XIIth Quark Confinement and the Hadron Spectrum

from Sunday, 28 August 2016 (13:00) to Sunday, 4 September 2016 (22:40)


        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
28 Aug 2016
29 Aug 2016
30 Aug 2016
31 Aug 2016
1 Sep 2016
2 Sep 2016
3 Sep 2016
4 Sep 2016
AM
08:00 --- Registration ---
08:30
Plenary - Michael Creutz (Brookhaven Lab) (until 10:30) (Aristotelis)
08:30 Welcome   (Aristotelis)
09:00 QCD with chiral imbalance: models vs. lattice - Alexander Andrianov (Saint Petersburg State University)   (Aristotelis)
09:30 Novel and innovative applications of the lattice: Calculation of Parton Distributions, proton charge radius and neutron electric dipole moment - Prof. Constantia Alexandrou (University of Cyprus and The Cyprus Institute)   (Aristotelis)
10:00 Emergent phenomena and partonic structure in hadrons - Craig Roberts (Argonne National Laboratory)   (Aristotelis)
10:30 --- Coffee Break ---
11:00
Plenary - Jose Ribeiro (Instituto Superior Técnico) (until 13:00) (Aristotelis)
11:00 HEP in the Greek classrooms - Christine Kourkoumelis (National and Kapodistrian University of Athens (GR))   (Aristotelis)
11:30 PDFs from Jefferson Lab to the LHC - Wally Melnitchouk (Jefferson Lab)   (Aristotelis)
12:00 ROUND TABLE: Nucleon tomography. What can we do better today than Rutherford 100 years ago? - Hervé Moutarde (Irfu, CEA-Saclay) Constantia Alexandrou (University of Cyrus and The Cyprus Institute) Tanja Horn (Catholic University of America) Elke-Caroline Aschenauer (BNL) Nikolaos Stefanis (Ruhr University Bochum, Germany) Ignazio Scimemi (Universidad Complutense Madrid)   (Aristotelis)
08:30
Plenary - Gastao Krein (UNESP) (until 10:30) (Aristotelis)
08:30 Roy-Steiner analysis of pion nucleon-scattering and a precision determination of the sigma-term - Prof. Ulf-G. Meißner (Univ. Bonn & FZ Jülich)   (Aristotelis)
09:00 Precision physics with QCD - Antonio Pich (IFIC, University of Valencia - CSIC)   (Aristotelis)
09:30 Review of present experimental and theoretical status of the proton radius puzzle - Prof. Richard Hill (TRIUMF, Perimeter Institute and U. Chicago)   (Aristotelis)
10:00 One and two nucleon matrix elements from lattice QCD for precision tests of the SM in NP environments - Andre Walker-Loud (LBNL)   (Aristotelis)
10:30 --- Coffee Break ---
11:00
Plenary - Joan Soto (Universitat de Barcelona) (until 13:00) (Aristotelis)
11:00 Hadron physics meets gravity - Felipe J. Llanes-Estrada (Dept. Física Teórica I, Universidad Complutense de Madrid)   (Aristotelis)
11:30 Flavour anomalies - Thomas Blake (University of Warwick)   (Aristotelis)
12:00 ROUND TABLE: Flavour anomalies - New Physics or QCD effects? - Thomas Blake (University of Warwick) Lars Hofer (Universitat de Barcelona) Sebastian Jaeger (Sussex University) Marco Gersabeck (University of Manchester (GB)) Roman Zwicky (edinburgh university) Zhaofeng Liu (Institute of High Energy Physics)   (Aristotelis)
08:30
Plenary - Wolfgang Lucha (Austrian Academy of Sciences (AT)) (until 10:45) (Aristotle University of Thessaloniki)
08:30 Welcome - Prof. Pericles A. Mitkas (Aristotle University of Thessaloniki)   (Aristotle University of Thessaloniki)
08:45 Confinement and center vortices: a review of old and new results - Prof. Jeff Greensite (San Francisco State University)   (Aristotle University of Thessaloniki)
09:15 QCD propagators and vertices from lattice QCD (in memory of Michael Müller-Preussker) - Dr Andre Sternbeck (University of Jena)   (Aristotle University of Thessaloniki)
09:45 Recent progress in understanding deconfinement and chiral symmetry breaking transitions - Edward Shuryak (Stony Brook University)   (Aristotle University of Thessaloniki)
10:15 The Chiral Magnetic Effect: from quark-gluon plasma to Dirac/Weyl semimetals - Dmitri Kharzeev   (Aristotle University of Thessaloniki)
10:45 --- Coffee Break ---
11:05
Plenary - Hideo Suganuma (Kyoto University) (until 13:05) (Aristotle University of Thessaloniki)
11:05 ROUND TABLE: Can we understand confinement and the role of anomalies by studying analog materials? - Thomas Schaefer (North Carolina State University) Antti Niemi (Uppsala University/cnrs) Maria Cristina Diamantini Trugenberger (Universita e INFN, Perugia (IT)) Dr Tin Sulejmanpasic (North Carolina State University) Dmitri Kharzeev (Stony Brook University and BNL) Vladimir Shevchenko (National Research Centre Kurchatov Institute (RU))   (Aristotle University of Thessaloniki)
12:05 Aristotle’s Apprehension of Reality - Prof. Ioannis Antoniou (Aristotle University of Thessaloniki, Mathematics Department)   (Aristotle University of Thessaloniki)
12:35 Makedonian Thombs and Palaces of King Philippos   (Aristotle University of Thessaloniki)
08:30
Plenary - Hagop Sazdjian (University Paris-Sud) (until 10:30) (Aristotelis)
08:30 Frequentist statistics in High Energy Physics - Eilam Gross (Weizmann Institute of Science (IL))   (Aristotelis)
09:00 Meson spectroscopy, resonances and scattering on the lattice - Dr Christopher Thomas (University of Cambridge)   (Aristotelis)
09:30 X, Y, Z states - Prof. Marina Nielsen (Universidade de São paulo)   (Aristotelis)
10:00 Review on exotic hadrons - Sebastian Neubert (Ruprecht-Karls-Universitaet Heidelberg (DE))   (Aristotelis)
10:30 --- Coffee Break ---
11:00
Plenary - Antonio Vairo (TUM) (until 13:00) (Aristotelis)
11:00 Challenges in Heavy Flavor and Quarkonium Production in p+p and p+Pb Collisions at the LHC - Ramona Vogt (LLNL)   (Aristotelis)
11:30 Dark matter at the LHC - Michael Kramer (RWTH Aachen University)   (Aristotelis)
12:00 Flavor Physics and Flavor Anomalies: Beyond the Standard Model - Matthias Neubert (Johannes Gutenberg University)   (Aristotelis)
12:30 Model-Independent Simplified Limits on Resonances at the LHC - Elizabeth Simmons (Michigan State University)   (Aristotelis)
08:30
Plenary - Manfried Faber (Vienna University of Technology) (until 10:30) (Aristotelis)
08:30 Frontiers of finite temperature lattice QCD - Szabolcs Borsanyi (University of Wuppertal)   (Aristotelis)
09:00 Jets at the LHC - Wouter Waalewijn (University of Amsterdam)   (Aristotelis)
09:30 Neutron Matter from Low to High Density - Dr Joseph Carlson (Los Alamos National Lab)   (Aristotelis)
10:00 QCD kinetic theory and its applications - Eero Aleksi Kurkela (CERN)   (Aristotelis)
10:30 --- Coffee Break ---
11:00
Plenary - Alexander Andrianov (Saint Petersburg State University) (until 13:00) (Aristotelis)
11:00 EFT for heavy probes in a hot QCD plasma and in the early universe - Miguel Ángel Escobedo Espinosa (Institut de Physique Théorique)   (Aristotelis)
11:30 Probing the Quark-Gluon Plasma at the LHC with heavy flavor observables - Johanna Stachel (Ruprecht-Karls-Universitaet Heidelberg (DE))   (Aristotelis)
12:00 ROUND TABLE: Collectivity in Small Systems - Piotr Bozek (AGH University of Science and Technology) Roberta Arnaldi (Universita e INFN Torino (IT)) Soeren Schlichting (Brookhaven National Lab) Jean-Yves Ollitrault (CNRS) Wilke van der Schee (MIT) Wei Li (Rice University (US)) Denes Molnar (Purdue University)   (Aristotelis)
08:15
Plenary - Hugo Reinhardt (Universität Tübingen) (until 10:15) (Aristotelis)
08:15 Summary - Nora Brambilla   (Aristotelis)
08:45 Overview of FAIR physics - Klaus Peters (Institut fuer Experimentalphysik I)   (Aristotelis)
09:15 Approaching precision information on the QCD phase diagram - Peter Braun-Munzinger (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE))   (Aristotelis)
