ACAT 2024

from Monday, March 11, 2024 (8:00 AM) to Friday, March 15, 2024 (2:30 PM)
Charles B. Wang Center, Stony Brook University

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Mar 11, 2024
Mar 12, 2024
Mar 13, 2024
Mar 14, 2024
Mar 15, 2024
AM
8:00 AM --- Registration & Breakfast ---
9:00 AM
Plenary - Jennifer Ngadiuba (FNAL) Dr Jerome LAURET (Brookhaven National Laboratory) James Leonardi (Brookhaven National Laboratory) (until 10:40 AM) (Theatre)
9:00 AM Welcome to ACAT 2024 in Stony Brook - Dr Jerome LAURET (Brookhaven National Laboratory)   (Theatre)
9:15 AM Welcome address by SBU - Prof. Carl Lejuez (Stony Brook University)   (Theatre)
9:30 AM Science at SBU/BNL - Abhay Deshpande   (Theatre)
10:10 AM Recent advances in neuromorfic computing - Filipp Akopyan (IBM)   (Theatre)
10:40 AM --- Coffee break ---
11:20 AM
Plenary - Jennifer Ngadiuba (FNAL) Dr Jerome LAURET (Brookhaven National Laboratory) James Leonardi (Brookhaven National Laboratory) (until 1:00 PM) (Theatre)
11:20 AM AI and Ethics - Vincent Conitzer (University of Oxford)   (Theatre)
12:20 PM Q&A Panel - Vincent Conitzer (CMU/Oxford) Gordon Watts (University of Washington (US)) Elizabeth Sexton-Kennedy (Fermi National Accelerator Lab. (US)) Aleksandra Ciprijanovic (Fermi National Accelerator Laboratory)   (Theatre)
8:00 AM --- Registration & Breakfast ---
9:00 AM
Plenary - Gordon Watts (University of Washington (US)) Eric Johnson (SBU) Qiulan Huang (Brookhaven National Laboratory (US)) (until 10:45 AM) (Theatre)
9:00 AM Updates from the organizers   (Theatre)
9:15 AM Astronomical foundation models & the Polymathic AI Initiative - Siavash Golkar (Flat Iron Institute)   (Theatre)
9:45 AM AI and microelectronics for science - Nhan Tran (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Theatre)
10:15 AM Sustainable computing and the MLPerf project - Carole-Jean Wu (MLPerf)   (Theatre)
10:45 AM --- Coffee break ---
11:30 AM
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Benedikt Hegner (CERN) Florine de Geus (CERN/University of Twente (NL)) (until 1:10 PM) (Theatre)
11:30 AM Optimizing ANN-Based Triggering for BSM events with Knowledge Distillation - Marco Lorusso (Universita Di Bologna (IT))   (Theatre)
11:50 AM Accelerating Machine Learning Inference on GPUs with SYCL using SOFIE - Dr Vincenzo Padulano (CERN)   (Theatre)
12:10 PM Improving Computational Performance of a GNN Track Reconstruction Pipeline for ATLAS - Daniel Thomas Murnane (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   (Theatre)
12:30 PM New developments and applications of a Deep-learning-based Full Event Interpretation (DFEI) in proton-proton collisions - Felipe Luan Souza De Almeida (Syracuse University (US))   (Theatre)
12:50 PM Fair Universe: HiggsML Uncertainty Challenge - Wahid Bhimji   (Theatre)
11:30 AM
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Yihui Ren Joosep Pata (National Institute of Chemical Physics and Biophysics (EE)) (until 1:10 PM) (Lecture Hall 2)
11:30 AM Towards the construction of Foundational Models at the LHC - Philip Coleman Harris (Massachusetts Inst. of Technology (US))   (Lecture Hall 2)
11:50 AM Leveraging Language Models for Particle Reconstruction - Xiangyang Ju (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   (Lecture Hall 2)
12:10 PM Finetuning Foundation Models for Joint Analysis Optimization - Matthias Vigl (Technische Universitat Munchen (DE))   (Lecture Hall 2)
12:30 PM Beyond Language: Foundation Models for Collider Physics Data - Anna Hallin (University of Hamburg)   (Lecture Hall 2)
