FCC Week 2015

from Sunday, 22 March 2015 (10:00) to Sunday, 29 March 2015 (03:20)
Marriott Georgetown Hotel

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
22 Mar 2015
23 Mar 2015
24 Mar 2015
25 Mar 2015
26 Mar 2015
27 Mar 2015
AM
07:00 --- Breakfast for all FCC participants ---
08:30
Plenary Session: Welcome and Study overview - Fabiola Gianotti (CERN) (until 10:15) (ROOM A)
08:30 Opening Address - Congressmann B. Foster   (ROOM A)
08:50 Welcome address - A. della Corte   (ROOM A)
08:55 Welcome address - Bruce Strauss (US DOE)   (ROOM A)
09:00 FCC study overview and status - Michael Benedikt (CERN)   (ROOM A)
Slides
09:30 Physics motivation - Jesse Thaler   (ROOM A)
Slides
10:15 --- Coffee break ---
10:45
Plenary Session: Overview on experiments studies hh, ee, he - Nigel S. Lockyer (FNAL) (until 12:15) (ROOM A)
10:45 Overview on experiment studies hh, ee, he - Patrick Janot (CERN)   (ROOM A)
Slides
11:15 FCC-hh machine overview - Daniel Schulte (CERN)   (ROOM A)
Slides
11:45 FCC-ee machine overview - Frank Zimmermann (CERN)   (ROOM A)
Slides
07:00 --- Breakfast for all FCC participants ---
08:30
FCC-ee - Lucie Linssen (CERN) (until 10:00) (ROOM B)
08:30 First look at detector requirements at FCC-ee - Mogens Dam (NBI Copenhagen)   (ROOM B)
Slides
08:55 Event rates and online issues - Christos Leonidopoulos (Edinburgh Univ.)   (ROOM B)
Slides
09:10 CEPC detector and physics studies - Hongbo Zhu (Chinese Academy of Sciences)   (ROOM B)
Slides
09:30 ILD detector at H/Z factory - Graham Wilson (Kansas Univ.)   (ROOM B)
Slides
09:50 Wireless data transmission - Sebastien Ceuterickx (CERN)   (ROOM B)
Slides
08:30
FCC-hh - Andrei Seryi (JAI) (until 09:50) (ROOM A)
08:30 Lessons from SSC and VLHC - Michael Syphers (MSU)   (ROOM A)
Slides
08:50 SPPC - Jingyu Tang (IHEP)   (ROOM A)
Slides
09:10 LHC experience - Oliver Bruning (CERN)   (ROOM A)
Slides
09:30 Layout and arc lattice design - Barbara Dalena (CEA Saclay)   (ROOM A)
Slides
08:30
Superconducting RF - Andrew Hutton (JLAB) (until 10:00) (ROOM C)
08:30 Scenarios and challenges for FCC-ee - Andrew Butterworth (CERN)   (ROOM C)
Abstract
Slides
08:50 A compact, modular cryomodule concept suitable for a range of applications and for industrial production - Robert Rimmer (JLAB)   (ROOM C)
Slides
09:10 Assembly experience of large scale production CM for different applications - Olivier Napoly (CEA/Saclay)   (ROOM C)
Paper
Slides
09:30 Performance results from elliptical cavities - Eckhard Elsen (DESY)   (ROOM C)
Slides
09:50 Preliminary design of the CEPC SRF system - Jiyuan Zhai (IHEP)   (ROOM C)
Slides
09:50 --- Coffee break ---
10:00 --- Coffee Break ---
10:30
FCC-ee - Albert De Roeck (CERN) (until 12:00) (ROOM B)
10:30 Summary of electroweak precision measurements - Prof. Doreen Wackeroth (SUNY Buffalo)   (ROOM B)
Slides
10:50 Electroweak radiative corrections and alpha_EM(mz) determinations - Sbyszek Was (Krakow)   (ROOM B)
Slides
11:05 QED and EW and hadronic corrections for Bhabha event generators - Janusz Gluza (Silesia Univ.)   (ROOM B)
Slides
11:20 CP violation in Higgs decays - Felix Yu (JGU Mainz)   (ROOM B)
Paper
Slides
11:35 Discussion   (ROOM B)
10:30
FCC-hh - Swapan Chattopadhyay (NIU/FNAL) (until 11:50) (ROOM A)
10:30 Beam-beam effects - Vladimir Shiltsev (FNAL)   (ROOM A)
Slides
10:50 Collimation system design - Maria Fiascaris (CERN)   (ROOM A)
Abstract
Slides
11:10 Injection and extraction - Wolfgang Bartmann (CERN)   (ROOM A)
