24th Australian Institute of Physics Congress

from Sunday, December 11, 2022 (9:00 AM) to Friday, December 16, 2022 (1:30 PM)


        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
Dec 11, 2022
Dec 12, 2022
Dec 13, 2022
Dec 14, 2022
Dec 15, 2022
Dec 16, 2022
AM
9:00 AM
Workshop on 3D Printing of Photonics Materials (until 4:00 PM) (Horace Lamb Lecture Theatre)
9:00 AM 3D Printing Workshop   (Horace Lamb Lecture Theatre)
10:00 AM
ANFF Workshop: Fabricating Photonic and Optical Components (until 3:00 PM) (Braggs Lecture Theatre)
10:00 AM ANFF Workshop   (Braggs Lecture Theatre)
8:30 AM
Keynote (until 9:00 AM) (Plenary Halls A/C)
9:00 AM
Plenary - Irina Kabakova (University of Technology Sydney) (until 10:30 AM) (Plenary Halls A/C)
9:00 AM From Nonlinear Optics to High-Intensity Laser Physics - Prof. Donna Strickland (University of Waterloo)   (Plenary Halls A/C)
9:45 AM Quantum sensing and imaging with diamond spins - Prof. Ania Bleszynski Jayich (University of California, Santa Barbara)   (Plenary Halls A/C)
10:30 AM --- Morning tea ---
11:00 AM
7th International Workshop on Speciality Optical Fibres - Heike Ebendorff-Heidepriem (until 12:30 PM) (Hall A)
11:00 AM Molten core fiber fabrication: Opening up the Period Table - John Ballato   (Hall A)
11:30 AM Laser-based drawing of optical fibre - Clarissa Harvey (Royal Institute of Technology, Stockholm, Sweden)   (Hall A)
12:00 PM Silica Optical Fibres via 3D Printing Technologies - Gang-Ding Peng   (Hall A)
11:00 AM
AIP: Atomic and Molecular Physics - Matthew Davis (The University of Queensland) (until 12:30 PM) (Room R4)
11:00 AM Melting of vortex lattice in a two-dimensional BEC - Dr Tyler Neely (University of Queensland)   (Room R4)
11:30 AM Rapid production of metastable helium BEC using cross-beam dipole trap - Sam Meng (Australian National University)   (Room R4)
11:45 AM Towards an experimental violation of a motional-state Bell's inequality using ultracold helium - Kieran Thomas   (Room R4)
12:00 PM Feedback cooling atomic gases to quantum degeneracy - Matthew Goh (University of Oxford)   (Room R4)
12:15 PM Gravitation, quantum computing and quantised vortices - Tapio Simula   (Room R4)
11:00 AM
AIP: Nuclear and Particle Physics -Prof. Anthony Williams (University of Adelaide) (until 12:30 PM) (Hall C)
11:00 AM First FRIB experiment: new microsecond isomer in 32Na discovered with the FDSi - Dr Timothy Gray (Oak Ridge National Laboratory)   (Hall C)
11:30 AM Lattice QCD Determination of Transverse Force Distributions in the Proton - Joshua Crawford   (Hall C)
11:45 AM Using TDHF simulations of quasifission to probe the fission surface of Og-294 - Patrick McGlynn   (Hall C)
12:00 PM Pyrate: a novel system for data transformations, reconstruction and analysis for the SABRE experiment - Michael Mews   (Hall C)
12:15 PM Searches for Long-Lived Particles using Displaced Vertices and Missing Transverse Energy at the ATLAS Detector - Emily Filmer (University of Adelaide (AU))   (Hall C)
11:00 AM
AIP: Quantum Science and Technology -Prof. Jingbo Wang (The University of Western Australia) (until 12:30 PM) (Room R5)
11:00 AM From quantum picturalism to quantum AI - Prof. Bob Coecke (Quantinuum Ltd.)   (Room R5)
11:30 AM Transversal Injection: A method for direct encoding of ancilla states for non-Clifford gates using stabiliser codes. - Jason Gavriel (University of Technology Sydney)   (Room R5)
11:45 AM Low Depth Parity Check Gate set for Quantum Error Correction - GOZDE USTUN (UNSW)   (Room R5)
12:00 PM Experimental Analysis of State Injection for Error-Corrected Quantum Systems - Anthony O’Rourke (The University of Technology Sydney)   (Room R5)
12:15 PM Artificial Neural Network Decoding for the Surface Code - Spiro Gicev (University of Melbourne)   (Room R5)
11:00 AM
AIP: Quantum Science and Technology - Ben Sparkes (Defence Science and Technology Group) (until 12:30 PM) (Room R6)
11:00 AM Chiral transport of hot carriers in graphene in the quantum Hall regime - Prof. Glenn Solomon (University of Adelaide)   (Room R6)
11:30 AM Electronic Transport in Atomically Abrupt Semiconductor Tunnel Junctions - Matthew Donnelly   (Room R6)
11:45 AM No Tradeoff between Coherence and Sub-Poissonianity in Heisenberg-Limited Lasers - Prof. Howard Wiseman (Griffith University)   (Room R6)
12:00 PM Method for in-solution, high-throughput T1 relaxometry using fluorescent nanodiamonds - Erin Grant (The University of Melbourne)   (Room R6)
12:15 PM Identification and mitigation of quantum relaxometry temporal artifacts - Ella Walsh   (Room R6)
11:00 AM
AIP: Relativity and Gravitation -Dr Karelle Siellez (University of California Santa Cruz) (until 12:30 PM) (Room R2)
11:00 AM Seismic-isolation-chain displacement sensing using Digital Interferometry - Ya Zhang (Australian National University)   (Room R2)
11:15 AM The Optical Limit of Phase Measurement in Space Based Interferometry - Callum Sambridge   (Room R2)
11:30 AM Enhanced laser noise suppression for LISA using arm and cavity locking - Mr Jobin Valliyakalayil (Centre for Gravitational Astrophysics, Australian National University)   (Room R2)
11:45 AM Characterization of laser offset phase locking for a Newtonian noise sensor - Sheon Chua (Australian National University)   (Room R2)
12:00 PM Tolerance of Hartmann Wavefront Sensors to third-order optical aberrations in the projecting telescopes - Madison Simmonds   (Room R2)
12:15 PM The latest development in ALFRA, the UWA low-frequency rotational accelerometer - Carl Blair (University of Western Australia)   (Room R2)
11:00 AM
AIP: Theoretical and Mathematical - Margaret Reid (Swinburne University of Technology) (until 12:30 PM) (Room R3)
11:00 AM Entropy, and topological phase analysis in quantum simulations of the early universe with finite temperature effects - Prof. Peter Drummond (Swiburne University of technology)   (Room R3)
11:30 AM Surface gravity and information loss - Sebastian Murk (Macquarie University and Sydney Quantum Academy)   (Room R3)
11:45 AM Scattering Amplitudes of Massive Spin-2 Kaluza-Klein Particles - Dipan Sengupta (University of Adelaide)   (Room R3)
12:00 PM Progress toward uncovering the spin of a vortex - Emil Johansen   (Room R3)
12:15 PM A possibilistic no-go theorem on the Wigner’s friend paradox - Marwan Haddara (Centre for Quantum Dynamics, Griffith University, Gold Coast, Queensland 4222, Australia)   (Room R3)
11:00 AM
Australian and New Zealand Conference on Optics and Photonics - Shahraam Afshar Vahid (Laser Physics and Photonic Devices Laboratories, University of South Australia, SA 5095, Australia) (until 12:30 PM) (Room E2)
11:00 AM New frontiers in smart sensor technology for a healthier, safer and sustainable future - Prof. Benjamin Eggleton (The University of Sydney Nano Institute)   (Room E2)
11:30 AM Robust Optical Fibre Sensors for Harsh Wastewater Environments - Martin Ams (Macquarie University)   (Room E2)
11:45 AM Laser Written Carbonised Porous Silicon Waveguides for Optical Sensor Applications - Jesse Fletcher (University of Western Australia)   (Room E2)
12:00 PM Towards a sub-attometer fibre wavemeter based on Speckle interference patterns - Chris Perrella (University of Adelaide)   (Room E2)
11:00 AM
Australian and New Zealand Conference on Optics and Photonics - Simon Gross (Macquarie University) (until 12:30 PM) (Room E3)
11:00 AM Astrophotonics: when astronomy meets photonics - Prof. Sergio Leon-Saval (Sydney Astrophotonics Instrumentation Laboratory, School of Physics, The University of Sydney, Sydney, NSW 2006, Australia.)   (Room E3)
11:30 AM A Focal Plane All-fibre Wavefront Sensor - Fiona Wei   (Room E3)
11:45 AM Development of Western Australia’s Optical Space Communications Capabilities - Benjamin Dix-Matthews (The University of Western Australia)   (Room E3)
12:00 PM Developing Optical Phased Array sensing for the Breakthrough Starshot propulsion system - Paul Sibley   (Room E3)
12:15 PM Development of an mid-infrared integrated optics 4-telescope beam combiner for the Hi-5 instrument - Mr Ahmed Sanny (University of Cologne, Macquarie University)   (Room E3)
11:00 AM
Conference on Optoelectronic and Microelectronic Materials and Devices - Mariusz Martyniuk (until 12:30 PM) (Room R7)
11:00 AM Intrinsic quantum confinement and charge-carrier localisation in metal halide semiconductors - Laura Herz (University of Oxford)   (Room R7)
11:30 AM Enhanced Photodetection with BP – Organic Hybrid - Mei Xian Low (RMIT University)   (Room R7)
11:45 AM The Application of Gallium Oxide High Power Optical Devices by Etching Process Optimization - Ms Xiting Zhou   (Room R7)
12:00 PM MBE growth and mechanical properties of HgCdSe infrared materials - Shuo Ma   (Room R7)
12:15 PM Optimising CVD boron doped diamond with a novel 3D-printed titanium Faraday cage for an all diamond superconducting device platform - Yi Jiang (The University of Melbourne)   (Room R7)
7:30 AM --- DE-GAP Breakfast ---
9:00 AM
Plenary - Warwick Bowen (The University of Queensland) (until 10:30 AM) (Plenary Halls A/C)
