CHEP 2016 Conference, San Francisco, October 8-14, 2016

from Monday, 10 October 2016 (08:00) to Friday, 14 October 2016 (18:00)
San Francisco Marriott Marquis

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
10 Oct 2016
11 Oct 2016
12 Oct 2016
13 Oct 2016
14 Oct 2016
AM
08:45
Plenary Session 1 - Craig Tull (LBNL/ATLAS) (until 10:30) ()
08:45 Welcome   ()
09:00 DOE HEP Viewpoint - Jim Siegrist (DOE)   ()
09:30 Future of Compute - Mark Seager (Intel)   ()
10:00 Future of Distributed Data and Workload Management - Ian Fisk (Simons Foundation)   ()
10:30 --- Break ---
11:00
Track 1: Online Computing - Frank Winklmeier (University of Oregon (US)) (until 12:30) (GG A+B)
11:00 SND DAQ system evolution - Alexander Bogdanchikov (Budker Institute of Nuclear Physics (RU))   (GG A+B)
11:15 40-Gbps Data-Acquisition System for NectarCAM, a camera for the Medium Size Telescopes of the Cherenkov Telescope Array   (GG A+B)
11:30 The ATLAS Level-1 Topological Trigger Performance in Run 2 - Imma Riu (IFAE Barcelona (ES))   (GG A+B)
11:45 ALICE HLT Run2 performance overview - Mikolaj Krzewicki (Johann-Wolfgang-Goethe Univ. (DE))   (GG A+B)
12:00 Improvements of the ALICE HLT data transport framework for LHC Run 2 - David Rohr (Johann-Wolfgang-Goethe Univ. (DE))   (GG A+B)
12:15 Real-time analysis with the LHCb trigger in Run-II - Gerhard Raven (Nikhef National institute for subatomic physics (NL))   (GG A+B)
11:00
Track 2: Offline Computing - David Lange (Princeton University (US)) Deborah BARD (LBL) John Marshall (University of Cambridge) (until 12:30) (GG C1)
11:15 AthenaMT: Upgrading the ATLAS Software Framework for the Many-Core World with Multi-Threading   (GG C1)
11:30 CMS Event Processing Multi-core Efficiency Status   (GG C1)
11:45 The FCC software - how to keep SW experiment independent   (GG C1)
12:00 LArSoft: a toolkit for simulation, reconstruction and analysis of liquid argon TPC experiments - Christopher Jones (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (GG C1)
12:15 Benchmarking High Performance Computing Architectures with CMS' Skeleton Framework   (GG C1)
11:00
Track 3: Distributed Computing - Prof. Weidong Li (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy of Sciences) Latchezar Betev (CERN) Tanya Levshina (until 12:30) (GG C2)
11:00 PanDA for ATLAS distributed computing in the next decade   (GG C2)
11:15 Memory handling in the ATLAS submission system from job definition to sites limits   (GG C2)
11:30 Web Proxy Auto Discovery for WLCG - Dave Dykstra (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (GG C2)
11:45 ATLAS World-cloud and networking in PanDA - Fernando Harald Barreiro Megino (University of Texas at Arlington)   (GG C2)
12:00 Exploiting Opportunistic Resources for ATLAS with ARC CE and the Event Service   (GG C2)
12:15 How to keep the Grid full and working with ATLAS production and physics jobs   (GG C2)
11:00
Track 4: Data Handling - Patrick Fuhrmann (DESY) Maria Girone (CERN) (until 12:30) (GG C3)
11:00 DPM Evolution: a Disk Operations Management Engine for DPM - Oliver Keeble (CERN)   (GG C3)
11:15 EOS Developments - Elvin Alin Sindrilaru (CERN)   (GG C3)
11:30 XROOT development update - support for metalinks and extreme copy - Andrew Hanushevsky (STANFORD LINEAR ACCELERATOR CENTER)   (GG C3)
11:45 dCache, managed Cloud Storage - Patrick Fuhrmann (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) Patrick Fuhrmann (DESY)   (GG C3)
12:00 Evaluation of ZFS as an efficient WLCG storage backend - Marcus Ebert (University of Edinburgh (GB))   (GG C3)
11:00
Track 5: Software Development - Concetta Cartaro (SLAC) Alberto Aimar (CERN) Florian Uhlig (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE)) (until 12:30) (Sierra A)
11:00 Model-independent partial wave analysis using a massively-parallel fitting framework - Liang Sun (Wuhan University (CN))   (Sierra A)
11:15 PODIO - Applying plain-old-data for defining physics data models   (Sierra A)
11:30 Tracking Machine Learning Challenge - Paolo Calafiura (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   (Sierra A)
11:45 Using computing models from particle physics to investigate dose-toxicity correlations in cancer radiotherapy - Karl Harrison (University of Cambridge)   (Sierra A)
12:00 Deep-Learning Analysis Pipelines on Raw HEP Data from the Daya Bay Neutrino Experiment at NERSC - Samuel Kohn (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   (Sierra A)
12:15 Neutrino Identification With A Convolutional Neural Network in the NOvA Detectors - Fernanda Psihas (Indiana University)   (Sierra A)
11:00
Track 6: Infrastructures - Catherine Biscarat (LPSC Grenoble, IN2P3/CNRS) (until 12:30) (Sierra B)
11:00 ATLAS and LHC computing on CRAY - Francesco Giovanni Sciacca (Universitaet Bern (CH))   (Sierra B)
11:15 Integration of the Chinese HPC Grid in ATLAS Distributed Computing - Andrej Filipcic (Jozef Stefan Institute (SI))   (Sierra B)
11:30 OCCAM: a flexible, multi-purpose and extendable HPC cluster - Stefano Bagnasco (Universita e INFN Torino (IT))   (Sierra B)
11:45 The OSG Open Facility: An on-ramp for opportunistic scientific computing - Dr. Bo Jayatilaka (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Sierra B)
12:00 ALICE HLT Cluster operation during ALICE Run 2 - Johannes Lehrbach (Johann-Wolfgang-Goethe Univ. (DE))   (Sierra B)
12:15 Dynamic resource provisioning of the CMS online cluster using a cloud overlay - Marc Dobson (CERN)   (Sierra B)
11:00
Track 8: Security, Policy and Outreach - David Michael South (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) (until 12:30) (Sierra C)
11:00 Toward a CERN Virtual Visit Service - Steven Goldfarb (University of Melbourne (AU))   (Sierra C)
11:15 CERN openlab Knowledge Transfer and Innovation Projects - Fons Rademakers (CERN)   (Sierra C)
11:30 HiggsHunters - a citizen science project for ATLAS - Andrew Haas (New York University)   (Sierra C)
11:45 The LHCb Starterkit - Marco Clemencic (CERN)   (Sierra C)
12:00 Invenio digital library technology for open research data repositories - Lars Holm Nielsen (CERN)   (Sierra C)
12:15 Particle Physics Analysis with the CERN Open Data Portal - Andrey Ustyuzhanin (Yandex School of Data Analysis (RU))   (Sierra C)
08:45
Plenary Session 3 - Gang CHEN (INSTITUTE OF HIGH ENERGY PHYSICS) (until 10:30) ()
08:45 Networking - View from ESnet - Inder Monga (ESnet)   ()
09:10 Networking - View from HEP - Shawn Mc Kee (University of Michigan (US))   ()
09:35 Storage - The Future - Per Brashers (Yttibrium LLC)   ()
10:15 Dell   ()
10:30 --- Break ---
11:00
Track 1: Online Computing - Tim Martin (University of Warwick (GB)) (until 12:30) (Sierra A)
11:00 The CMS Data Acquisition - Architectures for the Phase-2 Upgrade - Emilio Meschi (CERN)   (Sierra A)
11:15 ATLAS Trigger and Data Acquisition Upgrades for High Luminosity LHC - Simon George (Royal Holloway, University of London)   (Sierra A)
11:30 FELIX: the new detector readout system for the ATLAS experiment - Soo Ryu (Argonne National Laboratory (US))   (Sierra A)