Abstract
Slides
11:30 Injector considerations - Brennan Goddard (CERN)   (ROOM A)
Slides
summary
10:30
Superconducting RF - Peter Mcintosh (SFTC) (until 12:00) (ROOM C)
10:30 Cavity fabrication concepts: rapid forming - Enzo Palmieri (LNF-INFN)   (ROOM C)
Slides
10:50 Fundamental power couplers - Eric Montesinos (CERN)   (ROOM C)
Slides
11:10 Advances and perspectives in SRF bulk NB developments - Oliver Kugeler (HZB)   (ROOM C)
Slides
11:30 Highly HOM-damped cavities - Sergey Belomestnykh (BNL)   (ROOM C)
Slides
11:50 Past, present and future prospects of SRF ingot niobium technology - Ganapati Myneni (ISOHIM)   (ROOM C)
Slides
07:00 --- Breakfast for all FCC participants ---
08:30
FCC-ee - Katsunobu Oide (KEK) (until 10:00) (ROOM B)
08:30 Lattice optimization and emittance tuning - Bastian Harer (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (ROOM B)
Slides
09:00 IR designs & dynamic aperture - Roman Martin (Humboldt-Universitaet zu Berlin (DE))   (ROOM B)
Slides
09:30 Synchrotron radiation in IR region SR + comment on BBREM (rad.Bhabha) lifetime - Helmut Burkhardt (CERN)   (ROOM B)
Slides
09:50 Mono-chromatization - Angeles Faus-Golfe (Instituto de Fisica Corpuscular (ES))   (ROOM B)
Slides
08:30
FCC-hh - Abid Patwa (Brookhaven National Laboratory (US)) (until 10:00) (ROOM A)
08:30 Performance requirements and design options - Werner Riegler (CERN)   (ROOM A)
Slides
09:00 Experience with VLHC detector desin - Dmitri Denisov (FNAL)   (ROOM A)
Slides
09:30 Magnet system: challenges and possible solutions - Herman Ten Kate   (ROOM A)
Slides
08:30
High Field SC Magnets - GianLuca Sabbi (LBNL) (until 10:00) (ROOM C)
08:30 Overview of FCC-hh lattice and IR - Barbara Dalena (CEA/IRFU)   (ROOM C)
Slides
09:00 Magnet specifications - Ezio Todesco (CERN)   (ROOM C)
Slides
09:30 Challenges and limitations of a 100 km magnet string - Rudiger Schmidt (CERN)   (ROOM C)
Slides
10:00 --- Coffee Break ---
10:30
FCC-ee - Weiren Chou (FNAL) (until 12:00) (ROOM B)
10:30 1-ring/2-ring issues - Katsunobu Oide (KEK)   (ROOM B)
Slides
10:50 Staging scenarios - Uli Wienands (SLAC)   (ROOM B)
Slides
11:10 Impedance and collective effects - Mauro Migliorati (University of Rome "LA SAPIENZA")   (ROOM B)
Slides
11:30 Beam-beam simulations - kazuhito ohmi (KEK)   (ROOM B)
Slides
10:30
FCC-hh experiments - Guido Emilio Tonelli (Universita di Pisa & INFN) (until 12:30) (ROOM A)
10:30 Tracking system technology challenges and possible evolution - Lucie Linssen (CERN)   (ROOM A)
Slides
10:55 Calorimetry challenges and possible evolution - Francesco Lanni (BNL)   (ROOM A)
Slides
11:20 Muon detection and identification challenges - Marcello Abbrescia (INFN Bari)   (ROOM A)
Slides
11:45 Digital Hadronic Calorimetry for e+e- and pp colliders - Burak Bilki (University of Iowa (US)) Yasar Onel (University of Iowa (US))   (ROOM A)
Slides
12:05 sMDT muon tracking chambers for FCC-hh detectors - Hubert Kroha (MPI Munich)   (ROOM A)
Slides
10:30
High Field SC Magnets - Carmine Senatore (University of Geneva) (until 12:00) (ROOM C)
10:30 Challenges and results of conductor production for ITER - Pierluigi Bruzzone (EPFL-CRPP)   (ROOM C)
Slides
11:00 Advances in LTS and HTS (LTSW) - David Larbalestier (National High Magnetic Field Laboratory)   (ROOM C)
Slides
11:30 FCC conductor challenges - Amalia Ballarino (CERN)   (ROOM C)
Slides
07:00 --- Breakfast for all FCC participants ---
08:30
