EPS-HEP2019

from Wednesday, 10 July 2019 (12:00) to Wednesday, 17 July 2019 (19:30)
Ghent

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
11 Jul 2019
12 Jul 2019
13 Jul 2019
15 Jul 2019
16 Jul 2019
17 Jul 2019
AM
09:00
Astroparticle Physics and Gravitational Waves - Elisa Resconi (Technical University Munich) Francesca Calore (LAPTh, CNRS) Tania Regimbau (until 13:00) (Room A)
11:00 --- Coffe break ---
09:00
Dark Matter - Christian Ohm Kalliopi Petraki (Sorbonne Université) Ranny Budnik (until 13:00) (Room C)
09:00
Detector R&D and Data Handling - Niko Neufeld (CERN) Nadia Pastrone (I.N.F.N.) (until 13:00) (Room B)
09:00
Flavour Physics and CP Violation - Angela Papa Admir Greljo Mitesh Patel (Imperial College (GB)) (until 13:00) (Room D)
09:00
Heavy Ion Physics - Iwona Grabowska-Bold (AGH University of Science and Technology (PL)) You Zhou (University of Copenhagen (DK)) Guilherme Milhano (LIP-Lisbon & CERN TH) Yen-Jie Lee (Massachusetts Institute of Technology) (until 13:00) (Room F)
09:00
Higgs Physics - Ramona Groeber (HU Berlin) Sinead Farrington (University of Warwick (GB)) Martin Flechl (Austrian Academy of Sciences (AT)) (until 13:00) (Room E)
09:00 --- Lunch Break ---
09:00
Neutrino Physics - Federico Sanchez (Universite de Geneve (CH)) Francesco Terranova (Universita & INFN, Milano-Bicocca (IT)) Yasaman Farzan (until 13:00) (Room G)
09:00
Searches for New Physics - David Marzocca (INFN Trieste) Robert Schoefbeck (Austrian Academy of Sciences (AT)) Christina Jane Potter (University of Cambridge (GB)) (until 13:00) ()
09:00
Top and Electroweak Physics - Maria Jose Costa (IFIC Valencia (ES)) Cen Zhang (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy Sciences) (until 13:00) (Room I)
09:00
Astroparticle Physics and Gravitational Waves - Tania Regimbau Francesca Calore (LAPTh, CNRS) Elisa Resconi (Technical University Munich) (until 13:00) (Room A)
09:00
Cosmology (until 13:00) (Room A)
09:00
Detector R&D and Data Handling - Niko Neufeld (CERN) Nadia Pastrone (I.N.F.N.) (until 13:00) (Room B)
09:00
Flavour Physics and CP Violation - Mitesh Patel (Imperial College (GB)) Admir Greljo Angela Papa (until 13:00) (Room D)
09:00
Heavy Ion Physics - Guilherme Milhano (LIP-Lisbon & CERN TH) Yen-Jie Lee (Massachusetts Institute of Technology) You Zhou (University of Copenhagen (DK)) Iwona Grabowska-Bold (AGH University of Science and Technology (PL)) (until 13:00) (Room F)
09:00
Neutrino Physics - Francesco Terranova (Universita & INFN, Milano-Bicocca (IT)) Federico Sanchez (Universite de Geneve (CH)) Yasaman Farzan (until 13:00) (Room H)
09:00
QCD and Hadronic Physics - Marek Schoenherr (University of Durham) Gabor Veres (Eotvos Lorand University (HU)) Bogdan Malaescu (Centre National de la Recherche Scientifique (FR) & CERN) Mikko Voutilainen (Helsinki Institute of Physics (FI)) (until 13:00) (Room H)
09:00
Searches for New Physics - David Marzocca (INFN Trieste) Christina Jane Potter (University of Cambridge (GB)) Robert Schoefbeck (Austrian Academy of Sciences (AT)) (until 13:00) ()
09:00
Top and Electroweak Physics - Maria Jose Costa (IFIC Valencia (ES)) Cen Zhang (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy Sciences) (until 13:00) (Room I)
09:00
Accelerators for HEP - Manuela Boscolo (INFN e Laboratori Nazionali di Frascati (IT)) Xavier Buffat (CERN) (until 13:00) (Room A)
09:00
Astroparticle Physics and Gravitational Waves (until 13:00) (Room A)
09:00
Flavour Physics and CP Violation - Angela Papa Mitesh Patel (Imperial College (GB)) Admir Greljo (until 13:00) (Room D)
09:00
Outreach, Education, and Diversity - Arantza Oyanguren (IFIC - Valencia) Maria Catarina Espirito Santo (LIP) (until 13:00) ()
09:00
