FCC Week 2017

from Monday, 29 May 2017 (08:00) to Friday, 2 June 2017 (18:00)
Intercontinental Hotel

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
29 May 2017
30 May 2017
31 May 2017
1 Jun 2017
2 Jun 2017
AM
08:00
Registration (until 09:30) ("Wintergarten")
08:30
Plenaries (until 10:30) ("Pavillon")
08:30 Conference opening - Prof. Otmar D. Wiestler (German Helmholtz Gemeinschaft)   ("Pavillon")
08:45 Opening address - Rolf Heuer (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   ("Pavillon")
08:50 Opening address - Fabiola Gianotti (CERN)   ("Pavillon")
09:00 Physics at FCC - Matthew Philip Mccullough (CERN)   ("Pavillon")
10:00 Study status & further plans - Michael Benedikt (CERN)   ("Pavillon")
10:30 --- Coffee break ---
11:00
Plenaries - Andrea Ghigo (INFN-LNF) (until 12:30) ("Pavillon")
11:00 FCC-hh conceptual machine design - CDR plan and status - Daniel Schulte (CERN)   ("Pavillon")
11:30 FCC-ee conceptual machine design - CDR plan and status - Katsunobu Oide (High Energy Accelerator Research Organization (JP))   ("Pavillon")
12:00 HE-LHC and FCC-eh - CDR plan and status - Frank Zimmermann (CERN)   ("Pavillon")
08:30
Conductor - Amalia Ballarino (CERN) (until 10:00) ("Charlottenburg I-II")
08:30 The CERN FCC Conductor Development Program - Amalia Ballarino (CERN)   ("Charlottenburg I-II")
08:40 FCC Conductor Development at Bruker EAS - Klaus Schlenga (Bruker EST)   ("Charlottenburg I-II")
09:00 FCC Conductor Development in Japan - Toru Ogitsu   ("Charlottenburg I-II")
09:20 FCC Conductor Development at KAT-Korea - Dr Jiman Kim (Kiswire Advanced Technology(KAT) )   ("Charlottenburg I-II")
09:40 FCC Conductor Development in Russia - Victor Pantsyrny (Bochvqr Institute)   ("Charlottenburg I-II")
08:30
FCC-ee physics & experiments - Giuseppe Iacobucci (Universite de Geneve (CH)) (until 10:00) (“Bellevue”)
08:30 FCC-ee (History, motivation, overview of present status of design study and issues, run plan) - Patrick Janot (CERN)   (“Bellevue”)
08:50 Electroweak physics at the Z and W – experimental capabilities - Paolo Azzurri (INFN Sezione di Pisa, Universita' e Scuola Normale Superiore, P)   (“Bellevue”)
09:10 Status and prospects for precision electroweak calculations - Fulvio Piccinini (Universita e INFN, Pavia (IT))   (“Bellevue”)
09:30 Beam polarization (longitudinal vs transverse) and energy calibration requirements - Alain Blondel (Universite de Geneve (CH))   (“Bellevue”)
08:30
FCC-hh machine design - Roy Aleksan (until 10:00) (“Pavillon”)
08:30 Parameters and layout - Daniel Schulte (CERN)   (“Pavillon”)
08:45 Arc design and lattice integration - Dr Antoine Chance (CEA Irfu)   (“Pavillon”)
09:10 Experimental insertions - Andrei Seryi (University of Oxford (GB))   (“Pavillon”)
09:35 Injections and extraction insertions and dump lines - Florian Burkart (CERN)   (“Pavillon”)
08:30
RF - Anne-Marie Valente-Feliciano (Jefferson Lab) (until 10:00) (“Tiergarten I-II-III”)
08:30 RF system design for the CEPC main ring - Jiyuan Zhai (IHEP)   (“Tiergarten I-II-III”)
08:50 Update on the US decadal roadmap on SRF technology for HEP accelerators - Sergey Belomestnykh (Fermilab)   (“Tiergarten I-II-III”)
09:10 Cavity design approaches and HOM damping for FCC-ee - Shahnam Gorgi Zadeh ( Universitaet Rostock (DE))   (“Tiergarten I-II-III”)
09:30 Crab cavities for FCC - Rama Calaga (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
09:00
EuroCirCol WP4 meeting - Francis Perez (ALBA Synchrotron - CELLS) (until 12:00) ()
10:00 --- Coffee break ---
10:30
Conductor - Carmine Senatore (University of Geneva) (until 12:00) ("Charlottenburg I-II")
10:30 PIT and RRP for HL-LHC: state of the art performance - Bernardo Bordini (CERN)   ("Charlottenburg I-II")
11:00 USA procurement of RRP conductor for HL-LHC: state of the art performance - Lance Cooley (Fermilab)   ("Charlottenburg I-II")
11:20 Maximum potential for PIT and RRP - Peter Lee (Florida State University)   ("Charlottenburg I-II")
11:40 Development of APC (ZrO2) Nb3Sn multifilamentary and ternary conductor for FCC applications - Mike Sumption (The Ohio State University)   ("Charlottenburg I-II")
10:30
FCC-ee physics & experiments -Prof. Daniela Bortoletto (University of Oxford (GB)) (until 12:00) (“Bellevue”)
10:30 Higgs physics at FCC-ee - Markus Klute (Massachusetts Inst. of Technology (US))   (“Bellevue”)
10:50 Top physics at FCC-ee - Patrizia Azzi (INFN Padova (IT))   (“Bellevue”)
11:10 Flavour physics (c, b, LFV) - Stephane Monteil (Univ. Blaise Pascal Clermont-Fe. II (FR))   (“Bellevue”)
11:30 QCD and gamma-gamma - David d'Enterria (CERN)   (“Bellevue”)
10:30
FCC-hh machine design - Francesco Cerutti (CERN) (until 12:00) ("Pavillon")
10:30 Betatron collimation system insertions - Andy Sven Langner (CERN)   ("Pavillon")
10:52 Energy collimation system insertions - Dr Angeles Faus-Golfe (Univ. of Valencia and CSIC (ES))   ("Pavillon")
11:14 Longitudinal dynamics and RF requirements - Elena Shaposhnikova (CERN)   ("Pavillon")