High field magnets challenges - Herman Ten Kate (CERN) (until 10:00) (ROOM B)
08:30 Experience from large-scale magnet production (learning curve) - Paolo Fessia (CERN)   (ROOM B)
Slides
08:50 Conductor cost analysis - Lance Cooley (FNAL)   (ROOM B)
09:10 Overview of magnet design options for dipoles in the 16 T range 8LTS) - GianLuca Sabbi (LBNL)   (ROOM B)
Slides
09:30 Radiation challenges in the FCC - Nikolai Mokhov (FNAL)   (ROOM B)
Slides
08:30
Infrastructure & Operation - Lluis Secundino Miralles Verge (CERN) (until 10:00) (ROOM C)
08:30 Civil engineering and geology - John Andrew Osborne (CERN)   (ROOM C)
Slides
08:50 Transport and handling considerations - Ingo Ruehl (CERN)   (ROOM C)
Slides
09:10 A key quality attribute of a Future Circular Collider: availability performance (RAMS) - Peter Sollander (CERN)   (ROOM C)
Slides
09:30 Preliminary Power Estimates for the FCC-hh - Rende Steerenberg (CERN)   (ROOM C)
Slides
08:30
Physics & Phenomenology - Jonathan R. Ellis (CERN) (until 10:00) (ROOM D)
08:30 EW Precision measurements summary - Roberto Tenchini (Universita di Pisa & INFN)   (ROOM D)
Slides
09:00 Summary of potential for Higgs precision measurements - Markus Klute (MIT)   (ROOM D)
Slides
09:30 BSM discovery in flavor physics and rare decays - Jure Zupan (Cincinnati Univ.)   (ROOM D)
Slides
08:30
Technologies R&D Working Group - Yasunori Tanimoto (KEK) (until 10:05) (ROOM A)
08:30 Potential countermeasures against the very large SR heat load in FCC-hh (contributed talk) - Roberto Cimino (Istituto Nazionale Fisica Nucleare Frascati (IT))   (ROOM A)
Slides
08:50 Potential reduction of the beam impedance by using HTS coating technology (incl. FCC hh compatibility issues) - Gennady Stupakov (SLAC)   (ROOM A)
Slides
09:05 R&D on non-invasive beam profile measurements - Adam Jeff (CERN)   (ROOM A)
Slides
09:25 RadHard warm magnet coils - Paolo Fessia (CERN)   (ROOM A)
Slides
09:45 Study of a magnetic refrigeration stage - Francois Millet (CEA Grenoble)   (ROOM A)
Slides
10:00 --- Coffee Break ---
10:30
Beam Transfer Systems & Instrumentation - Egbert Fischer (GSI) (until 12:00) (ROOM A)
10:30 Superconducting septa and fast ramped cosine-theta magnets - Egbert Fischer (GSI)   (ROOM A)
Slides
10:50 Further R&D on beam instrumentation for high energy proton colliders - Hermann Schmickler (CERN)   (ROOM A)
Slides
11:10 Semiconductor switch designs - Mike Barnes (CERN)   (ROOM A)
Slides
11:30 Beam Dump concepts & design - Wolfgang Bartmann (CERN)   (ROOM A)
Abstract
Slides
11:50 Discussion   (ROOM A)
10:30
High Field SC Magnets - Dr. Peter Wanderer (BNL) Giorgio Apollinari (FNAL) (until 12:00) (ROOM B)
10:30 The FCC magnet homework and overview of options - Luca Bottura (CERN)   (ROOM B)
Slides
10:50 Dipole design at the 16 T frontier - Alexander Zlobin (FNAL)   (ROOM B)
Slides
11:10 Canted cosine-theta for 16 T - Shlomo Caspi (LBNL)   (ROOM B)
Slides
11:30 LTS high-field magnet design options for FCC-hh - Daniel Schoerling (CERN)   (ROOM B)
Slides
10:30
Infrastructure & Operation - Christoph Haberstroh (TU Dresden) (until 12:00) (ROOM C)
10:30 Cryogenics - Laurent Jean Tavian (CERN)   (ROOM C)
Slides
10:50 Large-capacity helium refrigeration: from state-of-the-art towards FCC reference solutions - François Millet (CEA Grenoble)   (ROOM C)
Slides
11:10 Cryogenic refrigeration with neon-helium mixtures: roadmap and first results of TU Dresden study - Steffen Klöppel (TU Dresden)   (ROOM C)
Slides
