29th International Symposium on Lepton Photon Interactions at High Energies

from Monday, 5 August 2019 (08:00) to Saturday, 10 August 2019 (14:05)
Westin Harbour Castle, Toronto Canada (Harbour Ballroom)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
5 Aug 2019
6 Aug 2019
7 Aug 2019
8 Aug 2019
9 Aug 2019
10 Aug 2019
AM
08:00
Registration (until 09:00) (Harbour Ballroom)
09:00
Opening Session - Jonathan Bagger (TRIUMF) (until 10:50) (Harbour Ballroom)
09:00 Welcome Address   (Harbour Ballroom)
09:15 Overview of the ATLAS Experiment - Pierre Savard (University of Toronto (CA))   (Harbour Ballroom)
09:45 Overview of the CMS Experiment - Patricia Mcbride (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Harbour Ballroom)
10:15 Equity, Diversity and Inclusion in STEM: What it is, why you want it and how to get it - Prof. Imogen Coe (Ryerson University)   (Harbour Ballroom)
10:50 --- Coffee ---
11:10
Opening Session -Prof. Marko Mikuz (Jozef Stefan Institute (SI)) (until 12:40) (Harbour Ballroom)
11:10 Status and Plans for the CERN Accelerator Complex - Paul Collier (CERN)   (Harbour Ballroom)
11:40 Status of the Chinese electron Collider - Joao Barreiro Guimaraes Da Costa (Chinese Academy of Sciences (CN))   (Harbour Ballroom)
12:10 Recent News from Belle-II - Tom Browder (University of Hawaii)   (Harbour Ballroom)
09:00
Collider/Standard Model Physics - Halina Abramowicz (Tel Aviv University (IL)) (until 10:30) (Harbour Ballroom)
09:00 Higgs and Electroweak Physics at the LHC - Jonas Strandberg (KTH Royal Institute of Technology (SE))   (Harbour Ballroom)
09:30 Higgs/Electroweak Theory - Eleni Vryonidou (CERN)   (Harbour Ballroom)
10:00 Electroweak Parameter Fits - Jorge de Blas (INFN-Padova)   (Harbour Ballroom)
10:30 --- Coffee ---
10:30
Poster Session (Mon/Tue) (until 11:00) (Harbour Ballroom)
11:00
Collider/Standard Model Physics - Joachim Mnich (Deutsches Elektronen-Synchrotron Hamburg and Zeuthen (DE)) (until 12:30) (Harbour Ballroom)
11:00 Top Quark Properties from the LHC - Maria Aldaya Martin (DESY)   (Harbour Ballroom)
11:30 Top Quark Theory - Susanne Westhoff (Heidelberg University) Susanne Westhoff (Heidelberg University)   (Harbour Ballroom)
12:00 Heavy Ion Physics - Francesco Prino (Universita e INFN Torino (IT))   (Harbour Ballroom)
08:30
ICFA/LCB meeting (by invitation only) (until 17:30) ()
09:00 --- Free Time to visit Toronto ---
09:00
Detectors/Accelerators/Computing (Parallel) -Prof. Daniela Bortoletto (University of Oxford (GB)) (until 10:30) ()
09:00 Variational Autoencoders for New Physics Mining at the Large Hadron Collider - Olmo Cerri (California Institute of Technology (US))   ()
09:15 Precision Timing with the CMS MIP Timing Detector - Pablo Martinez Ruiz Del Arbol (Universidad de Cantabria and CSIC (ES))   ()
09:30 The CMS ECAL Upgrade for High Precision Timing and Energy Measurements in HL-LHC - Nancy Marinelli (University of Notre Dame (US))   ()
09:45 ATLAS Trigger and Data Acquisition Upgrades for the High Luminosity LHC - Alessandra Camplani (University of Copenhagen (DK))   ()
10:00 The Phase-II upgrade of the ATLAS Muon Spectrometer - Junjie Zhu (University of Michigan (US)) Junjie (Stony Brook) Zhu (University of Michigan)   ()
10:15 Small-Strip Thin Gap Chambers for the Muon Spectrometer Upgrade of the ATLAS Experiment - Benoit Lefebvre (TRIUMF (CA))   ()
09:00
Flavour Physics (Parallel) - Rahul Sinha (The Institute of Mathematical Sciences) (until 10:30) ()
09:00 Search for LFV and LNV decays of the $D^0$ meson and observation of $D^0\to K^-\pi^+e^+e^-$ - Fergus Wilson (STFC - Science & Technology Facilities Council (GB)) Fergus Wilson (Science and Technology Facilities Council STFC (GB))   ()
09:15 Search for New Physics with semi-leptonic B Decays at Belle - Karol Adamczyk   ()
09:30 B lifetime and $B^0-\bar B^0$ mixing results from early Belle II data - Ms reem rasheed (IPHC)   ()
09:45 First look at time dependent CP violation using early Belle II data - Daniel Cervenkov (Charles University in Prague)   ()