09:45 Beam Energy Scan and Future Plans of RHIC - Dr Rachid Nouicer (Brookhaven National Laboratory)   (Aristotelis)
10:15 --- Coffee Break ---
10:35
Plenary - Yiota Foka (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE)) (until 12:40) (Aristotelis)
10:35 Experimental perspectives for the study of QCD matter at high net-baryon densities - Volker Friese (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE))   (Aristotelis)
11:00 Heavy ion experiments at NICA JINR - Dr Oleg Rogachevskiy (JINR)   (Aristotelis)
11:25 Future plans for heavy-ion physics at LHC - Wei Li (Rice University (US))   (Aristotelis)
11:55 AFTER@CERN - Barbara Antonina Trzeciak (Utrecht University)   (Aristotelis)
12:10 The November Revolution - Alvaro De Rujula (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (CSIC) (ES))   (Aristotelis)
08:30
Satellite Workshop: Accelerators Revealing the QCD Secrets (until 10:45) ()
08:30 Introduction: Setting the Stage - Andrei Seryi (University of Oxford (GB))   ()
09:15 The LHC - Mirko Pojer (CERN)   ()
10:00 HL-LHC accelerator physics challenges - Yannis Papaphilippou (CERN)   ()
10:45 --- Coffee Break ---
11:15
Satellite Workshop: Accelerators Revealing the QCD Secrets - Emmanuel Tsesmelis (CERN) (until 13:30) ()
11:15 Future Circular Collider Study - Frank Zimmermann (CERN)   ()
12:00 High Field Magnets for the Future Circular Collider - Gijs De Rijk (CERN)   ()
12:45 LHeC and FCChe: overview of the performances, designs and challenges - Dario Pellegrini (CERN)   ()
PM
13:00
Student Lectures - Yiota Foka (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE)) (until 20:15) (Amfitrion II)
13:00 Introduction to Nonrelativistic effective Field Theories for QCD - Antonio Vairo (TUM)   (Amfitrion II)
14:45 Introduction to chiral QCD - Hagop Sazdjian (University Paris-Sud)   (Amfitrion II)
17:00 Introduction to Large N QCD - Jose Luis Goity (Hampton University/Jefferson Lab)   (Amfitrion II)
19:15 General Relativity and Gravitational Waves - Alvaro De Rujula (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (CSIC) (ES))   (Amfitrion II)
13:00 --- Lunch ---
15:00
Section A -Prof. Jeff Greensite (San Francisco State University) (until 17:00) (Alexandros II)
15:00 On Schwinger-Dyson equations for QCD in Coulomb gauge from local action - Prof. Daniel Zwanziger (New York University)   (Alexandros II)
15:30 Hamiltonian Approach to QCD in Coulomb gauge at finite temperatures - Hugo Reinhardt (Universität Tübingen)   (Alexandros II)
16:00 Deconfinement and chiral transition in AdS/QCD wall models supplemented with a magnetic field - David Dudal   (Alexandros II)
16:30 Superconformal Algebraic Approach to Hadron Structure: The Perturbative-Nonperturbative Interface in QCD - Guy de Teramond (University of Costa Rica)   (Alexandros II)
15:00
Section B - Jose Luis Goity (Hampton University/Jefferson Lab) (until 17:00) (Aristotelis II)
15:00 Light-front field theory in the description of hadrons - Chueng Ji (North Carolina State University)   (Aristotelis II)
15:30 Recent results on the meson and baryons spectrum from lattice QCD - Daniel Mohler (Fermilab)   (Aristotelis II)
16:00 Hadronic matrix elements and distribution amplitudes from lattice QCD - Sara Collins (University of Regensburg)   (Aristotelis II)
16:30 Nucleon matrix elements and charges in lattice QCD - Constantia Alexandrou   (Aristotelis II)
15:00
Section C - Antonio Vairo (TUM ) (until 17:00) (Alexandros I)
15:00 Open-charm production measurements in pp, p-Pb and Pb-Pb collisions with ALICE at the LHC - Elisa Meninno (Universita e INFN, Salerno (IT))   (Alexandros I)
15:20 Open charm meson and baryon spectroscopy from lattice QCD - Gunnar Bali (Universität Regensburg)   (Alexandros I)
15:40 Rare $B$ meson decays on the lattice - Andria Agadjanov   (Alexandros I)
16:00 Form factors and differential distributions in rare radiative leptonic B-decays - Anastasiia Kozachuk (M.V. Lomonosov Moscow State University (RU))   (Alexandros I)
16:20 Heavy quark physics from Fermilab/MILC collaboration - Alexei Bazavov (Brookhaven National Laboratory)   (Alexandros I)
16:40 Scattering of charmed mesons from lattice QCD - Dr Graham Moir (University of Cambridge)   (Alexandros I)
15:00
Section D - Edmond Iancu (CEA/IRFU,Centre d'etude de Saclay Gif-sur-Yvette (FR)) (until 17:00) (Aristotelis I)
15:00 Transport at low and high opacity and the elliptic flow - Denes Molnar (Purdue University)   (Aristotelis I)
15:30 Early thermalisation, hydrodynamics, and energy loss in holographic heavy ion collisions - Wilke van der Schee (MIT)   (Aristotelis I)
16:00 Thermalization in a holographic Confining Theory - Ilias Kyritsis (University of Crete (GR) and APC (FR))   (Aristotelis I)
16:30 Hydrodynamization and isotropization in HIC - Yan Zhu (University of Jyvaskyla)   (Aristotelis I)
15:00
Section E - Marco Gersabeck (University of Manchester (GB)) (until 17:00) (Amfitrion I)
15:00 Quark flavour anomalies of the SM - Marcin Chrzaszcz (Universitaet Zuerich (CH), Institute of Nuclear Physics (PL))   (Amfitrion I)
15:20 Quark flavour anomalies - Sebastian Jaeger (University of Sussex)   (Amfitrion I)
15:45 The b-->s l l anomalies: New physics or hadronic effects? - Lars Hofer   (Amfitrion I)
16:05 Lattice QCD and quark flavour anomalies of the SM - Zhaofeng Liu (Institute of High Energy Physics)   (Amfitrion I)
16:25 Studies of the ttH production at 13 TeV by CMS - Predrag Cirkovic (inca Institute of Nuclear Sciences in Belgrade, Serbia)   (Amfitrion I)
16:40 Precision measurements of top quark production with the ATLAS detector - Philipp Stolte (Goettingen)   (Amfitrion I)
16:55 --- Empty ---
15:00
Section F - Thomas Cohen (University of Maryland) (until 17:00) (Clio)
15:00 Chiral transport of neutrinos in supernovae - Naoki Yamamoto (Keio University)   (Clio)
15:30 Dense nuclear and quark matter in holographic QCD - Andreas Schmitt (University of Southampton)   (Clio)
16:00 Quark matter Equation of State from perturbation theory - Aleksi Vuorinen   (Clio)
16:30 The scenario of two families of compact stars - Giuseppe Pagliara   (Clio)
15:00
Section G - Domenec Espriu Climent (University of Barcelona (ES)) (until 17:00) (Erato)
15:00 Strongly-interacting mirror fermions at the LHC - Dr George Triantaphyllou (National Technical University of Athens)   (Erato)
15:30 Strongly interacting EWSBS resonances in the diphoton channel - Rafael Delgado (Universidad Complutense de Madrid (UCM))   (Erato)
16:00 Sum-rule constraints on possible (750 GeV?) diphoton resonances at the LHC - Juan José Sanz-Cillero (Instituto de Física Teórica UAM-CSIC)   (Erato)
16:30 On a strong coupling property of QCD - Thierry Grandou (UMR-CNRS-7335, INLN, France)   (Erato)
17:00 --- Coffee Break ---
17:30
Section A - Dmitry Antonov (Petersburg Nuclear Physics Institute (PNPI)) (until 20:00) (Alexandros II)
17:30 Gauge engineering and propagators - Prof. Axel Maas (University of Graz)   (Alexandros II)
18:00 From QCD's n-point functions to nucleon resonances - Dr Gernot Eichmann (University of Giessen)   (Alexandros II)
18:30 Three-point functions in Yang-Mills Theory and QCD in Landau gauge - Adrian Lorenz Blum (Karl-Franzens Universität Graz)   (Alexandros II)
18:50 Chiral symmetry breaking in continuum QCD - Mario Mitter (Univ. Heidelberg)   (Alexandros II)
19:10 Dyson-Schwinger approach to Hamiltonian QCD - Davide Campagnari (Universität Tübingen)   (Alexandros II)
19:30 --- Empty ---
17:30