11:30 Cooling the FCC beam screens - Laurent Jean Tavian (CERN)   (ROOM C)
Slides
10:30
Physics & Phenomenology - Dmitri Denisov (Fermi National Accelerator Lab. (US)) (until 12:00) (ROOM D)
10:30 Sensitivity to new physics of precision Higgs and EW observables - Jiji Fan (Syracuse Univ.)   (ROOM D)
Slides
11:00 H selfcouplings, vector-boson scattering at high mass, high-energy probes of EWSB - Minho Son (EPFL)   (ROOM D)
Slides
11:30 BSM Higgs sectors - David Curtin (Maryland Univ.)   (ROOM D)
Slides
07:00 --- Breakfast for all FCC participants ---
08:30
Plenary: Summaries - Frederick Bordry (CERN) (until 10:30) (ROOM A)
08:30 Summary FCC-hh and FCC-ee collider - Uli Wienands (SLAC National Accelerator Laboratory) Michael Syphers (Michigan State University)   (ROOM A)
Slides
09:30 Summary infrastructures - Philippe Lebrun (CERN)   (ROOM A)
Slides
09:45 Summary technologies - Jose Miguel Jimenez (CERN)   (ROOM A)
Slides
10:00 Summary magnets - Ezio Todesco (CERN)   (ROOM A)
Slides
10:15 Summary RF - Dr. Robert Rimmer (JLab)   (ROOM A)
Slides
10:30 --- Coffee break ---
11:00
Plenary: Summaries - Andrew James Lankford (University of California Irvine (US)) (until 12:30) (ROOM A)
11:00 Physics & phenomenology - Michelangelo Mangano (CERN)   (ROOM A)
Slides
11:30 Experiments hh, ee, he - Werner Riegler (CERN) Alain Blondel (Universite de Geneve (CH)) Max Klein   (ROOM A)
PM
15:00 --- Registration ---
12:15 --- Lunch break ---
13:45
Plenary Session: Magnets, RF, Technologies - Bruce Strauss (U.S. Department of Energy) (until 15:15) (ROOM A)
13:45 Magnets and RF - Luca Bottura (CERN) Erk Jensen (CERN)   (ROOM A)
14:30 Technologies - Jose Miguel Jimenez (CERN)   (ROOM A)
15:15 --- Coffee Break ---
15:45
Plenary session: Infrastructures; Common physics SW and simulations; Computing - Roberto Tenchini (Universita di Pisa & INFN) (until 17:15) (ROOM A)
15:45 FCC infrastructure & operation studies: progress and outlook - Philippe Lebrun (CERN)   (ROOM A)
Slides
16:15 Common physics SW and simulations - Benedikt Hegner (CERN)   (ROOM A)
Slides
16:45 Evolution of HEP Computing towards FCC - Ian Bird (CERN)   (ROOM A)
Slides
17:15 --- Teatime ---
18:00
Plenary session: European strategy and CERN; US activities related to future colliders - Prof. Akira Yamamoto (KEK) (until 19:00) (ROOM A)
18:00 European strategy and CERN - Frederick Bordry (CERN)   (ROOM A)
Slides
18:15 US activities related to future colliders - James Siegrist (D)   (ROOM A)
Slides
19:00 --- Welcome reception ---
12:00 --- Lunch Break ---
13:30
FCC-ee - Prof. Rick Van Kooten (Indiana University) (until 15:00) (ROOM B)
13:30 Top physics at FCC-ee - Patrizia Azzi (INFN Padova)   (ROOM B)
Slides
13:50 Dark matter and BSM searches at FCC-ee - Maurizio Pierini (CALTECH)   (ROOM B)
Slides
14:10 Flavour physics at FCC-ee - Stephane Monteil (Blaise Pascal Univ.)   (ROOM B)
Slides
14:25 Sterile neutrinos at FCC - Alain Blondel (Universite de Geneve (CH))   (ROOM B)
Slides
14:40 Discussion   (ROOM B)
13:30
FCC-hh - Mei Bai (Forschungszentrum GmbH) (until 15:00) (ROOM A)
13:30 Arc vacuum considerations and design - Cedric Garion (CERN)   (ROOM A)
Slides
13:50 Single beam collective effects - Uwe Niedermayer (TU Darmstadt)   (ROOM A)
Slides
14:10 RF system and feedback - Wolfgang Hofle (CERN)   (ROOM A)
Slides
14:30 Electron cloud effects and mititgation - kazuhito ohmi (KEK)   (ROOM A)
Slides
13:30
Superconducting RF - Enzo Palmieri (LNF-INFN) (until 15:10) (ROOM C)