11:45 The detector read-out in ALICE during Run 3 and 4 - Filippo Costa (CERN)   (Sierra A)
12:00 Online Data Compression in the ALICE O2 facility - Matthias Richter (University of Oslo (NO))   (Sierra A)
12:15 The InfiniBand based Event Builder implementation for the LHCb upgrade - Matteo Manzali (Universita di Ferrara & INFN (IT))   (Sierra A)
11:00
Track 2: Offline Computing - Sunanda Banerjee (Fermi National Accelerator Lab. (US)) (until 12:30) (GG C1)
11:00 New developments in Geant4 version 10 series - Makoto Asai (SLAC National Accelerator Laboratory (US))   (GG C1)
11:15 Latest Developments in Delphes 3 - Michele Selvaggi (Universite Catholique de Louvain (UCL) (BE))   (GG C1)
11:30 Detector Simulations with DD4hep   (GG C1)
11:45 Stochastic optimisation of GeantV code by use of genetic algorithms   (GG C1)
12:00 A Software Toolkit to Study Systematic Uncertainties of the Physics Models of the Geant4 Simulation Package   (GG C1)
12:15 Opticks : GPU Optical Photon Simulation for Particle Physics with NVIDIA OptiX - simon blyth   (GG C1)
11:00
Track 3: Distributed Computing - Latchezar Betev (CERN) Tanya Levshina Prof. Weidong Li (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy of Sciences) (until 12:30) (GG C2)
11:00 Software and Experience with Managing Workflows for the Computing Operation of the CMS Experiment - Dr. Jean-Roch Vlimant (California Institute of Technology (US))   (GG C2)
11:15 Stability and scalability of the CMS Global Pool: Pushing HTCondor and glideinWMS to new limits - Antonio Perez-Calero Yzquierdo (Centro de Investigaciones Energ. Medioambientales y Tecn. - (ES)   (GG C2)
11:30 The HEP Cloud Facility: elastic computing for High Energy Physics - Gabriele Garzoglio   (GG C2)
11:45 Advances in Grid Computing for the FabrIc for Frontier Experiments Project at Fermilab - Dr. Kenneth Richard Herner (Fermi National Accelerator Laboratory (US))   (GG C2)
12:00 The ATLAS Production System Evolution. New Data Processing and Analysis Paradigm for the LHC Run2 and High-Luminosity - Misha Borodin (University of Iowa (US))   (GG C2)
12:15 Networks in ATLAS   (GG C2)
11:00
Track 4: Data Handling - Maria Girone (CERN) Patrick Fuhrmann (DESY) (until 12:30) (GG C3)
11:00 Online & Offline Storage and Processing for the upcoming European XFEL Experiments - Martin Gasthuber (DESY)   (GG C3)
11:15 Storage Quality-of-Service in Cloud-based Scientific Environments: A Standardization Approach - Paul Millar   (GG C3)
11:30 Unified data access to e-Infrastructure, Cloud and personal storage within INDIGO-DataCloud - Lukasz Dutka (Cyfronet)   (GG C3)
11:45 SciDAC-Data, A Project to Enabling Data Driven Modeling of Exascale Computing - Leonidas Aliaga Soplin (College of William and Mary (US))   (GG C3)
12:00 Taking HEP data management outside of HEP - Bo Jayatilaka (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (GG C3)
11:00
Track 5: Software Development - Concetta Cartaro (SLAC) Florian Uhlig (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE)) Alberto Aimar (CERN) (until 12:30) (GG A+B)
11:00 Identifying memory allocation patterns in HEP software - Sami Kama (Southern Methodist University (US))   (GG A+B)
11:15 Computing Performance of GeantV Physics Models - Soon Yung Jun (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (GG A+B)
11:30 How To Review 4 Million Lines of ATLAS Code - Graeme Stewart (University of Glasgow (GB))   (GG A+B)
11:45 Application of econometric and ecology analysis methods in physics software - Maria Grazia Pia (Universita e INFN Genova (IT))   (GG A+B)
12:00 First results from a combined analysis of CERN computing infrastructure metrics - Oliver Keeble (CERN)   (GG A+B)
11:00
Track 6: Infrastructures - Francesco Prelz (Università degli Studi e INFN Milano (IT)) (until 12:30) (Sierra B)
11:15 Review of Terabit/sec SDN demonstrations at Supercomputing 2015 and plans for SC16 - Azher Mughal (California Institute of Technology (US))   (Sierra B)
11:30 Scaling the PuNDIT Project for Wide Area Deployments - Shawn Mc Kee (University of Michigan (US))   (Sierra B)
11:45 One network metric datastore to track them all: The OSG Network Service - Robert Quick (Indiana University)   (Sierra B)
12:00 Deployment of IPv6 only CPU resources at WLCG sites - Alastair Dewhurst (STFC - Rutherford Appleton Lab. (GB))   (Sierra B)
12:15 Wi-Fi service enhancement at CERN - Vincent Ducret (CERN)   (Sierra B)
11:00
Track 9: Future Directions - Oxana Smirnova (Lund University (SE)) (until 12:30) (Sierra C)
11:15 The ATLAS computing challenge for HL-LHC - Simone Campana (CERN)   (Sierra C)
11:30 The LHCb software and computing upgrade for Run3: opportunities and challenges - Concezio Bozzi (CERN and INFN Ferrara)   (Sierra C)
11:45 Highlights of the Belle II Computing - Takanori Hara   (Sierra C)
12:00 The high-rate data challenge: computing for the CBM experiment - Volker Friese (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE))   (Sierra C)
12:15 Computing at the Electron-Ion Collider - markus diefenthaler (Thomas Jefferson National Laboratory)   (Sierra C)
08:45
Plenary Session 5 - Thorsten Kollegger (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE)) (until 10:45) ()
08:45 Clouds and Competitors - Karan Bahtia (Google) Tim Bell (CERN) Taylor Newill (Microsoft) Randy Sobie (University of Victoria (CA))   ()
09:40 Simulation - Key Issues for the Coming Decade - Federico Carminati (CERN)   ()
10:15 Quantum Computing - John Martinis (Google)   ()
10:45 --- Break ---
11:15
Track 1: Online Computing - Sylvain Chapeland (CERN) (until 13:00) (Sierra A)
11:15 The Trigger and Data Acquisition System for the KM3NeT-Italy neutrino telescope - Matteo Manzali (Universita di Ferrara & INFN (IT))   (Sierra A)
11:30 Development of DAQ Software for CULTASK Experiment - Soohyung Lee (Institute for Basic Science)   (Sierra A)
11:45 The LArIAT Experiment's Data Acquisition and Trigger System - Dr. William Badgett (Fermilab)   (Sierra A)
12:00 Message Queues for Online Reconstruction on the Example of the PANDA Experiment - Tobias Stockmanns (Forschungszentrum Jülich GmbH)   (Sierra A)
12:15 STAR Online Meta Data Collection Framework: Integration with the Pre-existing Controls Infrastructure - Dmitry Arkhipkin (Brookhaven National Laboratory)   (Sierra A)
12:30 Optical follow-up of gravitational wave triggers with DECam - Dr. Kenneth Richard Herner (Fermi National Accelerator Laboratory (US))   (Sierra A)
12:45 NaNet: a Configurable Network Interface Card for Trigger and DAQ Systems - Alessandro Lonardo (Universita e INFN, Roma I (IT))   (Sierra A)
11:15
Track 2: Offline Computing - Deborah BARD (LBL) David Lange (Princeton University (US)) John Marshall (University of Cambridge) (until 13:00) (GG C1)
11:15 Kalman filter tracking on parallel architectures - Daniel Sherman Riley (Cornell University (US))   (GG C1)
11:30 ACTS: from ATLAS software towards a common track reconstruction software - Christian Gumpert (CERN)   (GG C1)