Section B - Hagop Sazdjian (University Paris-Sud) (until 20:00) (Amfitrion II)
17:30 Roy-Steiner-equation analysis of pion-nucleon scattering - Jacobo Ruiz de Elvira (HISKP, Bonn University)   (Amfitrion II)
18:00 CANCELLED Unitary coupled channel approach to diffractive scattering and its application to axial vector states - Ed Berger (Argonne National Laboratory (US))   (Amfitrion II)
18:30 CANCELLED: The anomalous triangle singulrity and its implications of threshold enhancements - Qiang Zhao (Insitute of High Energy Physics, Chinese Academy of Sciences)   (Amfitrion II)
19:00 Pion-eta scalar-isovector 3-coupled channel amplitude fitted to branching ratio as and threshold plus subthreshold parameters - Dr Robert Kaminski (Institute of Nuclear Physics PAS, Krakow, Poland)   (Amfitrion II)
19:20 Properties of exotic and non-exotic quark-bilinears within the Dyson-Schwinger--Bethe-Salpeter equation approach - Thomas Hilger   (Amfitrion II)
19:40 --- Empty ---
17:30
Section B - Nikolaos Stefanis (Ruhr University Bochum, Germany) (until 20:00) (Aristotelis II)
17:30 Meson Form Factors and Deep Exclusive Meson Production Experiments - Prof. Tanja Horn (Catholic University of America)   (Aristotelis II)
18:00 Inclusive Cross Sections, Parton Density Functions and the strong coupling at HERA - Stefan Schmitt (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Aristotelis II)
18:20 Nucleon structure functions and longitudinal spin asymmetries - Harleen Dahiya (Dr. B.R. Ambedkar National Institute of Technology)   (Aristotelis II)
18:40 Pion-photon transition form factor at low-mid momenta within collinear QCD - Sergey Mikhailov (Joint Institute for Nuclear Research)   (Aristotelis II)
19:10 Neutral pion form factor measurement by the NA62 experiment - Monica Pepe (INFN Perugia (IT))   (Aristotelis II)
19:30 Electromagnetic transition form factor and radiative corrections in decays of neutral pions - Mr Tomas Husek (Charles University (CZ))   (Aristotelis II)
19:50 --- Empty ---
17:30
Section C - Antonio Vairo (TUM) (until 20:00) (Alexandros I)
17:30 Isospin-breaking in the decay constants of heavy mesons from QCD sum rules - Dmitri Melikhov (HEPHY)   (Alexandros I)
17:50 D and B mesons masses in chiral perturbation theory with heavy quark symmetry - Dr Mohammad Alhakami (KACST)   (Alexandros I)
18:30 The bottom-quark mass from non-relativistic sum rules at NNNLO - Jan Piclum (University of Siegen)   (Alexandros I)
18:50 Short-distance current correlators on the lattice - Shoji Hashimoto (KEK)   (Alexandros I)
19:10 Experimental highlights: Heavy Quark Physics in Heavy-Ion collisions at RHIC - Dr Rachid Nouicer (Brookhaven National Laboratory)   (Alexandros I)
19:30 --- Empty ---
17:30
Section D - Piotr Bozek (AGH University of Science and Technology) (until 20:00) (Aristotelis I)
17:30 The flow paradigm - Jean-Yves Ollitrault (CNRS)   (Aristotelis I)
18:00 Overview of experimental results on collective flow with identified particles at RHIC and the LHC - Panos Christakoglou (Nikhef National institute for subatomic physics (NL))   (Aristotelis I)
18:30 Collectivity / hydrodynamics - Wojciech Florkowski (Institute of nuclear Physics, Krakow)   (Aristotelis I)
19:00 Overview of collectivity in small systems - Wei Li (Rice University (US))   (Aristotelis I)
19:30 Anisotropic hydrodynamics - Dr Michael Strickland (Kent State University)   (Aristotelis I)
17:30
Section E -Prof. Martha Constantinou (Temple University) Felipe J. Llanes-Estrada (Universidad Complutense de Madrid) Marco Gersabeck (University of Manchester (GB)) (until 20:00) (Amfitrion I)
17:30 CANCELLED: Perturbative and non-perturbative QCD parameters in Dispersive model. - Prof. Mohammad Ebrahim Zomorrodian (Ferdowsi University of Mashhad)   (Amfitrion I)
17:45 Search for heavy resonances in vector boson scattering - Guangyi Zhang (University of Science and Technology of China (CN))   (Amfitrion I)
18:00 Measurement of the WZ boson pair production cross section at 13 TeV and limits on anomalous triple gauge couplings with the ATLAS detector - Dimitrios Iliadis (Aristotle Univ. of Thessaloniki (GR))   (Amfitrion I)
18:15 Measurement of the ZZ(*) production cross section in the four lepton channel at 8 TeV and 13 TeV and limits on anomalous triple gauge couplings with the ATLAS detector - Kostas Kordas (Aristotle Univ. of Thessaloniki (GR))   (Amfitrion I)
18:30 --- Break ---
18:45 Recent progress on QCD inputs for axion phenomenology - Massimo D'Elia (University of Pisa)   (Amfitrion I)
19:05 Controlling quark mass determinations non-perturbatively in three-flavour QCD - Patrick Fritzsch (IFT, UAM-CSIC)   (Amfitrion I)
19:20 Constraining anomalous Higgs couplings at high and low energy - Dr Emanuele Mereghetti (LANL)   (Amfitrion I)
19:35 Observation of Anomalous Internal Pair Creation in $^8$Be: A Possible Signature of a Light, Neutral Boson - Attila Krasznahorkay (Inst. for Nucl. Res., Hung. Acad of Sci. (MTA-Atomki))   (Amfitrion I)
19:55 --- Discussion ---
17:30
Section G -Prof. Ilias Kyritsis (University of Crete (GR) and APC (FR)) (until 20:00) (Erato)
17:30 Strong dynamics on the lattice - Daniel Nogradi   (Erato)
18:00 Infrared behaviors of two color gauge theory - Kimmo Tuominen (University of Helsinki)   (Erato)
18:30 Composite Higgs Dynamics on the Lattice - Claudio Pica (University of Southern Denmark)   (Erato)
19:00 Inverse magnetic catalysis in holographic models of QCD - Kiminad Mamo (University of Illinois at Chicago)   (Erato)
19:30 Axion cosmology from lattice QCD - Sandor Katz (Eotvos University)   (Erato)
20:00 --- Welcome Drink ---
13:00 --- Lunch ---
15:00
Section A: Focus Subsection - Vladimir Shevchenko (National Research Centre Kurchatov Institute (RU)) (until 17:00) (Alexandros II)
15:00 Some Relations for Quark Confinement and Chiral Symmetry Breaking in QCD - Hideo Suganuma (Kyoto U)   (Alexandros II)
15:30 Chiral Magnetic Effect in Condensed Matters - Dmitri Kharzeev (Stony Brook University)   (Alexandros II)
16:00 Towards overcoming the Monte Carlo sign problem with tensor networks - the case of the two-flavour Schwinger model with chemical potential - Dr Krzysztof Cichy (Goethe University Frankfurt)   (Alexandros II)
16:30 CANCELLED: Folding proteins at the speed of life - Prof. Antti Niemi (Uppsala University/cnrs)   (Alexandros II)
15:00
Section B - Nikolaos Stefanis (Ruhr University Bochum, Germany) (until 17:00) (Aristotelis II)
15:00 Concurrent approaches to Generalized Parton Distribution modeling: the pion's case - Dr Hervé MOUTARDE (Irfu, CEA, Université Paris-Saclay)   (Aristotelis II)
15:30 The transverse momentum dependent distribution functions of partons. Status and prospects - Ignazio Scimemi (Universidad Complutense (ES))   (Aristotelis II)
16:00 Recent experimental results on hadron structure, GPDs and TMDs - Gerhard Mallot (CERN)   (Aristotelis II)
16:30 --- Empty ---
15:00
Section C - Joan Soto (Universitat de Barcelona) (until 17:00) (Alexandros I)
15:00 pNRQCD determination of E1 radiative transitions - Sebastian Steinbeißer (Technische Universität München)   (Alexandros I)
15:20 Recent Results on Bottomonium Studies at Belle - Dr Simon Eidelman (Budker Institute and Novosibirsk State University)   (Alexandros I)
15:40 Relativistic two-body calculation of bottomonium radiative decays - Dr Emanuele Sorace (INFN- Firenze)   (Alexandros I)
16:00 Poincare invariance in low-energy effective field theories for QCD - Sungmin Hwang (Technical University of Munich)   (Alexandros I)