9:00 AM Silicon Photonic Quantum Computing – Towards Large-scale Systems - Prof. Jeremy O'Brien (University of Western Australia and PsiQuantum)   (Plenary Halls A/C)
9:45 AM From Quantum in Pictures to practical Natural Language Processing, Music, and understandable AI - Prof. Bob Coecke (Quantinuum Ltd.)   (Plenary Halls A/C)
10:30 AM --- Morning tea ---
11:00 AM
7th International Workshop on Speciality Optical Fibres - John Ballato (until 12:30 PM) (Hall A)
11:00 AM Hollow-Core Fibers for the Rise of Industrial Innovations - Dr Francois Chenard (IRflex Corporation)   (Hall A)
11:30 AM Fabrication and Properties of Intrinsically Low Nonlinearity Optical Fibers. - Dr Wade Hawkins (Clemson University)   (Hall A)
12:00 PM Mid-Infrared Polarization-Maintaining Photonic Crystal Fiber - FRANCOIS CHENARD   (Hall A)
12:15 PM 3D printing Bullseye glass preform for fibre drawing - Xuanzhao Pan (School of Physical Sciences, The University of Adelaide, Adelaide, SA, 5005, Australia)   (Hall A)
11:00 AM
AIP: Atomic and Molecular Physics - Andy Martin (until 12:30 PM) (Room R4)
11:30 AM The exact properties of ultracold polarons - Jia Wang (Swinburne University of Technology)   (Room R4)
11:45 AM Exploring Quantum Magnetism and Many-Body Localisation in a Dilute Gas of Ultracold Polar Molecules - Matthew Davis (The University of Queensland)   (Room R4)
12:00 PM Berezinskii-Kosterlitz-Thouless transitions in a ferromagnetic superfluid - Lewis Williamson   (Room R4)
12:15 PM Ultradilute Quantum Droplets - Xia-Ji Liu (Swinburne University of Technology)   (Room R4)
11:00 AM
AIP: Condensed Matter, Materials and Surface Physics -Prof. Gunther Andersson (Flinders University) (until 12:30 PM) (Room R3)
11:00 AM Topological non-colinear magnetism in reduced sample dimensions - Dr Grace Causer (Physik-Department, Technische Universität München)   (Room R3)
11:30 AM Spin gapless semiconductors --- an emerging quantum matter for next-generation spintronic and electronics technologies - Prof. Xiaolin Wang (University of Wollongong)   (Room R3)
12:00 PM Radiation of Single Emitters Near Topological insulators - Mr EITAN DVORQUEZ (Institute of Physics, Pontificia Universidad Católica de Chile.)   (Room R3)
12:15 PM Intrinsic, robust, and isolated flat bands present at half-filling in the minimal model of the superconducting metal-organic framework, Cu-BHT - Miriam Ohlrich (University of Queensland)   (Room R3)
11:00 AM
AIP: Nuclear and Particle Physics - Cedric Simenel (until 12:30 PM) (Hall C)
11:00 AM Finite volume pionless effective field theory for nuclear systems - William Detmold   (Hall C)
11:30 AM GAMBIT update - Csaba Balazs   (Hall C)
11:45 AM The emergent origin of mass - Waseem Kamleh (University of Adelaide)   (Hall C)
12:00 PM Testing the Quark Model on the Delta Baryon Spectrum - Liam Hockley (The University of Adelaide)   (Hall C)
12:15 PM Measurement of the branching fraction and $CP$ asymmetry of $B^{0} \to \pi^{0} \pi^{0}$ decays - Francis Pham   (Hall C)
11:00 AM
AIP: Quantum Science and Technology - Nora Tischler (until 12:30 PM) (Room R5)
11:00 AM Testing Quantum Mechanics Underground in the Cosmic Silence - Dr Catalina Curceanu (Istituto Nazionale di Fisica Nucleare)   (Room R5)
11:30 AM Imaging stars with quantum error correction - Dr Zixin Huang (Macquarie University)   (Room R5)
11:45 AM Testing Generalised Uncertainty Principles through Quantum Noise and Trajectories - Parth Girdhar (UNSW)   (Room R5)
12:00 PM Modulating the quantum noise of interacting exciton-polaritons in the spontaneous emission regime with a spectral filter - Dr Thomas Volz (Macquarie University)   (Room R5)
11:00 AM
AIP: Quantum Science and Technology - Maria Kieferova (University of Technology Sydney) (until 12:30 PM) (Room R6)
11:00 AM Stabiliser subsystem decompositions for single- and multi-mode - Prof. Andrew Doherty (The University of Sydney)   (Room R6)
11:30 AM Optimal scaling quantum linear systems solver via discrete adiabatic theorem - Pedro C.S. Costa (Macquarie University)   (Room R6)
11:45 AM Reducing Overhead for Quantum Advantage in Topological Data Analysis - Dominic Berry (Macquarie University)   (Room R6)
12:00 PM Signatures of critical dynamics in quantum phase transitions observed through digital quantum simulations - Juan Pablo Dehollain (University of Technology Sydney)   (Room R6)
12:15 PM Ground-state energy estimation of molecular systems on physical quantum computers - Michael Jones   (Room R6)
11:00 AM
Australian and New Zealand Conference on Optics and Photonics - Simon Fleming (until 12:30 PM) (Room E2)
11:00 AM Dispersion-diversity optical fibers - Prof. Ivana Gasulla (ITEAM Research Institute, Universitat Politècnica de València, Valencia, 46022, Spain)   (Room E2)
11:30 AM Spatial and Spectral High-Speed Optical Fibre Characterization - Marcos Maestre Morote   (Room E2)
11:45 AM Lunar Communications with the ANU Optical Ground Station - Michael Copeland (Australian National University)   (Room E2)
12:00 PM An Ultra-sensitive Fibre Frequency Reference for Short-term Laser Stabilisation - Dr Chathura Bandutunga (Australian National University)   (Room E2)
12:15 PM Annealing effects in femtosecond laser-inscribed mid-infrared fibre Bragg gratings - Alex Fuerbach (Macquarie University)   (Room E2)
11:00 AM
Australian and New Zealand Conference on Optics and Photonics - Sejeong Kim (University of Melbourne) (until 12:30 PM) (Room E3)
11:00 AM Towards room temperature quantum squeezing of a mechanical resonator - Prof. Warwick Bowen (University of Quensland)   (Room E3)
11:30 AM Silicon photonics with T centre spin-photon devices - Daniel Higginbottom   (Room E3)
11:45 AM Optically detected spin transitions in an Er-doped whispering-gallery resonator - Luke Trainor (University of Otago)   (Room E3)
12:00 PM The Hanbury Brown and Twiss experiment as a tool for emitter localization - Mr Jaret Vasquez-Lozano (RMIT)   (Room E3)
12:15 PM Correction of quantum phase errors with integrated photonic circuits - Jinyong Ma (Research School of Physics, The~Australian National University, Canberra, ACT 2601, Australia)   (Room E3)
11:00 AM
Conference on Optoelectronic and Microelectronic Materials and Devices - Andreas Boes (RMIT University, University of Adelaide) (until 12:30 PM) (Room R7)
11:00 AM Integration of MEMS for Scalable Programmable Photonic Circuits - Niels Quack (The University of Sydney)   (Room R7)
11:30 AM Time-resolved photoionization detection of a single Er3+ ion in silicon - Dr Gabriele de Boo (UNSW Sydney)   (Room R7)
11:45 AM Gold nanostars for sensitive molecular detection in biological fluids - Anastasiia Tukova   (Room R7)
12:00 PM A study of mechanical and optoelectronic properties of curved HgCdTe thin films - Shuo Ma   (Room R7)
11:00 AM
Focus Session - Sergey Kruk (Australian National University) (until 12:30 PM) (Room R2)
11:00 AM Chiral BIC Metaphotonics - Prof. Cheng-Wei Qiu (National University of Singapore)   (Room R2)
11:30 AM Graphene metamaterials for integrated photonic devices - Prof. Baohua Jia (RMIT University)   (Room R2)
12:00 PM Programmable Metasurfaces by Electrically Driven Transparent Micro-Heaters - Khosro Zangeneh Kamali   (Room R2)
12:15 PM Lattice-induced optical chirality in all-dielectric resonant metasurfaces - Mr Piyush Jangid (Australian National University)   (Room R2)
9:45 AM
Plenary - Anthony Thomas (until 10:30 AM) (Plenary Halls A/C)
9:45 AM Neutron stars and gravitational waves in the context of modern nuclear physics theory - Prof. Jirina Stone (University of Oxford/University of Tennesse)   (Plenary Halls A/C)
10:30 AM --- Morning tea ---
11:00 AM
7th International Workshop on Speciality Optical Fibres - Stuart Jackson (Macquarie University) (until 12:30 PM) (Hall A)
11:00 AM Tradeoff between the Brillouin and transverse mode instabilities in high-power fiber amplifiers - Dr Jonathan Hu (Baylor University)   (Hall A)
11:30 AM Transverse Mode Instability Mitigation with Multimode excitation in Fiber Amplifiers - Kabish Wisal (Yale University)   (Hall A)
11:45 AM Efficient third harmonic generation: phase compensation using inter-fibre spacing - Zane Peterkovic   (Hall A)
12:00 PM Suppressing Stimulated Brillouin Scattering in Multimode Fibers with High Output Beam Quality - Kabish Wisal (Yale University)   (Hall A)
12:15 PM Simultaneous beam shaping and suppression of simulated Brillouin scattering by adjusting the input wavefront in a multimode fiber - SHUEN WEI (University of Adelaide)   (Hall A)
11:00 AM
AIP: Condensed Matter, Materials and Surface Physics - Jennifer MacLeod (until 12:30 PM) (Room R4)
11:00 AM Vibrational Properties Beyond Debye Model - Dehong Yu   (Room R4)
11:30 AM Rydberg Exciton-Polaritons in a Magnetic Field - Emma Laird (University of Queensland)   (Room R4)
11:45 AM Bogoliubov excitations of a polariton condensate in dynamical equilibrium with an incoherent reservoir. - Olivier Bleu (Monash University)   (Room R4)
12:00 PM Time evolution of spatial coherence in exciton-polariton condensates - Bianca Rae Fabricante   (Room R4)
