ACAT 2022

from Sunday, October 23, 2022 (4:30 PM) to Friday, October 28, 2022 (5:00 PM)
Villa Romanazzi Carducci, Bari, Italy

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Oct 23, 2022
Oct 24, 2022
Oct 25, 2022
Oct 26, 2022
Oct 27, 2022
Oct 28, 2022
AM
8:00 AM --- Registration: Registration desk opens ---
9:00 AM
Plenary - Lucia Silvestris (Universita e INFN, Bari (IT)) Dr Maria Girone (CERN) (until 11:00 AM) (Sala Europa)
9:00 AM Welcome to ACAT 2022 in Bari - Lucia Silvestris (Universita e INFN, Bari (IT))   (Sala Europa)
9:02 AM Welcome address by INFN-Bari Director - Vito Manzari (INFN - Bari)   (Sala Europa)
9:07 AM Welcome address by Dipartimento interateneo di Fisica Director (UniBa) - Dr Antonio Marrone (Univ. of Bari) Roberto Bellotti (Dipartimento di Fisica, Università degli Studi di Bari)   (Sala Europa)
9:12 AM ACAT 2022 in Bari Logistics information - Lucia Silvestris (Universita e INFN, Bari (IT))   (Sala Europa)
9:30 AM The European Processor Initiative (EPI), an status update - Estela Suarez   (Sala Europa)
10:00 AM Quantum computing: a grand era for simulating fluid - Prof. Rui Li (Deggendorf Institute of Technology)   (Sala Europa)
10:30 AM Quantum Technologies: areas of improvement or how not to slide into quantum winter - Helena Liebelt (Deggendorf Institute of Technology)   (Sala Europa)
11:00 AM
Poster session with coffee break (until 11:30 AM) (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM A comparison of HEPSPEC benchmark performance on ATLAS Grid-Sites versus ideal conditions - Michael Boehler (Albert Ludwigs Universitaet Freiburg (DE))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM A Deep Learning based algorithm for PID study with cluster counting - Dr Guang Zhao (Institute of High Energy Physics)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM A distributed infrastructure for interactive analysis: the experience at INFN - Diego Ciangottini (INFN, Perugia (IT))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM A FPGA Implementation of the Hough Transform tracking algorithm for the Phase-II upgrade of ATLAS - Fabrizio Alfonsi (Universita e INFN, Bologna (IT))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM AI Data Quality Monitoring with Hydra - Thomas Britton   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Applications of supercomputer Tianhe-II in BESIII - Biying Hu (Sun Yat-sen University)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM AtlFast3: Fast Simulation in ATLAS for Run 3 and beyond - Rui Zhang (University of Wisconsin Madison (US))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM CMS Tracker Alignment: Legacy results from LHC Run 2 and first results from Run 3 - Antonio Vagnerini (Università di Torino)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM CMS tracking performance in Run 2 and early Run 3 data using the tag-and-probe technique - Brunella D'Anzi (Universita e INFN, Bari (IT)) CMS Collaboration   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Commissioning CMS online reconstruction with GPUs - Marc Huwiler (University of Zurich (CH)) CMS collaboration   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Custom event sample augmentations for ATLAS analysis data - Lukas Alexander Heinrich (CERN)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Data Calibration and Processing at Belle II - Stefano Lacaprara (INFN sezione di Padova)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Design and implementation of computational storage system based on EOS for HEP data processing - Xiaoyu Liu (Central China Normal University CCNU (CN)) Xiaoyu Liu (Institute of High Energy Physics, CAS)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Enabling continuous speedup of CMS Event Reconstruction through continuous benchmarking - Claudio Caputo (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Evolution of the CMS Submission Infrastructure to support heterogeneous resources in the LHC Run 3 - Antonio Perez-Calero Yzquierdo (Centro de Investigaciones Energéticas Medioambientales y Tecnológicas)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Fast track seed selection for track following in the Inner Detector Trigger track reconstruction - Andrius Vaitkus (University of London (GB))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Faster simulated track reconstruction in the ATLAS Fast Chain - William Axel Leight (University of Massachusetts Amherst)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM HDTFS:Cost-effective Hadoop Distributed & Tiered File System for High Energy Physics - Xiaoyu Liu (IHEP)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Improved Selective Background Monte Carlo Simulation at Belle II with Graph Attention Networks and Weighted Events - Boyang Yu   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Machine Learning Techniques for selecting Forward Electrons $(2.5<\eta<3.2)$ with the ATLAS High Level Trigger - Meinrad Moritz Schefer (Universitaet Bern (CH))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Monitoring CMS experiment data and infrastructure for next generation of LHC run - Ceyhun Uzunoglu (CERN)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Parametrized simulation of the micro-RWELL response with PARSIFAL software - Lia Lavezzi (Universita e INFN Torino (IT))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Progress towards an improved particle flow algorithm at CMS with machine learning - Farouk Mokhtar (Univ. of California San Diego (US))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Secrets Management for CMSWEB - Muhammad Imran (National Centre for Physics (PK))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Stability of the CMS Submission Infrastructure for the LHC Run 3 - Antonio Perez-Calero Yzquierdo (Centro de Investigaciones Energéticas Medioambientales y Tecnológicas)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM The adaptation of a deep learning model to locating primary vertices in the ATLAS experiment - Elliott Kauffman (Duke University (US))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Transparent expansion of a WLCG compute site using HPC resources - Ralf Florian Von Cube (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Transparent extension of INFN-T1 with heterogeneous computing architectures - Stefano Dal Pra (Universita e INFN, Bologna (IT))   (Area Poster (Floor -1))
11:30 AM
Plenary -Dr Jerome LAURET (Brookhaven National Laboratory) Dr Maria Girone (CERN) (until 1:00 PM) (Sala Europa)
11:30 AM Generative Models for 
Fast (Calorimeter) Simulation - Sascha Daniel Diefenbacher (Hamburg University (DE))   (Sala Europa)
12:00 PM Scientific Software and Computing in the HL-LHC, EIC, and Future Collider Era - Danilo Piparo (CERN)   (Sala Europa)
12:30 PM Towards extreme-scale agent-based simulation with BioDynaMo - Lukas Breitwieser (CERN, ETH Zurich)   (Sala Europa)
9:15 AM
Plenary - Lucia Silvestris (Universita e INFN, Bari (IT)) David Britton (University of Glasgow (GB)) (until 11:00 AM) (Sala Europa)
9:15 AM Updates from the organizers - Lucia Silvestris (Universita e INFN, Bari (IT)) Axel Naumann (CERN)   (Sala Europa)
9:30 AM Machine Learning in the Search for New Fundamental Physics - Gregor Kasieczka (Hamburg University (DE))   (Sala Europa)
10:00 AM Practical Quantum Computing for Scientific Applications - Jungsang Kim   (Sala Europa)
10:30 AM Microform and Macromolecules: Archiving digital data on analog or biological storage media - Raja Appuswamy (Eurecom)   (Sala Europa)
11:00 AM
