Uploading new files or accessing files from this month is currently not possible. More details here.
Blois 2019: 31st Rencontres de Blois on "Particle Physics and Cosmology"

from Sunday, 2 June 2019 (17:00) to Friday, 7 June 2019 (15:00)
Gaston d'Orléans

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
2 Jun 2019
3 Jun 2019
4 Jun 2019
5 Jun 2019
6 Jun 2019
7 Jun 2019
AM
09:00
Opening - Jean TRAN THANH VAN (until 09:45) (Gaston d'Orléans)
09:45
Coffee Break (until 10:15) (Margueritte de Valois, Ground Floor)
10:15
Highlights - Thomas Lohse (Humboldt-Universitaet zu Berlin (DE)) (until 12:30) (Gaston d'Orléans)
10:15 Perspectives in Cosmology - George Smoot (LBNL)   (Gaston d'Orléans)
11:00 Status of Research on Gravitational Waves - Stanislav Babak (APC Paris)   (Gaston d'Orléans)
11:45 Ten Years of LHC - Highlights, Challenges and Opportunities - Marumi Kado (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   (Gaston d'Orléans)
09:00
Beyond the Standard Model / Dark Matter - Jim Olsen (Princeton University (US)) (until 10:30) (Gaston d'Orléans)
09:00 Highlights on SUSY and Exotic Searches - Monika Wielers (RAL (UK))   (Gaston d'Orléans)
09:30 Long lived BSM - Marco Drewes (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE))   (Gaston d'Orléans)
10:00 Searches in the Long-Lived Particle and Dark Sectors - Juliette Alimena (Ohio State University (US))   (Gaston d'Orléans)
10:30
Coffee Break (until 11:00) (Margueritte de Valois Ground Floor)
11:00
Beyond the Standard Model / Dark Matter - Jodi Cooley (SMU) (until 12:30) (Gaston d'Orléans)
11:00 Searches for Dark Matter at the LHC - Alex Tapper (Imperial College London)   (Gaston d'Orléans)
11:30 Recent Results and Prospects for Direct Detection Dark Matter Experiments - Priscilla Cushman (University of Minnesota)   (Gaston d'Orléans)
12:00 New Directions in Dark Matter - Rouven Essig   (Gaston d'Orléans)
08:00
Excursion to Chateau de Chenonceau and to Clo Lucé (Leonardo da Vinci) (until 12:00) ()
09:00
QCD+EW+Top Physics+Heavy Ions - Marumi Kado (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) (until 10:30) (Gaston d'Orléans)
09:00 Recent Precision W/Z Measurements at the LHC - Nenad Vranjes (Institute of Physics Belgrade (RS))   (Gaston d'Orléans)
09:30 Recent VBS and VBF Measurements at the LHC - Dr Pietro Vischia (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE))   (Gaston d'Orléans)
10:00 Progress in State-of-the-Art Matched Resummation/pQCD Calculations - Pier Francesco Monni (CERN)   (Gaston d'Orléans)
10:30
Coffee Break (until 11:00) (Marguerite de Valois Ground Floor)
11:00
QCD+EW+Top Physics+Heavy Ions - Heather Gray (LBNL) (until 12:00) (Gaston d'Orléans)
11:00 Defining and measuring the top mass - Andre Hoang (University of Vienna)   (Gaston d'Orléans)
11:30 Heavy Ion Theory - Jean-Yves Ollitrault (CNRS)   (Gaston d'Orléans)
08:30
The High Energy Universe - Juan Antonio Aguilar (ULB Brussels) (until 10:00) (Gaston d'Orléans)
08:30 Results from the Pierre Auger Observatory in the Light of UHECR Interactions - Denise Boncioli (GSSI)   (Gaston d'Orléans)
09:00 Gamma Ray Astrophysics - Emma de Ona-Wilhelmi (DESY and CSIC/IEEC)   (Gaston d'Orléans)
09:30 Multimessenger Astrophysics - Imre Bartos (University of Florida)   (Gaston d'Orléans)
10:00
Cosmology - Heide Costantini (INFN-Genova (ITALY)/ University of Notre Dame (USA)) (until 10:30) (Gaston d'Orléans)
10:00 21 cm Cosmology - Miguel Morales (University of Washington)   (Gaston d'Orléans)
10:30
Coffee Break (until 10:45) (Gaston d'Orléans)
10:45
Cosmology - Emma de Ona-Wilhelmi (DESY and CSIC/IEEC) (until 11:45) (Gaston d'Orléans)
10:45 The Dark Energy Survey, Cosmological Results and Future Perspectives - Aurelio Carnero (LIneA, Rio de Janeiro)   (Gaston d'Orléans)
