ACAT 2017

from Monday, 21 August 2017 (07:45) to Friday, 25 August 2017 (18:00)
University of Washington, Seattle (Alder Hall)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
21 Aug 2017
22 Aug 2017
23 Aug 2017
24 Aug 2017
25 Aug 2017
AM
07:45
Plenary - Gordon Watts (University of Washington (US)) (until 08:45) (Alder Hall)
08:45
Plenary - Gordon Watts (University of Washington (US)) (until 09:15) (Alder Hall)
09:15
Plenary - Denis Perret-Gallix (Centre National de la Recherche Scientifique (FR)) (until 09:45) (Alder Hall)
09:15 New developments in FORM - Takahiro Ueda (KEK)   (Alder Hall)
09:45 --- Eclipse Break ---
11:00
Plenary - Toby Burnett (University of Washington) (until 13:00) (Alder Hall)
11:00 Deep Learning usage by large experiments - Dr. Ben Nachman (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   (Alder Hall)
11:30 ML in theoretical physics: from PDFs to MC tools - Stefano Carrazza (CERN)   (Alder Hall)
12:00 Meta: Toward generative C++ - Herb Sutter (Microsoft Corporation)   (Alder Hall)
12:30 Track reconstruction algorithms in high pile up environments - Heather Gray (LBNL)   (Alder Hall)
09:00
Plenary - Niko Neufeld (CERN) (until 10:30) (Alder Hall)
09:00 New results on the g-2 calculation - Dr. Stefano Laporta (Dipartimento di Fisica, Universita di Bologna)   (Alder Hall)
09:30 Generative models for fast simulation - Sofia Vallecorsa (Gangneung-Wonju National University (KR))   (Alder Hall)
10:00 Physics and Computing Challenges in Lattice QCD - Andreas Kronfeld (Fermilab)   (Alder Hall)
10:30 --- Coffee Break ---
11:00
Plenary - Daniel Maitre (until 12:30) (Alder Hall)
11:00 Development and optimization of the MCFM generator - Walter Giele   (Alder Hall)
11:30 Deep Learning in Particle physics - Daniel Whiteson (University of California Irvine (US))   (Alder Hall)
12:00 Deep Learning on the Intel Nervana platform - Dr. Ravi Panchumarthy (Intel Corporation)   (Alder Hall)
09:00
Plenary - Sergei Gleyzer (University of Florida (US)) (until 10:30) (Alder Hall)
09:00 Statistics, Data Mining, and Machine Learning in Astronomy - Prof. Jacob Vanderplas (University of Washington eScience Institute)   (Alder Hall)
09:30 Deep Learning and Particle Physics - Kyle Stuart Cranmer (New York University (US))   (Alder Hall)
10:00 Games and loop integrals - Ben Ruijl (Nikhef)   (Alder Hall)
10:30 --- Coffee Break ---
11:00
Plenary - Maria Girone (CERN) (until 12:30) (Alder Hall)
11:00 D-wave Quantum Computing - Dr. Colin Williams (DWave Systems)   (Alder Hall)
11:30 Machine Learning at NVIDIA - Dr. Tom Gibbs (NVIDIA Corporation)   (Alder Hall)
12:00 FPGA Datacenters -- The New Supercomputer - Dr. Andrew Putnam (Microsoft Corporation)   (Alder Hall)
09:00
Plenary - Pushpalatha Bhat (Fermi National Accelerator Lab. (US)) (until 10:30) (Alder Hall)
09:00 Machine Learning in HEP - Sergei Gleyzer (University of Florida (US))   (Alder Hall)
09:30 Round Table on Machine Learning - Pushpalatha Bhat (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Alder Hall)
10:30 --- Coffee Break ---
11:00
Plenary - David Britton (until 12:30) (Alder Hall)
11:00 HEP Software Development in the next decade; the views of the HSF community - Elizabeth Sexton-Kennedy (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Alder Hall)
11:30 Data, Software, and Knowledge Preservation of Scientific Results - Mike Hildreth (University of Notre Dame (US))   (Alder Hall)
12:00 HPC for HEP - Deborah BARD (LBL)   (Alder Hall)
09:00