11:36 Ion considerations - Michaela Schaumann (CERN)   ("Pavillon")
10:30
RF - Robert Alan Rimmer (until 12:00) (“Tiergarten I-II-III”)
10:30 Potential performance of N doping and Nb3Sn - Samuel Elliott Posen (Department of Physics - University of Toronto)   (“Tiergarten I-II-III”)
10:48 ECR: from samples to cavities - Anne-Marie Valente-Feliciano (Jefferson Lab)   (“Tiergarten I-II-III”)
11:06 Alternative materials and coating techniques for cavities - Katsiaryna Ilyina (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
11:24 Copper electropolishing studies for the FCC-ee SC-RF cavities - Leonel Marques Antunes Ferreira (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
11:42 Surface characterization of Nb/Cu 6 GHz seamless cavities - Reza Valizadeh (STFC)   (“Tiergarten I-II-III”)
08:30
16 Tesla magnet - Ezio Todesco (CERN) (until 10:00) ("Charlottenburg I-II")
08:30 Baseline parameters - Davide Tommasini (CERN)   ("Charlottenburg I-II")
08:40 Electromagnetic design of the block coil option - Clement Lorin (CEA/IRFU,Centre d'etude de Saclay Gif-sur-Yvette (FR))   ("Charlottenburg I-II")
09:00 Electromagnetic design of the common-coils option - Fernando Toral (Centro de Investigaciones Energéti cas Medioambientales y Tecno)   ("Charlottenburg I-II")
09:20 Electromagnetic design of the cosθ option - Vittorio Marinozzi (University of Milan / INFN)   ("Charlottenburg I-II")
09:40 Electromagnetic design of the FCC main quadrupoles - Clement Lorin (CEA/IRFU,Centre d'etude de Saclay Gif-sur-Yvette (FR))   ("Charlottenburg I-II")
08:30
FCC-ee - John Seeman (SLAC) (until 10:00) ("Pavillon")
08:30 Status of optics - Katsunobu Oide (High Energy Accelerator Research Organization (JP))   ("Pavillon")
08:55 Overview of optics tuning results and tolerances - Sandra Aumon (CERN)   ("Pavillon")
09:20 Emittance measurement using X-ray interferomter and proposal for test in Australian Synchrotron - Toshiyuki Mitsuhashi (KEK)   ("Pavillon")
08:30
FCC-hh machine design - Angeles Faus-Golfe (Univ. of Valencia and CSIC (ES)) (until 10:00) (“Tiergarten I-II-III”)
08:30 SppC study progress - Jingyu Tang (Institute of High Energy Physics, CAS)   (“Tiergarten I-II-III”)
08:55 SppC collimation study - Jianquan Yang (Institute of High Energy Physics (CN))   (“Tiergarten I-II-III”)
09:15 Use of electron lenses in FCC-hh - Vladimir Shiltsev (Fermilab)   (“Tiergarten I-II-III”)
09:35 Implications of 5 ns bunch spacing for the injector chain - Elena Shaposhnikova (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
08:30
FCC-hh physics - Joseph David Lykken (Fermi National Accelerator Lab. (US)) (until 10:00) (“Bellevue”)
08:30 Highlights of the FCC-hh physics report and recent progress - Michelangelo Mangano (CERN)   (“Bellevue”)
09:00 Questions from the Review Committee and discussion   (“Bellevue”)
10:00 --- Coffee break ---
10:30
16 Tesla magnet - Alexander Zlobin (Fermilab) (until 12:00) ("Charlottenburg I-II")
10:30 Mechanical design of the block coil option - Clement Lorin (CEA/IRFU,Centre d'etude de Saclay Gif-sur-Yvette (FR))   ("Charlottenburg I-II")
10:50 Mechanical design of the common-coils option - Javier Munilla Lopez (CIEMAT)   ("Charlottenburg I-II")
11:10 Mechanical design of the cosθ option - Barbara Caiffi (INFN Genova)   ("Charlottenburg I-II")
11:30 Protection of the 16 T EuroCircol dipoles - Tiina-Mari Salmi (Tampere University of Technology, Finland)   ("Charlottenburg I-II")
10:30
FCC-ee - Katsunobu Oide (High Energy Accelerator Research Organization (JP)) (until 12:00) (“Pavillon”)
10:30 MDI status and overview - Manuela Boscolo (INFN e Laboratori Nazionali di Frascati (IT))   (“Pavillon”)
10:55 MDI: synchrotron radiation protection - Michael Kenneth Sullivan (SLAC National Accelerator Laboratory (US))   (“Pavillon”)
11:15 MDI: trapped modes and other power losses - Alexander Novokhatski (SLAC National Accelerator Laboratory (US))   (“Pavillon”)
11:35 Solenoid copensation scheme & final quadrupole - Evgeny Levichev (Budker Institute of Nuclear Physics (RU))   (“Pavillon”)
10:30
FCC-hh experiments and detectors - Philip Patrick Allport (University of Birmingham (UK)) (until 12:00) (“Bellevue”)
10:30 FCC software - Joschka Lingemann (CERN)   (“Bellevue”)
10:50 ACTS tracking software - Julia Hrdinka (Vienna University of Technology (AT))   (“Bellevue”)
11:10 ACTS tracking performance - Valentin Volkl (University of Innsbruck (AT))   (“Bellevue”)
11:30 Fast Simulation with PAPAS - Alice Robson (Universite de Geneve (CH))   (“Bellevue”)
10:30
FCC-hh machine design - Oliver Boine-Frankenheim (TU Darmstadt) (until 12:00) (“Tiergarten I-II-III”)
10:30 Correction schemes for the interaction region of FCC-hh - Emilia Cruz Alaniz (University of Oxford JAI)   (“Tiergarten I-II-III”)
10:40 Exploring the triplet parameter space to optimise the final focus of the FCC - Leon Van Riesen-Haupt   (“Tiergarten I-II-III”)
