - Salle Bohr)
2:00 PM Introduction to Common DAQ workpackage and software tasks - Matthew Wing (University of London (GB))   (40/S2-B01 - Salle Bohr)
Slides
2:30 PM Introduction to hardware tasks - David Cussans (University of Bristol (GB))   (40/S2-B01 - Salle Bohr)
Slides
3:00 PM CALICE needs and capability for common DAQ during AIDA-2020 - Taikan Suehara (The University of Tokyo) Taikan Suehara (Kyushu University (JP))   (40/S2-B01 - Salle Bohr)
Slides
3:30 PM TPC and Si reference tracker needs and capability - Dimitra Tsionou (Aristotle Univ. of Thessaloniki (GR))   (40/S2-B01 - Salle Bohr)
Slides
4:00 PM FCAL needs and capability - Oleksandr Borysov (Tel Aviv University (IL))   (40/S2-B01 - Salle Bohr)
Slides
4:30 PM EUDAQ - A common data acquisition framework - Hendrik Jansen (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (40/S2-B01 - Salle Bohr)
Slides
5:00 PM Discussion   (40/S2-B01 - Salle Bohr)
6:00 PM
Steering Committee meeting - Anna Macchiolo (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D) Fernando Arteche (Instituto Tecnológico de Aragón) Dario Autiero (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)) Gianluigi Casse (University of Liverpool (GB)) David Cussans (University of Bristol (GB)) Silvia Dalla Torre (Universita e INFN, Trieste (IT)) Christophe De La Taille (OMEGA (FR)) Dr David Cussans (University of Bristol) Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Imad Laktineh (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR)) Marcello Losasso (CERN) Ivan Peric (Ruprecht-Karls-Universitaet Heidelberg (DE)) Marko Mikuz (Jozef Stefan Institute (SI)) Roman Poeschl (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR)) Paolo Petagna (CERN) Witold Pokorski (CERN) Natalia Potylitsina-Kube (DESY) Dr Federico Ravotti (CERN) Valerio Re (Universita e INFN, Pavia (IT)) Laurent Serin (LAL-CNRS/IN2P3 Orsay(Fr)) Valerio Re (INFN) Frank Simon (Max-Planck-Institut fuer Physik) Marcel Stanitzki (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Georg Viehhauser (University of Oxford (GB)) Dr Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES)) Henric Wilkens (CERN) Matthew Wing (University of London (GB)) Paolo Giacomelli (INFN Sezione di Bologna) Mrs Anna Macchiolo Mr Marko Mikuz Mr Fernando Arteche Mr Gianluigi Casse Mr Ivan Peric Mr Imad Laktineh Mr Matthew Wing Silvia Dalla torre Stjepko Fazinic Ivan Vila Konrad Elsener (CERN) Paolo Giacomelli (Universita e INFN, Bologna (IT)) Felix Sefkow (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Dr Svetlomir Stavrev (CERN) Sabrina El Yacoubi Sebastien Murphy (Eidgenoessische Tech. Hochschule Zuerich (CH)) (until 7:30 PM) (40/S2-B01 - Salle Bohr)
12:30 PM --- Lunch ---
2:00 PM
WP15 -Dr Federico Ravotti (CERN) Marcel Stanitzki (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) (until 6:00 PM) (500/1-001 - Main Auditorium)
2:00 PM Introduction - Federico Ravotti (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
2:10 PM WP15.2 - Pixel telescopes - Jan Linus Roderik Dreyling-Eschweiler (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
2:25 PM WP15.3 - Test Beam improvements at DESY - Dimitra Tsionou (Aristotle Univ. of Thessaloniki (GR))   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
2:50 PM WP15.4 - Test Beam improvements at Frascati - Paolo Valente (Universita e INFN, Roma I (IT))   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
3:15 PM --- Break ---
3:35 PM WP 15.5 - IRRAD and GIF++ Facilities Infrastructure Upgrade - Federico Ravotti (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
