EPS-HEP2019

Europe/Brussels
Ghent

Ghent

International Convention Center and Ghent University - Campus Ledeganck, Ghent, Belgium
Michael Tytgat (Ghent University (BE)), Barbara Clerbaux (Inter-University Institute for High Energies (BE))
Description

The European Physical Society Conference on High Energy Physics (EPS-HEP) is one of the major international conferences that reviews the field every second year since 1971 organized by the High Energy and Particle Physics Division of the European Physical Society. The latest conferences in this series were held in Venice, Vienna, Stockholm, Grenoble, Krakow, Manchester, Lisbon and Aachen.

In 2019 the EPS-HEP conference will take place in Ghent, Belgium on 10-17 July. The conference is organized by the Department of Physics and Astronomy of Ghent University in collaboration with Universiteit Antwerpen, Vrije Universiteit Brussel, Université Libre de Bruxelles and Université Catholique de Louvain.

Deadline for abstract submission extended to April 29

Registration
Registration
General information
    • 09:00 13:00
      Astroparticle Physics and Gravitational Waves Room A

      Room A

      Ghent

      Conveners: Elisa Resconi (Technical University Munich), Francesca Calore (LAPTh, CNRS), Tania Regimbau
      • 11:00
        Coffe break 30m
    • 09:00 13:00
      Dark Matter Room C

      Room C

      Ghent

      Conveners: Christian Ohm, Kalliopi Petraki (Sorbonne Université), Ranny Budnik
    • 09:00 13:00
      Detector R&D and Data Handling Room B

      Room B

      Ghent

      Conveners: Nadia Pastrone (I.N.F.N.), Niko Neufeld (CERN)
    • 09:00 13:00
      Flavour Physics and CP Violation Room D

      Room D

      Ghent

      Conveners: Admir Greljo, Angela Papa, Mitesh Patel (Imperial College (GB))
    • 09:00 13:00
      Heavy Ion Physics Room F

      Room F

      Ghent

      Conveners: Guilherme Milhano (LIP-Lisbon & CERN TH), Iwona Grabowska-Bold (AGH University of Science and Technology (PL)), Yen-Jie Lee (Massachusetts Institute of Technology), You Zhou (University of Copenhagen (DK))
    • 09:00 13:00
      Higgs Physics Room E

      Room E

      Ghent

      Conveners: Martin Flechl (Austrian Academy of Sciences (AT)), Ramona Groeber (HU Berlin), Sinead Farrington (University of Warwick (GB))
      • 09:00
        Lunch Break 1h 30m
    • 09:00 13:00
      Neutrino Physics Room G

      Room G

      Ghent

      Conveners: Federico Sanchez (Universite de Geneve (CH)), Francesco Terranova (Universita & INFN, Milano-Bicocca (IT)), Yasaman Farzan
    • 09:00 13:00
      Searches for New Physics
      Conveners: Christina Jane Potter (University of Cambridge (GB)), David Marzocca (INFN Trieste), Robert Schoefbeck (Austrian Academy of Sciences (AT))
    • 09:00 13:00
      Top and Electroweak Physics Room I

      Room I

      Ghent

      Conveners: Cen Zhang (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy Sciences), Maria Jose Costa (IFIC Valencia (ES))
    • 13:00 14:30
      Lunch Break 1h 30m
    • 14:30 18:30
      Astroparticle Physics and Gravitational Waves Room A

      Room A

      Ghent

      Conveners: Elisa Resconi (Technical University Munich), Francesca Calore (LAPTh, CNRS), Tania Regimbau
    • 14:30 18:30
      Dark Matter Room C

      Room C

      Ghent

      Conveners: Christian Ohm, Kalliopi Petraki (Sorbonne Université), Ranny Budnik (Weizmann Institute of Science)
    • 14:30 18:30
      Detector R&D and Data Handling Room B

      Room B

      Ghent

      Conveners: Nadia Pastrone (I.N.F.N.), Niko Neufeld (CERN)
    • 14:30 18:30
      Flavour Physics and CP Violation Room D

      Room D

      Ghent

      Conveners: Admir Greljo, Angela Papa, Mitesh Patel (Imperial College (GB))
    • 14:30 18:30
      Heavy Ion Physics Room F