12:50 PM Denoising Graph Super-Resolution with Diffusion Models and Transformers for Improved Particle Reconstruction - Nilotpal Kakati (Weizmann Institute of Science (IL))   (Lecture Hall 2)
11:30 AM
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods - Francisco Antonio Villaescusa-Navarro (OATS-INAF) (until 1:10 PM) (Lecture Hall 1)
11:30 AM The MadNIS Reloaded - Theo Heimel (Heidelberg University)   ()
11:50 AM Modern Machine Learning Tools for Unfolding - Javier Mariño Villadamigo   ()
12:10 PM Precision-Machine Learning for the Matrix Element Method - Nathan Huetsch (Heidelberg University, ITP Heidelberg)   (Lecture Hall 1)
12:30 PM Fast and Precise Amplitude Surrogates with Bayesian and Symmetry Preserving Networks - Víctor Bresó Pla (University of Heidelberg)   (Lecture Hall 1)
12:50 PM Machine learning based surrogates for particle-resolved direct numerical simulation - Mohammad Atif (Brookhaven National Laboratory)   (Lecture Hall 1)
8:00 AM --- Registration & Breakfast ---
9:00 AM
Plenary - Khanak Bhargava (SBU) Michel Hernandez Villanueva (Brookhaven National Laboratory (US)) Dr Maria Girone (CERN) (until 10:45 AM) (Theatre)
9:00 AM Updates from the organizers   (Theatre)
9:15 AM Building Foundational Models for Environmental Modelling and Prediction - Ilaria Luise (CERN)   (Theatre)
9:45 AM Digital Twins from Industry to Science - Tom Gibbs (Nvidia)   (Theatre)
10:15 AM The Open Compute Project and its application at Meta - Steve Helvie (Open Compute Project)   (Theatre)
10:45 AM --- Coffee break ---
11:30 AM
Plenary - Eric Johnson (SBU) Michael Poat Elizabeth Sexton-Kennedy (Fermi National Accelerator Lab. (US)) (until 1:00 PM) (Theatre)
11:30 AM Quantum computers for particle theory - Stefano Carrazza (CERN)   (Theatre)
12:00 PM Making ML Robust for Physics Discovery - J Michael Williams (Massachusetts Inst. of Technology (US))   (Theatre)
12:30 PM Computing the wave: Where the Gravitational Wave Community benefits from HEP, and where it differs? - Marco Meyer-Conde (Osaka Metropolitan University (JP), Tokyo City University (JP))   (Theatre)
8:00 AM --- Registration & Breakfast ---
9:00 AM
Plenary - Wahid Bhimji Meifeng Lin Smeet Chheda (Stony Brook) (until 11:00 AM) (Theatre)
9:00 AM Long-term high-volume data storage in ceramic - Steffen Hellmold (Cerabyte, Inc.) Christian Pflaum (Cerabyte)   (Theatre)
9:30 AM Interfaces, discovery, and intelligence in Digital Earth Observation - Stefanie Lumnitz (ESA)   (Theatre)
10:00 AM Scalable neural networks for event reconstruction at current and future colliders - Joosep Pata (National Institute of Chemical Physics and Biophysics (EE))   (Theatre)
10:30 AM The co-evolution of HPC computing and LQCD - Norman Christ (Columbia University)   (Theatre)
11:00 AM --- Coffee break ---
11:30 AM
Plenary - Deborah BARD Smeet Chheda Dr Ian Fisk (Simons Foundation) (until 1:00 PM) (Theatre)
11:30 AM Detecting rare events using artificial intelligence - Aobo Li (UCSD)   (Theatre)
12:00 PM What will it take to do a HL-LHC analysis in 15'? - Lindsey Gray (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Theatre)
12:30 PM Differentiable Programming in HEP - Lukas Alexander Heinrich (Technische Universitat Munchen (DE))   (Theatre)
8:00 AM --- Breakfast ---
8:45 AM
Plenary - Elizabeth Sexton-Kennedy (Fermi National Accelerator Lab. (US)) David Britton (University of Glasgow (GB)) (until 11:00 AM) (Theatre)
8:45 AM Exascale infrastructures for Science - Deborah Bard (NERSC)   (Theatre)
9:15 AM Intersection of machine learning and quantum physics - Yi-Zhuang You (UCSD)   (Theatre)
9:45 AM Quantum algorithms for the simulation of QCD processes - Herschel Chawdhry (Florida State University)   (Theatre)
