ACAT 2019

from Sunday, 10 March 2019 (19:00) to Friday, 15 March 2019 (13:45)
Steinmatte conference center

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
10 Mar 2019
11 Mar 2019
12 Mar 2019
13 Mar 2019
14 Mar 2019
15 Mar 2019
AM
08:00
Registration opening (until 09:00) ()
09:00
Plenary - Federico Carminati (CERN) (until 10:30) ()
09:00 Welcome to ACAT 2019 in Saas Fee! - Federico Carminati (CERN)   ()
09:10 Denis Perret-Gallix (1949-2018) - Monique Werlen (EPFL - Ecole Polytechnique Federale Lausanne (CH))   ()
09:30 Computer algebra in physics research: algorithms, systems and modern developments - Stanislav Poslavskii (Institute for High Energy Physics of NRC Kurchatov Institute (R)   ()
10:00 Using Deep Learning in Ultra-High Energy Cosmic Ray Experiments - Dr Oleg Kalashev (Institute for Nuclear Research RAS)   ()
10:30 --- Coffee Break - Poster Session 1 ---
11:00
Plenary - Fons Rademakers (CERN) (until 12:30) ()
11:00 Machine learning for an X-ray FEL - Daniel Ratner (Stanford University)   ()
11:30 Computations in Laser Particle Acceleration: heterogenous, parallel computing for physicists - Bussmann Michael (HZDR, Dresden)   ()
12:00 Implicit cause models - Rajesh Ranganath (New York University)   ()
09:00
Plenary - Maria Girone (CERN) (until 10:40) ()
09:00 Keynote talk: Probabilistic Programming and Inference in Particle Physics - Atilim Gunes Baydin (University of Oxford)   ()
09:40 HEP.QPR Project: Quantum Pattern Recognition for Charged Particle Tracking - Heather Gray (LBNL)   ()
10:10 RISC-V based, silicon proven open-source processors from the PULP project - Dr Frank K. Gürkaynak (ETH)   ()
10:40 --- Coffee Break - Poster Session 1 ---
11:00
Plenary - Andrey Arbuzov (Joint Institute for Nuclear Research (JINR)) (until 12:30) ()
11:00 Generative Models - Danilo Rezende (DeepMind)   ()
11:30 GPU usage in theoretical calculations - Stephen Philip Jones   ()
12:00 Decoding the nature of Dark matter at current and future experiments - Alexander Belyaev (Southampton University)   ()
09:00
Plenary - David Britton (University of Glasgow (GB)) (until 10:40) ()
09:00 Keynote talk: The future of HEP computing - Rene Brun (CERN)   ()
09:40 Computing Architectures in the HL-LHC era - Paolo Calafiura (Lawrence Berkeley National Laboratory )   ()
10:10 Making HPC friendly for scientists - Sadaf Alam (Swiss Supercomputing Center (CSCS))   ()
10:40 --- Coffee Break - Poster Session 2 ---
11:00
Plenary - Jerome LAURET (Brookhaven National Laboratory) (until 12:30) ()
11:00 The STEM paradox: Factors affecting diversity in STEM fields - Dr Isabelle D Cherney (Merrimack University)   ()
11:20 Round table discussion   ()
12:00 Neuroscience and the Future of Computing - Felix Schuermann (EPFL, Blue Brain project)   ()
09:00
Plenary - Gudrun Heinrich (Max Planck Institute for Physics) (until 10:40) ()
09:00 Keynote talk: Constraining effective field theories with machine learning - Johann Brehmer (New York University)   ()
09:40 Beyond the Roadmap: HL-LHC HEP Software - Gordon Watts (University of Seattle)   ()
10:10 Automatic Differentiation and Deep Learning - Soumith Chintala (Facebook AI Research)   ()
10:40 --- Coffee Break - Poster Session 2 ---
11:00
Plenary - Gang CHEN (INSTITUTE OF HIGH ENERGY PHYSICS) (until 12:30) ()
11:00 TrackML : a tracking Machine Learning challenge - Jean-Roch Vlimant (California Institute of Technology (US))   ()
11:20 Round table: Machine Learning   ()
12:00 Higher-order QED contributions to the lepton anomalous magnetic moments - Makiko Nio (Mishina Center, Riken)   ()
09:00
Plenary - Gordon Watts (University of Washington (US)) (until 10:30) ()
09:00 Machine learning in cosmology - Francois Lanusse (Lawrence Berkeley National Laboratory )   ()
09:30 Computational challenges for Generators - Andy Buckley (University of Glasgow (GB))   ()
10:00 Machine Learning in Neutrino Physics - Kazuhiro Terao (SLAC)   ()
10:30 --- Coffee Break ---
11:00
Plenary - Monique Werlen (EPFL - Ecole Polytechnique Federale Lausanne (CH)) (until 12:50) ()
11:00 Best Track 1 poster: Physics and computing performance of reconstruction algorithms for the GPU High Level Trigger 1 of LHCb - Dorothea Vom Bruch (LPNHE Paris, CNRS)   ()