11:15 Dark Energy: Theoretical Developments - Ed Copeland (Nottingham University)   (Gaston d'Orléans)
11:45
Summary Talk - Jean TRAN THANH VAN (until 12:45) (Gaston d'Orléans)
11:45 Conference Summary - Graciela Beatriz Gelmini (University of California Los Angeles (US))   (Gaston d'Orléans)
PM
17:00
Registration (until 19:00) (Secretariat)
19:00
Reception (until 20:00) (Chateau's Courtyard)
20:00
Dinner (until 22:00) (Dinning Room @ Chateau)
12:30
Lunch (until 14:00) (Dinning Room @ Chateau)
14:00
The Higgs Boson - Christophe Grojean (DESY (Hamburg) and Humboldt University (Berlin)) (until 15:00) (Gaston d'Orléans)
14:00 Higgs Couplings and Properties - Marco Delmastro (CNRS/IN2P3 LAPP)   (Gaston d'Orléans)
14:30 Rare Higgs Decays and Production Modes - Lindsey Gray (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Gaston d'Orléans)
15:00
The Higgs Boson - Christophe Grojean (DESY (Hamburg) and Humboldt University (Berlin)) (until 16:00) (Gaston d'Orléans)
15:00 Progress on SM Higgs precision calculations - Robert Valentin Harlander (Rheinisch Westfaelische Tech. Hoch. (DE))   (Gaston d'Orléans)
15:30 Higgs and Cosmology - Oleg Lebedev (University of Helsinki)   (Gaston d'Orléans)
16:00
Conference Photograph (until 16:15) (Gaston d'Orléans)
16:15
Coffee Break (until 16:45) (Gaston d'Orléans)
16:45
Beyond the Standard Model / Dark Matter - Rouven Essig (until 17:45) (Gaston d'Orléans)
16:45 Recent Results and Prospects for Indirect Dark Matter Detection - Marco Cirelli (CNRS LPTHE Jussieu)   (Gaston d'Orléans)
17:15 Cancelled - Sterile neutrino searches and scenarios as dark matter   (Gaston d'Orléans)
18:00
Visit of the Chateau (until 19:00) ()
20:00
Dinner (until 22:00) (Dinning Room @ Chateau)
12:30
Lunch (until 14:00) (Dinning Room @ Chateau)
14:00
Beyond the Standard Model / Dark Matter - Bolek Pietrzyk (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) (until 14:30) (Gaston d'Orléans)
14:00 Exploring BSM at low energy - Martin Gonzalez-Alonso (CERN)   (Gaston d'Orléans)
14:30
Heavy Flavour Physics - Bolek Pietrzyk (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) (until 16:00) (Gaston d'Orléans)
14:30 CP violation - Marco Gersabeck (Manchester)   (Gaston d'Orléans)
15:00 Rare decays - Mitesh Patel (Imperial College)   (Gaston d'Orléans)
15:30 Theoretical Point of View - Tobias Hurth (Mainz)   (Gaston d'Orléans)
16:00
Coffee Break (until 16:30) (Gaston d'Orléans)
16:30
Parallel Session BSM+DM - Oleg Lebedev (University of Helsinki) (until 19:30) ()
16:30 New Physics in EW phase transition - Iason Baldes (ULB)   ()
16:50 Three-boson signals of a three-brane world - Rashmish Mishra (SNS, Pisa)   ()
17:10 Long Lived Particles - Jan Hajer (Université catholique de Louvain)   ()
17:30 Searches with boosted objects in ATLAS and CMS - Alejandro Gomez Espinosa (ETH Zurich (CH))   ()
17:50 Searches for new resonances in hadronic final states with the ATLAS detector - Nishu Nishu (Shanghai Jiao Tong University (CN))   ()
18:10 Search for new physics in multilepton final states in CMS - Halil Saka (Rutgers State Univ. of New Jersey (US))   ()
18:30 Searches for new resonances in final states comprising leptons using the ATLAS detector - Oleg Zenin (Institute for High Energy Physics of NRC Kurchatov Institute (R)   ()
18:50 Selected highlights from dark matter searches with CMS - Sushil Chauhan (Panjab University (IN))   ()
19:10 Dark matter and the 21cm global signal at cosmic dawn - Ely Kovetz (Ben Gurion U.)   ()
16:30
Parallel Session Higgs+Top+EW - Pier Francesco Monni (CERN) (until 19:50) ()
16:30 Inclusive multi-boson measurements in ATLAS and CMS - Tiesheng Dai (University of Michigan (US))   ()