16:20 Effective field theory for long-range properties of bottomonium states - Gastao Krein (UNESP)   (Alexandros I)
16:40 --- Empty ---
15:00
Section D - Aleksi Vuorinen (University of Helsinki) (until 17:10) (Aristotelis I)
15:00 Resummation of large higher order corrections in non-linear QCD evolution - DIONYSIS TRIANTAFYLLOPOULOS (ECT*)   (Aristotelis I)
15:30 Initial conditions in AA and pA collisions - Tuomas Lappi (University of Jyvaskyla)   (Aristotelis I)
16:00 Multiplicity dependence of light flavor hadron production in proton-proton collisions measured with ALICE - Marek Chojnacki (University of Copenhagen (DK))   (Aristotelis I)
16:20 Initial state effects in small systems (pp,pA) - Soeren Schlichting (Brookhaven National Lab)   (Aristotelis I)
16:50 Neutral meson production measurements with the ALICE/LHC detector - Paraskevi Ganoti (National and Kapodistrian University of Athens (GR))   (Aristotelis I)
15:00
Section D - Chihiro Sasaki (University of Wroclaw) (until 17:00) (Amfitrion II)
15:00 Lattice calculation of the Polyakov loop and Polyakov loop correlators - Dr Johannes Heinrich Weber (Munich University of Technology (TUM))   (Amfitrion II)
15:30 The axial anomaly and topology in finite temperature QCD - Sayantan Sharma (BNL)   (Amfitrion II)
16:00 Chiral symmetry restoration from the hadronic regime - Angel Gomez Nicola (Universidad Complutense Madrid)   (Amfitrion II)
16:20 Parity doubling of nucleons and Delta baryons across the deconfinement phase transition - Davide De Boni (Swansea University)   (Amfitrion II)
16:40 Geometrical clusterization and deconfinement phase transition in SU(2) gluodynamics - Oleksii Ivanytskyi (National Academy of Sciences of Ukraine (UA))   (Amfitrion II)
15:00
Section F - Laura Fabbietti (Technische Universitaet Muenchen (DE)) (until 17:00) (Clio)
15:00 The symmetry energy at suprasaturation density and the ASY-EOS experiment at GSI: - Enrico De Filippo (INFN-Sezione di Catania)   (Clio)
15:30 HADES experiment probing baryonic matter at SIS18 : overview of results - Piotr Salabura (IFUJ)   (Clio)
16:00 Investigation of the low-energy kaons hadronic interactions in light nuclei by AMADEUS - Kristian Piscicchia (INFN - National Institute for Nuclear Physics)   (Clio)
16:30 Experimental results from single and multinucleonic K- absorptions with the KLOE Drift Chamber - Oton Vazquez Doce (Technische Universitaet Muenchen (DE))   (Clio)
15:00
Section G - Francesco Nitti (APC, Université Paris VII) (until 17:00) (Erato)
15:00 Euler anomaly from central charge flow in N=1 gauge theories and beyond - Roman Zwicky (edinburgh university)   (Erato)
15:30 Consistent Perturbative Fixed Point Calculations in QCD and supersymmetric QCD - Dr Thomas Ryttov (CP3 - Origins)   (Erato)
16:00 Theta angle in holographic QCD - Matti Jarvinen (Ecole Normale Superieure, Paris)   (Erato)
16:30 --- Empty ---
17:10 --- Coffee Break ---
17:30
Section A - Manfried Faber (Vienna University of Technology) (until 19:30) (Alexandros II)
17:30 On lowest Landau level dominance in QCD - Falk Bruckmann (U Regensburg)   (Alexandros II)
18:00 Dyons and Roberge - Weiss transition in lattice QCD - Vitaly Bornyakov (IHEP)   (Alexandros II)
18:30 Confinement and Chiral Symmetry Breaking from an ensemble of interacting Instanton-dyons(monopoles) in SU(2) QCD - Rasmus Larsen (Stony Brook University)   (Alexandros II)
18:50 Asymptotic freedom in the Hamiltonian approach to binding of colour - Maria Gomez Rocha   (Alexandros II)
19:10 CANCELLED: suitability of quadratic gauge for non-perturbative QCD - Mr Haresh Raval (Indian Institute of Technology Bombay)   (Alexandros II)
17:30
Section B - Jose Luis Goity (Hampton University/Jefferson Lab) (until 19:30) (Aristotelis II)
17:30 Exotic Hadrons and Large Nc QCD - Thomas Cohen (University of Maryland)   (Aristotelis II)
17:50 On the description of the exotic states within QCD sum rules - Dmitri Melikhov (HEPHY)   (Aristotelis II)
18:10 Dispersive approach to QCD and hadronic contributions to electroweak observables - Alexander Nesterenko (Joint Institute for Nuclear Research)   (Aristotelis II)
18:30 OPE of Green functions in the odd sector of QCD - Tomas Kadavy (Charles University in Prague)   (Aristotelis II)
18:50 Scheme variations of the QCD coupling and phenomenological applications - Dr Matthias Jamin (ICREA & IFAE)   (Aristotelis II)
19:10 A data-driven model-independent approach to $\pi^{0}, \eta$ and $\eta^{\prime}$ single and double Dalitz decays - Dr Rafel Escribano (Universitat Autònoma de Barcelona)   (Aristotelis II)
17:30
Section B - Hartmut Wittig (JGU Mainz) (until 19:30) (Clio)
17:30 Hadron Scattering, Resonances and QCD - Raul Briceno (Thomas Jefferson National Accelerator Facillity)   (Clio)
18:00 Finite-volume techniques in lattice hadron spectroscopy - Max Hansen   (Clio)
18:30 The Neutron Electric Dipole Moment from lattice QCD - Dr Andreas Athenodorou (University of Cyprus)   (Clio)
18:50 CANCELLED: Polarizability of pseudoscalar mesons from the lattice calculations - Dr Elena Luschevskaya (State Scientific Center of Russian Federation - Institute of Theoretical and Experimental Physics)   (Clio)
19:10 H-dibaryon spectroscopy using modern lattice methods - Dr Parikshit Junnarkar (Helmholtz-Institute Mainz)   (Clio)
17:30
Section C - Pavel Pakhlov (Lebedev's Physical Institute) (until 19:30) (Alexandros I)
17:30 Production and decay of $\eta_c$ states at LHCb - Sebastian Neubert (Ruprecht-Karls-Universitaet Heidelberg (DE))   (Alexandros I)
17:50 $eta_c$ production at the LHC challenges nonrelativistic-QCD factorization - Zhiguo He (Hamburg University)   (Alexandros I)
18:10 --- Empty ---
17:30
Section D -Prof. Ilias Kyritsis (University of Crete (GR) and APC (FR)) (until 19:40) (Aristotelis I)
17:30 Semiholography for heavy ion collisions - Ayan Mukhopadhyay (Vienna University of Technology)   (Aristotelis I)
18:00 Late time thermalization in the Quark Gluon Plasma - Umut Gursoy   (Aristotelis I)
18:30 Holographic energy loss in nonconformal confining theories - Francesco Nitti   (Aristotelis I)
19:00 QGP tomography through high momentum probes - Magdalena Djordjevic (Institute of Physics Belgrade)   (Aristotelis I)
19:30 Discussion - Marek Chojnacki (University of Copenhagen (DK)) Wei Li (Rice University (US)) Ilias Kyritsis (University of Crete (GR) and APC (FR)) Oliver Busch (University of Tsukuba (JP))   (Aristotelis I)
17:30
Section D - Jacopo Ghiglieri (Universitaet Bern (CH)) (until 19:40) (Amfitrion II)
17:30 Quarkonia at T>0 and lattice QCD - Alexander Rothkopf (Heidelberg University)   (Amfitrion II)
18:00 Quarkonium Production at RHIC - Anthony Frawley (Florida State University)   (Amfitrion II)
18:30 From p-A to A-A: an experimental overview on quarkonium at LHC - Roberta Arnaldi (Universita e INFN Torino (IT))   (Amfitrion II)
18:50 Heavy-flavour productions in the relativistic heavy ion collisions in LHC - Shingo Sakai (Istituto Nazionale Fisica Nucleare Frascati (IT))   (Amfitrion II)
19:20 Bottomonia suppression in 2.76 TeV Pb-Pb collisions - Radoslaw Ryblewski (Institute of Nuclear Physics PAN)   (Amfitrion II)
17:30
Section E - Felipe J. Llanes-Estrada (Universidad Complutense de Madrid) (until 19:30) (Amfitrion I)
17:30 Hadronic light-by-light contribution to muon (g-2) - Dr Peter Stoffer (HISKP, Uni Bonn)   (Amfitrion I)
17:50 The Muon g-2 Experiment at Fermilab - Antoine Chapelain (Cornell University)   (Amfitrion I)