11:10 Best Track 2 poster: Tracking performance for long living particles at LHCb - Luis Miguel Garcia Martin (Univ. of Valencia and CSIC (ES))   ()
11:20 Track 1 summary - Patricia Mendez Lorenzo (CERN)   ()
11:35 Track 2 Summary - Andrey Ustyuzhanin (Yandex School of Data Analysis (RU))   ()
11:50 Track 3 Summary - Ben Ruijl (Nikhef)   ()
12:05 ACAT 2019 Summary - Gordon Watts (University of Washington (US))   ()
12:20 Thank you and good bye - Federico Carminati (CERN)   ()
PM
19:00
Social Drink and Registration (until 21:30) ()
12:30 --- Break / Lunch ---
15:30
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Patricia Mendez Lorenzo (CERN) Gordon Watts (University of Washington (US)) (until 17:30) ()
15:30 The Practitioner’s C++17 and 20 News - Axel Naumann (CERN)   ()
15:50 The NanoAOD event data format in CMS - Marco Peruzzi (CERN)   ()
16:10 A more Pythonic, Interoperable and Modern PyROOT - Stephan Hageboeck   ()
16:30 ROOT Based Analysis: From Data to Plots, Expressive, Easy and Fast - Lorenzo Moneta (CERN)   ()
16:50 New ROOT graphics language - Iliana Betsou (National Technical Univ. of Athens (GR))   ()
17:10 DataForge: declarative approach to scientific data processing automation - Dr Alexander Nozik (INR RAS / MIPT)   ()
15:30
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - David Rousseau (LAL-Orsay, FR) Tommaso Dorigo (Universita e INFN, Padova (IT)) (until 17:30) ()
15:50 Parallelized Kalman-Filter-Based Reconstruction of Particle Tracks on Many-Core Architectures with the CMS Detector - Mario Masciovecchio (Univ. of California San Diego (US))   ()
16:10 ConformalTracking: a geometry agnostic tracking library - Marko Petric (CERN)   ()
16:30 HEP.TrkX Charged Particle Tracking using Graph Neural Networks - Dr Jean-Roch Vlimant (California Institute of Technology (US))   ()
16:50 A 3D Track Finder for the Belle II CDC L1 Trigger - Sebastian Skambraks (Max-Planck-Institut für Physik)   ()
17:10 Charged Particle Tracking as a QUBO problem solved with Quantum Annealing-Inspired Optimization - Dr Jean-Roch Vlimant (California Institute of Technology (US))   ()
15:30
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods (until 17:30) ()
15:30 Riemann-Theta Boltzmann Machine - Stefano Carrazza (CERN)   ()
15:50 Numerical multi-loop integration on heterogeneous many-core processors - Dr Elise de Doncker (Western Michigan University)   ()
16:10 Machine Learning helping Monte-Carlo collider simulations - Dr Valentin Hirschi (ETHZ)   ()
16:30 In-situ analysis and visualization of massively parallel computations of transitional and turbulent flows - Dr Anne Cadiou (CNRS)   ()
17:30 --- Coffee Break - Poster Session 1 ---
18:00
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Gordon Watts (University of Washington (US)) Patricia Mendez Lorenzo (CERN) (until 19:30) ()
18:00 Automated and Intelligent Data Migration Strategy in High Energy Physical Storage Systems - Zhenjing Cheng (INSTITUE OF HIGH ENERGY PHYSICS)   ()
18:20 Using DODAS as deployment manager for smart caching of CMS data management system - Mirco Tracolli (INFN Perugia)   ()
18:40 Cross-domain Data Access System for Distributed Sites in HEP - Mr Qi Xu (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy of Sciences)   ()
19:00 Federated data storage evolution in HENP: data lakes and beyond - Andrey Zarochentsev (St Petersburg State University (RU))   ()
18:00
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Tommaso Dorigo (Universita e INFN, Padova (IT)) David Rousseau (LAL-Orsay, FR) (until 19:30) ()
18:00 hls4ml: deploying deep learning on FPGAs for trigger and data acquisition - Jennifer Ngadiuba (CERN)   ()
18:20 Real-time reconstruction of long-lived particles at LHCb using FPGAs. - Federico Lazzari (Universita & INFN Pisa (IT)) Riccardo Cenci (Universita & INFN Pisa (IT)) Mr Andrea Di Luca (Universita degli Studi di Trento and INFN (IT)) Giovanni Punzi (Universita & INFN Pisa (IT)) Michael J. Morello (SNS and INFN-Pisa (IT))   ()
18:40 A hybrid deep learning approach to vertexing - Michael David Sokoloff (University of Cincinnati (US))   ()