QCD and Hadronic Physics - Marek Schoenherr (University of Durham) Bogdan Malaescu (Centre National de la Recherche Scientifique (FR) & CERN) Mikko Voutilainen (Helsinki Institute of Physics (FI)) Gabor Veres (Eotvos Lorand University (HU)) (until 13:00) (Room H)
09:00
Quantum Field and String Theory - Miguel Montero (until 13:00) (Room F)
09:00
Top and Electroweak Physics - Maria Jose Costa (IFIC Valencia (ES)) Cen Zhang (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy Sciences) (until 13:00) (Room I)
09:00
Plenary session (until 13:00) ()
09:00 Welcome and Prize ceremony   ()
10:30 LHC collider status and future - Oliver Bruning (CERN)   ()
11:00 --- Coffe breal ---
11:30 Highlights from the ATLAS Experiment - Andreas Hoecker (CERN)   ()
12:00 Highlights from the CMS Experiment - Wolfgang Adam (HEPHY-Vienna)   ()
12:30 Higgs measurements - Roberto Salerno (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   ()
09:00
Plenary session (until 13:00) ()
09:00 Highlights from the LHCb Experiment - Katharina Mueller (Universitaet Zuerich (CH))   ()
09:30 Rare decays, exotica and CP Violation - Johannes Albrecht (Technische Universitaet Dortmund (DE))   ()
10:00 BELLE II and flavor physics in e+e- (BELLE II) - Francesco Forti (INFN Sezione di Pisa, Universita' e Scuola Normale Superiore, P)   ()
10:30 Flavour physics theory - Marco Nardecchia (SISSA/ISAS)   ()
11:00 --- Coffee break/Poster session ---
11:30 Gravitational Waves Observations - Patricia Schmidt (Nijmegen)   ()
12:00 Multimessenger astroparticle physics observations - Elisa Bernardini (Laboratorio Nazionale del Gran Sasso (LNGS))   ()
12:30 High-energy Cosmic Rays - Barbara De Lotto (Universita degli Studi di Udine (IT))   ()
09:00
Plenary session (until 13:00) ()
09:00 Highlights from the ALICE experiment - Marco Van Leeuwen (Nikhef National institute for subatomic physics (NL))   ()
09:30 Emergence of Quark-Gluon Plasma Phenomena - Jan Fiete Grosse-Oetringhaus (CERN)   ()
10:00 High-density QCD Matter - Dennis Perepelitsa (University of Colorado Boulder)   ()
10:30 Dense QCD Matter in Heavy Ion collisions and Neutron Stars - Carlos Albert Salgado Lopez (Universidade de Santiago de Compostela (ES))   ()
11:00 --- Coffee break ---
11:30 Observational Cosmology - Francois Bouchet (Paris)   ()
12:00 Cosmology Theory - Leonardo Senatore (Stanford University)   ()
12:30 Future Astroparticle Facilities - Marek Kowalski (Polish Academy of Sciences (PL))   ()
PM
13:00 --- Lunch Break ---
14:30
Astroparticle Physics and Gravitational Waves - Francesca Calore (LAPTh, CNRS) Elisa Resconi (Technical University Munich) Tania Regimbau (until 18:30) (Room A)
14:30
Dark Matter - Kalliopi Petraki (Sorbonne Université) Christian Ohm Ranny Budnik (Weizmann Institute of Science) (until 18:30) (Room C)
14:30
Detector R&D and Data Handling - Nadia Pastrone (I.N.F.N.) Niko Neufeld (CERN) (until 18:30) (Room B)
14:30
Flavour Physics and CP Violation - Mitesh Patel (Imperial College (GB)) Angela Papa Admir Greljo (until 18:30) (Room D)
14:30
Heavy Ion Physics - Guilherme Milhano (LIP-Lisbon & CERN TH) Iwona Grabowska-Bold (AGH University of Science and Technology (PL)) You Zhou (University of Copenhagen (DK)) Yen-Jie Lee (Massachusetts Institute of Technology) (until 18:30) (Room F)
14:30
Higgs Physics - Ramona Groeber (HU Berlin) Martin Flechl (Austrian Academy of Sciences (AT)) Sinead Farrington (University of Warwick (GB)) (until 18:30) (Room E)
14:30
Neutrino Physics - Federico Sanchez (Universite de Geneve (CH)) Yasaman Farzan Francesco Terranova (Universita & INFN, Milano-Bicocca (IT)) (until 18:30) (Room H)
14:30
Searches for New Physics - Robert Schoefbeck (Austrian Academy of Sciences (AT)) Christina Jane Potter (University of Cambridge (GB)) David Marzocca (INFN Trieste) (until 18:30) ()