3:50 PM WP15.5 - Cosmic-rays tracker improvements & augmented reality event-display for GIF++ Facility - Davide Boscherini (Universita e INFN, Bologna (IT))   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
4:05 PM WP15.5 - Cold irradiations at Birmingham Proton Facility - Richard French (The University of Sheffield) Kerry Ann Parker (University of Sheffield (GB))   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
4:15 PM WP15.5 - Position resolved fluence measurement system for proton beam - Juozas Vaitkus (Vilnius University) Eugenijus Gaubas (Vilnius university)   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
4:25 PM WP15.5 - Transport system for large objects at Ljubljana JSI TRIGA reactor - Marko Mikuz (Jozef Stefan Institute (SI)) Vladimir Cindro (Jozef Stefan Institute (SI))   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
4:35 PM WP15.5 - Istantaneous dose-rate monitor for GIF++ Facility - Plamen Stoianov Iaydjiev (Bulgarian Academy of Sciences (BG))   (500/1-001 - Main Auditorium)
Slides
4:45 PM Discussion   (500/1-001 - Main Auditorium)
2:00 PM
WP4 - Christophe De La Taille (OMEGA (FR)) Valerio Re (INFN) Valerio Re (Universita e INFN, Pavia (IT)) (until 6:00 PM) (503/1-001 - Council Chamber)
2:00 PM Introduction - Valerio Re (INFN) Christophe De La Taille (OMEGA (FR))   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
2:20 PM CERN (65 nm CMOS) - Michael Campbell (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
2:30 PM INFN contribution to WP4 (65 nm and interconnections) - Valerio Re (INFN)   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
2:40 PM INFN-MIlano (65 nm CMOS) - Valentino Liberali (Università degli Studi e INFN Milano (IT))   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
2:50 PM CPPM (65 nm and interconnections) - Alexandre Rozanov (CPPM, Aix-Marseille Université, CNRS/IN2P3 (FR))   ((65 nm and Council Chamber)
Slides
3:00 PM AGH (65 nm and SiGe) - Marek Idzik (AGH University of Science and Technology (PL)) Valerio Re (INFN) Christophe De La Taille (OMEGA (FR))   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
3:10 PM Bonn (65 nm CMOS and interconnections) - Fabian Huegging (Universitaet Bonn (DE)) Fabian Huegging (University of Bonn)   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
3:20 PM OMEGA (SiGe) - Gisele Martin Chassard (OMEGA (FR))   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
3:30 PM IPNL (SiGe) - Herve Mathez (Universite Claude Bernard-Lyon I (FR))   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
3:40 PM DESY & UHeidelberg - Felix Sefkow (DESY)   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
3:50 PM Coffee break   (503/1-001 - Council Chamber)
4:10 PM INFN Genova (interconnections) - Nanni Darbo (Universita e INFN Genova (IT))   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
4:20 PM LAL (interconnections) - Abdenour Lounis (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR)) Heinz Pernegger (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
4:30 PM Uppsala (interconnections) - Richard Brenner (Uppsala University (SE))   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
4:40 PM Glasgow (interconnections) - Richard Bates (Department of Physics and Astronomy-University of Glasgow) Richard Bates (University of Glasgow (GB)) Craig Buttar (University of Glasgow (GB))   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
4:50 PM HLL-MPP (interconnections) - Laci Andricek (MPG Semiconductor Lab) Valerio Re (INFN)   (503/1-001 - Council Chamber)
Slides
5:00 PM Discussion: WP4 milestones and deliverables   (503/1-001 - Council Chamber)
2:00 PM