13:30 Ultraefficient superconducting RF cavities for FCC - Alexander Romanenko (FNAL)   (ROOM C)
Slides
13:40 Advances in development of Nb coating technology - Anne-Marie Valente (JLAB)   (ROOM C)
Slides
summary
14:00 Perspectives of SRF performance of Nb coatings - Sarah Aull (CERN)   (ROOM C)
Abstract
Slides
14:20 Advances in development of diffused Nb3Sn cavities - Matthias Liepe (Cornell Univ.)   (ROOM C)
Slides
14:40 Development of non-Nb coatings - Alexander Gurevich (ODU)   (ROOM C)
15:00 Thin films SRF studies in ASTEeC - Reza Valizadeh (STFC)   (ROOM C)
Slides
15:00 --- Coffee Break ---
15:00 --- Coffee Break ---
15:10 --- Coffee break ---
15:30
FCC-he - Oliver Bruning (CERN) (until 17:00) (ROOM B)
15:30 Introduction - Max Klein (Liverpool Univ.)   (ROOM B)
Slides
15:45 eh accelerator prospects - Frank Zimmermann (CERN)   (ROOM B)
Slides
16:00 Circular ERL - Alessandra Valloni (CERN)   (ROOM B)
Slides
16:15 Beam-beam effects in ep - Edward William Nissen (CERN)   (ROOM B)
Slides
16:30 Linear ERL - Prof. Vladimir Litvinenko (BNL)   (ROOM B)
15:30
FCC-hh - Nikolai Mokhov (Fermi National Accelerator Lab. (US)) (until 17:00) (ROOM A)
15:30 MDI Overview - Werner Riegler (CERN)   (ROOM A)
Slides
15:50 Interaction region design - Andrei Seryi (JAI)   (ROOM A)
Slides
16:10 Parameters and luminosity performance - Xavier Buffat (CERN)   (ROOM A)
Abstract
Slides
16:30 FCC-hh as a heavy-ion collider - John Jowett (CERN)   (ROOM A)
Slides
15:30
Superconducting RF - Erk Jensen (CERN) (until 17:00) (ROOM C)
15:40 High power solid state amplifiers technology – start of the art, advances & perspectives - Georgy Sharkov (Siemens Research Center)   (ROOM C)
16:05 Development of klystrons with ultimately high - 90% RF power production efficiency - Christopher Lingwood (Lancaster Univ.)   (ROOM C)
Slides
16:30 High power IOTs - Morten Jensen (ESS)   (ROOM C)
Slides
17:00 --- Teatime ---
17:30
EuroCirCol schedule Working Group - Michael Benedikt (CERN) (until 19:00) (ROOM B)
notes
paper
slides
17:30
Gender Equality Working Group - Genevieve Guinot (CERN) Frank Zimmermann (CERN) (until 19:00) (ROOM A)
17:30 Introduction - Frank Zimmermann (CERN) Genevieve Guinot (CERN)   (ROOM A)
Slides
17:35 Personal experience as spokesperson of the ATLAS Collaboration - Fabiola Gianotti (CERN)   (ROOM A)
17:40 APS actions to promote women in physics - Ted Hodapp (APS)   (ROOM A)
Slides
17:50 IEEE-WIE - Retention of women in technical disciplines - Kate Duncan   (ROOM A)
Slides
18:00 DOE -Programmes and interagency work to promote women and girls in STEM - AnneMarie Horowitz (DOE)   (ROOM A)
Slides
18:10 NSF - ADVANCE programme - Jessie DeAro (NSF)   (ROOM A)
Slides
18:20 Example of targeted communication and outreach activities - Cristina Martin Perez (Universidad Complutense (ES))   (ROOM A)
Slides
17:30
Industry Fast Track - Luca Bottura (CERN) (until 19:00) (ROOM C)
17:30 BRUKER EST - Bernd Sailer (Bruker EAS GmbH)   (ROOM C)
Slides
17:40 COLUMBUS SUPERCONDUCTORS - Gianni Grasso   (ROOM C)
17:50 FURUKAWA - Il Hideki   (ROOM C)
Slides
18:00 LAKE SHORE CRYOTRONICS - Shane Hritz   (ROOM C)
Slides
18:10 LUVATA - Hem Kanithi   (ROOM C)
Slides
18:20 INTRODUCTION TO OST - Mark Glajchen (Oxford Superconducting Technology)   (ROOM C)
Slides
18:30 RADIABEAM TECHNOLOGIES - Marcos Ruelas   (ROOM C)
Slides
18:40 SH COPPER PRODUCTS - Katsumi Miyashita (katsumi.miyashita.ej@shcopper.com)   (ROOM C)
Slides
18:50 WST - Jianfeng Li   (ROOM C)