12:15 PM Theory of emergent inductance in spiral magnets - Dr Daichi Kurebayashi (The University of New South Wales)   (Room R4)
11:00 AM
AIP: Quantum Science and Technology - William Munro (NTT Basic Research Laboratories & NTT Research Center for Theoretical Quantum Physics) (until 12:30 PM) (Room R6)
11:00 AM Quantum processing made easier with a little help from bosons - Gavin Brennen (Macquarie University)   (Room R6)
11:30 AM Compression of QFT States Using Wavelets - Dan George (Macquarie University)   (Room R6)
11:45 AM Quantum control and foundational experiments - Daniel Terno   (Room R6)
12:00 PM Fundamental limits of quantum error mitigation - Dr Ryuji Takagi (Nanyang Technological University)   (Room R6)
12:15 PM Macroscopic realism versus quantum mechanics: Macroscopic Bellinequality violations and Wheeler’s delayed choice using cat states - Manushan Thenabadu (Swinburne University of Technology)   (Room R6)
11:00 AM
AIP: Theoretical and Mathematical - Murray Batchelor (Australian National University) (until 12:30 PM) (Room R2)
11:00 AM Topology, quantum gravity and particle physics - Archil Kobakhidze   (Room R2)
11:30 AM Bohmian trajectories and nonlocality in relativistic two-photon interactions - Joshua Foo   (Room R2)
11:45 AM Quantum Central Limit Theorems, Emergence of Classicality and Time-dependent Differential Entropy - Tien Kieu (Centre for Quantum Technology Theory and Optical Sciences Centre, Swinburne University of Technology, Victoria, Australia)   (Room R2)
12:00 PM Particle-like Interactions of Two-Dimensional Solitary Waves in Continuous Media - Yury Stepanyants   (Room R2)
12:15 PM Universal Behavior in the Stock Market - Order in Chaos - Ayse Kizilersu (University of Adelaide)   (Room R2)
11:00 AM
Australian and New Zealand Conference on Optics and Photonics - Alexander Solntsev (University of Technology Sydney) (until 12:30 PM) (Room E2)
11:00 AM Tunable Optical Metasurfaces with Amplitude and Phase Reconfigurability - Dragomir Neshev (Australian National University)   (Room E2)
11:30 AM 3D Dynamic Tuning of Metasurfaces - Yana Izdebskaya (Australian National University)   (Room E2)
12:00 PM Complete Conversion of Unpolarised to Polarised Light with Metasurfaces - Neuton Li   (Room E2)
11:00 AM
Australian and New Zealand Conference on Optics and Photonics -Dr Frédérique Vanholsbeeck (The University of Auckland) (until 12:30 PM) (Room E3)
11:00 AM Quantitative imaging of nuclear architecture and DNA target search in a living cell - Prof. Elizabeth Hinde (School of Physics, The University of Melbourne, Melbourne, Victoria 3052, Australiavvvvv)   (Room E3)
11:30 AM Raman Spectroscopy detection of clinically significant prostate cancer: unraveling new trends within a clinical trial - Ms Suse J. van Breugel (School of Chemical Sciences, The University of Auckland)   (Room E3)
11:45 AM Multimodal fibre-optic imaging probe for detection of atherosclerotic plaques using fluorescent nanoparticles - Ms Rouyan Chen (School of Electrical and Electronic Engineering, The University of Adelaide, Adelaide, SA 5005, Australia.)   (Room E3)
12:00 PM Establishing the Bio-interface for Neural Electrophysiology with a Diamond Voltage Imaging Microscope - Dr Daniel McCloskey (The University of Melbourne School of Physics)   (Room E3)
12:15 PM Phase contrast imaging with thin film notch filters - Shaban Sulejman (ARC Centre of Excellence for Transformative Meta-Optical Systems, School of Physics, The University of Melbourne, Victoria 3010, Australia)   (Room E3)
11:00 AM
Conference on Optoelectronic and Microelectronic Materials and Devices - Dominic Lane (The University of Adelaide) (until 12:30 PM) (Room R7)
11:00 AM Scalable multilayer epitaxial lift-off for III-V photovoltaics and optoelectronic devices - Tuomas Haggren (ARC Centre of Excellence for Transformative Meta-Optical Systems (TMOS), Research School of Physics, The Australian National University, Canberra, ACT 2601, Australia)   (Room R7)
11:30 AM Superconducting Aluminium-Silicon Ring Devices - Manjith Bose (The University of Melbourne)   (Room R7)
11:45 AM V3O5: a promising material for solid-state neurons - Mr Sujan Kumar Das (Research School of Physics, The Australian National University, Canberra, ACT, Australia)   (Room R7)
12:00 PM Semiconductor Nanowire THz Photonics - Michael Johnston (University of Oxford)   (Room R7)
11:00 AM
Focus Session - AJ Mitchell (until 12:30 PM) (Room R3)
11:00 AM Need for a national effort in building nuclear and radiation science capabilities. - Mahananda Dasgupta (Australian National University)   (Room R3)
11:10 AM Medical Physics Workforce and Australia's role in Asia-Pacific - Prof. Eva Bezak (University of South Australia)   (Room R3)
11:20 AM Radiation oncology in Australia: progress and possibilities - Scott Penfold (Australian Bragg Centre for Proton Therapy and Research, and University of Adelaide.)   (Room R3)
11:30 AM Radiation and the mining industry. - Prof. Nigel Spooner (The University of Adelaide)   (Room R3)
11:40 AM National vision for nuclear science and applications: A Western Australia perspective. - Gary Hale (Curtin University)   (Room R3)
11:50 AM Exploring fundamental science at the intersection of atomic and nuclear physics - Jacinda Ginges   (Room R3)
12:00 PM The national vision for nuclear science and applications: An ANSTO perspective - Dr Ceri Brenner (Australian Nuclear Science and Technology Organisation)   (Room R3)
12:10 PM Scale and Excellence: Building a Nuclear Engineering Industry in Australia - Dr Edward Obbard (University of New South Wales)   (Room R3)
12:20 PM Radiation Protection – the challenges of keeping up with demand - Cameron Jefferies (Australasian Radiation Protection Society.)   (Room R3)
11:00 AM
Precision and Quantum Sensing Workshop - Scott Foster (Defence Science and Technology Group) (until 12:30 PM) (Room R5)
11:00 AM Optical Frequency Combs and Quantum Metrology - Prof. Scott Diddams (University of Colorado Boulder)   (Room R5)
11:30 AM System engineering quantum technology for defence applications - Dr Susannah Jones (UK Defence, Science and Technology Laboratory)   (Room R5)
12:00 PM Towards the realization of next-generation compact quantum sensors - Dr Michael Slocum (US Air Force Research Laboratory)   (Room R5)
11:00 AM
Special session (until 12:30 PM) (Hall C)
11:00 AM Walter Boas winner, 2021 - Howard Wiseman (Griffith University)   (Hall C)
11:30 AM The Fabric of Space-Time - Susan Scott (The Australian National University)   (Hall C)
12:00 PM Silicon continues to surprise with potentially powerful new properties and applications - Prof. Jim Williams (Research School of Physics, The Australian National University)   (Hall C)
9:00 AM
Plenary -Prof. David McClelland (ANU) (until 10:30 AM) (Plenary Halls A/C)
9:00 AM Educational Transformation at a Critical Time: The essential roles and promise of physicists - Prof. Noah Finkelstein (University of Colorado, Boulder)   (Plenary Halls A/C)
9:45 AM The Coming Decade of Gravitational wave detection and astronomy - Prof. Rana Adhikari (Caltech)   (Plenary Halls A/C)
10:30 AM --- Morning tea ---
11:00 AM
7th International Workshop on Speciality Optical Fibres - FRANCOIS CHENARD (until 12:30 PM) (Hall A)
11:00 AM Advances in High Power Fibre Lasers for Defence and Dual Use Applications - Alex Hemming (DSTG)   (Hall A)
11:30 AM High Performance Large-Mode Area Double-Clad Fibers for kW Power Scaling of Fiber Lasers from 1 to 2.1 μm - Clemence Jollivet (Coherent-nufern)   (Hall A)
12:00 PM Development of components and processes for power scaling of diode-pumped metal coated optical fibre amplifiers - Mr Adam Gambell (DST Group)   (Hall A)
12:15 PM Scalable All-Fiber Coherent Beam Combination Using Digital Control - Samuel Legge (Australian National University)   (Hall A)
11:00 AM
AIP: Condensed Matter, Materials and Surface Physics - Dongchen Qi (until 12:30 PM) (Hall C)
11:00 AM Device design for detecting topological signatures in quantum wires - Dr Karina Hudson (University of New South Wales)   (Hall C)
11:30 AM The effect of pinholes on Josephson transport in AlOx tunnel junctions - Karen Bayros (RMIT University)   (Hall C)
11:45 AM Origin of Discontinuous Negative Differential Resistance in Metal-Oxide-Metal Devices - Dr Sanjoy Nandi (The Australian National University)   (Hall C)
12:00 PM Observing varied magnetic phases in a van der Waals antiferromagnet using widefield nitrogen-vacancy centre microscopy - Alex Healey (University of Melbourne)   (Hall C)
12:15 PM Skyrmion nucleation on a surface of topological insulators - Dr Oleg Tretiakov (UNSW)   (Hall C)
11:00 AM
AIP: Education - Thomas Dixon (UNSW) (until 12:30 PM) (Room R4)
11:00 AM “Chegg-proofing” Examination Setting - Deb Kane   (Room R4)
11:30 AM Our Experience with Pass/Fail Grading in First Year Physics - Elizabeth Angstmann   (Room R4)
11:45 AM Preparing First Year Physics students for Laboratory assessment - Jacinta den Besten (The University of Melbourne)   (Room R4)