10:00 Semileptonic and leptonic charm decays at BESIII - Liu Ke (Central China Normal University)   ()
10:15 Searches for charged lepton flavor violating muon decay, MEG/MEG II experiment - Toshiyuki Iwamoto   ()
09:00
Neutrino Physics (Parallel) - Deborah Harris (until 10:30) ()
09:00 DUNE – Precision Neutrino Observatory of the Future - Prof. Alfons Weber (University of Oxford (GB))   ()
09:15 MINERvA's Medium Energy Physics Program - Kevin McFarland (University of Rochester) Kevin McFarland (University of Rochester) Kevin McFarland (University of Rochester)   ()
09:30 Status of JUNO Experiment - Xiaonan Li (IHEP, Beijing) Shaomin Chen (Tsinghua University)   ()
09:45 Latest results of the STEREO sterile neutrino search at the ILL Grenoble - Aurélie Bonhomme (IRFU-CEA)   ()
10:00 Results from the CUORE experiment - Dr Laura Marini (University of California, Berkeley)   ()
10:15 Results and future plans of the NEXT double beta decay experiment - Andrew Laing (University of Texas Arlington)   ()
10:30 --- Coffee ---
10:30
Poster Session (Thu/Fri) (until 11:00) (Harbour Ballroom)
10:30 The ATLAS Electron and Photon Trigger Performance in Run 2 - Mr Lucas Macrorie Flores (University of Pennsylvania (US))   (Harbour Ballroom)
10:40 ATLAS Muon Trigger performance - Yohei Noguchi (Kyoto University (JP))   (Harbour Ballroom)
10:40 ATLAS Transverse Missing Momentum Trigger Performance - Antonia Strubig (Nikhef National institute for subatomic physics (NL))   (Harbour Ballroom)
10:40 Decay of a bound muon to a bound electron - Dr Muhammad Jamil Aslam (University of Alberta)   (Harbour Ballroom)
10:40 Dynamic Structure of Hadrons in ChPT - Svetlana Barkanova (Grenfell Campus of Memorial University)   (Harbour Ballroom)
10:40 Early physics prospects for radiative and electroweak penguin decays at Belle II - Masanobu YONENAGA (Tokyo Metropolitan University)   (Harbour Ballroom)
10:40 Effective Lagrangian Approach to Top Decay via Flavor Changing Neutral Current - Kazumasa OHKUMA (Okayama University of Science)   (Harbour Ballroom)
10:40 Efficient Neutrino Oscillation Parameter Inference with Gaussian Processes - Jianming Bian (University of California Irvine (US))   (Harbour Ballroom)
10:40 Exploring the structure of hadronic showers and hadronic energy reconstruction with highly granular calorimeters - Kiyotomo Kawagoe (Kyushu University (JP))   (Harbour Ballroom)
10:40 First physics run of the WAGASCI-BabyMIND detector with full setup - Mr Giorgio Pintaudi (Yokohama National University)   (Harbour Ballroom)
10:40 Hadronic charm decays at BESIII - Shuaiying Li (IHEP)   (Harbour Ballroom)
10:40 High-energy DIS at CERN: The Large Hadron-electron Collider - David Curtin (University of Toronto)   (Harbour Ballroom)
10:40 Jiangmen Underground Neutrino Observatory computing requirements and infrastructure - Giuseppe Andronico (INFN - National Institute for Nuclear Physics) Giuseppe Andronico (Universita e INFN, Catania (IT))   (Harbour Ballroom)
10:40 Latest ALICE results on coherent J/psi photoproduction in ultra-peripheral Pb-Pb collisions at the LHC - Tomas Herman (Czech Technical University (CZ))   (Harbour Ballroom)
10:40 Latest Reactor Oscillation Results from the Daya Bay Experiment - Dr Zhe Wang (Tsinghua University)   (Harbour Ballroom)
10:40 Light detection in DUNE Dual Phase - Mr Jose Soto-Oton (CIEMAT)   (Harbour Ballroom)
10:40 Luminosity determination in pp collisions at sqrt(s)=13 TeV using the ATLAS detector at the LHC - Joseph Carter (University of Toronto (CA))   (Harbour Ballroom)
10:40 Neutrino CP Violation with the European Spallation Source neutrino Super Beam project - Marcos Dracos (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   (Harbour Ballroom)
10:40 New results of the vector charmoniumlike states - Qingqing Song   (Harbour Ballroom)
10:40 Observation 0f new charmonium decays - Liu Tong (IHEP)   (Harbour Ballroom)
10:40 Performance of the ATLAS tau-lepton trigger at the LHC in Run 2 - Eleni Myrto Asimakopoulou (Uppsala University (SE))   (Harbour Ballroom)