Poster session with coffee break (until 11:30 AM) (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM A graph neural network for B decays reconstruction at Belle II - Jacopo Cerasoli (CNRS - IPHC)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Application of Unity for detector modeling in BESIII - Zhijun Li (Sun Yat-Sen University (CN))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Awkward Arrays to RDataFrame and back - Ianna Osborne (Princeton University)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM CERNLIB status - Andrii Verbytskyi (Max Planck Society (DE))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Comparing and improving hybrid deep learning algorithms for identifying and locating primary vertices - Simon Akar (University of Cincinnati (US))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Continuous Integration for the FairRoot Software Stack - Dennis Klein (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE)) Dr Christian Tacke (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Data Management interfaces for CMS experiment: building an improved user experience - Rahul Chauhan (CERN)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Data Quality Monitoring for the JUNO Experiment - Kaixuan Huang   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Distributed data processing pipelines in ALFA - Alexey Rybalchenko (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Evaluating Generative Adversarial Networks for particle hit generation in a cylindrical drift chamber using Fréchet Inception Distance - Noam Mouelle (Imperial College London) Irene Andreou   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Event Display Development for Mu2e using Eve-7 - Namitha Chithirasreemadam (University of Pisa)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Experience in SYCL/oneAPI for event reconstruction at the CMS experiment - Aurora Perego (Universita & INFN, Milano-Bicocca (IT))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Exploring the use of accelerators for lossless data compression in CMS - Stefan Rua (Aalto University)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM General shower simulation MetaHEP in key4hep framework - Dalila Salamani (CERN)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Implementation of generic SoA data structure in the CMS software - Eric Cano (CERN)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Improving robustness of jet tagging algorithms with adversarial training - Spandan Mondal (RWTH Aachen (DE)) Annika Stein (Rheinisch Westfaelische Tech. Hoch. (DE))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM JETFLOW: Generating jets with Normalizing Flows using the jet mass as condition and constraint - Benno Kach (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Machine learning techniques for data quality monitoring at the CMS detector - Rosamaria Venditti (Universita e INFN, Bari (IT))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Machine learning-based vertex reconstruction for reactor neutrinos in JUNO - Wuming Luo (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy of Science)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Particle Flow Reconstruction on Heterogeneous Architecture for CMS - Felice Pantaleo (CERN)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Preliminary Results of Vectorization of Density Functional Theory calculations in Geant4/V for amino acids - Oscar Roberto Chaparro Amaro (Instituto Politécnico Nacional. Centro de Investigación en Computación)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Supporting multiple hardware architectures at CMS: the integration and validation of Power9 - Daniele Spiga (Universita e INFN, Perugia (IT))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM The CMS Roadmap towards HL-LHC Software and Computing - Danilo Piparo (CERN)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM The Level-1 Global Trigger for Phase-2: Algorithms, configuration and integration in the CMS offline framework - Elias Leutgeb (Technische Universitaet Wien (AT))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Trigger Rate Monitoring Tools at CMS - John Lawrence (University of Notre Dame (US))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Updates on the Low-Level Abstraction of Memory Access - Bernhard Manfred Gruber (Technische Universitaet Dresden (DE))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Variational AutoEncoders for Anomaly Detection in VBS events within an EFT framework - Giulia Lavizzari   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM XRootD caching for Belle II - Moritz David Bauer   (Area Poster (Floor -1))
11:30 AM
Plenary - Michael Poat Domenico Elia (INFN Bari) (until 1:00 PM) (Sala Europa)
11:30 AM Machine learning for phase space integration with SHERPA - Enrico Bothmann (University of Göttingen)   (Sala Europa)
12:00 PM Towards Zero-Waste Computing - Ana Lucia Varbanescu   (Sala Europa)
12:30 PM Lattice QCD on supercomputers with Chinese CPU - Ying CHEN   (Sala Europa)
9:15 AM
Plenary - Monique Werlen (EPFL - Ecole Polytechnique Federale Lausanne (CH)) Monique Werlen (EPFL - Ecole Polytechnique Federale Lausanne (CH)) Leonardo Cosmai (until 11:00 AM) (Sala Europa)
9:15 AM Updates from the organizers - Lucia Silvestris (Universita e INFN, Bari (IT)) Axel Naumann (CERN)   (Sala Europa)
9:30 AM AI in the SKA Era: learning semantically meaningful classification targets for radio astronomy - Anna Scaife (University of Manchester)   (Sala Europa)
10:00 AM How Good is the Standard Model? - Andrea Wulzer (Universita e INFN, Padova (IT))   (Sala Europa)
10:30 AM Achievements and challenges of high-precision Standard Model physics at future e+e-colliders - Johann Usovitsch   (Sala Europa)
11:00 AM
Poster session with coffee break (until 11:30 AM) (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM A web based graphical user interface for X-ray computed tomography imaging - Yu Hu   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Accelerating ROOT compression with Intel ISA-L library - Yu Gao   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Advancing Opportunistic Resource Management via Simulation - Max Fischer (Karlsruhe Institute of Technology)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM AI/ML for PID in the Charged Pion Polarizability Experiment at Jefferson Lab} - Andrew Schick   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Auto-tuning capabilities of the ACTS track reconstruction suite - Corentin Allaire (Université Paris-Saclay (FR)) Rocky Bala Garg (Stanford University (US))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Bayesian method for waveform analysis with GPU acceleration - Yuyi Wang (Tsinghua University)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM BESIII track reconstruction algorithm based on machine learning - Ms Xiaoqian Jia (Shandong University)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM CaloPointFlow - Generating Calorimeter Showers as Point Clouds - Simon Schnake (DESY / RWTH Aachen University)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Deploying a cache content delivery network for CMS experiment in Spain - Carlos Perez Dengra (PIC-CIEMAT)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Development of a lightweight database interface for accessing JUNO conditions and parameters data - Tao Lin (Chinese Academy of Sciences (CN))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Differentiating through Awkward Arrays using JAX and a new CUDA backend for Awkward Arrays - Anish Biswas (Princeton University (US))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Equivariant Graph Neural Networks for Charged Particle Tracking - Ameya Thete (Birla Institute of Technology and Science, Pilani - KK Birla Goa Campus (IN))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Evaluating Portable Parallelization Strategies for Heterogeneous Architectures - Charles Leggett (Lawrence Berkeley National Lab (US))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Hyperparameter Optimization as a Service on INFN Cloud - Matteo Barbetti (Universita e INFN, Firenze (IT))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Hyperparameter optimization, multi-node distributed training and benchmarking of AI-based HEP workloads using HPC - Eric Wulff (CERN)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Integration of machine learning-trained models into JUNO's offline software - Tao Lin (Chinese Academy of Sciences (CN))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM k4Clue: Having CLUE at future colliders experiments - Erica Brondolin (CERN)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Lamarr: LHCb ultra-fast simulation based on machine learning models - Matteo Barbetti (Universita e INFN, Firenze (IT))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Mock Data Challenge for the JUNO experiment - Alessandra Carlotta Re (Universita' degli Studi & INFN of Milano (Italy))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Of Frames and schema evolution - The newest features of podio - Thomas Madlener (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Optimized GPU usage in High Energy Physics applications - Tim Voigtlaender (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Optimizing electron and photon reconstruction using deep learning: application to the CMS electromagnetic calorimeter - Davide Valsecchi (ETH Zurich (CH))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Primary Vertex Reconstruction for Heterogeneous Architecture at CMS - Adriano Di Florio (Politecnico e INFN, Bari) Giorgio Pizzati (Universita & INFN, Milano-Bicocca (IT))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Pyrate: a novel system for data transformations, reconstruction and analysis for the SABRE experiment - Federico Scutti (Swinburne University of Technology)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Real-time alignment procedure at the LHCb experiment for Run3 - Florian Reiss (University of Manchester (GB))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Reconstructing Particle Decay Trees with Quantum Graph Neural Networks for High Energy Physics - Melvin Strobl   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Speeding up the CMS track reconstruction with a parallelized and vectorized Kalman-filter-based algorithm during the LHC Run 3 - Manos Vourliotis (Univ. of California San Diego (US))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM The Key4hep Turnkey Software Stack: Beyond Future Higgs Factories - Valentin Volkl (CERN)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Track reconstruction using quantum algorithms at LUXE - Annabel Kropf (DESY Hamburg)   (Area Poster (Floor -1))
11:30 AM
Track 1: Computing Technology for Physics Research -Dr Maria Girone (CERN) Taylor Childers (Argonne National Laboratory (US)) (until 1:00 PM) (Sala Federico II)
11:30 AM The Virtual Research Environment: towards a complexive analysis platform - Elena Gazzarrini (CERN)   (Sala Federico II)
11:50 AM Computing for Gravitational-wave Research towards O4 - Stefano Bagnasco (Istituto Nazionale di Fisica Nucleare, Torino)   (Sala Federico II)
12:10 PM CernVM 5: a versatile container-based platform to run HEP applications - Jakob Karl Eberhardt (University of Applied Sciences (DE))   (Sala Federico II)
11:30 AM
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Felice Pantaleo (CERN) Dalila Salamani (CERN) (until 1:00 PM) (Sala Europa)
11:30 AM Efficient search for new physics using Active Learning in the ATLAS Experiment - Patrick Rieck (New York University (US))   (Sala Europa)
11:50 AM Temporal Variational Autoencoders and Simulation-based inference for interpolation of light curves of Gravitationally Lensed Quasars - Egor Danilov (Fermilab and EPFL)   (Sala Europa)
12:10 PM Galaxy survey data reduction with deep learning - Martin Eriksen   (Sala Europa)
12:30 PM Automatic differentiation of binned likelihoods with RooFit and Clad - Garima Singh (Princeton University (US))   (Sala Europa)
11:30 AM
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods - Joshua Davies (University of Sussex) Domenico Pomarico (INFN Sezione di Bari) (until 12:50 PM) (Sala A+A1)
11:30 AM lips: complex phase space goes singular and p-adic - Giuseppe De Laurentis (Freiburg University)   (Sala A+A1)
11:50 AM Two-loop five-point amplitudes in massless QCD with finite fields - Ryan Moodie (Turin University)   (Sala A+A1)
9:15 AM
Plenary - Fons Rademakers (CERN) Lucia Silvestris (Universita e INFN, Bari (IT)) (until 11:00 AM) (Sala Europa)
9:15 AM Updates from the organizers - Lucia Silvestris (Universita e INFN, Bari (IT)) Axel Naumann (CERN)   (Sala Europa)
9:30 AM Graph Neural Networks and their application in IceCube - Martin Han Minh   (Sala Europa)
10:00 AM Foundation Models for Accelerated Discovery - John Smith (IBM T. J. Watson Research Center)   (Sala Europa)
10:30 AM Simpler, faster and bigger: HEP analysis in the LHC Run 3 era - Enrico Guiraud (EP-SFT, CERN)   (Sala Europa)
11:00 AM
Poster session with coffee break (until 11:30 AM) (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM A calibrated particle identification for Belle II - Marcel Hohmann   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM A Checker-Board Sky: Automating Telescope Scheduling with Reinforcement Learning - Maggie Voetberg Sophia Zhou   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Accelerating the DBSCAN clustering algorithm for low-latency primary vertex reconstruction - Marco Barbone   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Binned histogram fitting for Bayesian inference via Automatic Differentiation in JuliaLang - Jerry 🦑 Ling (Harvard University (US))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Binning high-dimensional classifier output for HEP analyses through a clustering algorithm - Svenja Diekmann (Rheinisch Westfaelische Tech. Hoch. (DE))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Ceph S3 Object Storage for CMS data - Nick Smith (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Cluster counting algorithms for particle identification at future colliders - Brunella D'Anzi (Universita e INFN, Bari (IT))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Compiling Awkward Lorentz Vectors with Numba - Saransh Chopra (Cluster Innovation Centre, University of Delhi)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Data transfer to remote GPUs over high performance networks - Ali Marafi (Kuwait University (KW)) Andrea Bocci (CERN)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Deep learning based event reconstruction for the HEPD-02 detector on board the China Seismo-Electromagnetic Satellite - Andrea Di Luca (Universita degli Studi di Trento and INFN (IT))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Enhanced Data Analytics capabilities in the ELK Stack - a review of the premium features and their benefit to a Scientific Compute Facility - Michael Poat   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Equivariant Neural Networks for Particle Physics: PELICAN - Alexander Bogatskiy (Flatiron Institute, Simons Foundation)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Fast analysis facility for HEP experiments - Gabor Biro (Wigner Research Centre for Physics (Wigner RCP) (HU))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Federated Learning Strategies of Generative Adversarial Networks for High Energy Physics Calorimeter Simulation - Mohamed Hemdan   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM High performance analysis with RDataFrame and the python ecosystem: Scaling and Interoperability - Kenneth Long (Massachusetts Inst. of Technology (US)) Josh Bendavid (CERN)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM High Performance Computing Workflow for Liquid Argon Time Projection Chamber Neutrino Experiments - Sophie Berkman   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Implementation of the Cluster Counting and Timing realtime algorithm on FPGA to improve the impact parameter estimates of the Drift Chamber and particle identification. - Nicola De Fillipis   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM New RooFit Developments on Performance Optimization - Zef Wolffs (Nikhef National institute for subatomic physics (NL))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Noise removal of the events at main drift chamber of BESIII with deep learning techniques - Hosein Karimi Khozani (IHEP)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Performance portability with alpaka - Mr Jan Stephan   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Performances studies for a real time HEP data analysis - Umit Sozbilir (Universita e INFN, Bari (IT))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Quality assurance of the LHCb simulation - Dmitry Popov (University of Chinese Academy of Sciences (CN))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Quantum anomaly detection in the latent spaces of high energy physics events - Vasilis Belis (ETH Zurich (CH))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM RNTuple: Towards First-Class Support for HPC data centers - Giovanna Lazzari Miotto (Universidade Federál Do Rio Grande Do Sul (BR))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM ROOT Machine Learning Ecosystem for Data Analysis - Lorenzo Moneta (CERN)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Scaling MadMiner with a deployment on REANA - Irina Espejo Morales (New York University (US))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM SCD: an open, realistic calorimeter for ML studies in HEP - Nathalie Soybelman (Weizmann Institute of Science (IL)) Mr Nilotpal Kakati (Weizmann Institute of Science)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM The TICL reconstruction at the CMS Phase-2 High Granularity Calorimeter Endcap - Wahid Redjeb (Rheinisch Westfaelische Tech. Hoch. (DE)) Felice Pantaleo (CERN)   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Ultra-low latency recurrent neural network inference on FPGAs for physics applications with hls4ml - Elham E Khoda (University of Washington (US))   (Area Poster (Floor -1))
11:00 AM Uncertainty estimation in deep learning based-classifiers of High Energy Physics events using Monte Carlo Dropout - Raquel Pezoa Rivera (Universidad de Valparaíso)   (Area Poster (Floor -1))
11:30 AM
Plenary - Domenico Elia (INFN Bari) Daniel Maitre (University of Durham (GB)) (until 1:00 PM) (Sala Europa)
11:30 AM Loop amplitudes at the precision frontier - Simon David Badger (Universita e INFN Torino (IT))   (Sala Europa)
12:00 PM Machine Learning for Beyond the Standard Model Physics - Sven Krippendorf   (Sala Europa)
12:30 PM Quantum Science and Technology in Fundamental Physics - Prof. Maria Spiropulu (California Institute of Technology)   (Sala Europa)
9:15 AM
Plenary - Sophie Berkman Domenico Elia (INFN Bari) (until 11:00 AM) (Sala Europa)
9:15 AM Updates from the organizers - Lucia Silvestris (Universita e INFN, Bari (IT)) Axel Naumann (CERN)   (Sala Europa)
9:30 AM Lightning talk: The TICL reconstruction at the CMS Phase-2 High Granularity Calorimeter Endcap - Wahid Redjeb Wahid Redjeb (Rheinisch Westfaelische Tech. Hoch. (DE))   (Sala Europa)
9:40 AM Lightning talk: Binning high-dimensional classifier output for HEP analyses through a clustering algorithm - Svenja Diekmann (Rheinisch Westfaelische Tech. Hoch. (DE))   (Sala Europa)
9:50 AM Lightning talk: Ceph S3 Object Storage for CMS data - Nick Smith (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Sala Europa)
10:00 AM Lattice QCD with the Supercomputer Fugaku - progress and prospects - Yasumichi Aoki (RIKEN)   (Sala Europa)
10:30 AM Adapting C++ for Data Science - Vassil Vasilev (Princeton University (US))   (Sala Europa)
11:00 AM --- Coffee break ---
11:30 AM
Plenary - Lucia Silvestris (Universita e INFN, Bari (IT)) Axel Naumann (CERN) (until 1:00 PM) (Sala Europa)
11:30 AM Track 1 Summary - Raquel Pezoa Rivera (Federico Santa Maria Technical University (CL))   (Sala Europa)
11:50 AM Track 2 Summary - Jennifer Ngadiuba (FNAL)   (Sala Europa)
12:10 PM Track 3 Summary - Anke Biekoetter (IPPP Durham)   (Sala Europa)
12:30 PM ACAT 2022 Conclusion and Outlook - Axel Naumann (CERN) David Britton (University of Glasgow (GB))   (Sala Europa)
PM
5:30 PM --- Registration ---
1:00 PM --- Lunch break ---
2:30 PM
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Baidyanath Kundu (Princeton University (US)) Diego Ciangottini (INFN, Perugia (IT)) (until 4:10 PM) (Sala Federico II)
2:30 PM Optimizing the ATLAS Geant4 detector simulation software - Evangelos Kourlitis (Argonne National Laboratory (US))   (Sala Federico II)
2:50 PM The Software Quality Assurance programme of the ASTRI Mini-Array project - Vito Conforti   (Sala Federico II)
3:10 PM Next generation task scheduler for ATLAS software framework - Beojan Stanislaus (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   (Sala Federico II)
3:30 PM GPU acceleration of Monte Carlo simulations: particle physics methods applied to medicine - Marco Barbone   (Sala Federico II)
3:50 PM The LHCb simulation software: Gauss and its Gaussino core framework - Gloria Corti (CERN)   (Sala Federico II)
2:30 PM
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Adriano Di Florio (Politecnico e INFN, Bari) Sophie Berkman (until 4:10 PM) (Sala Europa)
2:30 PM Long Short-Term Memory Networks and Bayesian Inference for Time-evolving Systems: an Industrial Case - Prof. Davide Pagano (Universita di Brescia (IT))   (Sala Europa)
2:50 PM Affine Parametric Neural Networks for High-Energy Physics - Luca Anzalone (Universita e INFN, Bologna (IT))   (Sala Europa)
3:10 PM Learning full-likelihoods of LHC results with Normalizing Flows. - Humberto Reyes-González (University of Genoa)   (Sala Europa)
3:30 PM Hunting for signals using Gaussian Process regression - Abhijith Gandrakota (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Sala Europa)
3:50 PM End-to-end multi-particle reconstruction in high occupancy imaging calorimeters with graph neural networks - Philipp Zehetner (Ludwig Maximilians Universitat (DE))   (Sala Europa)
2:30 PM
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods -Dr Barry Dillon (University of Heidelberg) Domenico Pomarico (INFN Sezione di Bari) (until 4:10 PM) (Sala A+A1)
2:30 PM Speeding up Madgraph5_aMC@NLO through CPU vectorization and GPU offloading: towards a first alpha release - Andrea Valassi (CERN)   (Sala A+A1)
2:50 PM Developments in Performance and Portability of BlockGen - Taylor Childers (Argonne National Laboratory (US)) Rui Wang (Argonne National Laboratory (US))   (Sala A+A1)