10:15 AM Mojo: A novel programming language for AI - Jack Clayton (Modular)   (Theatre)
10:45 AM Best poster 1st place: Interface to Unity for High Energy Physics detector visualization - Tianzi Song (Sun Yat-Sen University (CN))   (Theatre)
10:50 AM Best poster 2nd place: columnflow: Fully automated analysis through flow of columns over arbitrary, distributed resources - Marcel Rieger (Hamburg University (DE)) Bogdan Wiederspan (Hamburg University (DE))   (Theatre)
10:55 AM Best poster 3rd place: Introduction of dynamic job matching optimization for Grid middleware using Site Sonar infrastructure monitoring - Kalana Wijethunga (University of Moratuwa (LK))   (Theatre)
11:00 AM --- Coffee break ---
11:30 AM
Plenary -Dr Jerome LAURET (Brookhaven National Laboratory) Jennifer Ngadiuba (FNAL) James Leonardi (Brookhaven National Laboratory) (until 1:00 PM) (Theatre)
11:30 AM Track 1 Summary - Benedikt Hegner (CERN)   (Theatre)
11:50 AM Track 2 Summary - Lukas Alexander Heinrich (Technische Universitat Munchen (DE))   (Theatre)
12:10 PM Track 3 Summary - Chiara Signorile   (Theatre)
12:30 PM ACAT 2024 Conclusion and Outlook - David Britton (University of Glasgow (GB)) Jennifer Ngadiuba (FNAL) Dr Jerome LAURET (Brookhaven National Laboratory)   (Theatre)
PM
1:00 PM --- Lunch break ---
2:30 PM
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Gordon Watts (University of Washington (US)) Vladimir Loncar (Massachusetts Inst. of Technology (US)) (until 4:10 PM) (Theatre)
2:30 PM JUNO raw data management system - Xiaomei Zhang (Chinese Academy of Sciences (CN))   (Theatre)
2:50 PM A Function-As-Task Workflow Management Approach with PanDA and iDDS - Wen Guan (Brookhaven National Laboratory (US))   (Theatre)
3:10 PM HEP Benchmark Suite: Enhancing Efficiency and Sustainability in Worldwide LHC Computing Infrastructures - Natalia Diana Szczepanek (CERN)   (Theatre)
3:30 PM CLAS12 remote data-stream processing using ERSAP framework - Dr Vardan Gyurjyan   (Theatre)
3:50 PM Low Latency, High Bandwidth Streaming of Experimental Data with EJFAT - michael goodrich   (Theatre)
2:30 PM
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Vladimir Loncar (Massachusetts Inst. of Technology (US)) Herschel Chawdry (University of Oxford) (until 4:10 PM) (Lecture Hall 1)
2:30 PM Quantum simulation with just-in-time compilation - Andrea Pasquale (University of Milan)   (Lecture Hall 1)
2:50 PM quantum GAN for fast shower simulation - Dr Xiaozhong Huang (IHEP)   (Lecture Hall 1)
3:10 PM QUnfold: Quantum Annealing for Distributions Unfolding in High-Energy Physics - Dr Gianluca Bianco (Universita e INFN, Bologna (IT)) Simone Gasperini (Universita e INFN, Bologna (IT))   (Lecture Hall 1)
3:30 PM Real-time error mitigation for variational optimization on quantum hardware - Matteo Robbiati (Università degli Studi e INFN Milano (IT))   (Lecture Hall 1)
2:30 PM
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Javier Mauricio Duarte (Univ. of California San Diego (US)) Abhijith Gandrakota (Fermi National Accelerator Lab. (US)) (until 4:10 PM) (Lecture Hall 2)
2:30 PM Application of ACTS for gaseous tracking detectors - Dr Tao Lin   (Lecture Hall 2)
2:50 PM Line Segment Tracking: Improving the Phase 2 CMS High Level Trigger Tracking with a Novel, Hardware-Agnostic Pattern Recognition Algorithm - Manos Vourliotis (Univ. of California San Diego (US))   (Lecture Hall 2)
3:10 PM Leveraging Large-Scale Pretraining for Efficient Jet Classification: An Evaluation of Transfer Learning, Model Architectures, Dataset Scaling, and Domain Adaptation in Particle Physics - Zihan Zhao (Univ. of California San Diego (US))   (Lecture Hall 2)
