Workshop on the physics of HL-LHC, and perspectives at HE-LHC

from Monday, 30 October 2017 (09:00) to Wednesday, 1 November 2017 (19:00)
CERN (500/1-001)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
30 Oct 2017
31 Oct 2017
1 Nov 2017
AM
09:00
Welcome and introduction - Gavin Salam (CERN) (until 09:15) (500/1-001 - Main Auditorium)
09:00 Introduction to the Strategy process - Fabiola Gianotti (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
09:05 Workshop introduction - Eckhard Elsen (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
09:14 Workshop info   (500/1-001 - Main Auditorium)
09:15
The long-term evolution of the LHC accelerator - Andrea Dainese (INFN - Padova (IT)) (until 10:15) (500/1-001 - Main Auditorium)
09:15 The HL-LHC upgrade - Lucio Rossi (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
09:45 Colliding heavy ions beyond run 2 - John Jowett (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
10:15
High-Energy LHC - Andrea Dainese (INFN - Padova (IT)) (until 10:45) (500/1-001 - Main Auditorium)
10:15 HE-LHC: design status and operation parameters - Frank Zimmermann (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
10:45 --- Coffee break ---
11:10
Detector performance at high pp pile-up - Andreas Meyer (KIT and DESY (DE)) (until 12:30) (500/1-001 - Main Auditorium)
11:10 ATLAS Expected Performance at HL-LHC - Nora Emilia Pettersson (University of Massachusetts (US))   (500/1-001 - Main Auditorium)
11:40 CMS Expected Performance at HL-LHC - Josh Bendavid (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
12:10 LHCb in the HL-LHC era - Giovanni Passaleva (INFN Florence (IT))   (500/1-001 - Main Auditorium)
09:00
Flavour WG (until 10:30) (40/S2-A01 - Salle Anderson)
09:00 TH on future of the BSM measurements from flavor observables - Javier Virto (Massachussets Institute of Technology)   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
09:30 LHCb physics : RD + LFV/LU - Paula Alvarez Cartelle (Imperial College (GB))   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
10:00 Belle II legacy + correlation w/HL-LHC - Pablo Goldenzweig (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
09:00
Higgs WG - Philip Ilten (University of Birmingham (GB)) (until 10:30) (500/1-001 - Main Auditorium)
09:00 HH measurements in ATLAS and CMS - Dr Stephane Jezequel (LAPP (CNRS-USMB))   (500/1-001 - Main Auditorium)
09:30 Indirect measurements of the trilinear coupling - Stefano Di Vita   (500/1-001 - Main Auditorium)
09:50 ttH and tH in ATLAS and CMS - Matthias Schroeder (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (500/1-001 - Main Auditorium)
10:10 EFT for ttH - Fabio Maltoni (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE))   (500/1-001 - Main Auditorium)
09:00
SM WG (until 10:30) (503/1-001 - Council Chamber)
09:00 MC generators - Fabio Maltoni   (503/1-001 - Council Chamber)
09:30 Jet and Photon Physics - Pavel Starovoitov (Ruprecht Karls Universitaet Heidelberg (DE))   (503/1-001 - Council Chamber)
10:00 Higher Order QCD Calculations - Giulia Zanderighi (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
10:30 --- Coffee break ---
11:00
BSM WG - Xabier Cid Vidal (Universidade de Santiago de Compostela) Riccardo Torre (CERN) (until 13:00) (503/1-001 - Council Chamber)
11:00 Theoretical overview of Supersymmetry at the energy frontiers - Tilman Plehn (Heidelberg University)   (503/1-001 - Council Chamber)