11:45 STAR Reconstruction Improvements for Tracking with the Heavy Flavor Tracker - Jason Webb (Brookhaven National Lab)   (GG C1)
12:00 Neuromorphic Computing for High Energy Physics   (GG C1)
12:15 Development and performance of track reconstruction algorithms at the energy frontier with the ATLAS detector - Louis-Guillaume Gagnon (Universite de Montreal (CA))   (GG C1)
12:30 Tracking in the Muon g-2 Experimen - Tammy Walton   (GG C1)
12:45 Alignment of the CMS Tracker: Latest Results from LHC Run-II - Gregor Mittag (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (GG C1)
11:15
Track 3: Distributed Computing - Latchezar Betev (CERN) Prof. Weidong Li (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy of Sciences) Tanya Levshina (until 13:00) (GG C2)
11:15 The Cherenkov Telescope Array production system for Monte Carlo simulations and analysis - Luisa Arrabito (LUPM/CNRS)   (GG C2)
11:30 Evolution of user analysis on the Grid in ATLAS - Federica Legger (Ludwig-Maximilians-Univ. Muenchen (DE))   (GG C2)
11:45 Opportunistic data locality for end user data analysis - Max Fischer (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (GG C2)
12:00 Geographically distributed Batch System as a Service: the INDIGO-DataCloud approach exploiting HTCondor   (GG C2)
12:15 The Cloud Area Padovana: from pilot to production - Lisa Zangrando (Universita e INFN, Padova (IT))   (GG C2)
12:30 On-demand provisioning of HEP compute resources on cloud sites and shared HPC centers - Dr. Thomas Hauth (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (GG C2)
12:45 Context-aware distributed cloud computing using CloudScheduler   (GG C2)
11:15
Track 4: Data Handling - Wahid Bhimji (Lawrence Berkeley National Lab. (US)) Elizabeth Gallas (University of Oxford (GB)) (until 13:00) (GG C3)
11:15 GRID Storage Optimization in Transparent and User-Friendly Way for LHCb datasets - Mikhail Hushchyn (Yandex School of Data Analysis (RU))   (GG C3)
11:30 Dynamo - The dynamic data management system for the distributed CMS computing system   (GG C3)
11:45 Design of the ProtoDUNE experiment data management infrastructure - Maxim Potekhin (Brookhaven National Laboratory (US))   (GG C3)
12:00 jade: An End-To-End Data Transfer and Catalog Tool - PATRICK MEADE (University of Wisconsin-Madison)   (GG C3)
12:15 Data Management and Database Framework for the MICE Experiment - Janusz Martyniak   (GG C3)
12:30 Integrating Prediction, Provenance, and Optimization into High Energy Workflows - Malachi Schram   (GG C3)
11:15
Track 5: Software Development - Concetta Cartaro (SLAC) Alberto Aimar (CERN) Florian Uhlig (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE)) (until 13:00) (GG A+B)
11:15 CERN openlab Researched Technologies That Might Become Game Changers in Software Development - Fons Rademakers (CERN)   (GG A+B)
11:30 Software Quality Control at Belle II - Dr. Martin Ritter (LMU / Cluster Universe)   (GG A+B)
11:45 Design and Execution of make-like distributed Analyses based on Spotify’s Pipelining Package luigi - Marcel Rieger (Rheinisch-Westfaelische Tech. Hoch. (DE))   (GG A+B)
12:00 Accelerating Navigation in the VecGeom Geometry Modeller - Sandro Christian Wenzel (CERN)   (GG A+B)
12:15 Machine Learning with TensorFlow as an alternative to TMVA - Prof. Martin Sevior (University of Melbourne)   (GG A+B)
12:30 Parallel Monte Carlo search for Hough transform - Peter Hobson (Brunel University (GB))   (GG A+B)
11:15
Track 6: Infrastructures - Olof Barring (CERN) (until 13:00) (Sierra B)
11:15 Advancing data management and analysis in different scientific disciplines - Max Fischer (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (Sierra B)
11:30 SWAN: a Service for Web-Based Data Analysis in the Cloud - Enric Tejedor Saavedra (CERN)   (Sierra B)
11:45 Cloud Environment Automation: from infrastructure deployment to application monitoring - Diego MICHELOTTO (INFN - CNAF)   (Sierra B)
12:00 Experiences with ALICE Mesos Infrastructure - Dario Berzano (CERN)   (Sierra B)
12:15 Consolidation of Docker use in HTC and its evolution to HPC at INFN-Pisa - Enrico Mazzoni (INFN-Pisa)   (Sierra B)
12:30 Using Shifter to Bring Containerized CVMFS to HPC - Lisa Gerhardt (LBNL)   (Sierra B)
12:45 How far can COTS HPC go? - Dr. Leng Tau (Supermicro)   (Sierra B)
11:15
Track 7: Middleware, Monitoring and Accounting - Randall Sobie (University of Victoria (CA)) (until 13:00) (Sierra C)
11:15 Improved Cloud resource allocation: how INDIGO-Datacloud is overcoming the current limitations in Cloud schedulers - Lisa Zangrando (Universita e INFN, Padova (IT))   (Sierra C)
11:45 Design and Implementation of Elastic Computing Resource Management System with HTCondor on Openstack - qiulan huang (Institute of High Energy Physics, Beijing)   (Sierra C)
12:00 Interfacing HTCondor-CE with OpenStack - Jose Caballero Bejar (Brookhaven National Laboratory (US))   (Sierra C)
12:15 Contributing opportunistic resources to the grid with HTCondor-CE-Bosco   (Sierra C)
12:30 Integrating Containers in the CERN Private Cloud - Ricardo Brito Da Rocha (CERN)   (Sierra C)
12:45 SCEAPI: A Unified Restful Web APIs for High-Performance Computing - Dr. Rongqiang Cao (Computer Network Information Center, Chinese Academy of Sciences)   (Sierra C)
08:45
Plenary Session 6 - Hiroshi Sakamoto (University of Tokyo (JP)) (until 10:30) ()
08:45 Computing for HENP Experiments and Programs - Blurring Online and Offline - Peter Hristov (CERN)   ()
09:07 Computing for HENP Experiments and Programs - Data Streaming Trends - Mario Cromaz (LBNL)   ()
09:30 Non-HEP: Data Management for LSST - Jacek Becla (SLAC)   ()
10:00 Non-HEP: Computing Challenges at Light Sources - Dula Parkinson   ()
10:30 --- Break ---
11:00
Track 1: Online Computing - Christian Faerber (CERN) (until 12:30) (Sierra A)
11:00 Multi­-Threaded Algorithms for General purpose Graphics Processor Units in the ATLAS High Level Trigger - Patricia Conde Muino (LIP Laboratorio de Instrumentacao e Fisica Experimental de Part)   (Sierra A)
11:15 GPU-accelerated track reconstruction in the ALICE High Level Trigger - David Rohr (Johann-Wolfgang-Goethe Univ. (DE))   (Sierra A)
11:30 Accelerated tracking using GPUs at CMS High Level Trigger for Run 3 - Mr. Felice Pantaleo (CERN - Universität Hamburg)   (Sierra A)
11:45 Fast GPU Nearest Neighbors search algorithms for the CMS experiment at LHC - Alessandro Degano (Universita e INFN Torino (IT)) Felice Pantaleo (CERN - Universität Hamburg)   (Sierra A)
12:00 First experiences with a parallel architecture testbed in the LHCb trigger system - Stefano Gallorini (Universita e INFN, Padova (IT))   (Sierra A)
12:15 LHCb Kalman Filter cross architectures studies - Daniel Hugo Campora Perez (Universidad de Sevilla (ES))   (Sierra A)
11:00
Track 2: Offline Computing - John Marshall (University of Cambridge) Deborah BARD (LBL) David Lange (Princeton University (US)) (until 12:30) (GG C1)