Plenary - Fons Rademakers (CERN) (until 10:30) (Alder Hall)
09:00 Why Cultural Diversity Matters: Becoming Culturally competent - Dr. George Langford (Syracuse University)   (Alder Hall)
09:30 Round Table on Diversity - Jerome LAURET (Brookhaven National Laboratory) Maria Girone (CERN)   (Alder Hall)
Bio
10:30 --- Coffee Break ---
11:00
Poster Session - Gordon Watts (University of Washington (US)) (until 11:30) (Alder Hall)
11:30
Plenary - Federico Carminati (CERN) (until 13:15) (Alder Hall)
11:30 Summary of Track 3 - Ayres Freitas (University of Zurich)   (Alder Hall)
11:55 Summary of Track 2 - Sergei Gleyzer (University of Florida (US))   (Alder Hall)
12:20 Summary of Track 1 - Niko Neufeld (CERN)   (Alder Hall)
12:45 Summary of the Conference - Pushpalatha Bhat (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Alder Hall)
13:05 Final remarks - Gordon Watts (University of Washington (US))   (Alder Hall)
PM
13:00 --- Lunch Break ---
14:00
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Niko Neufeld (CERN) (until 16:00) (Alder Hall)
14:00 Leveraging the checkpoint-restart technique for optimizing CPU efficiency of ATLAS production applications on opportunistic platforms - Vakho Tsulaia (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   (Alder Hall)
14:20 Real-time heterogeneous stream processing with NaNet in the NA62 experiment. - Alessandro Lonardo (Sapienza Universita e INFN, Roma I (IT))   (Alder Hall)
14:40 Multithreading in the ATLAS High-Level Trigger - Adam Edward Barton (Lancaster University (GB))   (Alder Hall)
15:00 An Online system based (almost exclusively) on off-the-shelf hardware for a trigger-free read-out of the LHCb experiment - Tommaso Colombo (CERN)   (Alder Hall)
15:20 DAQExpert - An expert system to increase CMS data-taking efficiency - Maciej Szymon Gladki (CERN, Geneva, Switzerland)   (Alder Hall)
15:40 The upgrade of the LHCb trigger for Run III - Rosen Matev (CERN)   (Alder Hall)
14:00
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Sergei Gleyzer (University of Florida (US)) (until 16:00) (Alder Hall)
14:00 Background Suppression with the Belle II Neural Network Trigger - Sebastian Skambraks (Technische Universität München)   (Alder Hall)
14:20 The ATLAS Electron and Photon Trigger - Samuel David Jones (University of Sussex (GB))   (Alder Hall)
14:40 BDTs in the Level 1 Muon Endcap Trigger at CMS - Andrew Mathew Carnes (University of Florida (US))   (Alder Hall)
15:00 Tomographic Reconstruction of LArTPC Events using Wire-cell - Dr. Chao Zhang (Brookhaven National Laboratory)   (Alder Hall)
15:20 A modern approach to HEP visualization - ATLASrift - Ilija Vukotic (University of Chicago (US))   (Alder Hall)
15:40 Muon reconstruction of JUNO experiment with convolutional neural networks - Dr. Lu Wang (Computing Center,Institute of High Energy Physics, CAS)   (Alder Hall)
14:00
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods - Stephen Jones (MPI, Munich) (until 16:00) (Alder Hall)
14:00 The R* operation and combinatorial challenges at five loops - Ben Ruijl (Nikhef)   (Alder Hall)
14:25 High-precision calculation of the 4-loop contribution to the electron g-2 in QED - Dr. Stefano Laporta (Dipartimento di Fisica, Universita di Bologna)   (Alder Hall)
14:50 NNLO ntuples - Dr. Daniel Maitre (IPPP)   (Alder Hall)
15:15 N-jettiness subtraction - Xiaohui Liu (Beijing Normal University )   (Alder Hall)
16:00 --- Coffee Break ---
16:30