18:10 Qweak: First Direct Measurement of the Proton's Weak Charge - Wade Duvall (Virginia Tech)   (Amfitrion I)
18:30 Recent Progress on Intrinsic Charm - Dr Timothy Hobbs (University of Washington)   (Amfitrion I)
18:50 Hadronic structure corrections to precision tests of Standard Model at low energies - Vladimir Pascalutsa (University of Mainz)   (Amfitrion I)
19:10 Effective field theories for muonic hydrogen - Clara Peset (UAB/IFAE)   (Amfitrion I)
19:25 --- Empty ---
19:40
Poster Session and Wine Tasting (until 21:40) (Terrace)
20:20 Flow anisotropy due to momentum deposition in ultra-relativistic nuclear collisions - Boris Tomasik (Univerzita Mateja Bela (SK))   (Terrace)
20:40 Event shape sorting - Boris Tomasik (Univerzita Mateja Bela (SK))   (Terrace)
21:10 Poster: Studies of Λc production in pp and p-Pb collisions with ALICE at the LHC - Elisa Meninno (Universita e INFN, Salerno (IT))   (Terrace)
21:20 CANCELLED: Thermal Behaviors of the Strong Form Factors of Charmonium and Charmed Beauty Mesons from Three Point Sum Rules - Prof. Elsen Veli Veliev (Kocaeli University)   (Terrace)
21:20 Charmed mesons at finite temperature and chemical potential - Mr Fernando Serna (Institute for Theoretical physics of São Paulo Statate University)   (Terrace)
21:20 Chiral magnetic effect and anomalous transport from real-time lattice simulations - Soeren Schlichting (Brookhaven National Lab) Sayantan Sharma (BNL)   (Terrace)
21:20 Chiral symmetry breaking in continuum QCD - Mario Mitter (Univ. Heidelberg)   (Terrace)
21:20 Confinement in F4 exceptional gauge group using domain structures - Dr Shahnoosh Rafibakhsh (Plasma Physics Research Center, Science and Research Branch, Azad University) Mr Shahlaei Amir (Plasma Physics Research Center, Science and Research Branch, Azad University)   (Terrace)
21:20 Coupled channel model of the scalar isovector meson photoproduction - Dr Lukasz Bibrzycki (Pedagogical University of Cracow)   (Terrace)
21:20 Coupling of $t\bar t$ with a strongly interacting EWSBS - Rafael Delgado (Universidad Complutense de Madrid (UCM))   (Terrace)
21:20 Exact sum rules for vector channel at finite temperature and their application to lattice QCD analysis - Dr Daisuke Satow   (Terrace)
21:20 Generalized dispersion relations for unphysical particles with complex masses - Fabio Siringo (Università degli Studi di Catania)   (Terrace)
21:20 Goldstone-type pseudoscalar mesons: instantaneous Bethe–Salpeter models - Wolfgang LUCHA   (Terrace)
21:20 H-dibaryon in Holographic QCD - Hideo Suganuma (Kyoto University)   (Terrace)
21:20 Heavy Quark Dynamics from Entropy shifts - Enrique Ruiz Arriola (Universidad de Granada)   (Terrace)
21:20 Holographic study of the QCD matter under external conditions - Alisa Katanaeva (Saint Petersburg State University)   (Terrace)
21:20 Irregularities at chemical freeze-out of hadrons as an evidence of quark-gluon plasma formation - Violetta Sagun (Bogolyubov Institute for Theoretical Physics)   (Terrace)
21:20 Magnetic susceptibility of the QCD vacuum in a nonlocal SU(3) PNJL model - Valeria Pagura (Universidad de Valencia - CSIC)   (Terrace)
21:20 Muon reconstruction performance in ATLAS at Run II - Despoina Sampsonidou (Aristotle University of Thessaloníki (GR))   (Terrace)
21:20 Numerical study of the electron and muon lateral distribution in atmospheric showers of high energy cosmic rays. - Mr Giorgos Atreidis (PhD student Aristotle University of Thessaloniki)   (Terrace)
21:20 One-loop calculations in Supersymmetric Lattice QCD - Marios Costa (University of Cyprus)   (Terrace)
21:20 Phase diagram of the Nambu--Jona-Lasinio model in the presence of explicit symmetry-breaking interactions - Joao Moreira (Center for Physics of the University of Coimbra)   (Terrace)
21:20 Prediction of an I=1 DDbar* state and relationship to the claimed Zc(3900), Zc(3885) - Francesca Aceti (IFIC - Universidad de Valencia)   (Terrace)
21:20 Predictions on the second-class current decays $\tau^{-}\to\pi^{-}\eta^{(\prime)}\nu_{\tau}$ - Dr Rafel Escribano (Universitat Autònoma de Barcelona)   (Terrace)
21:20 QCD fixed points: Banks-Zaks scenario or dynamical gluon mass generation? - John Gómez   (Terrace)
21:20 Relations among spin-1 meson decay widths from an SU(4) emergent symmetry in QCD - Hiroki Nishihara (Nagoya University)   (Terrace)
21:20 Strong Couplings of Three Mesons with Charm(ing) Involvement - Wolfgang Lucha (Austrian Academy of Sciences)   (Terrace)
21:20 Study of BBbar∗ and B∗Bbar∗ interactions in I=1 and relationship to the Zb(10610), Zb(10650) states - Francesca Aceti (IFIC - Universidad de Valencia)   (Terrace)
21:20 The dyamics of gluon plasma with center vortices - Dr Takuya Saito (Kochi University)   (Terrace)
21:20 The mass spectrum of double heavy baryons in new potential quark models - Dr Vladimir Kovalenko (St Petersburg State University (RU))   (Terrace)
21:20 The Quark propagator in QCD and QCD-like theories - Romain Contant (University of Graz)   (Terrace)
21:20 Transverse flow induced by inhomogeneous magnetic fields in the Bjorken expansion - Di-Lun Yang (RIKEN)   (Terrace)
21:20 Universal behaviour of gluon and ghost propagators in the infrared - Fabio Siringo (Università degli Studi di Catania)   (Terrace)
21:20 Zero-momentum $SU(2)$ gluon correlator at various boundary conditions - Igor Bogolubsky (Joint Institute for Nuclear Research)   (Terrace)
13:05 --- Lunch (lunch box) ---
13:20
Excursion (until 21:20) ()
13:00 --- Lunch ---
14:30
Section A -Prof. Jeff Greensite (San Francisco State University) (until 16:30) (Amfitrion I)
14:30 Towards a theoretical description of dense QCD - Owe Philipsen (Goethe-University Frankfurt)   (Amfitrion I)
15:00 The density of states approach to Lattice Gauge Theory - Roberto Pellegrini (The University of Edinburgh)   (Amfitrion I)
15:30 QCD-like theories at finite density - Prof. Lorenz von Smekal (Justus-Liebig University Giessen)   (Amfitrion I)
16:00 Polyakov line actions from SU(3) lattice gauge theory with dynamical fermions via relative weights - Dr Roman Höllwieser (NMSU/VUT)   (Amfitrion I)
14:30
Section B - Jose Luis Goity (Hampton University/Jefferson Lab) (until 16:30) (Aristotelis II)
14:30 Pion and Kaon Properties from Dyson-Schwinger Equations - Peter Tandy (Kent State University, USA)   (Aristotelis II)
15:00 Chiral-Scale Perturbation Theory and the Renormalization Group - Lewis Tunstall (University of Bern)   (Aristotelis II)
15:30 Constrains on the NLO coefficients in S=-1 sector. - Albert Feijoo (Universitat de Barcelona)   (Aristotelis II)
15:50 The role of the strange quark in the $\rho(770)$ meson - Dr Raquel Molina (The George Washington University)   (Aristotelis II)
16:10 Mesons and baryons in ultra-intense magnetic field: an evaded collapse - Prof. Boris Kerbikov (ITEP and Lebedev)   (Aristotelis II)
14:30
Section C - Pavel Pakhlov (Lebedev's Physical Institute) (until 16:30) (Amfitrion II)
14:30 Fragmentation contributions to J/psi photoproduction at HERA - Hee Sok Chung (CERN)   (Amfitrion II)
14:50 Relativistic corrections to electromagnetic heavy quarkonium production - Vladyslav Shtabovenko (TUM)   (Amfitrion II)
15:10 New observables in quarkonium production - Jean-Philippe Lansberg (IPN Orsay, Paris Sud U. / IN2P3-CNRS)   (Amfitrion II)
15:30 Approximate degeneracy of heavy-light mesons with the same $L$ - Takayuki Matsuki (Tokyo Kasei University)   (Amfitrion II)
15:50 pNRQCD at N^3LO: the potential for unequal masses and the Bc spectrum - Clara Peset (UAB/IFAE)   (Amfitrion II)