11:00 Reconstruction software of the silicon tracker of DAMPE mission - Dr. Andrii Tykhonov (Universite de Geneve (CH))   (GG C1)
11:15 ATLAS Data Preparation in Run 2 - Paul James Laycock (University of Liverpool (GB))   (GG C1)
11:30 Primary Vertex finding in the RHIC high precision measurement era - enhancement and experience in STAR - Dmitri Smirnov (BNL)   (GG C1)
11:45 Primary Vertex Reconstruction with the ATLAS experiment - Kathryn Grimm (Lancaster University (GB))   (GG C1)
12:00 DD4hep based event reconstruction   (GG C1)
12:15 Machine learning and parallelism in the reconstruction of LHCb and its upgrade - Marian Stahl (Ruprecht-Karls-Universitaet Heidelberg (DE))   (GG C1)
11:00
Track 3: Distributed Computing - Latchezar Betev (CERN) Tanya Levshina Weidong Li (Chinese Academy of Sciences (CN)) (until 12:30) (GG C2)
11:00 Experience in using commercial clouds in CMS - Maria Girone (CERN)   (GG C2)
11:15 The HNSciCloud project - Helge Meinhard (CERN)   (GG C2)
11:30 Technical challenges of HNSciCloud - Martin Gasthuber (DESY)   (GG C2)
11:45 From Physics to industry: EOS outside HEP - Xavier Espinal Curull (CERN)   (GG C2)
12:00 Volunteer Computing Experience with ATLAS@Home   (GG C2)
12:15 Expanding the user base beyond HEP for the Ganga distributed analysis user interface - Dr. Robert Andrew Currie (Imperial College Sci., Tech. & Med. (GB))   (GG C2)
11:00
Track 4: Data Handling - Maria Girone (CERN) Wahid Bhimji (Lawrence Berkeley National Lab. (US)) (until 12:30) (GG C3)
11:00 Next Generation high performance, multi-dimensional scalable data transfer - Dr. Roger Cottrell (SLAC National Accelerator Laboratory) Dr. Wilko Kroeger (SLAC National Accelerator Laboratory) Wei Yang (SLAC National Accelerator Laboratory (US)) Andrew Bohdan Hanushevsky (SLAC National Accelerator Laboratory (US))   (GG C3)
11:15 Caching Servers for ATLAS   (GG C3)
11:30 HTTP as a Data Access Protocol: Trials with XrootD in CMS' AAA Project - Jean-Roch Vlimant (California Institute of Technology (US))   (GG C3)
11:45 Accessing Data Federations with CVMFS - Brian Paul Bockelman (University of Nebraska (US))   (GG C3)
12:00 Using machine learning algorithms to forecast network and system load metrics for ATLAS Distributed Computing - Mario Lassnig (CERN)   (GG C3)
11:00
Track 5: Software Development - Florian Uhlig (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE)) Concetta Cartaro (SLAC) Alberto Aimar (CERN) (until 12:30) (GG A+B)
11:00 Events visualisation in ALICE - current status and strategy for Run 3 - Jeremi Niedziela (Warsaw University of Technology (PL))   (GG A+B)
11:15 An interactive and comprehensive working environment for high-energy physics software with Python and jupyter notebooks - Dr. Thomas Hauth (KIT)   (GG A+B)
11:30 Event visualisation in ATLAS: current software technologies / future prospects and trends - Riccardo Maria Bianchi (University of Pittsburgh (US))   (GG A+B)
Part 1 - Event displays history
Part 2 - Event display software tools in ATLAS
11:45 A browser-based event display for the CMS Experiment at the LHC using WebGL - Thomas Mc Cauley (University of Notre Dame (US))   (GG A+B)
12:00 Integrating Visualization Applications, such as ParaView, into HEP Software Frameworks for In-situ Event Displays - Christopher Jones (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (GG A+B)
12:15 Everware toolkit - supporting reproducible science and challenge driven education - Andrey Ustyuzhanin (Yandex School of Data Analysis (RU))   (GG A+B)
11:00
Track 6: Infrastructures - Catherine Biscarat (LPSC Grenoble, IN2P3/CNRS) (until 12:30) (Sierra B)
11:00 CERN Computing in Commercial Clouds - Cristovao Cordeiro (CERN)   (Sierra B)
11:15 INDIGO-Datacloud: a Cloud-based Platform as a Service oriented to scientific computing for the exploitation of heterogeneous resources - Patrick Fuhrmann (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Sierra B)
11:30 TOSCA-based orchestration of complex clusters at the IaaS level - Ricardo Brito Da Rocha (CERN)   (Sierra B)
11:45 JUNO performance evaluation and optimization on virtual platform - Wenjing Wu (Computer Center, IHEP, CAS)   (Sierra B)
12:00 Stealth Cloud: How not to waste CPU during grid to cloud transitions - Daniela Bauer (Imperial College Sci., Tech. & Med. (GB))   (Sierra B)
12:15 Efficient Access to Massive Amounts of Tape-Resident Data - David Yu (Brookhaven National Laboratory (US))   (Sierra B)
11:00
Track 8: Security, Policy and Outreach - Torre Wenaus (Brookhaven National Laboratory (US)) (until 12:30) (Sierra C)
11:00 Indico 2.0 - the whole Iceberg - Adrian Mönnich (CERN)   (Sierra C)
11:15 Internal security consulting, reviews and penetration testing at CERN - Sebastian Lopienski (CERN)   (Sierra C)
11:30 Enabling Federated Access for HEP - Hannah Short (CERN)   (Sierra C)
11:45 dCache, towards Federated Identities and Anonymized Delegation - Dr. Paul Millar (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   (Sierra C)
12:00 Access to WLCG resources: The X509-free pilot - Hannah Short (CERN)   (Sierra C)
12:15 The future of academic computing security - Romain Wartel (CERN)   (Sierra C)
08:45
Plenary Session 8 - Mohammad Al-Turany (CERN) (until 10:45) ()
08:45 Track 7: Middleware, Monitoring and Accounting - Highlights - Randy Sobie (University of Victoria (CA))   ()
09:00 Track 2: Offline Computing - Highlights - David Lange (Princeton University (US))   ()
09:15 Track 3: Distributed Computing - Highlights - Latchezar Betev (CERN)   ()
09:30 Track 4: Data Handling - Highlights - Elizabeth Gallas (University of Oxford (GB))   ()
09:45 Track 1: Online Computing - Highlights - Frank Winklmeier (University of Oregon (US))   ()
10:00 TDAQ - Tracking in the Trigger, FPGAs and other approaches - Brian Lee Winer (Ohio State University (US))   ()
10:30 Storage - Sony Everspan - Horst Schellong (Sony Everspan)   ()
10:45 --- Break ---
11:15
Plenary Session 9 - Elizabeth Sexton-Kennedy (Fermi National Accelerator Lab. (US)) (until 13:00) ()
11:15 Poster Competition Winner   ()
11:16 Track 5: Software Development - Highlights - Concetta Cartaro (SLAC)   ()
11:30 Track 6: Infrastructures - Highlights - Olof Barring (CERN)   ()
11:45 Track 8: Security, Policy and Outreach - Highlights - Hannah Short (CERN)   ()
12:00 Track 9: Future Directions - Highlights - Jan Fridolf Strube   ()
12:15 CHEP 2018, Sofia - Peter Hristov (CERN) Petya Tsvetanova Petrova (University of Texas at Arlington (US)) Vasil Vasilev (CERN)   ()
12:45 Closing - Richard Philip Mount (SLAC National Accelerator Laboratory (US))   ()
PM
12:30 --- Lunch Break ---
14:00
Track 1: Online Computing - Gene Van Buren (Brookhaven National Laboratory) (until 16:00) (GG A+B)
14:00 artdaq: DAQ Software Development Made Simple - John Freeman (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (GG A+B)
14:15 Performance and evolution of the DAQ system of the CMS experiment for Run-2 - Remi Mommsen (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (GG A+B)