Slides
12:00 --- Lunch Break ---
12:00 --- Lunch break ---
12:30 --- Lunch break ---
13:30
Contributed Talks - Accelerators 1 - Stephen Peggs (BNL) (until 15:00) (ROOM A)
13:30 Concept of a Collimation System with Enhanced Operational Stability and Performance - Ralph Wolfgang Assmann (DESY)   (ROOM A)
Slides
13:50 Design issues of the LHC as injector - Werner Herr (CERN)   (ROOM A)
Abstract
Slides
14:05 Focusing and Space Charge Compensation of Beams with Electron Columns - Kathrin Schulte (Institute for Applied Physics)   (ROOM A)
Slides
14:20 Emittance evolution in hadron colliders - Valeri Lebedev (Fermilab)   (ROOM A)
Slides
14:35 Scaling behavior of circular colliders - Richard Talman (Cornell)   (ROOM A)
Slides
13:30
FCC-ee - John Seeman (SLAC) (until 15:00) (ROOM B)
13:30 Arc vacuum design, SR absorbers & shielding - Roberto Kersevan (CERN)   (ROOM B)
Slides
13:50 Criteria for IR designs including background & heating - Michael Sullivan (SLAC)   (ROOM B)
Slides
14:10 Losses in IR region - Manuela Boscolo   (ROOM B)
Slides
14:30 Energy calibration options - Mike Koratzinos (Geneva Univ.)   (ROOM B)
13:30
High Field SC Magnets - Amalia Ballarino (CERN) Bruce Strauss (U.S. Department of Energy) (until 14:55) (ROOM C)
13:30 Opportunities for Nb3SN Development (OST) - Mike Field (OST)   (ROOM C)
Slides
13:40 Industry response to the FCC specifications (Bruker) - K. Schlenga (Bruker)   (ROOM C)
Slides
13:50 Industry response to the FCC specifications (Luvata) - H. Kanithi (Luvata)   (ROOM C)
Slides
14:00 Industry response to the FCC specifications (Bochvar/TVEL) - Victor Pantsyrny (Bochvqar/TVEL)   (ROOM C)
Slides
14:10 Industry response to the FCC specifications (WST) - Weitao Liu (WST)   (ROOM C)
Slides
14:20 Industry response to the FCC specifications (SH Copper Products) - Katsumi Miyashita (SG Copper Products)   (ROOM C)
Slides
14:30 Status of A15 developments in Japan - Tatsushi Nakamoto (KEK)   (ROOM C)
Slides
15:00 --- Coffee break ---
15:30
FCC-ee - Uli Wienands (SLAC) (until 17:00) (ROOM B)
15:30 Prospects for FCC-ee polarization - Eliana Gianfelice-Wendt (FNAL)   (ROOM B)
Slides
summary
15:50 Injector options - John Seeman (SLAC)   (ROOM B)
Slides
16:10 Top-up injection - Masamitsu Aiba (PSI)   (ROOM B)
Slides
16:30 CepC booster design - Huiping Geng (IHEP)   (ROOM B)
Slides
15:30
FCC-he - Claire Gwenlan (University of Oxford) (until 17:00) (ROOM A)
15:30 A new detector for ep/eA - Peter Kostka (Liverpool Univ.)   (ROOM A)
Slides
15:45 IR magnet design - Brett Parker (BNL)   (ROOM A)
Slides
16:00 Higgs in ep - Max Klein (Liverpool Univ.)   (ROOM A)
Slides
16:15 PDFs - Fred Olness (Southern Methodist Univ.)   (ROOM A)
Slides
16:30 BSM - Georges Azuelos (Montreal Univ.)   (ROOM A)
Slides
16:45 Electron-ion scattering - Mateusz Ploskon (LBNL)   (ROOM A)
Slides
15:30
High Field SC Magnets - Pierre Vedrine (CEA/IRFU,Centre d'etude de Saclay Gif-sur-Yvette (FR)) (until 17:00) (ROOM C)
15:30 Report from WAM-HTS2 and opportunities for HTS - Naoyuki Amemiya (Kyoto Univ.)   (ROOM C)
Slides
15:50 HTS coils for high field hybrid FCC dipole - Ramesh Gupta (BNL)   (ROOM C)
Slides
16:10 HTS magnet technology and challenges for high field science - Mark Bird (NHMFL)   (ROOM C)
16:30 Synergy and impact of the FCC magnet technology R&D with NMR, MRI and high-field magnet science - Antoine Dael (CEA)   (ROOM C)
Slides
17:00 --- Teatime ---
17:30