3:30 PM High Pileup Particle Tracking with Learned Clustering - Kilian Lieret (Princeton University)   (Lecture Hall 2)
3:50 PM Tracking and vertexing downstream the LHCb magnet at the first stage of the trigger. - Volodymyr Svintozelskyi (IFIC - Valencia)   (Lecture Hall 2)
4:10 PM
Poster session with coffee break (until 4:50 PM) ()
4:15 PM Athena MPI: A Multi-Node Version of ATLAS's Athena Framework, Using Message Passing Interface - Beojan Stanislaus (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   ()
4:15 PM AtlFast3: Fast Simulation in ATLAS for LHC Run 3 and beyond - Joshua Falco Beirer (CERN)   ()
4:15 PM Boosting CPU Efficiency in ATLAS Inner Detector Reconstruction with Track Overlay - Fang-Ying Tsai (Stony Brook University (US))   ()
4:15 PM Deployment of ATLAS Calorimeter Fast Simulation Training Through Container Technology - Joshua Falco Beirer (Georg August Universitaet Goettingen (DE)) Joshua Falco Beirer (CERN)   ()
4:15 PM Describe Data to get Science-Data-Ready Tooling: Awkward as a Target for Kaitai Struct YAML - Manasvi Goyal (Princeton University (US))   ()
4:15 PM Enabling Computing Resources to Support Grid Jobs and Cluster Jobs Simultaneously - lei wang (Institute of High Energy Physics)   ()
4:15 PM Energy consumption characterization of Subnuclear Physics computing workloads - Marco Lorusso Marco Lorusso Marco Lorusso (Universita Di Bologna (IT))   ()
4:15 PM FATRAS integration for ATLAS fast simulation at HL-LHC - Rui Wang (Argonne National Laboratory (US))   ()
4:15 PM Generative Modeling for Fast Shower Simulation - Kyongmin Yeo (IBM Research)   ()
4:15 PM Interface to Unity for High Energy Physics detector visualization - Tianzi Song (Sun Yat-Sen University (CN))   ()
4:15 PM interTwin - an Interdisciplinary Digital Twin Engine for Science - Alexander Zoechbauer (CERN)   ()
4:15 PM Introduction of dynamic job matching optimization for Grid middleware using Site Sonar infrastructure monitoring - Kalana Wijethunga (University of Moratuwa (LK))   ()
4:15 PM Offline data processing in the First JUNO Data Challenge - Tao Lin (Chinese Academy of Sciences (CN))   ()
4:15 PM The ATLAS Web Run Control system - Aimilianos Koulouris (CERN)   ()
4:15 PM The Workflow Management System for Data Processing towards Photon Sources - lei wang (Institute of High Energy Physics)   ()
4:15 PM Visualizing BESIII Events with Unity - Jingshu Li (Sun Yat-Sen University (CN))   ()
4:15 PM Web based HXMT data analysis platform - lei wang (Institute of High Energy Physics)   ()
4:50 PM
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Philippe Canal (Fermi National Accelerator Lab. (US)) Dr Vincenzo Eduardo Padulano (CERN) (until 6:10 PM) (Theatre)
4:50 PM Persistifying the complex Event Data Model of the ATLAS Experiment in RNTuple - Alaettin Serhan Mete (Argonne National Laboratory (US))   (Theatre)
5:10 PM RNTupleInspector: A storage information utility for RNTuple - Florine de Geus (CERN)   (Theatre)
5:30 PM Seamless transition from TTree to RNTuple analysis with RDataFrame - Marta Czurylo (CERN)   (Theatre)
5:50 PM HPC Friendly HEP data model and RNTuple in HEP-CCE - Amit Bashyal   (Theatre)
4:50 PM
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Vladimir Loncar (Massachusetts Inst. of Technology (US)) Herschel Chawdry (University of Oxford) (until 6:10 PM) (Lecture Hall 1)
4:50 PM Advancing Image Classification using Intel SDK: Integrating NAQSS Encoding with Hybrid Quantum-Classical PQC Models - Mr Digvijaysinh Ajarekar (Deggendorf Institute of Technology)   (Lecture Hall 1)