16:50 Vector-boson scattering results from ATLAS - Narei Lorenzo Martinez (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   ()
17:10 Selected results on VBS and VBF processes from CMS - Meng Lu (Peking University (CN))   ()
17:30 Bottom-quark mass effects in electroweak and Higgs processes - Davide Napoletano (Ipht, Saclay)   ()
17:50 Recent results on W/Z/top physics in LHCb - Oscar Augusto De Aguiar Francisco (CERN)   ()
18:10 Precision electroweak results from ATLAS - Elena Yatsenko (Shanghai Jiao Tong University (CN) & Tsung-Dao Lee Institute (CN))   ()
18:30 Precision electroweak results from CMS - Carlos Francisco Erice Cid (Universidad de Oviedo (ES))   ()
18:50 Theoretical uncertainties in the W-boson mass determination at hadron colliders - Mauro Chiesa (Julius-Maximilians-Universität Würzburg)   ()
19:10 Recent results from V+jets measurements in ATLAS - Ewelina Maria Lobodzinska (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   ()
19:30 Electroweak corrections in Higgs physics - Armin Schweitzer (ETH Zurich)   ()
16:30
Parallel Session Neutrinos - Jacques Dumarchez (Univ. P. et Marie Curie (Paris VI) (FR)) (until 19:50) ()
16:30 KM3NeT-ORCA: Oscillation Research with Cosmics in the Abyss - Luigi Antonio Fusco (APC)   ()
16:50 Search for eV Sterile Neutrinos – The STEREO Experiment - Stefan Schoppmann (Max-Planck-Institut für Kernphysik)   ()
17:10 Testing New Physics Explanations of MiniBooNE Anomaly at Neutrino Scattering Experiments - Carlos Arguelles Delgado (MIT)   ()
17:30 Search for neutrinoless double beta decay with GERDA - Ms Ann-Kathrin Schütz (University of Tübingen)   ()
17:50 Results from the CUORE experiment - Guido Fantini (GSSI Gran Sasso)   ()
18:10 Final results of the CUPID-0 Phase I experiment - Luca Gironi   ()
18:30 Earth tomography with neutrinos - Sergio Palomares Ruiz (IFIC Valencia)   ()
18:50 Lithium molybdate scintillating bolometers for double beta decay - Mrs Claudia Nones (IRFU/DPhP) Mrs The CUPID-Mo collaboration   ()
19:10 The NEXT experiment for neutrinoless double beta decay searches - Justo Martin-Albo (Harvard University)   ()
19:30 Electromagnetic neutrinos: New constraints and new effects in oscillations - Студеникин Студеникин Иван Александрович (M.V. Lomonosov Moscow State University (RU))   ()
16:30
Parallel Session QCD+HF - Mitesh Patel (Imperial College (GB)) (until 19:30) ()
16:30 Heavy Flavour Results from the Tevatron - Rick van Kooten (Indiana)   ()
16:50 Heavy flavour production and properties in ATLAS and CMS - Soeren Andre Prell (Iowa State University (US))   ()
17:10 Belle II status and early physics - Tagir Aushev (Moscow IPT)   ()
17:30 Open Charm at BESIII - Evelina Mihova Gersabeck (Manchester)   ()
17:50 Mixing and CP violation in beauty and charm at LHCb - Artur Ukleja (Warsaw)   ()
18:10 Rare, radiative, and electroweak penguin decays of heavy flavour hadrons at LHCb - Eric Cogneras (Clermont-Ferrand)   ()
18:30 Lepton Flavour Universality tests with heavy flavour decays at LHCb - Harry Cliff (Cambridge)   ()
18:50 Physics beyond SM with Kaons from NA62 - Michele Corvino (Napoli)   ()
19:10 Latest results from NA48/2 - Dmitry Madigozhin (Dubna)   ()
20:20
Dinner (until 22:20) (Dinning Room @ Chateau)
12:30
Lunch (until 14:00) (Dinning Room @ Chateau)
14:00
Parallel Session Astro+Cosmo - Ed Copeland (Nottingham University) (until 16:00) ()
14:00 An updated measurement of the Hubble constant from H0LiCOW - Cristian Rusu (National Astronomical Observatory of Japan)   ()
14:20 South Pole Telescope Status and prospects - Christian Reichardt   ()
14:40 BICEP/Keck - Clement Pryke (University of Minnesota)   ()
15:00 The Simons Observatory: status and prospects - Federico Nati   ()