14:30 Support for Online Calibration in the ALICE HLT Framework - Mikolaj Krzewicki (Johann-Wolfgang-Goethe Univ. (DE))   (GG A+B)
14:45 Novel real-time alignment and calibration of the LHCb Detector in Run2 - Maurizio Martinelli (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (CH))   (GG A+B)
15:00 Continuous and fast calibration of the CMS experiment: design of the automated workflows and operational experience - Piotr Karol Oramus (AGH University of Science and Technology (PL))   (GG A+B)
15:15 Status of the Calibration and Alignment Framework at the Belle II Experiment   (GG A+B)
15:30 Frameworks to monitor and predict resource usage in the ATLAS High Level Trigger - Tim Martin (University of Warwick (GB))   (GG A+B)
15:45 New operator assistance features in the CMS Run Control System - Hannes Sakulin (CERN)   (GG A+B)
14:00
Track 2: Offline Computing - David Lange (Princeton University (US)) Deborah BARD (LBL) John Marshall (University of Cambridge) (until 16:00) (GG C1)
14:00 Giving pandas ROOT to chew on: experiences with the XENON1T Dark Matter experiment - Daniela Remenska (eScience engineer)   (GG C1)
14:15 The Muon Ionization Cooling Experiment Analysis User Software   (GG C1)
14:30 Conditions Database for the Belle II Experiment - Lynn Wood (Pacific Northwest National Laboratory, USA)   (GG C1)
14:45 Functional tests of a prototype for the CMS-ATLAS common non-event data handling framework - Roland Sipos (Eotvos Lorand University (HU))   (GG C1)
15:00 Collecting conditions usage metadata to optimize current and future ATLAS software and processing - Lorenzo Rinaldi (Universita e INFN, Bologna (IT))   (GG C1)
15:15 An Oracle-based Event Index for ATLAS - Elizabeth Gallas (University of Oxford (GB))   (GG C1)
15:30 A comparison of different database technologies for the CMS AsyncStageOut transfer database - Eric Vaandering (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (GG C1)
15:45 Integration of Oracle and Hadoop: hybrid databases affordable at scale - Luca Canali (CERN)   (GG C1)
14:00
Track 3: Distributed Computing - Tanya Levshina Prof. Weidong Li (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy of Sciences) Latchezar Betev (CERN) (until 16:00) (GG C2)
14:00 Opportunistic Computing with Lobster: Lessons Learned From Scaling up to 25k Non-Dedicated Cores - Matthias Wolf (University of Notre Dame (US)) Anna Elizabeth Woodard (University of Notre Dame (US))   (GG C2)
14:15 A lightweight task submission and management infrastructure - Xiaomei Zhang (Chinese Academy of Sciences (CN)) Mr. Bing Suo (Shandong University)   (GG C2)
14:30 CMS readiness for multi-core workload scheduling - Antonio Perez-Calero Yzquierdo (Centro de Investigaciones Energ. Medioambientales y Tecn. - (ES)   (GG C2)
14:45 GridPP Dirac: Supporting non-LHC VOs on LHC centric resources - Daniela Bauer (Imperial College Sci., Tech. & Med. (GB)) Simon Fayer (Imperial College Sci., Tech. & Med. (GB))   (GG C2)
15:00 Use of DAGMan in CRAB3 to improve the splitting of CMS user jobs - Anna Elizabeth Woodard (University of Notre Dame (US))   (GG C2)
15:15 Managing the CMS Data and Monte Carlo Processing during LHC Run 2   (GG C2)
15:30 Adjusting the fairshare policy to prevent computing power loss - Stefano Dal Pra (INFN)   (GG C2)
14:00
Track 4: Data Handling - Maria Girone (CERN) Wahid Bhimji (Lawrence Berkeley National Lab. (US)) (until 16:00) (GG C3)
14:00 dCache on steroids - delegated storage solutions - Tigran Mkrtchyan   (GG C3)
14:15 Making the most of cloud storage - a toolkit for exploitation by WLCG experiments. - Oliver Keeble (CERN)   (GG C3)
14:30 The deployment of a large scale object store at the RAL Tier 1 - Alastair Dewhurst (STFC - Rutherford Appleton Lab. (GB))   (GG C3)
14:45 CERN data services for LHC computing - Xavier Espinal Curull (CERN)   (GG C3)
15:00 CERN's Ceph infrastructure: OpenStack, NFS, CVMFS, CASTOR, and more! - Xavier Espinal Curull (CERN)   (GG C3)
15:15 CEPHFS: a new generation storage platform for Australian high energy physics - Goncalo Borges (University of Sydney (AU))   (GG C3)
15:30 OSiRIS: A Distributed Ceph Deployment Using Software Defined Networking for Multi-Institutional Research - Shawn Mc Kee (University of Michigan (US))   (GG C3)
14:00
Track 5: Software Development - Concetta Cartaro (SLAC) Florian Uhlig (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE)) Alberto Aimar (CERN) (until 16:00) (Sierra A)
14:00 Status and Evolution of ROOT - Axel Naumann (CERN)   (Sierra A)
14:15 ROOT and new programming paradigms - Philippe Canal (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Sierra A)
14:30 Optimizing ROOT's Performance Using C++ Modules - Philippe Canal (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Sierra A)
14:45 Expressing Parallelism in ROOT - Enric Tejedor Saavedra (CERN)   (Sierra A)
15:00 The New ROOT Interface: Jupyter Notebooks - Danilo Piparo (CERN) Enric Tejedor Saavedra (CERN)   (Sierra A)
15:15 New Machine Learning Developments in ROOT - Dr. Sergei Gleyzer (University of Florida (US))   (Sierra A)
15:30 Exploring Compression Techniques for ROOT IO - Zhang Zhe (University of Nebraska-Lincoln)   (Sierra A)
15:45 RootJS: Node.js Bindings for ROOT 6 - Dr. Marek Szuba (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (Sierra A)
14:00
Track 6: Infrastructures - Olof Barring (CERN) (until 16:00) (Sierra B)
14:00 The role of dedicated computing centers in the age of cloud computing - Tony Wong (Brookhaven National Laboratory)   (Sierra B)
14:15 Evaluation of lightweight site setups within WLCG infrastructure - Maarten Litmaath (CERN)   (Sierra B)
14:30 Evolution of the Building Management System in the INFN CNAF Tier-1 datacenter facility - Pier Paolo Ricci (INFN CNAF)   (Sierra B)
14:45 Interconnected Private Clouds for Universities and Researchers - Jakub Moscicki (CERN)   (Sierra B)
15:00 Extending the farm on external sites: the INFN Tier-1 experience - Luca Dell'Agnello   (Sierra B)
15:15 Developing the WLCG Tier-1 center GridKa as topical center in a multidisciplinary research environment - Andreas Heiss (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (Sierra B)
15:30 System upgrade of the KEK central computing system - Koichi Murakami   (Sierra B)
15:45 Using container orchestration to improve service management at the RAL Tier 1 - Andrew David Lahiff (STFC - Rutherford Appleton Lab. (GB))   (Sierra B)
14:00
Track 7: Middleware, Monitoring and Accounting - Randall Sobie (University of Victoria (CA)) (until 16:00) (Sierra C)
14:00 Web Based Monitoring project at CMS experiment - Dr. Juan Antonio Lopez Perez (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Sierra C)
14:15 Exploiting analytics techniques in CMS computing monitoring - Eric Vaandering (Fermi National Accelerator Lab. (US))   (Sierra C)
14:30 Evolution of Monitoring System for AMS Science Operation Center - Baosong Shan (Beihang University (CN))   (Sierra C)