5:10 PM Quantum-centric Supercomputing for Physics Research - Vincent R. Pascuzzi (IBM Quantum)   (Lecture Hall 1)
5:30 PM Towards an open-source hybrid quantum operating system - Edoardo Pedicillo   (Lecture Hall 1)
4:50 PM
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Javier Mauricio Duarte (Univ. of California San Diego (US)) Nhan Tran (Fermi National Accelerator Lab. (US)) (until 6:10 PM) (Lecture Hall 2)
4:50 PM Wire-Cell: A High Quality Automated LArTPC Reconstruction for Neutrino Experiments - Haiwang Yu   (Lecture Hall 2)
5:10 PM Reconstruction of atmospheric neutrinos and muons using Machine Learning-based methods in JUNO - Wing Yan Ma (SDU)   (Lecture Hall 2)
5:30 PM Reconstructing Particle Tracks in One Go with a Recursive Graph Attention Network - Jay Chan (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   (Lecture Hall 2)
5:50 PM Track reconstruction for future colliders with quantum algorithms - Hideki Okawa (Chinese Academy of Sciences (CN))   (Lecture Hall 2)
6:30 PM --- Welcome cocktail ---
1:10 PM --- Lunch break ---
2:30 PM --- Excursion to NYC ---
1:00 PM --- Lunch break ---
2:30 PM
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Vladimir Loncar (Massachusetts Inst. of Technology (US)) Philippe Canal (Fermi National Accelerator Lab. (US)) (until 4:10 PM) (Theatre)
2:30 PM Evaluating Application Characteristics for GPU Portability Layer Selection - Dr Charles Leggett (Lawrence Berkeley National Lab (US))   (Theatre)
2:50 PM Optimizing the CMS Offline Software Infrastrucure for Run 3 - Andrea Valenzuela Ramirez (CERN)   (Theatre)
3:10 PM A Mechanism for Asynchronous Offloading in the Multithreaded Gaudi Event Processing Framework - Beojan Stanislaus (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   (Theatre)
3:30 PM Bridging Worlds: Achieving Language Interoperability between Julia and Python in Scientific Computing - Ianna Osborne (Princeton University)   (Theatre)
3:50 PM Key4hep - Benedikt Hegner (CERN)   (Theatre)
2:30 PM
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Haiwang Yu Yihui Ren (until 4:10 PM) (Lecture Hall 2)
2:30 PM A Deep Generative Model for Hadronization - Jay Chan (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   (Lecture Hall 2)
2:50 PM Reducing Systematic Differences between Data and Simulation with Generative Models - Dmitrii Torbunov   (Lecture Hall 2)
3:10 PM Boosting statistical anomaly detection via multiple test with NPLM - Dr Gaia Grosso (IAIFI, MIT)   (Lecture Hall 2)
3:30 PM Machine learning-based particle identification of atmospheric neutrinos in JUNO - Jiaxi Liu   (Lecture Hall 2)
3:50 PM Generic representations of jets at detector-level with self-supervised learning - Patrick Rieck (New York University (US))   (Lecture Hall 2)
2:30 PM
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods - Ramon Winterhalder (UCLouvain) (until 4:10 PM) (Lecture Hall 1)
2:30 PM Towards a framework for GPU event generation - Stefano Carrazza (CERN)   (Lecture Hall 1)
2:50 PM A fresh look at the nested soft-collinear subtraction scheme: NNLO QCD corrections to N-gluon final states in quark-anti-quark annihilation - DAVIDE MARIA TAGLIABUE   (Lecture Hall 1)
3:10 PM Efficient precision simulation of processes with many-jet final states at the LHC - Christian Gutschow (UCL (UK))   (Lecture Hall 1)
3:30 PM Pepper – A Portable Parton-Level Event Generator for the High-Luminosity LHC - Dr Enrico Bothmann (U Goettingen)   (Lecture Hall 1)
3:50 PM p-adic reconstruction of rational functions in multi-loop calculations - Herschel Chawdhry (Florida State University)   (Lecture Hall 1)