13:00 --- Lunch Break ---
14:30
Accelerators for HEP - Xavier Buffat (CERN) Manuela Boscolo (INFN e Laboratori Nazionali di Frascati (IT)) (until 18:30) (Room A)
14:30
Cosmology (until 18:30) (Room A)
14:30
Flavour Physics and CP Violation - Angela Papa Mitesh Patel (Imperial College (GB)) Admir Greljo (until 18:30) (Room D)
14:30
Heavy Ion Physics - Iwona Grabowska-Bold (AGH University of Science and Technology (PL)) You Zhou (University of Copenhagen (DK)) Yen-Jie Lee (Massachusetts Institute of Technology) Guilherme Milhano (LIP-Lisbon & CERN TH) (until 18:30) (Room F)
14:30
Higgs Physics - Ramona Groeber (HU Berlin) Martin Flechl (Austrian Academy of Sciences (AT)) Sinead Farrington (University of Warwick (GB)) (until 18:30) (Room E)
14:30
Outreach, Education, and Diversity - Arantza Oyanguren (IFIC - Valencia) Maria Catarina Espirito Santo (LIP) (until 18:30) (Room G)
14:30
QCD and Hadronic Physics - Gabor Veres (Eotvos Lorand University (HU)) Bogdan Malaescu (Centre National de la Recherche Scientifique (FR) & CERN) Mikko Voutilainen (Helsinki Institute of Physics (FI)) Marek Schoenherr (University of Durham) (until 18:30) (Room H)
14:30
Searches for New Physics - Robert Schoefbeck (Austrian Academy of Sciences (AT)) Christina Jane Potter (University of Cambridge (GB)) David Marzocca (INFN Trieste) (until 18:30) ()
14:30
Top and Electroweak Physics - Cen Zhang (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy Sciences) Maria Jose Costa (IFIC Valencia (ES)) (until 18:30) (Room I)
13:00 --- Lunch Break ---
14:30
ECFA-EPS Special Session (until 18:30) ()
13:00 --- Lunch Break ---
14:00
Plenary session (until 18:30) ()
14:00 Higgs Theory - Francesco Riva   ()
14:30 Standard Model Measurements - Lucia Di Ciaccio (Universite de Savoie Mont-Blanc (FR))   ()
15:00 Standard Model Theory - Giulia Zanderighi   ()
15:30 Calculational Techniques - Claude Duhr (CERN)   ()
16:00 --- Coffee break ---
16:30 Searches for Supersymmetry - Isabell Melzer-Pellmann (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   ()
17:00 Searches for Exotica - Marie-Helene Genest (LPSC-Grenoble, CNRS/UGA (FR))   ()
17:30 Beyond Standard Model Theory - Giuliano Panico (The Barcelona Institute of Science and Technology (BIST) (ES))   ()
18:00 Quantum Field and String Theory - Hirosi Ooguri   ()
18:30
Poster Session (until 20:00) ()
13:00 --- Lunch Break ---
14:30
Plenary session (until 18:30) ()
14:30 Neutrino Physics from Natural and Reactor Beams - Gioacchino Ranucci (Istituto Nazionale di Fisica Nucleare)   ()
15:00 Neutrino physics from Particle Beam - Francesca Di Lodovico (University of London (GB))   ()
15:30 Neutrino theory - Silvia Pascoli (University of Durham (GB))   ()
16:00 --- Coffee break/Poster session ---
16:30 Direct and Indirect Dark Matter Searches - Carlos de los Heros (Uppsala University)   ()
17:00 Axion Searches - Igor Garcia Irastorza (Universidad de Zaragoza (ES))   ()
17:30 Dark Matter Theory - Kfir Blum (CERN)   ()
13:00 --- Lunch Break ---
14:00
Plenary session (until 14:30) ()
14:30
Plenary session (until 18:30) ()
14:30 Novel Data-Analysis Techniques - David Rousseau (LAL-Orsay, FR)   ()
15:00 Detector R&D Collider Experiments - Didier Claude Contardo (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   ()
15:30 Detector R&D non-Collider Experiments - Ezio Previtali (INFN - National Institute for Nuclear Physics)   ()
16:00 Future Accelerator R&D - Ralph Wolfgang Assmann (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   ()
16:30 Highlights - Jonathan Butterworth (University College London (UK))   ()
17:00 Announcement of EPS-HEP 2019 and Closing   ()
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×