12:00 PM Incorporating a Flight Simulator Based Laboratory for Physics of Motion - Graham Wild (UNSW)   (Room R4)
12:15 PM Making More Diffraction Orders by Shrinking Wavelengths - Dr Margaret Wegener (School of Mathematics and Physics, The University of Queensland)   (Room R4)
11:00 AM
AIP: Group for Astroparticle Physics / Astronomy - Alexander Heger (Monash University) (until 12:30 PM) (Room R3)
11:00 AM The SKA Observatory: progress towards the next generation of radio astronomy - Dr Sarah Pearce (SKAO)   (Room R3)
11:30 AM CTA status and Oz-MWL linkages - Miroslav Filipovic   (Room R3)
11:45 AM Neutrino Astronomy and Astroparticle Physics with IceCube - Gary Hill (University of Adelaide)   (Room R3)
12:00 PM Recent results in TeV gamma-ray astronomy with H.E.S.S. - Gavin Rowell   (Room R3)
12:15 PM Detection of the Sagittarius Dwarf Spheroidal Galaxy in Gamma-Rays - Roland Crocker   (Room R3)
11:00 AM
Australian and New Zealand Conference on Optics and Photonics - Baohua Jia (RMIT University) (until 12:30 PM) (Room E2)
11:00 AM Semiconductor Nanowire Arrays for Photonic Integration - Lan Fu (The Australian National University)   (Room E2)
11:30 AM Photonic chip frequency combs - new technologies to measure almost anything - Prof. Arnan Mitchell (Integrated Photonics and Applications Centre (InPAC), School of Engineering, RMIT University, Melbourne, Victoria 3001, Australia.)   (Room E2)
12:00 PM Miniature Zero-index Metamaterial based on Steiner Tree Topological Photonic Crystal - Dr Haoyi Yu (University of Shanghai for Science and Technology)   (Room E2)
12:15 PM Optical bonding fibers to ZBLAN glass chip waveguides using a CO2 laser - Dr Yongsop Hwang (University of South Australia)   (Room E2)
11:00 AM
Australian and New Zealand Conference on Optics and Photonics - Martijn De Sterke (University of Sydney) (until 12:30 PM) (Room E3)
11:00 AM 3D meta-optics: a new platform for wavefront shaping and optical sensing - Haoran Ren (Monash University)   (Room E3)
11:30 AM Soliton linear-wave scattering and soliton multiplexing via bichromatic driving of a Kerr microresonator - Pierce Qureshi   (Room E3)
11:45 AM Nonlinear frequency up-conversion in high-Q GaP metasurfaces - Rocio Camacho (The Australian National University)   (Room E3)
12:00 PM Resonant harmonic generation from nonlinear dielectric metasurfaces - Kirill Koshelev (Australian National University)   (Room E3)
12:15 PM Silicon-Germanium Ring Resonator on-Chip with High Q-Factor in the Mid-Infrared - Marko Perestjuk (RMIT University & Institut des Nanotechnologies de Lyon)   (Room E3)
11:00 AM
Conference on Optoelectronic and Microelectronic Materials and Devices - Lorenzo Faraone (The University of Western Australia) (until 12:30 PM) (Room R7)
11:00 AM Record-breaking performance of low-dimensional solid photodetectors – Commentary - Prof. Antoni Rogalski (Military University of Technology)   (Room R7)
11:30 AM Low-leakage Top-Gated Field-Effect Transistors with Epitaxial Graphene on SiC/Si pseudosubstrates - Aiswarya Pradeepkumar (University of Technology Sydney)   (Room R7)
11:45 AM Liquid metal-assisted synthesis of atomically thin indium nitride films featuring 2D electron gases - Ms Nitu Syed (The University of Melbourne)   (Room R7)
12:00 PM Nonvolatile Resistive Switching in Layered InSe via Electrochemical Cation Diffusion - AISHANI MAZUMDER   (Room R7)
12:15 PM The Electrical Nature of Au-hyperdoped Si - Shao Qi Lim (Centre of Quantum Computation and Communication Technology, School of Physics, University of Melbourne)   (Room R7)
11:00 AM
Focus Session (until 12:30 PM) (Room R6)
11:00 AM Welcome   (Room R6)
11:10 AM Science with future Gravitational-wave Observatories: Astrophysics - Prof. Paul Lasky (OzGrav Monash University)   (Room R6)
11:30 AM Science with future Gravitational-wave Observatories: Cosmology - Prof. Tamara Davis (University of Queensland)   (Room R6)
11:50 AM Status of current and medium term LIGO detectors - David Ottaway (University of Adelaide)   (Room R6)
12:10 PM Cosmic Explorer and Einstein Telescope - Dr Bram Slagmolen (OzGrav, ANU)   (Room R6)
11:00 AM
Precision and Quantum Sensing Workshop - Susannah Jones (UK Defence, Science and Technology Laboratory) (until 12:30 PM) (Room R5)
11:00 AM Underwater Operations of an Atomic Magnetometer for Magnetic Anomaly Detection - Chris Perrella (University of Adelaide)   (Room R5)
11:30 AM Quantum sensing from a distance through diamond-doped glass hybrid optical fibres - Heike Ebendorff-Heidepriem   (Room R5)
12:00 PM Diamond-doped Optical Fibres for Remote Magnetometry Applications - Brant Gibson   (Room R5)
12:15 PM Isotopic enrichment of diamond for bulk nitrogen-vacancy magnetometry applications - David Simpson (The University of Melbourne School of Physics)   (Room R5)
11:00 AM
SASTA (until 12:30 PM) (Room R2)
11:00 AM Education in Physics: Igniting passion for physics: students, teachers and academics   (Room R2)
8:55 AM
AIP: Atomic and Molecular Physics - Stephen Buckman (Australian National University) (until 10:30 AM) (Room R4)
8:55 AM Remembering Michael Brunger - Stephen Buckman (Australian National University)   (Room R4)
9:00 AM Modeling of electron interactions in the Earth’s mesosphere - Laurence Campbell (Flinders University)   (Room R4)
9:15 AM Experimental investigations of positron-molecule scattering resonances - James Sullivan   (Room R4)
9:30 AM A New Concept in Positron Polarimetry - Dr Joshua Machacek (Australian National University)   (Room R4)
9:45 AM Antiproton collisions with excited positronium - Igor Bray (Curtin University)   (Room R4)
10:00 AM Calculations of positron scattering from atomic carbon - Nicolas Mori   (Room R4)
10:15 AM Close-Coupling Approach to Differential Ionisation in Ion-Atom Collisions - Alisher Kadyrov (Curtin University)   (Room R4)
9:00 AM
AIP: Condensed Matter, Materials and Surface Physics - Dehong Yu (until 10:30 AM) (Hall A)
9:00 AM Materials for qubits: challenges of computer modelling for quantum technology - Prof. Jared Cole (RMIT)   (Hall A)
9:30 AM New insulating and superconducting states in metal-organic frameworks and covalent organic frameworks - Prof. Ben Powell (UQ)   (Hall A)
9:45 AM Magnetic Raman scattering in quasi-one-dimensional antiferromagnets - Oliver Bellwood (The University of Queensland)   (Hall A)
10:00 AM Optical voltage imaging with charge-coupled fluorescence of diamond colour-centres. - Nikolai Dontschuk   (Hall A)
10:15 AM Modelling quantum dot structures in electromagnetic fields - Mr Hugh Sullivan (RMIT University)   (Hall A)
9:00 AM
AIP: Group for Astroparticle Physics / Astronomy -Dr Gavin Rowell (until 10:30 AM) (Room R3)
9:00 AM Cosmic relics from fundamental physics - Prof. Archil Kobakhidze   (Room R3)
9:30 AM Development of a prototype direction sensitive dark matter detector - Lachlan McKie (Australian National University)   (Room R3)
9:45 AM Axion phenomenology in magnetized neutron stars - Dr Filippo Anzuini (Monash University)   (Room R3)
10:00 AM Search for a Variation of the Fine Structure Constant around the Supermassive Black Hole in Our Galactic Centre - Benjamin Roberts   (Room R3)
9:00 AM
AIP: Nuclear and Particle Physics - Csaba Balazs (until 10:30 AM) (Room E3)
9:00 AM Characterizing and Modelling Weakly Collective Nuclei - Puzzles and Progress - Andrew Stuchbery (The Australian National University)   (Room E3)
9:30 AM Radio Frequency Breakdown Analysis at CERN's High Gradient Test Stands: a Machine Learning approach - Mr Paarangat Pushkarna (The University of Melbourne)   (Room E3)
9:45 AM Study of ttH production at the HL-LHC - Isabel Beth Carr (University of Melbourne (AU))   (Room E3)
10:00 AM Searches for Supersymmetric BSM particles via Strong Production at ATLAS - Tristan Andrew Ruggeri (University of Adelaide (AU))   (Room E3)
10:15 AM Defining and identifying pre-collective nuclei through electromagnetic transitions and moments - Ben Coombes   (Room E3)
9:00 AM
AIP: Quantum Science and Technology - Michael Tobar (until 10:30 AM) (Room R6)
9:00 AM Sculpted Light and Applications - Halina Rubinsztein-Dunlop (The University of Queensland)   (Room R6)
9:30 AM Designing a Quantum Matterwave Vortex Gyroscope - Ryan Husband (PhD Student)   (Room R6)
9:45 AM Superabsorption in an organic microcavity: towards a quantum battery - James Quach   (Room R6)
10:00 AM A quantum spin heat engine with trapped Yb$^+$ ions - Liam McClelland   (Room R6)
9:00 AM
AIP: Solar Terrestrial and Space Physics - Trevor Harris (University of Adelaide) (until 10:30 AM) (Room R2)
9:00 AM Doppler perturbations of satellite observations by VHF ST radar - Jordan Jonker (University of Adelaide)   (Room R2)
9:15 AM Absolute Laser Frequency Readout of Cavity for Next Generation Geodesy Mission - Emily Rees   (Room R2)
9:30 AM Ionospheric Corrections for High Frequency Line of Sight Satellite Observations During Solar Minimum - Tristan Camilleri   (Room R2)
10:00 AM Poynting-Robertson stabilization of relativistic lightsails - Rhys William Mackintosh   (Room R2)