11:20 Search for Long-lived particles at ATLAS - Simone Pagan Griso (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   (503/1-001 - Council Chamber)
11:40 Search for Long-Lived particles at CMS - Juliette Alimena (Ohio State University (US))   (503/1-001 - Council Chamber)
12:00 Searches for Long-lived particles at LHCb - Carlos Vazquez Sierra (Nikhef National institute for subatomic physics (NL))   (503/1-001 - Council Chamber)
12:20 New proposals for long-lived particle studies - David Curtin (University of Maryland)   (503/1-001 - Council Chamber)
12:40 challenges and needs for BSM searches: experimentalists perspective - Monica D'Onofrio (University of Liverpool (GB)) Xabier Cid Vidal (Universidade de Santiago de Compostela) Keith Ulmer (University of Colorado, Boulder (US))   (503/1-001 - Council Chamber)
11:00
Flavour WG (until 13:00) (40/S2-A01 - Salle Anderson)
11:00 TH on future of the SM measurements from flavor observables - Luca Silvestrini (INFN Rome)   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
11:30 LHCb physics : CPV - Francesca Dordei (CERN)   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
12:00 ATLAS physics - Pavel Reznicek (Charles University (CZ))   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
12:30 CMS physics - Subir Sarkar (Saha Institute of Nuclear Physics (IN))   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
11:00
Heavy Ions WG - Jan Fiete Grosse-Oetringhaus (CERN) (until 13:00) (4/3-006 - TH Conference Room)
11:00 Introduction   (4/3-006 - TH Conference Room)
11:10 Heavy Flavour: Theory - Andrea Beraudo (INFN, sezione di Torino (IT))   (4/3-006 - TH Conference Room)
11:25 Heavy Flavour: Experiment - Elena Bruna (Universita e INFN Torino (IT))   (4/3-006 - TH Conference Room)
11:40 Quarkonia: Experiment - Émilien Chapon (CERN)   (4/3-006 - TH Conference Room)
11:55 Heavy Flavour and Quarkonia: Discussion   (4/3-006 - TH Conference Room)
12:30 Radiation/low-mass dileptons - Michael Weber (Stefan Meyer Institute for Subatomic Physics (SMI), Austrian Academy of Sciences (AT))   (4/3-006 - TH Conference Room)
11:00
Joint session - Dieter Zeppenfeld (until 13:00) (500/1-001 - Main Auditorium)
11:00 HH production - Gudrun Heinrich (Max Planck Institute for Physics)   (500/1-001 - Main Auditorium)
11:20 Higgs production - Keith Hamilton   (500/1-001 - Main Auditorium)
11:40 VV production - Marius Wiesemann   (500/1-001 - Main Auditorium)
12:10 EW physics, di- and multi-boson, VBF/VBS - Claire Lee (Brookhaven National Laboratory (US))   (500/1-001 - Main Auditorium)
12:40 Higher Order EW Corrections - Marek Schoenherr   (500/1-001 - Main Auditorium)
09:00
BSM WG - Riccardo Torre (CERN) Keith Ulmer (University of Colorado, Boulder (US)) (until 10:35) (222/R-001)
09:00 Dark Photons and other Exotic Searches - Martino Borsato (Universidade de Santiago de Compostela (ES))   (222/R-001)
09:20 Searches for SUSY from ATLAS - Federico Meloni (Universitaet Bern (CH))   (222/R-001)
09:40 Searches for SUSY (and other non-resonant signatures) from CMS - Giovanni Zevi Della Porta (Univ. of California San Diego (US))   (222/R-001)
10:00 Dark Matter at the LHC - Ulrich Andreas Haisch Uli Haisch   (222/R-001)
10:20 Axion-like particles - Diego Redigolo   (222/R-001)
09:00
Heavy Ions WG - Urs Wiedemann (CERN) (until 10:30) (40/S2-A01 - Salle Anderson)