3:10 PM Performance of modern color decompositions for standard candle LHC tree amplitudes - Max Knobbe   (Sala A+A1)
3:30 PM Accelerating LHC event generation with simplified pilot runs and fast PDFs - Christian Gutschow (UCL (UK))   (Sala A+A1)
4:10 PM
Poster session with coffee break (until 4:40 PM) (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM A comparison of HEPSPEC benchmark performance on ATLAS Grid-Sites versus ideal conditions - Michael Boehler (Albert Ludwigs Universitaet Freiburg (DE))   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM A Deep Learning based algorithm for PID study with cluster counting - Dr Guang Zhao (Institute of High Energy Physics)   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM A distributed infrastructure for interactive analysis: the experience at INFN - Diego Ciangottini (INFN, Perugia (IT))   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM A FPGA Implementation of the Hough Transform tracking algorithm for the Phase-II upgrade of ATLAS - Fabrizio Alfonsi (Universita e INFN, Bologna (IT))   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM AI Data Quality Monitoring with Hydra - Thomas Britton   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM Applications of supercomputer Tianhe-II in BESIII - Biying Hu (Sun Yat-sen University)   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM AtlFast3: Fast Simulation in ATLAS for Run 3 and beyond - Rui Zhang (University of Wisconsin Madison (US))   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM CMS Tracker Alignment: Legacy results from LHC Run 2 and first results from Run 3 - Antonio Vagnerini (Università di Torino)   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM CMS tracking performance in Run 2 and early Run 3 data using the tag-and-probe technique - Brunella D'Anzi (Universita e INFN, Bari (IT)) CMS Collaboration   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM Commissioning CMS online reconstruction with GPUs - Marc Huwiler (University of Zurich (CH)) CMS collaboration   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM Custom event sample augmentations for ATLAS analysis data - Lukas Alexander Heinrich (CERN)   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM Data Calibration and Processing at Belle II - Stefano Lacaprara (INFN sezione di Padova)   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM Design and implementation of computational storage system based on EOS for HEP data processing - Xiaoyu Liu (Central China Normal University CCNU (CN)) Xiaoyu Liu (Institute of High Energy Physics, CAS)   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM Enabling continuous speedup of CMS Event Reconstruction through continuous benchmarking - Claudio Caputo (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE))   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM Evolution of the CMS Submission Infrastructure to support heterogeneous resources in the LHC Run 3 - Antonio Perez-Calero Yzquierdo (Centro de Investigaciones Energéticas Medioambientales y Tecnológicas)   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM Fast track seed selection for track following in the Inner Detector Trigger track reconstruction - Andrius Vaitkus (University of London (GB))   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM Faster simulated track reconstruction in the ATLAS Fast Chain - William Axel Leight (University of Massachusetts Amherst)   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM HDTFS:Cost-effective Hadoop Distributed & Tiered File System for High Energy Physics - Xiaoyu Liu (IHEP)   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM Improved Selective Background Monte Carlo Simulation at Belle II with Graph Attention Networks and Weighted Events - Boyang Yu   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM Machine Learning for Real-Time Processing of ATLAS Liquid Argon Calorimeter Signals with FPGAs - Steffen Stärz (McGill University, (CA))   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM Machine Learning Techniques for selecting Forward Electrons $(2.5<\eta<3.2)$ with the ATLAS High Level Trigger - Meinrad Moritz Schefer (Universitaet Bern (CH))   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM Monitoring CMS experiment data and infrastructure for next generation of LHC run - Ceyhun Uzunoglu (CERN)   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM Parametrized simulation of the micro-RWELL response with PARSIFAL software - Lia Lavezzi (Universita e INFN Torino (IT))   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM Progress towards an improved particle flow algorithm at CMS with machine learning - Farouk Mokhtar (Univ. of California San Diego (US))   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM Secrets Management for CMSWEB - Muhammad Imran (National Centre for Physics (PK))   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM Stability of the CMS Submission Infrastructure for the LHC Run 3 - Antonio Perez-Calero Yzquierdo (Centro de Investigaciones Energéticas Medioambientales y Tecnológicas)   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM The adaptation of a deep learning model to locating primary vertices in the CMS and ATLAS experiments - Elliott Kauffman (Duke University (US))   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM Transparent expansion of a WLCG compute site using HPC resources - Ralf Florian Von Cube (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (Poster Area (Floor -1))
4:10 PM Transparent extension of INFN-T1 with heterogeneous computing architectures - Stefano Dal Pra (Universita e INFN, Bologna (IT))   (Poster Area (Floor -1))
4:40 PM
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Marica Antonacci (INFN) Daniele Cesini (Universita e INFN, Bologna (IT)) (until 6:00 PM) (Sala Federico II)
4:40 PM The journey towards HEPscore, the HEP-specific CPU benchmark for WLCG - Domenico Giordano (CERN)   (Sala Federico II)
5:00 PM CPU-level resources allocation for optimal execution of multi-process physics code - Marta Bertran Ferrer (CERN)   (Sala Federico II)
5:20 PM ML-based tool for RPC currents quality monitoring - Elton Shumka (University of Sofia - St. Kliment Ohridski (BG))   (Sala Federico II)
5:40 PM EJFAT: Towards Intelligent Compute Destination Load Balancing - michael goodrich   (Sala Federico II)
4:40 PM
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Adriano Di Florio (Politecnico e INFN, Bari) Enrico Guiraud (EP-SFT, CERN) (until 6:00 PM) (Sala Europa)
4:40 PM Performance study of the CLUE algorithm with the alpaka library - Tony Di Pilato (CASUS - Center for Advanced Systems Understanding (DE))   (Sala Europa)
5:00 PM Neural Estimation of Energy Mover’s Distance for Clustering - Ouail Kitouni (Massachusetts Inst. of Technology (US))   (Sala Europa)
5:20 PM Particle Transformer for Jet Tagging - Sitian Qian (Peking University (CN))   (Sala Europa)
5:40 PM Boost-Invariant Polynomials: an efficient and interpretable approach to jet tagging - Mr Ilyes Batatia (Engineering Laboratory, University of Cambridge) Mr Jose M Munoz (EIA University)   (Sala Europa)
4:40 PM
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods - Marcello Maggi (Universita e INFN, Bari (IT)) Daniel Maitre (University of Durham (GB)) (until 6:00 PM) (Sala A+A1)
4:40 PM Studying Hadronization by Machine Learning Techniques - Gabor Biro (Wigner Research Centre for Physics (Wigner RCP) (HU))   (Sala A+A1)
5:00 PM Invertible Networks for the Matrix Element Method - Theo Heimel (Heidelberg University)   (Sala A+A1)