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Stefan Roiser (CERN) (until 18:30) (Alder Hall)
16:30 A container model for resource provision at a WLCG Tier-2 - Gareth Douglas Roy (University of Glasgow (GB))   (Alder Hall)
16:50 Testing the limits of an LVS - GridFTP Cluster as a replacement for Bestman - Edgar Fajardo Hernandez (Univ. of California San Diego (US))   (Alder Hall)
17:10 Design and implementation of data cache and access system across remote sites - Yaodong CHENG (IHEP, Beijing)   (Alder Hall)
17:30 Data Transfer Node Resource Manager - Justas Balcas (California Institute of Technology (US))   (Alder Hall)
17:50 Enabling High Availability Service with oVirt Virtualization and CephFS - Michael Poat (Brookhaven National Laboratory)   (Alder Hall)
18:10 Design and Execution of make-like Distributed Analyses - Robert Fischer (Rheinisch-Westfaelische Tech. Hoch. (DE))   (Alder Hall)
16:30
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Toby Burnett (University of Washington) (until 18:30) (Alder Hall)
16:30 Generative Adversarial Networks for Simulation - Luke Percival De Oliveira   (Alder Hall)
16:55 Modeling detector digitization and read-out with adversarial networks - Andrey Ustyuzhanin (Yandex School of Data Analysis (RU))   (Alder Hall)
17:20 Track seeding in the Outer Tracker of CMS for HL-LHC - Erica Brondolin (Austrian Academy of Sciences (AT))   (Alder Hall)
17:45 Deep Neural Networks for Physics Analysis on low-level whole-detector data at the LHC - Wahid Bhimji (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   (Alder Hall)
18:10 Parallelized Kalman-Filter-Based Reconstruction of Particle Tracks on Many-Core Architectures - Daniel Sherman Riley (Cornell University (US))   (Alder Hall)
16:30
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods - Thomas Hahn (MPI f. Physik) (until 18:30) (Alder Hall)
16:30 GQLink: an implementation of Quantized State System (QSS) methods in Geant4 - Dr. Soon Yung Jun (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Alder Hall)
16:55 Modeling of modifications induced by jets in the relativistic bulk nuclear matter - Marcin Slodkowski (Faculty of Physics, Warsaw University of Technology (PL))   (Alder Hall)
17:20 NNPDF: Neural Networks for precision PDF determinations - Stefano Carrazza (CERN)   (Alder Hall)
17:45 Transfer Learning in Astronomy: A New Machine Learning Paradigm - Ricardo Vilalta (University of Houston)   (Alder Hall)
19:45 --- Welcome Cocktail ---
12:30 --- Lunch Break ---
14:00
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Shih-Chieh Hsu (University of Washington Seattle (US)) (until 16:00) (Alder Hall)
14:00 Toward real-time data query systems in HEP - Jim Pivarski (Princeton University)   (Alder Hall)
14:20 Belle II Conditions Database Overview - Martin Ritter   (Alder Hall)
15:00 Modernising ATLAS Software Build Infrastructure - Elmar Ritsch (CERN)   (Alder Hall)
15:20 The LHCb Software and Computing Upgrade towards LHC Run 3 - Stefan Roiser (CERN)   (Alder Hall)
15:40 Continuous software quality analysis for the ATLAS experiment - Andrew John Washbrook (University of Edinburgh (GB))   (Alder Hall)
14:00
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Sergei Gleyzer (University of Florida (US)) (until 16:00) (Alder Hall)
14:00 Learning to Remove Pileup at the LHC with Jet Images - Eric Metodiev (Massachusetts Institute of Technology)   (Alder Hall)
14:20 Deep-learning in jet reconstruction at CMS - Markus Stoye (CERN)   (Alder Hall)