      Room F

      Ghent

      Conveners: Guilherme Milhano (LIP-Lisbon & CERN TH), Iwona Grabowska-Bold (AGH University of Science and Technology (PL)), Yen-Jie Lee (Massachusetts Institute of Technology), You Zhou (University of Copenhagen (DK))
    • 14:30 18:30
      Higgs Physics Room E

      Room E

      Ghent

      Conveners: Martin Flechl (Austrian Academy of Sciences (AT)), Ramona Groeber (HU Berlin), Sinead Farrington (University of Warwick (GB))
    • 14:30 18:30
      Neutrino Physics Room H

      Room H

      Ghent

      Conveners: Federico Sanchez (Universite de Geneve (CH)), Francesco Terranova (Universita & INFN, Milano-Bicocca (IT)), Yasaman Farzan
    • 14:30 18:30
      Searches for New Physics
      Conveners: Christina Jane Potter (University of Cambridge (GB)), David Marzocca (INFN Trieste), Robert Schoefbeck (Austrian Academy of Sciences (AT))
    • 09:00 13:00
      Astroparticle Physics and Gravitational Waves Room A

      Room A

      Ghent

      Conveners: Elisa Resconi (Technical University Munich), Francesca Calore (LAPTh, CNRS), Tania Regimbau
    • 09:00 13:00
      Cosmology Room A

      Room A

      Ghent

    • 09:00 13:00
      Detector R&D and Data Handling Room B

      Room B

      Ghent

      Conveners: Nadia Pastrone (I.N.F.N.), Niko Neufeld (CERN)
    • 09:00 13:00
      Flavour Physics and CP Violation Room D

      Room D

      Ghent

      Conveners: Admir Greljo, Angela Papa, Mitesh Patel (Imperial College (GB))
    • 09:00 13:00
      Heavy Ion Physics Room F

      Room F

      Ghent

      Conveners: Guilherme Milhano (LIP-Lisbon & CERN TH), Iwona Grabowska-Bold (AGH University of Science and Technology (PL)), Yen-Jie Lee (Massachusetts Institute of Technology), You Zhou (University of Copenhagen (DK))
    • 09:00 13:00
      Neutrino Physics Room H

      Room H

      Ghent

      Conveners: Federico Sanchez (Universite de Geneve (CH)), Francesco Terranova (Universita & INFN, Milano-Bicocca (IT)), Yasaman Farzan
    • 09:00 13:00
      QCD and Hadronic Physics Room H

      Room H

      Ghent

      Conveners: Bogdan Malaescu (Centre National de la Recherche Scientifique (FR) & CERN), Gabor Veres (Eotvos Lorand University (HU)), Marek Schoenherr (University of Durham), Mikko Voutilainen (Helsinki Institute of Physics (FI))
    • 09:00 13:00
      Searches for New Physics
      Conveners: Christina Jane Potter (University of Cambridge (GB)), David Marzocca (INFN Trieste), Robert Schoefbeck (Austrian Academy of Sciences (AT))
    • 09:00 13:00
      Top and Electroweak Physics Room I

      Room I

      Ghent

      Conveners: Cen Zhang (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy Sciences), Maria Jose Costa (IFIC Valencia (ES))
    • 13:00 14:30
      Lunch Break 1h 30m
    • 14:30 18:30
      Accelerators for HEP Room A

      Room A

      Ghent

      Conveners: Manuela Boscolo (INFN e Laboratori Nazionali di Frascati (IT)), Xavier Buffat (CERN)
    • 14:30 18:30
      Cosmology Room A

      Room A

      Ghent

    • 14:30 18:30
      Flavour Physics and CP Violation Room D

      Room D

      Ghent

      Conveners: Admir Greljo, Angela Papa, Mitesh Patel (Imperial College (GB))
    • 14:30 18:30
      Heavy Ion Physics Room F

      Room F

      Ghent

      Conveners: Guilherme Milhano (LIP-Lisbon & CERN TH), Iwona Grabowska-Bold (AGH University of Science and Technology (PL)), Yen-Jie Lee (Massachusetts Institute of Technology), You Zhou (University of Copenhagen (DK))
    • 14:30 18:30
      Higgs Physics Room E

      Room E

      Ghent

      Conveners: Martin Flechl (Austrian Academy of Sciences (AT)), Ramona Groeber (HU Berlin), Sinead Farrington (University of Warwick (GB))
    • 14:30 18:30
      Outreach, Education, and Diversity Room G