19:00 Selective background Monte Carlo simulation at Belle II - James Kahn (Karlsruhe Institute of Technology (KIT)) Martin Ritter   ()
18:00
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods (until 19:30) ()
18:00 Toward an efficient evaluation of two-loop massive scalar integralss - Mr Jean-Philippe Guillet (LAPTh CNRS)   ()
19:30 --- Welcome drinks / reception ---
12:30 --- Break / Lunch ---
15:30
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Patricia Mendez Lorenzo (CERN) Gordon Watts (University of Washington (US)) (until 17:30) ()
15:30 The computing model of the LHCb Upgrade - Marco Cattaneo (CERN)   ()
15:50 The core software framework for the LHCb Upgrade - Niklas Nolte (CERN / Technische Universitaet Dortmund (DE))   ()
16:10 An analytics driven computing model for HL-LHC - David Lange (Princeton University (US))   ()
16:30 The ATLAS EventIndex and its evolution towards LHC Run 3 - Miguel Villaplana (Università degli Studi e INFN Milano (IT))   ()
16:50 Machine Learning Techniques in the ATLAS TDAQ Network Monitoring System - Oskar Wyszynski (CERN)   ()
15:30
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Andy Buckley (University of Glasgow (GB)) Jean-Roch Vlimant (California Institute of Technology (US)) (until 17:30) ()
16:10 Recurrent GANs for particle-based simulation at the LHC - Thong Nguyen (California Institute of Technology (US))   ()
16:30 Electromagnetic-shower generation with Graphical GANs - Vladislav Belavin (CERN)   ()
16:50 Fast Data-Driven simulation of Cherenkov Detectors Using Generative Adversarial Networks. - Artem Maevskiy (National Research University Higher School of Economics (RU))   ()
17:10 Towards the Increase in Granularity for the Main Hadronic ATLAS Calorimeter: Exploiting Deep Learning Methods - Philipp Do Nascimento Gaspar (Federal University of of Rio de Janeiro (BR))   ()
15:30
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods (until 17:30) ()
15:30 QED and electroweak radiative corrections to polarized Bhabha scattering - Prof. Andrey Arbuzov (Joint Institute for Nuclear Research (RU))   ()
15:50 MCSANCee generator with one-loop electroweak corrections for processes with polarized e^+e^- beams - Dr Renat Sadykov (Joint Institute for Nuclear Research (RU))   ()
16:10 Recent developments of GRACE system - Yoshimasa Kurihara (KEK)   ()
16:30 Data-driven Monte Carlo Generator for Low Energy e+e- Annihilation to Hadrons - Mr Alexandr Korobov (BINP,NSU)   ()
17:30 --- Coffee Break - Poster Session 1 ---
18:00
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Patricia Mendez Lorenzo (CERN) Gordon Watts (University of Washington (US)) (until 20:00) ()
18:00 Heterogenous computing for the local reconstruction algorithms of the CMS calorimeters - Andrea Massironi (CERN)   ()
18:20 A 30 MHz software trigger and reconstruction for the LHCb upgrade - Conor Fitzpatrick (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (CH))   ()
18:40 Continuous Analysis in ATLAS: Running User-Defined Container Images on the Grid - Lukas Alexander Heinrich (New York University (US))   ()
19:00 FPGA-accelerated machine learning inference as a solution for particle physics computing challenges - Jennifer Ngadiuba (CERN)   ()
18:00
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Jean-Roch Vlimant (California Institute of Technology (US)) Andy Buckley (University of Glasgow (GB)) (until 19:40) ()
18:00 Electromagnetic calorimeter reconstruction in Belle II - Dr Torben Ferber (DESY)   ()
18:20 Energy reconstruction of the ATLAS Tile Calorimeter under high pile-up conditions using the Wiener filter - Dayane Gonçalves (Universidade Federal de Juiz de Fora)   ()
18:40 Reinforced Jet Grooming - Frederic Alexandre Dreyer (Oxford)   ()
19:00 Physics inspired feature engineering with Lorentz Boost Networks - Yannik Alexander Rath (RWTH Aachen University (DE))   ()
19:20 Belle2VR – An Interactive Virtual Reality Visualization of GEANT4 Event Histories - Leo Piilonen (Virginia Tech)   ()
18:00
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods (until 19:30) ()