10:50 Cross-talk simulations between FCC-hh experimental interaction regions - Haroon Rafique (University of Manchester/Cockcroft Institute)   (“Tiergarten I-II-III”)
11:00 Simulation of the FCC-hh double crystal-based collimation system - Alexei Sytov (Universita di Ferrara & INFN (IT))   (“Tiergarten I-II-III”)
11:10 Dispersion suppressor protection - Mr Alexander Krainer (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
11:20 Alignment and beam-based correction - David Jean Henri Boutin (CEA)   (“Tiergarten I-II-III”)
11:30 Importance of the surface resistivity for the impedance model - Sergey Arsenyev (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
11:40 Landau damping of intra-bunch oscillations - Vladimir Kornilov (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE))   (“Tiergarten I-II-III”)
11:50 FCC-hh electron cloud - Lotta Mether (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (CH))   (“Tiergarten I-II-III”)
08:30
FCC-ee - Bernhard Holzer (CERN) (until 10:00) ("Charlottenburg I-II")
08:30 Beam-beam simulations update - kazuhito ohmi (KEK)   ("Charlottenburg I-II")
08:50 Beam losses from beamstrahlung and radiative bhabha - Dima El Khechen (CERN)   ("Charlottenburg I-II")
09:10 Accelerating and injecting polarized beams - Ivan Koop (Budker Institute of Nuclear Physics (RU))   ("Charlottenburg I-II")
09:30 CEPC Overall Design related to Accelerator Physics - Chenghui Yu (Institute of High Energy Physics (CN))   ("Charlottenburg I-II")
08:30
FCC-hh experiments and detectors - Beate Heinemann (DESY and University of Freiburg (Germany)) (until 10:00) (“Pavillon”)
08:30 Electromagnetic calorimeter using LAr technology for FCC - Jana Faltova (CERN)   (“Pavillon”)
08:50 Hadron calorimetry at the FCC-hh experiment - Coralie Neubuser (CERN)   (“Pavillon”)
09:10 Digital Electromagnetic Calorimetry at the FCC-hh - Tony Price (University of Birmingham (GB))   (“Pavillon”)
09:30 A high granularity hadronic calorimeter for multi TeV jets - Sergei Chekanov (Argonne National Laboratory (US))   (“Pavillon”)
08:30
Infrastructure & operation - Christian Prasse (Fraunhofer-Institut für Materialfluss und Logistik) (until 10:00) (“Bellevue”)
08:30 Civil engineering optimisation and design development - Joanna Louise Stanyard (CERN)   (“Bellevue”)
08:50 Supply and distribution of electrical energy - Davide Bozzini (CERN)   (“Bellevue”)
09:15 A ventilation system for the FCC - Guillermo Peon (CERN)   (“Bellevue”)
09:35 Cryomagnet logistics and transport - Andreas Nettsträter (Fraunhofer-Institut für Materialfluss und Logistik)   (“Bellevue”)
08:30
Special technologies - Francis Perez (ALBA Synchrotron - CELLS) (until 10:00) (“Tiergarten I-II-III”)
08:30 Test of FCC-hh beam screens at the ANKA beamline - Luis Antonio Gonzalez Gomez (INFN e Laboratori Nazionali di Frascati (IT))   (“Tiergarten I-II-III”)
08:48 Photon tracing and gas-density profile in the FCC-hh - Ignasi Bellafont (Consortium for the Exploitation of the Synchrotron Light Labor)   (“Tiergarten I-II-III”)
09:06 Thermo-mechanical simulation of the FCC-hh beam screen during magnet quench - Javier Fernandez Topham (Centro de Investigaciones Energéti cas Medioambientales y Tecno)   (“Tiergarten I-II-III”)
09:24 Cold plasma spray application in the FCC - Cedric Garion (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
09:42 Vacuum characterisation of 3D printed metals - Julien Gargiulo (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
10:00 --- Coffee break ---
10:30
16 Tesla magnet - Pierre Vedrine (CEA/IRFU,Centre d'etude de Saclay Gif-sur-Yvette (FR)) (until 12:00) (“Bellevue”)
10:30 Overview of the US magnet development programme - Soren Prestemon (LBNL)   (“Bellevue”)
10:50 Design and status of the 14-15 T demonstrator - Alexander Zlobin (Fermilab)   (“Bellevue”)
11:10 Design and status of canted cosθ - Shlomo Caspi (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   (“Bellevue”)
11:30 Common coil design update - Ramesh Gupta (BNL)   (“Bellevue”)
10:30
FCC-ee - Yannis Papaphilippou (CERN) (until 12:00) ("Charlottenburg I-II")
10:30 Overview of injector complex - John Seeman (SLAC)   ("Charlottenburg I-II")
10:50 Linac and damping ring - Salim Ogur (CERN)   ("Charlottenburg I-II")
11:10 e+ system - Iryna Chaikovska (Universite de Paris-Sud 11 (FR))   ("Charlottenburg I-II")
11:25 Prebooster ring - Ozgur Etisken   ("Charlottenburg I-II")
11:40 Booster ring - Bastian Harer (CERN)   ("Charlottenburg I-II")
10:30
FCC-hh experiments and detectors - Anne-Isabelle Etienvre (CEA/IRFU,Centre d'etude de Saclay Gif-sur-Yvette (FR)) (until 12:00) (“Pavillon”)
10:30 Introduction - Heather Gray (LBNL) Filip Moortgat (CERN)   (“Pavillon”)
10:40 Dark Matter searches - Philip Coleman Harris (CERN)   (“Pavillon”)
11:00 Di-Higgs studies - Biagio Di Micco (Universita' degli Studi di Roma Tre e Istituto Nazionale di Fisica Nucleare (INFN))   (“Pavillon”)
11:15 Higgs properties - Michele Selvaggi (CERN)   (“Pavillon”)
11:35 Top FCNC - Orhan Cakir (Ankara University (TR))   (“Pavillon”)