10:15 AM Modelling Cosmic Radiation Events in the Tree-ring Radiocarbon Record - Benjamin Pope (University of Queensland)   (Room R2)
9:00 AM
Australian and New Zealand Conference on Optics and Photonics - Sejeong Kim (University of Melbourne) (until 10:30 AM) (Hall C)
9:15 AM Development of a Fast-Scanning LiDAR System with High Spatial Resolution - Mr Liam Sutton (University of Newcastle)   (Hall C)
9:30 AM Designer glasses for ultra-low loss optical waveguides for lightwave circuits - TONEY teddy fernandez (Macquarie University)   (Hall C)
9:45 AM Development of upconversion glass for true-3D tabletop display - Yunle Wei (The University of Adelaide)   (Hall C)
10:00 AM First Observation of Fluorescence above 1200 nm from a Silicon-Related Colour Centre in Diamond - Mitchell de Vries (RMIT University)   (Hall C)
10:15 AM Deactivation of NV- color centers in glass-sandwiched diamond particles - Wen Qi Zhang (University of South Australia)   (Hall C)
9:00 AM
Focus Session (until 10:30 AM) (Room E2)
9:00 AM Observtion of liquid time crystals - Tapio Simula (Swinburne University of Technology)   (Room E2)
9:30 AM Discrete symmetry-breaking and time crystals in continuous systems under periodic driving - Jia Wang (Swinburne University of Technology)   (Room E2)
10:00 AM Discussion   (Room E2)
9:00 AM
Joint session: AIP-BMP / COMMAD - Jiawen Li (University of Adelaide) (until 10:30 AM) (Room R7)
9:00 AM Engineering of Plasmoinc Nanomaterials for Surface-enhanced Raman Scattering-based in vitro Cancer Diagnosis - Prof. Yuling Wang (Macquarie University)   (Room R7)
9:15 AM Fluorescence-based Fibre Optic Sensor for Hydrogen Sulphide Detection - Shaghayegh Baghapour (Laser Physics and Photonic Devices Laboratories, University of South Australia, SA 5095, Australia)   (Room R7)
9:30 AM Modelling laser interaction with retinal tissue at the cellular level - Ms Linh Thai Dieu Truong (University of South Australia)   (Room R7)
9:45 AM Nitrogen-doped ultrananocrystalline diamond electrodes for photostimulation of human mesenchymal stem cells - Mr Andre Chambers (School of Physics, The University of Melbourne)   (Room R7)
10:00 AM Semiconducting Polymer Nanoparticles: Enabling A New Frontier in Bioelectronic Neural Interfacing - Matthew James Griffith   (Room R7)
10:15 AM Semiconducting Polymer X-ray Detectors with Non-Fullerene Acceptors for Enhanced Stability: Towards Printable, Flexible, and Tissue Equivalent Devices - Jessie Ann Posar (University of Sydney)   (Room R7)
9:00 AM
PEG Workshop (until 10:30 AM) (Room R5)
10:30 AM --- Morning tea ---
11:00 AM
Plenary -Prof. Nicole Bell (The University of Melbourne) (until 12:30 PM) (Plenary Halls A/C)
11:00 AM Applications of nanophotonics — from bright colours to nanometrology and energy conversion - Stefan A. Maier (Monash University)   (Plenary Halls A/C)
11:45 AM Where Next in the Search for Dark Matter? - Tracy Slatyer   (Plenary Halls A/C)
PM
6:00 PM --- Welcome Reception ---
12:30 PM --- Lunch and exhibition ---
12:30 PM
Meetings (until 2:00 PM) (Room R6)
12:30 PM
Meetings (until 2:00 PM) (Room R7)
2:00 PM
7th International Workshop on Speciality Optical Fibres - Michel Digonnet (Stanford University) (until 3:30 PM) (Hall A)
2:00 PM Sensing Figures of Merit for Terahertz Photonic Light Cages - Alessandro Tuniz (The University of Sydney)   (Hall A)
2:30 PM Polymer Fiber Bragg Grating-embedded Artificial Skin for Tactile Force Detection and Contact Localization of Robotic Fingers - Mr Chern Yang Leong (The Hong Kong Polytechnic University)   (Hall A)
2:45 PM Fibre-based Optomechanical Acoustic Sensing - Lauren McQueen   (Hall A)
3:15 PM Exploiting complex light transmission in multimode optical fibre for distributed sensing - Darcy Smith (Future Industries Institute, University of South Australia)   (Hall A)
2:00 PM
AIP: Atomic and Molecular Physics - Sean Hodgman (until 3:30 PM) (Room R4)
2:30 PM Mutual friction and diffusion of two-dimensional quantum vortices - Zain Mehdi (The Australian National University)   (Room R4)
2:45 PM Vortex lattice nucleation in dipolar Bose-Einstein condensates - Prof. Andy Martin (University of Melbourne)   (Room R4)
3:00 PM Machine learning optimised stirring of persistent currents in BECs - Simeon Simjanovski (The University of Queensland)   (Room R4)
3:15 PM Emergent Universal Drag Law in a Model of Superflow - Maarten Christenhusz (University of Queensland)   (Room R4)
2:00 PM
AIP: Nuclear and Particle Physics - Derek Leinweber (CSSM, University of Adelaide) (until 3:30 PM) (Hall C)
2:00 PM Internal structure of the nucleon through global QCD analysis - Wally Melnitchouk (Jefferson Lab)   (Hall C)
2:30 PM Studying the role of multi-parton interactions in the production of doubly-heavy hadrons in proton-proton collisions - Tom Hadavizadeh (Monash University (AU))   (Hall C)
2:45 PM Low-lying Odd-parity Nucleon Resonances in Hamiltonian Effective Field Theory - Curtis Abell   (Hall C)
3:00 PM The Compton amplitude and structure functions of the nucleon - K. Utku Can (The University of Adelaide)   (Hall C)
3:15 PM The Role of Vector Boson Fusion in the Production of Heavy Vector Triplets at the LHC and HL-LHC - Mr Timothy Martonhelyi (School of Physics, The University of Melbourne, Victoria 3010, Australia)   (Hall C)
2:00 PM
AIP: Quantum Science and Technology - Bob Coecke (Quantinuum Ltd.) (until 3:30 PM) (Room R5)
2:00 PM Quantum computed moments – applications and prospects - Lloyd Hollenberg   (Room R5)
2:30 PM Coherent magnetic and electric control of a single spin-7/2 donor atom in silicon - Arjen Vaartjes (PhD student)   (Room R5)
2:45 PM Deterministic ion implantation of donor spin qubits - Dr Danielle Holmes (UNSW, Sydney)   (Room R5)
3:00 PM Analog Control of the Diamond Quantum Processor - Sophie Stearn (The Australian National University)   (Room R5)
3:15 PM Expected Trapped-Ion Fast Gate Performance with Ultrafast Pulsed Lasers - Kenji Shimizu (Griffith unversity)   (Room R5)
2:00 PM
AIP: Quantum Science and Technology - Glenn Solomon (University of Adelaide) (until 3:30 PM) (Room R6)
2:00 PM Conceptual understanding enabled by efficient automated design of quantum optical setups - Dr Nora Tischler (Centre for Quantum Dynamics, Griffith University, Brisbane, Australia)   (Room R6)
2:30 PM Gaussian Boson Sampling experiments with displacements and time-bin encoding - Raj Patel (Imperial College London)   (Room R6)
2:45 PM Channel correction via heralded amplification - Sergei Slussarenko   (Room R6)
3:00 PM Noise mitigation via a quantum autoencoder - Nora Tischler   (Room R6)
3:15 PM New Methods for Noiseless Linear Amplification and Quantum Teleportation of Multiphoton Quantum States - Joshua Guanzon (The University of Queensland)   (Room R6)
2:00 PM
AIP: Relativity and Gravitation - Krzysztof Bolejko (until 3:30 PM) (Room R2)
2:00 PM The cautious tale of GW200129: mimicking binary black-hole spin-precession with detector noise - Mr Ethan Payne (California Institute of Technology)   (Room R2)
2:15 PM Black holes, white holes, wormholes: their geometry and physics - Daniel Terno   (Room R2)
2:30 PM Horizon Singularities and Energy Momentum Tensor Classification - Ioannis Soranidis (Macquarie University)   (Room R2)
2:45 PM Continuous Gravitational Waves from Young Neutron Stars - Ben Grace   (Room R2)
3:00 PM Space-Time Inside a Star - Samuel Drake (Flinders University)   (Room R2)
3:15 PM Quantum signatures of a mass-superposed black hole - Joshua Foo   (Room R2)
2:00 PM
Australian and New Zealand Conference on Optics and Photonics - Jiawen Li (University of Adelaide) (until 3:30 PM) (Room E2)
2:00 PM Light interacting with the vacuum - Prof. Gerd Leuchs (Max Planck Institute for the Science of Light)   (Room E2)
2:30 PM Measuring Magnetic Fields at Arbitrary Frequencies with an Atomic Magnetometer - Mr Kyle Netz (University of Adelaide)   (Room E2)
2:45 PM Diamond-glass nanoparticles for nanoscale quantum sensing - Qiang Sun   (Room E2)
3:00 PM Wearable Optical Fibre Sensors for Physiological Measurements - Simon Fleming   (Room E2)
3:15 PM Optimisation of a Fibre Laser Hydrophone for Marine Traffic Monitoring - Alexei Tikhomirov (DSTG)   (Room E2)
2:00 PM
Australian and New Zealand Conference on Optics and Photonics - Judith Dawes (Macquarie university) (until 3:30 PM) (Room E3)
2:00 PM Calibration Methods for in vivo Microrheology with Rotational Optical Tweezers - Mark Watson (The University of Queensland)   (Room E3)
2:15 PM Optical Tweezers for IVF: an in vitro study of reproductive cells and their environment - Carl Adrian Campugan (University of Adelaide)   (Room E3)
2:30 PM Clinical translation of optical imaging for surgical guidance - from bench to bedside - Prof. Anita Mahadevan-Jansen (SPIE President Elect)   (Room E3)
3:00 PM Diagnosing Skin Lesions – Malignant & Benign – with Light - Prof. Cather Simpson (The University of Auckland)   (Room E3)
2:00 PM
Conference on Optoelectronic and Microelectronic Materials and Devices - Antoni Rogalski (Military University of Technology) (until 3:30 PM) (Room R7)