5:20 PM Quantum-Inspired Machine Learning - Domenico Pomarico (INFN Sezione di Bari)   (Sala A+A1)
6:30 PM Technical Seminar: Accelerated Innovation for a More Sustainable and Open HPC-AI - Andrea Luiselli (Intel Corporation Italia SPA (IT))   (Sala Europa)
7:00 PM
Welcome cocktail (until 9:00 PM) (Sala Scuderia)
1:00 PM --- Lunch break ---
2:30 PM
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Michael Poat Marica Antonacci (INFN) (until 4:10 PM) (Sala Federico II)
2:30 PM Challenges and opportunities in migrating the CNAF datacenter to the Bologna Tecnopolo - Daniele Cesini (Universita e INFN, Bologna (IT)) Dr Tommaso Boccali (INFN Sezione di Pisa) Luca dell'Agnello (INFN)   (Sala Federico II)
2:50 PM A cloud-based computing infrastructure for the HERD cosmic-ray experiment - Nicola Mori (INFN Florence)   (Sala Federico II)
3:10 PM The new GPU-based HPC cluster at ReCaS-Bari - Gioacchino Vino (INFN Bari (IT))   (Sala Federico II)
3:30 PM Power Efficiency in HEP (x86 vs. arm) - Emanuele Simili   (Sala Federico II)
2:30 PM
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Tony Di Pilato (CASUS - Center for Advanced Systems Understanding (DE)) Sophie Berkman (until 4:10 PM) (Sala Europa)
2:30 PM Simultaneous track finding and track fitting by the Deep Neural Network at BESIII - Yao Zhang   (Sala Europa)
2:50 PM Hierarchical Graph Neural Networks for Particle Track Reconstruction - Ryan Liu (University of California, Berkeley)   (Sala Europa)
3:10 PM Particle Tracking with Noisy Intermediate-Scale Quantum Computers - Mr Tim Schwägerl (Humboldt University of Berlin and DESY (DE))   (Sala Europa)
3:30 PM Standalone track reconstruction in LHCb's SciFi detector for the GPU-based High Level Trigger - Arthur Hennequin (Massachusetts Inst. of Technology (US))   (Sala Europa)
3:50 PM Navigation, field integration and track parameter transport through detectors using GPUs and CPUs within the ACTS R&D project - Andreas Salzburger (CERN) Joana Niermann (Georg August Universitaet Goettingen (DE)) Beomki Yeo   (Sala Europa)
2:30 PM
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods - Ryan Moodie (Turin University) Leonardo Cosmai (until 4:10 PM) (Sala A+A1)
2:30 PM Loop integral computation in the Euclidean or physical kinematical region using numerical integration and extrapolation - Dr Elise de Doncker (Western Michigan University)   (Sala A+A1)
2:50 PM Loop Amplitudes from Precision Networks - Anja Butter   (Sala A+A1)
3:10 PM Emulation of high multiplicity NLO k-factors - HENRY TRUONG   (Sala A+A1)
3:30 PM Anomaly searches for new physics at the LHC - Barry Dillon (University of Heidelberg)   (Sala A+A1)
3:50 PM First results of Local Unitarity at N3LO - Mr Zeno Capatti (ETH Zürich)   (Sala A+A1)
4:10 PM
Poster session with coffee break (until 4:40 PM) (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM A graph neural network for B decays reconstruction at Belle II - Jacopo Cerasoli (CNRS - IPHC)   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Application of Unity for detector modeling in BESIII - Zhijun Li (Sun Yat-Sen University (CN))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Automatic differentiation of binned likelihoods with RooFit and Clad - Garima Singh (Princeton University (US))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Awkward Arrays to RDataFrame and back - Ianna Osborne (Princeton University)   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM CERNLIB status - Andrii Verbytskyi (Max Planck Society (DE))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Comparing and improving hybrid deep learning algorithms for identifying and locating primary vertices - Simon Akar (University of Cincinnati (US))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Continuous Integration for the FairRoot Software Stack - Dennis Klein (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE)) Dr Christian Tacke (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Data Management interfaces for CMS experiment: building an improved user experience - Rahul Chauhan (CERN)   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Data Quality Monitoring for the JUNO Experiment - Kaixuan Huang   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Distributed data processing pipelines in ALFA - Alexey Rybalchenko (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Evaluating Generative Adversarial Networks for particle hit generation in a cylindrical drift chamber using Fréchet Inception Distance - Noam Mouelle (Imperial College London) Irene Andreou   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Event Display Development for Mu2e using Eve-7 - Namitha Chithirasreemadam (University of Pisa)   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Experience in SYCL/oneAPI for event reconstruction at the CMS experiment - Aurora Perego (Universita & INFN, Milano-Bicocca (IT))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Exploring the use of accelerators for lossless data compression in CMS - Stefan Rua (Aalto University)   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM General shower simulation MetaHEP in key4hep framework - Dalila Salamani (CERN)   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Implementation of generic SoA data structure in the CMS software - Eric Cano (CERN)   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Improving robustness of jet tagging algorithms with adversarial training - Spandan Mondal (RWTH Aachen (DE)) Annika Stein (Rheinisch Westfaelische Tech. Hoch. (DE))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM JETFLOW: Generating jets with Normalizing Flows using the jet mass as condition and constraint - Benno Kach (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Machine learning techniques for data quality monitoring at the CMS detector - Rosamaria Venditti (Universita e INFN, Bari (IT))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Machine learning-based vertex reconstruction for reactor neutrinos in JUNO - Wuming Luo (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy of Science)   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Particle Flow Reconstruction on Heterogeneous Architecture for CMS - Felice Pantaleo (CERN)   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Preliminary Results of Vectorization of Density Functional Theory calculations in Geant4/V for amino acids - Oscar Roberto Chaparro Amaro (Instituto Politécnico Nacional. Centro de Investigación en Computación)   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Supporting multiple hardware architectures at CMS: the integration and validation of Power9 - Daniele Spiga (Universita e INFN, Perugia (IT))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM The Level-1 Global Trigger for Phase-2: Algorithms, configuration and integration in the CMS offline framework - Elias Leutgeb (Technische Universitaet Wien (AT))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Trigger Rate Monitoring Tools at CMS - John Lawrence (University of Notre Dame (US))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Updates on the Low-Level Abstraction of Memory Access - Bernhard Manfred Gruber (Technische Universitaet Dresden (DE))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Variational AutoEncoders for Anomaly Detection in VBS events within an EFT framework - Giulia Lavizzari   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM XRootD caching for Belle II - Moritz David Bauer   (Area Poster (Floor -1))
4:40 PM