4:10 PM
Poster session with coffee break (until 4:50 PM) ()
4:15 PM AdaptivePerf: a portable, low-overhead, and comprehensive code profiler for single- and multi-threaded applications - Maksymilian Graczyk (CERN)   ()
4:15 PM Ahead-of-time (AOT) compilation of Tensorflow models for deployment - Bogdan Wiederspan (Hamburg University (DE))   ()
4:15 PM Awkward Family: expanding functionality through interrelated Python packages - Jim Pivarski (Princeton University)   ()
4:15 PM Declarative paradigms for analysis description and implementation - Francesco Vaselli (Scuola Normale Superiore & INFN Pisa (IT))   ()
4:15 PM HPC, HTC and Cloud: converging toward a seamless computing federation with interLink - Tommaso Tedeschi (Universita e INFN, Perugia (IT))   ()
4:15 PM Hydra: Computer Vision for Data Quality Monitoring - Ayan Roy   ()
4:15 PM Lamarr: implementing a flash-simulation paradigm at LHCb - Michał Mazurek Michal Mazurek (CERN)   ()
4:15 PM LHC beam monitoring via real-time hit reconstruction in the LHCb VELO pixel detector - Daniele Passaro (SNS & INFN Pisa (IT))   ()
4:15 PM Optimal XCache deployment for the CMS experiment in Spain - Jose Flix Molina (CIEMAT - Centro de Investigaciones Energéticas Medioambientales y Tec. (ES))   ()
4:15 PM Optimizing Resource Provisioning Across Diverse Computing Facilities with Virtual Kubelet Integration - Jeng-Yuan Tsai   ()
4:15 PM Paving the Way for HPC: An XRootD-Based Approach for Efficiency and Workflow Optimizations for HEP Jobs on HPC Centers - Robin Hofsaess (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   ()
4:15 PM Preservation of the Direct Photons and Neutral Pions Analysis in the PHENIX Experiment at RHIC - Gabor David (Stony Brook University) Maxim Potekhin (Brookhaven National Laboratory (US))   ()
4:15 PM Quasi interactive analysis of High Energy Physics big data with high throughput - Tommaso Tedeschi (Universita e INFN, Perugia (IT))   ()
4:15 PM Retrieval Augmented Generation for Particle Physics: A Case Study with the Snowmass White Papers and Reports - Gordon Watts (University of Washington (US))   ()
4:15 PM RTDP: Streaming Readout Real-Time Development and Testing Platform - Vardan Gyurjyan (Jefferson Lab) Dr Vardan Gyurjyan   ()
4:15 PM Scalable GNN Training for Track Finding - Alina Lazar (Youngstown State University)   ()
4:15 PM ServiceX, the novel data delivery system, for physics analysis - Kyungeon Choi (University of Texas at Austin (US))   ()
4:15 PM Supervised job preemption methodology for controlled memory consumption of jobs running in the ALICE Grid - Kalana Wijethunga (University of Moratuwa (LK))   ()
4:15 PM The Good, The Bad, and the Ugly: A Tale of Physics, Software, and ML - Alexandra Golub (University of Washington (US))   ()
4:50 PM
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Benedikt Hegner (CERN) Philippe Canal (Fermi National Accelerator Lab. (US)) (until 6:10 PM) (Theatre)
4:50 PM Towards a Simplified (Fast) Simulation Infrastructure in ATLAS - Joshua Falco Beirer (CERN)   (Theatre)
5:10 PM CaloDiT: Diffusion with transformers for fast shower simulation - Piyush Raikwar (CERN)   (Theatre)
5:30 PM Optimizing the ATLAS Geant4 detector simulation - Mustafa Andre Schmidt (Bergische Universitaet Wuppertal (DE))   (Theatre)
5:50 PM "Accelerating Particle Physics Simulations with Machine Learning using Normalizing Flows and Flow Matching" - Francesco Vaselli (Scuola Normale Superiore & INFN Pisa (IT))   (Theatre)
4:50 PM
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Gage DeZoort (Princeton University (US)) Aleksandra Ciprijanovic (Fermi National Accelerator Laboratory) (until 6:10 PM) (Lecture Hall 2)