WP7 - Anna Macchiolo (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D) Mr Ivan Vila Mrs Anna Macchiolo Dr Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES)) (until 6:00 PM) (222/R-001)
2:00 PM Introduction - Dr Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES)) Anna Macchiolo (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D)   (222/R-001)
Slides
2:15 PM 3D pixel design and simulations - Gian-Franco Dalla Betta (INFN and University of Trento)   (222/R-001)
Slides
2:30 PM CERN Activities and Plans for WP7 - Dominik Dannheim (CERN)   (222/R-001)
Slides
2:45 PM TCAD model of radiation damage at High Fluence HL-LHC silicon detectors - Francesco Moscatelli (Universita e INFN, Perugia (IT)) Francesco Moscatelli (CNR)   (222/R-001)
Slides
3:00 PM Steps towards LGAD simulation and production - Nicolo Cartiglia (Universita e INFN Torino (IT))   (222/R-001)
Slides
3:15 PM FBK Technologies for AIDA-2020 - Maurizio Boscardin (FBK Trento) Maurizio Boscardin (Unknown)   (222/R-001)
Slides
3:30 PM CSIC Actitivies and Plans for WP7 - Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES)) Giulio Pellegrini (Universidad de Valencia (ES)) Giulio Pellegrini (Centro Nacional de Microelectrónica (IMB-CNM-CSIC) (ES))   (222/R-001)
Slides
3:45 PM Initial Pixel Module characterization D7.6 - Cinzia Da Via (University of Manchester (GB))   (222/R-001)
4:00 PM Plans and Activities for the AIDA-2020 Starting Phase in Firenze - Marco Meschini (Universita e INFN, Firenze (IT))   (222/R-001)
Slides
4:15 PM iNFN-milano activities for AIDA 2020 - Gianluca Alimonti (Università degli Studi e INFN Milano (IT))   (222/R-001)
Slides
4:30 PM Final Pixel Characterization Task D7.7 - Anna Macchiolo (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D)   (222/R-001)
Slides
4:45 PM Discussion on additional common networking activities in WP7 - Anna Macchiolo (Max-Planck-Institut fuer Physik (Werner-Heisenberg-Institut) (D) Ivan Vila Alvarez (Universidad de Cantabria (ES))   (222/R-001)
Slides
4:00 PM
TA -Mr Marko Mikuz Mr Fernando Arteche Fernando Arteche (Instituto Tecnológico de Aragón) Natalia Potylitsina-Kube (DESY) Marko Mikuz (Jozef Stefan Institute (SI)) Henric Wilkens (CERN) Mr Stjepko Fazinic (until 7:00 PM) (32/S-C22)
4:00 PM Application form process - Livia Lapadatescu (CERN)   (32/S-C22)
Slides
4:15 PM CERN TA : Scientific and administrative issues - Henric Wilkens (CERN) Michael Moll (CERN)   (32/S-C22)
Slides
4:30 PM DESY TA : Scientific and administrative issues - Natalia Potylitsina-Kube (DESY)   (32/S-C22)
Slides
4:45 PM Louvain TA : Scientific and administrative issues - Eduardo Cortina Gil (Universite catholique de Louvain)   (32/S-C22)
Slides
5:00 PM KIT TA : Scientific and administrative issues - Alexander Dierlamm (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (32/S-C22)
Slides
5:15 PM Birmingham TA : Scientific and administrative issues - Philip Patrick Allport (University of Birmingham (UK))   (32/S-C22)
Slides
5:30 PM JSI: Scientific and Administrative issues - Vladimir Cindro (Jozef Stefan Institute (SI)) Marko Mikuz (Jozef Stefan Institute (SI))   (32/S-C22)
Slides
5:45 PM RBI TA : Scientific and administrative issues - Stjepko Fazinic   (32/S-C22)
Slides
6:00 PM ITANOVA TA : Scientific and administrative issues - Fernando Arteche (Instituto Tecnológico de Aragón)   (32/S-C22)
Slides
6:15 PM User selection commitee - Laurent Serin (LAL-CNRS/IN2P3 Orsay(Fr))   (32/S-C22)
Slides
7:00 PM
Cocktail Dinner (until 9:00 PM) (R1)
1:00 PM --- Lunch ---
2:00 PM
Governing Board Meeting (until 4:00 PM) (222/R-001)
3:30 PM 2016 Annual meeting location - Laurent Serin (LAL-CNRS/IN2P3 Orsay(Fr))   (222/R-001)