14:45 Unified Monitoring Architecture for IT and Grid Services - Edward Karavakis (CERN)   (Sierra C)
15:00 C2MON: a modern open-source platform for data acquisition, monitoring and control - Justin Lewis Salmon (CERN)   (Sierra C)
15:15 Monitoring performance of a highly distributed and complex computing infrastructure in LHCb - Christophe Haen (CERN)   (Sierra C)
15:45 Analyzing how we do Analysis and consume data, Results from the SciDAC-Data Project.   (Sierra C)
16:00 --- Break ---
16:45
Plenary Session 2 - Amber Boehnlein (JLAB) (until 18:45) ()
16:45 The US Exascale Project - Paul Messina (ANL)   ()
17:15 Diversity and Bias: Creating Inclusive Workplaces, See Bias, Block Bias - Caroline Simard (Stanford University)   ()
18:00 Diversity and Bias: Panel discussion   ()
12:30 --- Lunch Break ---
14:00
Track 1: Online Computing - Simon George (Royal Holloway, University of London) (until 15:30) (Sierra A)
14:00 Implementation of the ATLAS trigger within the ATLAS Multi­Threaded Software Framework AthenaMT - Benjamin Michael Wynne (University of Edinburgh (GB))   (Sierra A)
14:15 The design of a fast Level 1 track trigger for the ATLAS High Luminosity Upgrade - Benedict Allbrooke (University of Sussex (GB))   (Sierra A)
14:30 Track Finding in CMS for the Level-1 Trigger at the HL-LHC - Kristian Hahn (Northwestern University (US)) Marco Trovato (Northwestern University (US))   (Sierra A)
14:45 Reconstruction of Micropattern Detector Signals using Convolutional Neural Networks - Mrs. Lucie Flekova (Technical University of Darmstadt)   (Sierra A)
15:00 Online computing architecture for the CBM experiment at FAIR   (Sierra A)
15:15 Realtime processing of LOFAR data for the detection of particles with the Moon - Dr. Tobias Winchen (Vrije Universiteit Brussel)   (Sierra A)
14:00
Track 2: Offline Computing - Frank-Dieter Gaede (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE)) (until 15:30) (GG C1)
14:00 CMS Full Simulation Status - David Lange (Princeton University (US))   (GG C1)
14:15 Modernizing the ATLAS Simulation Infrastructure - Andrea Di Simone (Albert-Ludwigs-Universitaet Freiburg (DE))   (GG C1)
14:30 Full and Fast Simulation Framework for the Future Circular Collider Studies - Anna Zaborowska (Warsaw University of Technology (PL))   (GG C1)
14:45 ATLAS Simulation using Real Data: Embedding and Overlay - Andrew Haas (New York University)   (GG C1)
15:00 GEANT4-based full simulation of the PADME experiment at the DAFNE BTF - Emanuele Leonardi (INFN Roma)   (GG C1)
15:15 The new ATLAS Fast Calorimeter Simulation - Jana Schaarschmidt (Weizmann Institute of Science (IL))   (GG C1)
14:00
Track 3: Distributed Computing - Tanya Levshina Prof. Weidong Li (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy of Sciences) Latchezar Betev (CERN) (until 15:30) (GG C2)
14:00 Opportunistic resource usage at Argonne Facility for CMS - Josh Bendavid (California Institute of Technology (US))   (GG C2)
14:15 Using HEP Computing Tools, Grid and Supercomputers for Genome Sequencing Studies - Ruslan Mashinistov (National Research Centre Kurchatov Institute (RU)) Alexei Klimentov (Brookhaven National Laboratory (US))   (GG C2)
14:30 ATLAS Distributed Computing experience and performance during the LHC Run-2   (GG C2)
14:45 Benefits and performance of ATLAS approaches to utilizing opportunistic resources   (GG C2)
15:00 Provenance-aware optimization of workload for distributed data production - Dzmitry Makatun (Acad. of Sciences of the Czech Rep. (CZ))   (GG C2)
15:15 Development of stable Grid service at the next generation system of KEKCC - Tomoaki Nakamura (High Energy Accelerator Research Organization (JP))   (GG C2)
14:00
Track 4: Data Handling - Elizabeth Gallas (University of Oxford (GB)) Patrick Fuhrmann (DESY) (until 15:30) (GG C3)
14:00 The ATLAS EventIndex General Dataflow and Monitoring Infrastructure - Alvaro Fernandez Casani (Instituto de Fisica Corpuscular (ES))   (GG C3)
14:15 LHCb trigger streams optimization - Nikita Kazeev (Yandex School of Data Analysis (RU))   (GG C3)
14:30 Astronomy data delivery and processing services with CADC and CANFAR - Dr. Sebastien Fabbro (NRC Herzberg)   (GG C3)
14:45 Experiences with the new ATLAS Distributed Data Management System - Vincent Garonne (University of Oslo (NO))   (GG C3)
15:00 Production Experience with the ATLAS Event Service - Vakho Tsulaia (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   (GG C3)
14:00
Track 5: Software Development - Alberto Aimar (CERN) Concetta Cartaro (SLAC) Florian Uhlig (GSI - Helmholtzzentrum fur Schwerionenforschung GmbH (DE)) (until 15:30) (GG A+B)
14:00 A Comparison of Deep Learning Architectures with GPU Acceleration and Their Applications - Dr. Jin Huang (Wuhan Textile University (CN)) Dr. Jianlin Zhu (South-central University For Nationalities (CN))   (GG A+B)
14:15 Multi-threaded Geant4 on Intel Many Integrated Core architectures - Andrea Dotti (SLAC National Accelerator Laboratory (US))   (GG A+B)
14:30 Investigations of Future Computing Platforms for High Energy Physics   (GG A+B)
14:45 Challenges in Scaling NLO Generators to Leadership Computers - Taylor Childers (Argonne National Laboratory (US))   (GG A+B)
15:00 A programming framework for data streaming on the Xeon Phi - Sylvain Chapeland (CERN)   (GG A+B)
14:00
Track 6: Infrastructures - Francesco Prelz (Università degli Studi e INFN Milano (IT)) (until 15:30) (Sierra B)
14:00 RapidIO as a multi-purpose interconnect - Simaolhoda Baymani (CERN)   (Sierra B)
14:15 High-Throughput Network Communication with NetIO - Jorn Schumacher (University of Paderborn (DE))   (Sierra B)
14:30 Extreme I/O on HPC for HEP using the Burst Buffer at NERSC - Dr. Wahid Bhimji (Lawrence Berkeley National Lab. (US))   (Sierra B)
14:45 AMS-02 Monte Carlo Simulation in Science Operation Center at Southeast University - Jinghui Zhang (Southeast University (CN))   (Sierra B)
15:00 Low latency network and distributed storage for next generation HPC systems: the ExaNeSt project. - Piero Vicini (Universita e INFN, Roma I (IT))   (Sierra B)
15:15 Evaluation of the pre-production implementation of the Intel Omni-Path interconnect technology - Alexandr Zaytsev (Brookhaven National Laboratory (US))   (Sierra B)
14:00
Track 7: Middleware, Monitoring and Accounting - Ian Collier (STFC RAL) (until 15:30) (Sierra C)
14:00 Monitoring of Computing Resource Use of Active Software Releases at ATLAS - Antonio Limosani (University of Sydney (AU))   (Sierra C)
14:15 Trigger Menu-aware Monitoring for the ATLAS experiment - Xanthe Hoad (University of Edinburgh (GB))   (Sierra C)
14:30 MonALISA, An Agent-Based Monitoring and Control System for the LHC Experiments: Status and Outlook - Dorian Kcira (California Institute of Technology (US))   (Sierra C)
14:45 Monitoring of the data processing and simulated production at CMS with a web-based service: the Production Monitoring Platform (pMp) - Antanas Norkus (Vilnius University (LT))   (Sierra C)