2:00 PM High-Power Mid-IR Quantum Cascade Lasers grown by MOCVD - Prof. Luke Mawst (University of Wisconsin-Madison)   (Room R7)
2:30 PM Structural investigation on epitaxially grown CdTe/Sb2Te3 materials - Xiao Sun (Curtin University)   (Room R7)
2:45 PM Hydration imaging with THz Quantum Cascade Lasers: Towards Precision Agriculture - Prof. Aleksandar Rakić (The University of Queensland)   (Room R7)
3:00 PM Generation of Large-Scale Entanglement on Physical Quantum Devices - Gary Mooney (University of Melbourne)   (Room R7)
3:15 PM Nanoscale-Engineered InGaN/GaN Quantum Wells via Machine Learning Design - Nelson Tansu   (Room R7)
2:00 PM
Focus Session - Dehong Yu (until 3:30 PM) (Room R3)
2:00 PM Manipulating Low Dimensional Quantum Spin Systems for Future Spintronic Technologies - Kirrily Rule (Australian Nuclear Science and Technology Organisation)   (Room R3)
2:30 PM Stability and Scaling Behaviour of Magnetic Skyrmions in Cu2OSeO3 - Clemens Ulrich (The University of New South Wales)   (Room R3)
3:00 PM Kitaev magnets and the search for the long-sought spin liquid state - Dr Stephan Rachel (University of Melbourne)   (Room R3)
3:30 PM --- Afternoon tea ---
4:00 PM
7th International Workshop on Speciality Optical Fibres - Clemence Jollivet (Coherent-nufern) (until 5:15 PM) (Hall A)
4:00 PM Can we produce high power visible light using doped silicate fibre? - Prof. Stuart Jackson (Macquarie University)   (Hall A)
4:30 PM Characterisation of Erbium-Doped DFB Lasers Pumped Resonantly at 1480 – 1540 nm - Nikita Simakov (DSTG)   (Hall A)
4:45 PM A 10 W narrow-linewidth thulium fibre master oscillator power amplifier - Ms Georgia Bolingbroke (University of Adelaide)   (Hall A)
5:00 PM Active Nanostructured Core Fiber for Two-Color Fiber Laser - Ryszard Buczynski   (Hall A)
4:00 PM
AIP: Atomic and Molecular Physics - Jacinda Ginges (until 5:30 PM) (Room R4)
4:00 PM There and Back Again: Demonstration and Future of an Optical Atomic Clock Beyond the Laboratory - Sarah Scholten (Institute for Photonics and Advanced Sensing, University of Adelaide)   (Room R4)
4:30 PM New optical clocks based on Cu II, Yb III, Hf II, Hf IV, and W VI ions which may be used to search for dark matter and variation of the fine structure constant - Saleh Allehabi   (Room R4)
4:45 PM Carrier-Envelope-Phase Effect for Multiphoton and Tunneling Excitation - Rohan Glover (The University of Adelaide)   (Room R4)
5:00 PM Radiokrypton Dating using Atom Trap Trace Analysis - Thomas Chambers (University of Adelaide)   (Room R4)
4:00 PM
AIP: Nuclear and Particle Physics - Nicole Bell (until 5:30 PM) (Hall C)
4:00 PM Weak charge of the proton - Ross Young   (Hall C)
4:30 PM Impact of nuclear structure on nuclear responses to WIMP elastic scattering - Cedric Simenel   (Hall C)
4:45 PM The Quark-Gluon Interactions in Low Energies - Ayse Kizilersu (University of Adelaide)   (Hall C)
5:00 PM B Meson Flavour Tagging via Quantum Machine Learning - Maxwell West   (Hall C)
5:15 PM Direct measurement of hexacontatetrapole, E6 γ decay from Fe-53m - AJ Mitchell   (Hall C)
4:00 PM
AIP: Quantum Science and Technology -Dr Ben Travaglione (DSTG) (until 5:30 PM) (Room R5)
4:00 PM Recent breakthroughs in optical quantum computing with continuous variables - Nicholas Menicucci (Centre for Quantum Computation and Communication Technology, School of Science, RMIT University, Melbourne, VIC 3000, Australia)   (Room R5)
4:30 PM Streamlined quantum computing with equivalent gate noise on macronode cluster state architectures - Blayney Walshe (Centre for Quantum Computation and Communication Technology, School of Science, RMIT University, Melbourne, VIC 3000, Australia)   (Room R5)
4:45 PM Quantum algorithm for time-dependent differential equations using Dyson series - Dominic Berry (Macquarie University)   (Room R5)
5:00 PM Algorithms for quantum non-Markovianity - Christina Giarmatzi (University of Technology Sydney)   (Room R5)
4:00 PM
AIP: Quantum Science and Technology - Ben Sparkes (Defence Science and Technology Group) (until 5:30 PM) (Room R6)
4:00 PM Diamond-based quantum sensors for in situ monitoring of spin active chemical species in molecular structures and single particles - Melissa Mather (University of Nottingham)   (Room R6)
4:15 PM Towards compact quantum diamond nuclear magnetic resonance spectrometers - Sepehr Ahmadi   (Room R6)
4:30 PM Quantum sensing with diamond spin maser at room-temperature - Sarath Raman Nair (ARC Centre of Excellence for Engineered Quantum Systems and School of Mathematical and Physical Sciences, Macquarie University, Australia)   (Room R6)
4:45 PM An Optimised Spin Readout Scheme for Quantum Sensors Based on Nitrogen Vacancy Centres in Diamond - Di Wang (University of Melbourne)   (Room R6)
5:00 PM Extending the low-frequency limit of qubit noise spectroscopy beyond the inverse dephasing time - Xi Yu (University of New South Wales)   (Room R6)
5:15 PM The bound-hole state of the NV- center in diamond - YunHeng Chen (Australian National University)   (Room R6)
4:00 PM
Army Quantum Tech Workshop (until 5:30 PM) (Room R2)
4:00 PM
Australian and New Zealand Conference on Optics and Photonics - Halina Rubinsztein-Dunlop (The University of Queensland) (until 5:30 PM) (Room E2)
4:00 PM From Atom Mirrors to Atom Chips to Time Crystals - Prof. Peter Hannaford (Optical Sciences Centre, Swinburne University of Technology, Hawthorn, Victoria 3122, Australia)   (Room E2)
4:30 PM Spin entanglement of a thermal atomic pair in an optical tweezer - Lucile Sanchez   (Room E2)
4:45 PM Statistics of Light Emitted from Ultra-Strongly Coupled Quantum Systems - Mikolaj Schmidt (Macquarie University)   (Room E2)
5:15 PM Development of a Compact Clock for Small Satellite Applications - Emily Ahern   (Room E2)
4:00 PM
Australian and New Zealand Conference on Optics and Photonics - Irina Kabakova (University of Technology Sydney) (until 5:30 PM) (Room E3)
4:00 PM Hyper-spectral imaging methodology for classification of embryo metabolism - Dr Denitza Denkova (Institute for Bioengineering of Catalonia (IBEC))   (Room E3)
4:30 PM Towards pH Sensing in Hybrid Silk Materials for Wound Healing Applications - Laura Hung   (Room E3)
4:45 PM A wireless camera based optical elastography probe towards intraoperative breast cancer detection - QI FANG (The University of Western Australia)   (Room E3)
5:00 PM Real-Time Imaging of Nanoparticle Transcytosis in a Microfluidic Blood–Brain Barrier Model - Yueying Cao   (Room E3)
5:15 PM Smart silk membrane: Hybrid optical platform for wound sensing applications - Dr Asma Khalid (RMIT University)   (Room E3)
4:00 PM
Conference on Optoelectronic and Microelectronic Materials and Devices - Deb Kane (until 5:30 PM) (Room R7)
4:00 PM Solid-state Nanopore: A Nanoelectronic Sensor for Single-Molecule Diagnostics - Dr Buddini Karawdeniya (Australian National University)   (Room R7)
4:30 PM High performance HgCdTe Infrared Photodetectors for Sensing Applications - Nima Dehdashti (University of Western Australia)   (Room R7)
4:45 PM Fabrication challenges towards realization of MEMS-enabled spectrally tunable metasurface filter for long-wavelength infrared - Oleg Bannik (The University of Western Australia)   (Room R7)
5:00 PM Fabrication of MEMS Silicon Nitride Photonic Switch - Shubhashree Swain (PhD Candidate, The University of Western Australia)   (Room R7)
5:15 PM Engineering of Solid-State Random Lasing in Nanoporous Photonic Crystals - Abel Santos   (Room R7)
4:00 PM
Focus Session - Kirrily Rule (Australian Nuclear Science and Technology Organisation) (until 5:30 PM) (Room R3)
4:00 PM Form and function: magnetic excitations in strongly correlated electron systems - Siobhan Tobin (University of Oxford)   (Room R3)
4:30 PM From time crystals to time glasses - David Cortie   (Room R3)
5:00 PM Correlation of polar functionality and structure dynamics of metal-organic framework perovskites - Teng Lu (Research School of Chemistry, The Australian National University, Canberra, ACT, Australia)   (Room R3)
7:30 PM
Public lecture (until 8:30 PM) (Plenary Halls A/C)
7:30 PM Cosmological Conundrums and the Dark Side of the Universe - Tamara Davis (University of Queensland)   (Plenary Halls A/C)
12:30 PM --- Lunch and exhibition ---
12:30 PM
Special session (until 2:00 PM) (Room E3)
12:45 PM
Special session (until 2:00 PM) (Room E2)
12:45 PM Tony Klein and Geoff Opat – pioneers of neutron optics - Lloyd Hollenberg   (Room E2)
1:10 PM The He-McKellar-Wilkins phase shift, atom interferometry tests — recent work related to Aharonov Casher and Klein, Opat et al. - Bruce McKellar   (Room E2)
1:35 PM Atom Interferometry: Current technology and future directions from basic science to applications - John Close (Australian National University)   (Room E2)
2:00 PM
7th International Workshop on Speciality Optical Fibres - Clarissa Harvey (Royal Institute of Technology, Stockholm, Sweden) (until 3:30 PM) (Hall A)
2:00 PM Specialty optical fibers for dispersion management in the spectral ranges of normal and anomalous material dispersion - Svetlana Aleshkina   (Hall A)