14:45 Event Reconstruction on NOvA and DUNE with Deep Convolutional Networks - Fernanda Psihas (Indiana University)   (Alder Hall)
15:10 The HEP.TrkX Project: deep neural networks for HL-LHC online and offline tracking - Aristeidis Tsaris (Fermilab)   (Alder Hall)
15:35 Exploring end-to-end deep learning solutions for event classification at CMS - Michael Andrews (Carnegie-Mellon University (US))   (Alder Hall)
14:00
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods - Daniel Maitre (until 16:00) (Alder Hall)
14:00 Four-point function in general kinematics through geometrical splitting and reduction - Andrei Davydychev (Moscow State University and Schlumberger)   (Alder Hall)
14:25 Loopedia, a Database for Loop Integrals - Thomas Hahn (MPI f. Physik)   (Alder Hall)
14:50 Calculation of One Loop Integrals with Package-X and CollierLink - Dr. Hiren Patel (UMass Amherst)   (Alder Hall)
16:00
Poster Session (until 16:45) (Alder Hall)
16:20 Tools for Trigger Rate Monitoring at CMS - Geoffrey Nathan Smith (University of Notre Dame (US))   (Alder Hall)
16:25 A Conditions Data Management System for HEP Experiments - Paul James Laycock (CERN)   (Alder Hall)
16:25 A federated Xrootd cache - Edgar Fajardo Hernandez (Univ. of California San Diego (US))   (Alder Hall)
16:25 a loosely coupled scalable cloud infrastructure - Mr. Tao Cui (IHEP(Institute of High Energy Physics, CAS,China))   (Alder Hall)
16:25 A scalable new mechanism to store and serve the ATLAS detector description through a REST web API - Ilija Vukotic (University of Chicago (US))   (Alder Hall)
16:25 Alignment and Calibration Framework for the Belle II detector - Mr. Jakub Kandra (Charles University in Prague)   (Alder Hall)
16:25 Belle II Conditions Database Interface - Martin Ritter   (Alder Hall)
16:25 Experience with SPLUNK for archiving and visualization of operational data in ATLAS TDAQ system - Andrei Kazarov (Petersburg Nuclear Physics Institut (RU))   (Alder Hall)
16:25 Exploit the massive volunteer computing resource for HEP computation - Prof. Wenjing Wu (Computer Center, IHEP, CAS)   (Alder Hall)
16:25 Federated data storage system prototype for LHC experiments and data intensive science - Artem Petrosyan (Joint Institute for Nuclear Research (RU))   (Alder Hall)
16:25 Federating distributed storage for clouds in ATLAS - Frank Berghaus (University of Victoria (CA))   (Alder Hall)
16:25 Global heterogeneous resource harvesting: the next-generation PanDA pilot for ATLAS - Mr. Daniil Drizhuk (National Research Centre Kurchatov Institute (RU))   (Alder Hall)
16:25 Implementing the Belle II Conditions Database using Industry-Standard Tools - Lynn Wood (Pacific Northwest National Laboratory, USA)   (Alder Hall)
16:25 Improving Science Yield for NASA Swift with Automated Planning Technologies. - Aaron Tohuvavohu (Penn State University)   (Alder Hall)
16:25 Mastering Opportunistic Computing Resources for HEP - Matthias Jochen Schnepf (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (Alder Hall)
16:25 Multi-core supports in JUNO distributed computing - Dr. xiaomei zhang (IHEP,Beijing)   (Alder Hall)
16:25 Networking requirements for Tier 2 sites - Roger Jones (Lancaster University (GB))   (Alder Hall)
16:25 Present and future of PanDA WMS integration with Titan supercomputer at OLCF - Dr. Siarhei Padolski (BNL)   (Alder Hall)
16:25 Speeding up experiments software with VecCore, a portable SIMD library - Guilherme Amadio (CERN)   (Alder Hall)