Communications Working Group - James Gillies (CERN) (until 19:00) (ROOM C)
17:30 Welcome - Dr. Fabiola Gianotti (CERN)   (ROOM C)
17:35 Objectives of the workshop - James Gillies (CERN)   (ROOM C)
Slides
17:45 Communicating the future: future circular colliders - Rick Borchelt (DOE)   (ROOM C)
Slides
18:00 A communication strategy for FCC - James Gillies (CERN)   (ROOM C)
Slides
18:15 EU Project TEAM Communication - Adam Jeff (University of Liverpool (GB))   (ROOM C)
Slides
18:30 Breakout groups - Cristina Martin Perez (Universidad Complutense (ES)) James Gillies (CERN) Katie Yurkewicz (Fermi National Accelerator Lab. (Fermilab))   (ROOM C)
18:50 Wrap up and conclusions - James Gillies (CERN)   (ROOM C)
17:30
Contributed talks - Accelerators 2 - Dr. Ralph Wolfgang Assmann (DESY) (until 19:00) (ROOM A)
17:30 Status of the CEPC Interaction Region Design - Dr. Yiwei Wang (IHEP Beijing)   (ROOM A)
Slides
17:50 Lattice design for CEPC main ring - Huiping Geng (IHEP)   (ROOM A)
Slides
18:10 Tomographic examination of superconducting wires - Matthias Hagner   (ROOM A)
18:30 Influence of design parameters on the electromechanical properties of high performance Nb3Sn wires under mechanical loads - Carmine Senatore (University of Geneva)   (ROOM A)
Slides
17:30
Special Technologies - Francis Perez (ALBA) (until 19:00) (ROOM B)
17:30 Cryogenic beam vacuum specificities applicable to FCC hh - Vincent Baglin (CERN)   (ROOM B)
Slides
17:50 Cold test stands for cryogenic beam vacuum qualification - Alexander Krasnov (BINP)   (ROOM B)
Slides
18:10 The KEK photon beamline for desorption studies: preliminary results and plans for future studies in the FCC hh context - Yasunori Tanimoto (KEK)   (ROOM B)
Slides
18:30 Present and future surface modifications for the mitigation of electron clouds in cryogenic beam vacuum systems - Reza Valizadeh (STFC)   (ROOM B)
Slides
18:50 Potential countermeasures against the very large SR heat load in FCC-hh (Contributed talk) - Roberto Cimino (LNF-INFN)   (ROOM B)
Slides
20:30 --- Workshop Banquet ---
12:00 --- Lunch Break ---
13:30
Beam Dump & Collimators: Materials & Engineering Breakthroughs - Olivier Brunner (CERN) (until 15:00) (ROOM A)
13:30 Energy deposition challenges: What are the best materials for collimators? - Anton Lechner (CERN)   (ROOM A)
Slides
14:00 Evolution and limits of the present collimation materials studies - Alessandro Bertarelli (CERN)   (ROOM A)
14:30 State-of-the-art and future of additive manufacturing - Daniel France (3T-RPD)   (ROOM A)
Slides
13:30
High Field SC Magnets - Tatsushi Nakamoto (KEK) (until 15:00) (ROOM B)
13:30 Block design for 16 T - GianLuca Sabbi (LBNL)   (ROOM B)
Slides
13:50 16 T dipole magnet design options - Ramesh Gupta (BNL)   (ROOM B)
Slides
14:10 High, low, jack and the game - Peter McIntyre (Texas A&M Univ.)   (ROOM B)
Slides
14:30 Magnetic design study for a high-field common coil magnet - Qingjin XU (IHEP)   (ROOM B)
Slides
13:30
Infrastructure & Operation - Ralf Trant (CERN) (until 15:00) (ROOM C)
13:30 Control concepts for future circular accelerators: why it is not to early to speak about them - Philippe Gayet (CERN)   (ROOM C)
Slides
13:50 Lessons learnt and new concepts for conventional safety in FCC - Andre Henriques (CERN)   (ROOM C)
Slides
14:10 Optimised civil engineering layout for radiation protection in FCC - Markus Widorski (CERN)   (ROOM C)
Slides
14:30 Discussion   (ROOM C)
13:30
Physics & Phenomenology - Raman Sundrum (University of Maryland) (until 15:00) (ROOM D)