4:50 PM The Neural Network First-Level Hardware Track Trigger of the Belle II Experiment - Christian Kiesling (Max Planck Institut für Physik (DE))   (Lecture Hall 2)
5:10 PM Fast and Robust ML for uncovering BSM physics - Abhijith Gandrakota (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Lecture Hall 2)
5:30 PM To be or not to be Equivariant? - Alexander Bogatskiy (Flatiron Institute, Simons Foundation) Timothy Hoffman   (Lecture Hall 2)
5:50 PM An empirical performance-portability evaluation for Lorentz Vectors computations via SYCL - Monica Dessole (EP SFT)   (Lecture Hall 2)
6:30 PM --- Dinner ---
1:00 PM --- Lunch break ---
2:30 PM
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Benedikt Hegner (CERN) Vladimir Loncar (Massachusetts Inst. of Technology (US)) (until 4:10 PM) (Theatre)
2:30 PM ACTS as a Service - Yuan-Tang Chou (University of Washington (US))   (Theatre)
2:50 PM Fully containerised approach for the HPC cluster at FAIR - Dmytro Kresan (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE))   (Theatre)
3:10 PM Pinpoint resource allocation for GPU batch applications - Tim Voigtlaender (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (Theatre)
3:30 PM Deep learning methods for noise filtering in the NA61/SHINE experiment. - Katarzyna Schmidt (University of Silesia (PL))   (Theatre)
3:50 PM Effective denoising diffusion probabilistic models for fast and high fidelity whole-event simulation in high-energy heavy-ion experiment - Yeonju Go (Brookhaven National Laboratory (US))   (Theatre)
2:30 PM
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Lukas Alexander Heinrich (Technische Universitat Munchen (DE)) Lindsey Gray (Fermi National Accelerator Lab. (US)) (until 4:10 PM) (Lecture Hall 2)
2:30 PM Offline filter of data with abnormal high voltage at BESIII drift chamber - Linghui Wu (Chinese Academy of Sciences (CN))   (Lecture Hall 2)
2:50 PM Deep Learning-Based C14 Pile-Up Identification in the JUNO Experiment - Wenxing Fang   (Lecture Hall 2)
3:10 PM Common Analysis Tools in CMS - Tommaso Tedeschi (Universita e INFN, Perugia (IT))   (Lecture Hall 2)
3:30 PM Consistent multi-differential histogramming and summary statistics with YODA2 - Christian Gutschow (UCL (UK))   (Lecture Hall 2)
3:50 PM From Amsterdam to ACAT 2024: The Evolution and Convergence of Declarative Analysis Language Tools and Imperative Analysis Tools - Gordon Watts (University of Washington (US))   (Lecture Hall 2)
2:30 PM
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods - Chiara Signorile (until 4:10 PM) (Lecture Hall 1)
2:30 PM Multiscale Lattice Gauge Theory Algorithms and Software for Exascale hardware. - Peter Boyle   (Lecture Hall 1)
2:50 PM McMule -- a Monte Carlo generator for low energy processes - Yannick Ulrich (Universitaet Bern (CH))   (Lecture Hall 1)
3:10 PM Total 10-th order QED electon anomalous magnetic moment calculation - Sergey Volkov   (Lecture Hall 1)
3:30 PM 3-loop Feynman integrals in the Euclidean or physical kinematical region - Dr Elise de Doncker (Western Michigan University)   (Lecture Hall 1)
3:50 PM Two-loop five-points QCD amplitudes in full colour - Federica Devoto   ()
4:10 PM
Poster session with coffee break (until 4:50 PM) ()
4:10 PM A Microbenchmark Framework for Performance Evaluation of OpenMP Target Offloading - Mohammad Atif (Brookhaven National Laboratory)   ()
4:10 PM Acceleration of the ML based fast simulation in high energy physics - Sitian Qian (Peking University (CN))   ()