15:00 The evolution of monitoring system: the INFN-CNAF case study - Stefano Bovina (INFN - National Institute for Nuclear Physics) DIEGO MICHELOTTO (INFN - National Institute for Nuclear Physics)   (Sierra C)
15:15 IceProd 2 usage experience - David Delventhal (University of Wisconsin-Madison)   (Sierra C)
15:30
Posters A / Break (until 16:45) ()
15:30 Evolution and experience with the ATLAS Simulation at Point1 Project   ()
15:45 Integration of the SCD Cloud and Aquilon - Alexander Dibbo (STFC RAL)   ()
16:00 Future approach to tier-0 extension - Cristovao Cordeiro (CERN)   ()
16:15 A Multipurpose Computing Center with Distributed Resources - Jiri Chudoba (Acad. of Sciences of the Czech Rep. (CZ))   ()
16:30 A build system for multiple package development utilizing Spack   ()
16:30 A dashboard for the Italian Computing in ALICE - Gioacchino Vino (Universita e INFN, Bari (IT))   ()
16:30 A FairShare Scheduling Service for OpenNebula - Dr. Sara Vallero (INFN Torino)   ()
16:30 A graphical performance analysis and exploration tool for Linux-perf - Omar Awile (CERN)   ()
16:30 A lightweight access control solution for Openstack - 庆宝 胡 (IHEP)   ()
16:30 A lightweight federation of the Belle II storages through dynafed   ()
16:30 A multi-group and preemptive computing resource scheduling system based on HTCondor   ()
16:30 A New Data Access Mechanism for HDFS   ()
16:30 A new mechanism to persistify the detector geometry of ATLAS and serving it through an experiment-agnostic REST API - Joseph Boudreau (University of Pittsburgh)   ()
16:30 A new VMDIRAC based approach for an Elastic Cloud - Prof. Marco Maggiora (University of Turin and INFN Turin)   ()
16:30 A performance study of WebDav access to storages within the Belle II collaboration.   ()
16:30 A Roadmap to Continuous Integration for ATLAS software development - Attila Krasznahorkay (CERN)   ()
16:30 A SDN based approach for the ATLAS data acquisition network - Jorn Schumacher (University of Paderborn (DE))   ()
16:30 A Security Monitoring Framework For Container Based HEP Computing Infrastructures - Andres Gomez Ramirez (Johann-Wolfgang-Goethe Univ. (DE))   ()
16:30 A study of data representations in Hadoop to optimize data storage and search performance of the ATLAS EventIndex - Luca Canali (CERN)   ()
16:30 A Tool to Convert CAD Models for Importation into Geant4 - Carl Vuosalo (University of Wisconsin-Madison (US))   ()
16:30 A Web-based application for the collection, management and release of Alignment and Calibration configurations used in data processing at the Compact Muon Solenoid experiment - Audrius Mecionis (Vilnius University (LT))   ()
16:30 A web-based solution to visualize operational monitoring data in the Trigger and Data Acquisition system of the ATLAS experiment at the LHC - Jorn Schumacher (University of Paderborn (DE))   ()
16:30 A world-wide databridge supported by a commercial cloud provider - Laurence Field (CERN) Fabrizio Furano (CERN)   ()
16:30 Abstracting application deployment on Cloud infrastructures   ()
16:30 Achieving Cost/Performance Balance Ratio Using Tiered Storage Caching Techniques: A Case Study with CephFS - Michael Poat (Brookhaven National Laboratory)   ()
16:30 AGIS: Integration of new technologies used in ATLAS Distributed Computing   ()
16:30 Amplitude analysis of four-body decays using a massively-parallel fitting framework - Michael David Sokoloff (University of Cincinnati (US))   ()
16:30 AMS Data Production Facilities at Science Operation Center at CERN - Alexander Egorov (Massachusetts Inst. of Technology (US))   ()
16:30 An automated meta-monitoring mobile application and frontend interface for the WLCG computing model - Gerhard Ferdinand Rzehorz (Georg-August-Universitaet Goettingen (DE))   ()
16:30 An efficient, modular and simple tape archiving solution for LHC Run-3 - Dr. Steven Murray (CERN)   ()
16:30 An Job Accounting tool for IHEP Computing - Jingyan Shi (IHEP)   ()
16:30 Analysis of empty ATLAS pilot jobs and subsequent resource usage on grid sites - Alessandra Forti (University of Manchester (GB))   ()
16:30 Analysis Tools in Geant4 10.2 - Ivana Hrivnacova (Institut de Physique Nucléaire (IPNO), Université Paris-Sud, CNRS-IN2P3, France)   ()
16:30 Application of state quantization-based methods in HEP particle transport simulation - Lucio Santi (Universidad de Buenos Aires) Soon Yung Jun (Fermi National Accelerator Laboratory (US))   ()
16:30 Application of StoRM+Lustre storage system in IHEP’s distributed computing - Dr. Tian Yan (Institution of High Energy Physics, Chinese Academy of Science)   ()
16:30 Applications of modern Erasure Coded Big Data paradigms to WLCG data resilience - Marcus Ebert (University of Edinburgh (GB))   ()
16:30 Approximating Likelihood Ratios with Calibrated Classifiers   ()
16:30 ARC CE cache as a solution for lightweight Grid sites in ATLAS   ()
16:30 Assessment of Geant4 Maintainability with respect to Software Engineering References - Maria Grazia Pia (Universita e INFN Genova (IT)) Dr. Elisabetta Ronchieri (INFN)   ()
16:30 ATLAS computing on Swiss Cloud SWITCHengines - Francesco Giovanni Sciacca (Universitaet Bern (CH))   ()
16:30 ATLAS Fast Physics Monitoring: TADA - Gabriele Sabato (Nikhef National institute for subatomic physics (NL))   ()
16:30 ATLAS Metadata Interface (AMI), a generic metadata framework - Jerome Henri Fulachier (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   ()
16:30 ATLAS software stack on ARM64 - Graeme Stewart (University of Glasgow (GB))   ()
16:30 Automatic rebalancing of data in ATLAS distributed data management   ()
16:30 Automatised data quality monitoring of the LHCb Vertex Locator - Tomasz Szumlak (AGH University of Science and Technology (PL))   ()
16:30 BelleII@home: Integrate volunteer computing resources into DIRAC in a secure way - Prof. Wenjing Wu (Computer Center, IHEP, CAS)   ()
16:30 Benchmarking cloud resources - Domenico Giordano (CERN)   ()
16:30 C++ Software Quality in the ATLAS experiment: Tools and Experience - Graeme Stewart (University of Glasgow (GB))   ()
16:30 C3PO - A Dynamic Data Placement Agent for ATLAS Distributed Data Management - Thomas Beermann (CERN)   ()
16:30 CBM First-level Event Selector Input Interface Development - Dirk Hutter (Johann-Wolfgang-Goethe Univ. (DE))   ()
16:30 CDSLabs: Towards the Next Generation CERN Institutional Repository - Ludmila Marian (CERN)   ()
16:30 CERN AFS Replacement project   ()
16:30 CERNBox: the data hub for data analysis - Jakub Moscicki (CERN)   ()
16:30 CMS Connect - Kenyi Paolo Hurtado Anampa (University of Notre Dame (US))   ()
16:30 CMS Software Performance Measurements "in the wild" - Frank Wuerthwein (Univ. of California San Diego (US))   ()
16:30 Computational Steering of GEM Simulations - Othmane Bouhali (Texas A & M University (US))   ()
16:30 Configuration validation in the art event-processing framework - Kyle Knoepfel (Fermi National Accelerator Laboratory)   ()