13:30 Naturalness at the 100 TeV scale - Nathaniel Craig (UCSB)   (ROOM D)
Slides
14:00 Direct BSM exploration at the high-mass frontier - Maurizio Pierini (California Institute of Technology (US))   (ROOM D)
Slides
14:30 Precision measurements of alphas, PDF, role of PDF in high-mass BSM studies - Voica Ana Maria Radescu (Heidelberg Univ.)   (ROOM D)
Slides
15:00 --- Coffee Break ---
15:30
FCC-hh experiments - Roy Aleksan (CEA/IRFU) (until 17:00) (ROOM C)
15:30 Trigger and data acquisition challenges and possible technology evolution over the next two decades - Wesley Smith (University of Wisconsin)   (ROOM C)
Slides
16:00 Performance requirements for Hadron Calorimeters - Sergei Chekanov (Argonne National Laboratory (US))   (ROOM C)
Slides
16:20 Beam losses and collision debris studies in Europe - Maria Ilaria Besana (CERN)   (ROOM C)
Abstract
Slides
16:40 FCC-hh beam losses and radiation - Nikolai Mokhov (FNAL)   (ROOM C)
Slides
15:30
High Field SC Magnets - Stephen Gourlay (LBNL) (until 16:50) (ROOM B)
15:30 Magnet design slot - scaling study - Jeroen Van Nugteren (Twente Technical Univ.)   (ROOM B)
Slides
15:50 D1 for FCC: 6cm single aperture 12 T dipole - Tatsushi Nakamoto (KEK)   (ROOM B)
Slides
16:10 D2 for FCC - Pasquale Fabbricatore (INFN)   (ROOM B)
Slides
16:30 MQ for FCC - Clement Lorin (CEA/IRFU)   (ROOM B)
Slides
summary
15:30
Magnets (Resistive) & Machine Protection - Mar Capeans Garrido (CERN) (until 17:00) (ROOM A)
15:30 Architecture of powering and protection systems for high field circuits - Andrzej Siemko (CERN)   (ROOM A)
Slides
15:50 Concept & architecture of the machine protection systems - Rudiger Schmidt (CERN)   (ROOM A)
Slides
16:10 Beam induced damage and hydrodynamic tunnelling - Naeem Tahir (GSI)   (ROOM A)
Slides
16:30 R2E technology challenges for the future - Robert Baumann (TI)   (ROOM A)
Slides
15:30
Physics & Phenomenology - Joseph David Lykken (FNAL) (until 16:30) (ROOM D)
slides
15:30 Dark matter at FCC: theoretical framework - Lian Tao Wang (Chicago Univ.)   (ROOM D)
Slides
16:00 Dark matter searches at FCC - Philip Coleman Harris (CERN)   (ROOM D)
Slides
16:30
Physics & Phenomenology - Joseph David Lykken (FNAL) (until 17:00) (ROOM D)
slides
16:30 What's next? - Joseph David Lykken (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (ROOM D)
Slides
17:00 --- Teatime ---
18:00
Plenary: US R&D activities related to future colliders - Ken MARKEN (U.S. Department of Energy) (until 20:00) (ROOM A)
18:00 Review of the LARP program - Giorgio Apollinari (Fermi National Accelerator Laboratory (FNAL))   (ROOM A)
Slides
18:30 US plans for SC magnet R&D - Stephen Gourlay (LBNL)   (ROOM A)
Slides
19:00 US R&D activities and plans in SCRF and RF power source efficiency - Sergey Belomestnykh (Brookhaven National Laboratory)   (ROOM A)
Slides
19:30 US HEP community perspective on future circular colliders - Andrew James Lankford (University of California Irvine)   (ROOM A)
Slides
12:30
Conclusions and Outlook - Andrew James Lankford (University of California Irvine (US)) (until 12:45) (ROOM A)
slides
12:45 --- Lunch break ---
14:00
International Collaboration Board - Leonid Rivkin (Paul Scherrer Institute & EPFL) (until 15:30) ()
15:30 --- Coffee Break ---
16:00
EuroCirCol Coordination Committee - Michael Benedikt (CERN) (until 17:00) (ROOM A)
17:00 FCC Steering Committee   ()
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×