10:40 Physics Potential of the Jiangmen Underground Neutrino Observatory - Giuseppe Andronico (INFN) Giuseppe Andronico (Universita e INFN, Catania (IT))   (Harbour Ballroom)
10:40 Probing the dark sector via searches for invisible decays of the Higgs boson at the ILC - Akimasa Ishikawa (KEK)   (Harbour Ballroom)
10:40 Production and electroweak couplings of 3rd generation quarks at the ILC - Yuichi Okugawa   (Harbour Ballroom)
10:40 Prospects for doubly charged scalar at the future colliders - Mr TRIPURARI SRIVASTAVA (TRIPURARI)   (Harbour Ballroom)
10:40 Rare decays at CMS - Dayong Wang (Peking University (CN))   (Harbour Ballroom)
10:40 Scintillation light collection, production and propagation in the 4 tonne dual-phase demonstrator (data analysis and simulations) - Chiara Filomena Lastoria (Centro de Investigaciones Energéti cas Medioambientales y Tecno)   (Harbour Ballroom)
10:40 Semileptonic and leptonic B decay results from early Belle II data - Andrea Fodor (McGill University)   (Harbour Ballroom)
10:40 Study of Physics Performances at Muon Collider - Nazar Bartosik (Universita e INFN Torino (IT))   (Harbour Ballroom)
10:40 Study of quark GTMDs for kaon in light-cone quark model - Satvir Kaur (Dr. B.R. Ambedkar National Institute of Technology, Jalandhar)   (Harbour Ballroom)
10:40 The ILC as a natural SUSY discovery machine and precision microscope: From light higgsinos to tests of unification - Mikael Berggren (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Harbour Ballroom)
10:40 Toward realistic implementation of large imaging calorimeters - Kiyotomo Kawagoe (Kyushu University (JP))   (Harbour Ballroom)
10:40 Upgrade of the ATLAS Tile Calorimeter for the High Luminosity LHC - Krystsina Petukhova (Charles University (CZ))   (Harbour Ballroom)
10:40 Vector Boson Scattering in Semi-leptonic Final States with the ATLAS Detector - Robert Les (University of Toronto (CA))   (Harbour Ballroom)
10:40 Vertex Reconstruction and Deep Learning Applications in JUNO - Dr LI ZIYUAN (SUN YAT-SEN University)   (Harbour Ballroom)
10:59 Communicating ATLAS: adapting to an ever-changing media landscape - Ana Maria Rodriguez Vera (York University (CA))   (Harbour Ballroom)
11:00
Detectors/Accelerators/Computing (Parallel) - Daniela Bortoletto (University of Oxford (GB)) (until 12:30) ()
11:00 A Generative-Adversarial Network Approach for the Simulation of QCD Dijet Events at the LHC - Riccardo Di Sipio (University of Toronto (CA))   ()
11:15 Application of Quantum Machine Learning to High Energy Physics Analysis at LHC using IBM Quantum Computer Simulators and IBM Quantum Computer Hardware - Alex Zeng Wang (University of Wisconsin Madison (US))   ()
11:30 Latest Results on the Radiation Tolerance of Diamond Pixel and Pad Detectors - Lukas Baeni (ETH Zurich (CH))   ()
11:45 New beam test results of 3D pixel detectors constructed with poly-crystalline CVD diamond - Michael Philipp Reichmann (ETH Zurich (CH))   ()
12:00 FCC-ee machine performance - Mogens Dam (University of Copenhagen (DK))   ()
12:15 Muon collider: the Low EMittance Muon Accelerator (LEMMA) approach - Nazar Bartosik (Universita e INFN Torino (IT))   ()
11:00
Flavour Physics (Parallel) - Rahul Sinha (NIT - National Inst. of Technology (IN)) (until 12:30) ()
11:00 Prospects for electromagnetic dipole moments of short-lived particles at the LHC - Nicola Neri (Università degli Studi e INFN Milano (IT))   ()
11:15 CP violation and mixing in beauty with LHCb - Cibran Santamarina Rios (Universidade de Santiago de Compostela (ES))   ()
11:30 CP violation and mixing in charm with LHCb - Serena Maccolini (Universita e INFN, Bologna (IT))   ()
11:45 PHYSICS BEYOND SM WITH KAONS AT NA62 - Mr Radoslav Ivanov Marchevski (Johannes Gutenberg Universitaet Mainz (DE))   ()
12:00 Exotic and Conventional Quarkonium Physics Prospects at Belle II - Bryan FULSOM (Pacific Northwest National Laboratory)   ()
12:15 The Super Charm-Tau Factory at Novosibirsk - Alexander Barniakov (Budker Institute of Nuclear Physics (RU) & Novosibirsk State University (RU)) Alexander Barniakov (Novosibirsk State University (RU))   ()