11:45 Disappearing Track - Ryu Sawada (University of Tokyo (JP))   (“Pavillon”)
10:30
Special technologies - Alexander Ryazanov (until 12:00) (“Tiergarten I-II-III”)
10:30 Shape memory alloys for remote connection of beam pipes in radioactive areas - Fabrizio Niccoli (Universita della Calabria (IT))   (“Tiergarten I-II-III”)
10:50 High field normal conducting massless septa for FCC beam transfer - Alejandro Sanz Ull (Eindhoven Technical University (NL))   (“Tiergarten I-II-III”)
11:10 FLUKA Montecarlo modelling of the FCC arc cell: radiation environment and energy deposition due to beam-gas interactions - Dr Angelo Infantino (CERN - EN/EA)   (“Tiergarten I-II-III”)
11:30 Reflectivity and Photo Yield measurements of technical surfaces. - Eliana La Francesca (LNF INFN (IT))   (“Tiergarten I-II-III”)
08:30
Summaries - Soren Prestemon (LBNL) (until 10:30) (“Pavillon”)
08:30 Summary FCC-hh machine design - Dr Antoine Chance (CEA Irfu)   (“Pavillon”)
09:00 Summary FCC-ee machine design - Frank Zimmermann (CERN) Jorg Wenninger (CERN)   (“Pavillon”)
09:30 Summary infrastructure & operation - John Andrew Osborne (CERN)   (“Pavillon”)
09:45 Summary technologies - Jose Miguel Jimenez (CERN)   (“Pavillon”)
10:00 Summary magnets - Luca Bottura (CERN)   (“Pavillon”)
10:15 Summary SRF - Erk Jensen (CERN)   (“Pavillon”)
10:30 --- Coffee break ---
11:00
Summaries - Pierluigi Campana (Laboratori Nazionali di Frascati (LNF)) (until 13:00) (“Pavillon”)
11:00 Summary HE LHC - Andrei Seryi (University of Oxford (GB))   (“Pavillon”)
11:15 Summary FCC-eh - Oliver Bruning (CERN)   (“Pavillon”)
11:30 Summary FCC-hh experiments - Martin Aleksa (CERN)   (“Pavillon”)
12:00 Summary FCC-ee experiments - Alain Blondel (Universite de Geneve (CH))   (“Pavillon”)
12:30 Closing remarks - Michael Benedikt (CERN)   (“Pavillon”)
PM
12:30 --- Lunch ---
14:00
Plenaries - Sergey Belomestnykh (Fermilab) (until 15:30) ("Pavillon")
14:00 Civil engineering, infrastructure & operation - CDR plan and status - Volker Mertens (CERN)   ("Pavillon")
14:30 Special technologies R&D - CDR plan and status - Jose Miguel Jimenez (CERN)   ("Pavillon")
15:00 16 T magnet R&D - CDR plan and status - Davide Tommasini (CERN)   ("Pavillon")
15:15 SRF R&D - CDR plan and status - Olivier Brunner (CERN)   ("Pavillon")
15:30 --- Coffee break ---
16:00
Plenaries - Kerstin Borras (DESY / RWTH Aachen University) (until 17:30) ("Pavillon")
16:00 FCC-hh experiments & detectors - CDR plan and status - Werner Riegler (CERN)   ("Pavillon")
16:35 FCC-ee physics & experiments - CDR plan and status - Roberto Tenchini (INFN Sezione di Pisa, Universita' e Scuola Normale Superiore, P)   ("Pavillon")
17:10 FCC-eh - CDR plan and status - Max Klein (University of Liverpool (GB))   ("Pavillon")
17:30 --- Cold refreshments ---
18:00
Plenaries - Andrew James Lankford (University of California Irvine (US)) (until 19:30) ("Pavillon")
18:00 Global activities on future colliders and ICFA view - Joseph David Lykken (Fermi National Accelerator Lab. (US))   ("Pavillon")
18:30 Procedure for the next European particle physics strategy update - Fabiola Gianotti (CERN) Sijbrand De Jong (Radboud University Nijmegen (NL))   ("Pavillon")
19:00 CERN accelerator technology roadmap - Frederick Bordry (CERN)   ("Pavillon")
20:00 --- Welcome reception ---
12:00 --- Lunch ---
13:30
Conductor - David Larbalestier (National High Magnetic Field Laboratory) (until 15:00) ("Charlottenburg I-II")
13:30 R&D on Nb3Sn at Fermilab - Alexander Zlobin (Fermilab)   ("Charlottenburg I-II")
13:50 High Field potentials of MgB2 and Iron based super conductors - Marina Putti (University of Genova)   ("Charlottenburg I-II")
14:20 REBCO and Bi-2212 - David Larbalestier (National High Magnetic Field Laboratory)   ("Charlottenburg I-II")
13:30
FCC-ee physics & experiments - Lucie Linssen (CERN) (until 15:00) (“Bellevue”)
13:30 Search for New Physics at the FCC-ee - Maurizio Pierini (CERN)   (“Bellevue”)
13:50 FCC-ee requirements and specific designs - Mogens Dam (University of Copenhagen (DK))   (“Bellevue”)
14:10 Detector design II (CLIC adaption) - Emilia Leogrande (CERN)   (“Bellevue”)
14:30 Experimental environment and luminosity measurement (experimental side of MDI) - Georgios Gerasimos Voutsinas (CERN)   (“Bellevue”)
13:30
FCC-hh machine design - Mauro Migliorati (Sapienza Universita e INFN, Roma I (IT)) (until 15:00) ("Pavillon")
13:30 Dynamic aperture and alignment - Barbara Dalena (CEA/IRFU,Centre d'etude de Saclay Gif-sur-Yvette (FR))   ("Pavillon")
13:55 Impedances and electron cloud - Oliver Boine-Frankenheim (TU Darmstadt)   ("Pavillon")
14:15 Beam‐beam effects - Tatiana Pieloni (EPF Lausanne)   ("Pavillon")
14:35 Instrumentation overview and challenges - Laurette Ponce (CERN)   ("Pavillon")
13:30
RF - Jiyuan Zhai (IHEP) (until 15:00) (“Tiergarten I-II-III”)
13:30 RF scenarios and parameters layout for FCC - Nikolai Schwerg (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