2:30 PM Polarization Maintaining Anti-Resonant Hollow Core Fiber - Yingying Wang (Institute of Photonics Technology, Jinan University, Guangzhou, China)   (Hall A)
3:00 PM Efficient 2.8 μm Er3+-doped ZBLAN fiber laser pumped at 1.7 μm - Mr Junxiang Zhang (Tianjin University)   (Hall A)
3:15 PM 200 km-long single-ended random fiber laser and sensor with ULLF - Dr Yunjiang Rao (UESTC)   (Hall A)
2:00 PM
AIP: Atomic and Molecular Physics - Igor Bray (Curtin University) (until 3:30 PM) (Room R4)
2:00 PM On the hyperfine anomaly and atomic parity violation - Jacinda Ginges   (Room R4)
2:30 PM Accurate determination of the magnetic hyperfine anomaly in atomic cesium from muonic-atom experiments - George Sanamyan   (Room R4)
2:45 PM Dark matter detection via atomic interactions - Ashlee Caddell (The University of Queensland)   (Room R4)
3:00 PM Testing atomic QED theory via a tuneout wavelength and transition measurements using a metastable helium Bose-Einstein condensate - Sean Hodgman   (Room R4)
3:15 PM Coupled-Channel Approach to Proton Scattering on Molecular Hydrogen Using an Effective One-Electron Model - Corey Plowman   (Room R4)
2:00 PM
AIP: Condensed Matter, Materials and Surface Physics - Kirrily Rule (Australian Nuclear Science and Technology Organisation) (until 3:30 PM) (Room R3)
2:00 PM Photoemission Electron Microscopy and Momentum Microscopy of 2D Transition Metal Chalcogenides - Sarah Harmer (Flinders University)   (Room R3)
2:30 PM Magnetic bandgap fluctuations in the intrinsic quantum anomalous hall insulator MnBi2Te4 - Mark Edmonds (Monash University)   (Room R3)
3:00 PM Glowworm Capture Threads Studied by AFM - Prof. Deb Kane (Australian National University)   (Room R3)
3:15 PM Suppression of Phosphine-Protected Au9 Clusters Agglomeration on SrTiO3 Particles Using a Chromium Hydroxide Layer - Abdulrahman S. Alotabi (Flinders Institute for Nanoscale Science and Technology)   (Room R3)
2:00 PM
AIP: Nuclear and Particle Physics -Prof. Raymond Volkas (The University of Melbourne) (until 3:30 PM) (Hall C)
2:00 PM Ways of seeing: maximising the discovery potential of the Large Hadron Collider - Martin John White (University of Adelaide (AU))   (Hall C)
2:30 PM On the determination of uncertainties in parton densities - Nicholas Hunt-Smith   (Hall C)
2:45 PM Sensitivity of the SABRE Experiment to WIMP Signals and Seasonal Backgrounds - Kyle Leaver (University of Adelaide)   (Hall C)
3:00 PM Challenging nuclear vibrations with particle-gamma spectroscopy - Martha Reece   (Hall C)
3:15 PM Fixed Field Accelerators for Particle Therapy - Mr Adam Steinberg (University of Melbourne / University of Manchester / Cockcroft Institute)   (Hall C)
2:00 PM
AIP: Quantum Science and Technology - Andrew Doherty (The University of Sydney) (until 3:30 PM) (Room R6)
2:00 PM Training quantum neural networks with an unbounded loss function - Dr Maria Kieferova (University of Technology Sydney)   (Room R6)
2:30 PM Quantum Enhanced Robustness in Adversarial Machine Learning - Mr Maxwell West (The University of Melbourne)   (Room R6)
2:45 PM Point Exchange Invariant and Automatically Generated Feature Maps in Quantum Support Vector Machines for Practical Applications - Jamie Heredge   (Room R6)
3:00 PM An Evolutionary Algorithm for the Circuit Synthesis of Arbitrary Quantum States - Floyd Creevey   (Room R6)
2:00 PM
Australian and New Zealand Conference on Optics and Photonics - Mikolaj Schmidt (Macquarie University) (until 3:30 PM) (Room E3)
2:00 PM Towards the simplest quantum computation - Prof. Kae Nemoto (National Institute of Informatics, 2-1-2 Hitotsubashi, Chiyoda-ku, Tokyo 101-8430, Japan)   (Room E3)
2:30 PM Resonant Spectroscopy of Blue Quantum Emitters in Hexagonal Boron Nitride - Jake Horder (University of Technology Sydney)   (Room E3)
2:45 PM Superresolution measurements and the quantum Gouy phase in transverse-spatial N00N states - Mr Markus Hiekkamäki (Tampere University)   (Room E3)
3:00 PM Generation of quantum entangled photons from lithium niobate nonlocal metasurfaces - Jinyong Ma (Research School of Physics, The~Australian National University, Canberra, ACT 2601, Australia)   (Room E3)
3:15 PM A scalable, high-bandwidth warm atom quantum memory using hollow-core photonic crystal fibers - Dr Ben Sparkes (Defence Science and Technology Group)   (Room E3)
2:00 PM
Australian and New Zealand Conference on Optics and Photonics - Alessandro Tuniz (The University of Sydney) (until 3:30 PM) (Room E2)
2:00 PM Terahertz waveguides: the fundamental component for next generation of communication - Shaghik Atakaramians   (Room E2)
2:30 PM Terahertz Vector Beam Generation Enabled by Photonic Topological Metasurfaces - Elizaveta Melik-Gaykazyan (Australian National University)   (Room E2)
2:45 PM Integratable 3D Printed Terahertz Horn Coupler - Mr Qigejian Wang (UNSW Sydney)   (Room E2)
3:00 PM Automation and measurement geometry of stimulated-polariton-scattering based THz spectrometric systems - Ondrej Kitzler (Macquarie University)   (Room E2)
3:15 PM Temperature-dependent synchrotron absorption measurements of MgO:LiNbO3 - Ameera Jose (MQ Photonics Research Centre, School of Mathematical and Physical Sciences, Faculty of Science and Engineering, Macquarie University)   (Room E2)
2:00 PM
Conference on Optoelectronic and Microelectronic Materials and Devices - Nelson Tansu (until 3:30 PM) (Room R7)
2:00 PM Development of 1550nm InAs on InP emitting QD Lasers - Prof. Johann Peter Reithmaier (European Physical Society)   (Room R7)
2:30 PM Design of High-Power near-2-μm Pumped Laser Diodes for Ho Fiber Lasers - Dominic Lane (The University of Adelaide)   (Room R7)
2:45 PM Quantum Confinement of Donor Molecule Systems in Silicon - Mr A M Saffat-Ee Huq (The University of New South Wales)   (Room R7)
3:00 PM Measurement driven quantum clock implemented with a superconducting qubit - Xin HE   (Room R7)
3:15 PM Selectively-Grown InGaN/GaN Quantum Dots - Luke Mawst   (Room R7)
2:00 PM
Focus Session - Yuri Kivshar (Australian National University) (until 3:30 PM) (Room R2)
2:00 PM Topological nanophotonic metasurfaces - Daria Smirnova (Research School of Physics, Australian National University, Canberra ACT 2601, Australia)   (Room R2)
2:30 PM Metaphotonics-enabled mid-IR spectrometers for chemical classification - Prof. Kenneth Crozier (University of Melbourne)   (Room R2)
3:00 PM Metasurfaces for High Numerical Aperture Optical Signal Processing - Niken Priscilla   (Room R2)
3:15 PM Real-time phase imaging via nanophotonic devices - Dr Lukas Wesemann (University of Melbourne, ARC Centre of Excellence for Transformative Meta-Optical Systems)   (Room R2)
2:00 PM
Precision and Quantum Sensing Workshop - Warwick Bowen (The University of Queensland) (until 3:30 PM) (Room R5)
2:00 PM Quantum innovation in Australia - Dr Cathy Foley (Chief Scientist of Australia)   (Room R5)
2:30 PM Quantum Sensors for Navigation and Mobile Gravimetry - Philippe Bouyer (Institute d’Optique (Nouvelle Aquitaine Branch))   (Room R5)
3:00 PM Hybrid spin-phonon systems in diamond - Ania Bleszynski Jayich (University of California, Santa Barbara)   (Room R5)
3:30 PM --- Afternoon tea ---
4:00 PM
7th International Workshop on Speciality Optical Fibres - Heike Ebendorff-Heidepriem (until 5:30 PM) (Hall A)
4:00 PM Volumetric integration of nanodiamonds in optical fiber cores - Prof. Ryszard Buczynski (University of Warsaw)   (Hall A)
4:30 PM Fiber Based Polarization Insensitive Optical Coherence Tomography System - Kandeel Mukhtar (Australian National University)   (Hall A)
4:45 PM Remote magnetometry with fluorescent microdiamonds incorporated in optical fibres - Marco Capelli   (Hall A)
5:00 PM Design of scintillator-based dosimeters using femtosecond laser processed polymer optical fibers for radiation measurement - Andreas Ioannou (Cyprus University of Technology)   (Hall A)
5:15 PM Optical fibers with NV nanodiamonds end-face coating for magnetic field sensing and imaging - Adam Wojciechowski (Jagiellonian University)   (Hall A)
4:00 PM
AIP: Computational and Mathematical Physics - Glen Harris (University of Queensland) (until 5:30 PM) (Room R4)
4:00 PM Autonomous Nanomechanical Error Correction - Xiaoya Jin   (Room R4)
4:15 PM BayesianNeural Networks for thePredictions of theProperties ofMillions of Novel 2-Dimensional Hetero-structures - Marco Fronzi (University of Technology Sydney)   (Room R4)
4:30 PM Enhanced screening in polymer melts with periodic boundary conditions - Nathan Clisby (Swinburne University of Technology)   (Room R4)
4:45 PM Exotic superfluids in multi-component homogeneous Bose-Einstein condensates - Matthew Edmonds (University of Queensland)   (Room R4)
5:00 PM Electron Energy Deposition in Molecular Hydrogen: A Monte Carlo Simulation Using Accurate Cross Sections - Reese Horton   (Room R4)
4:00 PM
AIP: Condensed Matter, Materials and Surface Physics - Sarah Harmer (Flinders University) (until 5:30 PM) (Room R3)