11:00
Outreach & Theory (Parallel) - Mihoko Nojiri (Theory Center, IPNS, KEK) (until 12:30) ()
11:00 Freeze-in production of dark matter through spin-1 and spin-2 portals - Ms Maíra Dutra (Carleton University)   ()
11:15 Electric Dipole Moments From Dark Sectors - Shohei Okawa (University of Victoria)   ()
11:30 Dispersive Two-Loop Calculations: Theory and Applications - Prof. Aleksandrs Aleksejevs (Memorial University of Newfoundland)   ()
11:45 Belle2VR: An Interactive Virtual Reality Visualization of GEANT4 Event Histories - Leo Piilonen (Virginia Tech)   ()
12:00 Evolution of Regional, Age and Gender Demographics in the ATLAS Collaboration - Ana Maria Rodriguez Vera (York University (CA))   ()
12:15 Subatomic Physics Education and Outreach in Newfoundland - Svetlana Barkanova (Grenfell Campus of Memorial University)   ()
09:00
Flavour Physics - Sachio Komamiya (The University of Tokyo) (until 10:30) (Harbour Ballroom)
09:00 Lepton Flavour Violation - Junji HISANO (Nagoya university)   (Harbour Ballroom)
09:30 BSM Constraints from Leptons - Brendan Kiburg (Fermilab)   (Harbour Ballroom)
10:00 B flavour constraints on BSM - Flavio Archilli (Ruprecht Karls Universitaet Heidelberg (DE))   (Harbour Ballroom)
10:30 --- Coffee ---
10:30
Poster Session (Thu/Fri) (until 11:00) (Harbour Ballroom)
11:00
Flavour Physics - Geoffrey Taylor (University of Melbourne) (until 12:30) (Harbour Ballroom)
11:00 CKM and CP constraints from B-decays - Shohei Nishida (KEK)   (Harbour Ballroom)
11:30 Rare Decays of B hadrons - Carla Marin Benito (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   (Harbour Ballroom)
12:00 Constraints on New Physics from B decays - Monika Blanke (Karlsruhe Institute of Technology)   (Harbour Ballroom)
09:00
Future - Hiroaki Aihara (University of Tokyo) (until 11:10) (Harbour Ballroom)
09:00 News from ICFA - Geoffrey Taylor (University of Melbourne)   (Harbour Ballroom)
09:20 News from C11 - Heidi Marie Schellman (Oregon State University (US))   (Harbour Ballroom)
09:40 European Strategy Status - Brigitte Vachon (McGill University, (CA))   (Harbour Ballroom)
10:10 Advances in Particle Detectors - Haba Junji (KEK)   (Harbour Ballroom)
10:40 Outreach/Education Initiatives - Dr Ketevi Adikle Assamagan (Brookhaven National Laboratory (US))   (Harbour Ballroom)
11:10 --- Coffee ---
11:40
Future -Prof. Yifang Wang (IHEP - China) (until 13:10) (Harbour Ballroom)
11:40 Future of Neutrino Beam Facilties - Tetsuro Sekiguchi (KEK)   (Harbour Ballroom)
12:10 Future of Underground Laboratories - Nigel Smith (SNOLab)   (Harbour Ballroom)
12:40 Future of Flavour Factories - Tatsuya Nakada (EPFL - Ecole Polytechnique Federale Lausanne (CH))   (Harbour Ballroom)
PM
12:40 --- Lunch on own ---
14:00
Dark Matter/Astro - Nigel Smith (SNOLab) (until 15:30) (Harbour Ballroom)
14:00 Mapping Dark Matter with the Gaia Satellite - Mariangela Lisanti (Stanford University)   (Harbour Ballroom)
14:30 Direct Detection of Dark Matter (WIMPS) - Prof. Cecilia Levy (University at Albany, SUNY)   (Harbour Ballroom)
15:00 Direct Detection of Dark Matter (light masses) - Guillermo Fernandez Moroni   (Harbour Ballroom)
15:30 --- Coffee ---
15:30
Poster Session (Mon/Tue) (until 16:00) (Harbour Ballroom)
15:30 Implementation of the ATLAS trigger within the ATLAS Multi-Threaded Software Framework AthenaMT - Alison Elliot (Queen Mary University of London (GB))   (Harbour Ballroom)
15:40 A proposed five kilo-ton Cherenkov scintillation detector at CJPL - Wentai Luo (University of Chinese Academy of Sciences)   (Harbour Ballroom)
15:40 About heavy neutrinos: Violation of lepton flavor in neutrinoless decays of leptons - Ms Mónica Salinas Ibañez (Benemérita Universidad Autónoma de Puebla)   (Harbour Ballroom)
15:40 ATLAS Level-0 Endcap Muon Trigger for HL-LHC - Yuya Mino (Kyoto University (JP))   (Harbour Ballroom)
15:40 ATLAS Level-1 Endcap Muon Trigger for Run 3 - Hiroaki Hibi (Kobe University (JP))   (Harbour Ballroom)