4:10 PM AI-driven HPC Workflows Execution with Adaptivity and Asynchronicity in Mind - Ozgur Ozan Kilic (Brookhaven National Laboratory)   ()
4:10 PM Celeritas: evaluating performance of HEP detector simulation on GPUs - Julien Esseiva (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   ()
4:10 PM columnflow: Fully automated analysis through flow of columns over arbitrary, distributed resources - Bogdan Wiederspan (Hamburg University (DE))   ()
4:10 PM Design and Implementation of a Container-based Public Service Cloud Platform for HEPS - lei wang (Institute of High Energy Physics)   ()
4:10 PM Easy columnar file conversions with "odapt" - Zoë Bilodeau (Princeton University (US))   ()
4:10 PM Implementation of zero trust security strategy in HEPS scientific computing system - Qingbao Hu (IHEP)   ()
4:10 PM Is Quantum Computing energy efficient? An Investigation on a quantum annealer. - Dr Gianluca Bianco (Universita e INFN, Bologna (IT)) Simone Gasperini (Universita e INFN, Bologna (IT)) Francesco Minarini   ()
4:10 PM Monitoring the OSDF - Open Science Data Federation - Fabio Andrijauskas (Univ. of California San Diego (US))   ()
4:10 PM Performance of the Gaussino CaloChallenge-compatible infrastucture for ML-based fast simulation in the LHCb Experiment - Michal Mazurek (CERN)   ()
4:10 PM Portable acceleration of CMS computing workflow with coprocessors as a service - Yongbin Feng (Fermi National Accelerator Lab. (US))   ()
4:10 PM Porting and optimizing the performance of LArTPC Detector Simulations with C++ standard parallelism - Tianle Wang (Brookhaven National Lab)   ()
4:10 PM Scaling the SciDAC QuantOM Workflow - Daniel Lersch (Jefferson Lab)   ()
4:10 PM Study of columnar data analysis methods to complete an ATLAS analysis - Marc Tost (University of Texas at Austin (US))   ()
4:10 PM The performance profiling of ptycho-W1Net AI algorithm on DCU and HUAWEI NPU 910 - Dr Lei Wang (Institute of High Energy Physics)   ()
4:10 PM Using Legacy ATLAS C++ Calibration Tools in Modern Columnar Analysis Environments - Matthias Vigl (Technische Universitat Munchen (DE))   ()
4:50 PM
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Benedikt Hegner (CERN) Vladimir Loncar (Massachusetts Inst. of Technology (US)) (until 6:30 PM) (Theatre)
4:50 PM FASER Tracking and Emulsion Station Alignment - Ali Garabaglu (University of Washington (US))   (Theatre)
5:10 PM ATLAS TDAQ Phase-2 - Francesca Pastore (Royal Holloway, University of London)   (Theatre)
5:30 PM Phase-2 Upgrade of the ATLAS L1 Central Trigger - Aimilianos Koulouris (CERN)   (Theatre)
5:50 PM First experiences with the LHCb heterogeneous software trigger - Thomas Boettcher (University of Cincinnati (US))   (Theatre)
6:10 PM Real-time track reconstruction with FPGAs in the LHCb Scintillating Fibre Tracker beyond Run 3 - Ao Xu (Universita & INFN Pisa (IT))   (Theatre)
4:50 PM
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Lindsey Gray (Fermi National Accelerator Lab. (US)) Lukas Alexander Heinrich (Technische Universitat Munchen (DE)) (until 6:10 PM) (Lecture Hall 2)
4:50 PM Implementing an emissions model for dual phase xenon TPCs with probabilistic programming - Dr Juehang Qin (Rice University)   (Lecture Hall 2)
5:10 PM AI-based Data Popularity, Placement Optimization for a Novel Multi-tiered Storage System at BNL/SDCC Facility - Qiulan Huang (Brookhaven National Laboratory (US))   (Lecture Hall 2)
5:30 PM The SciDAC QuantOM Framework: A Composable Workflow - Daniel Lersch (Jefferson Lab)   (Lecture Hall 2)
5:50 PM dilax: Differentiable Binned Likelihoods in JAX - Manfred Peter Fackeldey (RWTH Aachen University (DE))   (Lecture Hall 2)