13:50 Cavity design and beam-cavity interaction - Andy Butterworth (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
14:10 Beam Dynamics studies for FCC-ee - Ivan Karpov (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
14:30 RF feedback design and performance - Wolfgang Hofle (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
15:00 --- Coffee break ---
15:30
Conductor - Michael Eisterer (until 17:00) ("Charlottenburg I-II")
15:30 Effect of transverse pressure on Nb3Sn cables - Bernardo Bordini (CERN)   ("Charlottenburg I-II")
15:50 Effect of transverse pressure on Nb3Sn wires - Carmine Senatore   ("Charlottenburg I-II")
16:10 Effect of stress in Nb3Sn magnets - emanuela barzi (Fermilab)   ("Charlottenburg I-II")
15:30
FCC-ee physics & experiments - Michelangelo Mangano (CERN) (until 17:00) (“Bellevue”)
15:30 Complementarity between FCC-ee and FCC-hh Searches for BSM Physics - Jonathan R. Ellis (University of London (GB))   (“Bellevue”)
15:50 Higgs physics synergies - Christophe Grojean (DESY (Hamburg) and Humboldt University (Berlin))   (“Bellevue”)
16:10 QCD synergies - David d'Enterria (CERN)   (“Bellevue”)
16:30 An example of synergy in BSM physics: right-handed neutrinos - Oliver Fischer (Unibas)   (“Bellevue”)
15:30
FCC-hh machine design - Peter-Jurgen Spiller (until 17:00) ("Pavillon")
15:30 LHC as 3.3 TeV HEB - Wolfgang Bartmann (CERN)   ("Pavillon")
15:55 scSPS as 1.3 TeV HEB - Florian Burkart (CERN)   ("Pavillon")
16:15 3.3 TeV beam injection into combined experimental and injection FCC machine insertions - Michael Hofer (Vienna University of Technology (AT))   ("Pavillon")
16:35 Impact of injection energy on collider design - Dr Antoine Chance (CEA Irfu)   ("Pavillon")
15:30
RF - Samuel Elliott Posen (Fermilab) (until 17:00) (“Tiergarten I-II-III”)
15:30 Nb/Cu perspectives for FCC - Sarah Aull (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
15:50 Innovative cryomodule designs - Robert Alan Rimmer   (“Tiergarten I-II-III”)
16:10 FPC challenges and perspectives for FCC - Eric Montesinos (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
16:30 High efficiency klystron technology - Igor Syratchev (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
17:00
Poster session (until 19:24) ()
17:00 Adaption of the LHC cold mass cooling system to the requirements of the Future Circular Collider (FCC) - Claudio Kotnig (Graz University of Technology (AT))   ()
17:02 Pneumatic free valve actuators - Fridolin Holdener (shirokuma GmbH)   ()
17:04 A scalable and open system for complex system behaviour assessment - Jussi-Pekka Penttinen (Ramentor Oy)   ()
17:24 Impact of large beam-induced heat loads on the transient operation of the beam screens and cryogenic plants of the Future Circular Collider (FCC) - Hugo Ricardo Correia Rodrigues (CERN)   ()
17:26 Bose–Einstein condensation in strong interaction processes - Vitaly Okorokov (National Research Nuclear University MEPhI (RU))   ()
17:28 Scalar particles of the Higgs Triplet Models at the FCC with low energy constraints - Magdalena Kordiaczyńska   ()
17:30 Probing the light quark Yukawa couplings through rare exclusive Higgs boson decays - Konstantinos Nikolopoulos (University of Birmingham (GB))   ()
17:32 Design Studies of 16 T Nb3Sn Dipole Magnets at Fermilab - Alexander Zlobin (Fermilab)   ()
17:34 Internal tin strands designed in RF for application in high field dipoles - ILDAR ABDYUKHANOV (VNIINM (Bochvar Institute))   ()
17:36 Analysis of stresses in a 16-T superconducting dipole during a quench - Junjie Zhao (Lanzhou University (CN) and TUT (FI))   ()
17:38 First considerations of the layout and lattice design of SPPC - Yukai Chen (IHEP, CAS, China)   ()
17:40 Synchrotron radiation backgrounds for the FCC-hh Experiments - Francesco Collamati (INFN)   ()
17:42 Modeling approaches for the beam impedance contribution of pumping holes - Bernard Riemann (TU Dortmund University)   ()
17:44 Novel technique of solid-state amplifiers design - Dr Georgy Sharkov (SC NIITFA)   ()
17:46 Pressure profile in the experimental areas of FCC hh and ee, calculation by an analytical code - Ida Aichinger (Johannes Kepler University (AT))   ()
17:48 High-Temperature Superconductor Coating for the FCC Beam Screen - Patrick Krkotic (TU Darmstadt)   ()
17:50 Solid-State Marx Generators for use in the Injection Kickers of the Future Circular Collider - Agnieszka Chmielinska (AGH University of Science and Technology (PL))   ()
17:54 Axial channeling of high-energy protons in bent crystals as a tool for beam steering or splitting in high-energy hadron accelerators - Laura Bandiera (Universita di Ferrara & INFN (IT))   ()
17:56 HTS Coated Conductors for the FCC-hh beam screen - Francis Perez (ALBA Synchrotron - CELLS)   ()
17:58 Radiation Monitoring Technologies and Irradiation Test Facilities for FCC - Georgi Gorine (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (CH))   ()
18:00 Remote manipulations and application of unconventional repair technologies in the FCC tunnel - Prof. Toms Torims (Riga Technical University (LV))   ()