18:20 Numerical calculation of high-order QED contributions to the electron anomalous magnetic moment - Mr Sergey Volkov   ()
12:30 --- Break / Lunch ---
15:30
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Gordon Watts (University of Washington (US)) Patricia Mendez Lorenzo (CERN) (until 17:50) ()
15:30 Simulating Diverse HEP Workflows on Heterogeneous Architectures - Dr Charles Leggett (Lawrence Berkeley National Lab (US))   ()
15:50 The Central Hint and Information Processor system for automation, error detection and recovery in the ATLAS TDAQ Controls framework - Giuseppe Avolio (CERN)   ()
16:10 The “FELIX” detector interface for the ATLAS Trigger and Data Acquisition upgrades and its deployment in the ATLAS Inner Tracker demonstrator setup - Carlos Solans Sanchez (CERN)   ()
16:30 The second generation of the ATLAS Production System: expertise and future evolution - Misha Borodin (University of Iowa (US))   ()
16:50 Fast Deep Learning on FPGAs for the Phase-II L0 Muon Barrel Trigger of the ATLAS Experiment - Simone Francescato (Sapienza Universita e INFN, Roma I (IT))   ()
17:10 Towards a heterogeneous High Level Trigger farm for CMS - Dr Andrea Bocci (CERN)   ()
15:30
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Wouter Verkerke (Nikhef National institute for subatomic physics (NL)) Jennifer Ngadiuba (CERN) (until 17:50) ()
15:30 Incorporation of Systematic Uncertainties in the Training of Multivariate Methods - Thomas Alef (University of Bonn (DE))   ()
15:50 Machine Learning on sWeighted data - Mr Nikita Kazeev (Yandex School of Data Analysis (RU))   ()
16:10 Adversarial Neural Network-based data-simulation corrections for jet-tagging at CMS - Benjamin Fischer (Rheinisch Westfaelische Tech. Hoch. (DE))   ()
16:30 INFERNO: Inference-Aware Neural Optimisation - Pablo de Castro (Universita e INFN, Padova (IT))   ()
16:50 Constructing mass-decorrelated hadonic decay taggers in ATLAS - Andreas Sogaard (University of Edinburgh (GB))   ()
17:10 Weak signal extraction using matrix decomposition - Dr steven prohira (The Ohio State University)   ()
15:30
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods (until 17:30) ()
15:30 Trilinear Higgs boson coupling variations for di-Higgs production with full NLO QCD predictions in POWHEG - Ludovic Michel Scyboz (Max-Planck-Institut fur Physik (DE))   ()
15:50 Double Higgs boson production in the high- and low-energy limits - Joshua Davies (Karlsruhe Institute of Technology)   ()
16:10 Three loop QCD corrections to heavy quark form factors - Dr Narayan Rana (INFN Milan)   ()
16:30 Ntuples for NNLO processes - Daniel Maitre   ()
16:50 HepMC3 Event Record Library for Monte Carlo Event Generators - Andrii Verbytskyi (Max-Planck-Institut fur Physik (DE))   ()
17:30 --- Coffee Break - Poster Session 2 ---
18:00
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Patricia Mendez Lorenzo (CERN) Gordon Watts (University of Washington (US)) (until 19:30) ()
18:00 CMS Software and Offline preparation for future runs - Tommaso Boccali (INFN Sezione di Pisa, Universita' e Scuola Normale Superiore, P) Collaboration CMS   ()
18:20 Deep learning for certification of the quality of the data acquired by the CMS experiment - Adrian Alan Pol (Université Paris-Saclay (FR))   ()
18:40 Real-time cluster finding for LHCb silicon pixel VELO detector using FPGA - Federico Lazzari (Universita & INFN Pisa (IT))   ()
19:00 Migrating large codebases to C++ Modules - Yuka Takahashi (University of Tokyo)   ()
18:00
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Wouter Verkerke (Nikhef National institute for subatomic physics (NL)) Jennifer Ngadiuba (CERN) (until 19:40) ()
18:00 Global fits of BSM physics models with Gambit - Andy Buckley (University of Glasgow (GB))   ()
18:20 Uncertainty reduction by gradient descent - Mr Victor Estrade (LRI)   ()
18:40 Excursion Set Estimation using Sequential Entropy Reduction for Efficient Searches for New Physics at the LHC - Lukas Alexander Heinrich (New York University (US))   ()
19:00 Full Event Intepretation at Belle II - Dr William Lawrence Sutcliffe (Karlsruhe Institute of Technology (DE))   ()
18:00