16:25 The ALICE O2 common driver for the C-RORC and CRU readout cards - Pascal Boeschoten (Ministere des affaires etrangeres et europeennes (FR))   (Alder Hall)
16:25 The Fast Data Transfer Tool: Overcoming Limitations to High Performance Transfers Over the Wide Area Network - Justas Balcas (California Institute of Technology (US))   (Alder Hall)
16:25 ToolDAQ DAQ software Framework - Dr. Benjamin Richards (Queen Mary University London)   (Alder Hall)
16:25 Upgrade of the YARR DAQ system for the ATLAS Phase-II Pixel detector readout chip - Nikola Lazar Whallon (University of Washington (US))   (Alder Hall)
16:25 Virtualization of the ATLAS software environment on a shared HPC system - Anton Josef Gamel (Albert-Ludwigs-Universitaet Freiburg (DE))   (Alder Hall)
16:30 CODE-RADE a user centric software delivery system for science - Sean Murray (University of Cape Town (ZA))   (Alder Hall)
16:30 Deep Learning Method for Inferring Cause of Data Anomalies - Fedor Ratnikov (Yandex School of Data Analysis (RU))   (Alder Hall)
16:30 Dynamic sharing of tape drives accessing scientific data - Enrico Fattibene (INFN - National Institute for Nuclear Physics)   (Alder Hall)
16:30 Gradient reversal for MC/real data calibration - Andrey Ustyuzhanin (Yandex School of Data Analysis (RU))   (Alder Hall)
16:30 High-statistics and GPU-accelerated data analysis in IceCube - Dr. Philipp Eller (Penn State University)   (Alder Hall)
16:30 Performance of the ATLAS Tau Trigger in Run 2 - Mariel Pettee   (Alder Hall)
16:30 Performance studies of GooFit on GPUs versus RooFit on CPUs while estimating the global statistical significance of a new physical signal - Dr. Alexis Pompili (Universita e INFN, Bari (IT))   (Alder Hall)
16:30 Real-time alignment and reconstruction: performance and recent developments at the LHCb experiment - Michael David Sokoloff (University of Cincinnati (US))   (Alder Hall)
16:30 The ATLAS Event Index: The Architecture of the Core Engine - Julius Hrivnac (Universite de Paris-Sud 11 (FR))   (Alder Hall)
16:30 The ATLAS Trigger Simulation with Legacy Software - Adam Edward Barton (Lancaster University (GB))   (Alder Hall)
16:30 Weakly Supervised Classifiers in High Energy Physics - Lucio Dery (Stanford)   (Alder Hall)
16:45
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Maria Girone (CERN) (until 18:45) (Alder Hall)
16:45 FELIX: the new detector readout system for the ATLAS experiment - Kevin Thomas Bauer (University of California Irvine (US))   (Alder Hall)
17:05 Supercomputers, Clouds and Grids powered by BigPanDA for Brain studies - Dr. Ruslan Mashinistov (University of Texas at Arlington (US), National Research Centre Kurchatov Institute (RU))   (Alder Hall)
17:25 The management of heterogeneous resources in Belle II - Dr. Malachi Schram (PNNL)   (Alder Hall)
17:45 Virtualization of the PNNL High Energy Physics Computing Infrastructure - Kevin Fox (PNNL)   (Alder Hall)
18:05 Round-Table: Using heterogeneous resources for HEP computing   (Alder Hall)
16:45
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Kyle Stuart Cranmer (New York University (US)) (until 18:45) (Alder Hall)
16:45 CMS Analysis and Data Reduction with Apache Spark - Oliver Gutsche (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Alder Hall)
17:05 GooFit 2.0 - Henry Fredrick Schreiner (University of Cincinnati (US))   (Alder Hall)
17:25 Building a scalable python distribution for HEP data analysis - David Lange (Princeton University (US))   (Alder Hall)