16:10 Relativistic phenomenology of meson spectra with a covariant quark model in Minkowski space - Ms Sofia Leitão (CFTP, IST, Lisbon)   (Amfitrion II)
14:30
Section D - Edmond Iancu (CEA/IRFU,Centre d'etude de Saclay Gif-sur-Yvette (FR)) (until 16:30) (Aristotelis I)
14:30 Recent progress on the understanding of the medium-induced jet evolution and energy loss in pQCD - Liliana Apolinario (Instituto Superior Tecnico (PT))   (Aristotelis I)
15:00 Event-by-event picture for the medium-induced jet evolution - Dr Miguel Ángel Escobedo Espinosa (Institut de Physique Théorique)   (Aristotelis I)
15:30 Jets in Pb-Pb collisions at ALICE - Oliver Busch (University of Tsukuba (JP))   (Aristotelis I)
15:50 Azimuthal anisotropy of long-range correlations at LHC energy in Monte Carlo model with string fusion - Vladimir Kovalenko (St. Petersburg State University (RU))   (Aristotelis I)
16:10 Evolution of the jet opening angle distribution in holographic plasma - Andrey Sadofyev (MIT)   (Aristotelis I)
14:30
Section E - Achim Schwenk (TU Darmstadt) (until 16:30) (Kalliopi)
14:30 Searching for Electric Dipole Moments - Peter Fierlinger (TU München)   (Kalliopi)
14:55 Matrix elements of quark EDM and quark chromo EDM operators using lattice QCD - Rajan Gupta (Los Alamos National Lab)   (Kalliopi)
15:20 An effective interpretation of electric dipole moments - Jordy de Vries (f)   (Kalliopi)
15:40 Higher Order Corrections to Diboson Production and anomalous Triple Gauge Couplings - Robin Roth (Karlsruher Institute of Technology)   (Kalliopi)
16:00 Probing QCD perturbation theory at high energies with continuum extrapolated lattice data - Prof. Stefan Sint (Trinity College Dublin (IE))   (Kalliopi)
16:15 A precise determination of the $N_{\rm f}=3$ QCD $\Lambda$-parameter from lattice QCD - Mattia Dalla Brida (DESY - Zeuthen)   (Kalliopi)
14:30
Special Section Future Perspectives, Upgrades, Instrumentation - Stefanos Leontsinis (University of Colorado Boulder (US)) (until 16:30) (Erato)
14:30 Upgrade of the ALICE Inner Tracking System - Pasquale Di Nezza (Istituto Nazionale Fisica Nucleare Frascati (IT))   (Erato)
14:54 MFT : a novel Muon Forward Detector for the ALICE upgrade - Stefano Panebianco (CEA/IRFU,Centre d'etude de Saclay Gif-sur-Yvette (FR))   (Erato)
15:18 Simulation and Track Reconstruction Techniques for the J-PARC muon g-2 experiment - Paschalis Tsilias (Aristotle University of Thessaloniki)   (Erato)
15:42 Identification of charged hadrons with CsI-RICH detectors in the high energy physics - Prof. Nico Di Bari (Universita e INFN (IT))   (Erato)
16:06 The Compressed Baryonic Matter experiment at FAIR - Iouri Vassiliev (GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung)   (Erato)
14:30
Special Section Statistical Methods for Physics Analysis in the XXI Century - Tommaso Dorigo (Universita e INFN, Padova (IT)) (until 16:30) (Clio)
14:30 Combination of measurements and the BLUE method - Luca Lista (INFN Sezione di Napoli)   (Clio)
15:00 Confidence intervals for the ratio of two quantities - Francisco Matorras (Instituto de Fisica de Cantabria, Santander, IFCA (ES))   (Clio)
15:30 Look Elsewhere Effect in 2D - Eilam Gross (Weizmann Institute of Science (IL))   (Clio)
16:00 A method for the construction of strongly reduced representations of ATLAS experimental uncertainties and the application thereof to the jet energy scale - Daniela Boerner (Bergische Universitaet Wuppertal (DE))   (Clio)
16:20 --- Empty ---
16:30 --- Coffee Break ---
16:50
Special Section Future Perspectives, Upgrades, Instrumentation - Pasquale Di Nezza (Istituto Nazionale Fisica Nucleare Frascati (IT)) (until 19:00) (Erato)
16:50 Future QCD Measurements at High Energy with the LHeC - Alessandro Polini (Universita e INFN, Bologna (IT))   (Erato)
17:12 Vertex detector for open charm measurements with NA61/SHINE at SPS at CERN - Dr Grigori Feofilov (St. Petersburg State University (RU))   (Erato)
17:34 The Micro Vertex Detector of the CBM Experiment - Philipp Klaus (Johann-Wolfgang-Goethe Univ. (DE))   (Erato)
17:56 Event reconstruction on many-core computer architectures - Prof. Ivan Kisel (Johann-Wolfgang-Goethe Univ. (DE))   (Erato)
18:18 Future perspectives of baryon electromagnetic structure with BES III - Stina Karin Schoenning (Uppsala University (SE))   (Erato)
18:40 FTK: the hardware Fast TracKer of the ATLAS experiment at CERN - Ioannis Maznas (Aristotle University of Thessaloníki (GR))   (Erato)
16:50
Special Section Statistical Methods for Physics Analysis in the XXI Century - Eilam Gross (Weizmann Institute of Science (IL)) (until 19:00) (Kalliopi)
16:50 Deep Learning and Bayesian Methods - Prof. Harrison Prosper (Florida State University)   (Kalliopi)
17:20 Bayesian non parametric modelling of the double Higgs production - Bruno Scarpa (Università di Padova)   (Kalliopi)
17:50 Unfolding techniques in Particle Physics - Stefan Schmitt (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Kalliopi)
18:20 Experience with using unfolding procedures in ATLAS - Silvia Biondi (Universita e INFN, Bologna (IT))   (Kalliopi)
18:40 Classifiers for centrality determination in nucleus-nucleus and proton-nucleus collisions - Igor Altsybeev (St. Petersburg State University (RU))   (Kalliopi)
16:50 --- ⁣ ---
16:50 --- ⁣ ---
16:50 --- ⁣ ---
16:50 --- ⁣ ---
16:50 --- ⁣ ---
16:50 --- ⁣ ---
17:00
Section A - Manfried Faber (Vienna University of Technology) (until 19:00) (Amfitrion I)
17:00 Thermodynamics and the Polyakov loop in the covariant variational approach to Yang-Mills theory - Markus Quandt (Universität Tübingen)   (Amfitrion I)
17:20 Properties of QCD with nonzero chiral chemical potential - Dr Victor Braguta (ITEP)   (Amfitrion I)
17:40 QCD inspired determination of NJL-model parameters - Paul Springer (Technical University of Munich)   (Amfitrion I)
18:00 On Landau gauge Yang-Mills correlation functions - Anton Cyrol   (Amfitrion I)
18:20 The Dark Side of the Propagators: exploring their analytic properties by a massive expansion - Fabio Siringo (Università degli Studi di Catania)   (Amfitrion I)
18:40 CANCELLED:The pseudoscalar meson octet in term of SU(N) Gauge Invariant Lagrangian - Prof. Andrew Koshelkin (National Research Nuclear University (MEPhI))   (Amfitrion I)
17:00
Section A: Focus Subsection - Thomas Schaefer (North Carolina State University) (until 19:00) (9th floor)
17:00 Higgsless superconductivity from topological defects in compact BF terms - Dr Maria Cristina Diamantini (Universita e INFN, Perugia (IT))   (9th floor)
17:30 Liberation on walls in gauge theories and quantum anti-ferromagnets - Tin Sulejmanpasic   (9th floor)
18:00 CANCELLED:Gauge fixing in first order phase transition using quantum annealing - Vesna Berec (Institute of Nuclear Sciences Vinca)   (9th floor)
18:30 Protein phase structure study within gauge field theory model - Prof. Alexander Molochkov (School of Biomedicine, Far Eastern Federal University)   (9th floor)
17:00
Section B - Chueng Ji (North Carolina State University) (until 19:00) (Aristotelis II)
17:00 The RHIC Spin Program - Elke-Caroline Aschenauer (BNL)   (Aristotelis II)
17:30 Polarized Drell-Yan at COMPASS - Riccardo Longo (Universita e INFN Torino (IT))   (Aristotelis II)
17:50 Recent results from CMD-3 at VEPP-2000 - Simon Eydelman (Budker Institute of Nuclear Physics (RU))   (Aristotelis II)
18:10 Resonance production and decay in pion induced collisions with HADES - Federico Scozzi   (Aristotelis II)