Track 1: Computing Technology for Physics Research -Dr Stefano Bagnasco (Istituto Nazionale di Fisica Nucleare, Torino) Gioacchino Vino (INFN Bari (IT)) (until 6:00 PM) (Sala Federico II)
4:40 PM Design and implementation of zstd compression algorithm for high energy physics experiment data processing based on FPGA - Mr Xuyang Zhou   (Sala Federico II)
5:00 PM Precision Cascade: A novel algorithm for multi-precision extreme compression - Yueyang Ying (Massachusetts Inst. of Technology (US))   (Sala Federico II)
5:20 PM Portable Programming Model Exploration for LArTPC Simulation in a Heterogeneous Computing Environment: OpenMP vs. SYCL - Dr Meifeng Lin (Brookhaven National Laboratory (US))   (Sala Federico II)
5:40 PM Efficient and Accurate Automatic Python Bindings with Cppyy and Cling - Baidyanath Kundu (Princeton University (US))   (Sala Federico II)
4:40 PM
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Gregor Kasieczka (Hamburg University (DE)) Claudio Caputo (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE)) (until 6:00 PM) (Sala Europa)
4:40 PM A method for inferring signal strength modifiers by conditional invertible neural networks - Mate Zoltan Farkas (Rheinisch Westfaelische Tech. Hoch. (DE))   (Sala Europa)
5:00 PM Constraining Cosmological Parameters from Dark Matter Halo Abundance using Simulation-Based Inference - Moonzarin Reza (Texas A&M University)   (Sala Europa)
5:20 PM First performance measurements with the Analysis Grand Challenge - Oksana Shadura (University of Nebraska Lincoln (US))   (Sala Europa)
5:40 PM The Federation - A novel machine learning technique applied on data from the Higgs Boson Machine Learning Challenge - Maximilian Mucha (University of Bonn (DE))   (Sala Europa)
4:40 PM
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods - Anke Biekoetter (IPPP Durham) Domenico Elia (INFN Bari) (until 6:00 PM) (Sala A+A1)
4:40 PM Bridge between Classical & Quantum Machine Learning - Jack Y. Araz (IPPP - Durham University)   (Sala A+A1)
5:00 PM Conditional Born machine for Monte Carlo events generation - Michele Grossi (CERN)   (Sala A+A1)
5:20 PM Quantum neural networks force fields generation - Oriel Orphee Moira Kiss (Universite de Geneve (CH))   (Sala A+A1)
1:00 PM --- Group Photo ---
1:15 PM --- Lunch break ---
2:15 PM
Track 1: Computing Technology for Physics Research - Raquel Pezoa Rivera (Federico Santa Maria Technical University (CL)) Gioacchino Vino (INFN Bari (IT)) (until 3:55 PM) (Sala Federico II)
2:15 PM covfie: a compositional library for heterogeneous vector fields - Stephen Nicholas Swatman (University of Amsterdam (NL))   (Sala Federico II)
2:35 PM Speeding up CMS simulations, reconstruction and HLT code using advanced compiler options - Danilo Piparo (CERN)   (Sala Federico II)
2:55 PM Using a DSL to read ROOT TTrees faster in Uproot - Aryan Roy   (Sala Federico II)
3:15 PM Implementing Machine Learning inference on FPGAs: from software to hardware using hls4ml - Marco Lorusso (Universita e INFN, Bologna (IT))   (Sala Federico II)
3:35 PM Extending ADL/CutLang with a new dynamic multipurpose protocol - Gokhan Unel (University of California Irvine (US))   (Sala Federico II)
2:15 PM
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Thomas Owen James (Imperial College (GB)) Davide Valsecchi (ETH Zurich (CH)) (until 3:55 PM) (Sala Europa)
2:15 PM RDataFrame: a flexible and scalable analysis experience - Vincenzo Eduardo Padulano (Valencia Polytechnic University (ES))   (Sala Europa)
2:35 PM A multi-purposed reconstruction method based on machine learning for atmospheric neutrino at JUNO - Teng LI (Shandong University, CN)   (Sala Europa)
2:55 PM A Machine Learning Method for calorimeter signal processing in sPHENIX - Maxim Potekhin (Brookhaven National Laboratory (US))   (Sala Europa)
3:15 PM Flow-Unet for High Dimensional Image Semantic Segmentation - Ms Xiaomeng Qiu (Zhengzhou University) Mr Yu Hu (Institute of High Energy Physics, CAS)   (Sala Europa)
3:35 PM Hybrid Quantum-Classical Networks for Reconstruction and Classification of Earth Observation Images - Su Yeon Chang (EPFL - Ecole Polytechnique Federale Lausanne (CH))   (Sala Europa)
2:15 PM
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods - Andrea Valassi (CERN) Domenico Colella (University and INFN Bari, Italy) (until 3:55 PM) (Sala A+A1)
2:15 PM DMG4: a fully GEANT4-compatible package for the simulation of Dark Matter - Henri Hugo Sieber (ETH Zurich (CH))   (Sala A+A1)
2:35 PM Run Dependent Monte Carlo at Belle II - Alberto Martini (DESY)   (Sala A+A1)
2:55 PM Unweighted event generation for multi-jet production processes based on matrix element emulation - Timo Janssen   (Sala A+A1)
3:15 PM Conditional Normalizing Flow for Markov Chain Monte Carlo Sampling in the Critical Region of Lattice Field Theory - ankur singha   (Sala A+A1)
4:45 PM --- Excursion & Social dinner ---
1:00 PM --- Lunch break ---
2:30 PM
Track 1: Computing Technology for Physics Research -Dr Nicola Mori (INFN Florence) Elena Gazzarrini (CERN) (until 4:10 PM) (Sala Federico II)
2:30 PM PHASM: A toolkit for creating AI surrogate models within legacy codebases - Nathan Brei (Jefferson Lab)   (Sala Federico II)
2:50 PM The Level 1 Scouting system of the CMS experiment - Thomas Owen James (CERN)   (Sala Federico II)
3:10 PM Development of the Topological Trigger for LHCb Run 3 - Nicole Schulte (Technische Universitaet Dortmund (DE))   (Sala Federico II)
3:30 PM Real-time tracking on FPGAs at LHCb - Giulia Tuci (University of Chinese Academy of Sciences (CN))   (Sala Federico II)
3:50 PM APEIRON: composing smart TDAQ systems for high energy physics experiments - Alessandro Lonardo (Sapienza Universita e INFN, Roma I (IT))   (Sala Federico II)
2:30 PM
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Erica Brondolin (CERN) Patrick Rieck (New York University (US)) (until 4:10 PM) (Sala Europa)
2:30 PM Optimization and deployment of ML fast simulation models - Maciej Dragula Piyush Raikwar   (Sala Europa)
2:50 PM Full Quantum GAN Model for High Energy Physics Simulations - Florian Rehm (CERN / RWTH Aachen University)   (Sala Europa)
3:10 PM Accurate dE/dx simulation and prediction using ML method in the BESIII experiment - Wenxing Fang   (Sala Europa)
3:30 PM Evolutionary algorithms for hyperparameter optimization in machine learning for application in high energy physics - Laurits Tani (National Institute of Chemical Physics and Biophysics (EE))   (Sala Europa)
3:50 PM Pruning and resizing deep neural networks for FPGA implementation in trigger systems at collider experiments - Daniela Mascione (Universita degli Studi di Trento and INFN (IT))   (Sala Europa)
2:30 PM
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods - Andrea Wulzer (Universita e INFN, Padova (IT)) Dr Giuseppe DeLaurentis (Freiburg University) (until 4:10 PM) (Sala A+A1)
2:30 PM Optimally combining BSM searches using graph theory - James David Yellen (University of Glasgow (GB))   (Sala A+A1)
2:50 PM Product Jacobi-Theta Boltzmann machines with score matching - Andrea Pasquale (University of Milan)   (Sala A+A1)
3:10 PM Theory prediction in PDF fitting - Felix Hekhorn   (Sala A+A1)
3:30 PM Integrations with a neural network - Dr Daniel Maitre (IPPP, Durham University)   (Sala A+A1)
4:10 PM