17:45 A Toolkit to Study Sensitivity of the Geant4 Predictions to the Variations of the Physics Model Parameters - Soon Yung Jun (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Alder Hall)
18:05 ROOT at the center of the future analysis ecosystem - Axel Naumann (CERN)   (Alder Hall)
18:25 Novel functional and distributed approaches to data analysis available in ROOT - Guilherme Amadio (CERN)   (Alder Hall)
16:45
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods - Fukuko YUASA (KEK) (until 18:45) (Alder Hall)
16:45 Direct numerical computation and its application to the higher-order radiative corrections - Kiyoshi Kato (Kogakuin University)   (Alder Hall)
17:10 High-speed evaluation of loop integrals using lattice rules - Elise de Doncker (Western Michigan University)   (Alder Hall)
17:35 Numerical Methods and the 4-point 2-loop Higgs amplitudes - Stephen Jones (MPI, Munich)   (Alder Hall)
18:00 Numerical techniques for 2- and 3-loop integrals - Ayres Freitas (University of Pittsburgh)   (Alder Hall)
19:45 --- Social Networking ---
12:30 --- Lunch Break ---
14:00 --- ACAT Picture ---
14:30 --- Free Afternoon ---
19:45 --- IAC Dinner ---
12:30 --- Lunch Break ---
14:00
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Maria Girone (CERN) (until 16:00) (Alder Hall)
14:00 GeantV apha-release preview - Andrei Gheata (CERN)   (Alder Hall)
14:20 Event Display in JUNO Experiment - Mr. Jiang Zhu (Sun Yat-Sen University )   (Alder Hall)
14:40 Cross-architecture Kalman filter benchmarks on modern hardware platforms - Niko Neufeld (CERN)   (Alder Hall)
15:00 Last developments of the INFN CNAF Long Term Data Preservation (LTDP) project: the CDF data recover and safekeeping - Pier Paolo Ricci (INFN CNAF)   (Alder Hall)
15:20 Increasing Parallelism in the ROOT I/O subsystem - Brian Paul Bockelman (University of Nebraska-Lincoln (US))   (Alder Hall)
15:40 A quantitative review of data formats for HEP analyses - Jakob Blomer (CERN)   (Alder Hall)
14:00
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Sergei Gleyzer (University of Florida (US)) (until 16:00) (Alder Hall)
14:00 Speeding up prediction performance of the boosting decision trees-based learning models. - Andrey Ustyuzhanin (Yandex School of Data Analysis (RU))   (Alder Hall)
14:20 Application of deep learning to the analysis for B -> K* Gamma in Belle II - Dr. Vishnu Abhinav (PNNL)   (Alder Hall)
14:40 Machine Learning Algorithms for b-jet tagging at the ATLAS experiment - Michela Paganini (Yale University (US))   (Alder Hall)
15:00 Automated proton track identification in MicroBooNE using gradient boosted decision trees - Katherine Woodruff (New Mexico State University)   (Alder Hall)
15:20 Convolutional Neural Network for Track Seed Filtering at the CMS HLT - Felice Pantaleo (CERN)   (Alder Hall)
15:40 Machine Learning Photons Separation in the LHCb Calorimeter - Fedor Ratnikov (Yandex School of Data Analysis (RU))   (Alder Hall)
14:00
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods - Ayres Freitas (University of Zurich) (until 16:00) (Alder Hall)
14:00 Round table discussion: Analytical vs. numerical methods for NNLO+ computations for LHC - Stephen Jones (MPI, Munich) Walter Giele Kiyoshi Kato (Kogakuin University) Takahiro Ueda   (Alder Hall)
16:00
Poster Session (until 16:45) (Alder Hall)
16:00 Optimization and parallelization of Clusterization & Hit Finding for MUCH@CBM - Ms. Piyali Ganguly (AKCSIT, University of Calcutta, Kolkata)   (Alder Hall)