18:30 $3\pi$ resonance poles from COMPASS data - Mikhail Mikhasenko (Universitaet Bonn (DE))   (Aristotelis II)
18:50 --- Empty ---
17:00
Section C - Pavel Pakhlov (Lebedev's Physical Institute) (until 19:00) (Amfitrion II)
17:00 X(3872) production in heavy ion collisions - Dr Fernando Navarra (IFUSP / São Paulo - Brazil)   (Amfitrion II)
17:20 The non-perturbative unquenched quark model - David Rodriguez Entem (University of Salamanca)   (Amfitrion II)
17:40 Exotic quarkonium states in CMS - Leonardo Cristella (Università & INFN, Bari (IT))   (Amfitrion II)
18:00 Molecular partners of the X(3872) from heavy-quark spin symmetry: a fresh look. - Vadim Baru (Ruhr University Bochum)   (Amfitrion II)
18:20 Traces of the hidden-charm S=-1 pentaquark in the Lambda_b --> J/psi eta Lambda decay - Volodymyr Magas (University of Barcelona)   (Amfitrion II)
18:40 Nuclear Effects on Tetraquark Production by Double Parton Scattering - Prof. Fabiana Carvalho (UNIFESP)   (Amfitrion II)
17:00
Section D - Aleksi Vuorinen (University of Helsinki) (until 19:00) (Aristotelis I)
17:00 NNLO calculation of the Polyakov loop - Matthias Berwein (TU Munich)   (Aristotelis I)
17:30 Recent progress in hard-thermal-loop QCD thermodynamics and collective excitations - Nan Su (Frankfurt Institute for Advanced Studies)   (Aristotelis I)
18:00 On spectral functions and transport coefficients in QCD - Jan M. Pawlowski (University of Heidelberg)   (Aristotelis I)
18:20 Effective field theory techniques applied to the hard scales of the plasmas - Cristina Manuel (CSIC-IEEC)   (Aristotelis I)
18:40 Perturbative study of the QCD phase diagram for heavy quarks at nonzero chemical potential - Julien Serreau (Université Paris Diderot)   (Aristotelis I)
17:00
Section F - Laura Fabbietti (Technische Universität München) (until 19:00) (Clio)
17:00 The EOS of neutron matter, and the effect of Lambda hyperons to neutron star structure - Stefano Gandolfi (Los Alamos National Laboratory)   (Clio)
17:30 Internal Constitution and Equation of State of Neutron-Star Crusts Within the Nuclear Energy Density Functional Theory - Nicolas Chamel (Université Libre de Bruxelles)   (Clio)
18:00 The Falsification of Chiral Nuclear Forces - Enrique Ruiz Arriola (Universidad de Granada)   (Clio)
18:30 Dark Matter as the quark nuggets in a colour superconducting phase - Prof. Ariel Zhitnitsky (University of British Columbia)   (Clio)
19:00 --- Conference Dinner ---
13:00
Plenary - Tommaso Dorigo (Universita e INFN, Padova (IT)) (until 13:30) (Aristotelis)
13:00 Irregularities at chemical freeze-out of hadrons as evidence of quark-gluon plasma formation - Violetta Sagun (Bogolyubov Institute for Theoretical Physics)   (Aristotelis)
13:06 Studies of Λc production in pp and p-Pb collisions with ALICE at the LHC - Elisa Meninno (Unversity of Salerno and INFN)   (Aristotelis)
13:13 Chiral magnetic effect and anomalous transport from real-time lattice simulations - Soeren Schlichting (Brookhaven National Lab) Sayantan Sharma (Brookhaven National Lab)   (Aristotelis)
13:19 Event shape sorting - Boris Tomasik (Univerzita Mateja Bela (SK))   (Aristotelis)
13:25 Announcement   (Aristotelis)
13:30 --- Lunch ---
15:00
Section A - Dmitry Antonov (Petersburg Nuclear Physics Institute (PNPI)) (until 17:00) (Amfitrion I)
15:00 Confinining properties of QCD in strong magnetic backgrounds - Massimo D'Elia (University of Pisa)   (Amfitrion I)
15:30 Confinement, NonAbelian monopoles, and 2D CP(N-1) model on finite length strings - Prof. Kenichi Konishi (University of Pisa)   (Amfitrion I)
16:00 Next-to-leading order corrections to the heavy quark potentials in the effective string theory - Sungmin Hwang (Technical University of Munich)   (Amfitrion I)
16:30 Detecting magnetic defects in continuum Yang-Mills theory, ensembles, and gluon topological confinement - Prof. Luis E. Oxman (Universidade Federal Fluminense)   (Amfitrion I)
15:00
Section B - Nikolaos Stefanis (Ruhr University Bochum, Germany) (until 17:00) (Aristotelis II)
15:00 Hadron Reaction and Spectroscopy Studies at JPAC - Alessandro Pilloni (Jefferson Lab)   (Aristotelis II)
15:30 Light-Meson Spectroscopy at COMPASS - Fabian Michael Krinner (Technische Universitaet Muenchen (DE))   (Aristotelis II)
16:00 CANCELLED: Baryon Spectroscopy: Recent Results and Impact - Prof. Reinhard Beck (University Bonn)   (Aristotelis II)
16:30 Recent Results on Light Meson Decays at BES III - Prof. Achim Denig (Johannes Gutenberg University Mainz)   (Aristotelis II)
15:00
Section C - Antonio Vairo (TUM) (until 17:00) (Amfitrion II)
15:00 Phenomenology of near-threshold states: a practical parametrisation for the line shapes - Alexey Nefediev (ITEP)   (Amfitrion II)
15:20 Recent charmonium results at BESIII - Beijiang Liu   (Amfitrion II)
15:40 Quarkonium hybrids in Effective Field Theories - Dr Jaume Tarrus Castella (TU Munich)   (Amfitrion II)
16:00 Heavy Hybrids: decay to and mixing with heavy quarkonium - Joan Soto (Universitat de Barcelona)   (Amfitrion II)
16:20 The Pc(4450) pentaquark-like structure and triangle singularity - Prof. Feng-Kun Guo (Institute of Theoretical Physics)   (Amfitrion II)
16:40 Pion exchange for Pc(4450)+ and related states - Timothy Burns   (Amfitrion II)
15:00
Section D - Malgorzata Anna Janik (Warsaw University of Technology (PL)) (until 17:00) (Clio)
15:00 Electromagnetic probes of the quark-gluon plasma: perturbation theory meets the lattice - Jacopo Ghiglieri (Universitaet Bern (CH))   (Clio)
15:30 Effect of magnetic field on photon production in AA collisions - Dr Bronislav Zakharov (Landau Institute)   (Clio)
15:50 Electromagnetic probes in high-energy pp and AA collisions - Thomas Peitzmann (Nikhef National institute for subatomic physics (NL))   (Clio)
16:20 Holographic photon production in heavy ion collisions - Di-Lun Yang (RIKEN)   (Clio)
16:40 Number and density of quark-gluon strings and collective effects in hadron collisions. - Dr Grigori Feofilov (St. Petersburg State University (RU))   (Clio)
15:00
Section D - Nan Su (Frankfurt Institute for Advanced Studies) (until 17:00) (Aristotelis I)
15:00 Phase diagram of dense two-color QCD within lattice simulations - Andrey Kotov   (Aristotelis I)
15:20 Temperature dependence of QGP share viscosity within lattice SU(3)-gluodynamics - Nikita Astrakhantsev (ITEP)   (Aristotelis I)
15:40 Exact sum rules for vector channel at finite temperature and their application to lattice QCD analysis - Dr Daisuke Satow (Goethe university)   (Aristotelis I)
16:00 Complex Langevin simulations of a finite density Matrix Model of QCD - Savvas Zafeiropoulos (Goethe Universitaet Frankfurt)   (Aristotelis I)
16:20 Thermal D mesons from anisotropic lattice QCD - Jon-Ivar Skullerud (National University of Ireland Maynooth)   (Aristotelis I)
16:40 Study of lattice QCD at finite baryon density using the canonical approach - Mr Aleksandr Nikolaev (School of Biomedicine, Far Eastern Federal University)   (Aristotelis I)
15:00
Section E - Emanuele Mereghetti (LANL) (until 17:00) (Kalliopi)
15:00 Chiral effective field theory for dark matter direct detection - Javier Menendez (University of Tokyo)   (Kalliopi)
15:20 Status update of the lattice determinations of nuclear matrix elements - Prof. Martha Constantinou (Temple University)   (Kalliopi)
15:40 Status and Future of Neutrinoless Double-Beta Decay Nuclear Matrix Elements - Javier Menendez (University of Tokyo)   (Kalliopi)