      Room G

      Ghent

      Conveners: Arantza Oyanguren (IFIC - Valencia), Maria Catarina Espirito Santo (LIP)
    • 14:30 18:30
      QCD and Hadronic Physics Room H

      Room H

      Ghent

      Conveners: Bogdan Malaescu (Centre National de la Recherche Scientifique (FR) & CERN), Gabor Veres (Eotvos Lorand University (HU)), Marek Schoenherr (University of Durham), Mikko Voutilainen (Helsinki Institute of Physics (FI))
    • 14:30 18:30
      Searches for New Physics
      Conveners: Christina Jane Potter (University of Cambridge (GB)), David Marzocca (INFN Trieste), Robert Schoefbeck (Austrian Academy of Sciences (AT))
    • 14:30 18:30
      Top and Electroweak Physics Room I

      Room I

      Ghent

      Conveners: Cen Zhang (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy Sciences), Maria Jose Costa (IFIC Valencia (ES))
    • 09:00 13:00
      Accelerators for HEP Room A

      Room A

      Ghent

      Conveners: Manuela Boscolo (INFN e Laboratori Nazionali di Frascati (IT)), Xavier Buffat (CERN)
    • 09:00 13:00
      Astroparticle Physics and Gravitational Waves Room A

      Room A

      Ghent

    • 09:00 13:00
      Flavour Physics and CP Violation Room D

      Room D

      Ghent

      Conveners: Admir Greljo, Angela Papa, Mitesh Patel (Imperial College (GB))
    • 09:00 13:00
      Outreach, Education, and Diversity
      Conveners: Arantza Oyanguren (IFIC - Valencia), Maria Catarina Espirito Santo (LIP)
    • 09:00 13:00
      QCD and Hadronic Physics Room H

      Room H

      Ghent

      Conveners: Bogdan Malaescu (Centre National de la Recherche Scientifique (FR) & CERN), Gabor Veres (Eotvos Lorand University (HU)), Marek Schoenherr (University of Durham), Mikko Voutilainen (Helsinki Institute of Physics (FI))
    • 09:00 13:00
      Quantum Field and String Theory Room F

      Room F

      Ghent

      Convener: Miguel Montero
    • 09:00 13:00
      Top and Electroweak Physics Room I

      Room I

      Ghent

      Conveners: Cen Zhang (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy Sciences), Maria Jose Costa (IFIC Valencia (ES))
    • 13:00 14:30
      Lunch Break 1h 30m
    • 14:30 18:30
      ECFA-EPS Special Session