18:02 Experimental investigation of adsorption and desorption processes of cryosorbed gases on proposed FCC accelerator walls - Marco Angelucci (LNF-INFN (IT))   ()
18:04 Kicker pulse generator anomaly detection for reliability improvements through advanced machine learning - Pieter Van Trappen (CERN)   ()
18:06 Resonant Production of Scalar Leptons by RPV Couplings at the FCC - Sehban Kartal (University of Istanbul Department of Physics)   ()
18:08 Simulations of High efficiency Klystron - Jinchi Cai   ()
18:12 Collective Effects in the Interaction Region of FCC-ee - Eleonora Belli (Sapienza Universita e INFN, Roma I (IT))   ()
18:14 Production of High Mass Charged Higgs Boson at FCC-hh - Ilkay Turk Cakir (Istanbul Aydin University)   ()
18:16 Probing Anomalous HVV Couplings at the FCC-ep - Ilkay Turk Cakir (Istanbul Aydin University)   ()
18:18 Test of HTS Demonstrator Dipoles in the 11 T Background Field of the SULTAN Facility - Xabier Sarasola (EPFL)   ()
18:20 Compact common-coil design for a future collider - Emmanuele Ravaioli (LBNL)   ()
18:22 A Code for Optimising Triplet Layout - Leon Van Riesen-Haupt   ()
18:24 Strategies to reduce the voltage to ground in the FCC main dipole circuits - Marco Prioli (CERN)   ()
18:26 Update on the FCC-hh interaction region design - Roman Martin (CERN)   ()
18:28 Application of the wire offset measurements technique in the FCC alignment - Nerea Ibarrola Subiza (CERN)   ()
18:30 Electrical transmission line studies - Maria Mylona (CERN)   ()
18:32 Eliminating field distortions caused by the HTS beam screen coating - Mr Kristof Brunner (Hungarian Academy of Sciences (HU))   ()
18:34 HIJING++ Monte Carlo Generator for the Future Heavy-ion Collisions - Dr Gergely Gabor Barnafoldi (Wigner RCP Hungarian Academy of Sciences (HU)) Peter Levai (Hungarian Academy of Sciences (HU))   ()
18:36 New design concepts for suppressing erratic triggering of solid state switch stacks - Pieter Van Trappen (CERN)   ()
18:38 3D modelling of underground structures and integration - Fani Valchkova-Georgieva (Bulgarian Academy of Sciences (BG)) Yvon Muttoni (CERN)   ()
18:44 Fire safety - Saverio La Mendola (CERN)   ()
18:46 Fire Performance-based Safety design - Andre Henriques (CERN)   ()
18:48 Investigation of the mechanical properties of epoxy impregnated Nb3Sn cables - Claudio Fichera (CERN)   ()
18:50 Energy Deposition Studies for the New Compact FCC-hh Final-Focus System - Jose L. Abelleira (JAI-Oxford)   ()
18:52 A fully symmetric final focus system for FCC-hh - Jose L. Abelleira (JAI-Oxford)   ()
18:52 First results of large size SRF cavity fabrication by electrohydraulic forming - Carolina Abajo Clemente (CERN)   ()
18:54 Neutron irradiation - Stephan Pfeiffer (TU Vienna)   ()
19:14 Beam instability study for FCC-hh - Daria Astapovych (TU Darmstadt)   ()
19:16 Development of Distributed Tin processed Nb3Sn wire for FCC - Shinya Kawashima (Kobelco)   ()
19:18 Beam abort system for the FCC-ee - Armen Apyan   ()
19:20 Functional requirements, design and performance of the transverse damping system - Jani Paavo Olavi Komppula (CERN)   ()
19:22 Studies on beam related machine protection of the FCC-hh - Yuancun Nie (CERN)   ()
17:00 --- Teatime ---
17:30
FCC-ee physics & experiments (until 19:00) (“Bellevue”)
17:30 EFT global fit of Higgs couplings at ee colliders - Jiayin Gu (DESY)   (“Bellevue”)
17:50 Implications of a leptoquark explanation of the anomalous magnetic moment of the muon for the FCC-ee - Dario Mueller (PSI)   (“Bellevue”)
18:10 Present status on numerical calculation of complete 2-loop EWPOs and 3-loop prospects - Janusz Gluza (U. Silesia)   (“Bellevue”)
18:30 Precision Observables at FCC-ee: Status and Future - Sven Heinemeyer (CSIC (Madrid, ES))   (“Bellevue”)
17:30
Opportunities for Students - Philippe Lebrun (European Scientific Institute (FR)) (until 19:00) ("Charlottenburg I-II")
17:30 EASItrain - Johannes Gutleber (CERN)   ("Charlottenburg I-II")
18:00 Learning accelerator science and technology : the Joint Universities Accelerator School (JUAS) - Philippe Lebrun (European Scientific Institute (FR))   ("Charlottenburg I-II")
18:20 The CERN Accelerator School - Hermann Schmickler (CERN)   ("Charlottenburg I-II")
12:00
International Advisory Committee (restricted) - Guenther Dissertori (Eidgenoessische Technische Hochschule Zuerich (CH)) (until 13:30) ("Hugos East")
12:00 --- Lunch ---
13:30
16 Tesla magnet - Stephen Gourlay (LBNL) (until 15:00) ("Charlottenburg I-II")
13:30 Status of ERMC-RMM - Susana Izquierdo Bermudez (CERN)   ("Charlottenburg I-II")
13:50 Design of ERMC-RMM - Etienne Rochepault (CERN)   ("Charlottenburg I-II")
14:10 Status of the wound conductor task - Friedrich Lackner (CERN)   ("Charlottenburg I-II")
14:30 A canted cosθ option for the FCC - Bernhard Auchmann (CERN)   ("Charlottenburg I-II")
13:30
Economic impact of CERN colliders - Massimo Florio (Università degli Studi di Milano (IT)) (until 15:30) (Charlottenburg III )