15:20 BAO measurement based on Lya forests - Victoria de Sainte Agathe   ()
15:40 What will the largest neutrino telescopes tell us about solar flares? - Gwenhaël de Wasseige (APC, CNRS)   ()
14:00
Parallel Session BSM+DM -Prof. Stephen Jacob Sekula (Southern Methodist University (US)) (until 16:00) ()
14:00 A 96 GeV Higgs Boson in the N2HDM - Sven Heinemeyer (CSIC (Madrid, ES))   ()
14:20 Searches for electroweak supersymmetry in ATLAS - Yohei Yamaguchi (Tokyo Institute of Technology (JP))   ()
14:40 Search for scalar top and gluino in fully hadronic final state with CMS - Koushik Mandal (Eotvos Lorand University (HU))   ()
15:00 General bounds on Conformal Dark Sectors - Kevin Max (SNS, Pisa)   ()
15:20 Bound states in DM - Julia Harz (TUM, Munich and LPTHE, Paris)   ()
15:40 Dark matter searches at Belle II - Sam Cunliffe (DESY)   ()
14:00
Parallel Session Higgs+Top+EW - Marco Delmastro (CNRS/IN2P3 LAPP) (until 16:00) ()
14:00 Higgs-boson transverse momentum - Chris Wever (Karlsruhe Institute of Technology)   ()
14:20 Higgs-boson properties in CMS - Alessandro Calandri (Eidgenoessische Technische Hochschule Zuerich (CH))   ()
14:40 Higgs-boson measurements in ttH production in ATLAS - Richard Polifka (Charles University (CZ))   ()
15:00 Measurement of ttH production with H->bb in CMS - Michael Wassmer (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   ()
15:20 Di-Higgs searches at 13 TeV and prospects for HL-LHC in ATLAS - Nikolaos Rompotis (University of Liverpool (UK))   ()
15:40 Searches for an extended Higgs sector in CMS - Silvia Taroni (University of Notre Dame (US))   ()
14:00
Parallel Session QCD+HF - Marco Gersabeck (University of Manchester (GB)) (until 16:00) ()
14:00 XYZ particles at BESIII - Hao Cai (Wuhan)   ()
14:20 Hadron spectroscopy at BESIII - Xiaoshuai Qin (Ruhr-Universitaet Bochum)   ()
14:40 Hadron spectroscopy and exotic states at LHCb - Mikhail Mikhasenko (CERN)   ()
15:00 QCD studies in ATLAS and CMS - Qun Wang (Peking University (CN))   ()
15:20 Precision measurements of jet substructure and fragmentation in ATLAS - Jason Robert Veatch (Georg August Universitaet Goettingen (DE))   ()
15:40 QCD highlights from ALICE and fixed-target opportunities - Cynthia Hadjidakis (Orsay IPN)   ()
16:00
Coffee Break (until 16:30) (Marguerite de Valois Ground Floor)
16:30
Parallel Session Astro+Cosmo - Denise Boncioli (until 19:30) ()
16:30 Recent Results from ANTARES - Giulia Illuminati (IFIC Valencia)   ()
16:50 Cosmic Tau Neutrinos and the Astrophysical Neutrino Flavor Composition - Juliana Stachurska (DESY)   ()
17:10 Radio Neutrino Astronomy - Daniel García Fernández (DESY)   ()
17:30 HAWC: Results and Prospects - Dr Harm Schoorlemmer (Max-Planck-Institut für Kernphysik, Heidelberg)   ()
17:50 EBL and Star Formation History from Fermi Data - Alberto Dominguez (Universidad Complutense Madrid)   ()
18:10 The transient sky at very-high energies: the MAGIC observations in the multi-messenger context - Antonio Stamerra (INAF, Rome)   ()
18:30 News from the very-high-energy sky with H.E.S.S. - Andreas Zech (Observatoire de Paris)   ()
18:50 Recent highlights from VERITAS - Olivier Hervet (UC Santa Cruz)   ()
19:10 Highlights from the VERITAS Radio Galaxy Observation Program - Lucy Fortson (University of Minnesota)   ()
16:30
Parallel Session BSM+DM - Priscilla Cushman (University of Minnesota) (until 19:30) ()
16:30 Latest results from the Xenon1T Dark Matter Experiment, and future prospects - Jean-Philippe ZOPOUNIDIS (Sorbonne Université, LPNHE)   ()
16:50 Recent results from EDELWEISS Dark Matter searches - Dimitri Misiak (IPNL)   ()
17:10 COSINE-100 dark matter experiment - Kyungwon Kim (Center for Underground Physics, IBS)   ()