15:40 Calibration and Performance of the ATLAS Tile Calorimeter During the LHC Run 2 - Krystsina Petukhova (Charles University (CZ))   (Harbour Ballroom)
15:40 CURRENT STATUS OF LEGEND - Mariano Lopez   (Harbour Ballroom)
15:40 Elastic neutrino-electron scattering within the effective field theory approach - Dr Oleksandr Tomalak (University of Kentucky)   (Harbour Ballroom)
15:40 Flavour Physics at the High Luminosity LHC: LHCb Upgrade II - Carla Marin Benito (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   (Harbour Ballroom)
15:40 Frontend and backend electronics for the ATLAS New Small Wheel Upgrade - Rachel Elizabeth Lindley (University of Arizona (US))   (Harbour Ballroom)
15:40 High-Speed Electrical Links on Low Mass Cables for CMS Inner Tracker Phase-2 Upgrade - Sadia Khalil (The University of Kansas (US))   (Harbour Ballroom)
15:40 LEGEND: Searching for Neutrinoless Double-Beta Decay in $^{76}$Ge - Ian Guinn (University of North Carolina at Chapel Hill)   (Harbour Ballroom)
15:40 Luminosity Measurement of proton-proton collisions at the CMS experiment - Oleksii Turkot (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Harbour Ballroom)
15:40 Measurement of hadronic cross sections at CMD-3 - Ivan Logashenko (BINP)   (Harbour Ballroom)
15:40 Measurement of the Higgs boson production in association with a ttbar pair in the Higgs to diphoton decay channel, and search for the dimuon decay of the Higgs boson in pp collisions at a center-of-mass energy of 13 TeV with the ATLAS detector. - Alex Zeng Wang (University of Wisconsin Madison (US))   (Harbour Ballroom)
15:40 Measurements of the Higgs production cross section in the $H \rightarrow \tau \tau$ decay channel with the ATLAS experiment - Alessia Murrone (Università degli Studi e INFN Milano (IT))   (Harbour Ballroom)
15:40 Performance of the CMS Electromagnetic Calorimeter in LHC Run2 - Nazar Bartosik (Universita e INFN Torino (IT))   (Harbour Ballroom)
15:40 Precision Higgs Physics at the International Linear Collider - Junping Tian (The University of Tokyo)   (Harbour Ballroom)
15:40 Predicting the T2K far detector event rate using near detector data - Mark Hartz   (Harbour Ballroom)
15:40 Prospects for HH measurements at the HL-LHC with CMS - Martin Delcourt (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE))   (Harbour Ballroom)
15:40 Search for Dark Matter produced in association with a jet with the ATLAS detector - Jack Lindon (University of Birmingham (GB))   (Harbour Ballroom)
15:40 Search for dark sector via charmonia decay at BESIII - Xiaodong Shi (University of Science and Technology of China)   (Harbour Ballroom)
15:40 SEARCH FOR EXOTIC DECAYS WITH NA62 - Jan Jerhot (Charles University (CZ))   (Harbour Ballroom)
15:40 Search for Heavy Neutral Leptons with CMS detector - Martina Vit (Ghent University (BE))   (Harbour Ballroom)
15:40 Search for low-mass Dark Matter mediator decaying to jets with the ATLAS detector - Eric Edward Corrigan (Lund University (SE))   (Harbour Ballroom)
15:40 Search for rare FCNC decays at BESIII - Dayong Wang (Peking University (CN))   (Harbour Ballroom)
15:40 Search for squarks and gluinos in final states with jets and missing transverse momentum at $\sqrt{s}$ = 13 TeV using 139 fb$^{-1}$ data with the ATLAS detector - Kenta Uno (University of Tokyo (JP))   (Harbour Ballroom)
15:40 Search for Supersymmetry with a compressed mass spectrum in vector boson fusion topology with 1-lepton and 0-lepton final states in pp collisions at √s = 13 TeV with CMS - Priyanka Kumari (Panjab University (IN))   (Harbour Ballroom)
15:40 Search for SUSY with missing transverse momentum and multiple b-jets - Meisam Ghasemi Bostanabad (University of Victoria (CA))   (Harbour Ballroom)
15:40 Searches for additional Higgs bosons at CMS - Junquan Tao (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy of Sciences (CN))   (Harbour Ballroom)
15:40 Searches for supersymmetry in events with photons at CMS - Johannes Schulz (Rheinisch Westfaelische Tech. Hoch. (DE))   (Harbour Ballroom)