13:30 Introductory Remarks - Frederick Bordry (CERN)   (Charlottenburg III )
13:40 Perspectives on CERN procurement: beyond LHC - Lucio Rossi (CERN) Anders Unnervik (CERN)   (Charlottenburg III )
14:00 Measuring the CERN effect on company performance with empirical models - Massimo Florio (Università degli Studi e INFN Milano (IT))   (Charlottenburg III )
14:20 A new survey of CERN suppliers: a Bayesian Network Analysis - Emanuela Sirtori   (Charlottenburg III )
14:40 Are CERN suppliers different? A quasi-experiment - Andrea Bastianin (Università degli Studi e INFN Milano (IT))   (Charlottenburg III )
15:00 Comments - Henning Kroll (Fraunhofer ISI) Jörn Krupa (Helmholtz Association) Katja Kroschewski (DESY)   (Charlottenburg III )
15:15 Discussion   (Charlottenburg III )
13:30
FCC-ee - Evgeny Levichev (Budker Institute of Nuclear Physics (RU)) (until 15:00) (“Pavillon”)
13:30 Overview of energy calibration - Alain Blondel (Universite de Geneve (CH))   (“Pavillon”)
13:50 Transverse polarization - Eliana Gianfelice-Wendt (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (“Pavillon”)
14:10 Resonant depolarization process and systematic errors - Dr Anton Bogomyagkov (Budker Institute of Nuclear Physics (RU))   (“Pavillon”)
14:30 Polarimeter design - Jorg Wenninger (CERN)   (“Pavillon”)
13:30
FCC-hh experiments and detectors - Dave Charlton (University of Birmingham (GB)) (until 15:00) (“Bellevue”)
13:30 Physics benchmarks and detector specifications - Michele Selvaggi (CERN)   (“Bellevue”)
13:50 Radiation environment - Maria Ilaria Besana (CERN)   (“Bellevue”)
14:10 FCC-hh Detector Magnets System baseline and variants - Matthias Mentink (CERN)   (“Bellevue”)
14:30 FCC-hh Detector Magnet and Detector Integration - Helder Filipe Pais Da Silva (CERN)   (“Bellevue”)
13:30
Special technologies - Michael Kenneth Sullivan (SLAC National Accelerator Laboratory (US)) (until 15:00) (“Tiergarten I-II-III”)
13:30 Beam transfer technology challenges, including dump and dilution system design - Wolfgang Bartmann (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
13:48 Collimators and dumps for FCC-hh - Dr Simone Gilardoni (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
14:06 Design studies for the FCC-hh beam dump - Anton Lechner (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
14:24 Hydrodynamic tunneling studies for a water beam dump - Naeem Ahmad Tahir (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE))   (“Tiergarten I-II-III”)
14:42 Magnetic core and semiconductor switch characterisation for an Inductive Adder kicker generator - David Woog (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
15:00 --- Coffee break ---
15:30
16 Tesla magnet - Toru Ogitsu (until 17:00) ("Charlottenburg I-II")
15:30 Magnet families for the FCC-hh - Dr Antoine Chance (CEA Irfu)   ("Charlottenburg I-II")
15:50 Performance of the LHC magnets and margin - Ezio Todesco (CERN)   ("Charlottenburg I-II")
16:20 HL-LHC focusing quadrupoles as precursors to HE-LHC/FCC magnet development - Giorgio Apollinari (Fermi National Accelerator Lab. (US))   ("Charlottenburg I-II")
16:40 Status of high field magnet technology for CEPC-SPPC - Qingjin XU (IHEP)   ("Charlottenburg I-II")
15:30
FCC International Steering Committee (Restricted) - Pierluigi Campana (Frascati) (until 17:00) ("Dahlem")
15:30
FCC-ee - Maria Enrica Biagini (until 17:00) (“Pavillon”)
15:30 Beam-beam overview - Dmitry Shatilov (Budker Institute of Nuclear Physics (RU))   (“Pavillon”)
15:55 Impedance model and collective effects for FCC-ee - Eleonora Belli (Sapienza Universita e INFN, Roma I (IT))   (“Pavillon”)
16:15 Transient beam loading - Dmitry Teytelman (Dimtel, Inc.)   (“Pavillon”)
16:35 Top-up injection scheme - Masamitsu Aiba (Paul Scherrer Institut (CH))   (“Pavillon”)
15:30
FCC-hh experiments and detectors - Norbert Wermes (University of Bonn (DE)) (until 17:00) (“Bellevue”)
15:30 Tracker design overview - Zbynek Drasal (CERN)   (“Bellevue”)
15:50 Tracker performance studies - Estel Perez Codina (CERN)   (“Bellevue”)
16:10 Muon systems - Werner Riegler (CERN)   (“Bellevue”)
16:30 Trigger & Data Acquisition at FCC-hh - Jim Brooke (University of Bristol (GB))   (“Bellevue”)
15:30
Special technologies -Dr Sara Casalbuoni (IBPT-KIT) (until 17:00) (“Tiergarten I-II-III”)
15:30 Progress with the cryogenic vacuum system of FCC-hh - Francis Perez (ALBA Synchrotron - CELLS)   (“Tiergarten I-II-III”)
15:50 Proposal and simulation of the FCC-ee vacuum system - Roberto Kersevan (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
16:10 Summary of the requirements the FCC-hh and FCC e+e- beam instrumentation - Hermann Schmickler (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
16:30 Status overview of the radiation hardness assurance studies for FCC - Ruben Garcia Alia (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
17:00 --- Teatime ---
17:30