16:25 An ATLAS distributed computing architecture for HL-LHC - Simone Campana (CERN)   (Alder Hall)
16:25 Applications of A-Common-Tracking-Software (ACTS) in the Future Circular Collider Design Study - Valentin Volkl (University of Innsbruck (AT))   (Alder Hall)
16:25 ATLAS BigPanDA Monitoring - Siarhei Padolski (BNL)   (Alder Hall)
16:25 Data Knowledge Base for HENP Scientific Collaborations - Maria Grigoryeva (Institute for Theoretical and Experimental Physics (RU))   (Alder Hall)
16:25 Designing and prototyping the control system for the Cherenkov Telescope Array - Dr. Igor Oya ( Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY))   (Alder Hall)
16:25 Machine-Learning techniques for electro-magnetic showers identification in OPERA datasets - Andrey Ustyuzhanin (Yandex School of Data Analysis (RU))   (Alder Hall)
16:25 Making Containers Lazy With Docker and CernVM-FS - Nikola Hardi (CERN)   (Alder Hall)
16:25 Opportunistic data locality for HEP analysis workflows - Christoph Heidecker (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (Alder Hall)
16:25 Optimizing ROOT I/O for Analysis - Brian Paul Bockelman (University of Nebraska-Lincoln (US))   (Alder Hall)
16:25 Parallel Random Number Generation for SIMD/SIMT - Soon Yung Jun (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Alder Hall)
16:25 Parallelized JUNO simulation software based on SNiPER - Dr. Tao Lin (IHEP)   (Alder Hall)
16:25 Predictive analytics tools to adjust and monitor performance metrics for the ATLAS Production System - Siarhei Padolski (BNL)   (Alder Hall)
16:25 Shared I/O components for the ATLAS multi-processing framework - Vakho Tsulaia (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   (Alder Hall)
16:25 Test Management Framework for the Data Acquisition of the ATLAS Experiment - Andrei Kazarov (Petersburg Nuclear Physics Institut (RU))   (Alder Hall)
16:25 The ATLAS Data Management System Rucio: Supporting LHC Run-2 and beyond - Simone Campana (CERN)   (Alder Hall)
16:25 Using containers with ATLAS offline software - Marcelo Vogel (Bergische Universitaet Wuppertal (DE))   (Alder Hall)
16:30 1. Convolution Neural networks in nucleon Decay Searches in Liquid Argon time projection Chambers - Kevin Wierman (Pacific Northwest National Laboratory)   (Alder Hall)
16:30 A New Track Pattern Recognition Based on Machine Learning - Andrey Ustyuzhanin (Yandex School of Data Analysis (RU))   (Alder Hall)
16:30 A study on the applicability of Recommender Systems for the Production and Distributed Analysis system PanDA of the ATLAS Experiment - Dr. Ruslan Mashinistov (University of Texas at Arlington (US), National Research Centre Kurchatov Institute (RU))   (Alder Hall)
16:30 Computer simulation on homogeneity testing for weighted data sets used in HEP - Mr. Petr Bouř (FNSPE CTU Prague)   (Alder Hall)
16:30 DQM4HEP - A generic online monitor for particle physics experiments - Tom Coates (University of Sussex (GB))   (Alder Hall)
16:30 Event reconstruction and simulation in PandaRoot for the PANDA experiment - Dominik Steinschaden (Stefan Meyer Institute)   (Alder Hall)
16:30 Hydra: A framework for data analysis in massively parallel platforms - Dr. Antonio Augusto Alves Junior (Univercity of Cincinnati)   (Alder Hall)
16:30 Improving CMS analysis workflow performance - David Lange (Princeton University (US))   (Alder Hall)