15:40 Searching for high-mass dilepton resonances in the full Run-2 ATLAS dataset - Etienne Dreyer (Simon Fraser University (CA))   (Harbour Ballroom)
15:40 Study of the Effects of Radiation at the CERN Gamma Irradiation Facility on the CMS Drift Tubes Muon Detector for the HL-LHC - Barbara Alvarez Gonzalez (Universidad de Oviedo (ES))   (Harbour Ballroom)
15:40 The ATLAS Hardware Track Trigger design towards first prototypes - Ana Luisa Moreira De Carvalho (LIP Laboratorio de Instrumentacao e Fisica Experimental de Part)   (Harbour Ballroom)
15:40 The ATLAS Level-1 Topological Processor: experience and upgrade plans - Johannes Frederic Damp (Johannes Gutenberg Universitaet Mainz (DE))   (Harbour Ballroom)
15:40 The ATLAS Run 2 Trigger Menu - Kate Whalen (University of Oregon (US))   (Harbour Ballroom)
15:40 The Phase-II upgrade of the ATLAS Monitored Drift Tube Detector and Frontend electronics - Hubert Kroha (Max-Planck-Institut fur Physik (DE))   (Harbour Ballroom)
15:40 Vapour pressure differences of the Xenon Isotopes - Amal Alamre (Carleton University)   (Harbour Ballroom)
15:48 Latest LHCb measurements of semileptonic b-hadron decays - Serena Maccolini (Universita e INFN, Bologna (IT))   (Harbour Ballroom)
16:00
Dark Matter/Astro - Heidi Marie Schellman (Oregon State University (US)) (until 18:00) (Harbour Ballroom)
16:00 Beam Based Dark Matter Searches - Timothy Knight Nelson (SLAC National Accelerator Laboratory (US))   (Harbour Ballroom)
16:30 Cosmological Parameter Space (Dark Matter/Dark Energy Observations) - Prof. Segev BenZvi (University of Rochester) Segev BenZvi (University of Rochester)   (Harbour Ballroom)
17:00 Multimessenger Searches - Dr Kathrin Egberts (Potsdam University)   (Harbour Ballroom)
17:30 Gravitational Wave Observations - Dr Carl-Johan Haster (Massachusetts Institute of Technology)   (Harbour Ballroom)
18:15
Reception (until 20:15) (Harbour Ballroom)
12:30 --- Conference Photo ---
12:45 --- Lunch on own ---
14:00
Astroparticle, Dark Matter (Parallel) - Timothy Knight Nelson (SLAC National Accelerator Laboratory (US)) (until 15:30) ()
14:00 Multi-component dark matter from a hidden gauged SU(3) - Prof. Stephen Godfrey (Carleton University)   ()
14:15 Boosted Dark Matter Searches via Dark-Strahlung - Prof. Jong-Chul Park (Chungnam National University)   ()
14:30 Search for Dark Sector Physics at the NA64 experiment in the context of the Physics Beyond Colliders Projects - Dipanwita Banerjee (Univ. Illinois at Urbana Champaign (US))   ()
14:45 Searches for ultra long-lived particles with MATHUSLA - Miriam Diamond (SLAC National Laboratory)   ()
15:00 Dark Sector Physics with Belle II - marcello campajola (INFN and University of Naples "Federico II") marcello campajola (Univ. of Naples "Federico II" - INFN)   ()
15:15 Search for low-mass New Physics states at BABAR - Bob Kowalewski (University of Victoria (CA))   ()
14:00
Collider SM & BSM (Parallel) - Manuella Vincter (Carleton University (CA)) (until 15:30) ()
14:00 Particle Discovery Opportunities at the International Linear Collider - Jenny List (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   ()
14:15 Beyond the Standard Model searches at HERA - Oleksii Turkot (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   ()
14:30 The Status of the milliQan Experiment - Chris Hill (Ohio State University (US))   ()
14:45 Results for strongly produced SUSY at CMS - Ana Krasimirova Ovcharova (Univ. of California Santa Barbara (US))   ()
15:00 Search for strong production of vector-like quarks coupling to third generation quarks at CMS (13TeV) - Sadia Khalil (The University of Kansas (US))   ()
15:15 Search for Higgs boson decays to beyond-the-Standard-Model light bosons in four-lepton events with the ATLAS detector at sqrt(s) = 13 TeV - Justin Chiu (University of Victoria (CA)) Yu Him Justin Chiu (University of Victoria (CA))   ()
14:00
Neutrino Physics (Parallel) - Deborah Harris (until 15:30) ()
14:00 Recent T2K Neutrino Oscillation Results - Helen O'Keeffe (Lancaster University)   ()