      Toward the Update of the European Particle Physics Strategy

    • 09:00 13:00
      Plenary session: Monday AM
      • 09:00
        Welcome and Prize ceremony 1h 30m
      • 10:30
        LHC collider status and future 30m
        Speaker: Oliver Bruning (CERN)
      • 11:00
        Coffe breal 30m
      • 11:30
        Highlights from the ATLAS Experiment 30m
        Speaker: Andreas Hoecker (CERN)
      • 12:00
        Highlights from the CMS Experiment 30m
        Speaker: Wolfgang Adam (HEPHY-Vienna)
      • 12:30
        Higgs measurements 30m
        Speaker: Roberto Salerno (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))
    • 13:00 14:00
      Lunch Break 1h
    • 14:00 18:30
      Plenary session: Monday PM
      • 14:00
        Higgs Theory 30m
        Speaker: Francesco Riva
      • 14:30
        Standard Model Measurements 30m
        Speaker: Lucia Di Ciaccio (Universite de Savoie Mont-Blanc (FR))
      • 15:00
        Standard Model Theory 30m
        Speaker: Giulia Zanderighi
      • 15:30
        Calculational Techniques 30m
        Speaker: Claude Duhr (CERN)
      • 16:00
        Coffee break 30m
      • 16:30
        Searches for Supersymmetry 30m
        Speaker: Isabell Melzer-Pellmann (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))
      • 17:00
        Searches for Exotica 30m
        Speaker: Marie-Helene Genest (LPSC-Grenoble, CNRS/UGA (FR))
      • 17:30
        Beyond Standard Model Theory 30m
        Speaker: Giuliano Panico (The Barcelona Institute of Science and Technology (BIST) (ES))
      • 18:00
        Quantum Field and String Theory 30m
        Speaker: Hirosi Ooguri
    • 18:30 20:00
      Poster Session
    • 09:00 13:00
      Plenary session: Tuesday AM
      • 09:00
        Highlights from the LHCb Experiment 30m
        Speaker: Katharina Mueller (Universitaet Zuerich (CH))
      • 09:30
        Rare decays, exotica and CP Violation 30m
        Speaker: Johannes Albrecht (Technische Universitaet Dortmund (DE))
      • 10:00
        BELLE II and flavor physics in e+e- (BELLE II) 30m
        Speaker: Francesco Forti (INFN Sezione di Pisa, Universita' e Scuola Normale Superiore, P)
      • 10:30
        Flavour physics theory 30m
        Speaker: Marco Nardecchia (SISSA/ISAS)
      • 11:00
        Coffee break/Poster session 30m
      • 11:30
        Gravitational Waves Observations 30m
        Speaker: Patricia Schmidt (Nijmegen)
      • 12:00
        Multimessenger astroparticle physics observations 30m
        Speaker: Elisa Bernardini (Laboratorio Nazionale del Gran Sasso (LNGS))
      • 12:30
        High-energy Cosmic Rays 30m
        Speaker: Barbara De Lotto (Universita degli Studi di Udine (IT))
    • 13:00 14:30
      Lunch Break 1h 30m
    • 14:30 18:30
      Plenary session: Tuesday PM
      • 14:30
        Neutrino Physics from Natural and Reactor Beams 30m
        Speaker: Gioacchino Ranucci (Istituto Nazionale di Fisica Nucleare)
      • 15:00
        Neutrino physics from Particle Beam 30m
        Speaker: Francesca Di Lodovico (University of London (GB))
      • 15:30
        Neutrino theory 30m
        Speaker: Silvia Pascoli (University of Durham (GB))
      • 16:00
        Coffee break/Poster session 30m
      • 16:30
        Direct and Indirect Dark Matter Searches 30m
        Speaker: Carlos de los Heros (Uppsala University)
      • 17:00
        Axion Searches 30m
        Speaker: Igor Garcia Irastorza (Universidad de Zaragoza (ES))
      • 17:30
        Dark Matter Theory 30m
        Speaker: Kfir Blum (CERN)
    • 09:00 13:00
      Plenary session: Wednesday AM
      • 09:00
        Highlights from the ALICE experiment 30m
        Speaker: Marco Van Leeuwen (Nikhef National institute for subatomic physics (NL))
      • 09:30
        Emergence of Quark-Gluon Plasma Phenomena 30m
        Speaker: Jan Fiete Grosse-Oetringhaus (CERN)
      • 10:00
        High-density QCD Matter 30m
        Speaker: Dennis Perepelitsa (University of Colorado Boulder)
      • 10:30
        Dense QCD Matter in Heavy Ion collisions and Neutron Stars 30m
        Speaker: Carlos Albert Salgado Lopez (Universidade de Santiago de Compostela (ES))
      • 11:00
        Coffee break 30m
      • 11:30
        Observational Cosmology 30m
        Speaker: Francois Bouchet (Paris)
      • 12:00
        Cosmology Theory 30m
        Speaker: Leonardo Senatore (Stanford University)
      • 12:30
        Future Astroparticle Facilities 30m
        Speaker: Marek Kowalski (Polish Academy of Sciences (PL))
    • 13:00 14:00
      Lunch Break 1h
    • 14:00 14:30
      Plenary session: Flash talks
    • 14:30 18:30
      Plenary session: Wednesday PM
      • 14:30
        Novel Data-Analysis Techniques 30m
        Speaker: David Rousseau (LAL-Orsay, FR)
      • 15:00
        Detector R&D Collider Experiments 30m
        Speaker: Didier Claude Contardo (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))
      • 15:30
        Detector R&D non-Collider Experiments 30m
        Speaker: Ezio Previtali (INFN - National Institute for Nuclear Physics)
      • 16:00
        Future Accelerator R&D 30m
        Speaker: Ralph Wolfgang Assmann (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))
      • 16:30
        Highlights 30m
        Speaker: Jonathan Butterworth (University College London (UK))
      • 17:00
        Announcement of EPS-HEP 2019 and Closing 30m
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×