09:00 Cosmic ray physics: opportunities in fixed target and pO - Dr Hans Peter Dembinski (Max-Planck-Institute for Nuclear Physics, Heidelberg)   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
09:30 nPDFs/small-x/UPC: Theory - Nestor Armesto Perez   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
09:45 nPDFs/small-x/UPC: Experiment - Francesco Bossu (Université Paris-Saclay (FR))   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
10:00 nPDFs/small-x/UPC: Discussion   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
09:00
Higgs WG - Stefania Gori (University of Cincinnati (US)) (until 10:35) (500/1-001 - Main Auditorium)
09:00 Offshell couplings and Higgs width in ATLAS and CMS - Roberto Di Nardo (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
09:20 Higgs exotic decays - Andrey Katz (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
09:40 New scalars at Codex-b - Dean Robinson (University of Cincinnati)   (500/1-001 - Main Auditorium)
10:00 Interference effects in heavy Higgs searches - Stefan Rainer Liebler   (500/1-001 - Main Auditorium)
10:20 New decay modes of heavy Higgs bosons - Bibhushan Shakya (University of Cincinnati/University of Michigan)   (500/1-001 - Main Auditorium)
09:00
SM WG (until 10:30) (4/3-006 - TH Conference Room)
09:00 Top Production at HL/HE-LHC - Alexander Mitov   (4/3-006 - TH Conference Room)
09:15 EFT in top physics - Liam Ronald Moore (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE))   (4/3-006 - TH Conference Room)
09:30 Top mass and cross sections - Pedro Vieira De Castro Ferreira Da Silva (CERN)   (4/3-006 - TH Conference Room)
10:00 Top properties and FCNC - Frederic Deliot (Université Paris-Saclay (FR))   (4/3-006 - TH Conference Room)
10:30 --- Coffee break ---
11:00
BSM WG (until 13:00) (222/R-001)
11:00 Resonances in Composite Theories - Andrea Thamm (CERN)   (222/R-001)
11:20 Neutral Naturalness - Andrea Tesi   (222/R-001)
11:40 R-parity Violating Models - Manuel Krauss (Bayerische Julius Max. Universitaet Wuerzburg (DE)) Dr Manuel E. Krauss (Bonn University)   (222/R-001)
12:00 Discussion of submitted abstracts and other ideas - All   (222/R-001)
11:00
Flavour WG (until 13:00) (4/3-006 - TH Conference Room)
11:00 ATLAS track trigger + tracker impact - Julie Hart Kirk (STFC - Rutherford Appleton Lab. (GB))   (4/3-006 - TH Conference Room)
11:20 LHCb timing tracker impact - Mark Richard James Williams (University of Manchester (GB))   (4/3-006 - TH Conference Room)
11:40 CMS track trigger + tracker impact - Louise Skinnari (Cornell University (US))   (4/3-006 - TH Conference Room)
12:00 LHCb material reduction impact - Gregory Max Ciezarek (CERN)   (4/3-006 - TH Conference Room)
12:20 LHCb calorimetry impact - Preema Rennee Pais (EPFL - Ecole Polytechnique Federale Lausanne (CH))   (4/3-006 - TH Conference Room)
12:40 Detector/physics interplay discussion   (4/3-006 - TH Conference Room)
11:00
Heavy Ions WG - Zvi Citron (Weizmann Institute of Science (IL)) (until 13:00) (40/S2-A01 - Salle Anderson)
11:00 Physics of identified spectra and nuclei, net-charge fluctuations - Francesca Bellini (CERN)   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
11:30 Open questions – LHC and beyond: Intro I - Yen-Jie Lee (Massachusetts Inst. of Technology (US))   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
11:40 Open questions – LHC and beyond: Intro II - Urs Wiedemann (CERN)   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
11:50 Open questions – LHC and beyond: Discussion   (40/S2-A01 - Salle Anderson)