Easitrain organization (Restricted session) (until 18:30) (Charlottenburg III)
17:30
FCC Collaboration Board (closed session) - Lenny Rivkin (Paul Scherrer Institut (CH)) (until 18:30) (“Bellevue”)
18:30
EuroCirCol Collaboration Board (closed session) - Roy Aleksan (until 19:30) (“Bellevue”)
20:00 --- Workshop banquet with poster award ceremony ---
12:00 --- Lunch ---
13:30
FCC-eh - Ralph Wolfgang Assmann (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) (until 15:00) ("Charlottenburg I-II")
13:30 FCC-eh Configuration and Performance - Oliver Bruning (CERN)   ("Charlottenburg I-II")
13:50 Detector Design - Peter Kostka (University of Liverpool (GB))   ("Charlottenburg I-II")
14:05 IR design - Oliver Bruning (CERN)   ("Charlottenburg I-II")
14:25 Civil Engineering for FCC-eh IR - Joanna Louise Stanyard (CERN)   ("Charlottenburg I-II")
14:35 PERLE ERL Facility Design - Max Klein (University of Liverpool (GB))   ("Charlottenburg I-II")
13:30
FCC-hh experiments and detectors - Guido Emilio Tonelli (INFN Sezione di Pisa, Universita' e Scuola Normale Superiore, P) (until 15:00) (“Pavillon”)
13:30 Developments for tracking and timing detectors - Norbert Wermes (University of Bonn (DE))   (“Pavillon”)
14:00 Future developments for high speed links - Jan Troska (CERN)   (“Pavillon”)
14:30 Radiation hard scintillators - Yasar Onel (The University of Iowa (US))   (“Pavillon”)
13:30
Infrastructure & operation - Dimitri Delikaris (CERN) (until 15:00) (“Bellevue”)
13:30 Towards a conceptual design for FCC cryogenics - Laurent Jean Tavian (CERN)   (“Bellevue”)
14:00 Cryogenic refrigeration with neon-helium mixtures for the FCC-hh - Steffen Kloeppel (TU Dresden)   (“Bellevue”)
14:20 Technical specifications for industry studies on the FCC cryogenic system - Francois Millet   (“Bellevue”)
14:40 Cryogenic distribution for FCC-hh - Paweł Duda (Wroclaw University of Technology)   (“Bellevue”)
13:30
Special technologies - Egbert Fischer (until 15:00) (“Tiergarten I-II-III”)
13:30 Design status for a high field superconducting septum magnet - Kei SUGITA (GSI)   (“Tiergarten I-II-III”)
13:48 First experimental results with a superconducting shield (SuShi) septum prototype - Dr Daniel Barna (Hungarian Academy of Sciences (HU))   (“Tiergarten I-II-III”)
14:06 Design of 6 T superconducting dipole for SPS upgrade - Prof. Alexander Kovalenko (Joint Inst. for Nuclear Research (RU))   (“Tiergarten I-II-III”)
14:24 FCC-ee Warm magnets design - Attilio Milanese (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
15:00 --- Coffee break ---
15:30
16 Tesla magnet - Gijs De Rijk (CERN) (until 17:00) (“Bellevue”)
15:30 Magnet status towards the CDR - Daniel Schoerling (CERN)   (“Bellevue”)
15:50 Cost model status towards the CDR - Daniel Schoerling (CERN)   (“Bellevue”)
16:10 Conductor status towards the CDR - Amalia Ballarino (CERN)   (“Bellevue”)
15:30
FCC-eh - Andy Parker (University of Cambridge (GB)) (until 17:00) ("Charlottenburg I-II")
15:30 Hard QCD, PDFs and EW - Daniel Britzger (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   ("Charlottenburg I-II")
15:50 SM and BSM Higgs - Uta Klein (University of Liverpool (GB))   ("Charlottenburg I-II")
16:10 Top Physics - Orhan Cakir (Ankara University (TR))   ("Charlottenburg I-II")
16:25 New Physics - Dr Kechen Wang (DESY / IHEP)   ("Charlottenburg I-II")
16:40 High Density and eA Physics - Dr Guilherme Teixeira De Almeida Milhano (LIP-Lisbon & CERN TH)   ("Charlottenburg I-II")
15:30
HE-LHC design - Andrei Seryi (University of Oxford (GB)) (until 17:00) (“Pavillon”)
15:30 Baseline parameters - Frank Zimmermann (CERN)   (“Pavillon”)
15:45 Optics development for HE-LHC - Yuri Nosochkov   (“Pavillon”)
16:05 HE-LHC Triplet - Leon Van Riesen-Haupt   (“Pavillon”)
16:25 Nonlinear analysis and dynamic aperture - Demin Zhou (Japan Atomic Energy Agency JAEA (JP))   (“Pavillon”)
16:40 HE-LHC photon flux & electron cloud - Lotta Mether (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (CH))   (“Pavillon”)
15:30
Infrastructure & operation - Lluis Secundino Miralles Verge (CERN) (until 17:00) (“Tiergarten I-II-III”)
15:30 FCC-hh operation schedule and turn-around cycle - Arto Niemi (Tampere University of Technology)   (“Tiergarten I-II-III”)
15:50 FCC availability and integrated luminosity - Andrea Apollonio (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
16:15 FCC safety strategy for the CDR - Thomas Otto (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
16:40 Radioprotection matters - Markus Widorski (CERN)   (“Tiergarten I-II-III”)
17:00 --- Teatime ---
18:00
Germany specific contributions - Joachim Mnich (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) (until 19:30) (“Pavillon”)
18:00 XFEL status and activities at DESY - Hans Weise (DESY)   (“Pavillon”)
18:30 Status of the FAIR project - Prof. Jörg Blaurock (GSI)   (“Pavillon”)
19:00 IPP Stellarator and Tokamak Research and Technology - Klinger Thomas (MPI for Plasma Physics)   (“Pavillon”)
13:00 --- Free lunch break ---