16:30 Consolidation of Cloud Computing in ATLAS - Ryan Taylor (University of Victoria (CA))   ()
16:30 Conversion of Belle’s data to Belle II’s data format - Anze Zupanc (Jozef Stefan Institute)   ()
16:30 Customization of the general fitting tool genfit2 in PandaRoot - Tobias Stockmanns   ()
16:30 Dark matter research cluster based on computational science - Kihyeon Cho   ()
16:30 Data acquisition and processing in the ATLAS Tile Calorimeter Phase-II Upgrade Demonstrator - Alberto Valero Biot (Instituto de Fisica Corpuscular (ES))   ()
16:30 Data Center Environmental Sensor for safeguarding the CERN Data Archive - German Cancio Melia (CERN)   ()
16:30 Data Flow Simulation of the ALICE Computing System with OMNET++ - Rifki Sadikin (Indonesian Institute of Sciences (ID))   ()
16:30 Data intensive ATLAS workflows in the Cloud - Gerhard Ferdinand Rzehorz (Georg-August-Universitaet Goettingen (DE))   ()
16:30 Data Resilience in dCache Storage System   ()
16:30 Data Transfer Nodes and Demonstration of 100G - 400G Wide Area Throughput Using the Caltech SDN Testbed - Azher Mughal (California Institute of Technology (US))   ()
16:30 Deploying FTS with Docker Swarm and Openstack Magnum   ()
16:30 Deploying the ATLAS Metadata Interface (AMI) on the cloud with Jenkins - Fabian Lambert (Centre National de la Recherche Scientifique (FR))   ()
16:30 Deployment of 464XLAT (RFC6877) alongside IPv6-only CPU resources at WLCG sites - Mr. Terry Froy (Queen Mary, University of London)   ()
16:30 Design and evaluation of Hybrid storage system in HEP Environment - Mr. Qi Xu (Institute of High Energy Physics,Chinese Academy of Sciences)   ()
16:30 Design and Implementation of Monte Carlo Production Monitoring Tool for AMS Experiment - Runqun Xiong (Southeast University (CN))   ()
16:30 Design of the data quality control system for the ALICE O2 - Mr. Barthelemy Von Haller (CERN)   ()
16:30 Developing the Traceability Model to meet the Requirements of an Evolving Distributed Computing Infrastructure - Ian Collier (STFC - Rutherford Appleton Lab. (GB))   ()
16:30 Development and test of a DRS4-based DAQ system for the PADME experiment at the DAFNE BTF - Emanuele Leonardi (INFN Roma)   ()
16:30 Development, Validation and Integration of the ATLAS Trigger System Software in Run 2 - Simon George (Royal Holloway, University of London)   ()
16:30 Distributed Metadata Management of Mass Storage System in High Energy of Physics - Qiulan Huang (Chinese Academy of Sciences (CN))   ()
16:30 Divergence techniques in high energy physics   ()
16:30 DNS Load Balancing in the CERN Cloud   ()
16:30 Dynfarm: A Dynamic Site Extension - Donato De Girolamo (INFN)   ()
16:30 Effective HTCondor-based monitoring system for CMS - Jean-Roch Vlimant (California Institute of Technology (US))   ()
16:30 Efficient monitoring of CRAB3 jobs at CMS - Marco Mascheroni (Fermi National Accelerator Lab. (US))   ()
16:30 Elastic extension of a local analysis facility on external Clouds for the LHC experiments - Lorenzo Rinaldi (Universita e INFN, Bologna (IT))   ()
16:30 EMMA: A New Paradigm in Configurable Software   ()
16:30 Enabling research network connectivity to clouds with a virtual router - Rolf Seuster (University of Victoria (CA))   ()
16:30 Enabling volunteer computing for the BESIII Simulation system - wenxiao kan   ()
16:30 EOS Cross Tier Federation   ()
16:30 Evaluation of clustering algorithms at the $<1$ GeV energy scale for the electromagnetic calorimeter of the PADME experiment - Emanuele Leonardi (INFN Roma)   ()
16:30 Evolution of CERN Print Services - Tim Smith (CERN)   ()
16:30 Evolution of CMS Software - David Lange (Princeton University (US))   ()
16:30 Evolution of the Ceph Based Storage Systems at the RACF - Alexandr Zaytsev (Brookhaven National Laboratory (US))   ()
16:30 Evolution of the LHCb Online run bookkeeping and data consistency system - Rainer Schwemmer (CERN)   ()
16:30 Evolution through revolution - A 2-year Agile experience with the Indico Team - Adrian Mönnich (CERN)   ()
16:30 Evolution, design, management and support for the CMS Online computing cluster   ()
16:30 Experience of Google’s latest Deep Learning library, TensorFlow, with Docker in a WLCG cluster - Gerhard Ferdinand Rzehorz (Georg-August-Universitaet Goettingen (DE))   ()
16:30 Experience with Beignet OpenCL on Low Power Intel SoCs - Mr. Felice Pantaleo (CERN - Universität Hamburg)   ()
16:30 Experiment Management System for the SND Detector - Mr. Konstantin Pugachev (Budker Institute of Nuclear Physics (RU))   ()
16:30 Exploring private and commercial clouds for BESIII - Mr. Xianghu Zhao (NanJing University) Xiaomei Zhang (Chinese Academy of Sciences (CN))   ()
16:30 Extraction of the luminosity at PANDA - Mr. Stefan Pflueger (Helmholtz Institute Mainz) Stefan Pflueger   ()
16:30 Fast emulation of track reconstruction in CMS simulation   ()
16:30 Finding the needle in the haystack: a charmonium trigger for the CBM experiment - Timur Ablyazimov (J)   ()
16:30 First experience with the new .CERN top level domain - Tim Smith (CERN IT-CDA)   ()
16:30 First use of LHC Run 3 Conditions Database infrastructure for auxiliary data files in ATLAS - Grigori Rybkin (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire (FR))   ()
16:30 Flash is Dead. Finally. - Marek Domaracky (CERN)   ()
16:30 Frozen-shower simulation of electromagnetic showers in the ATLAS forward calorimeters - Ksenia Gasnikova (Deutsches Elektronen-Synchrotron (DE))   ()
16:30 Gaudi Evolution for Future Challenges   ()
16:30 GeantV phase 2: developing the particle transport library   ()
16:30 GRACC: New Generation of the OSG Accounting - Derek John Weitzel (University of Nebraska (US)) Robert Quick (Indiana University)   ()
16:30 Grid Access with Federated Identities - Dave Dykstra (Fermi National Accelerator Laboratory)   ()
16:30 Grid Site Availability Evaluation and Monitoring at CMS   ()
16:30 grid-control - The Swiss Army knife of job submission tools - Dr. Fred Stober (Hamburg University (DE))   ()
16:30 High Level Interface to Conditions Data at Belle II - Dr. Martin Ritter (LMU / Cluster Universe)   ()
16:30 Identification of High-Momentum Top Quarks, Higgs Bosons, and W and Z Bosons Using Boosted Event Shapes   ()
16:30 Integrated monitoring of the ATLAS online computing farm - Daniel Fazio (CERN)   ()
16:30 Integrating HPC, Cloud, and Containers for Data-Intensive Computing Platforms - Daniel Murphy-Olson (Argonne National Laboratory)   ()
16:30 IPv6 Security - Francesco Prelz (Università degli Studi e INFN Milano (IT))   ()
16:30 Latest generation interconnect technologies in APEnet+ networking infrastructure - Michele Martinelli (INFN)   ()
16:30 Processing and Quality Monitoring for the ATLAS Tile Hadronic Calorimeter data - Blake Oliver Burghgrave (Northern Illinois University (US))   ()
16:30 SDN-NGenIA A Software Defined Next Generation integrated Architecture for HEP and Data Intensive Science - Dorian Kcira (California Institute of Technology (US))   ()