11:00
Higgs WG - Maria Cepeda Hermida (CERN) (until 13:00) (500/1-001 - Main Auditorium)
11:00 SM Higgs prospects in ATLAS and CMS - Dr Giacomo Ortona (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   (500/1-001 - Main Auditorium)
11:30 Diboson pair production - Joan Elias-Miro (Universitat Autònoma de Barcelona)   (500/1-001 - Main Auditorium)
11:50 CP tests - Felix Yu (Fermilab) Felix Yu (UC Irvine)   (500/1-001 - Main Auditorium)
12:10 Higgs four lepton signatures - Yi Chen (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
12:30 Higgs couplings with or without SMEFT - Adam Falkowski (LPT Orsay)   (500/1-001 - Main Auditorium)
PM
12:30
Status of the physics studies by the experiments for HL-LHC - Aleandro Nisati (Sapienza Universita e INFN, Roma I (IT)) (until 16:20) (500/1-001 - Main Auditorium)
12:30 SM physics - Alessandro Tricoli (Brookhaven National Laboratory (US)) Jan Kieseler (CERN) Stephen Farry (University of Liverpool (GB)) Patrizia Azzi (INFN Padova (IT))   (500/1-001 - Main Auditorium)
13:00 --- Lunch break ---
14:00 Higgs physics - Marianna Testa (INFN e Laboratori Nazionali di Frascati (IT)) Maria Cepeda Hermida (CERN) Philip Ilten (University of Birmingham (GB)) Marumi Kado (Université Paris-Saclay (FR))   (500/1-001 - Main Auditorium)
14:45 Direct searches for New Physics - Monica D'Onofrio (University of Liverpool (GB)) Xabier Cid Vidal (Universidade de Santiago de Compostela) Keith Ulmer (University of Colorado, Boulder (US))   (500/1-001 - Main Auditorium)
15:10 Flavour physics probes of new physics - Vincenzo Vagnoni (CERN and INFN Bologna) Alex Cerri (University of Sussex (GB)) Sandra Malvezzi (Universita & INFN, Milano-Bicocca (IT)) Vladimir Gligorov (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   (500/1-001 - Main Auditorium)
15:35 Heavy ion physics - Jan Fiete Grosse-Oetringhaus (CERN) Zvi Citron (Weizmann Institute of Science (IL)) Yen-Jie Lee (Massachusetts Inst. of Technology (US)) Michael Andreas Winn (Université Paris-Saclay (FR))   (500/1-001 - Main Auditorium)
16:00 --- Coffee break ---
16:35
Introduction to the WG plans - Mika Anton Vesterinen (University of Oxford (UK)) (until 18:50) (500/1-001 - Main Auditorium)
16:35 WG1: Standard Model - Paolo Nason (Universita & INFN, Milano-Bicocca (IT))   (500/1-001 - Main Auditorium)
17:00 WG2: Higgs physics - Stefania Gori (Perimeter Institute/Cincinnati University) Francesco Riva (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
17:25 WG3: BSM - Riccardo Torre (CERN) Patrick Fox   (500/1-001 - Main Auditorium)
17:50 WG4: Flavour - Jorge Martin Camalich (CERN) Jure Zupan (University of Cincinnati)   (500/1-001 - Main Auditorium)
18:15 WG5: Heavy Ions - Urs Wiedemann (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
18:55 --- Welcome reception ---
19:00
Poster session (until 20:30) (500/1-001 - Main Auditorium)
19:02 Top-quark mass from diphton mass spectrum - Hiroshi Yokoya (KIAS, QUC)   (500/1-001 - Main Auditorium)
19:03 An alternative approach to Higgs self-coupling determination at the LHC - Xiaoran Zhao   (500/1-001 - Main Auditorium)
19:04 Adding timing to the LHCb VELO - Biljana Mitreska (CERN) Mark Richard James Williams (University of Manchester (GB))   (500/1-001 - Main Auditorium)
19:05 Partially Reconstructed Beauty Decays at LHCb for the Phase-II Upgrade - Iwan Thomas Smith (University of Edinburgh (GB))   (500/1-001 - Main Auditorium)