14:15 Reactor Antineutrino Flux and Spectrum Measurement at Daya Bay - Zhe Wang (Tsinghua University)   ()
14:30 Latest three-flavor neutrino oscillation results from NOvA - Dr Gavin Davies (Indiana University)   ()
14:45 Recent Cross-section Measurements from MicroBooNE - Steven Gardiner (Fermi National Accelerator Laboratory)   ()
15:00 Recent Reactor Antineutrino Results from the PROSPECT Experiment - Jose Palomino (Illinois Institute of Technology)   ()
15:15 New results from the DANSS experiment - Yury Shitov   ()
15:30 --- Coffee ---
15:30
Poster Session (Mon/Tue) (until 16:00) (Harbour Ballroom)
16:00
Astroparticle, Dark Matter (Parallel) - Cecilia Levy (University at Albany, SUNY) (until 18:00) ()
16:00 Darkside-50 Results and the Future Liquid Argon Dark Matter Program - Dr Valerio Ippolito (INFN Sezione di Roma (IT))   ()
16:15 The Super Cryogenic Dark Matter Search (SuperCDMS) at SNOLAB - Alan Robinson (Université de Montréal)   ()
16:30 The search for light dark matter with the NEWS-G detector - Guillaume Giroux (Queen's University)   ()
16:45 Search for axion dark matter at IBS/CAPP - Sung Woo YOUN (Institute for Basic Science)   ()
17:00 TeV particle direct detection in space - Recent results from the DAMPE mission - Giovanni Marsella (Università del Salento and INFN) Giovanni Marsella (INFN Lecce e Universita del Salento (IT))   ()
17:15 Towards Understanding the Origin of Cosmic-Ray Positrons - Weiwei Xu (Massachusetts Inst. of Technology (US))   ()
17:30 Properties of Primary Cosmic Ray Protons, Helium, Carbon and Oxygen Nuclei Measured with the Alpha Magnetic Spectrometer on the ISS - Yi Jia (Massachusetts Inst. of Technology (US))   ()
17:45 Anisotropy of Elementary Particle Fluxes in Primary Cosmic Rays Measured with the Alpha Magnetic Spectrometer on the ISS - Iris Gebauer (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   ()
16:00
Collider SM & BSM (Parallel) - Patricia Mcbride (Fermi National Accelerator Lab. (US)) (until 18:00) ()
16:00 Searching for resonant HH production at CMS - Nickolas Mc Coll (University of California Los Angeles (US))   ()
16:15 Observation of H->bb decays in the VH production mode and first differential measurement with the ATLAS detector - luca ambroz Luca Ambroz (University of Oxford (GB))   ()
16:30 Direct top-quark decay width measurement at √s=13 TeV with the ATLAS experiment - Tomas Dado (Comenius University (SK))   ()
16:45 Top quark cross sections in CMS - Andrea Perrotta (Istituto Nazionale di Fisica Nucleare (INFN)) Andrea Perrotta (Universita e INFN, Bologna (IT))   ()
17:00 Rare top quark production in CMS: ttZ, ttW, ttgamma, tZ, tgamma, and tttt production - Didar Dobur (Ghent University (BE))   ()
17:15 Observation of electroweak W±Z boson pair production in association with two jets in p p collisions at sqrt(s) = 13 TeV with the ATLAS detector and prospects for New Physics - Despoina Sampsonidou (Aristotle University of Thessaloniki (GR))   ()
17:30 Precision electroweak physics with polarized beams at SuperKEKB - Michael Roney (University of Victoria)   ()
17:45 Physics at FCC-ee - Markus Klute (Massachusetts Inst. of Technology (US))   ()
16:00
Rare Event Detectors (Parallel) - Shaomin Chen (Tsinghua University) (until 18:00) ()
16:00 Detector Physics with MicroBooNE - Ralitsa Sharankova (Tufts University) Ralitsa Sharankova (Tufts University)   ()
16:15 The upgrade of the T2K Near Detector ND280 - Clark McGrew (Stonybrook)   ()
16:30 Near Detectors for the Hyper-K Experiment - Mark Hartz   ()
16:45 Capabilities of the DUNE Near Detector Complex - Kevin McFarland (University of Rochester) Kevin McFarland (University of Rochester) Kevin McFarland (University of Rochester)   ()
17:00 Performance of the protoDUNE-SP liquid argon detector from a particle test-beam - Leigh Howard Whitehead (University of Cambridge (GB)) Leigh Whitehead (University of Warwick)   ()
17:15 Low Radioactivity Argon for Dark Matter and Rare Event Searches - Dr. Rahaf Ajaj   ()
17:30 Measurement of Double Electron Capture of Xe-124 with XENON1T - Ethan Brown   ()