4:00 PM Organic molecular materials in one and two dimensions - Dr Jennifer MacLeod (Queensland University of Technology)   (Room R3)
4:30 PM Probing the Spatiotemporal Variation of Hyperfine Spin Properties in Fluorescent Molecular Materials - Billy Pappas (The University of New South Wales)   (Room R3)
4:45 PM Optical Interaction of the NV− Centre in Diamond with a Plasmonic Metal Nanoparticle - Dr Harini Hapuarachchi (RMIT University)   (Room R3)
5:00 PM Electrically tuneable terahertz metasurface enabled by a graphene/gold bilayer structure - Andrew Squires (CSIRO)   (Room R3)
5:15 PM Cobalt Phthalocyanine Active Site Tuning via Atomic Linker Immobilisation for CO2 Electroreduction - Oliver Conquest   (Room R3)
4:00 PM
AIP: Quantum Science and Technology - Catalina Curceanu (Istituto Nazionale di Fisica Nucleare) (until 5:30 PM) (Room R6)
4:00 PM Quantum-Enhanced Agents: Can Quantum Machines Better Adapt to Complex Environments? - Mile Gu (Nanyang Technological University)   (Room R6)
4:30 PM Comparison of Discrete and Continuous Variable Quantum Key Distribution Protocols over a Thermal-Loss Channel - Sebastian Kish   (Room R6)
4:45 PM Satellite-to-Ground Discrete Modulated Continuous Variable Quantum Key Distribution - Mikhael Sayat (University of Auckland)   (Room R6)
5:00 PM A 4-Photon Entangled State for a Truly Reference-Frame-Independent Quantum Key Distribution Protocol - Kareem Raslan (The University of Adelaide)   (Room R6)
5:15 PM Certified random numbers from quantum steering - Sergei Slussarenko   (Room R6)
4:00 PM
Australian and New Zealand Conference on Optics and Photonics - Michael Steel (until 5:30 PM) (Room E2)
4:00 PM Confining sound in superfluids via optomechanics - Mr Raymond Harrison (The University of Queensland)   (Room E2)
4:30 PM Inducing guided long-wavelength acoustic waves in a non-suspended waveguide - Choon Kong Lai   (Room E2)
4:45 PM Superfluid Optomechanical Dissipative Solitons - Walter Wasserman   (Room E2)
5:00 PM How to Engineer Optomechanical Coupling Using NV Defects - Mikolaj Schmidt (Macquarie University)   (Room E2)
5:15 PM Modelling of noise in Brillouin-based storage and retrieval - Prof. Christopher Poulton (University of Technology Sydney)   (Room E2)
4:00 PM
Australian and New Zealand Conference on Optics and Photonics - Helen Pask (Macquarie University) (until 5:30 PM) (Room E3)
4:00 PM The mechanisms and limitations to ultrashort pulse emission from mid-infrared fibre lasers - Prof. Stuart Jackson (MQ Photonics, School of Engineering, Macquarie University, North Ryde, NSW 2109, Australia)   (Room E3)
4:30 PM Reverse-wave suppression in ring-resonator lasers - David Ottaway (University of Adelaide)   (Room E3)
4:45 PM Lasing and amplification in titanium doped sapphire whispering gallery mode resonator - Luke Trainor (University of Otago)   (Room E3)
5:00 PM Multi-Spatial Mode Readout Of Optical Cavities For Reduced Brownian Coating Thermal Noise - Andrew Wade (The Australian National University)   (Room E3)
5:15 PM Mode-locked Fibre Lasers in the Mid-Infrared Region - Claude Aguegaray (The University of Auckland)   (Room E3)
4:00 PM
Conference on Optoelectronic and Microelectronic Materials and Devices - Aleksandar Rakić (The University of Queensland) (until 5:30 PM) (Room R7)
4:00 PM Optically addressable spin defects in hexagonal Boron Nitride - Mehran Kianinia   (Room R7)
4:30 PM Fabrication of Superconducting Diamond Devices - Dr Manjith Bose (The University of Melbourne)   (Room R7)
4:45 PM Waveguide Design and Its Impact on Ultraviolet-A III-Nitride Diode Lasers - Prof. Luke Mawst (University of Wisconsin-Madison)   (Room R7)
5:00 PM Controllable Fabrication of Blue Quantum Emitters in Hexagonal Boron Nitride - Angus Gale   (Room R7)
5:15 PM Growth and Characterization of AlGaInN Alloys Lattice-Matched to GaN - Prof. Nelson Tansu (The University of Adelaide)   (Room R7)
4:00 PM
Focus Session - Sergey Kruk (Australian National University) (until 5:30 PM) (Room R2)
4:00 PM Enhanced light emission and harvesting via disordered plasmonic metasurfaces - Stefan A. Maier (Monash University)   (Room R2)
4:30 PM Spontaneous Parametric Down-Conversion: from Micro- to Nanoscale - Alexander Solntsev (University of Technology Sydney)   (Room R2)
5:00 PM Inverse-Designed Metasurfaces for High-Efficiency Sum Frequency Generation - Neuton Li   (Room R2)
5:15 PM Topologically optimized metasurface for characterizing two-photon distinguishability in a single shot - Jinyong Ma (Research School of Physics, The~Australian National University, Canberra, ACT 2601, Australia)   (Room R2)
4:00 PM
Focus Session - Ross Young (until 5:30 PM) (Hall C)
4:00 PM Nuclear matrix elements from lattice QCD - Phiala Shanahan   (Hall C)
4:30 PM Hadron resonances in coupled-channel scattering from quantum chromodynamics - David Wilson (University of Cambridge)   (Hall C)
5:00 PM Particle and Nuclear Physics at the MeV scale in Australia - Martin Sevior   (Hall C)
4:00 PM
Precision and Quantum Sensing Workshop - John Close (Australian National University) (until 5:30 PM) (Room R5)
4:00 PM Quantum microscopy with van der Waals heterostructures - Jean-Philippe Tetienne (RMIT University)   (Room R5)
4:30 PM Unambiguous measurement of DC field in a cold atom magnetometer with sensitivity below 1 pT/rHz - Mr Hamish Taylor (Monash University)   (Room R5)
4:45 PM Towards single-shot waveform magnetometery via quantum compressive sensors - Alexander Tritt   (Room R5)
5:00 PM The magic of three levels: Robust quantum magnetometry at ultra low frequencies - Samuel White   (Room R5)
5:15 PM Integrated optomechanical Magnetometer - Fernando Gotardo   (Room R5)
5:30 PM
Meetings (until 6:00 PM) ()
5:30 PM
Poster session (until 7:00 PM) (Exhibition Halls F & G)
5:30 PM Investigation of the Extrusion Parameters for Tellurite Optical Fibres - Jobaida Akhtar (Institute for Photonics and Advanced Sensing, The University of Adelaide, SA 5005, Australia and School of Physical Sciences, The University of Adelaide, SA 5005, Australia.)   (Exhibition Halls F & G)
5:45 PM Technology evaluation of low loss all-fiber fanouts for multicore fibers - Krzysztof Wilczyński (InPhoTech sp. z o.o., ul. Poznanska 400, 05-850 Oltarzew, Poland)   (Exhibition Halls F & G)
6:00 PM Simulating power cable damage through monitoring temperature of multimode optical fibres with a state-of-the-art distributed sensing instument - Andreas Ioannou (Cyprus University of Technology)   (Exhibition Halls F & G)
6:30 PM Visualization of glass flow during extrusion to track glass deformations - Anna Radionova (Institute for Photonics and Advanced Sensing (IPAS) & School of Physical Sciences, The University of Adelaide, Adelaide 5005, SA, Australia)   (Exhibition Halls F & G)
6:45 PM A Compact Raman System for the identification of Whisky - Kwang Jun Lee   (Exhibition Halls F & G)
6:45 PM A Rubidium Cold Focussed Ion Beam - Kaih Mitchell   (Exhibition Halls F & G)
6:45 PM A survey of methods for predicting electronic structure - Tanglaw Roman   (Exhibition Halls F & G)
6:45 PM An Interaction Quench Heat Engine Using a One-Dimensional Bose Gas - Raymon Watson   (Exhibition Halls F & G)
6:45 PM An Investigation of MEMS-based Photonic Switch Structure - Yan Liu   (Exhibition Halls F & G)
6:45 PM Atomically Thin Indium Oxide Based Nanosheets for Optoelectronics - Mr Chung Kim Nguyen (RMIT University)   (Exhibition Halls F & G)
6:45 PM Benchmarking of Different Optimizers in the Variational Quantum Algorithms for Applications in Quantum Chemistry - Mr Harshdeep Singh (IIT Kharagpur)   (Exhibition Halls F & G)
6:45 PM Bouncing droplets and liquid time crystals - Tapio Simula   (Exhibition Halls F & G)
6:45 PM Bound states in microwave QED: Crossover from waveguide to cavity regime - Pradeep Nandakumar (ARC Center for Engineered Quantum Systems and Department of Maths and Physics, University of Queensland)   (Exhibition Halls F & G)
6:45 PM Coherent multi-mode dynamics of Terahertz Quantum Cascade Lasers in Fabry Perot configuration - Carlo Silvestri (The University of Queensland)   (Exhibition Halls F & G)
6:45 PM Compilation of algorithm specific graph states for quantum circuits - Madhav Krishnan Vijayan (University of Technology Sydney)   (Exhibition Halls F & G)
6:45 PM Compositionally Manipulating Nonlinearities in Novel Optical Fibers Based on the Molten Core Method - Miranda Stone   (Exhibition Halls F & G)
6:45 PM Constraining Beyond The Standard Model Nucleon Isovector Charges - Rose Smail (The University of Adelaide)   (Exhibition Halls F & G)
6:45 PM Convergent close-coupling calculations of electrons scattering on HeH+ - Prof. Dmitry Fursa (Curtin University)   (Exhibition Halls F & G)
6:45 PM Coupled mode theory for BECs in a square bipartite optical lattice. - Abbas Hussein (ANU)   (Exhibition Halls F & G)
6:45 PM Critical Velocity and Vortex Nucleation for Superfluid Flow Past a Finite Obstacle - Charlotte Quirk   (Exhibition Halls F & G)
6:45 PM Cross sections for electron scattering from atomic tin - Haadi Umer (Curtin University)   (Exhibition Halls F & G)