19:06 Prospects on HH production at the HL-LHC with the CMS experiment - Mr Sebastien Wertz (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE))   (500/1-001 - Main Auditorium)
19:07 H->γγ studies with the CMS Experiment at the HL-LHC - Edward Scott (Imperial College (GB))   (500/1-001 - Main Auditorium)
19:08 Search for Heavy Stable Charged Particles in the CMS Experiment - Gabriel Ramirez Sanchez (Centro de Investigación y de Estudios Avanzados del IPN (MX))   (500/1-001 - Main Auditorium)
19:09 Tracking in CMS at the HL-LHC - Erica Brondolin (Austrian Academy of Sciences (AT))   (500/1-001 - Main Auditorium)
19:10 Tau reconstruction and identification performance with the ATLAS detector for the High Luminosity LH - Martina Laura Ojeda (University of Toronto (CA))   (500/1-001 - Main Auditorium)
19:11 Searches for top squarks in compressed SUSY scenarios at HL-LHC with the ATLAS detector - Marco Rimoldi (Universitaet Bern (CH))   (500/1-001 - Main Auditorium)
19:12 BJ/Psi phi studies for HL/HE-LHC with ATLAS - Radek Novotny (Czech Technical University (CZ)) Tomas Jakoubek (Acad. of Sciences of the Czech Rep. (CZ))   (500/1-001 - Main Auditorium)
19:13 Roman Pots @ High-Luminosity LHC - Janusz Chwastowski (Polish Academy of Sciences (PL)) Rafał Staszewski (IFJ PAN Cracow (PL))   (500/1-001 - Main Auditorium)
19:14 Instantons and spharelons at HL and HE-LHC - Simone Amoroso (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
19:15 HH->bbyy and triple H coupling in ATLAS - Daniel Lawrence Briglin (University of Birmingham (GB))   (500/1-001 - Main Auditorium)
13:00 --- Lunch break ---
14:00
Heavy Ions WG - Michael Andreas Winn (Université Paris-Saclay (FR)) (until 16:00) (160/1-009)
14:00 Jets/energy loss: Theory - Korinna Christine Zapp (LIP Laboratorio de Instrumentacao e Fisica Experimental de Part)   (160/1-009)
14:15 Jets/energy loss: Experiment - Marta Verweij (CERN)   (160/1-009)
14:30 Jets/energy loss: Discussion   (160/1-009)
15:15 Flow/correlations: Theory - Stefan Floerchinger (CERN)   (160/1-009)
15:30 Flow/correlations: Experiment - Martin Spousta (Charles University)   (160/1-009)
15:45 Flow/correlations: Discussion   (160/1-009)
14:00
Joint session - Xabier Cid Vidal (Universidade de Santiago de Compostela) Jure Zupan (University of Cincinnati) (until 16:00) (500/1-001 - Main Auditorium)
14:00 Higgs, light Yukawas, and FC couplings - Fady Bishara (University of Oxford (GB))   (500/1-001 - Main Auditorium)
14:30 Light Yukawa Couplings: experimental searches - Oscar Augusto De Aguiar Francisco (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
15:00 Physics potential for the e-p collider: Higgs, BSM and flavour - Uta Klein (University of Liverpool (GB))   (500/1-001 - Main Auditorium)
15:20 Flavour anomaly inputs for high pT measurements - Admir Greljo (University of Mainz)   (500/1-001 - Main Auditorium)
15:45 Discussion on Flavour anomalies after high lumi - Tevong You   (500/1-001 - Main Auditorium)
14:00
SM WG (until 16:00) (503/1-001 - Council Chamber)
14:00 PDFs, theory issues (inc. EW, ep/eA DIS option) - Dr Lucian Harland-Lang (University of Oxford)   (503/1-001 - Council Chamber)
14:40 Experimental Inputs to PDF fits - Amanda Sarkar (University of Oxford (GB))   (503/1-001 - Council Chamber)
15:05 EFT in VBF and VBS - Michael Rauch   (503/1-001 - Council Chamber)