13:00
C11 meeting - Heidi Marie Schellman (Oregon State University (US)) (until 18:05) ()
13:00 Introduction and C11 matters - Mihoko Nojiri (Theory Center, IPNS, KEK) Florencia Canelli (Universitaet Zuerich (CH)) Heidi Marie Schellman (Oregon State University (US))   ()
13:20 Report from Neutrino Series - Minerba Betancourt   ()
13:30 Report from LHCP Series - Jim Olsen (Princeton University (US))   ()
13:45 Report from Baldin Series   ()
13:55 Report from ICHEP2018 - Su Yong Choi (Korea University (KR))   ()
14:15 LP2019 in progress report - William Trischuk (University of Toronto (CA))   ()
14:35 TIPP 2020 Vancouver update - Fabrice Retiere (TRIUMF)   ()
14:45 ICH2020 Prague update - Zdenek Dolezal (Charles University (CZ))   ()
15:05 --- break ---
15:20 IPAC2020   ()
15:30 LP2021 - Manchester - Marco Gersabeck (University of Manchester (GB))   ()
15:50 ICHEP 2022 Bologna - Paolo Giacomelli (Universita e INFN, Bologna (IT))   ()
16:05 Proposals for ICHEP2024/LP2023   ()
16:20 Neutrino panel update - Executive session - Nigel Smith (SNOLab)   ()
16:35 ICFA report - executive session - Geoffrey Taylor (University of Melbourne)   ()
16:55 Executive session   ()
12:30 --- Lunch on own ---
14:00
(Beyond) SM - Brian Foster (University of Oxford (GB)) (until 15:30) (Harbour Ballroom)
14:00 QCD at the LHC - Lauren Alexandra Tompkins (Stanford University (US))   (Harbour Ballroom)
14:30 QCD Theory for Colliders - Alexander Yohei Huss (CERN)   (Harbour Ballroom)
15:00 Beyond Standard Model theories - Yonit Hochberg (Hebrew University)   (Harbour Ballroom)
15:30 --- Coffee ---
15:30
Poster Session (Thu/Fri) (until 16:00) (Harbour Ballroom)
16:00
(Beyond) SM - Eckhard Elsen (CERN) (until 17:30) (Harbour Ballroom)
16:00 Supersymmetry at the LHC - Filip Moortgat (CERN)   (Harbour Ballroom)
16:30 Dark Matter Searches at the LHC - Steven Lowette (Vrije Universiteit Brussel (BE))   (Harbour Ballroom)
17:00 Exotic Searches at the LHC - Erez Etzion (Tel Aviv University (IL))   (Harbour Ballroom)
19:00
From the Tiniest Particles to the Farthest Reaches of the Universe - Art McDonald (until 21:00) (Harbour Ballroom)
12:30 --- Lunch on own ---
14:00
Neutrino Physics - Alfons Weber (University of Oxford (GB)) (until 15:30) (Harbour Ballroom)
14:00 Long Baseline Neutrinos - Mark Messier (IU) Mark Messier (Fermi National Accelerator Laboratory)   (Harbour Ballroom)
14:30 Short Baseline Neutrinos - Bryce Littlejohn (Illinois Institute of Technology)   (Harbour Ballroom)
15:00 Theoretical Interpretations of Neutrino Properties - renata zukanovich funchal (Universidade de São Paulo)   (Harbour Ballroom)
15:30 --- Coffee ---
16:00
Neutrino Physics - renata zukanovich funchal (Universidade de São Paulo) (until 18:00) (Harbour Ballroom)
16:00 Astronomical Neutrino Sources - Joanna Kiryluk (Stony Brook University)   (Harbour Ballroom)
16:30 Neutrinoless Double Beta Decay - Michelle Dolinski (Drexel University)   (Harbour Ballroom)
17:00 Atmospheric Neutrinos and Proton Decay - Roger Wendell (Kyoto University)   (Harbour Ballroom)
17:30 Neutrino Interactions - Minerba Betancourt Minerba Betancourt (Fermilab)   (Harbour Ballroom)
18:00
Prize Winners from Poster Session - Michael Roney (University of Victoria) (until 18:30) (Harbour Ballroom)
18:00 Light detection in DUNE Dual Phase - Jose Alfonso Soto-Otón (ciemat)   (Harbour Ballroom)
18:04 Calibration and Performance of the ATLAS Tile Calorimeter During the LHC Run 2 - Krystsina Petukhova (Charles University (CZ))   (Harbour Ballroom)
18:08 Vector Boson Scattering in Semi-leptonic Final States with the ATLAS Detector - Robert Les (University of Toronto (CA))   (Harbour Ballroom)
18:12 Flavour Physics at the High Luminosity LHC: LHCb Upgrade II - Carla Marin Benito (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   (Harbour Ballroom)
19:00 --- Conference Dinner ---
13:10 Conference Closes - William Trischuk (University of Toronto (CA)) Hirohisa Tanaka (SLAC National Accelerator Laboratory (US))   (Harbour Ballroom)