17:30 First results of ANAIS-112 on dark matter annual modulation - Maria Martinez (Universidad de Zaragoza)   ()
17:50 First Results from the ABRACADABRA-10 cm Prototype - Jonathan Ouellet (Massachusetts Institute of Technology)   ()
18:10 The search for Dark Matter with the IceCube Neutrino Telescope - Juan Antonio Aguilar Sanchez (Université Libre de Bruxelles)   ()
18:30 Directional Dark Matter Search with Nuclear Emulsion - Murat Ali Guler (Middle East Technical University (TR))   ()
18:50 DARWIN: the ultimate dark matter detector - Patricia Sanchez-Lucas (University of Zurich)   ()
16:30
Parallel Session Higgs+Top+EW - Andre Hoang (University of Vienna) (until 19:30) ()
16:30 Top mass measurements in ATLAS and CMS - Marco Vanadia (Universita e INFN, Roma II (IT))   ()
16:50 Top-quark property measurements in ATLAS and CMS - Pietro Vischia (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE))   ()
17:10 Top-quark modelling - Tomas Jezo (University of Zurich)   ()
17:30 Top-quark cross-sections and properties in CMS - Juan Gonzalez (Universidad de Oviedo (ES))   ()
17:50 Differential cross-section measurements for ttbar and ttbar+bb production in ATLAS - Mr Yasiel Delabat Diaz (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   ()
18:10 Precise predictions for ttA/tt cross section ratios at the LHC - Manfred Kraus (HU Berlin)   ()
18:30 Total and differential cross-sections for ttbar and ttbar+gamma in ATLAS - Joergen Sjoelin (Stockholm University (SE))   ()
18:50 Rare top quark production in CMS - Barbara Alvarez Gonzalez (Universidad de Oviedo (ES))   ()
19:10 Equivalent photons in proton-proton and ion-ion collisions at the LHC - Evgenii Zhemchugov (Institute for Theoretical and Experimental Physics)   ()
16:30
Parallel Session QCD+HF - Jean-Yves Ollitrault (CNRS) (until 19:30) ()
16:30 Vector Boson plus jet at forward rapidities - Duncan Walker (Durham)   ()
16:50 Higgs boson pair and H+jet production - Matthias Kerner (Zurich U.)   ()
17:10 Subtraction methods at NNLO - Raoul Röntsch (CERN)   ()
17:30 Light by light scattering in ATLAS - Kristof Schmieden (CERN)   ()
17:50 Open heavy flavour and quarkonia results from ALICE - Philippe Crochet (Clermont-Ferrand)   ()
18:10 Results from proton-lead and fixed-target collisions at LHCb - Elisabeth Maria Niel (Orsay-LAL)   ()
18:30 Muon collider: the Low EMittance Muon Accelerator (LEMMA) approach - Nazar Bartosik (Torino)   ()
20:00
Dinner (until 21:30) (Dinning Room @ Chateau)
12:00
Neutrino Physics - Heather Gray (LBNL) (until 12:15) (Gaston d'Orléans)
12:00 Cancelled - Status of Neutrino Parameters and Future Prospects - Roxanne Guenette (Harvard)   (Gaston d'Orléans)
12:15
Lunch (until 13:45) (Dinning Room @ Chateau)
13:45
Neutrino Physics - Sotiris Loucatos (Irfu-CEA-Saclay and APC, Paris) (until 14:45) (Gaston d'Orléans)
13:45 Theoretical Models for the Neutrino Mass and Mixing Pattern - Mu-Chun Chen (University of California Irvine)   (Gaston d'Orléans)
14:15 Lepton number violation: a global picture - Michele Lucente (Louvain university, Belgium)   (Gaston d'Orléans)
14:45
The ICISE Centre and presentation of conferences in 2019 - Sotirios Loucatos (Université Paris-Saclay (FR)) (until 15:15) (Gaston d'Orléans)
15:15
Coffee Break (until 15:45) (Marguerite de Valois Ground Floor)
15:45
Discussion Session - Daniel Froidevaux (CERN) (until 17:45) (Gaston d'Orléans)
15:45 Future Electron Positron Colliders - Alain Blondel (Universite de Geneve (CH))   (Gaston d'Orléans)
16:15 Future Hadron Colliders - Heather Gray (LBNL)   (Gaston d'Orléans)
16:45 Discussion - All   (Gaston d'Orléans)
20:00
Dinner (until 23:00) (Dinning Room @ Chateau)
12:45
Concluding Remarks (until 12:50) (Gaston d'Orléans)
12:50
Lunch (until 14:20) (Dinning Room @ Chateau)