15:30 Precision EWK measurements - Alexander Savin (University of Wisconsin Madison (US))   (503/1-001 - Council Chamber)
16:00 --- Coffee break ---
16:30
Flavour WG (until 18:30) (4/3-006 - TH Conference Room)
16:30 LHCb physics : Spectroscopy - Marco Pappagallo (University of Edinburgh)   (4/3-006 - TH Conference Room)
16:50 HL/HE questions for Spectroscopy - Antonio Polosa (Universita' La Sapienza, Roma - Italy)   (4/3-006 - TH Conference Room)
17:10 HL/HE questions in Charm - Joachim Brod (TU Dortmund)   (4/3-006 - TH Conference Room)
17:30 HL/HE questions in strangeness+tau - Giancarlo D'Ambrosio (Univ. + INFN)   (4/3-006 - TH Conference Room)
17:50 Precision measurements of the charm and beauty masses and densities in the proton through ep - Max Klein   (4/3-006 - TH Conference Room)
18:10 Physics recap discussion   (4/3-006 - TH Conference Room)
16:30
Heavy Ions WG - Yen-Jie Lee (Massachusetts Inst. of Technology (US)) (until 18:30) (160/1-009)
16:30 Flow/correlations: Discussion   (160/1-009)
17:00 Small Systems: Theory - Christian Bierlich (Lund University (SE))   (160/1-009)
17:15 Small Systems: Experiment - Alexander Philipp Kalweit (CERN)   (160/1-009)
17:30 Small Systems: Discussion   (160/1-009)
16:30
Joint session (until 18:40) (500/1-001 - Main Auditorium)
16:30 Searches for heavy resonances in bosonic final states - Stephane Yves G Willocq (University of Massachusetts (US))   (500/1-001 - Main Auditorium)
16:50 Searches for heavy resonances in fermionic final states - Kerstin Hoepfner (Rheinisch Westfaelische Tech. Hoch. (DE))   (500/1-001 - Main Auditorium)
17:10 Experimental DM searches and higgs implications - Anne-Marie Magnan (Imperial College (GB)) Anne-Marie Magnan (Imperial College (GB))   (500/1-001 - Main Auditorium)
17:30 High mass dileptons dijets EWPT - Marco Farina (Rutgers University)   (500/1-001 - Main Auditorium)
17:55 Dibosons studies (theory) - Andrea Wulzer (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
18:20 Additional scalars in the Higgs sector - Matthew Philip Mccullough (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
16:30
SM WG (until 18:30) (503/1-001 - Council Chamber)
16:30 EW physcis in forward region - Chitsanu Khurewathanakul (EPFL - Ecole Polytechnique Federale Lausanne (CH))   (503/1-001 - Council Chamber)
16:55 Forward physics prospects - Roman Pasechnik   (503/1-001 - Council Chamber)
17:20 DPS, photon induced production of vector bosons or jets - Marc Dunser (CERN)   (503/1-001 - Council Chamber)
17:45 Diffractive physics and UPC - Christoph Mayer (Polish Academy of Sciences (PL))   (503/1-001 - Council Chamber)
18:15 COST Project (VBS network) - Pietro Govoni (Universita & INFN, Milano-Bicocca (IT))   (503/1-001 - Council Chamber)
13:00 --- Lunch break ---
14:00 DELPHES: a fast simulation tool to study the HL/HE-LHC physics potential - Michele Selvaggi (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
14:30
WG reports (until 17:00) (500/1-001 - Main Auditorium)
14:30 WG1 report - Stephen Farry (University of Liverpool (GB))   (500/1-001 - Main Auditorium)
14:55 WG2 report - Stefania Gori (University of Cincinnati (US))   (500/1-001 - Main Auditorium)
15:20 WG3 report - Patrick Fox   (500/1-001 - Main Auditorium)
15:40 WG4 report - Jorge Martin Camalich (CERN)   (500/1-001 - Main Auditorium)
16:05 WG5 report - Michael Andreas Winn (Université Paris-Saclay (FR))   (500/1-001 - Main Auditorium)
16:30 Wrap up and next steps   (500/1-001 - Main Auditorium)