Poster session with coffee break (until 4:40 PM) (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM A calibrated particle identification for Belle II - Marcel Hohmann   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM A Checker-Board Sky: Automating Telescope Scheduling with Reinforcement Learning - Maggie Voetberg Sophia Zhou   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Accelerating the DBSCAN clustering algorithm for low-latency primary vertex reconstruction - Marco Barbone   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Binned histogram fitting for Bayesian inference via Automatic Differentiation in JuliaLang - Jerry 🦑 Ling (Harvard University (US))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Binning high-dimensional classifier output for HEP analyses through a clustering algorithm - Svenja Diekmann (Rheinisch Westfaelische Tech. Hoch. (DE))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Ceph S3 Object Storage for CMS data - Nick Smith (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Cluster counting algorithms for particle identification at future colliders - Brunella D'Anzi (Universita e INFN, Bari (IT))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Compiling Awkward Lorentz Vectors with Numba - Saransh Chopra (Cluster Innovation Centre, University of Delhi)   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Control of cryogenic dark matter detectors through deep reinforcement learning - Felix Wagner (HEPHY Vienna)   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Data transfer to remote GPUs over high performance networks - Ali Marafi (Kuwait University (KW)) Andrea Bocci (CERN)   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Deep learning based event reconstruction for the HEPD-02 detector on board the China Seismo-Electromagnetic Satellite - Andrea Di Luca (Universita degli Studi di Trento and INFN (IT))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Enhanced Data Analytics capabilities in the ELK Stack - a review of the premium features and their benefit to a Scientific Compute Facility - Michael Poat   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Equivariant Neural Networks for Particle Physics: PELICAN - Alexander Bogatskiy (Flatiron Institute, Simons Foundation)   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Fast analysis facility for HEP experiments - Gabor Biro (Wigner Research Centre for Physics (Wigner RCP) (HU))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Federated Learning Strategies of Generative Adversarial Networks for High Energy Physics Calorimeter Simulation - Mohamed Hemdan   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM High performance analysis with RDataFrame and the python ecosystem: Scaling and Interoperability - Kenneth Long (Massachusetts Inst. of Technology (US)) Josh Bendavid (CERN)   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM High Performance Computing Workflow for Liquid Argon Time Projection Chamber Neutrino Experiments - Sophie Berkman   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Implementation of the Cluster Counting and Timing realtime algorithm on FPGA to improve the impact parameter estimates of the Drift Chamber and particle identification. - gianluigi chiarello   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Law: End-to-End Analysis Automation over Distributed Resources - Marcel Rieger (Hamburg University (DE))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM New RooFit Developments on Performance Optimization - Zef Wolffs (Nikhef National institute for subatomic physics (NL))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Noise removal of the events at main drift chamber of BESIII with deep learning techniques - Hosein Karimi Khozani (IHEP)   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Performance portability with alpaka - Mr Jan Stephan   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Performances studies for a real time HEP data analysis - Umit Sozbilir (Universita e INFN, Bari (IT))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Quality assurance of the LHCb simulation - Dmitry Popov (University of Chinese Academy of Sciences (CN))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Quantum anomaly detection in the latent spaces of high energy physics events - Vasilis Belis (ETH Zurich (CH))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM RNTuple: Towards First-Class Support for HPC data centers - Giovanna Lazzari Miotto (Universidade Federál Do Rio Grande Do Sul (BR))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM ROOT Machine Learning Ecosystem for Data Analysis - Lorenzo Moneta (CERN)   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Scaling MadMiner with a deployment on REANA - Irina Espejo Morales (New York University (US))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM SCD: an open, realistic calorimeter for ML studies in HEP - Nathalie Soybelman (Weizmann Institute of Science (IL)) Mr Nilotpal Kakati (Weizmann Institute of Science)   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM The TICL reconstruction at the CMS Phase-2 High Granularity Calorimeter Endcap - Felice Pantaleo (CERN)   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Ultra-low latency recurrent neural network inference on FPGAs for physics applications with hls4ml - Elham E Khoda (University of Washington (US))   (Area Poster (Floor -1))
4:10 PM Uncertainty estimation in deep learning based-classifiers of High Energy Physics events using Monte Carlo Dropout - Raquel Pezoa Rivera (Universidad de Valparaíso)   (Area Poster (Floor -1))
4:40 PM
Track 1: Computing Technology for Physics Research -Prof. Nicola De Filippis (Politecnico/INFN Bari (IT)) Oksana Shadura (University of Nebraska Lincoln (US)) (until 6:00 PM) (Sala Federico II)
4:40 PM The Awkward World of Python and C++ - Manasvi Goyal (Delhi Technological University)   (Sala Federico II)
5:00 PM Challenges and opportunities integrating LLAMA into AdePT - Stephan Hageboeck (CERN) Guilherme Amadio (CERN) Bernhard Manfred Gruber (Technische Universitaet Dresden (DE))   (Sala Federico II)
5:20 PM Adoption of the alpaka performance portability library in the CMS software - Andrea Bocci (CERN)   (Sala Federico II)
5:40 PM Application of Portable Parallelization Strategies for GPUs on track reconstruction kernels - Ka Hei Martin Kwok (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Sala Federico II)
4:40 PM
Track 2: Data Analysis - Algorithms and Tools - Jennifer Ngadiuba (INFN, Milano) Piyush Raikwar (until 6:00 PM) (Sala Europa)
4:40 PM Automatic data processing for prompt calibration of the CMS ECAL - Simone Pigazzini (ETH Zurich (CH))   (Sala Europa)
5:00 PM Gaussian process for calibration and control of GlueX Central Drift Chamber - Diana McSpadden (Jefferson Lab)   (Sala Europa)
5:20 PM An Autoencoder-based Online Data Quality Monitoring for CMS ECAL - Abhirami Harilal (Carnegie-Mellon University (US))   (Sala Europa)
5:40 PM Control of cryogenic dark matter detectors through deep reinforcement learning - Felix Wagner (HEPHY Vienna)   (Sala Europa)
4:40 PM
Track 3: Computations in Theoretical Physics: Techniques and Methods - Adriano Di Florio (Politecnico e INFN, Bari) Juan Carlos Criado Álamo (University of Granada) (until 6:00 PM) (Sala A+A1)
4:40 PM Quantum annealing applications in high-energy phenomenology - Juan Carlos Criado (Durham University)   (Sala A+A1)
5:00 PM Towards an automatized framework to perform quantum calibration - Andrea Pasquale (University of Milan)   (Sala A+A1)
5:20 PM Quantum computing of the 6Li nucleus via ordered unitary coupled cluster - Oriel Orphee Moira Kiss (Universite de Geneve (CH))   (Sala A+A1)
5:40 PM Preliminary Lattice Boltzmann Method Simulation using Intel® Quantum SDK - Mr Tejas Shinde (Deggendorf Institute of Technology)   (Sala A+A1)