16:30 Machine Learning based global particle identification algorithms at LHCb experiment - Fedor Ratnikov (Yandex School of Data Analysis (RU))   (Alder Hall)
16:30 Muon g-2 reconstruction and analysis framework - Dr. Kim Siang Khaw (University of Washington)   (Alder Hall)
16:30 Ongoing Community Efforts in Machine Learning in Particle Physics - Fernanda Psihas (Indiana University) Dr. Sergei Gleyzer (University of Florida (US))   (Alder Hall)
16:30 Parallelisation and Vectorisation of ROOT Fitting classes - Xavier Valls Pla (University Jaume I (ES))   (Alder Hall)
16:30 Robust circle reconstruction by a modified Riemann fit - Rudolf Fruhwirth (Austrian Academy of Sciences (AT))   (Alder Hall)
16:30 Solving the Signal-Versus-Background Classification Problem Using Neural Network - Ms. Rui Li (Sun Yat-sen University)   (Alder Hall)
16:30 Striped Data Server for Scalable Parallel Data Analysis - Mr. Igor Mandrichenko (FNAL)   (Alder Hall)
16:30 The Simulation Library of the Belle II Software - Doris Yangsoo Kim (Soongsil University)   (Alder Hall)
16:30 Update of BESIII Event Display System - Ms. Shuhui Huang (Sun Yat-sen University)   (Alder Hall)
16:45
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Niko Neufeld (CERN) (until 18:50) (Alder Hall)
16:45 Invited parallel: A Machine Learning tool for fast simulation in GeantV - Sofia Vallecorsa (CERN)   (Alder Hall)
17:10 Exploiting Apache Spark platform for CMS computing analytics - Marco Meoni (INFN Sezione di Pisa, Universita' e Scuola Normale Superiore, P)   (Alder Hall)
17:30 The new ATLAS Fast Calorimeter Simulation - Jana Schaarschmidt (University of Washington (US))   (Alder Hall)
17:50 Massive Parallel Lattice QCD Computing on FPGA Accelerator with Data-Flow Programming - Thomas Janson   (Alder Hall)
18:10 Use of GPUs at the CMS High-Level Trigger during Phase-1 - Felice Pantaleo (CERN)   (Alder Hall)
18:30 Parallel computing of SNiPER based on Intel TBB - Jiaheng Zou (IHEP)   (Alder Hall)
16:45
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Pushpalatha Bhat (Fermi National Accelerator Lab. (US)) (until 18:45) (Alder Hall)
16:45 The VISPA Internet-Platform in Deep Learning Applications - Martin Urban (RWTH Aachen University)   (Alder Hall)
17:10 Identification of Hadronically Decaying W Bosons and Top Quarks using Multivariate Techniques at ATLAS - Tatsumi Nitta (Waseda University (JP))   (Alder Hall)
17:30 Machine Learning for Antihydrogen Detection at ALPHA - Andrea Capra (TRIUMF (CA))   (Alder Hall)
17:50 How easily can neural networks learn relativity? - Kartik Chitturi (University of Texas (US))   (Alder Hall)
18:10 Analysis Preservation and Systematic Reinterpretation within the ATLAS Experiment - Lukas Alexander Heinrich (New York University (US))   (Alder Hall)
16:45
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods - Elise de Doncker (Western Michigan University) (until 18:45) (Alder Hall)
16:45 Go-HEP: writing concurrent software with ease and Go - Sebastien Binet (IN2P3/LPC)   (Alder Hall)
17:10 A development of an accelerator board dedicated for multi-precision arithmetic operations and its application to Feynman loop integrals II - Dr. Hiroshi DAISAKA (Hitotsubashi University)   (Alder Hall)
17:35 A Java library to perform S-expansions of Lie algebras - Dr. Carlos Inostroza (Universidad de Concepcion)   (Alder Hall)
18:00 Algorithm to find S-related Lie algebras - Dr. Carlos Inostroza (Universidad de Concepcion)   (Alder Hall)
19:45 --- Banquet ---
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×