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods (until 19:30) ()
18:00 Renormalization of gauge theories at five loops - York Schröder (UBB Chillán)   ()
18:20 Algorithm to find an all-order in the running coupling solution to an equation of the DGLAP type - Igor Kondrashuk (UBB)   ()
20:00 --- Social Event -- Conference Dinner ---
12:30 --- Break / Lunch ---
15:30
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Gordon Watts (University of Washington (US)) Patricia Mendez Lorenzo (CERN) (until 17:30) ()
15:30 Design Pattern for Analysis Automation on Interchangeable, Distributed Resources using Luigi Analysis Workflows - Marcel Rieger (Rheinisch-Westfaelische Tech. Hoch. (DE))   ()
15:50 RooFit parallelization efforts - Dr Patrick Bos (Netherlands eScience Center / Nikhef)   ()
16:10 Core software challenges of the GPU High Level Trigger 1 of LHCb - Daniel Hugo Campora Perez (Universidad de Sevilla (ES))   ()
16:30 Highly performant, Deep Neural Networks with sub-microsecond latency on FPGAs for trigger applications - Noel Aaron Nottbeck (Johannes Gutenberg Universitaet Mainz (DE))   ()
16:50 Nested data structures in array and SIMD frameworks - Jim Pivarski (Princeton University)   ()
17:10 Vectorization of random number generation and reproducibility of concurrent particle transport simulation - Soon Yung Jun (Fermi National Accelerator Lab. (US))   ()
15:30
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools -Dr Oleg Kalashev (Institute for Nuclear Research RAS) Kazuhiro Terao (SLAC) (until 17:30) ()
15:50 Accelerating dark matter search in emulsion SHiP detector by Deep Learning - Sergey Shirobokov (Imperial College (GB))   ()
16:10 Air shower reconstruction with hexagonal convolutional neural networks - Mr Constantin Steppa (University of Potsdam)   ()
16:30 Deep Learning based Algorithms in Astroparticle Physics - Jonas Glombitza (RWTH Aachen)   ()
16:50 Submanifold Sparse Convolutional Networks for Sparse, Locally Dense Particle Image Analysis - Laura Domine (Stanford University/SLAC)   ()
15:30
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods (until 17:30) ()
16:10 New Features in FeynArts & Friends, and how they got used in FeynHiggs - Thomas Hahn (MPI f. Physik)   ()
16:30 Updates on SModelS - Dr Wolfgang Waltenberger (Austrian Academy of Sciences (AT))   ()
16:50 Further developments of FORM - Takahiro Ueda (KEK)   ()
17:30 --- Coffee Break - Poster Session 2 ---
18:00
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Patricia Mendez Lorenzo (CERN) Gordon Watts (University of Washington (US)) (until 20:10) ()
18:00 Performance results of the GeantV prototype with complete EM physics - Andrei Gheata (CERN)   ()
18:20 Generative Adversarial Networks for fast simulation: generalisation and distributed training in HPC - Sofia Vallecorsa (CERN)   ()
18:40 Multi-threaded Event Reconstruction with JANA - David Lawrence (Jefferson Lab)   ()
19:00 STAR Data Production Workflow on HPC: Lessons Learned & Best Practices - Jan Balewski Michael Poat (Brookhaven National Laboratory) Jefferson Porter   ()
18:00
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Kazuhiro Terao (SLAC) Dr Oleg Kalashev (Institute for Nuclear Research RAS) (until 19:30) ()
18:00 Particle Identification In PICO Using Semi-supervised Learning - Gevy Cao (Queen's University)   ()
18:20 Reinforced Sorting Networks for Particle Physics Analyses - Dennis Noll (Rheinisch Westfaelische Tech. Hoch. (DE))   ()
18:40 Variational Dropout Sparsification for Particle Identification speed-up. - Artem Ryzhikov (Yandex School of Data Analysis (RU))   ()
19:00 Variational Autoencoders for New Physics Mining at the Large Hadron Collider - Olmo Cerri (California Institute of Technology (US))   ()
18:00
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods (until 19:30) ()
18:00 Rings: an efficient library for polynomial rings - Stanislav Poslavsky (IHEP, Protvino)   ()
18:20 reFORM: designing a new symbolic manipulation toolkit - Ben Ruijl (Nikhef)   ()
18:40 STR: a Mathematica package for the method of uniqueness - Dr Michelangelo Preti (Ecole Normale Supérieure - CNRS)   ()