16:00 Advances in neutrinoless double beta decay - Dr Ralph Massarczyk (Los Alamos National Laboratory, MAJORANA collaboration)   (Kalliopi)
16:20 Neutrinoless double beta decay and particle physics - Dr Werner Rodejohann   (Kalliopi)
16:40 Recent Progress in Neutron-Antineutron Oscillation Theory - Michael Wagman   (Kalliopi)
15:00
Special Section Statistical Methods for Physics Analysis in the XXI Century - Luca Lista (INFN Sezione di Napoli) (until 17:00) (Erato)
15:00 Statistical and other experience with new structures in hadron spectra - Kai Yi (University of Iowa (US))   (Erato)
15:30 Statistical combination of experimental results in ATLAS - Stefan Gadatsch (CERN)   (Erato)
16:00 QCD multijet background modelling by hemisphere mixing - Pablo De Castro Manzano (Universita e INFN, Padova (IT))   (Erato)
16:30 The Thermal Model of Heavy Ion Collisions - Jean Cleymans (University of Cape Town)   (Erato)
17:00 --- Coffee Break ---
17:30
Section A - Dmitry Antonov (Petersburg Nuclear Physics Institute (PNPI)) (until 19:30) (Amfitrion I)
17:30 A gauge-independent Higgs mechanism and the implications for quark confinement - Kei-Ichi Kondo (Chiba University)   (Amfitrion I)
17:55 Domain wall network as QCD vacuum: confinement, chiral symmetry, hadronization - Dr Sergei Nedelko (Joint Institute for Nuclear Research, BLTP)   (Amfitrion I)
18:20 Heavy-heavy and heavy-light quarks interactions generated by QCD vacuum - Mirzayusuf Musakhanov (National University of Uzbekistan)   (Amfitrion I)
18:45 QCD Gluon Green functions free of Quantum fluctuations - Dr José Rodríguez-Quintero (University of Huelva)   (Amfitrion I)
19:10 CANCELLED: Conclusions from the simplifications provided by Effective Locality in QCD - Dr Peter Tsang (Brown University)   (Amfitrion I)
17:30
Section B - Hagop Sazdjian (University Paris-Sud) (until 19:30) (Aristotelis II)
17:30 Flavour decomposition of electromagnetic transition form factors of nucleon resonances - Dr Jorge Segovia   (Aristotelis II)
17:50 Hadron properties from nPI: towards first principles results - Dr Richard Williams (University of Giessen)   (Aristotelis II)
18:10 Quark Propagator with electroweak interactions in the Dyson-Schwinger approach - Walid Mian (University of Graz)   (Aristotelis II)
18:30 Exotic and excited states from functional approaches - Prof. Christian Fischer (Institute for Theoretical Physics, JLU Giessen)   (Aristotelis II)
18:50 --- Empty ---
17:30
Section C - Joan Soto (Universitat de Barcelona) (until 19:30) (Amfitrion II)
17:30 Description of the $X(4260)$ and $X(4360)$ mesons as a $\rho D \bar{D}$ system - Dr Melahat Bayar (Kocaeli University)   (Amfitrion II)
17:50 Multiquark resonances - Dr Alessandro Pilloni (Jefferson Lab)   (Amfitrion II)
18:10 CANCELLED: Prediction of a Zc(4000) D∗Dbar∗ state and relationship to the claimed Zc(4025) - Francesca Aceti (IFIC - Universidad de Valencia)   (Amfitrion II)
18:30 $Z_c(3900)$: theory, experiment, lattice - Prof. Feng Kun Guo (Beijing, Inst. Theor. Phys.)   (Amfitrion II)
18:50 Investigating the Structure of X(4140) in QCD - Dr Huseyin Dag (Ozyegin University, Istanbul)   (Amfitrion II)
19:10 QCD threshold logarithms analystic resumming - Prof. Giulia Ricciardi (Dipartimento di Fisica E Pancini Università di Napoli Federico II)   (Amfitrion II)
17:30
Section D - Malgorzata Anna Janik (Warsaw University of Technology (PL)) (until 19:30) (Aristotelis I)
17:30 Flavor correlations and the QCD phase structure - Dr Chihiro Sasaki (University of Wroclaw)   (Aristotelis I)
18:00 The QCD equation of state and fluctuations of conserved charges at non-zero temperature and density - Christian Schmidt (University of Bielefeld)   (Aristotelis I)
18:30 Recent results from the NA61/SHINE strong interaction physics programme - Evgeny Andronov (St. Petersburg State University (RU))   (Aristotelis I)
18:50 Yang-Mills correlation functions at non-zero temperature - Markus Huber (University of Graz)   (Aristotelis I)
19:10 The QCD equation of state at finite density from analytical continuation - Jana Günther (University of Wuppertal)   (Aristotelis I)
17:30
Section F - Andreas Schmitt (University of Southampton) (until 19:30) (Clio)
17:30 From Nuclei to Neutron-Stars: Short-Range Fermion Correlations - Or Hen (Massachusetts Institute of Technology)   (Clio)
18:00 Fluxtubes in a proton superconductor coupled to a neutron superfluid - Mr Alexander Haber (Vienna University of Technology)   (Clio)
18:30 Superfluid vortices in dense quark matter - Andreas Windisch (Washington University in St Louis)   (Clio)
19:00 Effects of Induced Surface Tension in Nuclear and Hadron Matter - Violetta Sagun (Bogolyubov Institute for Theoretical Physics)   (Clio)
17:30
Section G - Domenec Espriu Climent (University of Barcelona (ES)) (until 19:30) (Erato)
17:30 Constraining effective actions via scattering amplitudes - Andrea Guerrieri (INFN and University of Roma Tor Vergata)   (Erato)
18:00 "Crossover between local and non-local scaling regimes in turbulent compressible fluid: Renormalization group analysis - Dr Nikolay Gulitskiy (Saint Petersburg State University)   (Erato)
18:30 Integrating out resonances in strongly-coupled electroweak scenarios - Ignasi Rosell (Universidad CEU Cardenal Herrera & IFIC, Valencia)   (Erato)
19:00 --- Empty ---
17:30
Special Section Statistical Methods for Physics Analysis in the XXI Century - Tommaso Dorigo (Universita e INFN, Padova (IT)) (until 19:30) (Kalliopi)
17:30 Statistical significance estimation of a signal within the GooFit framework on GPUs - Leonardo Cristella (Università & INFN, Bari (IT))   (Kalliopi)
17:50 The inverse bagging algorithm - Pietro Vischia (LIP Laboratorio de Instrumentacao e Fisica Experimental de Part)   (Kalliopi)
18:10 The Matrix Element Method in the LHC era - Sebastien Wertz (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE))   (Kalliopi)
18:40 Machine Learning Software Development in High Energy Physics - Dr Sergei Gleyzer (University of Florida (US))   (Kalliopi)
19:10 Wrapping up - Tommaso Dorigo (Universita e INFN, Padova (IT))   (Kalliopi)
20:00 --- Opera gala ---
12:40
Closing Conference (until 13:00) (Aristotelis)
13:00 --- Lunch ---
15:00
Satellite Workshop: Accelerators Revealing the QCD Secrets (until 17:00) ()
15:00 Colliding relativistic nuclei: selected remarks on future opportunities and challenges - Peter Braun-Munzinger (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE))   ()
15:45 Delineating the QCD phase diagram with data from different accelerators - Jean Cleymans (University of Cape Town)   ()
16:15 Near and Far Future of Colliding Nuclear Beams at LHC and FCC - John Jowett (CERN)   ()
17:00 --- Coffee Break ---
17:20
Satellite Workshop: Accelerators Revealing the QCD Secrets (until 20:40) ()
17:20 The Spin Structure of the Proton: What RHIC and EIC can teach us - Elke-Caroline Aschenauer (BNL)   ()
18:05 HL-LHC Challenges - Isabel Bejar Alonso (CERN)   ()
18:50 CANCELLED: Strategy for making susteinable the field of Accelerator Science in Europe - Eugenio Nappi (INFN)   ()
13:30 --- Lunch Break ---
14:30
Satellite Workshop: Accelerators Revealing the QCD Secrets (until 16:45) ()
14:30 RHIC upgrades for the next decade - Wolfram Fischer (BNL)   ()
15:15 eRHIC Design Status and Plans - Christoph Montag (BNL)   ()
16:00 FAIR - Jens Stadlmann (GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung )   ()
16:45 --- Coffee Break ---
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×